Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλές απο προιστάμενο


Recommended Posts

Ούτε λίγο ούτε πολύ, τα τελευταία δύο χρόνια η κατάσταση στην δουλειά μου έχει ξεφύγει. Εκτός του ότι στην περσινή αξιολόγηση μου έβαλαν τον χαμηλότερο δυνατό βαθμό διότι λέει, ήμουνα η χειρότερη υπάλληλος(!!!!) και παραλίγο να καταλήξω στο νοσοκομείο απο την στενοχώρια μου γιατί ήταν τελείως άδικη και ανυπόστατη αυτή η βαθμολογία, με πολεμάνε συνέχεια για τις άδειες που δικαιούμαι.

 

Συγκεκριμένα, πριν απο λίγες ημέρες, χρειάστηκε να λείψω γιατί πήγα το παιδί στο νοσοκομείο. Και για το οποίο ενημέρωσα τον προιστάμενο. Στο μεταξύ εδώ, δικαιούμαστε 3 φορές τον χρόνο να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση ασθενείας όταν μας συμβαίνει κάτι εκτός ασθένειας και για το οποίο δεν μπορούμε να φέρουμε χαρτί γιατρού. Οπότε και αυτό έκανα. Το υπόλοιπο της κανονικής άδειας που δεν μου έχουνε δώσει μέχρι τώρα, είναι 12 ημέρες.

 

Ήρθε λοιπόν ο προιστάμενος σήμερα και άρχισε να μου φωνάζει γιατί λέει, δεν δήλωσα εκείνη την ημέρα κανονική άδεια και έφερα υπεύθυνη δήλωση. "Το έκανες" λέει "γιατί το δικαιούσαι και θέλεις να κρατήσεις τις μέρες αδείας???". "Φυσικά" του λέω, "μα το δικαιούμαι που είναι το περίεργο??". "Αν θέλεις να ξέρεις αυτό δεν φαίνεται καθόλου καλό σε αυτό το τμήμα" συνέχισε απειλητικά.:shock:

 

Πείτε μου τι να κάνω, θα φρικάρω τελείως εδώ μέσα. Στο μεταξύ στα καθημερινά μίτινγκ όπου είναι ΟΛΟ το τμήμα εμένα δεν με παίρνουν μαζί. Δεν με ενημερώνει ΠΟΤΕ όταν φεύγει με άδεια (πότε θα λείπει), πότε θα είναι σε σεμινάριο ή σε ταξίδι και στην πρόσφατη μετακόμιση εμένα με έβαλαν να καθίσω μόνη σε διπλανό δωμάτιο παρά τις παρακλήσεις μου ότι θα χάσω επαφή με το υπόλοιπο τμήμα.

 

Θέλω να αλλάξω διεύθυνση αλλά αυτή τη στιγμή δεν γίνεται. Τι να κάνω με τον συγκεκριμένο?

 

Εν το μεταξύ τις γονικές άδειες δεν τις έχω ζητήσει ποτέ ενώ τις δικαιούμαι και φοβάμαι να τις ζητήσω γιατί θα μου κάνει και γιαυτές θέμα.

 

Και οκ, έχω καταλάβει ότι είμαι του είμαι ανεπιθύμητη γιατί λέει είμαι δημόσια υπάλληλος, λές και είναι προσβολή το να είσαι δημόσια υπάλληλος, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου. Δεν γουστάρω να με προσβάλει μπροστά σε άλλους για πράγματα που δικαιούμαι!!! Επίσης στα 17 χρόνια που δουλέυω δεν έχω καθήσει ούτε μια στιγμή κι αυτός μιλάει για μένα λες και λουφάρω όλη την ώρα!! Έλεος πια με τους, μην πω τώρα, που λόγω κρίσης έχουν ξεφύγει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα περάσεις στην αντεπίθεση. Δεν θα έχεις ύφος απολογητικό, δεν θα παρακαλάς κτλ. Θα απαιτείς, θα μιλάς, θα λες όλα αυτά που έγραψες εδώ.

 

Αν σου πει ότι δεν φαίνεται καλά στο τμήμα το ότι πήρες άδεια-υπεύθυνη δήλωση, θα απαντήσεις :"τι να κάνω, λύπάμαι".

 

Σου λέει ότι είσαι η χειρότερη υπάλληλος;

-Για ποιο λόγο, μπορείτε να μου το εξηγήσετε;

 

Αν μπορείς να τον παρακάμψεις, να απευθυνθείς σε κάποιον ανώτερο δηλαδή, να το κάνεις.

 

Δουλεύεις στο δημόσιο αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

ekavi_ δεν μπορώ να τον παρακάμψω, ο πιο πάνω είναι χειρότερος απο αυτόν:?

 

ναι δουλεύω σε δημόσιο, σχεδόν δηλαδή, είναι ιδιότυπο καθεστώς, οι συμβάσεις είναι ιδιωτικού τομέα αλλά οι άδειες και λοιπά δικαιώματα έχουν παραμείνει του δημοσίου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μου επιβάλλει να δηλώνω κανονική άδεια όταν αρρωσταίνω, πρώτον. Και δεν μπορεί να μην μου δίνει την άδεια που διακιούμαι, δεύτερον, και να την κρατάει επίτηδες για να την παίρνω όταν πχ αρρωσταίνουν τα παιδιά. Γιαυτό δικαιούμαστε 30 μέρες αναρρωτική το χρόνο. Επίσης δεν είναι δική του δουλειά τι θα δηλώνω εγώ όταν λείπω. Είναι θέμα του τμήματος προσωπικού και δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου τη λέει.

 

Ο κακός βαθμός στην αξιολόγηση μπήκε γιατί έλειπα λέει, αρκετές μέρες επειδή αρρώσταιναν συνέχεια τα παιδιά μου(δεν πήρα ποτέ παραπάνω μέρες αναρρωτική απο όσες δικαιούμουνα σημειωτέον και δεν έχω βοήθεια απο γιαγιάδες) και γιατί δεν καθόμουνα παραπάνω απο το ωράριο και σχόλαγα στην ώρα μου!!:shock::shock::shock:

 

Ήμαρτον δηλαδή!!:twisted::twisted::twisted:

 

Εν τω μεταξύ όποτε χρειαζόταν πραγματικά έμενα παραπάνω και πλήρωνα και ταξί απο την τσέπη μου για να προλάβω να πάω να μαζέψω τα παιδιά μου!!! Έχω αρρωστήσει με αυτή την ιστορία εδώ μέσα, ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάντλησες δηλαδή όλη την αναρρωτική σου και εκείνος γνώριζε ότι την παίρνεις λόγω των παιδιών;

Άλλη φορά μην του δίνεις πολλές πληροφορίες.

 

Από εκεί και πέρα προσπάθησε να είσαι νομότυπη και αντιμετώπιζέ τον με επιχειρήματα, χωρίς να δείχνεις ότι τον έχεις ανάγκη ή ότι χρειάζεσαι την έγκρισή του ή την άδειά του για να λείψεις στα πλαίσια του νόμου.

 

Όσο για την αξιολόγηση, δεν μπορεί να έχει γράψει επισήμως ότι η κακή βαθμολογία προκύπτει επειδή δεν καθόσουν υπερωρίες. Το πολύ πολύ να σου έχει βάλει χαμηλή βαθμολογία στη συμπεριφορά. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα τεκμηριώσει. Ζήτησε αντίγραφο και κάνε ένσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξάντλησες δηλαδή όλη την αναρρωτική σου και εκείνος γνώριζε ότι την παίρνεις λόγω των παιδιών;

Άλλη φορά μην του δίνεις πολλές πληροφορίες.

 

Δεν την εξάντλησα, χρησιμοποίησα τις 15 απο τις 30 μέρες που δικαιούμαι.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε να είσαι νομότυπη και αντιμετώπιζέ τον με επιχειρήματα, χωρίς να δείχνεις ότι τον έχεις ανάγκη ή ότι χρειάζεσαι την έγκρισή του ή την άδειά του για να λείψεις στα πλαίσια του νόμου.

 

Είμαι σε όλα νομότυπη, αυτό το φροντίζω.

Όσο για την αξιολόγηση, δεν μπορεί να έχει γράψει επισήμως ότι η κακή βαθμολογία προκύπτει επειδή δεν καθόσουν υπερωρίες. Το πολύ πολύ να σου έχει βάλει χαμηλή βαθμολογία στη συμπεριφορά. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα τεκμηριώσει. Ζήτησε αντίγραφο και κάνε ένσταση.

 

Το αποτέλεσμα στην αξιολόγηση δεν το δέχτηκα και έγραψα και σχόλια στην επίσημη αξιολόγηση όπου ανέλυα για ποιό λόγο δεν δέχομαι να συναινέσω.

 

 

 

με bold οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου

Link to comment
Share on other sites

Τις άδειες ποιος τις εγκρίνει; Ο ίδιος ή κάποιος ανώτερος;

 

Αυτός εγκρίνει την κανονική άδεια, τις αναρρωτικές τις εγκρίνει το τμήμα προσωπικού με το οποίο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ekavi_ δεν μπορώ να τον παρακάμψω, ο πιο πάνω είναι χειρότερος απο αυτόν:?

 

ναι δουλεύω σε δημόσιο, σχεδόν δηλαδή, είναι ιδιότυπο καθεστώς, οι συμβάσεις είναι ιδιωτικού τομέα αλλά οι άδειες και λοιπά δικαιώματα έχουν παραμείνει του δημοσίου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μου επιβάλλει να δηλώνω κανονική άδεια όταν αρρωσταίνω, πρώτον. Και δεν μπορεί να μην μου δίνει την άδεια που διακιούμαι, δεύτερον, και να την κρατάει επίτηδες για να την παίρνω όταν πχ αρρωσταίνουν τα παιδιά. Γιαυτό δικαιούμαστε 30 μέρες αναρρωτική το χρόνο. Επίσης δεν είναι δική του δουλειά τι θα δηλώνω εγώ όταν λείπω. Είναι θέμα του τμήματος προσωπικού και δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου τη λέει.

 

Ο κακός βαθμός στην αξιολόγηση μπήκε γιατί έλειπα λέει, αρκετές μέρες επειδή αρρώσταιναν συνέχεια τα παιδιά μου(δεν πήρα ποτέ παραπάνω μέρες αναρρωτική απο όσες δικαιούμουνα σημειωτέον και δεν έχω βοήθεια απο γιαγιάδες) και γιατί δεν καθόμουνα παραπάνω απο το ωράριο και σχόλαγα στην ώρα μου!!:shock::shock::shock:

 

Ήμαρτον δηλαδή!!:twisted::twisted::twisted:

 

Εν τω μεταξύ όποτε χρειαζόταν πραγματικά έμενα παραπάνω και πλήρωνα και ταξί απο την τσέπη μου για να προλάβω να πάω να μαζέψω τα παιδιά μου!!! Έχω αρρωστήσει με αυτή την ιστορία εδώ μέσα, ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

 

Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι διαφορετικό για την δική σας περίπτωση θα σου πω αυτό που ισχύει γενικά... την αναρρωτική άδεια την δικαιούνται οι υπάλληλοι όταν αρρωσταίνουν.. οι ίδιοι.. όχι τα παιδιά τους / σύζυγος / γονείς κλπ... οπότε όπως γίνεται σε όλες τις δουλειές όταν κάποιος θέλει να λείψει για τους δικούς του λόγους παίρνει από την κανονική του άδεια... απορώ εάν σας δικαιολογούν αναρρωτική άδεια για κάποιον άλλον και όχι για τον εαυτό σας.. εκτός και εάν όντως σε εσάς ισχύει κάτι διαφορετικό...εγώ πάντως νομίζω ότι από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.. εάν εσύ κάνεις κατάχρηση π.χ. αυτής της άδειας λάβε υπόψη σου ότι και αυτός μπορεί να δέχεται παράπονα από άλλους συναδέλφους ότι δεν δηλώνεις κανονικά άδεια και "χρησιμοποιείς" μία άδεια που επί της ουσίας δεν κάνεις εσύ χρήση.. στο λέω γιατί και στην δική μας δουλειά που μία κοπέλα έφερε χαρτί από νοσοκομείο ότι νοσηλεύτηκε το παιδί της δεν την έκαναν δεκτη από το Τμήμα προσωπικού και χρεώθηκε κανονικά από τις ημέρες που έλειψε.. θεωρώ ότι μία συζήτηση με τον προιστάμενο θα λύσει τις διαφορές σας.. επίσης σαφώς και τον αφορά το θέμα γιατί εάν κάποιος λείπει συχνά πυκνά από την δουλειά και το τμήμα π.χ. υπολειτουργεί είναι δική του ευθύνη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εγκρίνει την κανονική άδεια, τις αναρρωτικές τις εγκρίνει το τμήμα προσωπικού με το οποίο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Ωραία, άρα δεν είναι δική του δουλειά οι αναρρωτικές. Ναι είμαι, φιλάσθενη πες του. Έχεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι διαφορετικό για την δική σας περίπτωση θα σου πω αυτό που ισχύει γενικά... την αναρρωτική άδεια την δικαιούνται οι υπάλληλοι όταν αρρωσταίνουν.. οι ίδιοι.. όχι τα παιδιά τους / σύζυγος / γονείς κλπ... οπότε όπως γίνεται σε όλες τις δουλειές όταν κάποιος θέλει να λείψει για τους δικούς του λόγους παίρνει από την κανονική του άδεια... απορώ εάν σας δικαιολογούν αναρρωτική άδεια για κάποιον άλλον και όχι για τον εαυτό σας.. εκτός και εάν όντως σε εσάς ισχύει κάτι διαφορετικό...εγώ πάντως νομίζω ότι από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.. εάν εσύ κάνεις κατάχρηση π.χ. αυτής της άδειας λάβε υπόψη σου ότι και αυτός μπορεί να δέχεται παράπονα από άλλους συναδέλφους ότι δεν δηλώνεις κανονικά άδεια και "χρησιμοποιείς" μία άδεια που επί της ουσίας δεν κάνεις εσύ χρήση.. στο λέω γιατί και στην δική μας δουλειά που μία κοπέλα έφερε χαρτί από νοσοκομείο ότι νοσηλεύτηκε το παιδί της δεν την έκαναν δεκτη από το Τμήμα προσωπικού και χρεώθηκε κανονικά από τις ημέρες που έλειψε.. θεωρώ ότι μία συζήτηση με τον προιστάμενο θα λύσει τις διαφορές σας.. επίσης σαφώς και τον αφορά το θέμα γιατί εάν κάποιος λείπει συχνά πυκνά από την δουλειά και το τμήμα π.χ. υπολειτουργεί είναι δική του ευθύνη....

 

Φοβάμαι ότι δεν το εξήγησα καλά.

 

Το ότι έπαιρνα αναρρωτική για τα παιδιά μου δεν το ξέρει και δεν μπορεί να το ξέρει γιατί δεν περνάνε απο αυτόν οι αναρρωτικές και τα χαρτιά των γιατρών. Ελάχιστες φορές του έχω πει ότι θα λείψω εξαιτίας των παιδιών κι αυτό γιατί δεν γινόταν διαφορετικά. Επίσης ποτέ δεν έχω πακετώσει κάποιον άλλον για τη δουλειά γιατί είναι έτσι η φύση του αντικειμένου, που και μία μέρα να πάει πίσω δεν θα πάθει τίποτα φοβερό, χώρια που υπάρχει κι άλλη συνάδελφος που ασχολήται με το αντικείμενο και μπορεί ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΝΑΓΚΗ να ανταποκριθεί άμεσα. Είναι και αυτή μαμά και έχει χρειαστεί να λείψει κι αυτή επειδή αρρώστησε το παιδί της και απο μέρους μου δεν έχω παραπονεθεί ούτε μία φορά.

 

Να αναφέρω πως απο αρχές του καλοκαιριού που η συγκεκριμένη έφυγε λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης, πήρα πάνω μου και το κομμάτι της δουλειάς της και το έχω φέρει εις πέρας μια χαρά και γιαυτό το λόγο δεν πήρα και την άδεια που δικαιούμουνα, για να μην τον αφήσω ξεκρέμαστο. Οπότε το να μου κάνει φασαρία γιατί έκανα αυτό που δικαιούμαι, είναι τουλάχιστον ανάρμοστο εκ μέρους του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα δεν είναι δική του δουλειά οι αναρρωτικές. Ναι είμαι, φιλάσθενη πες του. Έχεις πρόβλημα;

 

άσε γιατί όταν είχα πάθει αυχενικό κι έπρεπε να μείνω σπίτι 7 μέρες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ!:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σβήστηκαν οι απαντήσεις σου. Δεν τις βλέπω.

 

στις ξαναπαραθέτω, ελπίζω τώρα να τις βλέπεις

 

Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ viewpost.gif

Εξάντλησες δηλαδή όλη την αναρρωτική σου και εκείνος γνώριζε ότι την παίρνεις λόγω των παιδιών;

Άλλη φορά μην του δίνεις πολλές πληροφορίες.

 

Δεν την εξάντλησα, χρησιμοποίησα τις 15 απο τις 30 μέρες που δικαιούμαι.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε να είσαι νομότυπη και αντιμετώπιζέ τον με επιχειρήματα, χωρίς να δείχνεις ότι τον έχεις ανάγκη ή ότι χρειάζεσαι την έγκρισή του ή την άδειά του για να λείψεις στα πλαίσια του νόμου.

 

Είμαι σε όλα νομότυπη, αυτό το φροντίζω.

Όσο για την αξιολόγηση, δεν μπορεί να έχει γράψει επισήμως ότι η κακή βαθμολογία προκύπτει επειδή δεν καθόσουν υπερωρίες. Το πολύ πολύ να σου έχει βάλει χαμηλή βαθμολογία στη συμπεριφορά. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα τεκμηριώσει. Ζήτησε αντίγραφο και κάνε ένσταση.

 

Το αποτέλεσμα στην αξιολόγηση δεν το δέχτηκα και έγραψα και σχόλια στην επίσημη αξιολόγηση όπου ανέλυα για ποιό λόγο δεν δέχομαι να συναινέσω.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, πριν απο λίγες ημέρες, χρειάστηκε να λείψω γιατί πήγα το παιδί στο νοσοκομείο. Και για το οποίο ενημέρωσα τον προιστάμενο. Στο μεταξύ εδώ, δικαιούμαστε 3 φορές τον χρόνο να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση ασθενείας όταν μας συμβαίνει κάτι εκτός ασθένειας και για το οποίο δεν μπορούμε να φέρουμε χαρτί γιατρού. Οπότε και αυτό έκανα. Το υπόλοιπο της κανονικής άδειας που δεν μου έχουνε δώσει μέχρι τώρα, είναι 12 ημέρες.

Έκανες υπεύθυνη δήλωση λέγοντας ψέματα (ότι ήσουν άρρωστη) για να μπορέσεις να λείψεις για άλλο λόγο. Αυτό είναι λάθος και μάλλον ο προϊστάμενός σου το υποψιάζεται.

 

Ζήτησες κανονική άδεια και δεν σου δώσανε; Μόνο στην περίπτωση αυτή θα δικαιολογούσα τη συμπεριφορά σου.

 

Αν δεν ζήτησες κανονική άδεια αλλά προσποιήθηκες την άρρωστη για να βολευτείς, είσαι λάθος. Σόρρυ. Μάλλον αυτό εννοεί ο προϊστάμενός σου όταν λέει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος - ότι έχεις νοοτροπία "δικαιούμαι, δικαιούμαι, δικαιούμαι".

Link to comment
Share on other sites

Έκανες υπεύθυνη δήλωση λέγοντας ψέματα (ότι ήσουν άρρωστη) για να μπορέσεις να λείψεις για άλλο λόγο. Αυτό είναι λάθος και μάλλον ο προϊστάμενός σου το υποψιάζεται.

 

Αυτό το συμπέρασμα απο που το έβγαλες?? Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

 

Ζήτησες κανονική άδεια και δεν σου δώσανε; Μόνο στην περίπτωση αυτή θα δικαιολογούσα τη συμπεριφορά σου.

 

Γιατί να ζητήσω κανονική άδεια εφόσον ο κανονισμός εργασίας λέει να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση όταν μας συμβαίνει κάτι άλλο εκτός απο ασθένεια δικιά μας και δεν μπορούμε να προσκομίσουμε χαρτί γιατρού??

 

Αν δεν ζήτησες κανονική άδεια αλλά προσποιήθηκες την άρρωστη για να βολευτείς, είσαι λάθος. Σόρρυ. Μάλλον αυτό εννοεί ο προϊστάμενός σου όταν λέει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος - ότι έχεις νοοτροπία "δικαιούμαι, δικαιούμαι, δικαιούμαι".

 

Όταν όμως μένω παραπάνω εδώ κάθε φορά που με χρειάζεται και όταν ανέλαβα διπλά καθήκοντα λόγω εγκυμοσύνης της συναδέλφου, όταν έκοψα την άδειά μου στη μέση και ήρθα απο τις διακοπές μου για να καλύψω μια δουλειά που κανένας άλλος δεν υπήρχε να την κάνει και οδήγησα 40 χιλιόμετρα για να μην τον αφήσω ξεκρέμαστο... αυτά είναι νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου? Όταν τον συμφέρει είμαι δημόσιος υπάλληλος κι όταν τον συμφέρει και τον εξυπηρετώ δεν είμαι?

 

Και για να εξηγούμαι, δεν σου απολογούμαι. Δεν χρωστάω να απολογηθώ σε κανέναν. Και στην τελική ξέρεις κάτι? Ναι, δικαιούμαι κάποια πράγματα που τα έχουμε κατακτήσει με αγώνες και θυσίες. Όπως έχω και υποχρεώσεις έχω και δικαιώματα.

 

 

οι απαντήσεις μου με bold

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Συμφωνώ με την Τζουτζούκα.Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος , δεν ήμουν ποτέ, ήμουν πολλά χρόνια ιδιωτική υπάλληλος , 6 χρόνια είχα δική μου επιχείρηση γιατί είχα μπουχτίσει από όλα τα αφεντικά , για κάποιους λόγους κλείσαμε την επιχείρηση και εδώ και 2 χρόνια είμαι σπίτι με τον μικρό μου.

 

Δεν ζήτησα ποτέ κάτι παραπάνω απ αυτό που δικαιούμουν , αλλά ποτέ κανείς δεν θα σου πει μπράβο....ας κάνεις υπερωρίες , ας πηγαίνεις ΣΚ ..να σκίζεσαι. Στην πρώτη ''απαίτηση'' που θα θεωρήσει ο προιστάμενος , διευθυντής κοκ.

Μετά από τόσα χρόνια δουλειάς , και με παιδί πλέον , υποστηρίζω κι εγώ , να εξαντλούμε αυτό που δικαιούμαστε και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Εχω φίλη που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο και έχει κάνει χρήση της υπεύθυνης δήλωσης , όταν το παιδάκι νοσηλευόταν στο Παίδων , καθώς και μέρες από την κανονική της άδεια , όταν η μικρή είναι άρρωστη ή τύχει κάτι άλλο.

 

Βλέπω και το άλλο άκρο...η νονά του γιου μου , δουλεύει σε κατάστημα με ρούχα,ο ιδιοκτήτης και αυτή.Ολα τα χρόνια της κόβει ρεπό όποτε θέλει, γιατί θέλει να πάει 3μερο, σε εκδηλώσεις στο σχολείο των παιδιών και λείπει όλη μέρα, δουλεύει 12ωρα στις γιορτές και όποτε εκείνος λείπει, δεν πληρώνεται υπερωρίες , ρεπό , ούτε Κυριακές.Πρόσφατα της έκανε και μείωση , ενώ εκείνη πίστευε ότι δεν θα της κάνει αφού είναι υπέρ του δέοντος εξυπηρετική και συνεργάσιμη.Της λέω εδώ και χρόνια να διεκδικήσει κάποια πράγματα, γιατί όταν θα έχει παιδί δεν θα μπορεί έτσι κι αλλιώς να το συνεχίσει αυτό.Κι ο κύριος όσο πάει απαιτεί...............κι από επιβράβευση...............τίποτα !!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανες υπεύθυνη δήλωση λέγοντας ψέματα (ότι ήσουν άρρωστη) για να μπορέσεις να λείψεις για άλλο λόγο. Αυτό είναι λάθος και μάλλον ο προϊστάμενός σου το υποψιάζεται.

 

 

Παιδιά την υπεύθυνη δήλωση για βραχυχρόνια αναρρωτική (2 μέρες το χρόνο) μπορείς να την πάρεις χωρίς χαρτί γιατρού για ακόμη και έναν απλό λόγο (πχ πονοκέφαλος). Δεν θα απολογηθεί γιατί έβαλε υπεύθυνη δήλωση και όχι κανονική άδεια.

 

Tzoutzouka, από αυτά που μου λες δεν βρίσκω να έχεις κάνει κάτι μεμπτό. Οπότε πέρνα στην αντεπίθεση και να διεκδικείς τα δικαιώματά σου, εφόσον είσαι και εντάξει στις υποχρεώσεις σου (είσαι από ό,τι καταλαβαίνω). Καλά έκανες και δεν δέχθηκες την αξιολόγηση. Επίσης βγάλε από τη μέση το συναισθηματικό κομμάτι (γιατί μου φέρονται έτσι, με αδικούν κτλ). Δες το τελείως ψυχρά και διεκδίκησε αυτό που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φύγει από δουλειά γιατί δεν άντεξα την συνάδελφο που ας πούμε ήταν κάτι σαν προισταμένη.......μπορεί και να μην είναι η σωστή αντίδραση....αλλά μιλάμε για 10 χρόνια πριν....τώρα μάλλον δεν θα το κουνούσα.

 

Οπότε , Τζουτζούκα, παντού υπάρχουν τα πάντα, υπομονή και αδιαφορία, κάνε την δουλειά σου , όπως και την κάνεις άλλωστε, και μην του επιτρέπεις πολλά-πολλά!!!

 

Όπως τα λες, εδώ , πες τα και σε αυτόν...εγώ πιστεύω ότι αιφνιδιάζονται πιο πολύ από άτομο που δεν περιμένουν να αντιδράσει!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

οι απαντήσεις μου με bold

 

Δεν σου επιτίθεται κανείς, άνοιξες ένα θέμα με τίτλο "απειλές από προϊστάμενο" και σου γράφουμε και την άλλη άποψη... επειδή έχω διευθυντική θέση λάβε υπόψη σου ότι ο καθένας το βλέπει από την δική του πλευρά, δηλαδή:

α) όλοι οι διευθυντές / προιστάμενοι μιλάνε μεταξύ τους :P που σημαίνει ότι ο προιστάμενος ξέρει πολύ καλά ότι "παράνομα" το Τμήμα προσωπικού σου δικαιολογεί αναρρωτική άδεια (από τις 30 εννοώ όχι αυτές τις 3 που γράφεις με υπεύθυνη δήλωση) χωρίς να αρρωσταίνεις εσύ... αυτό όμως είναι θέμα που πρέπει να λύσει ο προιστάμενος με το Τμήμα προσωπικού.. επειδή όμως μια οικογένεια είμαστε και πολλές φορές δεν ερχόμαστε σε ρήξη μεταξύ μας τα ακούει ο εργαζόμενος που για εμένα έχει το ίδιο μερίδιο ευθύνης με αυτόν που υπογράφει την αναρρωτική άδεια... οπότε γιατί σου κάνει εντύπωση ότι σου έβαλε χαμηλή βαθμολογία στην αξιολόγηση?

β) λάβε υπόψη σου ότι την κανονική άδεια δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σου την δώσει.. το μόνο που είναι υποχρεωμένος είναι να την πληρωθείς εάν δεν την πάρεις (και τα λεφτά βγαίνουν παραπάνω γιατί είναι και οι προσαυξήσεις μέσα).. οπότε δεν έκανες καμία χάρη σε κανέναν "κόβοντας" όπως λες εσύ την άδεια... την άδεια σου σου την έκοψαν λόγω των συνθηκών της δουλειάς... μετά 2 τινά συμβαίνουν.. ή την πήρες κανονικά ή στην πληρώσανε μετά

γ) για τα παραπάνω που λες ότι δουλεύεις πληρώνεσαι υπερωρίες? εάν ναι οκ εάν όχι τότε θα πρέπει να δεις τι ισχύει για την δική σας δουλειά (εφόσον από ότι κατάλαβα είναι λίγο μισο δημόσιο) και εάν η υπερεργασία που κάνεις δικαιολογεί υπερωρίες που δεν τις πληρώνεσαι μπορείς να κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την υπεύθυνη δήλωση για βραχυχρόνια αναρρωτική (2 μέρες το χρόνο) μπορείς να την πάρεις χωρίς χαρτί γιατρού για ακόμη και έναν απλό λόγο (πχ πονοκέφαλος). Δεν θα απολογηθεί γιατί έβαλε υπεύθυνη δήλωση και όχι κανονική άδεια.

 

Tzoutzouka, από αυτά που μου λες δεν βρίσκω να έχεις κάνει κάτι μεμπτό. Οπότε πέρνα στην αντεπίθεση και να διεκδικείς τα δικαιώματά σου, εφόσον είσαι και εντάξει στις υποχρεώσεις σου (είσαι από ό,τι καταλαβαίνω). Καλά έκανες και δεν δέχθηκες την αξιολόγηση. Επίσης βγάλε από τη μέση το συναισθηματικό κομμάτι (γιατί μου φέρονται έτσι, με αδικούν κτλ). Δες το τελείως ψυχρά και διεκδίκησε αυτό που πρέπει.

 

αυτό εσυ δηλαδή το βρίσκεις μη μεμπτό? Ο κακός βαθμός στην αξιολόγηση μπήκε γιατί έλειπα λέει, αρκετές μέρες επειδή αρρώσταιναν συνέχεια τα παιδιά μου(δεν πήρα ποτέ παραπάνω μέρες αναρρωτική απο όσες δικαιούμουνα σημειωτέον)

 

συγνώμη βρε κορίτσια αλλά νομίζω ότι έχουμε παρεξηγήσει λίγο τα δικαιώματά μας, ποιος σας έχει πει ότι την αναρρωτική άδεια την δικαιούμαστε όταν αρρωσταίνουν τα παιδιά μας??? την παίρνουμε και την δικαιούμαστε όταν αρρωσταίνουμε εμείς .. τώρα αν κάποιος κάνει κατάχρηση αυτής της άδειας για άλλους λόγους, συγνώμη κιόλας αλλά ο προιστάμενος καλώς την θεωρεί δημόσιο υπάλληλο....

Link to comment
Share on other sites

αυτό εσυ δηλαδή το βρίσκεις μη μεμπτό? Ο κακός βαθμός στην αξιολόγηση μπήκε γιατί έλειπα λέει, αρκετές μέρες επειδή αρρώσταιναν συνέχεια τα παιδιά μου(δεν πήρα ποτέ παραπάνω μέρες αναρρωτική απο όσες δικαιούμουνα σημειωτέον)

 

συγνώμη βρε κορίτσια αλλά νομίζω ότι έχουμε παρεξηγήσει λίγο τα δικαιώματά μας, ποιος σας έχει πει ότι την αναρρωτική άδεια την δικαιούμαστε όταν αρρωσταίνουν τα παιδιά μας??? την παίρνουμε και την δικαιούμαστε όταν αρρωσταίνουμε εμείς .. τώρα αν κάποιος κάνει κατάχρηση αυτής της άδειας για άλλους λόγους, συγνώμη κιόλας αλλά ο προιστάμενος καλώς την θεωρεί δημόσιο υπάλληλο....

 

Η ίδια αρρώστησε.

Αλλά και αν χρησιμοποίησε πχ την υπεύθυνη δήλωση για να πάει το παιδί στο νοσοκομείο, εσύ το βρίσκεις μεμπτό; Αφού ο ίδιος ο νόμος σου αφήνει περιθώριο 2 μέρες το χρόνο να λείψεις χωρίς κανένα δικαιολογητικό.

 

Αν πχ έλειπε άνευ αποδοχών, θα άλλαζε τίποτα στη συμπεριφορά του προισταμένου; Πάλι θα της έβαζε κακό βαθμό επειδή θα έλειπε από τη δουλειά της. Το πρόβλημά του είναι το είδος της άδειας ή ότι δεν την είχε διαθέσιμη τη στιγμή που την ήθελε;

 

Λίγες είναι οι περιπτώσεις που οι εργοδότες είναι προκατειλημμένοι απέναντι στις γυναίκες ή στις μητέρες, επειδή θεωρούν ότι έχουν περισσότερες οικογενειακές υποχρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια αρρώστησε.

Αλλά και αν χρησιμοποίησε πχ την υπεύθυνη δήλωση για να πάει το παιδί στο νοσοκομείο, εσύ το βρίσκεις μεμπτό; Αφού ο ίδιος ο νόμος σου αφήνει περιθώριο 2 μέρες το χρόνο να λείψεις χωρίς κανένα δικαιολογητικό.

 

Αν πχ έλειπε άνευ αποδοχών, θα άλλαζε τίποτα στη συμπεριφορά του προισταμένου; Πάλι θα της έβαζε κακό βαθμό επειδή θα έλειπε από τη δουλειά της. Το πρόβλημά του είναι το είδος της άδειας ή ότι δεν την είχε διαθέσιμη τη στιγμή που την ήθελε;

 

Λίγες είναι οι περιπτώσεις που οι εργοδότες είναι προκατειλημμένοι απέναντι στις γυναίκες ή στις μητέρες, επειδή θεωρούν ότι έχουν περισσότερες οικογενειακές υποχρεώσεις;

 

αυτό δεν προκύπτει από αυτά που λέει η κοπέλα.. ίσα ίσα που λέει ότι πέρσι πήρε 15 ημέρες από την αναρρωτική της γιατί ήταν τα παιδιά άρρωστα... για την άδεια των 3 ημερών με υπεύθυνη δήλωση είναι κάτι που ισχύει στον δικό της τομέα, δεν το συζητώ, αφού έχουν αυτή την παροχή σαφώς και δεν έχει την υποχρέωση να ενημερώσει για ποιο λόγο την χρησιμοποιεί και σαφώς δεν τίθεται θέμα ... επειδή όμως στη δουλειά όλα συζητούνται και προφανώς υπάρχουν και υπάλληλοι που κάνουν παράπονα ο προιστάμενος είναι λογικό να έχει στραβώσει που κάνει "κατάχρηση" της αναρρωτικής της άδειας για λόγους άλλους και όχι για αρρώστεια δική της... εγώ όσες φορές έχω χρειαστεί να λείψω από την δουλειά για όποιο θέμα παίρνω κανονική άδεια.. θα σου δώσω ένα παράδειγμα από την δική μου τη δουλειά... μία υπάλληλος είχε ζητήσει ολιγοήμερη άδεια από την κανονική της και επειδή υπήρχε τρελή δουλειά δεν έγινε δεκτή (σημειωτέον στα 3 χρόνια που δουλεύει για εμάς ήταν η πρώτη φορά που αίτημα για άδεια δεν έγινε δεκτό, ήθελε να πάει ταξίδι δεν υπήρχε θέμα οικογενειακό κλπ, ούτως ή άλλως είναι αδέσμευτη)... επειδή η συγκεκριμένη γενικώς δημιουργεί προβλήματα με την συμπεριφορά της, στράβωσε και μας έφερε χαρτί από γιατρό, οπότε την πήρε αναρρωτική :P καταλαβαίνεις τι γκρίνια φάγαμε από τους άλλους υπαλλήλους που και χώθηκαν άσχημα και μετά υπήρξε για λίγο καιρό το φαινόμενο όλοι να τραβάνε αναρρωτική.. θέλω να πω ότι και ο προιστάμενος (εάν δεν είναι τρελός) έχει και αυτός τα δίκια του.. δεν το βλέπει μόνο αυτός το γεγονός ότι μία υπάλληλος "εκμεταλεύεται" την αναρρωτική της άδεια για άλλους λόγους... μιλάμε για 30 ημέρες το χρόνο.. σκέψου να το έκαναν όλοι αυτό.. επίσης, έχουμε παρεξηγήσει το "δικαιούμαι 30 ημέρες αναρρωτική".. ναι βρε παιδιά άμα αρρωστήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια αρρώστησε.

Αλλά και αν χρησιμοποίησε πχ την υπεύθυνη δήλωση για να πάει το παιδί στο νοσοκομείο, εσύ το βρίσκεις μεμπτό; Αφού ο ίδιος ο νόμος σου αφήνει περιθώριο 2 μέρες το χρόνο να λείψεις χωρίς κανένα δικαιολογητικό.

 

Αν πχ έλειπε άνευ αποδοχών, θα άλλαζε τίποτα στη συμπεριφορά του προισταμένου; Πάλι θα της έβαζε κακό βαθμό επειδή θα έλειπε από τη δουλειά της. Το πρόβλημά του είναι το είδος της άδειας ή ότι δεν την είχε διαθέσιμη τη στιγμή που την ήθελε;

 

Λίγες είναι οι περιπτώσεις που οι εργοδότες είναι προκατειλημμένοι απέναντι στις γυναίκες ή στις μητέρες, επειδή θεωρούν ότι έχουν περισσότερες οικογενειακές υποχρεώσεις;

 

Να διευκρινήσω σε αυτό το σημείο πως ναι, είναι προκατελλειμένοι απένταντι στις μητέρες εδώ. Στην αξιολόγηση ειπώθηκε και πως δεν κάνω γιαυτό το τμήμα γιατί πρέπει να φεύγω στην ώρα μου γιατί πρέπει να φυλάξω τα παιδιά μου. Επίσης σε καινούρια υπάλληλο, μόλις προσλήφθηκε, ο προιστάμενος της είπε ορθά κοφτά πως δεν πιστεύει να μείνει κι αυτή έγκυος! Επίσης για γονικές άδειες ούτε κουβέντα, δεν τολάμω να ζητήσω. Και γενικώς προτιμούν άτομα που είναι άντρες και ανύπαντροι. Η μητέρες που έχουν εσωτερικές βοηθούς στα σπίτια τους. Εγώ σόρυ αλλά τόσο φραγκάτη δεν είμαι.

 

Το πρόβλημα του συγκεκριμένου δεν είναι το είδος της αδείας, το πρόβλημά του είναι ότι είτε λόγω ασθένειας δικιάς μου είτε των τέκνων χρειάστηκε να λείψω κάποιες φορές. Και επαναλαμβάνω πως το τι θα δηλώσω εγώ, είτε αναρρωτική είτε κανονική, δεν είναι δικιά του αρμοδιότητα, είναι του τμήματος προσωπικού.

 

Elenip δεν θεωρώ ότι μου επιτέθηκες, προς θεού, συζήτηση κάνουμε και κάθε άποψη δεκτή αρκεί να μιλάμε μεταξύ μας με τρόπους και αξιοπρέπεια.

Το θέμα ξέρεις όμως πιο είναι? Όταν δεν έχεις βοήθεια απο πουθενά και τα παιδιά μου πέρυσι αρρώσταιναν σε εβδομαδιαία βάση και δεν μπορεί να στα φυλάξει κανείς, όταν επίσης ξέρεις πως την κανονική σου άδεια θα την χρειαστείς για τις διακοπές του σχολείου σε περίοδο Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιριού διότι πάλι δεν υπάρχει κανένας άλλος για να είναι μαζί τους, πες μου, εσύ τι θα έκανες στη θέση μου? Δεν θα χρησιμοποιούσες την αναρρωτική σου σε κάποιες περιπτώσεις? Στον προιστάμενο έχω μιλήσει για το πρόβλημά μου, το ότι είμαστε μόνο εγώ κι ο άντρας μου και δεν έχω άλλη βοήθεια, για να ξέρει τι συμβαίνει και για να μην νομίζει πως την κοπανάω επειδή έτσι μου κάπνισε.

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka, λίγο με μπέρδεψες:

 

...

ναι δουλεύω σε δημόσιο, σχεδόν δηλαδή, είναι ιδιότυπο καθεστώς, οι συμβάσεις είναι ιδιωτικού τομέα αλλά οι άδειες και λοιπά δικαιώματα έχουν παραμείνει του δημοσίου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μου επιβάλλει να δηλώνω κανονική άδεια όταν αρρωσταίνω, πρώτον. Και δεν μπορεί να μην μου δίνει την άδεια που διακιούμαι, δεύτερον, και να την κρατάει επίτηδες για να την παίρνω όταν πχ αρρωσταίνουν τα παιδιά. Γιαυτό δικαιούμαστε 30 μέρες αναρρωτική το χρόνο. Επίσης δεν είναι δική του δουλειά τι θα δηλώνω εγώ όταν λείπω. Είναι θέμα του τμήματος προσωπικού και δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου τη λέει.

...

 

Στον Υπαλληλικό Κώδικα, ΔΕΝ προβλέπεται 30 μέρες αναρρωτική άδεια κατ΄ έτος.

 

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Ζήτησε να ενημερωθείς άμεσα, πλήρως και σωστά για τους ισχύοντες κανονισμούς γιατί έτσι όπως τα γράφεις, μου φαίνεται ότι -αν και αθέλητα- είσαι νομικά εκτεθειμένη.

Link to comment
Share on other sites

...θα σου δώσω ένα παράδειγμα από την δική μου τη δουλειά... μία υπάλληλος είχε ζητήσει ολιγοήμερη άδεια από την κανονική της και επειδή υπήρχε τρελή δουλειά δεν έγινε δεκτή (σημειωτέον στα 3 χρόνια που δουλεύει για εμάς ήταν η πρώτη φορά που αίτημα για άδεια δεν έγινε δεκτό, ήθελε να πάει ταξίδι δεν υπήρχε θέμα οικογενειακό κλπ, ούτως ή άλλως είναι αδέσμευτη)... επειδή η συγκεκριμένη γενικώς δημιουργεί προβλήματα με την συμπεριφορά της, στράβωσε και μας έφερε χαρτί από γιατρό, οπότε την πήρε αναρρωτική :P καταλαβαίνεις τι γκρίνια φάγαμε από τους άλλους υπαλλήλους που και χώθηκαν άσχημα και μετά υπήρξε για λίγο καιρό το φαινόμενο όλοι να τραβάνε αναρρωτική.. θέλω να πω ότι και ο προιστάμενος (εάν δεν είναι τρελός) έχει και αυτός τα δίκια του.. δεν το βλέπει μόνο αυτός το γεγονός ότι μία υπάλληλος "εκμεταλεύεται" την αναρρωτική της άδεια για άλλους λόγους... μιλάμε για 30 ημέρες το χρόνο.. σκέψου να το έκαναν όλοι αυτό.. επίσης, έχουμε παρεξηγήσει το "δικαιούμαι 30 ημέρες αναρρωτική".. ναι βρε παιδιά άμα αρρωστήσουμε...

 

Ναι elenip μου αλλά εγώ δεν είμαι αυτό το είδος υπαλλήλου...Είμαι το είδος του υπαλλήλου που και θα σκιστεί και θα τρέξει και δεν θα δημιουργήσει προβλήματα στους συναδέλφους της και που όλοι αυτοί που συνεργάζονται μαζί μου λένε τα καλύτερα. Και απο την αναρρωτική άδεια δεν την χρησιμοποίησα όλη. Χρησιμοποίησα μόνο τις 15 μέρες και ήταν και για δικιά μου ασθένεια και για των παιδιών μιας και αρρώσταιναν όλη την ώρα και με κόλλαγαν και αυχενικό έπαθα. Ημουνα συνέχεια σε άθλια κατάσταση και φαινόμουνα, δεν μπορούσε να αμφισβητήσει το σε πόσο χάλια κατάσταση ήμουνα πέρυσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...