Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να την στείλω ή όχι στο σχολείο;


Recommended Posts

Γεια σας..εχω μια κόρη 6 ετων..εχει αρκετά ευαίσθητο αναπνευστικό και αρρωσταίνει εύκολα..φέτος στο νηπιαγωγείο εχουμε αρρωστήσει μια φορα τον Σεπτέμβρη σχετικά ελαφρά και μια τον προηγούμενο μηνα...η διάγνωση ήταν βροχίτιδα με εντονη δύσπνοια..μειναμε 12 μερες στο σπίτι και ενω τώρα είμαστε καλά η παιδίατρος μας συμβουλευει να μεινουμε αλλη μια βδομαδα για να ενισχυθει και αλλο ο οργανισμος της ..μας φοβισε λιγακι λεγοντας πως αν ξαναρρωστησει θα ειναι πολυ σοβαρα..δεν ξερω τι να κανω ...να την στειλω ή οχι στο σχολειο;θα κλεισουμε 20 μερες χωρις να εχει παει... θελω να πηγαινει στο σχολειο(και η ιδια κλαιει που δεν πηγαινει και δεν βλεπει τις φιλες της ) γιατι ειναι γενικα κλειστο παιδι και να μην φυγει ετσι η χρονια χωρις να εχουμε κανει καλη κοινωνικοποιηση αλλα απο την αλλη η παιδιατρος με φοβισε και με γεμισε με τυψεις και αγχος μηπως και ξανααρρωστησει σοβαρα..εσεις τι κανετε σε αυτη την περιπτωση; ειναι λυση το να μενουν τα παιδια στο σπιτι ;μηπως ειναι λιγο υπερβολικη η γιατρος ; ετσι αγχωδης θα ειναι ολη μας η χρονια ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν νομίζεις ότι είναι υπερβολική πάρε συμβουλή και από άλλο γιατρό. Στ νηπιαγωγείο το έκανα με τηνκόρη μου την άφησα σπιτι 20 εξτρά μέρες μετα από πνευμονία . Στο Δημοτικό δεν ξέρω τι θα κανα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..εχω μια κόρη 6 ετων..εχει αρκετά ευαίσθητο αναπνευστικό και αρρωσταίνει εύκολα..φέτος στο νηπιαγωγείο εχουμε αρρωστήσει μια φορα τον Σεπτέμβρη σχετικά ελαφρά και μια τον προηγούμενο μηνα...η διάγνωση ήταν βροχίτιδα με εντονη δύσπνοια..μειναμε 12 μερες στο σπίτι και ενω τώρα είμαστε καλά η παιδίατρος μας συμβουλευει να μεινουμε αλλη μια βδομαδα για να ενισχυθει και αλλο ο οργανισμος της ..μας φοβισε λιγακι λεγοντας πως αν ξαναρρωστησει θα ειναι πολυ σοβαρα..δεν ξερω τι να κανω ...να την στειλω ή οχι στο σχολειο;θα κλεισουμε 20 μερες χωρις να εχει παει... θελω να πηγαινει στο σχολειο(και η ιδια κλαιει που δεν πηγαινει και δεν βλεπει τις φιλες της ) γιατι ειναι γενικα κλειστο παιδι και να μην φυγει ετσι η χρονια χωρις να εχουμε κανει καλη κοινωνικοποιηση αλλα απο την αλλη η παιδιατρος με φοβισε και με γεμισε με τυψεις και αγχος μηπως και ξανααρρωστησει σοβαρα..εσεις τι κανετε σε αυτη την περιπτωση; ειναι λυση το να μενουν τα παιδια στο σπιτι ;μηπως ειναι λιγο υπερβολικη η γιατρος ; ετσι αγχωδης θα ειναι ολη μας η χρονια ;

 

Παρόμοια περίπτωση και εμάς το ίδιο μας είχε συμβουλέψει ο παιδίατρος και ακολουθήσαμε τη συμβουλή του κατά γράμμα.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει ένα παιδί γιατί δεν πηγαίνει σχολείο ενώ νοιώθει και είναι καλά αλλά εμείς ως μεγαλύτεροι οφείλουμε να δίνουμε προτεραιότητα στην υγεία τους και ταυτόχρονα με όποιον τρόπο μπορούμε να παλεύουμε και την ψυχολογία τους.

 

Ευτυχώς η μικρή μας που αντιμετωπίζει κατά καιρούς σημαντικό αναπνευστικό πρόβλημα και μένει μεγάλα χρονικά διαστήματα εκτός σχολείου όταν ξαναπηγαίνει σχολείο με ένα μαγικό τρόπο τα ξεχνάει όλα και φυσικά της έχουμε περάσει ότι όλα τα παιδάκια-συμμαθητές της αρρωσταίνουν απλά σε διαφορετικούς χρόνους το καθένα οπότε αισθάνεται πως δε της συμβαίνει και δεν είναι κάτι διαφορετικό και παίρνει δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι είναι υπερβολική πάρε συμβουλή και από άλλο γιατρό. Στ νηπιαγωγείο το έκανα με τηνκόρη μου την άφησα σπιτι 20 εξτρά μέρες μετα από πνευμονία . Στο Δημοτικό δεν ξέρω τι θα κανα.

 

Αυτό το δεν ξέρω με καίει....από ότι ακούω και στο σχολείο μας αλλα και σε άλλα αυτή την εποχή υπάρχουν παιδια που έχουν ιώσεις ,βροχίτιδες κτλ.Επιστρεφουν και υποτροπιάζουν..αν είναι κάθε φορά που αρρωσταίνουμε να μένουμε σπίτι μισό μήνα έφυγε η χρονιά η οποία είναι πολύ σημαντική για πολλούς λόγους....Βέβαια η υγεία πάνω από ολα..μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υγεία ή σχολείο , προέχει η υγεία. Αν η γιατρός συστήνει να μείνει σπίτι μια βδομάδα ακόμα, δεν έχεις επιλογές. Για νηπιαγωγείο δεν μιλάμε? Δεν νομίζω αυτή η απουσία να αφήσει δυσαναπλήρωτα κενά.

Link to comment
Share on other sites

Υγεία ή σχολείο , προέχει η υγεία. Αν η γιατρός συστήνει να μείνει σπίτι μια βδομάδα ακόμα, δεν έχεις επιλογές. Για νηπιαγωγείο δεν μιλάμε? Δεν νομίζω αυτή η απουσία να αφήσει δυσαναπλήρωτα κενά.

 

οχι η συγκεκριμενη απουσια δεν αφηνει δυσαναπληρωτα κενα...20 μερες συνολικα..το θεμα ειναι πως αν καθε φορα που αρρωσταινει χρειαζομαστε τοσο διαστημα αναρρωση+προληψη νεας ιωσης τοτε ουσιαστικα δεν θα παμε φετος σχολειο...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το παιδί να μην χρειαζόταν να χάνει το σχολείο του , αφού της αρέσει κιόλας , αλλά ,όπως έχουν τα πράγματα , δεν έχεις επιλογή. Και ο γιατρός από αυτό πάει να σε προφυλάξει , από το να υποτροπιάζει συνεχώς. Επειδή ρώτησες αρχικά αν βρίσκουμε υπερβολική τη γιατρό σου, προσωπικά δεν τη βρίσκω καθόλου υπερβολική. Από προσωπική εμπειρία, έχω αντιληφθεί ότι τα μικρά παιδιά όντως χρειάζονται και λίγο χρόνο μετά την ίαση για να δυναμώσουν, αλλιώς αρρωσταίνουν ξανά πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

οχι η συγκεκριμενη απουσια δεν αφηνει δυσαναπληρωτα κενα...20 μερες συνολικα..το θεμα ειναι πως αν καθε φορα που αρρωσταινει χρειαζομαστε τοσο διαστημα αναρρωση+προληψη νεας ιωσης τοτε ουσιαστικα δεν θα παμε φετος σχολειο...

 

Προέχει η υγεία του παιδιού.. οπότε καλύτερα να την κρατήσεις σπίτι έστω και προληπτικά.. εγώ αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να μιλήσεις με τον παιδίατρό σου να σου πει πως μπορείς να την "θωρακίσεις" λίγο για να μην κολλάει τόσο εύκολα εφόσον όπως είπες έχει και ευαίσθητο αναπνευστικό... δηλ. π.χ. βοηθάει το κολυμβητήριο? φυσικούς χυμούς πίνει που έχουν άφθονες βιταμίνες? λίγο να δεις και το θέμα πως μπορείς να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό της...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια τέτοια περίπτωση θα έκανα ακριβώς ό,τι μου συστήνει η γιατρός μου. Όσο για το τι θα γίνει στη συνέχεια, θα έλεγα να μην σε απασχολεί τώρα κι αυτό! Κάθε πράγμα στην ώρα του. Τώρα κοίτα να γίνει τελείως καλά το παιδί και μετά, αν ξανασυμβεί, το βλέπεις αναλόγως. Ένα-ένα να τα παίρνουμε τα προβλήματα, γιατί αν τα σκεφτούμε όλα μαζί, θα σαλτάρουμε! Περαστικούλια σας κι αγύριστα, εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μίλησα με την παιδίατρο την Παρασκευη που τελείωσε η βδομάδα προστασίας και μου συνέστησε αφθονη βιταμίνη C μέσω χυμών.Επίσης μου είπε για μια βδομάδα ακόμα να παίρνω το fLixodine προληπτικά ώστε αν κολλήσει καμιά νέα ίωση να την περάσει ήπια χωρίς παρενέργειες στο αναπνευστικό.Ο θεός βοηθός απο Δευτέρα!:(

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας.τι να σου πω η κόρη μου είχε περάσει δύσπνοια πρόπερσι στη α δημοτικού, λόγω αλλεργίας σε γάτα που δεν γνωρίζαμε..από το άγχος μου τα είδα όλα..και την κράτησα όσο έπρεπε..

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω..δευτερη μερα στο σχολειο σημερα και μου γυρισε με μπουκωμενη μυτη συναχι και βηχα...δεν ειναι δυνατον να μας συμβαινει αυτο:cry: ας ελπισουμε να μεινουμε μονο στο ανωτερο αναπνευστικο και να μας προστατευσει το flixodine

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν πηγε παιδικο.απευθείας νηπιαγωγειο

 

οκ τώρα εξηγείται... αυτα που εσυ περνάς τώρα εγω τα ειχα περάσει οταν πηγα 2 ετων στο παιδικό. Ο οργανισμός τους ειναι τελείως παρθένος μπροστά στα μικρόβια και τους ιους με αποτέλεσμα να υπάρχουν συχνά βρογχίτιδες, ιώσεις που μεταλλάσσοντε κτλπ. Τα 2 πρώτα χρονια μην σου πω ειναι αρκετα δύσκολα ώστε ο οργανισμός να γεννήσει καινούργια και γερά αντισσώματα ώστε να μην αρρωσταίνει εύκολα με το παραμικρό το παιδί. Να ξέρεις οτι πρέπει να νοσήσει για να αποκτήσει υγιή και γερά αντισσώματα για το μέλλον. Απο περσυ τα πιτσιρίκια μου σπάνια αρρωσταίνουν και σου μιλάω εγω που ειχαμε το Παιδων καθε μήνα για επίσκεψη και εμείς να αρρωσταίνουμε παράλληλα με τα παιδιά. Αυτο που περιέγραψες με την κόρη σου εμείς το περάσαμε ουκ ολίγες φορές και τώρα ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Υπομονή και μην τρομάζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

samantha θα συμφωνησω με τη ΣΩΤΗΡΙΑ...μη σου φαινεται περιεργο...δυστυχως ετσι συμβαινει τις περισσοτερες φορες!! Μολις περναει η μια ιωση ερχεται η απομενη, συνοδεια με ωτιτιδες, βρογχιολιτιδες και ολα τα συναφη...μη μασας...σκεψου οτι ειναι κατι συνηθισμενο...;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..οταν περνας μια βροχιτιδα και αναρρωνεις δεν υποτιθεται οτι αποκτας μια καποια ανοσια απεναντι στην παθηση; μπορεις σε τοσο μικρο διαστημα να αρρωστησεις και παλι; το να ξανακολλησεις μια ιωση το καταλαβαινω ..οι ιοι ειναι πολλοι και διαφορετικοι..αλλα τοσο σοβαρες παθησεις με δυσπνοια ,ταχυπνοια,εισπνεομενα κτλ ειναι τοσο συνηθισμενες;

Link to comment
Share on other sites

samantha προφανως και γινεται αυτο που λες...διοτι αρχικα κολλαει μια νεα ιωση η οποια οδηγει σε βρογχιτιδες κα τα σχετικα. Την ιδια ιωση εσυ την περνας με πονολαιμο ενω στην κορη σου καταληγει σε βρογχιτιδα.! Ετσι συμβαινει με τα παιδια..ειδικα τον πρωτο καιρο που πανε στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

οκ τώρα εξηγείται... αυτα που εσυ περνάς τώρα εγω τα ειχα περάσει οταν πηγα 2 ετων στο παιδικό. Ο οργανισμός τους ειναι τελείως παρθένος μπροστά στα μικρόβια και τους ιους με αποτέλεσμα να υπάρχουν συχνά βρογχίτιδες, ιώσεις που μεταλλάσσοντε κτλπ. Τα 2 πρώτα χρονια μην σου πω ειναι αρκετα δύσκολα ώστε ο οργανισμός να γεννήσει καινούργια και γερά αντισσώματα ώστε να μην αρρωσταίνει εύκολα με το παραμικρό το παιδί. Να ξέρεις οτι πρέπει να νοσήσει για να αποκτήσει υγιή και γερά αντισσώματα για το μέλλον. Απο περσυ τα πιτσιρίκια μου σπάνια αρρωσταίνουν και σου μιλάω εγω που ειχαμε το Παιδων καθε μήνα για επίσκεψη και εμείς να αρρωσταίνουμε παράλληλα με τα παιδιά. Αυτο που περιέγραψες με την κόρη σου εμείς το περάσαμε ουκ ολίγες φορές και τώρα ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Υπομονή και μην τρομάζεις ;)

 

Αυτό που περιγράφεις ισχύει απολύτως, αλλά σε παιδάκια πολύ μικρότερα, (του παιδικού σταθμού). Ένα παιδάκι 6 ετών έχει πολύ πιο ώριμο ανοσοποιητικό από το 3χρονο, οπότε αναμένει κανείς να περνάει λιγότερες ιώσεις και, το κυριότερο, ελαφρυτερα. Το παιδάκι της samantha είναι προφανές ότι έχει ευαισθησία μεγαλύτερη από το μέσο όρο.

 

Samantha, αφού το παιδί κάνει δύσπνοια κτλ, θέλει προσοχή. Συζήτησε με την παιδίατρο και για το εμβόλιο της γρίπης. Επίσης, ευτυχώς που δεν είχε πάει παιδικό!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για να υποστηρίξω αυτά που λέω πρεπει να σας πω οτι δουλεύω σε νοσοκομείο . Ενα παιδάκι που ειναι 6 ετων που δεν εχει ελθει σε επαφη καθημερινή με αλλα 10 πχ παιδάκια που δέν εχει μοιραστεί τα ίδια παιχνίδια, το ίδιο χαλί την ίδια τουαλέτα κτλπ παθαίνει αυτό που μπορεί να πάθει ενα παιδάκι στα 2 και ο λόγος ειναι οτι ο οργανισμός του εκτέθηκε για πρώτη φορά στα μικρόβια. Οι βρογχίτιδες επειδή δουλεύω με πνευμονολόγους ειδικά στα παιδάκια μπορεί μετά την ίαση και τη ύφεση να ξαναυποτροπιάσει στον μήνα. Απλά εγω το μονο που θα σε συμούλευα ειναι το flexotide να μην το παίρνει σε κάθε βρογχίτιδα αν δεν ειναι απολυτη ανάγκη. Φετος θα ειναι μια πολυ δυσκολη χρονια για εσενα οπως ήδη εχεις καταλάβει το παιδί μπορεί να σου φέρει και γαστρεντεριτδια στο σπίτι γενικά να σου φέρει ιώσεις που μέχρι περσυ δεν τις είχε. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις παντα ενα αντισηπτικό να μαθεις το παιδι να το χρησιμοποιεί παντα πριν βαλει κατι στο στόμα του κοινώς να τον κάνεις λίγο Κατακουζινό απο του Κωνσταντίνου και Ελένης και οταν βήχουμε ποτε μα ποτε δεν χρησιμοιούμε τα χέρια πάντα στο μπράστο βήχουμε. Περαστικά και ταχεία ανάρρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Για να υποστηρίξω και εγώ αυτό που λέω, να πω ότι είμαι παιδίατρος.

 

Το flixotide θα πρέπει να το παίρνει σε όλη τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου, προφυλακτικά (μην ξεχνάμε ότι έκανε σοβαρό επεισόδιο, όχι απλή βρογχίτιδα). Οι πιο "μοντέρνοι" γιατροί χρησιμοποιούν το singulair, εναλλακτικά.

 

Στα υπόλοιπα, συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να υποστηρίξω και εγώ αυτό που λέω' date=' να πω ότι είμαι παιδίατρος.

 

Το flixotide θα πρέπει να το παίρνει σε όλη τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου, προφυλακτικά (μην ξεχνάμε ότι έκανε σοβαρό επεισόδιο, όχι απλή βρογχίτιδα). Οι πιο "μοντέρνοι" γιατροί χρησιμοποιούν το singulair, εναλλακτικά.

 

Στα υπόλοιπα, συμφωνώ μαζί σου.[/quote']

 

οταν λέτε προφυλακτικά τι ακριβώς κάνει; νομίζω ότι έχει κορτιζόνη έτσι δεν είναι; δηλαδή περιορίζει την ίωση σε κάποιο συνάχι με βήχα χωρίς επιπλοκές στους βρόγχους;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

 

και η τοσο μακροχρονια χρηση κορτιζονης δεν ειναι βλαβερη; η γιατρος μας καθησυχασε λεγοντας μας οτι ειναι ηπιο φαρμακο αλλα στο ακουσμα "κορτιζονη" εμεις ανησυχουμε...και επισης ο βηχας που προκαλει το μπουκωμα και το συναχι πως επηρεαζει τους βρογχους; μεσω του φλεγματος που κατακαθεται σε αυτους; η απλα τους ερεθιζει και κανει φλεγμονη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...