Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα πάθω;;;


Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα, έχω ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου! Ο μικρός μου έχει αίμα στα κακάκια περιστασιακά εδώ και αρκετό καιρό, τι φταίει δεν έχω καταλάβει, κόβω γαλακτοκομικά, τη μια τον πειράζουν την άλλη όχι..Ο γιατρός στον κόσμο του, σήμερα αφού τον ζάλισα μου είπε και έστειλα τις πάνες του για εξέταση..αυτό το μήνα πήρε μόνο 300 γραμ ενώ τρώει πολύ, το καταλαβαίμω...φταίει η πιθανολογούμενη αλλεργία;; το στήθος μου είναι το 1/3 ΄κάθε μήνα με πετρωμένα σημεία...τώρα έχει και ένα άσπρο στη θηλή...και τέλος αυτή τη βδομάδα θα κόψουμε το χαλινό της γλώσσας...ο ωρλ είπε ότι έχει πρόβλημα και τόσο καιρό τον δυσκολεύει πολύ στο θηλασμό...τι άλλο;;;κάτι μπορεί να έχω ξεχάσει.. :(:(:(

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Χριστίνα, για το θέμα της τυχόν αλλεργίας ή για το αν έχεις υπερπαραγωγή θα σου πει η Πίπη που τα ξέρει καλύτερα. Απάντησε στις ερωτήσεις που σου έβαλε για να σε βοηθήσει.

Εγώ θα σου πω πως με το κόψιμο του χαλινού θα δεις μεγάλη διαφορά στον τρόπο που τρώει το μωρό. Θα παίρνει πολύ περισσότερο γάλα, θα παίρνει πιο εύκολα το παχύ γάλα και θα αδειάζει καλύτερα το στήθος σου.

Αν είναι αλλεργία στα γαλακτοκομικά, πρέπει να κόψεις τα γαλακτοκομικά και όλα τα προϊόντα που τα περιέχουν για 4 τουλάχιστον εβδομάδες ώστε να καθαρίσει ο οργανισμός του μωρού και να δεις διαφορά.

Το ότι δεν παίρνει βάρος (αυτό θα το δούμε και από τις μετρήσεις του αν βάλεις, μπορεί να είχε πάρει πολύ τον προηγούμενο μήνα και τα 300 τώρα να είναι εντάξει), μπορεί να οφείλεται και στο ότι δεν τρώει καλά λόγω χαλινού και σε τυχόν αλλεργία και στην υπερπαραγωγή αν υπάρχει κάτι τέτοιο. :?

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..

Α. 38η

Β. ΑΓΌΡΙ

Γ.ΚΤ

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.ΟΧΙ

1. 17-10 ΓΕΝΝΗΣΗ: 3250

21-10: 3150

24-10: 3120

4-11:3850

25-11:4450

18-12:5300(2 ΜΗΝΩΝ)

20-1:6100

17-2: 6700

19-03:7ΚΙΛΑ

κανει περίπου 9 γεύματα το εικοσιτετράωρο, δεν παίρνει καθόλου συμπλήτωμα, δεν έχω θήλαστρο, ένα χειροκίνητο μόνο που κάποιες φορές χρησιμοποίησα για να ανακουφιστώ από το πρήξιμο στο στήθος. Συχνά κλαίει τελευταία κατα τη διάρκεια τουτ θηλασμου

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από κιλά είστε πάρα πολύ καλά.

 

Τώρα αφού τα κακά δεν είναι μόνιμα πράσινα τότε δεν νομίζω να τίθεται θέμα υπερπαραγωγής. Θηλάζει ένα στήθος/γεύμα;

 

Μάλλον αλλεργία είναι το πρόβλημα αλλά όπως είπε κι η Σοφούκα για να δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να τα κόψεις εντελώς για 4 εβδομάδες. Από εκεί κι ύστερα θα δεις κάτι. Αν δεν ξαναεμφανιστεί τότε αυτό έφταιγε.

Όσο για το χαλινό πάλι συμφωνώ με Σοφούκα, θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στον τρόπο που θηλάζει το παιδί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από βάρος είσαστε σούπερ! Αν το μωρό δείχνει να ενοχλείται, να πονάει κατά τη διάρκεια του γεύματος μπορεί να παίζει κάποια αλλεργία :? Κόψε πάλι τα γαλακτοκομικά, αλλά όχι για λίγο και πρόσεχε τα κρυμμένα, πχ σε γλυκά, μπισκότα, φαγητά κλπ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ από καρδιας!

αυτό μου είπε κ ο γιατρός...μόνο που διευκρίνισε: όλα τα γαλακτομικά, ούτε κατσικίσια φέτα που την έχω ταράξει...

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αιμα στα κακα πιθανον απο καποια αλλεργεια. Η μπεμπα μου ειχε τοπικη δερματιτιδα και οταν αρχισε να γινετε εντονη τοτε ειδαμε και εμεις αιμα στα κακακια. Ηταν σκουρο καφε πολυ ψιλο σαν τριχα και μολις λιγα χιλιοστα. Πηρα τηλ την παιδιατρο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο την αλλεργεια. Μου ζητε να προσεχω την διατροφη μου για να δουμε μηπως ειναι διατροφικο καθως επισης και την μειωσει των γαλακτοκομικων.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ απλά να σου πώ για το άσπρο που είπες οτι έχεις στο στήθος, οτι είναι μάλλον φραγμένος πόρος.Την ώρα που θηλάζεις πίεσε τα πετρωμένα σημεία που λές και σιγά σιγά θα φτιάξει.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λες Μαμά Χρύσα;

Κορίτσια έχω κάποιες ακόμα απορίες;;

1.Αν το παιδάκι μου είναι αλλεργικό στα γαλακτοκομικά, αυτό σημαίνει ότι δε θα φάει ούτε μοσχαράκι αυριο μεθαύριο, ούτε γιαουρτάκι κλπ;;

2.Αυτό θα το έχει για πάντα ή υπάρχει περίπτωση να φύγει;;;

3.Το αντιαλλεργικό γάλα μπορεί να το βοηθήσει περισσότερο από το δικό μου;;όταν βλέπω τα αιματάκια νιώθω σαν να του έχω κάνει εγώ το κακό, έχω πάθει σόκ!

4.Το άσπρο στο στήθος μπορεί να είναι και καντι...πως λέγεται ακριβώς δεν ξέρω ε;;;

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

1. Αν είναι αλλεργικό το μωράκι σου τότε θα μπουν με προσοχή τα αλλεργιογόνα φαγητά στη διατροφή του και θα θέλει μια παραπάνω προσοχή. Μου φαίνεται (δεν έιμαι σίγουρη) ότι τα βζουν και πιο αργά στη διατροφή.

2. Η αλλεργία υποχωρεί κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς. Θα σου πουν οι μαμάδες που το αντιμετώπισαν.

3. ΟΧΙ. Μόλις κόψεις τα γαλακτοκομικά θα δεις ότι όλα θα φτιάξουν. Το ξένο γάλα δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερο από το μητρικό.

4. Σε πονάει αυτό το ασπράκι; Αν ναι, πώς έιναι ο πόνος; Περιέγραψε το λίγο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με πονάει κυρίως όταν θηλάζω!είχα ένα μεγάλο πέτρωμα στο στήθος, διαγράφονταν τα γρομπαλάκια κάτω από το δέρμα, τα πίεσα και έβγαινε γάλα σαν πίδακας από ένα σημείο στη θηλή που ήταν άσπρο. Το πέτρωμα τώρα έχει φύγει, έμεινε το άσπρο και ο πόνος...

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...