Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάνει λιγότερα απ'αυτά που θα'πρεπε??


Recommended Posts

ο μικρός μου είναι 4,5 μηνών. προχθές πήγαμε στην παιδίατρο και γενικά όλα καλά, αλλά μου είπε να τον βάζω περισσότερο μπρούμυτα γιατί ακόμα δε γυρνάει ανάσκελα από μόνος του, μόνο στο πλάι γυρνάει. η αλήθεια είναι πως δεν τον πολυέβαζα μπρούμυτα, γιατί ζοριζόταν και τον λυπόμουνά. της είπα πως μερικές φορές όταν τρώει γυρνάει το κεφάλι του 180 μοίρες ανάποδα σα να θέλει να δεί πίσω, (συνήθως βέβαια το κάνει όταν ακούει κάτι από πίσω ή παίζει τηλεόραση), ή όταν του μιλάει κάποιος γυρνάει εντελώς το κεφάλι του και την είδα που τον έβαλε να πατήσει τα πόδια του και μετά να καθίσει και μου είπε δεν έχει υπερτονία. για την υπερτονία διάβασα κάποια πράγματα εδώ μέσα και μερικά τα έχει κι ο δικός μου, δλδ. να σφίγγει λίγο τα δαχτυλάκια των ποδιών π.χ. ή το ότι δε γυρίζει ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα.. εφόσον βέβαια η γιατρό μου είπε πως δεν έχει, δε θέλω να ανησυχώ. υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει υπερτονία στο μέλλον ή γεννιέται το παιδί μ'αυτήν, γνωρίζετε? έπειτα λίγο με ανησυχεί που μερικές φορές τρομάζει εύκολα,και ακόμα δεν έχει εκλείψει τελείως το αντανακλαστικό του ξαφνιάσματος (εννοώ δλδ. ότι καμιά φορά όταν τον ξαπλώνω, έχει τα χέρια του ανοιχτά απλωμένα)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δική μου άποψη έχει διαμορφωθεί πλέον απο δύο παραδείγματα στον φιλικό μου περίγυρο.

 

Εξηγώ!: Οκ, διαβάζουμε διάφορα στο ίντερνετ και φανταζόμαστε ή αγχωνόμαστε, νομίζοντας ότι όλα θα τα πάθουμε εμείς ή το παιδί μας και πολλές φορές ανησυχούμε υπερβολικά δίχως βάση.

 

Απο την άλλη: Φιλικό μας ζευγάρι. Η κορούλα τους δεν μιλούσε καλά μέχρι τα 3 της. Επίσης, είχε ξεσπάσματα, έκανε εμετούς και γενικώς η συμπεριφορά της δεν ήταν καλή. Η μαμά της, θυμάμαι να μου λέει, ότι η κόρη της είναι νευρική και ότι κάνει εμετό απο αντίδραση, ότι της μιλάει και δεν της δίνει σημασία επιδεικτικά, κάνει πείσματα κλπ. Φυσικά όπως οι περισσότεροι, άκουγε ατάκες τύπου: "είναι στο παιδί", "θα μιλήσει απλά κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του", "είναι αντίδραση της ηλικίας" κλπ. Ο παιδίατρος, ούτε υποψία.... Τελικά, κάποιος φίλος τους μίλησε και άρχισαν να το ψάχνουν. Αποτέλεσμα: 1ον Ανακάλυψαν ότι το παιδί είχε δυσανεξία σε κάποιες τροφές και γι'αυτό και έκανε εμετό, όχι απο αντίδραση. 2ον Ανακάλυψαν ότι το παιδί έπασχε απο μερική κώφωση. Γι'αυτό δεν μιλούσε καθαρά. Γι'αυτό όταν η μαμά της της μίλαγε αυτή δεν ανταποκρινόταν. Όχι γιατί έκανε πείσματα. Γι'αυτό είχε ξεσπάσμα και νεύρα. Γιατί δεν μπορούσε να διαχειριστεί την κατάσταση, δεν καταλάβαινε τι της έλεγαν ή τι ζητούσαν απο αυτή.

 

Η δεύτερη περίπτωση που ξέρω, αφορά πάλι φιλικό ζευγάρι που το παιδάκι τους στα 3 του χρόνια, δεν έλεγε ούτε Μαμά. Και πάλι, το συγγενικό και φιλικό τους περιβάλλον, τους έλεγε ότι το παιδί θέλει τον χρόνο του και θα τα πεί όλα μαζεμένα. "ο δικός μου 3,5χρονών μίλησε και μετά δεν σταμάτησε" "τα αγόρια καθυστερούν" και λοιπές κλασσικές ατάκες. Και ο παιδίατρος τους, τους είχε πει ότι δεν έχει τίποτα το παιδί και επί λέξη: "Τίποτα δεν έχει το παιδί. Απλά σας γράφει κανονικά" Με αυτή την φράση, μου απαντούσε και η μαμά κάθε φορά που την ρωτούσα. Τελικά, κάπου κάτι άκουσαν και άρχισαν να κάνουν εξετάσεις. Το παιδάκι έχει αυτισμό.

Αν το ήξεραν νωρίτερα, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Γιατί η απομόνωση κάνει κακό στον αυτισμό και το παιδάκι αυτό, επειδή ήταν "νευρικό" και έκανε πράγματα περίεργα, αρκετές ώρες, το απασχολούσαν βάζοντας το να βλέπει dvd μέσα στην κούνια του.

 

Έχοντας λοιπόν, αυτές τις περιπτώσεις εν γνώση, λέω πια, ότι είναι καλό να έχεις ενημέρωση και πληροφορίες και δεν βλάπτει να το ψάξεις όταν υποψιαστείς κάτι. Μην ακούς γιαγιάδες, φίλους και γείτονες και μη μένεις μόνο στην άποψη του παιδιάτρου σου. Ρώτα κάποιον ειδικό για το θέμα.

Δεν θέλω να σε ανησυχήσω, πιθανόν να μην συμβαίνει απολύτως τίποτα με το μωρό σου και το εύχομαι ολόψυχα. Απλά, θέλω να σου πώ να μη βασίζεσαι στις δικές μας (των μελών του φόρουμ εννοώ) "διαγνώσεις" και να το ψάξεις σοβαρά για να είσαι σίγουρη. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι το μωρακι σου.Ο δικος μου τεμπέλης, πρωτη φορα γυρισε μπρουμητα ανασκελα πριν ενα μηνα, αλλά δεν πολυγουσταρει και δεν το κανει.

Χθες για πρωτη φορα εκατσε χωρις στηριγμα!Επίσης δεν κανει καμια προσπάθεια να μπουσουλήσει αλλά προσπαθει να σταθεί όρθιος:shock: και κραταει το βαρος του αν τον στηρίζεις.

Καθε μωρακι εχει τους ρυθμους του!!!:D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

mom, να το ψάξει δε λέω αλλά το μωρό της είναι 4,5 μηνών!

Και να το ψάξει από τώρα και τίποτα δε θα βρει και θα σαλτάρει..

 

Αφού το εξέτασε γιατρός και απέκλεισε αυτά που θα μπορούσε να έχει για την ηλικία του μην αγχώνεσαι καθόλου.

 

Και ΚΥΡΙΩΣ, επειδή έγραψες πως το κάνεις, μη προσπαθείς να κάνεις διάγνωση από μόνη σου με όσα βρίσκεις στο ίντερνετ! Θα σαλτάρεις!

Και για να δεις τι έννοώ, ψάξε ασθένειες που αφορούν στην ηλικία σου.. Σε πολλές από αυτές θα εκπλαγείς από το πόσα από τα συμπτώματα της ασθένειας έχεις κι εσύ..

Και το αντίστροφο... Μια βλακεία να ψάξεις(πχ "μούδιασμα") μπορεί και να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως θα πεθάνεις..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mom, να το ψάξει δε λέω αλλά το μωρό της είναι 4,5 μηνών!

Και να το ψάξει από τώρα και τίποτα δε θα βρει και θα σαλτάρει..

 

Αφού το εξέτασε γιατρός και απέκλεισε αυτά που θα μπορούσε να έχει για την ηλικία του μην αγχώνεσαι καθόλου.

 

Μπορεί να 'χεις και δίκιο, αλλά όταν "καείς απο το γάλα, φυσάς και το γιαούρτι...";) Το κυριότερο όμως είναι, ότι ήθελα με τα παραδείγματα να δώσω στην κοπέλα το μήνυμα, ότι δεν πρέπει να ακούει εμάς ή τους φίλους και συγγενείς, αλλά τους ειδικούς.

(Και κατά τη γνώμη μου, ο παιδίατρος δεν είναι το κατάλληλο άτομο για τα ΠΑΝΤΑ. (και στις δύο περιπτώσεις, οι παιδίατροι δεν έβρισκαν κανένα πρόβλημα στα παιδιά) Είναι σαν τον παθολόγο. Έχει γενικές γνώσεις παιδιατρικής και κάτι μπορεί να του ξεφύγει. Γι'αυτό υπάρχουν όλες οι άλλες ειδικότητες. Παιδοαναπτυξιολόγοι, παιδονευρολόγοι, παιδοορθοπεδικοί, παιδοοδοντίατροι κλπ.. )

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την Mom

 

για οτιδηποτε δεν σας φαινεται οκ, να εχετε τα ματια σας και τα αυτια σας ανοικτα. σαν το ενστικτο της μαμας δεν υπαρχει. καλυτερα να αποδειχθειτε λαθος παρα να ακουσετε "γιατι αργησες?"

 

δεν λεω να πιασετε ολες τους γιατρους με την σειρα και να τρεχετε χωρις λογο. απλα οτι δεν σας αρεσει, να το ψαχνετε

 

lloullou μια συμβουλη. να τον εχεις κατω οσο μπορεις. στρωμενα, παιχνιδακια γυρω γυρω, κανενα γυμναστηριο. και θα τον βρει τον δρομο του... ειναι μικρουλι ακομα. καλυτερα καθε εξαμηνο να αξιολογεις κατι.... ;)

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Lloullou αυτά που έγραψες ήταν σαν να μιλάς για το δικό μου μωρό , τώρα είναι 5..Οϋτε εγώ την έβαζα μπρούμυτα και τώρα αρχίσαμε γιατί και εγώ την λυπόμουν . Τώρα πήραμε πάρκο και την βάζω κα΄θε μέρα από λίγο .... ούτε εμένα μου έχει πει κάτι ο γιατρός ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

η υπερτονία φαίνεται απο την γέννηση. Ο παιδίατρος οφείλει να την δεί οταν ακόμα είναι νεογέννητο.Οπότε χαλάρωσε.Να παρατηρείς το παιδάκι σου και να δεις πως αναπτύσεται.Μην βγάζεις συμπεράσματα γρήγορα.

 

Οσο για αυτα που δίαβασα πιο πάνω για τα δύο παιδάκια που το ένα είχε κώφωση και το άλλο αυτισμό φταίει ο παιδίατρος.θεωρώ απαραδεκτο ένας παιδίατρος να μην μπορεί να τα καταλάβει αυτά.η ιατρική δεν στηρίζεται στις φράσεις <είναι στο παιδί> .Ο αυτίσμος μπορεί να διαγνωστεί πριν τους 18 μηνες ζωής ενώ η κώφωση απο μηνών. Απαράδεκτα πράγματα και νευριάζω που γίνονται αυτα στις μέρες μας

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή ανέφερε το ότι δεν έχει υπερτονία, άρχισα να το ψάχνω να δώ τι είναι, αλλά ψιλομπερδεύτηκα. υποθέτω γεννιέται ένα παιδάκι με υπερτονία. άκαμπτος δεν είναι σε καμιά περίπτωση, αλλά βρήκα κοπέλες να λένε πως επειδή σφίγγει και ξεσφίγγει τα δάχτυλα των ποδιών του (σαν γεράκι), έχει υπερτονία. κι εμένα το κάνει μερικές φορές αυτό, αλλά ως τώρα δεν το θεώρησα κακό. επίσης μερικές φορές τεντώνει χέρια πόδια σε πλήρη έκταση, κι αυτό λέει κάτι? τι να πώ βρε παιδιά? έπειτα την παιδίατρο την είδα που τον έβαλε να πατήσει στις πατούσες και να κάτσει στον πωπό γιαυτό το λόγο, αλλιώς δε θα το έκανε προφανώς. τώρα, για το ότι τεντώνει το σώμα του προς τα πίσω, σα να θέλει να δεί πίσω του, ή όταν ακούει κάποιον από πίσω, ως τώρα το θεωρούσα απλή περιέργεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πω τη δικη μας περιπτωση, οχι για να σε καθησυχασω, αν κατι σου φαινεται υποπτο και σε ανησυχει ψαξτο οσο μπορεις και γω αυτο κανω. Δεν αφηνω τιποτε στην τυχη...Η μικρη μου δεν σηκωσε ποτε το σωμα της οταν τη βαζαμε μπρουμυτα, θελω να πω οτι τη βαζαμε μπρουμυτα οντας μωρακι και ζοριζοταν πολυ και δεν εβαζε τα χερια της για να σηκωσει τον κορμο της. Δε θυμαμαι τι μηνας ηταν αλλα θυμαμαι οτι η γιατρος μας ειπε οτι θα επρεπε να το κανει. Ειχα ανησυχησει πολυ...Επειτα, περιπου 5,5 μηνων, την εβαλε να καθισει και δε στερεωνε το σωμα της καθολου αλλα το πηγουνι της ακουμπησε τα γονατα της. Μας λεει η γιατρος οτι πρεπει να τη βαζουμε μπρουμυτα να εξασκησει και να δυναμωσει τους μυες της πλατης διαφορετικα δε θα μπορεσει να καθισει και πρεπει να κανουμε φυσικοθεραπειες κτλ κτλ. Σε πληροφορω οτι σε 1 εβδομαδα απο εκεινη την εξεταση καθισε κανονικοτατα και σε 2 εβδομαδες καθοταν εντελως μονη χωρις στηριξη με μαξιλαρια. Αυτο που εγω εχω καταλαβει ειναι οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και δεν μπορουν ολα να ακολουθουν τους γενικους κανονες κατα γραμμα, τωρα πρεπει να κανει αυτο, τωρα εκεινο κτλ...Βεβαια οταν κατι ειναι πολυ χτυπητο δεν το δικαιολογεις με το "ειναι στο παιδι", αλλα το ψαχνεις...Αλλα για πραγματα πιο απλα, περιμενε και δωσε χρονο στο παιδι σου...και μην ακους αλλες μαμαδες, εχουν την ταση να βαζουν πολυ σαλτσα στο τι κανουν τα δικα τους παιδια που νομιζεις οτι το δικο σου εχει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο τεστ υπερτονιας γινεται στην γεννα. Μπρουμυτα την πρωτο εβαλα 4 μηνων και εκανε να γυρισει απο μπρουμυτα ανασκελα 1.5 μηνα. Δλδ προς 6 μηνες το οποιο θεωρειτε καθυστερημενο. Περιττο να σου πω οτι το παιδι περπατησε 12 μηνων και ειναι μια χαρα. Απο 4.5 μηνων θεωρω υπερβολικο να ασχολειστε αν γυρναει ανασκελα......δεν ξερω. Διαφωνω με την mom, δεν χρειαζεται τετοια υπερβολη και ειδικα σε κατι τοσο μικρο και σε τοσο μικρη ηλικια. Αλλο το παιδι να ειναι 3.5 ΧΡΟΝΩΝ και να μην εχει βγαλει αχνα...εκει αν δεν το ψαξεις εχεις ηδη καθυστερησει πολυ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο τεστ υπερτονιας γινεται στην γεννα. Μπρουμυτα την πρωτο εβαλα 4 μηνων και εκανε να γυρισει απο μπρουμυτα ανασκελα 1.5 μηνα. Δλδ προς 6 μηνες το οποιο θεωρειτε καθυστερημενο. Περιττο να σου πω οτι το παιδι περπατησε 12 μηνων και ειναι μια χαρα. Απο 4.5 μηνων θεωρω υπερβολικο να ασχολειστε αν γυρναει ανασκελα......δεν ξερω. Διαφωνω με την mom, δεν χρειαζεται τετοια υπερβολη και ειδικα σε κατι τοσο μικρο και σε τοσο μικρη ηλικια. Αλλο το παιδι να ειναι 3.5 ΧΡΟΝΩΝ και να μην εχει βγαλει αχνα...εκει αν δεν το ψαξεις εχεις ηδη καθυστερησει πολυ.

 

Συμφωνω και επαυξανω...αλλο το ενα και αλλο το αλλο...μα τι να ψαξεις σε ενα παιδι 4.5 μηνων;;; Και μενα 12,5 μηνων περπατησε και τωρα την κατεβαζω απο οπου βρω, γιατι σκαρφαλωνει και χωνεται παντου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μετα μέλη mom και itsme και συμπληρώνω...

 

όταν γέννησα τον τρίτο μου γίοκα...στην πρώτη επίσκεψη στον παιδίατρο δεν μας έκανε το αντανακλαστικό του εναγκαλισμού (Αν ένα βρέφος αισθανθεί ότι πέφτει, αν ακούσει δυνατό θόρυβο ή αν δεν στηρίξετε καλά το κεφαλάκι του, θα ανοίξει και θα ξανακλείσει τα χεράκια του σαν να θέλει να αρπαχτεί από κάπου.)..

 

Ο Παιδίατρος επέμενε ο μικρός τίποτα...ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!Σε 2 βδομάδες θα μας ξαναέβλεπε αποκλειστικά γι αυτό...στο διάστημα που μεσολάβησε η λεχώνα μάνα έκατσα και το έψαξα..σε ποιές περιπτώσεις δεν έχουμε αυτο το αντανακλαστικό..ΌΛΑ οδηγούσαν στα καθηστερημένα παιδιά...2 βδομάδες ένοιωθα νεκρή...πολλές σκέψεις οδηγούσαν σε πολλούς δρόμους...πως θα άλλαζε η ζωή μας αν ήταν..τι θα απογινόντουσαν τα άλλα 2 παιδάκια μου στην συμβίωση με το μωρό και διάφορα άλλα..κόντεψα να σαλτάρω...

 

Η δεύτερη επίσκεψη ήταν η απόλυτη χαλάρωση ...το μωρό το έκανε με την πρώτη φορά και μετά ξανά και ξανά...

 

Απο τότε ναι μεν διαβάζω για να είμαι ενήμερη προς όλες τις κατευθήνσεις αλλά δεν είμαι τόσο απόλυτη σε αυτά που διαβάζω...:roll:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού lloullou ηρέμησε.. Σε έχω διαβάσει και άλλου και βλέπω ότι αγχώνεσαι με τα πάντα. Με όλο το συμπάθειο το χειρότερο από όλα για το παιδάκι σου, που είναι φυσιολογικότατο, είναι το άγχος σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις δίκιο βρε marilou, όλο τα ίδια κάνω! δεν ξέρω πως πέφτω σ'αυτή τη λούμπα και καταφέρνω να αγχώνομαι.. αλλά θέλω να παίρνω και τις γνώμες σας εδώ μέσα, όσο να'ναι, υπάρχουν πολύ πιό έμεπιρες μαμάδες.. ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να 'χεις και δίκιο, αλλά όταν "καείς απο το γάλα, φυσάς και το γιαούρτι...";) Το κυριότερο όμως είναι, ότι ήθελα με τα παραδείγματα να δώσω στην κοπέλα το μήνυμα, ότι δεν πρέπει να ακούει εμάς ή τους φίλους και συγγενείς, αλλά τους ειδικούς.

(Και κατά τη γνώμη μου, ο παιδίατρος δεν είναι το κατάλληλο άτομο για τα ΠΑΝΤΑ. (και στις δύο περιπτώσεις, οι παιδίατροι δεν έβρισκαν κανένα πρόβλημα στα παιδιά) Είναι σαν τον παθολόγο. Έχει γενικές γνώσεις παιδιατρικής και κάτι μπορεί να του ξεφύγει. Γι'αυτό υπάρχουν όλες οι άλλες ειδικότητες. Παιδοαναπτυξιολόγοι, παιδονευρολόγοι, παιδοορθοπεδικοί, παιδοοδοντίατροι κλπ.. )

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ

Κι ο δικος μας παιδιατρος δεν υποψιαστηκε τιποτα οταν 9 μηνων ο γιος μας του ειπαμε καποια πραγματα που ειχαμε δει.

Τον ρωτησαμε για παιδονευρολογο και μας ειπε καποιον να δει τον μικρο "για να μας φυγει η ιδεα"

Τελικα ο μικρος ειχε ημιπληγια οπως διεγνωσε στο Παιδων η νευρολογος , πριν ακομα κανει μαγνητικη, που επιβεβαιωσε το προβλημα. Εδω και 2,5 χρονια κανει φυσιοθεραπεια--λογοθεραπεια και εργοθεραπεια με πολυ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ

Κι ο δικος μας παιδιατρος δεν υποψιαστηκε τιποτα οταν 9 μηνων ο γιος μας του ειπαμε καποια πραγματα που ειχαμε δει.

Τον ρωτησαμε για παιδονευρολογο και μας ειπε καποιον να δει τον μικρο "για να μας φυγει η ιδεα"

Τελικα ο μικρος ειχε ημιπληγια οπως διεγνωσε στο Παιδων η νευρολογος , πριν ακομα κανει μαγνητικη, που επιβεβαιωσε το προβλημα. Εδω και 2,5 χρονια κανει φυσιοθεραπεια--λογοθεραπεια και εργοθεραπεια με πολυ καλα αποτελεσματα.

Το είπα και πιο πάνω δεν γίνεται ένα μωρό 9 μηνών να έχει ημιπλιγία και ο παιδίατρος να μην το έχει πάρει είδηση.Ο είδικός χρειάζεται μετά αλλα ο παιδίατρος εαν θέλει να θεωρείται καλός επιστήμονας οφείλει να τα ξέρει αυτά τα βασικά.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ μετά μου λέτε να μην αγχώνομαι και όλο κάτι γίνεται! χθές λοιπόν γκρίνιαζε συνέχεια, δεν ξέρω τι τον έχει πιάσει 2 μέρες τώρα, και πάμε να τον βάλουμε στον μάρσιππο και ήμασταν στο μπάνιο που είναι χαμηλοτάβανο και πάω να τον σηκώσω ψηλά για να μπούν τα πόδια του και χτύπησε το κεφάλι του στο ταβάνι!! περιττό να σας πώ πως θα λιποθυμούσα εκεινη την ώρα! έκανε κι εμετό λιγάκι, πήρα την παιδίατρο και μου είπε να τον παρακολουθώ για τα 2 επόμενα 24ωρα και να μην ξανακάνει εμετό. ευτυχώς δεν έκανε και οι αντιδράσεις του δείχνουν οκ. αλλά από χθές είμαι χάλια και νοιώθω τρομερές τύψεις. νοιώθω τόσο, μα τόσο άχρηστη σαν μάνα.. φοβάμαι μην έπαθε τίποτα. 4,5 μηνών μωράκι και να του χτυπήσω το κεφάλι στο ταβάνι από δική μου απροσεξία??

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!!! lloullou και κοριτσια και εγω τα ίδια περνάω όλη την ώρα παράτηρώ το μωρό τι κάνει και σημειώνω όταν κάτι δεν μ αρεσει να το ρωτήσω στην παιδιατρο να μου πει αν ειναι φυσιολογικό. Έχω και αρκετές φιλες με μωρά και παιδιά και τις ρωτάω όταν βλέπω ότι κάτι δεν το εχει κανει ή κανει κάτι το οποίο μου φαινεται παράξενο. Το δικό μου μωράκι είναι 5 μηνών αλλά κατά ενα μηνα πρόωρο και δεν μπορώ να καταλάβω τι μου γινεται. Αλλα πραγματα τα κανει κανονικά σαν να ήταν 9μηνιτικο και αλλα καθηστερει και παθενω μεχρι να τα κανει. Υπάρχει και ένα αυτιστικό παιδάκι ανυψακι και κάπου εδω στο internet διαβασα οτι ο αυτισμος ειναι κληρονομικος επίσης ειχα δύσκολη εγκυμοσινη και πηρα φαρμακα (που επιτρεπονται) και ολη την ωρα σκευτομαι μηπως υπάρχει πρόβλημα. Καποια στιγμη ειχα φτασει σε τραγικα επίπεδα(κλάματα) τωρα απλά παρακολουθώ και ρωταω μίπως εντοπίσω κατι και μπορούμε να το λυσουμε αλλιώς πρέπει να το δεχτω.

Εμένα μου είπε η παιδιατρος για υπερτονια γιατι το παιδι δεν καθοταν μπρουμητα και οτι θα έπρεπε να εχει γυρισει ανασκελα και να ερθετε την επομενη φορα να σας δειξω να του κανετε φυσιοθεραπειες. Πήγα στο σπίτι μέσα στη στεναχωρια οτι το παιδι ειναι πισω και τι θα κανουμε. Το πηρε ο αντρας μου (που όπως ολοι οι αντρες ειναι πιο ψυχρεμος) το έβαλε 30' μπρουμητα και σε τρεις μέρες γυρισε οταν πηγαμε στο επομενο ραντεβου σε μια βδομαδα της το ειπα και ειπα οτι αλλη φορα δεν θα πανικοβληθω τοσο γρήγορα οχι όμως και καθόλου.

Τώρα οσο αφορα το χτύπημα στο κεφάλι αν νομιζεις οτι καθεσαι ακομα και τωρα (μετά το τηλεφώνημα στην παιδιατρο)σε αναμένα κάρβουνα εγώ θα έπαιρνα το παιδί και θα το πήγαινα στο νοσοκομέιο για μία εξέταση. Θα τους έλεγα τι έχει συμβει, την αντιδραση του παιδιού και τι μου είπαι η παιδίατρος και τους φοβους μου και ας κρινουν αυτοι αν το παιδι πρεπει να εξεταστει περισσότερο.

Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ αλλα έκανα οτι μπορουσα για να το περιορισω αλλα δεν...

Να σας ζησουν τα παιδακια σας

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασαν τα 2 24ωρα που μου είπε η γιατρός και ο μικρός δεν ξαναέκανε εμετό, ούτε υπνηλία (το αντίθετο, μάλιστα) και γενικά δεν έιδα αλλαγή στη συμπεριφορά του, οπότε θέλω να πιστεύω πως φτηνά την γλυτώσαμε.. ακόμα βέβαια δε μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. το καλό είναι πως εδώ και 2 μέρες τον έβαζα μπρούμυτα και τελικά γύρισε μόνος του ανάσκελα! και επίσης από σήμερα άρχισε και τις τσιρίδες και να είναι πολύ πιό κινητικός και ζωηρός! τι να πώ.. τελικά το χτύπημα του έκανε καλό.. :))

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα lloullou.Πραγματικα μολις διαβασα το πρωτο σου μηνυμα ηταν σαν να μιλαγες για το δικο μου παιδακι.Ειναι κι εμενα 4,5 μηνων και καποια απο αυτα που λες τα κανει εκτος απο αυτο που λες με τα δαχτυλα των ποδιων εκτος αν δεν το εχω παρατηρισει εγω.Παντως για το μπρουμητα να σου πω την αληθεια δεν την πολυ βαζουμε και τωρα που σε διαβασα την εβαλα,με τα χεραια δεν βαζει δυναμη να σηκωσει τον κορμο ουτε γυρναει απο μπρουμητα ανασκελα μονο κουναει το κεφαλι δεξια και αριστερα.Που λες για το κεφαλι που το γυρναει πισω εγω θεωρησα οτι το κανει επειδη θελει να ρευτει γιατι καποιες φορες το εκανε την σηκωσα και ρευτηκε.Επισης τρομαζει κι εμενα πολυ ευκολα.Να ανησυχω για ολα αυτα????Τι κανατε και τελικα γυρισε ανασκελα?Δεν υπαρχει περιπτωση καποια μωρα να πηγαινουν με πιο αργους ρυθμους?

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Μην εχεις αγχος.Ειναι απολυτα φυσιολογικο καθε μωρο να εχει το χρονο του.Υπαρχουν μωρακια που γυρισαν μετα τον 6 μηνα κ ειναι υγιεστατα!Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ειδικα για το αν γύρισε ανασκελα κτλ θα έλεγα να μην αγχώνεστε αν ολα τα αλλα ειναι εντάξει. εμείς γυρίσαμε 8 μηνών και την επόμενη μέρα σηκώθηκε από ανάσκελα καθιστή. Και η γιατρός δεν αγχώθηκε ποτέ και προφανώς δικαίως δεν αγχώθηκε. Μην ψάχνεστε όλη την ωρα γιατι χάνουμε τις καλύτερες εποχές από τα μωρά μας. (για να τα ακουω και εγώ τα λέω).

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να γνωρίζετε κορίτσια. Εμένα γυρνούσε μόνο από ανάσκελα μπρούμυτα από 4,5 μηνών. Από μπρούμυτα ανάσκελα γύρισε αφού μπουσούλησε και σηκώθηκε όρθια, γύρισε δηλαδή περίπου 9 μηνών. Ηρεμήστε λοιπόν και αφήστε τα παιδάκια σας στην ησυχία τους. ότι είναι να κάνουν θα το κάνουν στην ώρα τους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...