Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νεογεννητο...


stellaTD

Recommended Posts

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολο τον κοσμο και σε ολα τα μωρακια!!

 

Εχω μια απορια βρε κοριτσια που σε μενα οταν εκανα το μπομπιρα μου στο μαιευτηριο δεν συνεβει, ή τουλαχιστον ετσι νομιζω..

Γεννηθηκε η ανιψια πριν λιγες μερες και στο μαιευτηριο οταν την πρωτη μερα δεν τη θυλασε η μαμα της της εδωσαν ζαχαρονερο.Το ιδιο συνεβει και σε καποια άλα γευματα μεσα στο μαιευτηριο οταν για καποιο λογο δεν τη θυλαζε η μαμα της. Επειτα φευγοντας συμβουλευσαν τη μαμα να της δινει χαμομιλι με λιγη ζαχαρη.

 

Ζα χα ρο νε ρο ?? Ουτε που το ειχα ξανακουσει.Ζα χα ρη?? Ουτε κατα διανοια δεν περιμενα να το ακουσω. Εγω ζαχαρη εδωσα στο γιο μου οταν εγινε ενος ετους. Και στο μαιευτηριο του εδειναν λιγα γραμμαρια συμπληρωμα γαλακτος, οχι ζαχαρονερο.

 

Θα ηθελα να ακουγα τη γνωμη σας ή αναλογες εμπηριες μαμαδων στο θεμα σιτισης του μωρου τους στο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλή χρονιά και από μένα κατ' αρχάς. Αυτό για το ζαχαρόνερο το άκουσα πριν λίγο καιρό που γέννησα κι εγώ το δεύτερο παιδάκι μου. Η μια κοπέλα που ήμουν μαζί της στο δωμάτιο μας είπε ότι ρώτησε τον γιατρό αν υπάρχει περίπτωση στο μαιευτήριο να δώσουν στο μωρό ξένο γάλα εφόσον έχει ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Ο γιατρός της είπε όχι αλλά της είπε ότι κάποιες φορές δίνουν ζαχαρόνερο, κυρίως στα μωράκια που έχουν χάσει αρκετό βάρος, για λόγους ενέργειας.... Κι εγώ τότε πρώτη φορά το άκουσα

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονιά και από μένα! Ούτε και εγώ το έχω ξανακούσει. Γαι ποιο λόγο της είπαν να το δίνει; Και μετά στο σπίτι γιατί χαμομήλι με ζάχαρη;; Για σκέτο χαμομήλι, τίλιο κλπ εχω ακούσει αλλα όχι με ζάχαρη. Βεβαια και το kinderte ρόφημα που δινουν για δυσκοιλιότητα εχει ουσίες γλυκαντικες. Εγώ έδινα σκετο χαμομήλι μεσα στο γάλα στη μικρή μου γιατι ήταν δυσκοίλια. Αλλά όχι από νεογεννητο. Δεν ξερω βρε κορίτσι μου, να συμβουλευτείτε τον παιδιατρο, μην τη μπερδεύουμε τον κοπέλα κιόλας. Αλλά κυρίως να μάθει το λόγο.

Επίσης, όπως θα δεις και σητν ενότητα Θηλασμός, η μάνα πρεπει να θηλάσει το μωρό σχεδόν αμέσως τη γέννα, μήπως η κοπέλα είχε καποιο πρόβλημα και δεν θήλασε, τι να πω δεν ξέρω, εκείνη τι λεει για όλα αυτά;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αυτό με το ζαχαρόνερο το άκουσα στο μαιευτήριο που είχα γεννήσει τον πρώτο μου γιο. Τις δύο πρώτες μέρες δεν μου είχε κατέβει ακόμα το γάλα και ρώτησα μια μαία, τι τον ταϊζετε? και μου απάντησε, γάλα σκόνη και ζαχαρόνερο. Όταν το είπα μετά στην παιδίατρο φρύαξε και φυσικά στο σπίτι τον θήλαζα κανονικά και ζάχαρη ξανάφαγε στα πρώτα του γενέθλια. Ακόμα όμως μου έμεινε η απόρία, σε τι να βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ συνηθησμένη πρακτική στα μαιευτηρια στην Ελλάδα το ζαχαρόνερο πολλά χρόνια τώρα.Μπορει να το αρνούνται επίσημα, αλλά μου το έχει πει φίλη μαία.Τους το δίνουν για να ηρεμούν και να κοιμούνται.Ζαχαρη απαγορεύεται τουλάχιστον μεχρι τον χρόνο και για μωρακια που θηλάζουν(και θελουν να θηλάσουν αποκλειστικά) οτιδηποτε αλλο εκτός από το γαλατάκι της μαμάς.

Χαμομήλι, για ποιόν λόγο???!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε κοριτσια κ εγω τα παιξα οταν το ακουσα. marigoula δεν ειχε κανενα προβλημα με το γαλα της. ειχε κανονικα το πρωτογαλα αλλα μετα τη γεννα ηταν πολυ ταλαιπωρημενη και της ειπαν να ξεκουραστει τη νυχτα, μιας κ γεννησε βραδυ. Δεν την εβαλε αμεσως μετα τη γεννα στο στηθος γιατι ειπαν ειναι απο καισαρικη. (ισχυει οτι οταν γεννας με καισαρικη δεν πρεπει να θηλασεις αμεσως? Μηπως λογω αναισθησιας? δεν εκανε ομως ολικη)Ετσι της εδωσαν το ζαχαρονερο. Madrit05 δεν ηξερα οτι ενα μωρακι ηρεμει και κοιμαται με το ζαχαρονερο.Ειχα την εντυπωση οπως ειπε και η στελλαμ οτι με τη ζαχαρη περνουν τα πανω τους τα μωρακια και γινονται πιο κινητικα. Τι να πω για να δουμε τι θα της πει και η παιδιατρος...:?

 

ευχαριστω πολυ κοριτσια :)

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο πριν από δύο μήνες περίπου στις 1 το μεσημέρι. Η μαία μου έβαλε αμέσως το μωρό στο στήθος και θήλασε. Γέννησα φυσιολογικά και δεν ήμουν καθόλου ταλαιπωρημένη. Κατα τις 4 εστειλα τη μαμα μου να ρωτήσει γιατί δεν είχαν φέρει ακόμα το μωρό στο δωμάτιο να το θηλάσω. κανονικά θα έπρεπε να φάει. Της είπαν ότι θα το φέρουν πιο αργά για να ανακτήσω τις δυνάμεις μου και ότι του έχουν δώσει ζαχαρόνερο όποτε δεν πεινάει. Τελικά θήλασε στις 8. Η μαία μου είπε ότι είναι πάγια τακτική στα νοσοκομεία. Νομίζω ότι μου εξήγησε και το λόγο αλλά δν θυμάμαι. Η ίδια είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού και προσπάθησε να μου δώσει την επίσημη δικαιολογία την οποία προφανώς δεν πίστευε. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλες οι μαίες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο ήταν υπέρ του θηλασμού και βοήθαγαν πολύ οποτε κανονικά θα έπρεπε να γνωρίζον ότι το μωρό δεν πρέπει να τραφεί με΄κατι περαν του μητρικού γαλακτός. Πάντως στην κάρτα σίτησης έγραφαν κανονικά ότι είχαν δώσει ζαχαρόνερο. Δυστυχώς σε κάποια πράγματα έχουμε μείνει πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο πριν από δύο μήνες περίπου στις 1 το μεσημέρι. Η μαία μου έβαλε αμέσως το μωρό στο στήθος και θήλασε. Γέννησα φυσιολογικά και δεν ήμουν καθόλου ταλαιπωρημένη. Κατα τις 4 εστειλα τη μαμα μου να ρωτήσει γιατί δεν είχαν φέρει ακόμα το μωρό στο δωμάτιο να το θηλάσω. κανονικά θα έπρεπε να φάει. Της είπαν ότι θα το φέρουν πιο αργά για να ανακτήσω τις δυνάμεις μου και ότι του έχουν δώσει ζαχαρόνερο όποτε δεν πεινάει. Τελικά θήλασε στις 8. Η μαία μου είπε ότι είναι πάγια τακτική στα νοσοκομεία. Νομίζω ότι μου εξήγησε και το λόγο αλλά δν θυμάμαι. Η ίδια είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού και προσπάθησε να μου δώσει την επίσημη δικαιολογία την οποία προφανώς δεν πίστευε. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλες οι μαίες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο ήταν υπέρ του θηλασμού και βοήθαγαν πολύ οποτε κανονικά θα έπρεπε να γνωρίζον ότι το μωρό δεν πρέπει να τραφεί με΄κατι περαν του μητρικού γαλακτός. Πάντως στην κάρτα σίτησης έγραφαν κανονικά ότι είχαν δώσει ζαχαρόνερο. Δυστυχώς σε κάποια πράγματα έχουμε μείνει πολύ πίσω.

 

 

Εμεις εχουμε μεινει πολυ πισω ή αυτοι που δινουν ζαχαρονερο? Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα.

Τι πιο φυσικο να βαλεις το μωρακι απευθειας στο στηθος της μαμας οταν γεννηθει και αν εκεινη για καποιο λογω δεν πορεσει να του δωσει ενα γευμα να του δωσουν λιγα γραμμαρια αλλο γαλο σαν συμπληρωμα.Αλλα , ζαχαρονερο? δεν το καταλαβαινω? Της ειπαν λεει οτι θα μαθει στο ξενο και δεν θα πιανει το δικο της. Αν πινασει δηλαδη δεν θα θηλασει γιατι θα προτιμησει το ξενο? Δεν ξερω τι να πω?Τον δικο μου τον θηλασα 6 μηνες περιπου και στον 3 μηνα επαθα μαστητιδα και χρειαστηκε να παρω αντιβιωσει αρα του εδεινα ξενο. Δε λεω φοβηθηκα οτι θα δυσκολευτει να θηλασει αλλα με λιγη προσπαθεια παραπανω ειχα πεισμωσει πως θα τα καταφερω. Τελικα δεν χρειαστηκε.. Μολις ενοιωσω ¨ζιζι¨ επεινε σαν τρελο και δεν χρειαστηκε ξανα συμπληρωμα. Η καισαρκη δεν καταλαβαινω που κολαει και δεν την εβαλαν αμεσως στο στηθος...??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρετε ότι όταν γεννιέται το μωρό ο παιδίατρος δίνει εντολή να πάρει το μωρό γλυκόζη? (κοινώς ζαχαρόνερο) Είναι συνηθισμένη πρακτική.

 

Δε σημαίνει ότι είναι και σωστή :roll:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ακουσα απο μαια κρατικου νοσοκομειου αυτό, οτι τα ηρεμεί. Μάλιστα το αναφερε σαν τρικ των ιατρων προκειμενου να ηρεμουν και να κανουν πιο ευκολη την δουλεία τους, δεν μπορουν λεει να περιμενουν το καθε παιδακι ποτε θα εχει κεφια για να το εξετάσει :eek::shock:

Link to comment
Share on other sites

re koritsia gia pia maieutiria milame as grapsoume giati ego nomiza pos ginotan mono se auto pou gennisa ego, sto Aretaieio. gennisa arga to vradu kai para tin eputhimia pou exefrasa gia apokmleistiko thilasmo tou edosan 2 geumata zaxaronero kai 1 gala. meta mou to eferan kai den xanaipie POTE gala skoni i tsai.

 

i maia tou Elena pou eixa kanei mathimata kai tis to eipa meta mou eipe pos einai mia aparxeomeni taktiki pou ginotan giati to zaxaronero prokalei ligoteres goulies kai den uparxei toso megalos kundinos anarofisis kai kati tetoio. to theoro omos aparadekto eidika otan exeis xekatharisei pos theleis na to thulaseis apokleistika. poios einai ekeinos pou krinei an eimai kourasmeni kai den mporo.

 

ta pairno tora!! oso to thumamai!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ακουσα απο μαια κρατικου νοσοκομειου αυτό, οτι τα ηρεμεί. Μάλιστα το αναφερε σαν τρικ των ιατρων προκειμενου να ηρεμουν και να κανουν πιο ευκολη την δουλεία τους, δεν μπορουν λεει να περιμενουν το καθε παιδακι ποτε θα εχει κεφια για να το εξετάσει :eek::shock:

 

Αυτο ακριβος!!!τους το δεινουν για να μην πεινανε και να μπορει ο καθε γιατρος να τα εξετασει(παιδιατρος,οφθαλμιατρος....)χωρις να κλεει,εμενα μου το ειχαν πει στο νοσοκομειο οταν ο μικρος μου ειχε ικτερο οτι του το εδειναν για να εχει ¨ενεργια¨και γιατι αυτο το πραγμα τους προκαλει συχνοουρια και ετσι ξεπερνανε ποιο γρηγορα τον ικτερο(με το κατουριμα:confused::confused:)

ομως οταν μου εφερναν το μωρακι μου αυτο κοιμοτανε και εγω δεν μπορουσα να τον θηλασω.....ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!!!:evil::evil::evil:

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

re koritsia gia pia maieutiria milame as grapsoume giati ego nomiza pos ginotan mono se auto pou gennisa ego, sto Aretaieio. gennisa arga to vradu kai para tin eputhimia pou exefrasa gia apokmleistiko thilasmo tou edosan 2 geumata zaxaronero kai 1 gala. meta mou to eferan kai den xanaipie POTE gala skoni i tsai.

 

i maia tou Elena pou eixa kanei mathimata kai tis to eipa meta mou eipe pos einai mia aparxeomeni taktiki pou ginotan giati to zaxaronero prokalei ligoteres goulies kai den uparxei toso megalos kundinos anarofisis kai kati tetoio. to theoro omos aparadekto eidika otan exeis xekatharisei pos theleis na to thulaseis apokleistika. poios einai ekeinos pou krinei an eimai kourasmeni kai den mporo.

 

ta pairno tora!! oso to thumamai!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν ακόμα??? αν είναι δυνατόν!!! Είχα μάθει γι αυτήν την συνήθεια όταν γεννήθηκε η ανηψιά μου πριν 22 χρόνια και νόμισα οτι το είχαν σταματήσει... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.... Τότε ήταν πολύ φυσικό και πάγια τακτική, μάλιστα δεν θα ξεχάσω κάποια στιγμή που έπαιζα κάποιο παιχνίδι γνώσεων με την μικρή (την ανηψιά μου) και μια ερώτηση ήταν ποια είναι η πρώτη τροφή των μωρών και η απάντηση ήταν ζαχαρόνερο, όχι γάλα, όχι πρωτόγαλα αλλά ζαχαρόνερο! Πάντως κάτι off topic όποτε μπαίνω στο forum και διαβάζω για τα κακώς κείμενα σε νοσοκομεία και κλινικές στην Ελλάδα μακαρίζω την τύχη μου που γέννησα στο εξωτερικό (παρά την απίστευτη μοναξιά που βίωσα μακριά από τους δικούς μου). Όλα ήταν τελείως φυσικά, απλά και αυτονόητα...

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΗΠΙΕ ΖΑΧΑΡΟΝΕΡΟ!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΕΝΝΗΣΑ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΡΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...