Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Παιδια εχω δύο μικρά παιδια 2 ετών και 1 ετους και θελω να μου πειτε πόσα χρηματα δινετε στη babysitter οσοι εχετε 2 παιδια?

 

Τι κάνουν περα απο φυλαξη?

 

Μου ζητησε μια υποψηφια που την ειχε μια φιλη μου και ειναι πουλυ καλη στη δουλεια της και σχετικα νέα ( 32 ετων) 600 ευρω για 8ωρο και υποσχεθηκε να αναλάβει ο,τι αφορα τα παιδια και μαγειρεμα για εμας και συμμαζεμα της κουζινας.

 

Ειναι νορμαλ τιμή ...πολλά... λίγα? :roll: Δεν ξερω καθολου τι παιζει απο αμοιβες βοηθηστε με σας παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια εχω δύο μικρά παιδια 2 ετών και 1 ετους και θελω να μου πειτε πόσα χρηματα δινετε στη babysitter οσοι εχετε 2 παιδια?

 

Τι κάνουν περα απο φυλαξη?

 

Μου ζητησε μια υποψηφια που την ειχε μια φιλη μου και ειναι πουλυ καλη στη δουλεια της και σχετικα νέα ( 32 ετων) 600 ευρω για 8ωρο και υποσχεθηκε να αναλάβει ο,τι αφορα τα παιδια και μαγειρεμα για εμας και συμμαζεμα της κουζινας.

 

Ειναι νορμαλ τιμή ...πολλά... λίγα? :roll: Δεν ξερω καθολου τι παιζει απο αμοιβες βοηθηστε με σας παρακαλω....

 

Σσσσσ μη το πεις ούτε του παπά! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δύο μικρά παιδια 2 ετών και 1 ετους και θελω να μου πειτε πόσα χρηματα δινετε στη babysitter οσοι εχετε 2 παιδια?

 

Τι κάνουν περα απο φυλαξη?

 

Μου ζητησε μια υποψηφια που την ειχε μια φιλη μου και ειναι πουλυ καλη στη δουλεια της και σχετικα νέα ( 32 ετων) 600 ευρω για 8ωρο και υποσχεθηκε να αναλάβει ο,τι αφορα τα παιδια και μαγειρεμα για εμας και συμμαζεμα της κουζινας.

 

Ειναι νορμαλ τιμή ...πολλά... λίγα? :roll: Δεν ξερω καθολου τι παιζει απο αμοιβες βοηθηστε με σας παρακαλω....

 

η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά... πρόσεχε, σου ζήτησε ένσημα;;; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου ζήτησε ενσημα... Σε περιπτωση που δουλεψει 4ημερο (ενδεχεται να δουλευω 4μερες την εβδομαδα) και 8ωρο παλι ποσα να της δωσω? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν μου ζήτησε ενσημα... Σε περιπτωση που δουλεψει 4ημερο (ενδεχεται να δουλευω 4μερες την εβδομαδα) και 8ωρο παλι ποσα να της δωσω? :roll:

 

Για 4ήμερο 520-530 πιστεύω ότι είναι καλά.Εξαρτάται από το αν μένει κοντά ή αν π.χ. παίρνει 2 λεωφορεία για να έρθει.

Πάντως σου προτείνω να την πάρεις 3-4 μέρες που θα είσαι κι εσύ στο σπίτι για αρχή για να μη νοιώσουν τα παιδιά ότι τα παρατάς με μία ξένη.Έτσι θα σιγουρευτείς ότι θα είναι οk. :wink:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν εννοείται, ότι αποκλείεται να την προσλάβεις (προς όλους το λέω)

εάν δεν συμφωνήσεις απλώς για μια δοκιμαστική συνάντηση για να δείς πως τα πάει με τα παιδιά σου - . συναισθηματικά.

δεν ξέρω αν είδες και το άρθρο που λέει διάφορα για την πρόσληψη babysitter -..... (είναι στην κατηγορία http://parents.org.gr/health/?sid=185 ")

 

προφανως είναι έμπειρη για να μπορεί να τα αναλάβει όλα αυτά.

Αυτή είναι καλή ένδειξη -

ότι και αν γίνει, πάντα δοκιμαστικό - όχι σαν δουλειά - απλώς σαν συνάντηση για να παίξουν και να βοηθήσει λίγο σε κάτι. όχι για πάνω απο μια ώρα - μιάμιση.

καλό θα είναι να είναι σε ώρα που έχετε και λίγη χαλαρότητα, αλλά και που πρέπει να κάνετε και κάτι συγκεκριμένο να δείς πως ανταπεξέρχεται, τι μεθόδους πειθαρχείας χρησιμοποιεί για το μεγαλύτερό σου, κτλ.

 

(τα ρωτας αυτά και στην αρχική συνέντευξη, αλλά πρέπει και να τα δείς σε πράξη - τα λόγια δεν φτάνουν...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακόμα..παρόλο που δεν θελει ένσημα, πρεπει να διευκρινήσεις τα εξής (τα οποια δεν είναι αυτονόητα, πιστεψτε με...)

- Ο μισθός είναι επι 12 ή επι 14??

- θα εργάζεται τις αργίες??? (επίσημες και μη..)

- Θα πληρωνεται για τις μερες που θα τυχει να λείψει (άρρωστη ή με άδεια, για δουλειές, κλπ κλπ) ???

 

Ακόμα, στην περίπτωση που αναλάβει και άλλες δουλειές (μαγείρεμα, συμμαζέματα κλπ), καλό είναι να οριοθετηθεί ακριβώς το τι είναι μερος της δουλειας της (και άρα θα είναι "υποχρεωμενη" να το κάνει).

 

Επισης, πρεπει να οριοθετήσετε και τι ακριβώς κάνει με τα παιδια (παιχνίδια, απασχόληση κλπ) αλλά και τις προτεραιότητες μεταξύ παιδιών και συγυρισμάτων..

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία - γενικά δεν ενδιαφέρονται για ένσημα οσες δουλεύουν δεν δουλεύουν πλήρες ωράριο και είναι ασφαλισμενες στο ταμείο του άντρα τους, και άρα δεν χρειάζονται καποια επιπλέον ασφάλιση και προτιμουν να παιρνουν περισσσοτερα στο χερι παρα να δινουν στο ΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις πλωρώνουμε 380€ (χ 14 μισθούς το χρόνο) για 7 ώρες επι 5 ημερες την εβδομαδα. Πάω τον μικρό σπιτι της , το φαγητο του ετοιμο απο εμενα, αν καποια μέρα ειναι αδιάθετη ή κάτι συμβει κ δεν μπορει να μου τον κρατησει την πληρώνεται.Ενσημα δεν μας εχει ζητησει γιατι ειναι ηδη συναξιόυχος.Τα δώρα δηλ 14 μισοθους δεν μας τα απαίτησε απλά θεώρησαμε ότι ειναι σωστό να τα πέρνει(Χριστουγγενα - Πάσχα-Καλοκαιρι) Και όλα αυτα στην Πάτρα....γιατι στην Αθηνα απ'οτι εχω μάθει οι τιμές ειναι μεγαλύτερες......

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τις babysitter γιατί είμαι σε φάση που ψάχνω μια κυρία - κοπέλα - whatever για το μωρό μου (10 μηνών) και δεν ξέρω μέχρι που με παίρνει στις διαπραγματεύσεις..... :roll:

 

π.χ. Μια babysitter που έχει συμφωνήσει με μισθό (χ14 χωρίς ένσημα) το καλοκαίρι συνήθως πόση άδεια παίρνει? Και αν υπάρχει καλοκαιρινό σπίτι σχετικά κοντά (σε απόσταση 1 ώρας από το κανονικό) είναι δύσκολο να βρω κάποια να έρχεται εκεί το καλοκαίρι ?

 

Επίσης αν ξέρει κάποια / κάποιος πόσο κινδυνεύω από ενδεχόμενη καταγγελία ? Συμβαίνει συχνά να συμφωνούν χωρίς ένσημα και στη συνέχεια να κάνουν καταγγελία στο ΙΚΑ ? Από την στιγμή που θα δουλεύει στο σπίτι μου που θεωρείται άσυλο πως μπορεί το ΙΚΑ να ελέγξει τα λεγόμενά της?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω εναγωνίως σχετική διαφώτιση :?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις ποσο στοιχιζει μια babysitter από 8-6 το απόγευμα?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορώ να ρωτήσω κι εγώ συμπληρωματικά κάποια πραγματάκια? έχω ραντεβού με μια κυρία την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα να ξέρω τί γίνεται με τις μέρες που εγώ δε θα τη χρειάζομαι, όποτε δηλαδή έχω εγώ ή ο άντρας μου άδεια... θα τις πληρώνεται κανονικά? μιλάμε δηλαδή για περίπου δύο μήνες το χρόνο :?

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

η συμβουλή μου -

 

όταν με το καλό βρείτε το άτομο που θέλετε -

μετά απο πολλές συνεντεύξεις, και ποτέ με το πρώτο αμέσως που θα βρείτε -

 

στις συνεντεύξεις πρώτα θα φροντίζετε να λύνετε ΟΛΑ τα υπόλοιπα, - να δείτε ότι συμφωνείτε στο πιο σημαντικό πράγμα, που είναι η σχέση του ατόμου με το παιδί σας,

 

μετά απο συνάντηση του ατόμου με το παιδί σας, όπου θα δείτε πως θα τα πάει,

τότε κανονίζετε και τα συγκεκριμένα χρηματικά πράγματα.

 

βασικά πρίν, στην πρώτη συνέντευξη, θα ζητήσετε να σας πουν τι έπερναν στην προηγούμενη δουλειά τους, για πόσες ώρες και για ποιές αργίες πόσες διακοπές, πόσες φορές βραδυνό, πόσες φορές επίσκεψη στο εξοχικό. (αν το κάνουν αυτό)

 

θα πείτε ότι θα τα σκεφτείτε όλα αυτά.

δεν θα κάνετε εσείς ακόμα κάποια πρόταση, θυμηθείτε εσείς είσαστε το αφεντικό της υπόθεσης, δεν εξαρτάστε εσείς απο το άτομο αυτό, αλλά αυτό απο εσάς.

 

δεν χρειάζεται να κάνετε ΚΑΜΙΑ συμφωνία απο την πρώτη συνάντηση.

πάντα θα λέτε ότι θέλετε να το σκεφτείτε ένα βράδυ και μετά ότι θα πάρετε την επόμενη μέρα τηλέφωνο.

 

οι έμπειρες μπειμπισιττερ έχουν συνήθως ήδη κάτι στο μυαλό τους που ζητάνε και δίνουν οπότε,

 

θα παίρνετε και πάντα τηλέφωνα τις συστάσεις, θα ρωτάτε και εκεί. (για όλα και για τα οικονομικά)

 

ΠΟΤΕ δεν θα παίρνετε άτομο χωρίς πρίν να έχετε πάρει τηλ. για συστάσεις. (και έχετε μιλήσει στο τηλέφωνο).

 

μην πιέζεστε να πάρετε αποφάσεις επι τόπου. Συνήθως μια καλή μπειμπισίτερ δεν θα σας πιέσει να πάρετε μια απόφαση .

έτσι και χρόνο θα έχετε να ρωτήσετε εδώ τις υπόλοιπες μητέρες και να δείτε τα οικονομικά σας.

 

όσον αφορά τα του ΙΚΑ αυτά εξαρτώνται απο το κάθε άτομο.. δεν θυμάμαι τους νόμους όμως για αυτό.. (για το αν δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στο ΙΚΑ οι μπειμπισίττερ)

 

sassy θα την ρωτήσεις τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά της σχετικά με αυτά, και θα πάρεις και συστάσεις για να επιβεβαιώσεις τα πάντα εννοείται. αναλόγως αποφασίζεις μετά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μια καλή μπειμπισίτερ δεν θα σας πιέσει να πάρετε μια απόφαση

 

Πολυ σωστο αυτο !!!

Οχι σαν μια που ειχε ερθει εδω και ηθελε σονι και καλα να ξεκινησει την ιδια μερα !!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μια καλή μπειμπισίτερ δεν θα σας πιέσει να πάρετε μια απόφαση

 

Πολυ σωστο αυτο !!!

Οχι σαν μια που ειχε ερθει εδω και ηθελε σονι και καλα να ξεκινησει την ιδια μερα !!! :twisted:

 

 

Καλημέρα, κορίτσια

Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά τι μισθούς έχετε για να μπορείτε να δίνετε 600-800 ευρω σε μια γυναίκα ή παιδικό σταθμό: Eγω έχω δυο παιδια 4 και 2,5, ο μεγάλος πηγαίνει δημόσιο παιδικό και την μικρή την έχει η μαμά μου.Θέλω να βρώ μια λύση να την απαλλάξω απο το βάρος τριων μικρων παιδιών(προσεχει και της αδερφής μου)αλλα με βασικό μισθό υπαλληλου γραφείου δεν βγαίνω με τίποτα! Εχετε να προτείνετε κάτι:

MARIA

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επειδή ασχολούμαι με τον χώρο (είμαι παιδαγωγός και εργάζομαι σε σπίτια) ξέρω ότι οι τιμές για 8ωρο ειναι στην κλίμακα 600-700 και αναλόγως την κοπέλα αν θέλει και ένσημα. Αλλά και για να φτάσεις να ζητήσεις 600+ ένσημα θα πρέπει να έχει δουλέψει και σε άλλες οικογένειές , να έχεις καλές συστάσεις, σεμινάρια κτλ. Εγώ στην αρχή που τελείωσα τη σχολή έπαιρνα 350 αλλά στα 19 και χωρίς ουσιαστικά εξοδα ηταν καλά. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι αν ψάχνετε για μια Ελληνίδα παιδαγωγό με συστάσεις μπορεί να σας ζητήσει παραπάνω χρήματα αλλά υπάρχουν και άξιες κοπέλες που έχουν σπουδάσει και έχουν΄πολύ όρεξη για δουλειά και συνήθως αυτές θα εφαρμόσουν κατα γράμμα αυτά που θέλετε (και μπορείτε να ζητήσετε συστάσεις απο τις ΄νηπιαγωγούς που τις εκπαιδεύουν)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, πολυ ενδιαφεροντα οντως ολα υατ που λετε, γιατι κι εγω βρισκομαι στην διαδικασια ευρεσης babysitter kai εχωακουσει απο πολυ χαμηλα μεχρι πολυ υψηλα ποσα. Επι τη ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζεται καποιο αξιοπιστο ατομο να μου συστησετε, ιγια την φυλαξη της μικρης μου. Μενουμε στον Βυρωνα. Σας ευχαριστω πολυ εκτων προτερων.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη μια γυναικα που προσεχει τα παιδια για λιγες ωρες.μου ειπαν για το baby parking στην Πατρα κ αναρωτιεμαι αν ειναι καλο.μηπως ξερει καμμια,κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες & όλους. Η μπέμπα μου θα κλείσει μήνα όπου να'ναι. Εγώ έχω κανονίσει να επιστρέψω στη δουλειά τον Ιούνιο οπότε τότε θα χρειαστώ μια κοπέλα να την προσέχει. Έχω τη δυνατότητα να αφήσω το παιδί στη μαμά μου και στην πεθερά μου (εναλλάξ) αλλά για τη δεύτερη έχω πάρα πολλές ανησυχίες και για το λόγο αυτό θέλω να βρω μια κοπέλα (παιδαγωγό ή φοιτήτρια νηπιαγωγό ή παιδαγωγό) να μου κρατάει το παιδί το μισό μήνα (τον υπόλοιπο μισό μπορεί η μαμά μου).

Ξέρετε αν αυτό είναι ευκολο? Επίσης δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα χρήματα στις περιπτώσεις αυτές. Μένω στο Νέο Ηράκλειο οπότε αν γνωρίζει κανεις που μπορώ να απευθυνθώ θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Απο που ξεκινάει κανεις να βρει babysitter?

Ευχαριστώ προκαταβολικως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...