Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικά λεωφορεία!


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει ξαναανοίξει παρόμοιο θέμα (αν έχει ανοίξει, φαντάζομαι μπορεί να ενωθεί) αλλά αφορμή στάθηκαν δύο γεγονότα με το σχολικό του ίδιου παιδικού. Την πρώτη φορά προχωρούσα με τα πόδια και είδα έξω από μία πολυκατοικία να σταματάει το σχολικο ένός παιδικού, από αυτούς που με ενδιέφερε. Κοντοστάθηκα για να δω το λεωφορείο από μέσα. Η κοπέλα που συνόδευε το παιδάκι κατέβηκε από το σχολικό και χτύπησε το κουδούνι της μαμάς (δεν είχε κατέβει, γιατί την άκουσα να λέει, 'ήρθατε κιόλας, κατεβαίνω'). Η μαμά άνοιξε την πόρτα από πάνω και προφανώς ξεκίνησε να κατεβαίνει, η κοπελιά έχωσε το παιδάκι μέσα, του είπε, έρχεται η μαμά, περίμενε, μπήκε γρήγορα στο σχολικό και ...... ξεκίνησαν, αφήνοντας το παιδάκι μέσα στην πολυκατοικία μεν, μόνο του δε, έστω και για λίγα λεπτά, μέχρι να κατέβει η μαμά του.

Φρίκαρα και το ξέχασα και το γεγονός και το σταθμό, φυσικά.

Χθες κατέβαινα με το αυτοκίνητο το Συγγρού, και βλέπω πάλι το σχολικό του ίδιου σταθμού να προσπαθεί να βγει στη Συγγρού από μία 'έξοδό' που απαγορεύονται, γιατί ήταν για να μπαίνουν τα αυτοκίνητα στον παράδρομο, με ένα απαγορεύεται τεραστιο. Και τότε είπα, δεν είναι τυχαίο και με προβλημάτισε. Αλήθεια, έχετε δει τα σχολικά του σχολείου σας, πώς συμπεριφορέρονται στο δρόμο? Μπορεί δηλαδή και ο δικός μας οδηγός νά είναι έτσι? Σας προβληματίζει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μια φορά με ρώτησε ο οδηγός του σχολικού αν μπορεί να αφήσει τον μικρό να έρθει μόνος του ως στη πόρτα του σπιτιού.

Του είπα όχι και τελείωσε το θέμα εκεί.

Πάντα με περιμένουν να βγω να τον πάρω εγώ.

 

Τώρα για το θέμα της οδικής συμπεριφοράς, είμαι σίγουρη ότι είναι τυπικός γιατί εδώ που ζούμε δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Οι νόμοι είναι πολύ αυστηροί, μπορεί να χάσει πολύ εύκολα το δίπλωμα του και να μείνει χωρίς δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα με προβληματίζει πάρα πολύ και αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιούμε το σχολικό....Ο μικρός μου εντωμεταξύ λυσσάει να πάει και αυτός μια φορά με το σχολικό αλλά εγώ βλέπω την πλειοψηφία των οδηγών των σχολικών λεωφορείων πως οδηγούν και κάτι με πιάνει....Είτε τρέχουν πολύ, είτε βγαίνουν από στενά χωρίς φανάρια και ακόμη δεν έχω πειστεί και για το πως ασφαλίζουν τα παιδιά μέσα στο αυτοκίνητο. Οπότε τόσο ο μπαμπάς του το πρωί όσο και εγώ το απόγευμα κάνουμε έναν τεράστιο κύκλο προκειμένου να τον πάμε και να τον πάρουμε εμείς και να είμαστε και οι αποκλειστικά υπεύθυνοι για την μεταφορά του;)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όσα σχολικά έχω συνεργαστεί δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ αυτό που είδες. Μα είναι δυνατόν να φύγουν πριν παραδώσουν το παιδί στη μαμα; Κι αν ήταν κάποιος στην πυλωτή και το άρπαζε; Δευτερόπλεπτα χρειάζονται για να γίνει το κακό! Μία φορά μάλιστα που η μαμά μου δεν ήταν σπίτι (άργησε λίγο παραπάνω στο super market), το σχολικό πάρκαρε και περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη βγαζω το πρωι τον σκυλο βολτα ,περπαταω στα γυρω στενα και βλεπω ολα τα σχολικα.

Τα περισσοτερα πανε με 1000 μεσα στα στενα μιας και τοσο πρωι ειναι συνηθως αδειοι οι δρομοι.

Μια φορα που ειδα και το δικα μας να πηγαινει μαλικουβαρα (χωρια που το εχω δει και σε μονοδρομο) , αμεσως τηλεφωνησα στον ιδιοκτητη του παιδικου σταθμου και τον εδωσα στεγνα τον οδηγο.

Πειτε το ρουφιανια , πειτε το οπως θελετε.

Εγω ξηγηθηκα πως καλυτερα να το επισημανω και να του γινει συσταση , παρα να γινει κανενα ατυχημα και μετα να ψαχνει να κρυφτει.

Οπως και να το κανουμε τα παιδια μας κουβαλανε ,τι διαολο ? γιατι τρεχουν ? εχουν να προλαβουν κατι ?

 

Υ.Γ.

Εξεπλαγειν οταν προχτες η κορη μου (3,5) μας περιεγραφε το γεγονος οτι τους σταματησε περιπολικο στο δρομο για το σχολειο , μπηκε μεσα ο αστυνομικος και ρωτησε : "Φορατε ολα τα παιδακια τις ζωνες σας ?"

Σπανιο φαινομενο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φορα που ειδα και το δικα μας να πηγαινει μαλικουβαρα (χωρια που το εχω δει και σε μονοδρομο) , αμεσως τηλεφωνησα στον ιδιοκτητη του παιδικου σταθμου και τον εδωσα στεγνα τον οδηγο.

Πειτε το ρουφιανια , πειτε το οπως θελετε....

Αχ, έτσι είναι οι μπαμπάδες. Και ο άντρας μου, έτσι τα λύνει τα μικροθεματάκια που έχουμε με τον παιδικό. Απλά, σπανίως τυχαίνει να δεις το σχολικό του 'δικού' σου παιδικού, αυτό είναι όλο.....

 

Εξεπλαγειν οταν προχτες η κορη μου (3,5) μας περιεγραφε το γεγονος οτι τους σταματησε περιπολικο στο δρομο για το σχολειο , μπηκε μεσα ο αστυνομικος και ρωτησε : "Φορατε ολα τα παιδακια τις ζωνες σας ?"

Σπανιο φαινομενο....

 

Ναι, τους κάνουν έλεγχο για τις ζώνες, οπότε είναι όλοι αυστηροί σε αυτό. Όπως και στην επαγγελματικότητα των οδηγών, γιατί κάθε 'εύκαιρος' έβαζε τα παιδιά στο σχολικό και τα πήγαινε σπίτι..... Μία μέρα άργησε το σχολικό μας καί, όταν έφτασε, μας είπαν ότι τους καθυστέρησε η τροχαία, τα είδε όλα λέει, από το εάν έχουν άδεια, μέχρι τις ζώνες μία μία, μέχρι το καθισματάκι για το μωράκι που μεταφέρουν, το air condition κλπ. Οπότε έλεγχοι γίνονται, αλλά τί να σου κάνει ο έλεγχος, δεν μπορεί να έχει ο άλλος έναν τροχονόμο να τον ακολουθεί μήπως και μπει ανάποδα στο μονόδρομο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όσα σχολικά έχω συνεργαστεί δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ αυτό που είδες. Μα είναι δυνατόν να φύγουν πριν παραδώσουν το παιδί στη μαμα; Κι αν ήταν κάποιος στην πυλωτή και το άρπαζε; Δευτερόπλεπτα χρειάζονται για να γίνει το κακό! Μία φορά μάλιστα που η μαμά μου δεν ήταν σπίτι (άργησε λίγο παραπάνω στο super market), το σχολικό πάρκαρε και περίμενε.

 

Κι εμένα αυτή είναι η εικόνα που έχει από το δικό μας σχολικό. Αν έρθουν πιο νωρίς, μου τον φέρνουν στην πιλοτή και περιμένουν μέχρι να κατέβω να τον πάρω. Για αυτό ... φρίκαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Περιγραφή περιστατικού: εγώ στο αυτοκίνητο με δυο παιδιά μέσα και γυρνάμε σπίτι από το σχολείο. Είναι μεσημέρι, μπαίνοντας σε ένα στενό δρομάκι για να φτάσω βλέπω μπροστά μου ένα σχολικό παιδικού σταθμού να έχει μπει ανάποδα σε μονόδρομο και να αφήνει παιδάκι.

Σταματάω και υπενθυμίζω στον οδηγό ότι είναι σε μονόδρομο κ ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και μάλιστα είναι επικίνδυνο, ο πατέρας που παραλάμβανε εκείνη την στιγμή το παιδί του, με πολλή άσχημο τρόπο μου απάντησε ότι αυτός έχει πει να το κάνουν - να διευκρινίσω ότι το σχολικό είχε κ άλλα παιδιά μέσα - και ότι διαφορετικά θα πρέπει να κάνει κύκλο, ο κύκλος που λέει είναι μετρημένα 100 μέτρα.

Όταν τηλεφώνησα στον π.σ. , γιατί σκέφτηκα ότι ίσως η υπεύθυνη να μην γνωρίζει την ακριβή διαδρομή του σχολικού κ αφού το σχολικό είναι μια κινητή διαφήμιση, πιστεύω ότι θα έπρεπε να τους επισημάνω το παράπονο μου, και ας μην στέλνω εκεί το παιδί μου.

Η απάντηση ήταν ότι 1. έχουν πάρει την άδεια από τον δήμο, 2. ότι δεν γνωρίζει ακριβώς το σημείο (δρόμο), 3. άλλα διάφορες δικαιολογίες.... και μετά από δική μου ερώτηση 4. ότι οι γονείς από τα υπόλοιπα παιδιά που είναι μέσα δεν γνωρίζουν την παρανομία του σχολικού και ότι θα δει τι μπορεί να κάνει με το θέμα.

Πείτε ότι είμαι πολύ ευαίσθητη στο θέμα παιδί και αυτοκίνητο ή σχολικό, αλλά πιστεύω πως έπραξα σωστά.

Δεν είμαι καμία αργόσχολη που δεν ξέρει με τι ασχοληθεί και κάθεται κ παρακολουθεί τους δρόμους.

Τους είπα ότι αν δεν αλλάζουν το δρομολόγιο τους, θα αναγκαστώ προβώ σε καταγγελία.

 

υγ. sorry για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω πετύχει σχολικό και να τρέχει μέσα στα στενά και να πηγαίνει ανάποδα σε μονόδρομο. όπως επίσης έχω πετύχει παιδάκι φίλων μέσα στο σχολικό του στις 4 το απόγευμα ενώ ξέρω ότι θα το παραδώσουν σπίτι του στις 5.... όταν όμως οι ίδιοι οι γονείς δεν τα θεωρούν σημαντικά όλα αυτά για να πιέσουν το σχολείο να αλλάξει πολιτική δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο έχει νόημα να πιέζουμε εμείς...

να σου πω και το άλλο περιστατικό, εγώ μόλις είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο, πιάνω την πρώτη μου full time δουλειά σε παιδικό σταθμό. ήταν αρχή της χρονιάς και παρότι ο σταθμός λειτουργούσε πολλά χρόνια είχαν ακόμα ένα θεματάκι με τα δρομολόγια (ως προς το πρόγραμμα και τις διαδρομές των σχολικών). ένα μεσημέρι λοιπόν, τη 2η εβδομάδα που δουλευα μου ζητήσαν να επιστρέψω εγώ ένα παιδάκι (3 ετών) στο σπίτι του με το δικό μου αυτοκίνητο. φυσικά δεν ήξερα που έμενε το παιδάκι , δεν γνώριζα την περιοχή και δεν είχα καθισματάκι στο αυτοκίνητο. εγώ σαν τη χαζή για να εξυπηρετήσω την κατάσταση δεχτηκα να το κάνω χωρίς όιμως να σκεφτώ τους κινδύνους. εννοείται πως δεν ανέλαβα ποτέ ξανά τέτοια ευθύνη αλλά και δεν θα πήγαινα ποτέ το παιδί μου και σε τέτοιο σταθμό...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιθυμω να σπειρω τον πανικο αλλα εκτος απο το οτι οποτε εχω δει σχολικο παντα τρεχει, που ειναι απαραδεκτο, πρεπει να σας πω οτι μια περιοδο που πηγαινοερχομουν με κτελ σε μια περιοχη και περναγαμε απο Μεσογειων μια ωρα που περνανε πολλα σχολικα (και απο ακριβους σταθμους) δεν υπηρξε ουτε μια φορα που να φορανε τα παιδια ζωνες. Ειναι ψηλα το κτελ και φαινονται...μαλιστα πολλες φορες ακουγα σχολια απο αλλους μεσα στο κτελ να το σχολιαζουν.....μια φορα πετυχαμε στη σειρα 5-6 σχολικα πηγαιναν εκρομη μαλλον, να χορευουν τα παιδια στο πισω καθισμα (1η δημ φαινοντουσαν)....να δινεις χρηματα σε ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥΣ σταθμους και να μην σου δενουν καν το παιδι. Μονο στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν επιθυμω να σπειρω τον πανικο αλλα εκτος απο το οτι οποτε εχω δει σχολικο παντα τρεχει, που ειναι απαραδεκτο, πρεπει να σας πω οτι μια περιοδο που πηγαινοερχομουν με κτελ σε μια περιοχη και περναγαμε απο Μεσογειων μια ωρα που περνανε πολλα σχολικα (και απο ακριβους σταθμους) δεν υπηρξε ουτε μια φορα που να φορανε τα παιδια ζωνες. Ειναι ψηλα το κτελ και φαινονται...μαλιστα πολλες φορες ακουγα σχολια απο αλλους μεσα στο κτελ να το σχολιαζουν.....μια φορα πετυχαμε στη σειρα 5-6 σχολικα πηγαιναν εκρομη μαλλον, να χορευουν τα παιδια στο πισω καθισμα (1η δημ φαινοντουσαν)....να δινεις χρηματα σε ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥΣ σταθμους και να μην σου δενουν καν το παιδι. Μονο στην ελλαδα.

 

αυτό το παρατήρησα και εγώ στην θεσσαλονικη

έχω δει ένα σωρό σχολικά λεωφορεία όπου τα παιδάκια μέσα έκαναν πάρτυ!!

άσε και το άλλο που είδα πρόσφατα αλλά δεν πρόλαβα να δω απο ποιο σχολείο ήταν .. οδηγός να καπνίζει!! :shock:

απαράδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

αυτό το παρατήρησα και εγώ στην θεσσαλονικη

έχω δει ένα σωρό σχολικά λεωφορεία όπου τα παιδάκια μέσα έκαναν πάρτυ!!

άσε και το άλλο που είδα πρόσφατα αλλά δεν πρόλαβα να δω απο ποιο σχολείο ήταν .. οδηγός να καπνίζει!! :shock:

απαράδεκτοι

αυτό με το κάπνισμα γινόταν και στο παλιό σχολείο του γιού μου και έκανα εγώ η ίδια παρατήρηση στον οδηγό καθώς το παιδί μου πάσχει από άσθμα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...