Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TO ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ: ΠΕΘΕΡΑ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?


Aquamarine2

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τι γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ εδώ και 3 μήνες που γέννησα. Αφορά στους γονείς του άντρα μου και θα ήθελα τη γνώμη όλων των μανάδων που έχουν τα πεθερικά τους πολύ κοντά τους και έτσι έχουν καθημερινή επαφή μαζί τους.

Τα δικά μου πεθερικά μένουν κάτω ακριβώς απο το διαμέρισμά μας. Είμαστε λοιπόν καθημερινά...μαζί! Απο τότε που γέννησα, τους έχουμε μόνιμους επισκέπτες και κυρίως για πολλές ώρες. Είναι το πρώτο τους εγγόνι και δικαιολογημένα έχουν πέσει με τα μούτρα άσχετα αν δεν καταλαβαίνουν οτι εμεις σαν ζευγάρι ενοχλούμαστε.

Το πρόβλημα είναι με την πεθερά μου που σαν χαρακτήρας είναι πολύ ηγετική, θέλει να επεμβαίνει και να ελέγχει τα πάντα, να γνωρίζει τι συμβαίνει για όλα και γενικά δεν αφήνει τπτ στην τύχη του. Τον άντρα μου τον πέρνει καθημερινά τηλέφωνο απο την εργασία της πιο πολλές φορές απο οτι εγώ. (Είναι και αγορομάνα να προσθέσω).

Τον τελευταίο καιρό λοιπόν έχει γνωρίσει μέσα απο τη δουλειά της μια παιδίατρο. Εεεε ήρθε και έδεσε το γλυκό. Τώρα για οτιδήποτε παρατηρεί την συμβουλεύεται και μετά ερχεται και μου τα λέει. Τις προάλλες μάλιστα ήθελε να μου δώσει το τηλ. της για να την ρωτάω ότι θέλω.

Να σημειώσω πως έχουμε μια πολύ καλή νεογνολόγο/παιδίατρο την οποία και εμπιστεύομαι παρα πολύ και δεν θέλω να την αλλάξω.

Σήμερα λοιπον με νευρίασε τόσο πολύ...που πραγματικά ή εγώ είμαι υπερβολική ή αυτή έχει πρόβλημα. Με πήρε τηλ να μου πει πως ρώτησε την παιδίατρο αυτή γιατί το μωρό - χθες που έπαιζαν μαζί - δακρύζει όταν γελάει. Άρχισε λοιπόν να μου λέει για μια μεμβράνη στο μάτι του μωρού και τι να κάνω για να φύγει πιο γρήγορα...και ...και... Δεν άκουγα τπτ απολύτως. Της είπα ένα ξερό θα ρωτήσω την παιδίατρό μου και θα δώ τι θα κάνω.

Νιώθω τόσο άσχημα απο εκείνη την ώρα. Αρχισαν να μου δημιουργούνται ενοχές. Μήπως δεν είμαι καλή μανα? Μήπως αυτό που θεωρώ απολύτως φυσιολογικό θέλει τελικά ψάξιμο. Μήπως πρέπει να ταράζω στα τηλέφωνα τους γιατρούς? Δεν ξέρω... τι να κάνω? Γενικά ενημερώνομαι απο το internet - διαβάζω βιβλία για το παιδί απο τοτε που έμεινα έγκυος...θέλω να γνωρίζω για να μπορώ να ανταποκρίνομαι σε κάθε ζήτημα που αφορά το μωρό μου αλλά...τώρα αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έχω θέμα εγώ???

Έχετε ζήσει αντίστοιχες καταστάσεις?

Το φαινόμενο Πεθερά έχει εξαπλωθεί πολύ?

Sorry για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ριχνεις το φταιξιμο σε σενα! φυσικα και εισαι καλη μανα! επειδη η πεθερα σου θελει να ειναι συνεχεια στα ποδια σας και ρωταει απο εδω κι απο εκει για να δειξει οτι ξερει τα παντα, μην πεσεις στο παιχνιδι της!!! εσυ να κανεις αυτο που θελεις και να μην της δινεις σημασια...

Link to comment
Share on other sites

θεμα εχει η πεθερα σου και μεγαλο..........

κοψε της το γιατι δεν σε βλεπω καλα το οτι μενει απο κατω δεν τους δινει το δικαιομα να ερχοντε συνεχως.....εαν μου συμβει κατι τετοιο απλα δεν θα ανοιγω την πορτα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ζουσα πάνω απ τα πεθερικά μου,αλλά δε με ενοχλούσαν και τους επισκεπτόμασταν εμείς με το μωρο για καμια ωρίτσα τη μέρα.Μήπως να την προλαβαίνεις εσυ έτσι ώστε να φευγεις και ό,τι ώρα θες?Και δε χρειάζεται να αγχώνεσαι με το μωρό!Αν χρειαζόταν κάτι παραπάνω θα στο έλεγε η παιδίατρος!Μια φορα το μήνα τα έβλεπε ο δικός μας παιδιατρος σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...και έχει και συνέχεια... Πριν γεννήσω είχε ήδη στο σπίτι της (απο κάτω ακριβώς απο το διαμέρισμά μας) κούνια, ριλάξ, κουβερτάκια... μόνο δωμάτιο μπεμπέ δεν έφτιαξε.

Γενικά θέλει να μένει μόνη της με το μωρό, να το ταίζει να το κρατά - φανταστείτε οτι τον πεθερό μου δεν τον αφήνει να το κρατάει, θέλει να το κρατάει μόνο εκείνη. Τον πρώτο καιρό που έκανε μονίμως τραπέζια για να πηγαίνουμε με τον μπέμπη να τρώμε μαζί τους, οταν ο μπέμπης έβγαζε την παραμικρή μιλιά πεταγώταν σαν ελατήριο απο το τραπέζι να πάει να δει τι έχει ο μπέμπης...λες και δεν ήμουν εγώ εκει να νιαστώ.

Με ακύρωνε διαρκώς. Ακόμα με παρακαλά να της τον αφήνω και να κάνω εγώ τις δουλειές μου ή τις βόλτες μου.

Διακρίνω μια συμπεριφορά που ναι μεν τη δικαιολογώ ως νέα γιαγιά αλλά δεν μπορώ να μην προβληματιστώ για το τι θα συμβεί στο μέλλον.

Με τον σύζυγό μου τσακωνόμαστε διαρκώς και είναι αυτή αιτία, αυτή και η παρεμβατικότητά της.. Δεν μπορώ όμως να βασιστώ στο οτι ο αντρας μου θα τους βάλει όρια γιατί είναι πολύ μαμάκιας και την δικαιολογεί τις περισσότερες φορές.

Πως μπορώ δώσω εγώ ένα τέλος χωρίς να δημιουργήσω εντάσεις και μούτρα?Είναι και απο κάτω μας...δεν είναι οτι μένουν στο χωριό... έχουμε καθημερινά επαφές... αν μαλλώσουμε θα δημιουργηθούν άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ριχνεις το φταιξιμο σε σενα! φυσικα και εισαι καλη μανα! επειδη η πεθερα σου θελει να ειναι συνεχεια στα ποδια σας και ρωταει απο εδω κι απο εκει για να δειξει οτι ξερει τα παντα, μην πεσεις στο παιχνιδι της!!! εσυ να κανεις αυτο που θελεις και να μην της δινεις σημασια...

 

Καταρχην Aquamarine2, να σου ζησει το παιδακι σου...:D

 

Οπως ακριβως τα λεει το αγαπουλινι....

 

Κι εγω μενω πανω - κατω με την πεθερα μου, αγορομανα και αυτη, ηγετικη εκ φυσεως, αλλα για τα θεματα που αφορουν τοπαιδι μου, αποφασιζω εγω και ο αντρας μου.

 

Βεβαια η αληθεια ειναι πως δεν εχω σχεδον καθολου παρεμβασεις, αλλα οσες φορες εχει προκυψει θεμα, οπως σου προανεφερα αποφασιζω εγω και ο αντρας μου. Αλλο εαν ερωτηθει και μου προτεινει κατι, γιατι οκ ως εμπειροτερη μανα μπορει να εχει και μια ενδεομενως καλυτερη εικονα - ματια σε καποια θεματα. Αλλα εως εκει....

 

Πολυ καλα κανεις και ενημερωνεσαι με οποιον τροπο μπορεις, αυτο αλλωστε κανουμε ολες λιγο - πολυ. Και οπως ολες οι μανουλες εμπιστευσου το ενστικτο σου, ειναι απλα αλανθαστο...

Οπου νομιζεις οτι πρεπει να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου, καν΄το χωρις δισταγμο, αλλα προτιμησε να εισαι ψυχραιμη γενικα σαν μαμα, θα αντιμετωπισεις πολλα στην πορεια και δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι μα το παραμικρο.

 

Ειναι νομιζω θεμα του συζυγου σου να θεσει τα ορια στην μανουλα του, δεν εισαι αυτη που πρεπει να το κανει. Να δεις πως μολις τεθουν καποια ορια και μπουν καποια πραγματα στην θεση τους και εσυ θα ηρεμησεις και η πεθερουλα σου....

Link to comment
Share on other sites

καμια μανουλα δεν γεννησε με εγχειριδιο για να τα ξερει ολα!! ετσι αποκτας εμπειρια, με το να βιωνεις καταστασεις... μην αφησεις την πεθερα σου να σε κανει να νιωθεις οτι δεν αξιζεις να μαθεις μονη σου...

Link to comment
Share on other sites

GeorgiaSK, το έχω κάνει και αυτό αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.

Αν κάνω επίσκεψη εγώ το απόγευμα μετά απο καμιά ώρα θα χτυπήσει πάλι την πόρτα μου για τον χ, ψ, λόγο και θα καθίσει να δει και να παίξει το μωρό...οπότε πάλι τα ίδια...

Όταν δεν άντεξα και έκανα παράπονα στον άντρα μου για το ότι θέλω και εγω να μείνουμε μόνοι μας με το μωρό, χωρίς επισκέψεις μάλλον τους έκανε συζήτηση και για μια βδομάδα έκαναν μούτρα. Έπερναν τον άντρα μου τηλ να κατεβάσει το μωρό να το δουν. Ενιωθα ότι είχα κάνει έγκλημα...

Link to comment
Share on other sites

Με τον σύζυγό μου τσακωνόμαστε διαρκώς και είναι αυτή αιτία, αυτή και η παρεμβατικότητά της.. Δεν μπορώ όμως να βασιστώ στο οτι ο αντρας μου θα τους βάλει όρια γιατί είναι πολύ μαμάκιας και την δικαιολογεί τις περισσότερες φορές.

Πως μπορώ δώσω εγώ ένα τέλος χωρίς να δημιουργήσω εντάσεις και μούτρα?Είναι και απο κάτω μας...δεν είναι οτι μένουν στο χωριό... έχουμε καθημερινά επαφές... αν μαλλώσουμε θα δημιουργηθούν άλλα προβλήματα.

 

Προφανως γραφαμε μαζι προηγουμενως, οποτε το σχολιο περι οριων απο πλευρα του συζυγου, μαλλον ειναι ακυρο...;)

 

Αν και κανονικα και sorry Που επαναλαμβανομαι, αυτος ειναι που πρεπει να τοκανει. Γιατι δεν προσπαθεις, χωρις τσακωμους και εντασεις, αλλα με πλαγιο τροπο, ξερεις τωρα, γυναικεια διπλωματικοτητα, να του δειξουν οτι υπαρχει θεμα παρεμβατισμου, γιατι οσο του υποδυκνυεις τι πρεπει να γινει και ποσο μαλλον οταν αυτο εχει να κανει με την μαμα, τοσο θα τον βρισκεις απεναντι σου.

 

Σε αλλη περιπτωση, που αναλαβεις εσυ δραση δηλ. να ξερεις οτι θα εχεις μεγαλυτερα προβληματα, γιατι θα τους βρεις ολους απεναντι σου και θα αισθανεσαι οτι χανεις και το δικιο σου.

 

Θελει τροπο... οχι κοπο....

 

Ξερεις τον αντρα σου, θα βρεις ποιος ειναι αυτος...

Link to comment
Share on other sites

GeorgiaSK, το έχω κάνει και αυτό αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.

Αν κάνω επίσκεψη εγώ το απόγευμα μετά απο καμιά ώρα θα χτυπήσει πάλι την πόρτα μου για τον χ, ψ, λόγο και θα καθίσει να δει και να παίξει το μωρό...οπότε πάλι τα ίδια...

Όταν δεν άντεξα και έκανα παράπονα στον άντρα μου για το ότι θέλω και εγω να μείνουμε μόνοι μας με το μωρό, χωρίς επισκέψεις μάλλον τους έκανε συζήτηση και για μια βδομάδα έκαναν μούτρα. Έπερναν τον άντρα μου τηλ να κατεβάσει το μωρό να το δουν. Ενιωθα ότι είχα κάνει έγκλημα...

 

τετοια κολπα κανουν για να νιωθεις ενοχες...μη μασας ομως.... θα το καταλαβει οτι νιωθεις ενοχη και θα κανει περισσοτερα!! μην υποκυψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν δεν άντεξα και έκανα παράπονα στον άντρα μου για το ότι θέλω και εγω να μείνουμε μόνοι μας με το μωρό, χωρίς επισκέψεις μάλλον τους έκανε συζήτηση και για μια βδομάδα έκαναν μούτρα. Έπερναν τον άντρα μου τηλ να κατεβάσει το μωρό να το δουν. Ενιωθα ότι είχα κάνει έγκλημα...

 

Ειδες η αντιδραση, φερνει αντιδραση....

 

Ψαξε να βρεις εναν πιο μεθοδευμενο τροπο ωστε να καταλαβει την παρεμβατικοτητα της μαμας.

 

Π.χ οταν δεις μια αναλογη συμπεριφορα και μολις φυγουν οι δικοι του, απλα επισειμανε το. Την επιμενη φορα παλαι ξανα, και ξανα...

Ε! που θα παει δεν θα τοπιασει το υπονοουμενο?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμεις μενουμε πανω κατω αλλα οταν ειχα το πρωτο μωρο στο σπτι ηταν εξωτερικο. Στο δευτερο ημουν τοσο σιγουρη για αυτα που εκανα που με τον τροπο μου την εκανα και δεν μπορουσε να πει και πολλα. Αλλα και οταν ελεγε - λεει, της λεω ναι και κανω αυτο που θελω εγω.

Γενικα ομως ειναι αρκετα διακριτικη στο ποσες ωρες και ποιες ερχεται στο σπιτι μας.

Τωρα που τα παιδια εχουν μεγαλωσει της τα στελνουμε κατω να της κανουν παρεα. Και αυτα περνανε τελεια και αυτη το χαιρεται!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑZIA, έχω προσπαθήσει και με ωραίο τρόπο να του δώσω να καταλάβει πως κάποια πράγματα με ενοχλούν αλλά τις περισσότερες φορές οι προσπάθειες πέφτουν στο κενό καθώς ο συζυγός μου νιώθει τόσο υπόχρεος στους γονείς του για το σπίτι που μας έφτιαξαν που δεν τολμά να τους πει ΟΧΙ σε πολλά πράγματα.

 

Είναι δύσκολη η περίπτωση μας, δεν λέω... πρέπει πρώτα να απογαλακτιστεί εκείνος απο τους γονείς του και μετά να πάρει τις ευθύνες τους ως γονιός αλλά δεν ξέρω πως να το επισπεύσω αυτό.

Συνήθως οι συζητήσεις μας καταλήγουν σε καβγάδες και σε φράσεις του τύπου: "Τι έκαναν οι γονείς σου για εμάς...τι έδωσαν"κλπ...

Επομένως θα τους δικαιολογεί για να μην γυρίσουν ποτέ να τον πουν Αχάριστο για όσα έχουν κάνει για εκείνον και για εμένα κατ΄επέκταση...

Link to comment
Share on other sites

τώρα αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έχω θέμα εγώ???

 

Το μοναδικό θέμα που έχεις είναι ότι μπροστά στην "ηγετικότητα" και "παρεμβατικότητα" όπως λες της πεθεράς σου, εσύ κάνεις πίσω... Γιατί? Εσύ δεν είσαι η μάνα του παιδιού? Εσύ δεν είσαι η κυρία του σπιτιού? (για να το πω χιουμοριστικά?

Η πεθερά σου θα έχει ρόλο μόνο συμβουλευτικό εάν της το ζητήσεις. Αν αρχίσει από μόνη της παρεμβάσεις και συμβουλές, εσύ θα λες "ευχαριστώ για τη γνώμη σας, εγώ διαφωνώ ή θα το κοιτάξω ή θα ρωτήσω τον παιδίατρό μου ή μην ανησυχείς άσε να ανησυχώ εγώ, ή εγώ προτιμώ τον τάδε τρόπο κτλ κτλ κτλ"

Αν έρχεται απρόσκλητη στο σπίτι σου (αυτό έπρεπε να το είχες φροντίσει από την πρώτη μέρα) θα λες χίλια συγγνώμη αλλά μόλις ετοιμαζόμουν να κάνω μπάνιο κτλ, καλύτερα να τα πούμε άλλη στιγμή. Πάρτε με αύριο τηλ να κανονίσουμε.:-P:razz: Ή άλλη φορά μην της ανοίξεις την πόρτα και μετά πες της ότι σε πέτυχε στην τουαλέτα, δεν άκουγες, είχες τον απορροφητήρα, ήσουν στο μπαλκόνι κτλ κτλ κτλ (ελπίζω να μην έχεις και κλειδί). Ή μπορείς να πεις στο χιουμοριστικό, ε βρε τάδε, αφήστε μας και λίγο μόνους...:rolleyes:

Πάντως επειδή λες ότι ο άντρας σου είναι μαμάκιας, ο καλύτερος τρόπος για να τον έχεις σύμμαχό σου είναι να του δείξεις ότι όχι μόνο ακυρώνει εσένα, αλλά ότι ακυρώνει και αυτόν. Είμαι σίγουρη ότι το κάνει. Βρες τα κατάλληλα παραδείγματα και κάντον να το διαπιστώσει. Αργότερα θα ανακατεύεται και στην ανατροφή-διαπαιδαγώγηση του παιδιού. Εσείς ως γονείς πρέπει να έχετε κοινή γραμμή προαποφασισμένη και να κάνετε και τους υπόλοιπους (βλ.πεθερά) να συμμορφώνονται με τη γραμμή σας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως οι συζητήσεις μας καταλήγουν σε καβγάδες και σε φράσεις του τύπου: "Τι έκαναν οι γονείς σου για εμάς...τι έδωσαν"κλπ...

Επομένως θα τους δικαιολογεί για να μην γυρίσουν ποτέ να τον πουν Αχάριστο για όσα έχουν κάνει για εκείνον και για εμένα κατ΄επέκταση...

 

Αυτό το θέμα είναι άσχετο με το θέμα της παρεμβατικότητας πες του. Το ότι μας βοήθησαν και τους ευχαριστώ γι΄αυτό, δεν τους δίνει το δικαίωμα να επεμβαίνουν στη ζωή μας.

Είναι προσβλητικό και για τον ίδιο τον άντρα σου. Δηλαδή σας "αγόρασαν" και μπορούν να σας κάνουν ότι θέλουν?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ZWH_ είσαι πολύ τυχερή!

GeorgiaSK_ μακάρι να μπορούσαμε... Ζουσα στην Αθήνα πολλά χρόνια μέχρι που γύρισα εδώ όταν γνώρισα τον σύζυγο. Είμαι σίγουρη οτι η πεθερά μου δεν θα ενέκρινε την σχέση μας στην αρχή γιατί θα της έπερνα το γιό. Όταν είδε όμως οτι αφησα τα πάντα για τον γιο της ανέβηκα στην εκτίμηση της...και είμαι σίγουρη γιατι ξέρω πως σκέφτεται...

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι άνθρωπος που αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους..

Link to comment
Share on other sites

ΑZIA, έχω προσπαθήσει και με ωραίο τρόπο να του δώσω να καταλάβει πως κάποια πράγματα με ενοχλούν αλλά τις περισσότερες φορές οι προσπάθειες πέφτουν στο κενό καθώς ο συζυγός μου νιώθει τόσο υπόχρεος στους γονείς του για το σπίτι που μας έφτιαξαν που δεν τολμά να τους πει ΟΧΙ σε πολλά πράγματα.

 

Είναι δύσκολη η περίπτωση μας, δεν λέω... πρέπει πρώτα να απογαλακτιστεί εκείνος απο τους γονείς του και μετά να πάρει τις ευθύνες τους ως γονιός αλλά δεν ξέρω πως να το επισπεύσω αυτό.

Συνήθως οι συζητήσεις μας καταλήγουν σε καβγάδες και σε φράσεις του τύπου: "Τι έκαναν οι γονείς σου για εμάς...τι έδωσαν"κλπ...

Επομένως θα τους δικαιολογεί για να μην γυρίσουν ποτέ να τον πουν Αχάριστο για όσα έχουν κάνει για εκείνον και για εμένα κατ΄επέκταση...

 

 

Σοβαρη η περιπτωση σας τοτε....;)

Το οτι μας εκαναν το σπιτι, (ακριβως κι εμεις ετσι), δεν σημαινει οτι το εκαναν φανταζομαι για να τους ειμαστε υποχρεωμενοι σε ολη μας την ζωη. Αλλο ο σεβασμος και αλλο η υποχρεωση.

Το εκαναν γιατι ηθελαν και γιατι ειχαν την δυνατοτητα να το κανουν.

 

Θα μου πεις, τι σου λεω τα αυτονοητα?

 

Τοτε μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις... πεδιο δρασης, αφου ο αντρας σου δεν προκειται να αλλαξει ευκολα γνωμη.

Στοχος η πεθερα.... Αλλα και παλι με τροπο, με πολυυυυυυυυυ τροπο αφου υπαρχει θεμα γενικοτερα... Διπλωματια και πασης Ελλαδος....

 

Οταν δεις για παραδειγμα κατι που σε ενοχλει, αντι να εκνευριστεις και να της απαντησεις με υφος, επελεξε κατι του τυπου....

 

Αχ! βρε μαμα, κυρια ταδε... τεσπα οπως την αποκαλλεις, το μωρο μας δεν θελει την πιπιλα αλλο, ας μην το πιεζουμε.

 

Να αισθανεται δηλ. συμμετοχος στην ανατροφη του παιδιου και ας εισαι αυτη που ουσιαστικα κινει τα... νηματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα είναι άσχετο με το θέμα της παρεμβατικότητας πες του. Το ότι μας βοήθησαν και τους ευχαριστώ γι΄αυτό, δεν τους δίνει το δικαίωμα να επεμβαίνουν στη ζωή μας.

Είναι προσβλητικό και για τον ίδιο τον άντρα σου. Δηλαδή σας "αγόρασαν" και μπορούν να σας κάνουν ότι θέλουν?

 

Κι όμως, επειδή έχουν μια πολύ καλή οικονομική κατάσταση, φροντίζουν να δίνουν απλόχερα για να παίρνουν κιολας... προφανώς και ολοι οι γονείς κάνουν ότι μπορούν για τα παιδιά τους αλλά αυτοί μου έχουν δώσει την εντύπωσει οτι όλα τα κάνουν με κάποιο σκοπό!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μανουλα εισαι και μονο που εχεις αμφιβολιες...

Ασε την πεθερα σου να ψαχνει οσο θελει και εσυ κανε αυτο που θεωρεις καλυτερο.Ξερεις το παιδι σου καλυτερα απο τον καθενα.

Ταπεινη μου γνωμη κοψτους τα πανω κατω ολη την ωρα...θα εχεις προβλημα αργοτερα.Κι εγω πανω κατω με τα πεθερικα μου μενω και στην αρχη ειχα λαλησει.Δεν τους ειχα καθε μερα αλλα ερχοντουσαν οτι ωρα θελανε...Εγω γενικα θελω την ησυχια μου και δεν μ αρεσουν οι απροσκλητοι επισκεπτες...Κοντεψαμε να χωρισουμε με τον αντρα μου...χωρις να χωνουν τη μυτη τους ιδιαιτερα.Φαντασου να την χωνανε...Τον αντρα μου δεν τον ακουγανε!Μια φορα της ειχε πει μπροστα μου μαμα να παιρνεις τηλ πριν κατεβεις και η απαντηση της ηταν δεν μας χεζεις παναγιωτη????!!!!!!!!!!:shock::evil:

Καποια στιγμη μετα απο κανα 6μηνο τους το κοψα εγω μαχαιρι και εχω την ησυχια μου να μεγαλωσω το παιδακι μου οπως θελω...

Τωρα δεν κατεβαινουν σχεδον ποτε.Ανεβαζουμε εμεις το παιδι καθε κυριακη κανα 2ωρο και μεσ την βδομαδα αν πρεπει εγω να κανω κατι χωρις το παιδι (2-3 φορες το μηνα , κανα γιατρο δηλαδη)!για καμια ωρα.

Βεβαια δεν ζηταω τπτ απο εκεινη εκτος αν καιγομαι...Αν παει κανα σ.μαρκετ να μου φερει και μενα κατι,η τωρα που πλησιαζω να γεννησω της ζητησα να με βοηθησει με τα ασιδερωτα και τις ντουλαπες,τωρα με τις αλλαγη της εποχης μαζευονται πολλα και φοβαμαι να σκαρφαλωσω στα παταρια και τις σκαλες.και η μαμα μου δουλευει και δεν μπορει να βοηθησει.

Εκτος αν μπορεσω να φερω γυναικα και μου τα κανει ολα αυτη!!!!

Μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, επειδή έχουν μια πολύ καλή οικονομική κατάσταση, φροντίζουν να δίνουν απλόχερα για να παίρνουν κιολας... προφανώς και ολοι οι γονείς κάνουν ότι μπορούν για τα παιδιά τους αλλά αυτοί μου έχουν δώσει την εντύπωσει οτι όλα τα κάνουν με κάποιο σκοπό!

 

Ναι βρε παιδί μου και εσείς σίγουρα το εκτιμάτε και σίγουρα δίνετε πολλά, αλλά πρέπει πχ να έχετε και λίγη ιδιωτική ζωή.

Δεν γίνεται να είναι συνέχεια στο σπίτι σου.

Πρέπει ως ζευγάρι να έχετε κοινή γραμμή ή να συζητάτε πρώτα μόνοι σας το όποιο θέμα και μετά να συμβουλεύεστε κάποιον τρίτο.

Δεν πρέπει να σας ακυρώνει ως μάνα και ως πατέρα. Μεγαλώνοντας το παιδί θα σας ακυρώνει και μπροστά του και θα έχετε προβλήματα εάν αφήνετε αυτή την κατάσταση να διαιωνίζεται.

 

Ο μόνος τρόπος να έχεις σύμμαχο τον άντρα σου είναι να θιχτεί και ο ίδιος.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρη η περιπτωση σας τοτε....;)

Το οτι μας εκαναν το σπιτι, (ακριβως κι εμεις ετσι), δεν σημαινει οτι το εκαναν φανταζομαι για να τους ειμαστε υποχρεωμενοι σε ολη μας την ζωη. Αλλο ο σεβασμος και αλλο η υποχρεωση.

Το εκαναν γιατι ηθελαν και γιατι ειχαν την δυνατοτητα να το κανουν.

 

Θα μου πεις, τι σου λεω τα αυτονοητα?

 

Τοτε μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις... πεδιο δρασης, αφου ο αντρας σου δεν προκειται να αλλαξει ευκολα γνωμη.

Στοχος η πεθερα.... Αλλα και παλι με τροπο, με πολυυυυυυυυυ τροπο αφου υπαρχει θεμα γενικοτερα... Διπλωματια και πασης Ελλαδος....

 

Οταν δεις για παραδειγμα κατι που σε ενοχλει, αντι να εκνευριστεις και να της απαντησεις με υφος, επελεξε κατι του τυπου....

 

Αχ! βρε μαμα, κυρια ταδε... τεσπα οπως την αποκαλλεις, το μωρο μας δεν θελει την πιπιλα αλλο, ας μην το πιεζουμε.

 

Να αισθανεται δηλ. συμμετοχος στην ανατροφη του παιδιου και ας εισαι αυτη που ουσιαστικα κινει τα... νηματα.

 

Δεν μπορώ να την εμπιστευτώ.. δεν με εμπνέει. Καταρχήν δεν δείχνει να είναι ψύχραιμη. Μετά το πρώτο εμβόλιο το μωρό ήταν ανήσυχο και παραπονιόταν (γενικά είναι ήρεμο μωρό, δεν κλαίει) και επειδή δεν το είχε ξαναδεί έτσι ήταν απο πάνω μου διαρκώς να δει τι θα κάνω και μουρμουριζε ανήσυχη...Μήπως αυτό...μήπως εκείνο..να πάρουμε τη γιατρό...ε τελικά κατέλειξε ότι είχε μάτι το παιδι - το είχανε ματιάσει και άρχισε να πέρνει τηλέφωνα να το ξεματιάσουν...

Δεν μπορώ να της το αφήσω ούτε για 1 ώρα. Νιώθω πως θα πάθει κάτι το μωρό. Τα δικά της παιδιά τα φροντιζε ως μωρά - συμφωνα με τα δικά της λεγόμενα - ο πεθερός μου (εκείνη είχε θέματα υγείας στο πρώτο - και μια καριέρα να χτίσει στον δεύτερο γιο).

Οταν το μωρό αρχισε να βάζει τα χέρια του στο στόμα - όπως κάνουν όλα τα μωρά - την πέτυχα να θέλει να του βάλει αντισηπτικό στα χεράκια του επειδή του τα φιλούσαν ....

Τώρα ξαφνικά της ξύπνησε το μητρικό παλι...?

Μήπως είμαι εγώ υπερβολική και δίνω πολύ περισσότερη σημασία σε όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ας ανησυχεί όσο θέλει, αρκεί να μην αφήνεις να παρεμβαίνει σε αποφάσεις σχετικές με το μωρό...

Πάντως αυτό με τα χεράκια το κάνω και εγώ. Έχει τύχει να του φιλήσουν τα χεράκια κάποια άτομα και σιχάθηκα τόσο, ώστε έβγαλα αμέσως μπροστά τους μωρομάντηλα και αντισηπτικά μαντηλάκια... Φυσικά δεν το ξανακούμπησαν...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να την εμπιστευτώ.. δεν με εμπνέει. Καταρχήν δεν δείχνει να είναι ψύχραιμη. Μετά το πρώτο εμβόλιο το μωρό ήταν ανήσυχο και παραπονιόταν (γενικά είναι ήρεμο μωρό, δεν κλαίει) και επειδή δεν το είχε ξαναδεί έτσι ήταν απο πάνω μου διαρκώς να δει τι θα κάνω και μουρμουριζε ανήσυχη...Μήπως αυτό...μήπως εκείνο..να πάρουμε τη γιατρό...ε τελικά κατέλειξε ότι είχε μάτι το παιδι - το είχανε ματιάσει και άρχισε να πέρνει τηλέφωνα να το ξεματιάσουν...

Δεν μπορώ να της το αφήσω ούτε για 1 ώρα. Νιώθω πως θα πάθει κάτι το μωρό. Τα δικά της παιδιά τα φροντιζε ως μωρά - συμφωνα με τα δικά της λεγόμενα - ο πεθερός μου (εκείνη είχε θέματα υγείας στο πρώτο - και μια καριέρα να χτίσει στον δεύτερο γιο).

Οταν το μωρό αρχισε να βάζει τα χέρια του στο στόμα - όπως κάνουν όλα τα μωρά - την πέτυχα να θέλει να του βάλει αντισηπτικό στα χεράκια του επειδή του τα φιλούσαν ....

Τώρα ξαφνικά της ξύπνησε το μητρικό παλι...?

Μήπως είμαι εγώ υπερβολική και δίνω πολύ περισσότερη σημασία σε όλα αυτά?

 

Oxι βρε καλο μου, δεν λεω να την εμπιστευτεις, να θεωρησει απλα η ιδια οτι την εμπιστευεσαι, ωστε ενδεχομενως να παψει να σε συναγωνιζεται για το πια ειναι η καλυτερη.... μαμα. Οποτε θεωρω οτι τοτε, απλα, θα γινει λιγοτερο παρεμβατικη.

 

Π.χ στην προκειμενη με το εμβολιο, ας της ελεγες,

 

- λες μαμα, να πατουμε τον γιατρο? Κι ας επερνε τον... δικο της, ή λες να το ξεματιαξουμε? ετσι θελω να πιστευω οτι τοπροβλημα, κα΄αυτην θα λυνοταν και θα ησασταν ολοι ευχαριστημενοι. Και αυτη που.. βοηθησε στην επιλυση του οποιου προβληματις και εσυ που σχετικα ευκολα την ξεφορτωθηκες απο το κεφαλι σου.

 

Αν δεν ειναι του χαρακτηρα σου κατι τετοιο ομως, τοτε καλυτερα, ξεκοψε της το οσο ειναι ακομη νωρις, γιατι δεν προκειται διαφορετικα να βρεις την ησυχια σου.

Θα θυμωσουν, αλλα καποια στιγμη θα τους περασει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα τι γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ εδώ και 3 μήνες που γέννησα. Αφορά στους γονείς του άντρα μου και θα ήθελα τη γνώμη όλων των μανάδων που έχουν τα πεθερικά τους πολύ κοντά τους και έτσι έχουν καθημερινή επαφή μαζί τους.

Τα δικά μου πεθερικά μένουν κάτω ακριβώς απο το διαμέρισμά μας. Είμαστε λοιπόν καθημερινά...μαζί! Απο τότε που γέννησα, τους έχουμε μόνιμους επισκέπτες και κυρίως για πολλές ώρες. Είναι το πρώτο τους εγγόνι και δικαιολογημένα έχουν πέσει με τα μούτρα άσχετα αν δεν καταλαβαίνουν οτι εμεις σαν ζευγάρι ενοχλούμαστε.

Το πρόβλημα είναι με την πεθερά μου που σαν χαρακτήρας είναι πολύ ηγετική, θέλει να επεμβαίνει και να ελέγχει τα πάντα, να γνωρίζει τι συμβαίνει για όλα και γενικά δεν αφήνει τπτ στην τύχη του. Τον άντρα μου τον πέρνει καθημερινά τηλέφωνο απο την εργασία της πιο πολλές φορές απο οτι εγώ. (Είναι και αγορομάνα να προσθέσω).

Τον τελευταίο καιρό λοιπόν έχει γνωρίσει μέσα απο τη δουλειά της μια παιδίατρο. Εεεε ήρθε και έδεσε το γλυκό. Τώρα για οτιδήποτε παρατηρεί την συμβουλεύεται και μετά ερχεται και μου τα λέει. Τις προάλλες μάλιστα ήθελε να μου δώσει το τηλ. της για να την ρωτάω ότι θέλω.

Να σημειώσω πως έχουμε μια πολύ καλή νεογνολόγο/παιδίατρο την οποία και εμπιστεύομαι παρα πολύ και δεν θέλω να την αλλάξω.

Σήμερα λοιπον με νευρίασε τόσο πολύ...που πραγματικά ή εγώ είμαι υπερβολική ή αυτή έχει πρόβλημα. Με πήρε τηλ να μου πει πως ρώτησε την παιδίατρο αυτή γιατί το μωρό - χθες που έπαιζαν μαζί - δακρύζει όταν γελάει. Άρχισε λοιπόν να μου λέει για μια μεμβράνη στο μάτι του μωρού και τι να κάνω για να φύγει πιο γρήγορα...και ...και... Δεν άκουγα τπτ απολύτως. Της είπα ένα ξερό θα ρωτήσω την παιδίατρό μου και θα δώ τι θα κάνω.

Νιώθω τόσο άσχημα απο εκείνη την ώρα. Αρχισαν να μου δημιουργούνται ενοχές. Μήπως δεν είμαι καλή μανα? Μήπως αυτό που θεωρώ απολύτως φυσιολογικό θέλει τελικά ψάξιμο. Μήπως πρέπει να ταράζω στα τηλέφωνα τους γιατρούς? Δεν ξέρω... τι να κάνω? Γενικά ενημερώνομαι απο το internet - διαβάζω βιβλία για το παιδί απο τοτε που έμεινα έγκυος...θέλω να γνωρίζω για να μπορώ να ανταποκρίνομαι σε κάθε ζήτημα που αφορά το μωρό μου αλλά...τώρα αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έχω θέμα εγώ???

Έχετε ζήσει αντίστοιχες καταστάσεις?

Το φαινόμενο Πεθερά έχει εξαπλωθεί πολύ?

Sorry για το μεγάλο post.

Βάλε τη μάνα μου περίπου στην θέση της πεθεράς σου.

Νομίζει πως τα παιδιά είναι δικά της.

Ξέρεις πόσες φορές με έχει κάνει να νοιώσω αμφιβολίες μήπως δεν δίνω προσοχή στα παιδιά μου, που επειδή έχουν 37,5 δεν τα πάω στο νοσοκομείο και σε 2-3 γιατρούς να πάρω γνωμες?

Ξέρεις πόσα λεφτά έχω δώσει στον παιδιατρο γιατί μου βάζει ιδέες και τρέχω σαν την τρελή στο γιατρό για ψύλλου πήδημα?

Ξέρεις ότι στο Παίδων είμαι θαμώνας?

Αστα, μην τα ρωτάς. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το χειρότερο για σένα είναι ότι είναι πεθερά και όχι μάνα. Αλλά από την άλλη, εμένα η μάνα μου δεν καταλαβαίνει Χριστό. Οτι και να της πω, το δικό της θα κάνει....:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...