Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

Απ'ότι βλέπω έχεις παιδάκια?? Αν είχες ινομυώματα θα το έβλεπε ο γιατρός σου όταν έκανες τον υπέρηχο που ήσουνα έγκυος. Μην αγχώνεσαι, εμένα είχε και η μαμά μου σε τέτοια ηλικία. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες αλλά καλύτερα για να βγεις από το άγχος κάνε και ένα υπέρηχο.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?

Link to comment
Share on other sites

skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?

Nαι, με ενδιαφέρει πολύ. Στείλε μου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?

Κουκλίνα μου μην τρελλαίνεσαι. Ινομυώματα βγαίνουν συνήθως ώς 40-45 ετών και "προτιμούν" γυναίκες που δεν έχουν παιδιά. Δεν βγαίνουν όμως σε όλες τις γυναίκες, και ειδικά τέτοιες παράξενες περιπτώσεις όπως η δική μου δεν είναι συνηθισμένες. Μην πανικοβάλλεσαι!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα κ να μη χριαστεις επεμβαση.αλλωστε τι στο καλο τοσες θεραπειες εχει βγαλει η επιστιμη...ευχομαι να μας ανακοινωσεις συντομα την εγκυμοσυνη σου...ελεος αλλες γεννανε στα 60 κ συ που εισαι τοσο μικρη?:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγχείρηση θα χρειαστώ, δεν το συζητάω... το θέμα είναι να πάει καλά και να μη μου αφαιρέσει την μήτρα... Όσο για τα φάρμακα, υπάρχει ένα που μικραίνει τα ινομυώματα, και ή λήψη του πρέπει να σταματάει στους 6 μήνες γιατί προκαλεί οστεοπόρωση. Οπότε, μόλις η λήψη του φαρμάκου σταματήσει, αυτά τα καταραμένα ξαναμεγαλώνουν...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που τα αφαιρεσεις κ μετα μεινεις εγκυος υπαρχει φοβος να ξαναβγουν?

Σε περίπτωση που τα αφαιρέσω και ο γιατρός αποδειχτεί πολύ γάτα και δεν κάνει ζημιά στην μήτρα, τότε μετά από λίγους μήνες πάω κατευθείαν για σπερματέγχυση και εξωσωματική γιατί στον δικό μου οργανισμό αυτά ξαναβγαίνουν μέσα σ' έναν χρόνο (έχω ήδη χειρουργηθεί μία φορά). Φυσικά και θα ξαναβγούν, δυστυχώς... Αλλιώς είναι όμως να πάω για αφαίρεση μήτρας έχοντας ένα παιδί, όπως καταλαβαίνεις...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται...οπως κ να εχει ακομα κ παιδι να κανεις μακαρι να μη χρειαστει να γινει ποτε...

eυχαριστώ πολύ γλυκιά μου...

 

Κορίτσια περιμένω π.μ. από όσες το ανέφεραν.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη. ;)

Nα ευχηθώ περαστικά και να μην ξαναέχεις ποτέ πρόβλημα υγείας. Στο Ιασώ είναι και ο δικός μου γιατρός. Θα πάω να ακούσω κι άλλες γνώμες, αλλά προβλέπω πως πάλι στον γιατρό μου θα καταλήξω. Γνωρίζω πως τα ινομυώματα είναι διαδεδομένο πρόβλημα. Αλλά, βρε παιδί μου, είναι και η ρημ@δα η θέση που βγαίνουν τα άτιμα. Ούτε που το φανταζόμουν πως θα κινδύνευα από αφαίρεση, 2% μού φαντάζει αυτή τη στιγμή μεγάλο ποσοστό...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν ειναι μεγάλο ποσοστό το 2% αλλα εχεις δικιονα φοβασαι. Μόλις τελειώσεις με ολα αυτό να προσπαθησεις να μεινεις εγκυος το συντομότερο. Μετα την αφαίρεση που εκανα πιστευω ότι η πιο σοφή αποφαση της ζωής μου ειναι η απόκτηση των παιδιών μου. Και εγω στο Ιασω χειρουργήθηκα (κράτα γερό πορτοφόλι:mad:) Γραψε μας νεα σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια είμαι νέο μέλος και με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφετε. Έχω 2 ινομυώματα με πρόσφατη διάγνωση απο γιατρό του ΙΚΑ μετα απο τεστ Πάπ και κοιλιακό υπερηχογράφημα, ο οποίος μου είπε να κάνω και ένα κολπικό υπερηχογράφημα και βλέπουμε. Πήγα και σε έναν άλλο γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος μου είπε πως πρέπει αν τα αφιαρέσω επειδη είμαι πολύ μικρή (26). Γνωρίζει κάποια έναν γιατρό ο οποίος να ειδικεύεται σε αυτό και να είναι λίγο σύγχρονος με τεχνολογία? επειδή ο τελευταίος που μου είπε να τα αφιαρέσω μου είπε οτι θα μου κάνει τομη σαν καισαρική. Θεωρω οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετα. Δεν ξέρω τι να πω . Ακούω και διαβάζω πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα εκτιμούσα όποιαδήποτε απάντηση.

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια είμαι νέο μέλος και με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφετε. Έχω 2 ινομυώματα με πρόσφατη διάγνωση απο γιατρό του ΙΚΑ μετα απο τεστ Πάπ και κοιλιακό υπερηχογράφημα, ο οποίος μου είπε να κάνω και ένα κολπικό υπερηχογράφημα και βλέπουμε. Πήγα και σε έναν άλλο γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος μου είπε πως πρέπει αν τα αφιαρέσω επειδη είμαι πολύ μικρή (26). Γνωρίζει κάποια έναν γιατρό ο οποίος να ειδικεύεται σε αυτό και να είναι λίγο σύγχρονος με τεχνολογία? επειδή ο τελευταίος που μου είπε να τα αφιαρέσω μου είπε οτι θα μου κάνει τομη σαν καισαρική. Θεωρω οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετα. Δεν ξέρω τι να πω . Ακούω και διαβάζω πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα εκτιμούσα όποιαδήποτε απάντηση.

 

 

εχω ινομυωμα εδω κ 1,5 χρονο.το βρηκαμε στην αυχενικη διαφάνεια κ ηταν 10 εκ.Πριν δεν υπήρχε καν...γιατι ηταν τοσο μικρο που δεν φαινοταν.Το δικομου ειναι εξωτερικο της μητρας ενοτοιχωματικο.Φυσικα δεν το αφαιρεσα...κ μετα την γεννα πηγε 5 εκ.Ξαναεμεινα εγκυος (ασχετο αλλα εγινε διακοπή στον 5ο)κ πηγε 7εκ...εχει μεινει εκει.Δεν υπάρχει περιπτωση να το βγαλω, δεν ξαναμπένω χειρουργειο παρα μονο για να κανω παιδι...3 γιατροι μου ειπαν να το αφησω μονο μια μου ειπε να το βγαλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια είμαι νέο μέλος και με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφετε. Έχω 2 ινομυώματα με πρόσφατη διάγνωση απο γιατρό του ΙΚΑ μετα απο τεστ Πάπ και κοιλιακό υπερηχογράφημα, ο οποίος μου είπε να κάνω και ένα κολπικό υπερηχογράφημα και βλέπουμε. Πήγα και σε έναν άλλο γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος μου είπε πως πρέπει αν τα αφιαρέσω επειδη είμαι πολύ μικρή (26). Γνωρίζει κάποια έναν γιατρό ο οποίος να ειδικεύεται σε αυτό και να είναι λίγο σύγχρονος με τεχνολογία? επειδή ο τελευταίος που μου είπε να τα αφιαρέσω μου είπε οτι θα μου κάνει τομη σαν καισαρική. Θεωρω οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετα. Δεν ξέρω τι να πω . Ακούω και διαβάζω πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα εκτιμούσα όποιαδήποτε απάντηση.

Eξαρτάται σε ποιο τόπο βρίσκονται τα ινομυώματά σου και αν επηρεάζουν μελλοντική σου εγκυμοσύνη. Ναι υπάρχει νέα μέθοδος με λαμπαροσκόπηση αλλά αν τα ινομυώματα είναι σε κάποια θέση ας πούμε, τότε χρειάζεται να σου κάνει τομή σαν καισαρική. Αυτό μου έκανε και μένα. Να πας να πάρεις και τη γνώμη κάποιου άλλου γιατρού. Αν θες να σου στείλω το όνομα του δικού μου σε π.μ.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται σε ποιο τόπο βρίσκονται τα ινομυώματά σου και αν επηρεάζουν μελλοντική σου εγκυμοσύνη. Ναι υπάρχει νέα μέθοδος με λαμπαροσκόπηση αλλά αν τα ινομυώματα είναι σε κάποια θέση ας πούμε, τότε χρειάζεται να σου κάνει τομή σαν καισαρική. Αυτό μου έκανε και μένα. Να πας να πάρεις και τη γνώμη κάποιου άλλου γιατρού. Αν θες να σου στείλω το όνομα του δικού μου σε π.μ.

Έτσι ακριβώς. Κι εγώ με καισαρική έχω κάνει. Είδα κοπέλες που έκαναν λαπαροσκόπηση και ταλαιπωρήθηκαν και έξι ώρες μη σου πω, γιατί ο γιατρός άλλα περίμενε να βρει και αλλιώς τα βρήκε. Ενώ αν σε ανοίξει, είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και σε ένα εικοσάλεπτο έχεις τελειώσει αν δεν έχεις πολλά (εμένα μου αφαίρεσε περίπου τριάντα, γι' αυτό κράτησε περίπου μιάμιση ώρα η πρώτη εγχείρηση).

Η δική μου πρώτη τομή δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Αν θέλεις, κι ο δικός μου γιατρός είναι πολύ καλός.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές stellasss και Skybeam στείλτε μου πληροφορίες για τους γιατρους σας επειδη ψάχνομαι τώρα τι να κάνω, και ευχαριστω για τις συμβουλές

Σου έστειλα π.μ.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Skybeam τώρα είδα το θεμα σου.....και έλεγα ότι είχα καιρό να σε 'δω' στο forum...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά....Το ποσοστό που αναφέρεις είναι μηδαμινό, μη φοβάσαι...Κατανοώ όμως τους φόβους σου...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε καλά...

Eυχαριστώ κουκλίνα μου. Ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια!

skybeam ειναι πολυ σημαντικο να πας με πολυ καλη ψυχολογια και να σκεφτεσαι μοναχα οτι ολα θα πανε καλα!!

Και σου το ευχομαι ολοψυχα..

Και εγω μεσα στον Δεκεμβρη θα κανω ανοιχτη επεμβαση για αφαιρεση αυτης της βλακειας.....στην αρχη φοβομουν και εγω πολυ γιατι ειναι σε δυσκολο σημειο αλλα πρεπει να γινει..τουλαχιστον για εμενα!

Θα σε ενημερωσω οταν το κανω και θα σου πω και την δικη μου εμπειρια..

Ολα θα πανε καλα λοιπον!!!!

Φιλια και σου ευχομαι να πανε ολα τοοοοοοσοοοοοο καλα!!!!!!!!!!!!!!:)

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά διαβάζω τα μηνύματα σας πολύ καιρό. Έχω ένα πρόβλημα όπως σχεδόν όλα τα κορίτσια σε αυτό το forum. Είμαι 33 χρονών παντρεμένη και θέλω να κάνω παιδιά. Όταν ήμουν 22 χρονών οι γιατροί μου βρήκαν ένα ινομύωμα 8εκ και μου το αφαίρεσαν λαμπαδοσκοπικά. Από τότε και μετά μου είπαν να κάνω τακτικό έλεγχο για να το παρακολουθώ. Από τότε έως σήμερα έχω βγάλει αρκετά αλλά δεν ήταν πολύ μεγάλα και οι γιατροί μου έλεγαν να μην τα πειράξω. Τώρα που είμαι σε περίοδο που θέλω να κάνω παιδιά, πήγα σ' έναν γιατρό στην Αθήνα και μου είπε οτι εάν τα αφήσω (τα ινομυώματα) δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. Έχω 2 μέσα στην μήτρα 5εκ και 4εκ. Οι γιατροί εδώ μου λένε οτι εαν κάνω επέμβαση, ίσως να πληγώσω την μήτρα και να μην μπορώ να κάνω παιδιά μετά. Στην Αθήνα μου λένε οτι πρέπει με εγχείριση να τα αφαιρέσω. Είμαι πραγματικά απελπισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια απο εσας παρόμοια περίπτωση? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό είτε στο Ηράκλειο Κρήτης είτε στην Αθήνα?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...