Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια.ήπια χτες χαλασμένο κ σήμερα την βγάζω τουαλέτα


Recommended Posts

Χτες πηγα για μισή ώρα με μια φιλη σε ένα μαγαζί τύπου σαν γκουντις κ πήρα μιλκ σεϊκ.

Ενώ μου έλεγε τα τρομερα νέα της για διάλυση αρραβώνα, κέρατα ,μετακομίσεις εγώ ρουφουσα κ ήμουν πάρα πολύ απορροφημένη σ αυτα που έλεγε..κάποια στιγμή κατάλαβα ότι είχε περίεργη γεύση κ σταμάτησα να πίνω.ευτυχώς ήπια σχεδόν το μισό.

Σήμερα τρέχω όλη μέρα τουαλέτα!εχω πάει πάνω από δέκα φορές.πονάει η κοιλιά μου αρκετά κ εχω αναγουλα.

Δεν εχω όρεξη να φάω τίποτα.

Τι να κάνω ρε κορίτσια;να βράσω ρύζι;

Αν συνεχίσει κ αύριο;να παω νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ κορίτσια.το μαύρο τσάι λίγο δύσκολο να το βρω σήμερα κ αύριο.ούτε φρυγανιες εχω.βραζω ρύζι τώρα.

Ρε παιδιά εγώ τι να τους κάνω αυτούς τώρα;

Έλεγα απλά θα παω να τους το πω αλλά αν συνεχίσω κ αύριο να υποφέρω έτσι τι να τους κάνω;

Σε ποιον αναφέρεσε σ αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα ντε???δε μου ετυχε ποτε!!παντως να τους το πεις!!πες οτι ειχε παραξενη γευση κ απο τοτε επαθες αυτο!!μια κοκα κολα θα βοηθουσε πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Το ιmmodium δε θα στο συνιστουσα γιατι αφου σταματησει τη διαρροια εχει τα αντιθετα αποτελεσματα! Η κοκα κολα και το ρυζι θα σου κανουν καλο

Σιγουρα ητανε χαλασμενο?Το ιδιο ειχε παθει και ο αντρας μου με μια φιλη μου με το μιλκ σεικ αλλα απλα τους πηραξε ο συνδιασμος γαλα και παγωτο και τρεχανε μετα!Οχι τοσο ασχημα οσο εσυ αλλα.........

Να πας και να τους το πεις οχι στο γκαρσον αλλα στον υπευθυνο μπορει να μη το προσεξανε και να την πατησανε και αλλοι

Περαστικα να πινεις και γουλιτσες γουλιτσες νερο για να μην αφυδατωθεις.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

+φακελάκια αλμόρα απο το φαρμακείο για τους ηλεκτρολύτες (MUST)

 

+καταγγελία (+τουλάχιστον τηλέφωνο και μερικές κουβέντες στον υπεύθυνο!!!!!)

 

ακούγεται σαν τροφική δηλ/τηρίαση...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ!!! Τι της λέτε της κοπέλας?!?!?! Γάλα!!! :shock: Φρούτα!! :shock: Κοκα κόλα!!!!! :shock: :shock: :shock:

Πάτε να τη στείλετε εντελώς?! :shock:

 

Προφανώς έπαθες μια τροφική δηλητηρίαση.

Σε αυτές τις περιπτώσεις βράζεις μόνο ρύζι και πίνεις το ζουμί του. Αν αντέχεις τρως και λίγο από το βρασμένο ρύζι. Κατά τα άλλα περιμένεις να αντιδράσει ο οργανισμός μόνος του. Αν δεις πως ανεβαίνει πυρετός τρέχα στο γιατρό σου ή νοσοκομείο. Σε κάθε περίπτωση ένα τηλεφώνημα με το γιατρό σου θα είναι το πιο φρόνημο που μπορείς να κάνεις.

 

 

Να σημειώσω πως το γάλα σε περίπτωση διάρροιας ερεθίζει περισσότερο το έντερο και δε "στρώνει" με τίποτα!

Επιπλέον η παρουσία τροφής στο στομάχι, δίνει τροφή και στους ανεπιθύμητους μικροοργανισμούς που προκάλεσαν τη δηλητηρίαση. Επομένως... αυστηρή νηστεία! Ρυζόνερο δηλαδή... και άντε και καμιά κουταλιά ρύζι.

 

Δε συζητάμε τις επιπτώσεις της κοκα-κόλα!!

 

Και μην ξεχνάς.. ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ! Είναι ο μόνος που μπορεί να δώσει μια υπεύθυνη και ασφαλή απάντηση. Όλες εμείς εμπειρικά μιλάμε. (Ακόμα κι εγώ... σου αναμεταδίδω τις συμβουλές του παθολόγου μου σε παρόμοια περίπτωση).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το ιmmodium δε θα στο συνιστουσα γιατι αφου σταματησει τη διαρροια εχει τα αντιθετα αποτελεσματα! Η κοκα κολα και το ρυζι θα σου κανουν καλο

Σιγουρα ητανε χαλασμενο?Το ιδιο ειχε παθει και ο αντρας μου με μια φιλη μου με το μιλκ σεικ αλλα απλα τους πηραξε ο συνδιασμος γαλα και παγωτο και τρεχανε μετα!Οχι τοσο ασχημα οσο εσυ αλλα.........

Να πας και να τους το πεις οχι στο γκαρσον αλλα στον υπευθυνο μπορει να μη το προσεξανε και να την πατησανε και αλλοι

Περαστικα να πινεις και γουλιτσες γουλιτσες νερο για να μην αφυδατωθεις.

 

Ήτανε σίγουρα!εχω πιει αμέτρητες φορές από εκεί.αλλά ήμουν τόσο απορροφημένη σ αυτα που έλεγε η φιλη μου...

Ήθελα εκείνη την στιγμή να τους το πω αλλά λέω ίσως να κάνω λάθος.

Αλλά σήμερα ακόμα κ τώρα συνεχίζω να πηγαίνω τουαλέτα,δεν νομίζω να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηγα για μισή ώρα με μια φιλη σε ένα μαγαζί τύπου σαν γκουντις κ πήρα μιλκ σεϊκ.

Ενώ μου έλεγε τα τρομερα νέα της για διάλυση αρραβώνα, κέρατα ,μετακομίσεις εγώ ρουφουσα κ ήμουν πάρα πολύ απορροφημένη σ αυτα που έλεγε..κάποια στιγμή κατάλαβα ότι είχε περίεργη γεύση κ σταμάτησα να πίνω.ευτυχώς ήπια σχεδόν το μισό.

Σήμερα τρέχω όλη μέρα τουαλέτα!εχω πάει πάνω από δέκα φορές.πονάει η κοιλιά μου αρκετά κ εχω αναγουλα.

Δεν εχω όρεξη να φάω τίποτα.

Τι να κάνω ρε κορίτσια;να βράσω ρύζι;

Αν συνεχίσει κ αύριο;να παω νοσοκομείο;

 

Μάλλον τροφική δηλητηρίαση αλλά κυκλοφορούν και ιώσεις αυτή την εποχή με παρόμοια συμπτώματα. Οπότε, πρόσεξε μήπως κόλλησες τίποτα και δεν ειναι τροφική δηλητηρίαση αλλά καμιά ιογενής γαστρεντερίτιδα. Τα συμπτώματα είναι περίπου ίδια απλά η τεράστια διαφορά είναι ότι η δεύτερη μπορεί να μεταδοθεί. Οπότε έχε το νου σου να μην κολλήσεις το παιδάκι σου, κρατάς τους γνωστούς κανόνες υγιεινής απλά πολύ πιο αυστηρά.:wink:

Περαστικά!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ ποιός είπε για γάλα? Μπανάνα και μήλο έχουν στυπτικές ιδιότητες και συνιστώνται στην περίπτωση της διάρροιας. Όσο για την coca cola την συνιστούν οι γιατροί για τον εμετό και τη διάρροια. Ξέρουμε όλοι τι "καταπληκτικό" σκεύασμα είναι (ειρωνικά το λέω) αλλά στην προκειμένη, κάνει δουλειά.

 

Τι να κάνεις

http://www.preventionmag.gr/default.php?pid=6&art_id=2577&cat_id=54&subcat_id=59&supercat_id=9

 

Πως αντιμετωπίζεται

http://health.in.gr/andras/Article.asp?ArticleId=18735&CurrentTopId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλε ναι κοκα κολα κ σε μενα ο γιατρος το ειχε πει οταν μας ειχε πιασει οικογενιακη γαστρεντεριτιδα!για μενα κ τον αντρα μου κοκα κολα ρυζι λαπας μαυρο τσαι κ φρυγανιες ειχε πει.για τα παιδια μαυρο τσαι κ ρυζι λαπα με κατι κρακερακια

Link to comment
Share on other sites

Καλέ!!! Τι της λέτε της κοπέλας?!?!?! Γάλα!!! :shock: Φρούτα!! :shock: Κοκα κόλα!!!!! :shock: :shock: :shock:

Πάτε να τη στείλετε εντελώς?! :shock:

 

Προφανώς έπαθες μια τροφική δηλητηρίαση.

Σε αυτές τις περιπτώσεις βράζεις μόνο ρύζι και πίνεις το ζουμί του. Αν αντέχεις τρως και λίγο από το βρασμένο ρύζι. Κατά τα άλλα περιμένεις να αντιδράσει ο οργανισμός μόνος του. Αν δεις πως ανεβαίνει πυρετός τρέχα στο γιατρό σου ή νοσοκομείο. Σε κάθε περίπτωση ένα τηλεφώνημα με το γιατρό σου θα είναι το πιο φρόνημο που μπορείς να κάνεις.

 

 

Να σημειώσω πως το γάλα σε περίπτωση διάρροιας ερεθίζει περισσότερο το έντερο και δε "στρώνει" με τίποτα!

Επιπλέον η παρουσία τροφής στο στομάχι, δίνει τροφή και στους ανεπιθύμητους μικροοργανισμούς που προκάλεσαν τη δηλητηρίαση. Επομένως... αυστηρή νηστεία! Ρυζόνερο δηλαδή... και άντε και καμιά κουταλιά ρύζι.

 

Δε συζητάμε τις επιπτώσεις της κοκα-κόλα!!

 

Και μην ξεχνάς.. ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ! Είναι ο μόνος που μπορεί να δώσει μια υπεύθυνη και ασφαλή απάντηση. Όλες εμείς εμπειρικά μιλάμε. (Ακόμα κι εγώ... σου αναμεταδίδω τις συμβουλές του παθολόγου μου σε παρόμοια περίπτωση).

 

Ωχ.μόλις έφαγα ένα πιάτο ρύζι κ ο Ντίνος μου είπε κ έβαλα κ λεμόνι. Για γάλα δεν έγραψε καμία νομίζω.

Πάντως τώρα θέλω να κάνω εμετο.

Ντεν εχω δικό μου γιατρό καρντια μου.άντε να δούμε με αυτό που έκανα πως θα καταλήξω.

Κ η κοιλιά μου είναι τουμπανο κορίτσια.τι γίνετε εκεί μέσα...

Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω να εφαγες πολυ ρυζι!!λιγο ειπαμε!6-7 κουταλιες φτανουν.πιες λιγο κολα θα σου φυγει η ταση για εμετο

 

Περιμένω να κοιμηθεί ο μικρός(άλλος καημός κ αυτός)για να πέσω κ εγώ μπας κ ηρεμήσω.

Αν πιω τώρα κόλα δεν θα με πιάνει ύπνος

Link to comment
Share on other sites

Η κοκα κολα έκανε δουλειά μια φορά κι έναν καιρό, που πράγματι περιείχε κόλα μέσα (τώρα είναι απλά νεροζουμι με ζάχαρη και καραμελόχρωμα -δες τα συστατικά). Μην πιέζεις τον εαυτο σου να φάει αν δεν μπορείς, αυτός ξέρει καλύτερα! Δυστυχώς να σε συμβουλέψω δε μπορώ, δεν ξέρω δλδ... μια φορά είχα πάει εκδρομή στη λίμνη Πλαστήρα και σ΄ενα καφέ ζητησα κι εγώ χυμό μπανάνα, λίγο πριν τον πιώ παρατήρησα κάτι στερεό στον πάτο του ποτηριού, το ανακίνησα λίγο και ήταν ένα πράσινο κομμάτι, δεν ξερω πώς να το χαρακτηρίσω και δε θέλω να χαλάσω κι άλλο το στομάχι σου... ευτυχώς δε με πείραξε... Θα με ενδιέφερε όμως αν ήξερα τι θα μπορούσα να κάνω. Εχεις κρατήσει την απόδειξη?

Περαστικούλια.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κοκα κολα έκανε δουλειά μια φορά κι έναν καιρό, που πράγματι περιείχε κόλα μέσα (τώρα είναι απλά νεροζουμι με ζάχαρη και καραμελόχρωμα -δες τα συστατικά). Μην πιέζεις τον εαυτο σου να φάει αν δεν μπορείς, αυτός ξέρει καλύτερα! Δυστυχώς να σε συμβουλέψω δε μπορώ, δεν ξέρω δλδ... μια φορά είχα πάει εκδρομή στη λίμνη Πλαστήρα και σ΄ενα καφέ ζητησα κι εγώ χυμό μπανάνα, λίγο πριν τον πιώ παρατήρησα κάτι στερεό στον πάτο του ποτηριού, το ανακίνησα λίγο και ήταν ένα πράσινο κομμάτι, δεν ξερω πώς να το χαρακτηρίσω και δε θέλω να χαλάσω κι άλλο το στομάχι σου... ευτυχώς δε με πείραξε... Θα με ενδιέφερε όμως αν ήξερα τι θα μπορούσα να κάνω. Εχεις κρατήσει την απόδειξη?

Περαστικούλια.

 

Καλημέρα.μόλις ξύπνησα.πηγα πάλι τουαλέτα.ελαφρώς καλύτερα αλλά προς το παρόν δεν εχω ανάγουλα κ δεν πονάει η κοιλιά.

Το μαγαζί είναι 3 λεπτά μακριά απ το σπίτι μου.δηλ μπορώ ανά πάσα στιγμή να παω να πάρω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ποιός είπε για γάλα? Μπανάνα και μήλο έχουν στυπτικές ιδιότητες και συνιστώνται στην περίπτωση της διάρροιας. Όσο για την coca cola την συνιστούν οι γιατροί για τον εμετό και τη διάρροια. Ξέρουμε όλοι τι "καταπληκτικό" σκεύασμα είναι (ειρωνικά το λέω) αλλά στην προκειμένη, κάνει δουλει

συμφωνω απολυτος εμεις απλα καποιες συμβουλες τις δωσαμε εμπειρικα παντα εννοειτε οτι της λεμε δεν τα ακολουθει κατα γραμα εχει το μυαλο να κρινει και να αποφασισει νομιζω!

 

 

Καλημέρα.μόλις ξύπνησα.πηγα πάλι τουαλέτα.ελαφρώς καλύτερα αλλά προς το παρόν δεν εχω ανάγουλα κ δεν πονάει η κοιλιά.

Το μαγαζί είναι 3 λεπτά μακριά απ το σπίτι μου.δηλ μπορώ ανά πάσα στιγμή να παω να πάρω ένα.

Αντε στην υγεια σου λοιπον:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα αλλα μηπως να πηγαινες και στο γιατρο?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ συγνώμη κορίτσια! Τα μάτια μου κάνουνε "πουλάκια"!!

Διάβασα το "μισό ποτήρι κολα" ως "μισό ποτήρι γάλα" !! :lol:

 

Νομιζω πως αυτές τις εμπειρικές συμβουλές έψαχνε και η mariantinos... :D(Δε φαντάζομαι να παρεξηγήθηκε καμιά με όσα έγραψα εε? -δεν είχα τέτοια πρόθεση)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...