Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνουρία, τσούξιμο στην ούρηση είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης?


Recommended Posts

Καλημέρα !!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το τσούξιμο κατά την ούρηση θα μπορούσε να οφείλεται σε εγκυμοσύνη. Έκανα γενική και καλλιέργεια ούρων και δεν έδειξαν τίποτα ! Παρόλαυτά εγώ πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα και πονάω, ήμουν σίγουρη ότι έχω κυστίτιδα! Πως γίνεται να μην φαίνεται τίποτα! Είμαι στην 25η μέρα του κύκλου μου οπότε δεν ξέρω καν αν είμαι εγκυος!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η συχνοουρία μπορεί να είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης, αλλά το τσούξιμο σε καμία περίπτωση. Αν δεν είναι ουρολοίμωξη, μπορεί να έχεις κανένα "σκουπιδάκι" στην ουρήθρα.

Link to comment
Share on other sites

Την καλλιέργεια ούρων πότε την έκανες; Γιατί μπορεί να βγήκε καθαρή, αλλά να κόλησες κάτι μετά. Στο μεταξύ δεν πήγες καθόλου στη θάλασσα; Δεν θέλει και πολύ! Αν δεις ότι συνεχίζει, ξαναπάνε στο γυναικολόγο από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στη δευτερη εγκυμοσυνη μου απο τη συχνοουρια και το τσουξιμο το καταλαβα!!!!ναι, μπορει να συμβει!!!!κανε μια χοριακουλα και θα σου φυγει καθε απορια!!!!ευχομαι το επιθυμητο αποτελεσμα!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα... συνήθως το τσούξιμο μαζί με συχνοουρία είναι απο ουρολοίμωξη... δεν νομίζω οτι είναι συμπτωμα εγυμοσύνης!!!

Εγω καταλαβαίνω την ουρολοίμωξη απο αυτα τα 2 συμπτώματα που ανέφερες! θα σου πρότεινα να ξανακάνεις καλλιέργεια ούρων και αντιβιογραμμα!

Tytxp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.... Την καλλιεργεια την έκανα την Πέμπτη μια εβδομάδα μετά που άρχισα να πονάω... Τί είναι το αντιβιογραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αντιμετωπίζω τέτοια συμπτώματα,αρχίζω να πίνω πάρα πάρα πολύ νερό (2-3 λίτρα την ημέρα) και μέσα σε μια μέρα περνάει!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.... Την καλλιεργεια την έκανα την Πέμπτη μια εβδομάδα μετά που άρχισα να πονάω... Τί είναι το αντιβιογραμμα?

 

 

Το αντιβιόγραμμα γίνεται εάν έχεις θετικά αποτελέσματα στην καλλιέργεια για κάποιο μικρόβιο και με αυτό μπορείς να δεις σε ποια αντιβίωση δεν είναι ανθεκτικό το συγκεκριμένο μικρόβιο.

Δεν το κάνουν όλα τα εργαστήρια (απο μόνα τους) εάν δεν τους το έχεις ζητήσει!

 

 

Εάν απο τότε που ξεκίνησε ο πόνος έχει περάσει μια εβδομάδα...και η καλλιέργεια είναι καθαρή, τότε ίσως κάτι άλλο συμβαίνει. Σχεδόν το αποκλείω να είναι τελικά ουρολοίμωξη. Τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης είναι πάρα πολύ έντονα. Συχνοουρία, χωρίς ποσότητα ούρων. Δηλαδή κάθε 5 λεπτά στην τουαλέτα αλλά χωρίς αποτέλεσμα παρά μόνο σταγόνες. Έντονος πόνος, με αίσθηση βάρους εκεί κάτω! Και φυσικά δεν αντέχεται ο πόνος μια εβδομάδα (τουλάχιστον έτσι συμβαίνει σ εμένα)

Νομίζω πως πρέπει να συμβουλευτείς το γιατρό σου!

Tytxp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...