Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονοκεφαλουσ,ζαλαδεσ...διαγνωση


Recommended Posts

καλησπερα σασ.πριν λιγο καιρο η κορουλα μου ηλικιασ 15 χρονων μου παραπονιοτανε για πονοκεφαλουσ κ ζαλαδεσ.την πηγα σε εναν γιατρο στο ικα γ να δω τη εξεταση γινεται σε αυτεσ τησ περιπτωσεισ π μου εγραψε αξονικη.ανησηχησαμε γιατι πριν 3χρονια ειχε ενα ατηχημα κ ειχς παθει μια διασηση.εκλεισα ραντεβου σε εναν νοσοκομειο και την πηγα.ο γιατροσ μασ ελεγε οτι σε τετοιεσ περιπτωσεισ και σε αυτη την ηλικια προτεινει μαγνητικη γιατι αυτη η εξεταση εχει ακτινοβολια και βλαπτει.μασ τρομαξε λιγο και ιδιαιτερα την κορουλα μου αλλα εγω γιατι δν ειχα γνωση περι των εξετασεων εμπιστευτικα τον γιατρο στο ικα παρολο τα μιρια οσα που ακουσα απο τον γιατρο αυτον για να αποφυγουμε την εξεταση.γιατι ειχε ξανακανει πριν 3 χρονια οταν ειχε παθει μια ελαφρια διασηση.μασ τρομαξε πολυ κ το παιδι φοβισμενο πηγε να την κανει.οντωσ ομωσ ο γιατροσ αυτοσ ειχε δικιο γιατι το εψαξα μετα.ευτηχωσ δεν εδειξε τιποτα η αξονικη.αλλα στεναχωριθηκα μην επαθε κατι το παιδι μου με την ακτινοβολια γιατι μασ ειχαν τρομαξει πολυ στο νοσοκομειο. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μαρία,

 

Τελικά τι έκανε το παιδί, μαγνητική ή αξονική;

 

Η μαγνητική δεν έχει "κακή" ακτινοβολία, η αξονική έχει (λίγο).

 

Μην ανησυχείς!

 

Η δόση που "έφαγε" η κόρη σου είναι αμελητέα.΄

 

Είναι σαφώς μικρώτερη απο τη κλασική ακτινογραφία, ειδικά εάν σου τύχει τελευταιας γενιάς συνχρονος τομογράφος (SIEMENS, GE, από το 2005 και μετά)

 

Το κινητό (που πιθανως έχει η κόρη σου) είναι πιό επικίνδυνο... :)

 

Και στα λέω αυτά εγώ που κανω 1 αξονική και 2 μαγνητικές ΚΑΘΕ χρόνο.

 

Γενικά να ξέρεις ότι μπρος στα οφέλη μιας αξονικής, δεν "πειράζει" και να "φάμε" λίγο ακτινοβολία.

 

Περαστικά.

Επεξεργάστηκαν by Rasta
Λάθη

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

μαρια.37. ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΣΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΠΑΘΕ ΔΙΑΣΕΙΣΗ ΣΤΑ 3ΤΗς ΟΜΩΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ.

 

 

Μαρία,

 

Τελικά τι έκανε το παιδί, μαγνητική ή αξονική;

 

Η μαγνητική δεν έχει "κακή" ακτινοβολία, η αξονική έχει (λίγο).

 

Μην ανησυχείς!

 

Η δόση που "έφαγε" η κόρη σου είναι αμελητέα.΄

 

Είναι σαφώς μικρώτερη απο τη κλασική ακτινογραφία, ειδικά εάν σου τύχει τελευταιας γενιάς συνχρονος τομογράφος (SIEMENS, GE, από το 2005 και μετά)

 

Το κινητό (που πιθανως έχει η κόρη σου) είναι πιό επικίνδυνο... :)

 

Και στα λέω αυτά εγώ που κανω 1 αξονική και 2 μαγνητικές ΚΑΘΕ χρόνο.

 

Γενικά να ξέρεις ότι μπρος στα οφέλη μιας αξονικής, δεν "πειράζει" και να "φάμε" λίγο ακτινοβολία.

 

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...