Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8,5 μηνων-πηρε μονο 200 γραμ


Recommended Posts

Ειναι 8,5 μηνων και απο τον προηγουμενο μηνα πηρε 200 μονο γραμμαρια Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι λιγα ..και τιποτα παραπανω Ζυγιζει 8.050 και το υψος της 76 ποντους

Θα πρεπει να ανυσηχω που πηρε τοσο λιγο βαρος; Να αλλαξω κατι στη διατροφη της;

Ευχαριστω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα είναι κοντά στους 7 και ειναι 71 ποντοι και 8000 ακριβως , και πήρε και εμας 250 γρ σε ενα μηνα , νομιζω ότι κάθε μηνα πλεον δεν θα παιρνουν τοσο πολύ .. βεβαια εσυ μας περνας εναμιση μηνα ...τι τρωτε ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Pepi!

Πρωι βραδυ πινει απο 220 ml γαλα Δεκατιανο φρουτα μεσημεριανο κρεας με λαχανικα και απογευματινο φρουτα ή λαχανικα και 1 'η 2 φορες την εβδομαδα ετοιμη κρεμουλα (δεν της αρεσει ιδιαιτερα)

Το θεμα ειναι οτι δεν μου φαινεται καθολου αδυνατη

Απ ολα τα παραπανω τρωει λιγο παραπανω απο τη μεση μιας μεγαλης κουπας..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ο μικρουλης ου 7,5-8,5 μηνων ειχε παρει μονο 220 γρ. και 1 ποντο!Ο παιδιατρος μας ειχεπει οτι καποιαβ στιγμη σταματαει η ραγδαια αναπτυξη και να μην ανυσηχουμε!τον επομενο μηνα πηρε 500 γρ. και 2 ποντους!Μην ανησυχεις μια χαρα ειναι το μωρο σου...Αν ηταν κατι θα στο ελεγε και ο γιατρος!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Pepi!

Πρωι βραδυ πινει απο 220 ml γαλα Δεκατιανο φρουτα μεσημεριανο κρεας με λαχανικα και απογευματινο φρουτα ή λαχανικα και 1 'η 2 φορες την εβδομαδα ετοιμη κρεμουλα (δεν της αρεσει ιδιαιτερα)

Το θεμα ειναι οτι δεν μου φαινεται καθολου αδυνατη

Απ ολα τα παραπανω τρωει λιγο παραπανω απο τη μεση μιας μεγαλης κουπας..

Μια χαρά μου φαίνεται το βάρος σας και νομιζω οτι είστε και ψηλά νινάκια!!!

Ειναι κάτι που μπορείς να το δεις και μονη σου στις καμπυλες αναπτυξης.

Νομιζω οτι σε αυτην την ηλικία τα μωράκια μπορεί να πατήσουν και φρένο,χωρις να συμβαίνει κάτι.Εσενα εβαλε και βάρος ,οπότε μου φαίνεται μια χαρά.:wink:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι 8,5 μηνων και απο τον προηγουμενο μηνα πηρε 200 μονο γραμμαρια Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι λιγα ..και τιποτα παραπανω Ζυγιζει 8.050 και το υψος της 76 ποντους

Θα πρεπει να ανυσηχω που πηρε τοσο λιγο βαρος; Να αλλαξω κατι στη διατροφη της;

Ευχαριστω[/quote Εγω σου λεω να μην στεναχωριεσαι γιατι απο εδω και περα δεν θα παιρνουν τοσο πολυ βαρος και υψος,μια χαρα ειναι το παιδακι σου ειναι και ψηλο γιατι ο δικος μου ειναι 11 ζυγιζει 10 κιλα και υψος 76 οπως εσεις οποτε ειστε μια χαρα,να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

Madrio boy s mom σας ευχαριστω! Να χαιρεστε τα μωρακια σας!

Κατι αλλο να σας ρωτησω.Εσας ποσο γρηγορα τρωνε το φαγητο τους; Η δικια μου το τρωει μεσα σε μια ωρα!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι τωρα λιγο ψηλη αλλα διαβασα οτι αυτο δεν ειναι ενδεικτικο για το υψος που θα εχει σαν ενηλικας Ας μην ξεχναμε οτι ο μεν μπαμπας ψηλος ,η μανουλα ομως ταπα:P

Σ ευχαριστω να χαιρεσαι τον μπουμπουκο!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι τωρα λιγο ψηλη αλλα διαβασα οτι αυτο δεν ειναι ενδεικτικο για το υψος που θα εχει σαν ενηλικας Ας μην ξεχναμε οτι ο μεν μπαμπας ψηλος ,η μανουλα ομως ταπα:P

Σ ευχαριστω να χαιρεσαι τον μπουμπουκο!!

σευχαριστω καλη μου,ναι εχεις δικιο για το υψος εστι ειναι,α για πριν που ρωτησες σε ποση ωρα τρωνε τα μικρα το φαι τους νομιζω οτι η δικια σου τρωει μαι χαρα ισως λιγο αργουτσικα αλλα οκ καλυτερα γιατι οσο πιο αργα τρωνε τοσο καλυτερα χωνευουν μετα χωρις να πρηστουν
Link to comment
Share on other sites

εμεις πήραμε μονο 1 ποντο και όπως αναφερθηκε παραπάνω πλέον δεν θα παιρνει τοσο βάρος , ούτε τοσο υψος ! Το πόσο γρήγορα τρωνε επισης διαφερει ..εμενα τρωει γρήγορα ...η κρεμα που της αρεσει το απογευμα κλαίει αν δεν της δινω γρήγορα ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο μικρός μου τώρα είναι 16 μηνών. Από τον 7ο - 8ο άρχισε να παίρνει μόνο 200-250γρ. το μήνα ώς που χρόνισε. Από τότε μέχρι τώρα παίρνει από 100γρ.

 

Από δω και πέρα δεν θα παίρνει το ίδιο βάρος που έπαιρνε παλιά. Μην σε ανυσηχεί αφού το λέει και η παιδίατρός σου.

Και εγώ δύο φορές ρώτησα τον δικό μας παιδίατρο. Δεν υπάρχει πρόβλημα μου είπε.

Και να φανταστείς πως όλη μέρα τρώει.

Όσο για το πόσο γρήγορα τρώνε, κάθε ένα έχει το ρυθμό του.Μπορεί να μην της αρέσει κατι στο φαγητό γι'αυτό να καθυστερεί να το φάει.Εμένα το έκανε στην φρουτόκρεμα, δεν έτρωγε γρήγορα γιατί δεν του πολυάρεσε. Μην σε ανυσηχεί.

 

Μια χαρά είναι και στο ύψος και στα κιλά. Να τη χαίρεσαι.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα η δική μου όταν έκλεισε τους 8 μήνες ήταν 75 πόντους και 9,100 κιλά. Και η παιδίατρος μου την έβγαλε χοντρή:shock::shock::shock:

Άσε μην την ψάχνεις, αν εσένα το παιδί σου φαίνεται οκ, συνέχισε όπως και πριν. Α, και η δική μου αργεί να φάει. Το μισάωρο το περνάμε κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια χαρα ειναι τα παιδακια σας ,καπια στυγμη σταματανε να περνουνε βαρος διλαδη περνουνε ελαχιστα .....

εμεις για παραδιγμα ειμαστε 17 μηνων ( κοριτσι ) 82 ποντους και 10,500 βαρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωστός ο πόνος αυτός των μανάδων... εμένα ο γιος μου είναι εφτάμιση μηνών 72 εκατοστά και είναι κορμί θανατυφόρο!!! :)

 

[] ξέχασα τη συνέχεια.... είναι 7 ολόκληρα κιλά!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλευτώ λίγο το θέμα σου και να ρωτήσω, η μικρή μου είναι 4 μηνών και τους δυο τελευταίους μήνες βάζει από 300 γρ, ενώ τους 2 πρώτους έβαζε από 1 κιλό. Αποκλειστικό θηλασμό, αλλά αλλεργική στη λακτόζη οπότε είμαι σε δίαιτα. Εμένα δεν μου φαίνετε φυσιολογικό, αν συγκρίνω από την μεγάλη μου. Το ύψος της είναι 63εκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα (καινουργια στο forum).Η μικρη μου γεννηθηκε 3,5 κιλα και και επαιρνε μισο κιλο τον μηνα.Απο οταν αρχισε να μπουσουλαει και τους δυο τελευταιους μηνες να περπαταει παιρνει το πολυ 200 γραμμαρια αλλα δεν σταματαει καθολου(αλκαλικες μπαταριες με συνδυασμο γεννητριας) :)

Σημερα κλεινει τους 13 μηνες και ειναι 9.900. Οποτε μην ανησυχεις την μια θα παιρνει λιγο,την αλλη λιγο παραπανω αλλα μπορω να σε καταλαβω.Εμεις οι μαμαδες παντα ανησυχουμε για ολα. Μια χαρα ειναι η ζουζουνιτσα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κοντευουμε τους 9 μηνες κ ειμαστε 8050 κιλα κ 71 παντους ο γιατρος μας λεει ολα καλα κ τρωμε πολυ καλα δε βαζουμε ευκολα κιλα δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο....

ioTmp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κοντευουμε τους 9 μηνες κ ειμαστε 8050 κιλα κ 71 παντους ο γιατρος μας λεει ολα καλα κ τρωμε πολυ καλα δε βαζουμε ευκολα κιλα δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο....

 

Και εμενα τον προηγουμενο μηνα πηρε ακριβως 140 γρ...Ε δεν θα αγχωθω κ ολας!!!Αντε μεθαυριο να δουμε τι εχουμε κανει αυτον τον μηνα...Εμενα επεσε 2 καμπυλες στο βαρος και απο υψος δεν πηρε ουτε εναν ποντο.Ειναι 79 ποντους βεβαια και οταν ειδα οτι δεν πηρε υψος φοβηθηκα λιγο και τις ειπα της Παιδιατρου:Μα γιατι δεν πηρε υψος ανησυχω....Και μου ειπε οτι τον 1ο χρονο της ζωης τους τα μωρα περνουν συνηθως 25 ποντους ε εμενα και καθολου να μην παρει απο δω και περα καλα ειμαστε...

 

Και εσενα μια χαρα απο υψος ειναι και απο βαρος...Απο την στιγμη που η γιατρος σου λεει ολα καλα εσενα τι σε τρωει και ανησυχεις???

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα κι από μένα

 

ο μπεμπης μου είναι 9,5 μηνών και γύρω στα 7,5 κιλά. Οι γυρω μου έχουν αρχίσει και με ανησυχούν ότι τα κιλά του είναι λίγα. Προσπαθώ να μην αγχωθώ γιατί κατά τα άλλα είναι σε όλα καλά. Μπουσουλάει και έχει αρχίσει να σκαρφαλώνει κιόλας.

τρωει τα εξής:πρωί 170 ml γάλα, δεκατιανό 2 φρουτα, μεσημεριανό ένα πιατο φαγητό, απόγευμα κρέμα 120ml, λίγο πιο μετά μισό γιαουρτάκι και βράδι 200 ml γάλα.

Τι άλλο να δώσω πια ? Αισθάνομαι ότι μόνο ταίζω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα

 

ο μπεμπης μου είναι 9,5 μηνών και γύρω στα 7,5 κιλά. Οι γυρω μου έχουν αρχίσει και με ανησυχούν ότι τα κιλά του είναι λίγα. Προσπαθώ να μην αγχωθώ γιατί κατά τα άλλα είναι σε όλα καλά. Μπουσουλάει και έχει αρχίσει να σκαρφαλώνει κιόλας.

τρωει τα εξής:πρωί 170 ml γάλα, δεκατιανό 2 φρουτα, μεσημεριανό ένα πιατο φαγητό, απόγευμα κρέμα 120ml, λίγο πιο μετά μισό γιαουρτάκι και βράδι 200 ml γάλα.

Τι άλλο να δώσω πια ? Αισθάνομαι ότι μόνο ταίζω

 

κ εμένα κάπου τόσα παίρνει η μικρή από 8-9 μηνών ....150γρ.....μια φορά πήρε 50γρ:shock:...κινούνται κ τα χάνουν τα γραμμάρια ευκολα...μην ανυσηχείς....:-D..μια χαρά μου ακούγεται το μωρό σου κινητικά :-)......κ το προγραμμά σου επίσης εκτός από το μισό γιαουρτάκι......είναι απαραίτητο? :confused:......

Link to comment
Share on other sites

Το δινω γιατι πολλες φορες την κρεμα δεν την τρωει ολη.Την εχει βαρεθει λιγο και δεν ξερω τι αλλο να δωσω για απογευματινο. Ελπιζω οταν αρχισει το αυγο να λυθει το προβλημα μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...