Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάμος - Βάφτιση Βοήθεια


Petrina31

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Αρχικά συγχωρέστε με αν έβαλα σε λάθος ενότητα το θέμα μου. Εψαχνα και δεν έβρισκα ανάλογη ενότητα οπότε αν έχω κάνει λάθος παρακαλώ κάποιον συντονιστή να το τοποθετήσει στην ανάλογη κατηγορία.

 

Βοήθεια, βοήθεια και πάλι βοήθεια!!

Αρχές Σεπτέμβρη θα κάνουμε τον θρησκευτικό γάμο μαζί με την βάφτιση του μωρού μας.

Αποφασίσαμε να κάνουμε μπουφέ στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας. Μέχρι εδώ καλά!

Τα δύσκολα όμως εδώ αρχίζουν!!

Τα θέματα λοιπόν τα οποία έχουν προκύψει σε μένα που είμαι άσχετη από όλα αυτά είναι τα εξής :

 

1. Δεν έχω ψάξει ακόμα νυφικό (το ξέρω..άργησα) και δεν ξέρω που να πάω!

2. Δεν έχω βρει catering και δεν ξέρω πόσο περίπου κυμαίνονται οι τιμές ανά άτομο.

3. και το πιο βασικό. Δεν ξέρω για ποια πράγματα χρειάζεται να μεριμνήσω εκτός από τον στολισμό της εκκλησίας, προσκλητήρια, μπομπονιέρες, φωτογράφο, νυφικό κουστούμι, catering

4. δεν ξέρω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου σε κουμπάρο και νονούς και ποιες οι δικές τους

5.Παρανυφάκια που θα βρω??

 

και πόσες άλλες ερωτήσεις...

 

Ξέρω πως σας ζάλισα και σας ζητώ χίλια συγγνώμη!Ισως σας φαίνονται χαζά όλα αυτά που σας ρωτάω αλλά πραγματικά είμαι στο μηδέν και δεν ξέρω από που να αρχίσω...

Δώστε μου τα φώτα σας. Τις ιδέες σας, τις παρατηρήσεις σας, τις πληροφορίες σας, γενικά ότι πιστεύετε πως θα μου φανεί χρήσιμο. Μια κατευθυντήρια γραμμή από που να αρχίσω γιατί έχω πελαγώσει...

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Περιμένω τα σχόλια σας.

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω μια καλή αρχή θα ήταν να μας πεις περιοχή, για να μπορέσουν όσες κοπέλες ξέρουν για νυφικό, catering κλπ

Επίσης οι υποχρεώσεις νονού αλλάζουν και αυτές από περιοχή σε περιοχή. Νομίζω όμως η δική σου υποχρέωση απέναντι τόσο στους νονούς όσο και στους κουμπάρους που θα σας παντρέψουν είναι κάποιο δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και να σας ζήσει το μωρό! Όντως θα χρειαστεί να μας πεις περιοχή για να αρχίσουμε να προτείνουμε, αν μπορούμε.

 

Επείγει το νυφικό και η εκκλησία, γιατί μπορεί να μη βρεις τελευταία στιγμή κάποια που να επιτρέπει catering στον εξωτερικό της χώρο. Για νυφικό ξεκίνα ψάχνοντας σ ένα περιοδικό περίπου τι στυλ σ' αρέσει κι εκεί βρίσκονται τα περισσότερα μαγαζιά και οίκοι. Ρίξε μια ματιά και online (κάποια έχουν και τιμές στο site τους) και κλείσε ραντεβού!

 

Οι τιμές catering είναι για κάθε τσέπη, όσο ψηλά θέλεις να φτάσεις, φτάνεις, ανάλογα με την εταιρεία που θα επιλέξεις και τα εδέσματα φυσικά. Στα περιοδικά γάμου έχει προτάσεις catering, αλλιώς google... Ζήτα εκτός από μενού και τιμές να δοκιμάσεις, όταν καταλήξετε σε κάποιο, μη βρεθείτε προ εκπλήξεων, εκτός κι αν έχεις δοκιμάσει το φαγητό τους σε άλλη δεξίωση και είσαι σίγουρη για την ποιότητα.

 

Όταν κλείσετε εκκλησια μπορείς να πας σιγά σιγά να παραγγείλεις τα προσκλητήρια, να γίνονται κι αυτά. Τα βαφτιστικά δε θέλουν πάνω από 2-3 εβδομάδες για να παραδοθούν, αλλά υπολόγισε πως τον Αύγουστο κλείνουν όλες οι εταιρείες που τα ετοιμάζουν για τα καταστήματα, οπότε φρόντισε μέσα στον Ιούλιο-το πολύ αρχές Ιουλίου να έχεις βρει και παραγγείλει το πακέτο (έχω βαφτίσει Σεπτέμβριο, γι' αυτό σου λέω..)

 

Και τον φωτογράφο μην τον αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί μετά μπορεί να μην έχουν ελεύθερη την ημερομηνία που σ' ενδιαφέρει.

 

Παρανυφάκια θα πρέπει να βρεις στον συγγενικό/φιλικό σου κύκλο, δεν νοικιάζει κανείς (αστειάκι)! Ρούχα ασσορτί με το νυφικό πάντως σου δανείζουν ή νοικιάζουν όλοι οι οίκοι νυφικων.

 

 

Όσον αφορά τον κουμπάρο: έχει την υποχρεώση να αγοράσει στέφανα, δίσκο με ποτήρι και μπουκάλι και λαμπάδες. Κάποιοι πληρώνουν και τα λουλούδια του στολισμού, αλλά συνήθως είναι κατόπιν συνεννόησης με το ζευγάρι, είναι και οι καιροί δύσκολοι. Ο νονός έχει υποχρέωση να αγοράσει σταυρό και βαπτιστικά (ρούχα, κουτί, λαμπάδα, λαδοσέτ κτλ, ξέρουν στα μαγαζιά).

Εσείς πάλι είθισται να κάνετε ένα δώρο-καλό θα ήταν να είναι κάτι που ξερετε πως χρειάζονται ή να το συζητήσετε, οι καιροί είναι δύσκολοι ξαναλέω, λεφτά για πέταμα δεν έχει κανείς.

 

Αυτά για αρχή-ελπίζω να μην πελάγωσες κι άλλο...:P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσε καθόλου.και Μέις το Σεπτέμβρη κάνουν!ε γαμο κ βάπτιση(έχει προηγηθεί πολιτικός) και δεν έχουμε αρχίσει καν.για νυφικό πάντως σου προτείνω ενα φοβερό μαγαζί που νοικιαζεις κιόλας πολλή φτηνάhttp://www.nyfikomania.gr/

Μετα το θέμα είναι να βρεις την εκκλησία και να την κλεισεις.εχεις καιρό ακομα, μην τρελενεσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...