Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.......ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ?


dimt

Recommended Posts

Ποίες είναι οι 12 τροφές με το υψηλότερο ποσοστό φυτοφαρμάκων και ποιες με το χαμηλότερο.

 

Το Environmental Working Group ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός υπέρμαχος πολιτικών που προστατεύουν την υγεία σε ατομικό και γενικό επίπεδο εκδίδει έναν οδηγό σχετικά με την χρήση

φυτοφαρμάκων στις τροφές και βασίζεται σε 43.000 τεστ.

 

Τα βιολογικά φρούτα και λαχανικά εξ ορισμού δεν καλλιεργούνται χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων. Ορισμένοι όμως βρίσκουν το έξοδο της αγοράς βιολογικών τροφών απαγορευτική.

 

Από 43 διαφορετικές κατηγορίες φρούτων και λαχανικών τα ακόλουθα 12 προϊόντα συμβατικής καλλιέργειας είχαν τα χαμηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων:

• Μπρόκολο

• Μελιτζάνα

• Βλίτα

• Μπανάνα

• Kiwi

• Σπαράγγια

• Μπιζέλια (κατεψυγμένα)

• Μάνγκο

• Ανανάς

• Γλυκό καλαμπόκι (κατεψυγμένο)

• Αβοκάντο

• Κρεμμύδι

 

 

 

 

 

Η 12 τροφές με την μεγαλύτερη επιβάρυνση, στις οποίες ανευρεθήκαν μεγαλύτερος αριθμός φυτοφαρμάκων ήταν οι ακόλουθες:

• Ροδάκινα

• Μήλα

• Πιπεριές

• Σέλινο

• Νεκταρίνια

• Φράουλες

• Κεράσια

• Μαρούλι

• Σταφύλια (εισαγωγής)

• Αχλάδια

• Σπανάκι

• Πατάτες

Η μεγαλύτερη μελέτη που έχει γίνει ποτέ σχετικά με τις βιολογικές τροφές – ένα 4ετές πρόγραμμα χρηματοδοτημένο από την Ε.Ε. ονομάζεται: Ποιοτική Χαμηλού Συντελεστή Παραγωγής Τροφή. (QLIF project) – βρήκε ότι οι βιολογικές τροφές είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο θρεπτικές από αυτές της συμβατικής καλλιέργειας.

 

Για παράδειγμα αυτή η μελέτη βρήκε ότι τα βιολογικά τρόφιμα:

 

• Περιέχουν μέχρι και 40% περισσότερα αντιοξειδωτικά

• Περιέχουν υψηλότερα επίπεδα ωφέλιμων μεταλλικών στοιχείων όπως ο σίδηρος και ο ψευδάργυρος

• Το βιολογικό γάλα περιέχει 90% περισσότερα αντιοξειδωτικά.

 

 

Τρόφιμα που καλλιεργούνται σε υγιή εδάφη, με φυσικά λιπάσματα και χωρίς χημικά, είναι απλά πιο θρεπτικά. Πρόκειται για κοινή γνώση, παρόλο που είναι μια γνώση η οποία έχει καταπιεστεί κατά τα προηγούμενα χρόνια. Η επιστήμη όμως ανακτά το χαμένο έδαφος και έτσι η καταπίεση αυτών των στοιχείων είναι πια πολύ δύσκολο να υποστηριχθεί.

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παρολλο που προτιμω ( οχι παντα ) βιολογικα εχω καποιες αποριες!

π.χ αγοραζω γαλα και γιαουρτι απο γνωστη εταιρεια που εχει και συμβατικα προιοντα και λεω τωρα εγω με το φτωχο μου μυαλο δηλ.διαχωριζουν τις αγελαδες?

επισης περνω π.χ βιολογικες πατατες που τις καλιεργει ο μπαρμπα μητσος και διπλα ακριβως κολλητα λεμε εχει πατατες ο μπαρμπα γιωργης συμβατικης καλιεργιας οοοοοοολα αυτα τα φαρμακα απο το χωραφι του μπαρμπα γιωργη δεν αγγιζουν καθολου τις αλλες πατατουλες? :roll:

 

υ.γ: μια γνωστη μου που δουλευει σε εταιρεια πιστοποιησης βιολογικων προιοντω μου ειπε να κοιταμε παντα να εχουν πιστοποιηση απο δυο φορεις εναν κρατικο και εναν ιδιωτικο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε η γνωστή σου είναι αλήθεια!!! Ετσι πρέπει να γίνεται!! αλλά πόσοι απο εμάς το κάνουν? :?:?:?:?:?:?:?:?:?

 

Επίσης πρέπει να συμπληρώσω ότι μπορεί σε ένα χωράφι ένας γεωργός να φύτευε ντομάτες τις οποίες όμως τις "πότιζε" διάφορα φυτοφάρμακα!! Ομως τώρα στο ίδιο χωράφι να έχει βάλει μαρούλια τα οποία όμως τα καλλιεργει με βιολογικό τρόπο!! Ποιος πιστοποιεί ότι το χώμα έχει περάσει απο επεξεργασία και εχουν φύγει όλα τα φυτοφάρμακα που έβαζε στις ντομάτες του? και γενικά έχει ή δεν έχει γίνει επεξεργασία??? Τα φυτοφάρμακα που έχουν ποτίσει πια το χώμα έχουν φύγει μακριαααααααα σ'άλλη γη, σ'άλλα μέρη!!???? Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές!!!! Νομιζωωωω????

 

Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να σκεφτεί ή ακόμα καλύτερα να πράξει!!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Ολα μολυσμενα ειναι.. το θεμα ειναι να ειναι οσο το δυνατο λιγοτερο μολυσμενα γινεται..

Και θα παραθεσω ξανα το εξης ερωτημα..

Γιατι οι ντοματες του μπαμπα μου που τρωγαμε ολο το καλοκαιρι διατηρουνταν ως και τρεις βδομαδες ακμαιοτατες (στο ψυγειο οκ) και οταν αγοραζω βιολογικα σε 3 το πολυ μερες αρχιζουν και σαπιζουν?

Οι οποιες ντοματες του μπαμπα μου δεν ειχαν ουτε καν λιπασμα.. ειχαν μεγαλωσει μονο με χωμα και νερακι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρει ένας αγρότης πιστοποίηση για βιολογικά προϊόντα είναι ολόκληρη διαδιακασία...

Φυσικά πρώτα πρώτα ελέγχεται το χωράφι...από το χώμα ξεκινάει ο έλεγχος..

Στη συνέχεια ξεκινάει η καλλιέργεια που για κάποια χρόνια είναι σε μεταβατικό στάδιο..

Μεταβατικό στάδιο σημαίνει ότι είναι μεν καθαρά τα προϊόντα, αλλά ό νόμος ορίζει να αναγράφεται το στάδιο και να ελέγχεται φυσικά συνέχεια το προϊόν..

Έλεγχοι γίνονται σε όλα μια φορά το χρόνο εκτός από τα κηπευτικά τομάτες μαρούλια κ.λ.π. στα οποία γίνονται περισσότεροι..

Οι ελιές π.χ. είναι στο χωράφι οι ίδιες κάθε χρόνο...οπότε ο ετήσιος έλεγχος αρκεί...οι τομάτες και τα μπρόκολα φυτεύονται συνέχεια οπότε ένας ετήσιος έλεγχος είναι ανεπαρκής...

Και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ο σπόρος είναι ο καλύτερος και χωρίς να χρησιμοποιείται τίποτα μεταλλαγμένο...

Το ότι κάποιοι φυτεύουν δικά τους λαχανικά δε σημαίνει ότι είναι και βιολογικά...αν δεν είναι ελεγμένα δεν είναι....

Μπορεί το χώμα να είναι χάλια, μπορεί να έχει βάλει κάποιο φάρμακο που αυτός θεωρεί ακίνδυνο χίλια δυο μπορεί...

Είναι σαν τα αυγά που κάποιοι παίρνουν από το χωριό και λένε ότι είναι βιολογικά....μα αν οι κότες τρέφονται με μεταλλαγμένο καλαμπόκι ή παίρνουν ορμόνες και φάρμακα (που παίρνουν γιατί οι κότες αρρωσταίνουν συχνά και οι θείτσες για να μην τις χάσουν πάνε και αγοράζουν ότι φάρμακα τους δίνουν) είναι αυτονόητο ότι δεν είναι βιολογικά...

 

Τα γάλατα και τα γιαουρτάκια που λέγατε παραπάνω.....

Η εταιρεία που έχει και το βιολογικό γάλα ή αγοράζει από βιοκτηνοτρόφους το γάλα που παρασκευάζει ή διαχωρίζει τις αγελάδες (αν έχει) όπως το είπατε...

Ακόμα και οι εγκαταστάσεις είναι διαφορετικές για το βιολογικό...όλα πρέπει να πληρούν κάποιους κανόνες...

 

Και οι τομάτες...

Σκέψου τώρα dora μου τις τομάτες του μπαμπά σου που ενώ τις είχες στο ψυγείο, να τις βγάλεις έξω και να τις αφήσεις έστω δυο μέρες...δε θα χαλάσουν?

Τα προϊόντα αυτά δυστυχώς είναι ακόμα λίγα και οι καλλιεργητές ελάχιστοι...οπότε διατηρούνται και διακινούνται σε ψυγεία....

Και πρέπει να χαλάνε νωρίς...αυτό δείχνει πως δεν έχουν φάρμακα!!!!

Εμένα μου έχει τύχει το ανάποδο....

Όχι με τομάτες γιατί σου εξήγησα γιατί γίνεται αυτό....

Φροντίζω να ψωνίζω όσο γίνεται περισσότερο βιολογικά...κάποιες φορές ξεμένω ή δε βρίσκω αυτό που θέλω...

Αγόρασα λοιπόν μαϊντανό συμβατικό ο οποίος διατηρήθηκε στο ψυγείο σχεδόν ένα μήνα όταν ο βιολογικός κρατάει ελάχιστες μέρες στις ίδιες συνθήκες...

Ποιος ξέρει πόσο δηλητήριο και πόσα συντηρητικά γυαλιστικά είχε :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...