Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑXΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Κουλουράκια - Μπιστοκάκια-Κέικ


Afroditi D

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κατι που το χω απορία? Δεν έχω φτιάξει ποτέ μάφινς. Όταν λες ψήνεις στις θήκες εννοείς τις χάρτινες σκέτες ή και μέσα στα φορμάκια τα σιδερένια που ψήνουμε τα κεικ.

 

Οχι οχι τις χαρτινες σκετες.Βαζεις τα χαρτακια μεσα στο ταψακι με τις υποδοχες ή αν θες δεν βαζεις καθολου χαρτακια απλα βουτυρωνεις και αλευρωνεις το ταψακι:rolleyes:.

Κι εγω δεν εκανα μαφινς αλλα η κορη μου εχει ξετρελαθει και τωρα κανω μονο τετοια.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι οχι τις χαρτινες σκετες.Βαζεις τα χαρτακια μεσα στο ταψακι με τις υποδοχες ή αν θες δεν βαζεις καθολου χαρτακια απλα βουτυρωνεις και αλευρωνεις το ταψακι:rolleyes:.

Κι εγω δεν εκανα μαφινς αλλα η κορη μου εχει ξετρελαθει και τωρα κανω μονο τετοια.

Ωραία θα κάνω μάφινς για τα γενέθλια του Κωσταντή μου και από πάνω θα κάνω σχέδια με ζαχαρόπαστα. Με έχει πιάσει τρέλα με τη ζαχαρόπαστα. Φέτος θα διακοσμήσω εγώ την τούρτα του γιού μου. Θα φτιάξω ζούγκλα με καταράκτη φοίνικες, ζωάκια! Χτες καθόμουν μέχρι τις 1 και έφτιαχνα ζωάκια. Μόλις τα τελειώσω θα βάλω φωτό!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι θελει προθερμανση ο φουρνος και σε τι φουρνο τα βαζετε τα μαμφινσ αερα ,πανω κατω εννοω και εαν τα ανακτεψω με μιξερ πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα κάνω μάφινς για τα γενέθλια του Κωσταντή μου και από πάνω θα κάνω σχέδια με ζαχαρόπαστα. Με έχει πιάσει τρέλα με τη ζαχαρόπαστα. Φέτος θα διακοσμήσω εγώ την τούρτα του γιού μου. Θα φτιάξω ζούγκλα με καταράκτη φοίνικες, ζωάκια! Χτες καθόμουν μέχρι τις 1 και έφτιαχνα ζωάκια. Μόλις τα τελειώσω θα βάλω φωτό!!

Ax με ζαχαροπαστα απο πανω θα ειναι τελεια για το παρτυ.Κανε και πες μας εντυπωσεις.Κι εγω ηθελα να κανω αλλα δεν το πηρα ζεστα ακομα,ειναι ευκολη?

 

να ρωτησω κατι θελει προθερμανση ο φουρνος και σε τι φουρνο τα βαζετε τα μαμφινσ αερα ,πανω κατω εννοω και εαν τα ανακτεψω με μιξερ πειραζει

Εγω παντα προθερμαινω τον φουρνο και τα ψηνω στον αερα,τωρα αν τα αναμιξεις στο μιξερ δεν ξερω τι διαφορα θα εχει.Ξερω αλλες συνταγες για μαφινς που τα αναμιγνυεις στο μιξερ απλα εγω προτιμω αυτη γι αυτον ακριβως το λογο γιατι ή τα κανω βραδυ οποτε ουτε φασαρια με μιξερ ουτε τιποτα η τα κανει η κορη μου σχεδον μονη της και η χαρα της δεν περιγραφεται.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ νόστιμη και δροσερή συνταγή:

 

ΚΡΕΜΑ ΛΕΜΟΝΙ

 

Θα χρειαστούν:

4 λεμόνια(χυμός και ξύσμα)

4 αβγά

1 κούπα ζάχαρη

3,5 κούπες νερό

25 γρ. βούτυρο

4 κ.γ. νισεστέ

 

 

Χτυπάμε τα αβγά και τη ζάχαρη για λίγο μέχρι να αφρατέψουν. Στη συνέχεια ρίχνουμε το χυμό απο τα λεμόνια,το ξύσμα και το νερό.Απο το νερό κρατάμε το 1/2 για να διαλύσουμε μέσα σε αυτό το νισεστέ και αφού διαλύθεί το προσθέτουμε στο υπόλοιπο μίγμα.Το βάζουμε σε χαμηλή φωτιά και ανακατεύουμε.Το αφήνουμε στη φωτιά 5-7 λεπτά μεχρι να πήξει και τέλος προσθέτουμε το βούτυρο και απομακρύνουμε.Τοποθετούμε το μείγμα σε μπολάκια και τα σκεπάζουμε με μεμβράνη.Αφού κρυώσουν λίγο τα βάζουμε στο ψυγείο.

Τα σερβίρουμε με καβουρδισμένο αμύγδαλο.

 

Ελπίζω να την απολαύσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax με ζαχαροπαστα απο πανω θα ειναι τελεια για το παρτυ.Κανε και πες μας εντυπωσεις.Κι εγω ηθελα να κανω αλλα δεν το πηρα ζεστα ακομα,ειναι ευκολη?

Είναι πολύ εύκολη!!! Το θέμα στο πάρτυ μας θα είναι ζούγκλα.Θα παραγγείλω την τούρτα με επικάλυψη ζαχαρόπαστας και θα κολλήσω πάνω τα στολίδια τα δικά μου. Θα έχει πάνω έναν καταρράκτη που από μέσα θα βγαίνει ένας ιπποποταμος ,γύρω ο καταρράκτης θα χει φοίνικες κατω από έναν φοίνικα θα κάθεται μια μαιμού με μπανάνες και θα χει ακόμα ένα λιονταράκι και ένα ελεφαντάκι.Καταρράκτης , λιονταράκι και ένας φοίνικας είναι έτοιμα. Για τα υπόλοιπα επιφυλασσομαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΥΛΙΚΑ

1 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις

500γρ ζάχαρη

250γρ βούτυρο αγελάδος

250γρ βούτυρο φρέσκο πρόβειο

5 κρόκοι

10γρ μαστίχα Χίου κοπανισμένη

1/2 κουταλάκι του γλυκού σόδα

dsc07366.th.jpg

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε στο μίξερ τη ζάχαρη με το βούτυρο,μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τους κρόκους και στη συνέχεια τη μαστίχα.Ρίχνουμε το αλεύρι και τη σόδα κοσκινισμένα και πλάθουμε μια ζύμη που να μην κολλάει στα χέρια,αλλά να τρίβεται.Κάνουμε μπαλάκια τα οποία πιέζουμε με τα χέρια μας.Αλείφουμε με αβγό.Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμόυς για 20 λέπτα.

 

Είναι εύκολα και νόστιμα!

http://dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Υλικά

250γρ βούτυρο(σε θερμοκτασία δωματίου)

270 γρ άχνη

5 αβγά

200γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις

50γρ κακάο

 

dsc07586e.th.jpg

 

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με την άχνη μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τ'αβγά και στη συνέχεια το αλεύρι μαζί με το κακάο κοσκινισμένα.Ρίχνουμε το μείγμα σε μικρές φόρμες η σε μία μεγάλη.Η ποσότητα είναι για 6 κεκάκια.Πασπαλίζουμε με άχνη ή ρίχνουμε λίγη λιωμένη σοκολάτα.

Ακόμα μία γρήγορη και πολύ εύκολη συνταγή,για μανούλες που δεν έχουν πολύ χρόνο:-P

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

 

Εύκολα κεκάκια σοκολάτας

 

Υλικά

250γρ βούτυρο(σε θερμοκτασία δωματίου)

270 γρ άχνη

5 αβγά

200γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις

50γρ κακάο

 

dsc07586e.th.jpg

 

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με την άχνη μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τ'αβγά και στη συνέχεια το αλεύρι μαζί με το κακάο κοσκινισμένα.Ρίχνουμε το μείγμα σε μικρές φόρμες η σε μία μεγάλη.Η ποσότητα είναι για 6 κεκάκια.Πασπαλίζουμε με άχνη ή ρίχνουμε λίγη λιωμένη σοκολάτα.

Ακόμα μία γρήγορη και πολύ εύκολη συνταγή,για μανούλες που δεν έχουν πολύ χρόνο:-P

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Μπισκότα σοκολάτα γεμιστά με nutella

 

 

dsc07676w.th.jpg

 

Υλικά

60γρ ζάχαρη άχνη

120γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

150γρ αλεύρι για όλες της χρήσεις

30γρ κακάο

1 αβγό

 

Εκτέλεση

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με τη ζάχαρη,μέχρι ν'αφρατέψουν.Στη συνέχεια ρίχνουμε σιγά-σιγα το αλεύρι με το κακάο κοσκινισμένα και ζυμώνουμε με τα χέρια μας.Στο τέλος ρίχνουμε το αβγό.Η ζύμη πρέπει να είναι μαλακιά και να μην κολλάει στα χέρια μας.Βάζουμε τη ζύμη στο ψυγείο για 20 λεπτά.Ανοίγουμε ένα πάρα πολύ λεπτό φύλλο,ανάμεσα σε δύο λαδόκολλες.Κόβουμε τη ζύμη πάνω στη λαδόκολλα με κούπ πατ της αρεσκείας μας.Αφαιρούμε τη ζύμη που περισσεύει και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά μόνο.Προσοχή τα μπισκότα πρέπει να τα βγάλουμε απο το φούρνο όταν είναι ακόμη μαλακά.Τα αφήνουμε σε σχάρα να κρυώσουν και τα γεμίζουμε με μία κουταλιά του γλυκού νουτέλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εκανα εχθες αυτα τα μπισκοτακια εγιναν πολυ νοστιμα αλλα δεν μπορεσα να τα κοψω με κουπ πατ επρεπε να ειναι τοσο μαλακη η ζυμη η να εβαζα λιγο παραπανω αλευρι?Μηπως τα κοβεις επι τοπου και δεν τα μετακινεις?Γιατι στη μετακινηση μου χαλουσαν.

Παντως τα εκανα στρογγυλα με το χερι μου και τα ευχαριστηθηκαμε αλλα την επομενη φορα θα ηθελα να πετυχω και το σχημα..

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Πολύ εύκολη συνταγή για γλυκό ψυγείου, γρήγορο και καλοκαιρινό, πουτίγκα πραλίνας:

Υλικά:

1 φακελάκι τριμμένο μπισκότα ( εναλλακτικά ένα πακέτο μπισκότα πτι-μπερ ή digestive περασμένα στο Multi)

100 γρ βιτάμ ( το τούβλο)

1 μικρό βαζάκι μερέντα

1 φακελάκι κρέμα αραβοσίτου βανίλια

σιρόπι σοκολάτα σε μπουκάλι

 

Παρασκευή

Ετοιμάζουμε την κρέμα αραβοσίτου σύμφωνα με τις οδηγίες. Την βάζουμε σε ένα μπολ, σκεπάζουμε με διαφανή μεμβράνη για να μην κάνει κρούστα και την βάζουμε στο ψυγείο.

Λιώνουμε το βούτυρο. Ανακατεύουμε το μπισκότο με το λιωμένο βούτυρο ώστε να βραχεί όλο. Το στρώνουμε σε μία φόρμα για τάρτα πατώντας με το κουτάλι ώστε να γίνει συμπαγές. Στρώνουμε την μερέντα επάνω από τα μπισκότα. Αδειάζουμε την κρέμα αραβοσίτου επάνω στην μερέντα. Σκεπάζουμε την τάρτα με μεμβράνη και την βάζουμε στο ψυγείο. Την αφήνουμε για 2 ώρες. Όταν έχει πήξει η κρέμα κάνουμε επάνω γραμμές με το σιρόπι σοκολάτας μπρος-πίσω για διακόσμηση.

Καλή επιτυχία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα, εχω το εξης προβλημα. καθε εβδομαδα εχω ολη την καλη διαθεση να φτιαξω κουλουρακια , βρισκω συνταγη, παιρνω τα υλικα και τελικα καταληγω να τα χρησιμοποιω αλλου, επειδη βαριεμαι να βγαζω το μεγαλο μιξερ - δεν εχω χειρος. και ερχομαι στο θεμα. μηπως ξερετε καμια συνταγη για κουλουρακια που να γινεται με απλο ανακατεμα ή εστω να χρειαζεται μονο μουλτι?

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα την συνταγή της μαμάς μου (έχω να δοκιμάσω να φτιάξω κουλουράκια 4 χρόνια η ανεπρόκοπη). Φαίνεται εύκολη και με απλό ανακάτεμα! Επιφυλάσσομαι να σου τη γράψω αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Άργησα, αλλά δεν σε ξέχασα:

Υλικά

1 ποτήρι γάλα

1 ποτήρι λάδι (ελαιόλαδο)

2 ποτήρια ζάχαρη

5 αυγά

2 φακελάκια μπεικιν πάουντερ

1 κουτ. γλυκού σόδα

1 κουτ. γλυκού αμμωνία

2 βανίλιες

1 πρέζα αλάτι

αλεύρι όσο πάρι

Εκτέλεση

Σε μια λεκάνη βάζουμε μια ποσότητα αλεύρι (περίπου 2 ποτήρια) και κάνουμε μια γούβα. Εκεί (στη γούβα) ρίχνουμε όλα τα υλικά μας, τα ανακατεύουμε πρώτα με το χέρι μέσα στη γούβα και στη συνέχεια τα ενώνουμε με το αλεύρι και ζυμώνουμε μέχρι να έχουμε μια κατάλληλη ζύμη, δηλ. να μην κολλάει και να είναι εύπλαστη (εννοείται ότι αν χρειάζεται προσθέτουμε αλεύρι). Πλάθουμε τα κουλουράκια σε ό,τι σχήμα θέλουμε και τα τοποθετούμε σε ελαφρά λαδωμένο ταψί. Τα βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο και μόλις δούμε ότι έχουν αρχίσει να ροδίζουν τα βγάζουμε και τα αλείφουμε με αυγό που έχουμε χτυπήσει. Τα βάζουμε ξανά στο φούρνο και συνεχίζουμε το ψήσιμο. Διάρκεια ψησίματος περίπου 20 λεπτά στους 200 βαθμούς περίπου (ανάλογα με το φούρνο).

Σύμφωνα με τη μητέρα μου η ποσότητα αυτή βγάζει πολλά ταψιά γι' αυτό με συμβούλευσε εγώ να κάνω μισή δόση.

Δεν την έχω κάνει τη συνταγή, αλλά της μαμάς βγαίνουν πολύ νόστιμα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως θα χαρακτήριζες την γεύση τους??? Ποιο υλικό δηλαδή υπερτερεί καθώς γεμίζουν τον ουρανισκο σου?

 

θέλω να πω απλά κουλουράκια να γράψω??? Η ας πούμε κουλουράκια βανίλιας,λαδιού κλπ κλπ???

 

Πείτε μου?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εχεις τοσες πολλες συνταγες για κουλουρακια χωρις μιξερ??? προτιμω βανιλια και αν ειναι μαλλον θα μπορω να προσθεσω και λιγο κακαο σε καμια δοση αν θελω ε? εμενα με νοιαζει να μη βγαζω το μεγαλο μιξερ.

 

λαθος. νομιζα οτι εχεις εσυ να προτεινεις καποια συνταγη. γραψε λαθος

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εχεις τοσες πολλες συνταγες για κουλουρακια χωρις μιξερ??? προτιμω βανιλια και αν ειναι μαλλον θα μπορω να προσθεσω και λιγο κακαο σε καμια δοση αν θελω ε? εμενα με νοιαζει να μη βγαζω το μεγαλο μιξερ.

 

λαθος. νομιζα οτι εχεις εσυ να προτεινεις καποια συνταγη. γραψε λαθος

 

 

καλέ θέλω να την αποθηκεύσω στο Pc για α την φτιάξω και εγώ απλά δεν ήξερα τι επικεφαλίδα να βάλω γιαυτο σ ε ρώτησα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλέ θέλω να την αποθηκεύσω στο Pc για α την φτιάξω και εγώ απλά δεν ήξερα τι επικεφαλίδα να βάλω γιαυτο σ ε ρώτησα!!!!:D

 

καλα εγινε μπερδεμα!! δεν ειναι δικη μου η συνταγη... κι εγω δοκιμαστης ειμαι, ο σεφ ειναι αλλος (το σπουργιτι)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αντι για κουλουρακια ενδιαφερεσαι και για μπισκοτα αλλα μολις τωρα βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα αλμυρα,δεν την εχω κανει αλλα μου φανηκε ευκολη.

Υλικά

3 φλιτζάνια αλεύρι

3 κουτ. μπέικιν πάουντερ

1 κουτ. του γλυκού αλάτι

1/2 φλιτζάνι κεφαλοτύρι τριμμένο

1/3 φλιτζ. βιτάμ

1 φλιτζ. γάλα

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι και το μπέικιν πάουντερ. Ζυμώνουμε ελαφρά και ρίχνουμε το τυρί και το γάλα. Ανακατεύουμε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή.

Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο πάχους 1 εκ. Την κόβουμε με φορμάκια σε διάφορα σχήματα. Ψήνουμε σε δυνατό φούρνο για 15 λεπτά.

http://www.infokids.gr/2011/01/%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CF%85%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CE%BD%CE%B1%CE%BA/

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αντι για κουλουρακια ενδιαφερεσαι και για μπισκοτα αλλα μολις τωρα βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα αλμυρα,δεν την εχω κανει αλλα μου φανηκε ευκολη.

 

Υλικά

3 φλιτζάνια αλεύρι

3 κουτ. μπέικιν πάουντερ

1 κουτ. του γλυκού αλάτι

1/2 φλιτζάνι κεφαλοτύρι τριμμένο

1/3 φλιτζ. βιτάμ

1 φλιτζ. γάλα

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι και το μπέικιν πάουντερ. Ζυμώνουμε ελαφρά και ρίχνουμε το τυρί και το γάλα. Ανακατεύουμε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή.

Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο πάχους 1 εκ. Την κόβουμε με φορμάκια σε διάφορα σχήματα. Ψήνουμε σε δυνατό φούρνο για 15 λεπτά.

http://www.infokids.gr/2011/01/%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CF%85%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CE%BD%CE%B1%CE%BA/

 

 

μια παρομοια συνταγη για μαφιν αλμυρα ειχε και ο γαστρονομος πριν λιγο καιρο και την εκανα το σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα χαρακτήριζες την γεύση τους??? Ποιο υλικό δηλαδή υπερτερεί καθώς γεμίζουν τον ουρανισκο σου?

 

θέλω να πω απλά κουλουράκια να γράψω??? Η ας πούμε κουλουράκια βανίλιας,λαδιού κλπ κλπ???

 

Πείτε μου?

 

Θα έλεγα κουλουράκια βανίλιας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...