Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτοπαθης λοιμωξη απο ερπη


Recommended Posts

Αμα δειτε στο θεμα ''ερπητική ουλοστοματίτιδα'' θα δειτε οτι ο γιος μου κολλησε αυτό το πράγμα και τωρα εχω τα ιδια συμπτώματα!Πυρετός μέχρι 38,5, λεμφαδένες διογκωμένοι, ούλα πρησμένα και κόκκινα!

έχω τρελαθεί γιατι η γυναικολόγος μου είπε οτι μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο έμβρυο, θα πρέπει να γινει αμνιοπαρακέντηση κι αν έχει μολυνθεί το έμβρυο διακοπή!:-(

ρώτησα τους γιατρούς του gyn.gr και μου ειπε οτι αυτος δεν πιστεύει οτι προκαλέι βλάβες !εχω τρελαθεί, σήμερα θα κάνω τα igm kai IgG, έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο τον οδοντίατρό σου να σου προτείνει αυτός ποια ειδικότητα γιατρού πρέπει να επισκεφτείς ή τον παθολόγο που σας παρακολουθεί. Φαντάζομαι είναι πολύ επώδυνο όλο αυτό.

 

Περαστικά κορίτσι μου και μακάρι να μην έχει αντίκτυπο στο έμβρυο!

 

Ο γυναικολόγος σου τι σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

η γυναικολόγος με έστειλε σε ωρλ, ο οποίος διεγνωσε αμυγδαλίτιδα και μου έδωσε αμοξιλ, την άλλη μέρα τον παίρνω τηλ και του λέω πρήστικαν τα ούλα μου, δεν είνια τιποτα λέει είναι απο το λαιμό, σήμερα τον ξαναπαίρνω του λέω εβγαλα και σπυράκια στο πάνω χείλος και μου λέει και ερπητικα να είναι τα σπυρακια δεν σε ενοχλεί στην εγκυμοσύνη:cry:!βγάλε άκρη!να με ξαναπάρεις τηλ αύριο μου λέει!

έκανα για αντισώματα ερπη ι και ιι IGM,IGG και βγήκαν αρνητικά, όμως και ο μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος λέει επανάληψη σε 10 μέρες γιατί μπορεί να μην ανιχνεύονται ακόμα!

Εχω απελπιστεί από τη Δευτέρα έχω πυρετό, πονάει ο λαιμός πονάνε τα ούλα μου, δεν μπορω να φάω και δεν βρίσκεται ένας γιατρός να κάνει υπευθυνα μια διάγνωση!

Μη τυχει σε κανέναν αυτό το πρ'αγμα!

Link to comment
Share on other sites

Μα πρωτοπαθής ερπητική λοίμωξη΄ΤΩΡΑ; Θα τρελαθώ ρε κορίτσι μου...

Πάντως ναι, αφού δεν έχεις αντισώματα IgG δεν έχεις περάσει ποτέ έρπητα.

Λοιπόν, άνοιξα τη μικροβιολογία για λεπτομέρειες.

Μετάδοση του έρπητα στο νεογνό γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια του τοκετού όταν η μητέρα έχει λοίμωξη από ερπητοϊό τύπου 2 (έρπητα γεννητικών οργάνων) και προκαλεί νεογνικό έρπητα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις εφαρμόζεται καισαρική πριν τη ρήξη των εμβρυϊκών υμένων.

Εσύ όμως έχεις τύπου 1, αφού οι εκδηλώσεις είναι στο στόμα.

Ξανακάνε για αντισώματα σε λίγες μέρες. Τα IgM εμφανίζονται γρηγορότερα, θετικοποιούνται σε 4-7 μέρες για να είσαι σίγουρη και για τον τύπο.

Εν τω μεταξύ πολύ προσοχή μην μεταφέρεις τον ιό σε γεννητικά όργανα και μάτια.Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται zovirax σε εγκύους, θα το ψάξω όμως στο Συνταγολόγιο.

Λοιπόν, με βάση όσα διάβασα, δεν πρέπει να ανησυχείς, μην τρελαίνεσαι!!

Αυτά για μια πρώτη προσέγγιση. Θα σου συνιστούσα να απευθυνθεις σε λοιμωξιολόγο ή εμβρυολόγο για να σου πει με σιγουριά (καλοί και οι γυναικολόγοι, αλλά επειδή ορισμένα θέματα δεν τα γνωρίζουν, μην μας τρελαίνουν κιόλας!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ότι κοίταξα, μάλλον στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυται, οπότε υπομονή...θα κάνει ο ιός τον κύκλο του και θα περάσει από μόνος του.

Περαστικά και όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ πονούσα πολύ και πήγα στα εξωτερικά ιατρεία στο Θριάσιο που εφημερυε. Ο ΩΡΛ εκεί μου είπε οτι δεν είναι χαρακτηριστική εικόνα ερπητικής λοίμωξης, ωστόσο δεν μου το απέκλησε κιολας. Να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και αν δεν έχει περάσει να πάω να με δει Στοματολόγος μου είπε. Οπως και να έχει πάντως θα ξανακάνω τα αντισώματα σε καμια εβδομάδα, ελπίζοντας να βγουν αρνητικά!

Εν τω μεταξύ εψαξα στο ιντερνετ και αυτό ειναι πολύ σπάνιο να συμβει πρωτοπαθής λοιμωξη στην εγκυμοσύνη!!!!τοσο άτυχη να ειμαι πια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά μετά από 3 φορές εξετασεων για τα αντισώματα έρπη 1+2 (2 σε εργαστηριο +1 στο παστερ) διαπιστώσαμε οτι οντως και εγω και το παιδί περάσαμε ερπη 1 πρωτολοίμωξη, δηλ δεν ειχαμε περασει πάλι έρπη!

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι τελικά ο απλός έρπης 1+2 δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη, δηλ δεν μολύνει διαπλακουντιακά το έμβρυο παρα μόνο αν ήταν στα γεννητικά όργανα και αυτό την ώρα της γεννας και μονο αν ηταν ενεργός!(αυτα τα είπε λοιμωξιολόγος ) επίσης λέει με την ανεμοβλογιά θα είχα πρόβλημα!

Και ερωτώ :το παιδακι μου πάει παιδικό σταθμό και μεχρι στιγμής οτι ίωση κυκλοφορεί την έχει αρπάξει!πως μπορώ να προστατευτώ από τίποτα χειρότερο? Μετά από αυτη την ταλαιπωρία έχω γίνει υποχόνδρια!Μ εχει φαει το άγχος!

N76 είχες δίκιο σε αυτά που μου είχες γράψει!

NatasaZ se ευχαριστώ για το τηλ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...