Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα νιώσω ξανά ποτέ καλά με τον εαυτό μου?


oneiraki

Recommended Posts

ΕΛΕΟΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

χωρίς να έχω καταφέρει να διαβάσω όλα τα post μέχρι τα μισά της σελίδας τουλάχιστον μάζεψα τόση μεμψιμοιρία που κόντεψα να βάλω τα κλάματα. Είναι που είναι οι ορμόνες μας χάλια μετά την εγκυμοσύνη, πρέπει να κλαιγόμαστε κιόλας...... για ποιο λόγο; Για να χαλάμε (κι' άλλο) την ψυχολογία μας;

 

Ας δούμε τα πράγματα από την "μισογεμάτη όψη του ποτηριού"

 

- έχουμε τα μπουμπουκάκια μας δίπλα μας, που είναι η χαρά της ζωής ! ! !

- για τις "ξεχειλωμένες" κοιλίτσες υπάρχουν πολύ ωραίες κρεμούλες που βοηθούν στη σύσφιξη, τόνωση, μείωση λίπους κλπ κλπ κλπ. Πάρτε μια καλή οικονομική από το φαρμακείο της γειτονιάς σας και πασαλειφτείτε κάθε φορά που κάνετε μπάνιο. Μην ακούσω δεν έχετε χρόνο .... 45 δευτ. υπόθεση είναι!!!

- τα παραπάνω κιλάκια θα τα χάσουμε πολύ πιο εύκολα όταν θηλάζουμε, το γιατί και το πως θα σας το πει ένας διατροφολόγος που θα σας δώσει και μια διατροφή. Επίσης οι δικαιολογίες δεν έχω χρήματα για διατροφολόγους, χρόνο να τρέχω κλπ δεν παίζουν. Τόσα και τόσα έχουμε χαλάσει από εδώ και από εκεί, τα χρήματα για μια συνεδρία στον διαιτολόγο δεν είναι σπατάλη, όσο για τον χρόνο .... επιβάλλεται να βρούμε μια ώρα για τον εαυτό μας προκειμένου να νιώσουμε άνθρωποι.

- λίγη άσκηση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, πάρτε τα μωρά σας και βγείτε να περπατήσετε στο ύπαιθρο, ένας ωραίος μακρινός περίπατος σε γρήγορο βήμα με καροτσάκι ή μάρσιπο κάνει καλό και σε εμάς και στα μικρά μας. Ντυθείτε καλά και κουκουλώστε τα πιτσιρίκια το χειμώνα για να μην αρρωστήσετε και βγείτε σε καθαρό αέρα (ειδικά μανούλες που ζουν στην εξοχή ή κοντά σε βουνό/θάλασσα, δεν έχουν καμία δικαιολογία).

- αγκαρέψτε τους μπαμπάδες και πηγαίνετε ένα κομμωτήριο να βάψετε επιτέλους το εδώ και πολύ καιρό άβαφτο μαλλί σας, κάντε και ένα ωραίο "εύκολο" κούρεμα που δεν θέλει πολύ χτένισμα (ή καθόλου) για να δείχνει όμορφο και ΈΤΟΙΜΕΣ !

- ΚΥΡΙΩΣ, μην γκρινιάζετε συνέχεια, η γκρίνια μας ασχημένει πρώτα από μέσα και μετά απ' έξω, ούτε εμείς οι ίδιες δεν μπορούμε να ανεχτούμε την κακή μας διάθεση, γι'αυτό υποβάλετε την! Ενα παιδικό χαμογελάκι βοηθάει πάντα

 

Πες τα βρε Audusta χρυσοστομη.Αμαν βρε κοριτσια και γω διαβαζω τοση ωρα τα σχολια και ψυχοπλακωθηκα.Στο χερι σας ειναι να αισθανθειτε καλυτερα με τον εαυτο σας.Και γω 1,5 χρονο που γεννησα και με λιγη διατροφουλα επανηλθα στα κιλακια μου και εσφιξα και τιποτα δεν μαρτυρα οτι γεννησα εκτος απο την τομη που ειναι μεσα στο βρακι και δεν φαινεται.Να το παρεις αποφαση χρειαζεται να κουνηθεις και λιγο.Το να μυξοκλαις δεν βοηθα κανεναν ουτε οι δικαιολογιες πια πιανουν.Αυτο ειπα και γω στον εαυτο μου οταν γεννησα και πηρα 20 κιλα.Στις 40 μερες εγιναν παρελθον με προσεκτικη διατροφη και αποκλειστικο θηλασμο,λιγη γυμναστικουλα στο σπιτι με dvd αν δεν εχεις χρονο για γυμναστηριο,βολτες με το καροτσι.Ζητατε απο τους μπαμπαδες,γιαγιαδες,θειες,θειους,ξαδερφες να κρατησουν το μωρο και πατε κομμωτηριο-νυχι-καφε για ξελαμπικαρισμα.Θεστε στοχο μεχρι το καλοκαιρι να χασετε οτι κιλα σας εμειναν,εστω και λιγοτερα.Κοριτσια,δικαιολογιες τελος.Οτι φαγαμε οτι ηπιαμε κι'οτι αρπαξε ο κ...ς μας.:-P

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ελα να ανεβαινουμε λεωωωωωωωωω!!!!!!!!

λοιπον γεννησα παιδι 4200 καισαρικη πηρα 40 κιλα .....ειχα να κανω σεξ 1,5 χρονο.......

θα σου πω λοιπον...οταν γεννησα ενιωθα τα ιδιααααααα αφου ειναι σαν να μιλαω εγω....θηλασα 40 μερες και το εκοψα γιατι δενμπορουσα να κοιταω τουμπανο το στηθος και να τρεχει...(επιλογη μου δεν το λεω για να το κανετε)ειπα μεσα αν δεν ειμαι εγω καλα δεν θα ειναι και ο μικρος....με τα πολλα για να μην σε ζαλιζω....εχασα οοοοοοολα τα κιλα και παραπανω...η κοιλια μου δεν ειναι φλατ αλλα μια χαρα την βρησκω...ομως θα σου πω κατι...για να επανελθεις στα φυσιολογικα σου λεκανη κτλ...θελει περιπου ενα χρονο....θυμησουμε οταν θα εχει γεννεθλια το σπορι σου!!!!

ανεβαααααααααα ολα θα γινουν οπως πριν.......θα δεις.........

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σε ολες!!!θελω κι εγω να σας πω αυτα που με τρωνε γιατι θα σκασω!!!ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου η οποια ειναι τελεια κι ενω η γιατρος μου ουτε μια στιγμη δεν μας ειπε να σταματησουμε τις επαφες,ο αντρας μου οσο περναει ο καιρος τοσο και με αποφευγει!!!εμενα οι ορμονες μου εχουν βαρεσει κοκκινα (πιστευω δεν ειμαι η μονη) και το σκευτομαι συννεχεια.Ο αντρας μου δε,με το που ξαπλωσουμε στο κρεβατι με περνει αγκαλια κι αρχιζει να χαιδευει την κοιλια μου..δεν λεω μου αρεσει αλλα μπορει να κανει και τιποτα αλλο πριν απο αυτο...χθες δεν αντεξα και του μιλησα και μου ειπε οτι δεν ειναι οτι δεν με ποθει απλα δεν του βγαινει!!!!θα τρελαθω!!!απο την αρχη της εγκυμοσυνης εβαλα μονο ενα κιλο αλλα ετσι που με κανει το εχω ριξει στο φαγητο και θα βαλω 5 μεχρι τον αλλο μηνα!!!!!πειτε μου τι να κανω...

 

Εμείς κάναμε σεξ μέχρι τον 7ο μήνα κανονικά, είναι η καλύτερη εποχή... μετά δυσκολεύει... Στρίμωξέ τον και δόσ'του να καταλάβει ότι τώρα είσαι σε τρελλά ανεβασμένη λίμπιντο οπότε και θα περάσει καλάαααα.... :-)

Μετά από λίγο που θα μεγαλώσει το μωρό θα είναι πιο εμφανές και πιο δύσκολο να μην το σκέφτεστε εκείνη τη στιγμή. Επίσης μετά τη γέννα η δική σου λίμπιντο θα πέσει, θα είστε και κομμάτια... οπότε τώρα είναι η στιγμή για να το απολαύσετε όσο πιο πολύ μπορείτε (άσε που δεν υπάρχει και θέμα αντισύλληψης).

Στο λέω γιατί εμείς δεν έχουμε αρχίσει ακόμα να ξαναβρισκόμαστε και το μωρό είναι ήδη τριών μηνών. Και δεν είναι ότι δεν θέλουμε, απλά είμαστε πτώματα και το μωρό μας απομυζεί κάθε σταγόνα ενέργειας...

Οπότε βουρ...

:-)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και ναι!!!!!!Μετά από 6 μήνες παρά μία βδομάδα έκανα επιτέλους ξανά σεξ!!!!!Εντάξει δεν ήτανε και ότι καλύτερο έχω κάνει καθότι ο πόνος πολύς αλλά τουλάχιστον η αρχή έγινε!!Την επόμενη μάλιστα πήγα και έκοψα τα μαλλάκια μου,έφτιαξα και ένα τζελ τα νύχια μου και τώρα σιγά σιγά ένιωσα άνθρωπος..Τώρα για την κοιλιά..κάτι θα βρω,το πολύ πολύ να φορέσω κανένα πιο ριχτό ρουχάκι;)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλες τις προλαλήσασες, και αισιόδοξες και απαισιόδοξες...

Παράξενο, ε;

Απ'τη μία, το μωράκι μου είναι τριών μηνών και πραγματικά η χαρά της ζωής, αλλά εγώ έχω φορτωθεί 5 κιλά από την εγκυμοσύνη (παρ'όλο που δεν πήρα πολλά), που μου χαλάνε τη διάθεση, μου τη δίνει η εικόνα μου στον καθρέφτη, και η διάθεσή μου έχει τα τρελλά σκαμπανεβάσματα. Νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου. Καμία διάθεση για σέξ, παρ'όλο που με απασχολεί και ο σύντροφός μου κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να με κάνει να νιώσω όμορφα για τον εαυτό μου (ο γλυκούλης μου).

Όμως, ελπίζω!!!

Κάνω ό,τι μπορώ για να νιώθω καλύτερα. Κάθε μέρα κάνω μπάνιο, ξυρίζομαι, βάζω τις κρέμες μου και φτιάχνω τα μαλλιά μου... Εντάξει δεν στολίζομαι, με τις φόρμες είμαι αναγκαστικά, αλλά είμαι καθαρή, μυρίζω ωραία και περνάω ένα σύντομο χρονο μέσα στη μέρα μόνο με μένα. Κι αφήνω το μπεμπάκι με τον μπαμπά του και προσπαθώ να μην ασχολούμαι με το αν κλαίει ή αν τα καταφέρνει ο άντρας μου με το μωρό για μισή ώρα.

Πήγα κομμωτήριο και έκοψα τα μαλλάκια ώστε να μην είμαι σαν την κατσιβέλα και να μη θέλουν και πολλή περιποίηση για να είναι αξιοπρεπή.

Γυμναστικούλα προσπαθώ αλλά δεν προλαβαίνω πάντα. Προσπαθώ πάντως.

Γενικά, ευελπιστώ ότι μετά το 6μηνο που θα τελειώσω με το θηλασμό θα μπορέσω να κάνω δίαιτα οπότε μέχρι το καλοκαίρι θα είμαι πολύ κοντά στα κιλά μου...

Ελπίδα και στοχοποίηση κορίτσια, νομίζω χρειαζόμαστε. Και λίγη παραπάνω οργάνωση απ'ό,τι πριν για να κάνουμε κάτι. Δεν είμαστε μόνες κι αυτό είναι κάτι που πραγματικά με κάνει και νιώθω καλύτερα.

Να μας ζήσουν τα μωράκια μας!!!

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι!!!!!!Μετά από 6 μήνες παρά μία βδομάδα έκανα επιτέλους ξανά σεξ!!!!!Εντάξει δεν ήτανε και ότι καλύτερο έχω κάνει καθότι ο πόνος πολύς αλλά τουλάχιστον η αρχή έγινε!!Την επόμενη μάλιστα πήγα και έκοψα τα μαλλάκια μου,έφτιαξα και ένα τζελ τα νύχια μου και τώρα σιγά σιγά ένιωσα άνθρωπος..Τώρα για την κοιλιά..κάτι θα βρω,το πολύ πολύ να φορέσω κανένα πιο ριχτό ρουχάκι;)

 

Μπράβο σου!!! Άντε να παίρνουμε σειρά.

Μάλλον γεννήσαμε σε κοντινές ημερομηνίες, εμείς 12/11.

:-)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!!! Άντε να παίρνουμε σειρά.

Μάλλον γεννήσαμε σε κοντινές ημερομηνίες, εμείς 12/11.

:-)

 

Εμείς 16/11:D:DΝα σας ζήσει!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορτσουδια , εγω ειμαι εγκυος σχεδον 10 εβδομαδων (δεν το πιστευα οταν το συνιδειτοποιησα ) στο 3ο , μετα απο 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες τωρα δειχνουνε ολα να πανε καλα , παρα τις χαζομαρες που κανω (μεχρι και τρελλη ορε3η για σεξ μου προεκυψε και φυσικα ειμαι βουρ στον πατσα που λενε ) , διατροφικες βλακειες που εκανα και μου κοστισαν 2 κιλακια και λιγο ανεβασμενη πιεση (ναι βρισκομαι στην κατηγορια που δεν θελω να βαλω καθολου κιλα ) αναγκαστικα να ξαναρχισω διατροφη με κρεας, βραστες πατατες , τυρι χαμηλο σε λιπαρα ,φρουτα πολλα , λαχανικα οσο μπορω με τα φουσκωματα , βραστο μακαρονι , ψαρι , καμια σπανακοπιτα αλλα φτιαγμενη εντελως 3ενερωτη απο μενα , λαδακι , αλατι ελαχιστο εως καθολου , μαυρο ψωμακι , κουλουρακια σουσαμενια και 2 φορες τη βδομαδα σοκολατα για διαβητικους ή ενα οποιαδηποτε γλυκισμα αυτης της κατηγοριας . Μου τι δινει που δεν κουμπωνουνε καλα τα τζινακια μου , εχω βγαλει η κωλογρια ασπρες τριχες και δεν μπορω να βαψω το μαλλι μου , σκεφτομαι οτι το καλοκαιρι θα ειμαι 8-9 μηνων , εννοειτε θα βαριεμε να κανω μπανιο και αναγκαστικα θα παω διακοπες ενα 10ημερο γιατι δεν μπορω να κλεισω και τα παιδια μου σε ενα σπιτι καλοκαιριατικα , εκοψα το αγαπημενο μου λευκο κρασακι που τρελαινομουνα να πινω 1-2 ποτηρακια καθε βραδυ με το φαγητο μου . Δηλαδη περα του σεξ και του φαγητου αλλη απολαυση δεν νοιωθω , και το φαγητο το κοψαμε πλεον οποτε μενει να κοπει και το σεξ .Μην κλαιγομαι , καλα νοιωθω με ολα αυτα, ε δεν ειναι και τοσο πολυ σε 6 μηνες περιπου θα γεννηθει το πιτσιρικι και τοτε θα μπορεσω και να βαψω και το μαλλι μου , να πιω το κρασακι μου , να κανω σεξ αφοβα (λεμε τωρα γιατι μετα θα φοβαμαι μην μεινω εγκυος :mrgreen:) , να κανω μπανιο κτλ κτλ κτλ .

Ειμαι απο τις μαμαδες βεβαια που βγαζουνε εξω τα παιδια τους βρε3ει χιονισει , δεν με νοιαζει αμα εχει πολυ κρυο και αμα ειναι νεογεννητα , καλο ντυσιμο , κουκουλομα και εξω . Σχεδιαζουμε τα3ιδι στην ντιστευλαντ του χρονου το Μαρτιο και με τα 3!!!! (ο μεγαλος θα κοντευει να κλεισει τα 6 , η μικρη 4,5 και το πιτσιρικι 7 μηνων :D) Δεν καθομαι εννοειτε μεσα ουτε 40 ουτε 20 ουτε μιση μερα . Ουτε εγω ουτε τα πιτσιρικια .

Η μανα μου δεν το 3ερει ακομα για την εγκυμοσυνη , οπως και ο περισσοτερος κυκλος μου , δεν ηθελα , δεν το ειπα , θα το καταλαβουνε σε λιγο καιρο . Υποχρεωση δεν εχω σε κανενα , κανεις δεν μοθ κραταει τα παιδια μου , μονο εγω και ο αντρακλας μου . Αντε και η πεθερα μου αμα κατσουνε 2-3 μερες τωρα σε λιγο καιρο μπας και καταφερουμε και παμε γαμηλιο τα3ιδι με τον δικο μου καμια Ρωμη , αλλα δεν πιανεται αυτη δικια μας ειναι τρελεγκω .

Αυτααααααα, ομως η εγκυμοσυνη για μενα δεν ειναι απο τις ωραιες περιοδους , αμα σκεφτεις οτι παθαινω και τις αρρυθμιες μου τις εκτακτοσυστολικες και τρελλαινομαι απο φοβο και περνω σβαρνα τον καρδιολογο μου και τον κανω κολλητο , οτι τωρα ανεβασα και πιεση και πρεπει να προσεχω τριπλα , αλλα το αποτελεσμα αποζημειωνει και με το παραπανω , ειναι οτι ομορφοτερο . Το πολυ πολυ αμ,α εχω προβλημα με την πιεση και τις αρρυθμιες να κανω καισαρικη , μετα απο 2 φυσιολογικους τοκετους δεν με ενδιαφερει καθολου πως θα βγει απο μεσα μου , αρκει να βγει .

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ καλο κουραγιο , τα καλυτερα ερχονται .... :cool:

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...