Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γενέθλια στο πάρτυ της αποφοίτησης?


Recommended Posts

το αγοράκι μου έχει γενέθλια στις 21/6, γίνεται 6 ετών. σκεφτόμουν να κάνουμε φέτος τα γενέθλιά του σε έναν ωραίο παιδότοπο με δημιουργική απασχόληση. θα ήταν ωραία για να αποχαιρετηθεί και με τους συμμαθητές του (τελειώνει το νήπιο), με πολλούς από τους οποίους ειναι μαζί από 2 ετών.

δυστυχώς, τα πράγματα ήρθαν έτσι που δεν έχω διάθεση και χρόνο να ψάξω για κάτι. προέκυψαν σοβαρά θέματα υγείας σε άτομο της οικογένειάς μου και τρέχουμε...

στις 19/6 (δύο μέρες πριν τα γενέθλια) θα γίνει η τελετή αποφοίτησης του νηπιαγωγείου. θα έχουμε στο σχολείο μπουφέ με πράγματα που θα μαγειρέψουν οι μαμάδες και θα ακολουθήσει πάρτυ.

σκέφτηκα χτες να ρωτήσω στο σχολείο αν μπορούμε στο πάρτυ της αποφοίτησης να φέρουμε μια τούρτα και να σβήσουμε τα κεράκια του γιου μου. δεν θα το ξέρει κανείς από πριν (ώστε να μην "υποχρεωθούν" να φέρουν δώρα) απλά κατά τη διάρκεια του πάρτυ θα φωνάξουμε τα παιδάκια, θα σβήσουμε τα κεράκια και θα κεραστούν. τα ίδια παιδάκια θα καλούσαμε εξάλλου και στον παιδότοπο.

 

το θεωρείτε καλή ιδέα ή πιστεύετε ότι θα θα θεωρηθεί ότι "εκμεταλλεύομαι" το πάρτυ της αποφοίτησης για να κάνω τα γενέθλια του παιδιού? να ρωτήσω στο σχολείο ή να μην μπω καν στον κόπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μόλις μίλησα με το σχολείο και μου είπαν ότι με μεγάλη χαρά θα κόψουμε την τούρτα στη γιορτή της αποφοίτησης. δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και μάλιστα το θεωρούν και πολύ ωραία έκπληξη.

τους ρώτησα αν νομίζουν ότι θα υπάρξει γονιός που θα φέρει αντίρρηση ή θα του κακοφανεί το γεγονός και μου απάντησαν πως το αποκλείουν. τους περισσότερους τους γνωρίζω κι εγώ καλά και ξέρω ότι είναι ΟΚ άνθρωποι.

 

οπότε, ελπίζω το αγοράκι μου να περάσει καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή η ιδέα σου και θα το καταχαρεί ο μικρός!

 

σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

είναι αυτό που λέμε, όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ξέρει κανείς από πριν (ώστε να μην "υποχρεωθούν" να φέρουν δώρα)

 

το θεωρείτε καλή ιδέα ή πιστεύετε ότι θα θα θεωρηθεί ότι "εκμεταλλεύομαι" το πάρτυ της αποφοίτησης για να κάνω τα γενέθλια του παιδιού? να ρωτήσω στο σχολείο ή να μην μπω καν στον κόπο?

 

Αντιθετως θα ελεγα, θα εκτιμησουν το γεγονος οτι ενω ειχες την "ευκαιρια" να κανεις το παρτυ γεννεθλιων κανονικα, εσυ σκεφτηκες (και αυτο σε τιμαει) να αξιοποιησεις το σχολικη γιορτη και να την κανεις ακομα πιο ευχαριστη (εφοσον σου επιτρεπεται απο το σχολειο) χωρις να "υποχρεωσεις" τους γονεις να παρευρεθουν στο παρτυ με καποιο δωρο!!!

 

Να το χαιρεσαι, καλα να περασετε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

λοιπόν...

χτες έγινε η αποφοίτηση. ήταν όλα πολύ ωραία. τα παιδάκια μας, φορώτας τηβένους, είπαν ποιηματάκια, τραγούδια και έκαναν χορευτικά. μετά έγινε η απονομή των ενδεικτικών που συνοδεύτηκε από αναμνηστικό δωράκι.

 

στη συνέχεια έγινε το πάρτυ στον κήπο του σχολείου. οι γονείς έφεραν φαγητά και το σχολείο αναψυκτικά. μόλις τελειώσαμε με το μπουφέ, οι δασκάλες μάζεψαν τα παιδάκια και τους είπαν ότι έχουν μια έκπληξη. κατέβασαν τραπεζάκι και φέραμε την τούρτα. είπαν το τραγουδάκι και σβήσαμε το κεράκι. φάγαμε τούρτα και μοιράσαμε και δωράκια σε όλα τα παιδάκια (μολυβάκι με ασορτί σβηστρούλα).

το φοβερό ήταν ότι όλη η γιορτή και τα γενέθλιά μας, καλύφθηκαν από επαγγελματία φωτογράφο και βίντεο. οπότε θα έχουμε και ένα όμορφο ντοκουμέντο από την όλη βραδιά....

τέλος, με τη βοήθεια των δασκάλων όλα τα παιδάκια και αρκετοί γονείς πήραν μερος σε ομαδικά παιχνίδια (αγαλματάκια αμίλητα/ακούνητα/αγέλαστα κλπ) και χόρεψαν/έπαιξαν/έτρεξαν.

 

ευχαριστώ πολύ την ιδιοκτήτρια και τις δασκάλες του σχολείου μας που με χαρά δέχτηκαν να μας παραχωρήσουν χώρο/χρόνο για τα γενέθλια του παιδιού και όλους τους γονείς για τις όμορφες ευχές που μας έδωσαν...

θα θυμόμαστε πάντα τις όμορφες στιγμές που περάσαμε 4 χρόνια τώρα στο σχολείο αυτό με τους συμμαθητές μας, που φέτος αποχωριζόμαστε...

 

εύχομαι υγεία και τύχη σε όλους μας και καλή νέα σχολική χρονιά στα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...