Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκληση Τοκετου..


mmdad

Recommended Posts

με το ιστορικο μου ο ορθοπεδικος μου προτεινε να παω με προκληση αν το παιδι ειναι πολυ μεγαλο για να αποφυγουμε επιπλοκες..μετα μιλησα με την γυναικολογο μου και μου ειπε οτι για τη λεκανη μου ειναι ενταξει ακομη αλλα θα το δουμε και την πεμπτη ποσο βαρος θα εχει παρει πανω κατω γιατι ηδη ειναι 3200 με +-250γρ. και θα το συζητησουμε για ποτε θα προγραμματισουμε.καταλαβες?

αν με πιασουν οι πονοι θα παω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει και αν δεν εφημερευει το παπαγεωργιου θα πρεπει να παω στο ιπποκρατειο οπου η γιατρος μου που ξερει το ιστορικο μου δε μπορει να ερθει γιατι δε συνεργαζεται με το ιπποκρατειο.καταλαβες?για μενα ειναι δεν ειναι οτι καλυτερο να με ξεγεννησει ενας αγνωστος και να μη δωσει αναλογη σημασια στο προβλημα μου με το ποδι μου και τη μεση μου..

διαβασα ολα τα παραπανω που γραφουν αλλα η αληθεια ειναι οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!

 

δηλαδη ο ορθοπεδικος σου συστηνει να γεννησεις με προκληση λογω του οτι το παιδι ειναι μεγαλο?δηλαδη εαν σε πιασουν κανονικα οι πονοι τι θα αλλαξει σε σχεση με την προκληση?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δηλαδη ο ορθοπεδικος σου συστηνει να γεννησεις με προκληση λογω του οτι το παιδι ειναι μεγαλο?δηλαδη εαν σε πιασουν κανονικα οι πονοι τι θα αλλαξει σε σχεση με την προκληση?

 

όντως ποια η διαφορά μεταξύ πρόκλησης και φυσιολογικών πόνων; θα έχει κάποια σημασία για την κατάστασή σου; ή μήπως εννοείς ότι να κάνεις την πρόκληση για να είσαι σίγουρη ότι θα έχεις τη γιατρό σου που γνωρίζει την ιδιαιτερότητα της περίπτωσής σου;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μμμμ αυτο δεν το περασα πολυ χαλαρα, δεν το προσεξα!

μαλλον εισαι απλα πολυ αγχωμένη!

χαλαρωσε ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της!

ναι η προκληση ποναει πολυ περισσοτερο, το μωρο στρεσαρεται (αφου δεν ειναι η ωρα του ακομα) και του μενουν και ψυχολογικα!!! αγχωθηκες ε????

εχω μια φιλη σαν εσενα!!!

προσπαθησε να κανεις μαθηματα ανωδυνου, θα σε βοηθησουν πολυ!

 

φιλικά!!!

 

ουάου!!! είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι το μωρό γεννιέται με ψυχολογικά προβλήματα αν μεσολαβήσει πρόκληση;;;; να ψάξω να βρω καλό ψυχαναλυτή για το αστέρι μου τότε :roll::roll::roll:

 

προς τις μέλλουσες μανούλες: η γνώμη της καθεμιάς μας εδώ μέσα είναι προσωπική και σίγουρα όχι στηριγμένη στα επιστημονικά τεκμήρια που μπορεί να σας δώσει ΜΟΝΟ ο γιατρός σας...

 

όπως μου τα μετέφερε ο γιατρός μου: η πρόκληση είναι επιτυχής όταν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις: τράχηλος χαμηλά και εξαλειφόμενος, μωρό εμπεδωμένο, κλπ. κλπ.

γέννησα με πρόκληση μέσα σε 5 ώρες από τη στιγμή που μου έσπασε ο γιατρός τα νερά, οι πρώτοι πόνοι ήταν σαν της περιόδου, τους υπόλοιπους δεν τους πολυπήρα πρέφα (αγία επισκληρίδιος :)) και το μπουμπούκι μου βγήκε 3550, αστρεσσάριστο, ασπρο άσπρο, θήλασε αμέσως (και για 1 χρόνο περίπου), ήταν ένα ήρεμο και χαμογελαστό μωρό (χωρίς ψυχολογικά)...

 

μιλήστε στους γιατρούς σας κορίτσια και αφήστε τις γνώμες μας για μια τόσο σοβαρή απόφαση!!!!! :rolleyes:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο η μαρια για την προκληση,για να ειναι εχει επιτυχια 4 πραγματα ειναι βασικα για να μην οδηγηθει σε καισαρικη η προκληση(αντιγραφω απο το μπλογκ gynaikologos-manolis.pblogs.gr)

 

 

Για να ξεκινήσουμε την πρόκληση του τοκετού, πρέπει πρώτα να προβλέψουμε την πιθανή επιτυχία αυτής, αλλιώς αν αποτύχει, θα οδηγηθούμε σε καισαρική τομή. Η πρόβλεψη κυρίως γίνεται για την κατάσταση του τραχήλου της μήτρας. Αυτό γίνεται με την βαθμολογία του τραχήλου της μήτρας, κατά Bishop score. Η βαθμολογία αυτή γίνεται με βάση 4 χαρακτηριστικά του τραχήλου της μήτρας, την διαστολή, την εξάλειψη, την θέση και την σύσταση. Κάθε χαρακτηριστικό βαθμολογείται με 0, 1, 2, 3 και όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η βαθμολογία, τόσο ευνοϊκότερες είναι οι συνθήκες για την έναρξη και την εξέλιξη του τοκετού. Αν η βαθμολογία είναι μεγαλύτερη από 5 ή 6, τότε μπορεί να ξεκινήσουμε την πρόκληση του τοκετού. Ενας άλλος παράγων είναι και το ύψος του εμβρύου ( η προβάλλουσα μοίρα).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ο ορθοπεδικος σου συστηνει να γεννησεις με προκληση λογω του οτι το παιδι ειναι μεγαλο?δηλαδη εαν σε πιασουν κανονικα οι πονοι τι θα αλλαξει σε σχεση με την προκληση?

 

καλησπερα,ο ορθοπεδικος μου μου προτεινε την προκληση για να μην παρει πολυ βαρος το παιδι και λογω του ογκου του ξαναπαθω εξαρθρωση λεκανης..για τους πονους απλα το βλεπω χλωμο να με πιανουν πριν την πητ μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όντως ποια η διαφορά μεταξύ πρόκλησης και φυσιολογικών πόνων; θα έχει κάποια σημασία για την κατάστασή σου; ή μήπως εννοείς ότι να κάνεις την πρόκληση για να είσαι σίγουρη ότι θα έχεις τη γιατρό σου που γνωρίζει την ιδιαιτερότητα της περίπτωσής σου;

 

αυτο ακριβως εννοω...η γιατρος μου ξερει το ιστορικο μου και δε θα κοιταξει να τελειωνει οπως καποιοι αλλοι στα δημοσια νοσοκομεια.πιστευω να σε καλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε κανένα κολπάκι να βγεί μόνος του ο μπέμπης γιατί αν δεν βγει θα πάμε για πρόκληση σε μια εβδομάδα;;; Για αγκαλίτσες μη μου πείτε ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει...

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εννοω...η γιατρος μου ξερει το ιστορικο μου και δε θα κοιταξει να τελειωνει οπως καποιοι αλλοι στα δημοσια νοσοκομεια.πιστευω να σε καλυψα!

 

η αλήθεια είναι ότι αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος για πρόκληση (κι εγώ πρόκληση έχω κάνει, και τη ζήτησα εγώ για συγκεκριμένο λόγο, όχι ιατρικό όμως) γιατί θα νιώθεις κι εσύ πιο σίγουρα με τη γιατρό που σε γνωρίζει. απλά ίσως έχει νόημα αν μπορείς σε συνεννόηση μαζί της να το καθυστερήσεις όσο πιο πολύ μπορείς, κάθε μέρα που παίρνει το παιδάκι είναι ωφέλιμη. σου εύχομαι να πάνε όλα καλά όπως κι έρθουν τα πράγματα τελικά :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος για πρόκληση (κι εγώ πρόκληση έχω κάνει, και τη ζήτησα εγώ για συγκεκριμένο λόγο, όχι ιατρικό όμως) γιατί θα νιώθεις κι εσύ πιο σίγουρα με τη γιατρό που σε γνωρίζει. απλά ίσως έχει νόημα αν μπορείς σε συνεννόηση μαζί της να το καθυστερήσεις όσο πιο πολύ μπορείς, κάθε μέρα που παίρνει το παιδάκι είναι ωφέλιμη. σου εύχομαι να πάνε όλα καλά όπως κι έρθουν τα πράγματα τελικά :P

 

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!να σου ζησει το παιδακι-α σου..θα μιλησω μαζι της τη πεμπτη και θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τη μαια μου χθες το βραδυ.Της εξηγησα το ολο σκηνικο.

 

Μου ειπε αρχικα να προσπαθησω να ηρεμησω.Δεν κρυβω οτι αγχωθηκα πολυ.Οχι μονο με το ενδεχομενο να παμε για προκληση αλλα γενικοτερα συνηδειτοποιησα οτι γενναω και δενξερω γιατι αλλα πανικοβληθηκα.Το να εσπαγαν ξαφνικα τα νερα τ προτιμω...αυτο ομως να καθομαι να μετραω μερες και να ξερω οτι Δευτερα γενναω με αγχωσε τρομερα.Εκει που ανυπομωνουσα να γεννησω τωρα με εχει πιασει μια αρνηση και μια φοβια λες και δε θελω να γεννησω.

 

Μου ειπε να σταματησω να σεφτομαι αρνητικα και να εχω τοσο σιγουρο οτι θα καταληξω με καισαρικη.Οτι ο γιατρος μου ειναι συνεργασιμος σε αυτο το θεμα και αυτη πολυ υπομονετικη και θα το παλεψουμε οσες ωρες χρειαστει να παμε φυσιολογικα αρκει να εχω κι εγω υπομονη.

 

Οτι κατανοει τον εκνευρισμο μου που παω για προκληση χωρις ιατρικο λογο αλλα γιατι θα λειπει ο γιατρος...οτι εχω χιλια δικια αλλα σε αυτο δε μπορει να κανει κατι αυτη.Κι αυτη μου ειπε δεν ξερει τι πρεπει ναγινει για να αλλαξει αυτη η κατασταση στην ελλαδα.

 

Στην περιπτωση που αρνηθω και με πιασουν πονοι ενω ο γιατρος λειπει δεν υπαρχει εφημερευον γιατρος αλλα σιγουρα ο γιατρος εχει καποιο συνεργατη ο οποιος θα με αναλαβει.

 

Τελος μου συνεστησε να ειμαι ψυχραιμη,να κανω υπομονη μεχρι την παρασκευη που θα με ξαναδει ο γιατρος να μιλησω μαζι του παλι ,να δουμε ι θα πει και μετα να αποφασισω τι θελω να κανουμε.

 

Δεν ξερω τι θα κανω.Και να με αναλαβει καποιος αλλος που δεν τον εχω δει ποτε μου...δε με ενθουσιαζει σαν ιδεα.Αν μια στο εκατομμυριο κατι παει στραβα θελω να εχω το γιατρο μου μαζι.Ειναι απαραδεκτος που θελει να παμε για προκληση αλλα σα γιατρος ειναι πολυ καλος και τον εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε κανένα κολπάκι να βγεί μόνος του ο μπέμπης γιατί αν δεν βγει θα πάμε για πρόκληση σε μια εβδομάδα;;; Για αγκαλίτσες μη μου πείτε ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει...

 

Εγω καλό μου και σεξ κανω και για περπατημα παω γυρω γυρω το τετραγωνο παροτι ποναω αρκετα...μπα και ειμαι τυχερη και σκασει μυτη ο μπεμπης μου μεχρι την Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο γιατρο μου.Με εβαλε στον τοκογραφο ο οποιος δεν εδειξε συσπασεις και ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρο ειναι ακομα ψηλα.

Υπο αυτες τις συνθηκες του εξηγησα οτι αρνουμαι να προχωρησουμε σε προκληση.Και ο ιδιος μου ειπε οτι δεν μπορει να μου εγγυηθει τπτ,οτι φυσικα ενας φυσιολογικος τοκετος ειναι καλυτερος και για μενα και για το μωρο και γενικως απο τα λεγομενα μου καταλαβε οτι το εχω ψαξει το θεμα και δεν πειθομαι με δικαιολογιες.Μαλιστα μου ειπε και μονος του οτι ειναι πολυ πιθανο αν το αφησουμε να γεννησω και μετα τις γιορτες.

Και οτι αν τυχει και λειπει υπαρχουν 2 συνεργατες του οι οποιοι θα με αναλαβουν.

 

Παιρνω λοιπον τα ρισκα μου και συνεχιζω μεχρι ο μπεμπης μου να αποφασισει να ερθει μονος του.Αυτο θεωρησα σωστο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Νικη, μη μασας! Μας βλεπω να γενναμε με το νεο ετος!!! Αφου το μωρο δεν ειναι ετοιμο γιατι να το πιεσουμε; Δε λεω, εκνευριστικη η αναμονη αλλα γιατι να φορτωσουμε στο μωρο μας ενα ολοκληρο χρονο; Εγω με βλεπω μεχρι τα φωτα ή μετα του Αη Γιαννιου που θα ειμαι 40 + μια βδομαδα περιπου! Θα ειναι εδω, δε θα ειναι μετα την πρωτοχρονια ο γιατρος σου;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Νικη, μη μασας! Μας βλεπω να γενναμε με το νεο ετος!!! Αφου το μωρο δεν ειναι ετοιμο γιατι να το πιεσουμε; Δε λεω, εκνευριστικη η αναμονη αλλα γιατι να φορτωσουμε στο μωρο μας ενα ολοκληρο χρονο; Εγω με βλεπω μεχρι τα φωτα ή μετα του Αη Γιαννιου που θα ειμαι 40 + μια βδομαδα περιπου! Θα ειναι εδω, δε θα ειναι μετα την πρωτοχρονια ο γιατρος σου;

 

 

Δεν εχω ιδεα ποτε θα γυρισει...δε μου ειπε.

Υποθετω μετα την Πρωτοχρονια θα ερθει.Δε σου κρυβω οτι ενα αγχος το εχω...η καθεμια νομιζω θα ειχε αγχος αν πηγαινε να γεννησει χωρις το γιατρο της.Απο την αλλη ειμαι πολυ χαρουμενη και σκεφτομαι θετικα και ξερω οτι ακομα κι ετσι να ερθουν τα πραγματα ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!!τελικα εκλεισε το θεμα την κυριακη 26/12 θα γεννησω τον μπεμπη μου με προκληση εκτος και αν ερθει μονος του!!εχω κατι πονακια ειναι η αληθεια!παντως οι πιθανοτητες δειχνουν φτ γιατι εχει εξαλειφθει και μαλακωσει ο τραχηλος και το μωρο εχει κατεβει αρκετα αλλα οχι ικανοποιητικα!σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας,γιατι οταν μιλησα με την γιατρο μου ηξερα τι να την ρωτησω αλλα και να μη με πιασει κοροιδο με τις απαντησεις της(οπως τα ποσοστα επιτυχιας της προκλησης και απο τι εξαρταται)!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο γιατρο μου.Με εβαλε στον τοκογραφο ο οποιος δεν εδειξε συσπασεις και ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρο ειναι ακομα ψηλα.

Υπο αυτες τις συνθηκες του εξηγησα οτι αρνουμαι να προχωρησουμε σε προκληση.Και ο ιδιος μου ειπε οτι δεν μπορει να μου εγγυηθει τπτ,οτι φυσικα ενας φυσιολογικος τοκετος ειναι καλυτερος και για μενα και για το μωρο και γενικως απο τα λεγομενα μου καταλαβε οτι το εχω ψαξει το θεμα και δεν πειθομαι με δικαιολογιες.Μαλιστα μου ειπε και μονος του οτι ειναι πολυ πιθανο αν το αφησουμε να γεννησω και μετα τις γιορτες.

Και οτι αν τυχει και λειπει υπαρχουν 2 συνεργατες του οι οποιοι θα με αναλαβουν.

 

Παιρνω λοιπον τα ρισκα μου και συνεχιζω μεχρι ο μπεμπης μου να αποφασισει να ερθει μονος του.Αυτο θεωρησα σωστο να κανω.

 

Νομίζω ότι χειρίστηκες εξαιρετικά το θέμα και σίγουρα αν χρειαστεί να γεννήσεις με κάποιον από τους συναδέλφους μου σου προτείνει, γιατί κανένας γιατρός δεν προτείνει άλλο συνάδελφο ίδιας ειδικότητας αν δεν τον εμπιστεύεται απόλυτα και κατά δεύτερο οι συνάδελφοί του θα είναι διπλά προσεκτικοί, γιατί δε ρισκάρεις όταν κάποιος σε προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεννησα κι εγω με προκληση και ειπα να μοιραστω την εμπειρια γιατι ειχα τρομαξει με αυτα που διαβαζα.λοιπον,η προκληση εγινε με δικη μου αποφαση μια εβομαδα πριν την τελικη ημερομηνια για λογους προσωπικους,δεν εχουν σημασια.ειχα πει στο γιατρο μου οτι δεν θελω καισαρικη αν δεν υπαρχειπροβλημα.γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο μετα απο 4 ωρες συνολικη διαδικασια.το πρωτο παιδι το ειχα κανει σε 2 ωρες,τωρα πηρε περισοοτερο,ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειχε σχεση με αυτο η προκληση αλλα ειναι θεμα τυχαιο το πως εξελισσεται ο καθε τοκετος.ολα κυλησα ομαλα,πονουσα βεβαια για αυτο και εκανα επισκληριδιο αλλα τελικα γεννησα φυσιολογικα ,αυτο που ηθελα.η αναρωση ηταν πολυ πιο ευκολη και γρηγορη απο την πρωτη γεννα.αυτη ηταν η εμπειρια μου,ευτυχως θετικη οποτ δεν μετανιωνω που διαλεξα να κανω προκληση.σημασια εχει νομιζω να εχουμε εμπιστοσυνη στο γιατρο.καλη εγκυμοσυνη σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...