Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσα ξοδεύετε για ένα πάρτυ


Recommended Posts

το πάρτυ των πρώτων γενεθλίων της μικρής μου, έγινε. είχε επιτυχία, τα παιδάκια χάρηκαν. και κάθομαι τώρα να υπολογίσω το πόσα ξοδέψαμε.

ενώ ήταν πάρτυ σε πάρκο, υπολογίζω ότι έφυγαν πολλά χρήματα. λίγο οι παραγγελίεςστο ιντερνετ για διακόσμηση, ασορτί πιατάκια, κυππελάκια, πολλά χρήματα έδωσα για τούρτα - cupcake το οποίο και μετάνιωσα γιατί η γεύση ήταν χάλια.

Τέσπα, έφυγαν πολλά χρήματα και εποχές που είναι μου κακοφάνηκε.

 

Εσείς πόσα χρήματα ξοδεύετε για τα πάρτυ των μικρών σας? σε τι είστε διατέθιμένοι να πληρώσετε πιο ακριβά και σε τι κάνετε οικονομια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το πάρτυ των πρώτων γενεθλίων της μικρής μου, έγινε. είχε επιτυχία, τα παιδάκια χάρηκαν. και κάθομαι τώρα να υπολογίσω το πόσα ξοδέψαμε.

ενώ ήταν πάρτυ σε πάρκο, υπολογίζω ότι έφυγαν πολλά χρήματα. λίγο οι παραγγελίεςστο ιντερνετ για διακόσμηση, ασορτί πιατάκια, κυππελάκια, πολλά χρήματα έδωσα για τούρτα - cupcake το οποίο και μετάνιωσα γιατί η γεύση ήταν χάλια.

Τέσπα, έφυγαν πολλά χρήματα και εποχές που είναι μου κακοφάνηκε.

 

Εσείς πόσα χρήματα ξοδεύετε για τα πάρτυ των μικρών σας? σε τι είστε διατέθιμένοι να πληρώσετε πιο ακριβά και σε τι κάνετε οικονομια?

 

εγω εκανα οικονομια σε ολα.. αλλά το πάρτυ ειχε τρομερη επιτυχια..

λοιπόν ολα τα εφτοιαξα εγω.. τουρτα cupcake λουκουμαδες κλπ

πηγα στα λιντλ και ψωνισα αναψυκτικά ποτα γαριδακια πατατακια σφολιατοειδη .. 90 ευρω εδωσα εκεί.

απο τα jumbo πηρα τα πιατακια κυπελακια κλπ (θεμα πριγκιπησσα)

επίσης απο εκεί πήρα πηλο σακουλες δωρων και χαντρες και έκανα δωρακια για τους καλεσμενους.. στους μεγάλους εφτοιξα θηκες πηλινες σε διαφορα σχεδια για ρεσω που τα εντυσα με ντεκουπαζ και στα μικρά εκανα βραχιολάκια επίσης ειχα και διαγωνισμους με διαφορα δώρα... 85 ευρω

δωράκια για τους διαγωνισμους 14 ευρω..

φωναξα κοπέλα που ειχε τα παιδάκια (ανιματερ) οπου ειχε πολλα παιχνιδια στο προγραμμα της και μια ωρα μπαλόνια.. 5 ωρες εκανε.. εδωσα 50 ευρω..

για τα υλικα της τουρτας κεκακια και λουκουμάδες εδωσα αλλά 50 ευρω..

συνολο δηλαδη 290 ευρω...

 

εκανα μια εβδομάδα να τα ετοιμάσω ολα ξεπατώθηκα μιας και είχα απειρους καλεσμενους γυρω στους 100 (150 ειχα καλεσει αλλά καποιοι δεν ηρθαν)

το παρτυ ξεκινησε στις 6 και τελειωσε στις 3 το βραδυ μιας και μετα οσοι μεγάλοι εμειναν κοιμησαμε τα παιδια και το παρτυ εγινε για μεγάλους..

 

δεν λέω καλά περασαμε ΑΛΛΑ

1. δεν περιμενα να μου φυγουν τόσα χρήματα.. καλυτερα έξω..

2. δεν παιζει να το ξανακανω με τίποτα ολο αυτο μιας και εκανα να συνελθω 2 εβδομαδες.. αν ξανακανω πάρτυ στο σπίτι θα είναι μονο με γαριδακια και πατατακια τουρτα απο εξω και με ελαχιστα ατομα..

3. χιλιες φορες να πας εξω χιλιες φορες....

αυτα απο μενα.

παντως το παρτυ δεν μπορω ειχε επιτυχια ακομα για αυτο λενε... :rolleyes:

η μεση μου απο την αλλη 2 μηνες μετα συνεχιζει να διαμαρτυρεται...

τουλαχιστον χαρηκα που χαρηκαν τα παιδάκια..

αα και ημουν τοτε και 3 μηνων εγκυος (τωρα ειμαι 5...)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εξαρτάται από τι άνθρωπος είναι η μαμά και αν εργάζεται. Εγώ ποτέ δεν ήμουν του νοικοκυριού και ακόμα και παντρεμένη χωρίς παιδιά τσουκάλι δεν έβαζα, συνήθως τρώγαμε έξω ή ταπεράκι από την πεθερά. Οπότε όταν τα παιδιά ήταν πολύ μωρά, που είχα ακόμα περισσότερα στο κεφάλι μου, δεν ήταν η στιγμή να αναζητήσω συνταγές και τα πήραμε όλα έτοιμα. Τα πρώτα πάρτυ ήταν στο σπίτι, γιατί έτσι και αλλιώς οι καλεσμένοι ήταν μετρημένοι. Εν ολίγοις είχαμε κάποιο μπάτζετ που το ξέραμε καιρό πριν, ότι θα δίναμε, επομένως δεν μας φαινόταν. Άλλες εποχές, κιόλας, πριν λίγα χρόνια. Νομίζω δεν μετανιώσαμε χρήματα που δώσαμε για εντυπωσιακές τούρτες (έχει πχ το passarella) και για κοπέλα που απασχολούσε τα παιδιά.

 

Γενικά, είδαμε ότι έχοντας παιδιά υπάρχουν προγραμματισμένες εποχές που χρειάζεται να έχουμε προβλέψει κάποιο ποσό για έξτρα πράγματα. Εκτός από τα γενέθλια, είναι τι θα κάνουμε τα παιδιά στις διακοπές των σχολείων, πιθανόν σε έκτακτες περιστάσεις όπως απεργίες, έξοδα έναρξης σχολείου για τσάντες κλπ, ειδικά έξοδα για βόλτες σε διακοπές Χριστουγέννων, γιατί τι στο καλό, ως εργαζόμενοι, ας χαρούμε και λίγο με τα παιδιά μας και γενικά καλό είναι να συνηθίσεις στην ιδέα να έχεις κάποια χρήματα στην άκρη για τέτοια πράγματα, αλλιώς καταφεύγεις σε λύσεις ανάγκης. Εναλλακτικά, προγραμματίζεις πολύ προσεκτικά για οικονομικές λύσεις.

 

Θελω να πω ότι ανάμεσα σε τόσες άλλες "ανάγκες", τα γενέθλια ειναι το πιο προγραμματισμένο.

 

Νομίζω πάλι για τα ίδια τα παιδιά, είναι αλλιώς ο χώρος τους να γεμίσει παιδιά, να αφήσουν τα δώρα τους. Μια ωραία στιγμή ήταν την επόμενη που ανοίγαμε τα παιχνίδια, το σπίτι ήταν ακόμα μισοστολισμένο και παίζαμε.

 

Οι λύσεις του παιδότοπου έχουν σαφώς λιγότερη κούραση για τη μαμά και επιτρέπουν πραγματικά στη μαμά να μιλήσει με τους καλεσμένους της. Τα παιδιά συνήθως περνάνε καλά, επίσης.

 

Πάντως στις μέρες μας δεν νομίζω ότι παρεξηγεί κανείς να γίνει κάτι μαζεμένο και όσον αφορά καλεσμένους και όσον αφορά κόστος. Και το χρήμα και οι αντοχές είναι περιορισμένες στη μαμά σήμερα.

 

Αν καταφέρει κάποια μαμά και κάνει κάτι σπίτι που θα μείνει στην ιστορία, που φτιάχνει πράγματα με τα χέρια της, είτε εργάζεται είτε όχι, όπως γράφεται παραπάνω και όπως έχουν κάνει και δικές μου φίλες, πάλι εκτιμάται ανάλογα, γιατί στην εποχή μας δεν δίνονται όλα απλόχερα.

 

Νομίζω πάλι τα πρώτα γενέθλια του πρώτου παιδιού είναι ιδιαίτερη στιγμή για το γονιό και για το παιδάκι, που είναι ακόμα μωράκι και δικαιολογείται να ξεφύγει λίγο κάποιος ως προς τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ανήκω την ίδια κατηγορία με την Αθηνά, εργαζόμενη μαμά και καθόλου καλή μαγείρισσα/ζαχαροπλάστης κ.α. ευτυχώς σε αυτά τα πρώτα γενέθλια με βοήθησαν πολύ οι γιαγιάδες, που έφτιαξαν όμορφα πράγματα.

αλλά όσο και να το οργάνωσα και να προσπάθησα να κάνω οικονομία σίγουρα πλήρωσα γύρω στα 400 ευρώ και για λίγα άτομα, περίπου 35 άτομα. 12 παιδάκια και οι μεγάλοι.

 

απλώς κάποια χρήματα έφυγαν κοροϊδίστικα -και δεν θα το ξανακάνω- ενώ κάποια άλλα άξιζαν τα λεφτά τους.

 

π.χ τούρτα: έδωσα πολλά λεφτά για μια cup cake τούρτα που από εμφάνιση ήταν καλή αλλά από γεύση τίποτα.

 

δεν μετανιώνω για τα χρήματα που έδωσα για την κοπέλα που τα απασχόλησε. το έκανα και θα το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

φέτος διοργανωνοντας το πρώτο πάρτυ για τη κόρη μου στο σπίτι, είχα το δίλημα εκτός ή εντος σπιτιού..

 

οι παιδότοποι μου φαίνονται έυκολη και ακριβή λύση..

 

το σπίτι έχει πιο ταλαιπωρία , αλλά είναι πιο ζεστό και φυσικά πιο οικονομικό..

 

θα επανέλθω σε δύο βδομάδες με τα αποτελέσματα :_)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ το έκανα σαε ανοικτό δημόσιο χώρο - άλσος με παιδική χαρά-. παρόλα αυτά ξόδεψα πολλά - ή πολλά για τη δική μου τσέπη-. και βέβαια είχε πολύ κούραση με το κουβάλημα των πραγμάτων.

 

δεν ξέρω το κόστος των παιδότοπων. για μένα πιο δελεαστικοί δεν είναι οι παιδότοποι με τα φουσκωτά, αλλά οι χώροι δημιουργικής απασχόλησης. αλλά δεν ξέρω καθόλου το κόστος τους.

 

θέλω να κάνω ένα μίνι γκάλοπ για το πόσα διαθέτουμε ή αντεχουμε να διαθέσουμε για το πάρτυ των μικρών μας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το πάρτυ του γιου μου πρόσφατα έδωσα περίπου 100 ευρώ. Είμασταν γύρω στα 20 άτομα σύνολο. Νομίζω είναι καλά. Δεν έφτιαξα τίποτα, όλα τα πήραμε απέξω. Πήγα σε ένα καλό ζαχαροπλαστείο και πήρα γλυκά και τούρτα χωρίς σχέδιο. Για παιδική τούρτα βγαίναν πολλά τα χρήματα γιατί έπρεπε να είναι μεγαλύτερο μέγεθος από αυτό που θέλαμε και το σχέδιο φυσικά ήταν έξτρα. Για φαγητό είχαμε τυροπιτάκια που είχε φτιάξει η μαμά μου και παραγγείλαμε σουβλάκια. Το πάρτυ το κάναμε στο μπαλκόνι μας. Ειδική διακόσμηση δεν είχα, την θεωρώ περιττό έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας θα σας πω την εμπειρία μου απο πέρσι.... είχαμε 35 ατομα,,μας εφυγαν 200ε...!!!!!!! πολλά για εμάς με έναν μισθό 600ε.....τα έκανα στο σπίτι μου και χειμώνας γεννημένος ο μικρός το σπίτι έγινε χάλια....είχα φαγητό φτιάξει με τα χεράκια μου, αναψυκτικά, τούρτα με 9,50 ε το κιλό...αλλά με το σχέδιο μου πήγε πολύ παραπάνω...!!!!!!!!! πιατακια -ποτήρια-κτλ τα πιο οικονομικά...και πρώτη φορά πήρα απο τα Μουσικά μπαλονια κοπέλα 2 ωρες 55ε....πάντα σκέφτομαι ότι εναν τον έχω και ανοίγω το σπίτι μου αλλα αν βάλω την κουραση να καθαρίσω την προηγούμενη, να μαγειρέψω, να σερβίρω, μετα την επόμενη μέρα να ξανακαθαρίσω έλεος....!!!!!!!!!!! :-(

και να έχουν έρθει μερικοί μερικοί καλεσμένοι να σχολιάζουν τα πάντα αλλα να σηκώνονται να γεμίζουν τα πιατα τους 3-4 φορές....!!!!

φε΄τος δεν ξέρω τι θα κάνω αλλα σκέφτομαι το μπατζετ να πέσει στα 150ε...με το να πάρω πιτσες με μιση τιμή απο την pizza fun...και οικονομικά τα υπόλοιπα.....αν έχετε καποια κοπέλα να μου συστησετε για απασχόληση στα δυτικά προάστια εως 30ε-35ε η 1-1μιση ωρα θα σας ήμουν ευγνώμων...φιλιά

Link to comment
Share on other sites

εγώ ανήκω την ίδια κατηγορία με την Αθηνά, εργαζόμενη μαμά και καθόλου καλή μαγείρισσα/ζαχαροπλάστης κ.α. ευτυχώς σε αυτά τα πρώτα γενέθλια με βοήθησαν πολύ οι γιαγιάδες, που έφτιαξαν όμορφα πράγματα.

αλλά όσο και να το οργάνωσα και να προσπάθησα να κάνω οικονομία σίγουρα πλήρωσα γύρω στα 400 ευρώ και για λίγα άτομα, περίπου 35 άτομα. 12 παιδάκια και οι μεγάλοι.

 

απλώς κάποια χρήματα έφυγαν κοροϊδίστικα -και δεν θα το ξανακάνω- ενώ κάποια άλλα άξιζαν τα λεφτά τους.

 

π.χ τούρτα: έδωσα πολλά λεφτά για μια cup cake τούρτα που από εμφάνιση ήταν καλή αλλά από γεύση τίποτα.

 

δεν μετανιώνω για τα χρήματα που έδωσα για την κοπέλα που τα απασχόλησε. το έκανα και θα το ξανακάνω.

 

Ξέρεις κάτι; Την πρώτη φορά όλοι την ψιλοπατάμε είτε από άγνοια είτε από ενθουσιασμό.

 

Κάποια tips:

1) Τα στολίσματα, σημαιάκια κλπ. θα τα κρατήσεις και για τα επόμενα (με το καλό!) πάρτυ!

2) Επίσης, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να επενδύεις σε πιατάκια, ποτηράκια κλπ. Ειδικά τα πιατάκια, δεν τα βλέπεις ποτέ άδεια. Είναι καλύτερο να εντυπώσεις το θέμα του πάρτυ σαν central piece στο τραπέζι.

3) Η τούρτα πάντα στοιχίζει πολύ! Αν δεν σου βγαίνει με τη ζαχαροπλαστική αλλά έχεις πρόθυμες γιαγιάδες, εκμεταλλεύσου τις για ένα κέικ με επικάλυψη σοκολάτας ή για ένα ... αντισυμβατικό γαλακτομπούρεκο. Στη συνέχεια, μπορείς να τα στολίσεις όπως θέλεις με φιγούρες.

4) Σε ένα σπιτικό κάλεσμα το κόστος ανεβαίνει πααααρα πολύ με την αγορά έτοιμων προϊόντων, όπως τσιπς, έτοιμα τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, πιτσάκια κλπ. Σε σχέση με τέτοιου είδους επιλογές, είναι φθηνότερο να ετοιμάσεις πατάτες φούρνου και να ψήσεις σουβλάκια.

5) Από μια ηλικία και μετά, και ειδικά αν το πάρτυ γίνεται σε εξωτερικό χώρο, δεν χρειάζεται ανιματέρ.

 

Τέλος, νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση όσον αφορά την ποιότητα (και την ποσότητα) του φαγητού...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

εμας ο Γιωργακης μας ''εσβησε'' το πρωτο του κερακι 10 μαρτιου οπου επεσε αποκριες κ εμεις μενουμε πατρα...οποτε καταλαβαινετε οτι το παρτυ θα ηταν μασκε!!!!!!ειμασταν 50 ατομα...15 παιδακια που το μεγαλυτερο ηταν 2 χρονων χαχα!!!!

εφτιαξα προσκλησεις εγω γιανα καλεσω τον κοσμο...πηραμε πιατακια-ποτηρακια-τραπεζομαντηλο-σημαιακια-μαχαιροπιρουνα απο τζαμπο...τουρτα ΜΑΞ ΠΕΡΥ την απλη και της ειπα απλα να γραψει πανω το νουμερο 1 και να ζησεις γιωργο,,χωρις φιγουρες...κ ευτυχως φαγωθηκε ολη!!!!!!!εκανα εναν ωραιο μπουφε και εφτιξα με την μαμα μου κεφτεδακια-πιτσακια-τορτιγιες γεμιστες-σαλατα(περιτη)-πυροσκι-τοστακια αυτα και αναψυκτικα με μπυρες!!!εφυγε ενα 150αρη αλλα το χαρηκαμε ..δεν εμεινε τιποτα απο φαγητο....το μονο που εμεινε ηταν πολυ χαρα κ ενα βομβαρδισμενο τοπιο!!!!!!!!!!!!!!!!!καναμε και βιντεοκλιπ με harlem shake πολυ γελιο!!!!

 

εμενα καλως η' κακως καθε χρονο οι γονεις μου μου κανανε φοβερο παρτυ..πολλα παιδια κ σπιτικο φαγητο με πολυ χορο κ δωρα!!!!θελω και τα παιδια μου(περιμενω δευτερο μωρακι)να ζησουν αυτες τις στιγμες γιατι μου κανανε καλο.... να μας ζησουν και χαλαλη τους ολα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολους!

Λοιπον εγω ανηκω στην κατηγορια των παρτυ υπερπαραγωγη.Τα φτιαχνω ολα εγω και ο αντρας μου και το γουσταρουμε απειρα. Στα γενεθλια της μεγαλης μου πχ και φετος τα καναμε στο κηπο ( 100 μετρα γκαζον και αλλα 50 το πλακοστρωτο, οποτε απο χορο μια χαρα). το θεμα ηταν αναναδες και ζωακια( ασχετο αλλα αυτο μου ζητησε το αγγελουδι μου). Εφτιαξα μια τουρτα γατα, εφτιαξα μια πινιατα ανανα ( πολυ γελιο) και για στολισμο διαφορες κατασκευες απο χαρτονια και γκοφρε χαρτια , πιατακια ποτηρακια και πηρουνανακια ολα μονοχρωμα και απλα χωρις φιγουρες. ο μπουφες ειχε μια κατσαρολα με βραστα λουκανικα για τα παιδια με διπλα τα ψωμακια ,κετσαπ και μουσταρδα για να βαζει ο καθενας μονος του( ή η μαμα του) Για τους μεγαλους ψησαμε στο μπαρμπεκιου 150 σουβλακια ( τα εψηναν φιλοι μας γιατι δεν ηθελα να ασχολουμαστε με αυτο το κομματι εγω και ο αντρας μου) και απο εκει και περα ειχα μπρουσκετακια με διαφορες γευσεις που εκαναν ΠΑΤΑΓΟ, μακαρονοσαλατα, σαλατα λιβανεζικη μαιντανου-κους κους-ντοματουλα κτλ,σπιτικες πιτες της θειας ( καλη της ωρα ηταν τελειες) μαφινς,τορτιγιες,σαγκρια κοκκινη και λευκη κτλ

στο τελος, ειχα φτιαξει πριν καιρο μαρμελαδα και την εβαλα σε μικρα βαζακια ( 250 γρ κ.β.) εβαλα κορδελακια και τα διναμε στα παιδια οταν φευγανε.

 

μας βγηκε γυρω στα 400 ευρω με 70 καλεσμενους ομως αυτο που κανω εγω για να μη μου φανουν πολλα εκεινη τη στιγμη ειναι ο κουμπαρας των παρτυ. τους εχω πει " αν θελετε τετοια παρτυ αποταμιευστε" επισης αγοραζω απο νωρις διαφορα για το παρτι που θα χρειαστω. ετσι εκανα και τωρα και ετσι στον καιρο του παρτυ ειχα ξοδεψει μονο 70 ευρω που φυσικα δε μου φανηκαν καθολου

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

από τα ποσά που γράφετε καταλήγω ότι δεν έκανα και πολύ καλό προγραμματισμό γιατί έδωσα πολλά χρήματα για λίγα άτομα.

 

τώρα σχετικά με τους χώρους πιστεύω ότι το πάρτυ στο σπίτι είναι ωραίο όταν τα παιδιά είναι από μια ηλικία και μετά. ίσως όταν αρχίζουν σχολείο, που είναι στη φάση που θα χορέψουν, θα παίξουν παντομίμα κ.α.

 

στις πολύ μικρές ηλικίες δηλ 1-4 δεν ξέρω αν το σπίτι ενδείκνυται.

σε όσα πάρτυ έχω πάει με πολύ μικρά παιδάκια σε σπίτι, δεν ήταν καλά. ίσως τα συγκεκριμένα πάρτυ δεν είχαν οργανωθεί καλά. αλλά το αποτέλεσμα ήταν παιδάκια που απλώς πετούσαν και πατούσαν παιχνίδια, μαλλιοτραβιόταν και γονείς που έτρεχαν. έχω την αίσθηση ότι σε αυτά τα πάρτυ που πήγα εγώ, δεν πέρασαν καλά ούτε τα παιδιά ούτε βέβαια και οι μεγάλοι. για μικρές ηλικίες στο σπίτι θεωρώ απαραίτητη την παρουσία κάποιου επαγγελματία που θα τα απασχολήσει. που θα τα κάνει ομάδα και θα τα βάλει να παίξουν όλα μαζί.

 

ενω στην αρχή μου φαινόταν κάπως να πάρω κάποιον να τα απασχολήσει, μετά το πρώτο πάρτυ και όσα αποτυχημένα (κατά τη γνώμη μου) πάρτυ έχω πάει είμαι σίγουρη ότι χρειάζεται. στο δικό μας πάρτυ τρελάθηκαν με τις μπαλονοκατασκευές που τους έφτιαχνε η κοπέλα και το face painting.

 

από ότι έχω καταλάβει το μεγάλο κόστος είναι η τούρτα (εγώ σαν κοροϊδο πλήρωσα 100 ευρώ -ντρέπομαι που το έκανα τέτοιες εποχές, αλλά ήταν τα πρώτα γενέθλια και είπα για το καλό- και βέβαια τα ποτά, τα αναψυκτικά και τα γλυκάκια οι τιμές των ζαχαρωτών και marshmallows παραμένουν πολύ υψηλές. δηλαδή αν θέλεις να γεμίσει ένα γυάλινο βάζο με καραμελικά θέλεις γύρω στα 15 ευρώ.

 

άλλο λάθος που έκανα ήταν ότι παρήγγειλα ποτηράκια, πιατάκια από το εξωτερικό από το ιντερνετ γιατί τρελάθηκα με το σχέδιο τους. δεν νομίζω ότι κανείς τα πρόσεξε, πόσο μάλλον τα παιδάκια.

 

ζηλεύω όσους έχουν κήπους, αυλές και πυλωτές. πιστεύω ότι σε εξωτερικούς χώρους -ακόμη και χειμώνα- γίνονται τα καλύτερα πάρτυ.

 

κάτι άλλο που κατάλαβα είναι ότι αν αποφασίσει κανείς ότι το πάρτυ είναι κυρίως για παιδιά, οπότε όλα περιστρέφονται γύρω από αυτά, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα στο μπουφέ. αν το συνδυάσεις μικρού και μεγάλοι τότε πρέπει να έχεις περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Rosaki νομίζω έπιασες το νόημα ;)

 

100 ευρώ για τούρτα είναι πραγματικά πάρα πολλά!! Ανιματέρ εγώ δεν θα έπαιρνα, ούτε έχω πάρει ποτέ. Η λύση στις μικρές ηλικίες είναι για μένα να καλείς λιγότερα παιδάκια. Πάντως αν η επιλογή ήταν σούπερ παιδική τούρτα ή ανιματέρ, θα προτιμούσα σίγουρα να δώσω τα χρήματα σε ανιματέρ. Και τίποτα να μην κάνει, τουλάχιστον είναι ένας παραπάνω ενήλικας για βοήθεια.

 

Χθες μου έστειλε φωτογραφίες μια φίλη μου από τη Σκωτία (Σκωτσέζα και η ίδια) από το πρώτο πάρτυ της κόρης της. Αν έβλεπες πόσο μικρή ήταν η τούρτα και πόσο λιτός ο μπουφές, θα καταλάβαινες πόσο υπερβολικές γινόμαστε εμείς οι Ελληνίδες εν καιρώ κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, οι ελληνίδες μάνες μάλλον το παρακάνουμε.

η δική μου πρόθεση -'οπως φαντάζομαι και η δική σας - όταν οργάνωνα το πρώτο πάρτυ της μικρής μου-αλλά και για τα επόμενα- είναι να δω χαρούμενο το παιδάκι μου και τους φίλους του.

Θέλω να πω, πως δεν έχω καμία διάθεση εντυπωσιασμού των μαμάδων. θέλω να βρω εκείνη τη χρυσή τομή που θα συνδυάζει χαρούμενα μικρά και ξεκούραστους μεγάλους που θα μπορούν να ανταλλάξουν μεταξύ τους μια κουβέντα, και όλα αυτά χωρίς να έχει φύγει μισός μισθός.

 

το προηγούμενο Σ/Κ ήμουν σε ένα πάρτυ 4χρονου. από αυτά με τα ξέφρενα μικρά.

πραγματικά κουράστηκα πολύ. κυρίως φρίκαρα γιατί είχε πολύ κόσμο, μικροί και μεγάλοι σε ένα σαλόνι, με την μικρούλα μου στο πάτωμα να μπουσουλάει, ήταν καθαρή τύχη που δεν την πάτησε κανείς. αν και η οικοδέσποινα είχε ένα πλούσιο μπουφέ, πιστεύω ότι ήταν ένα πάρτυ που δεν έγινε με γνώμονα να περάσουν καλά τα παιδάκια, αλλά ούτε βέβαια και οι μεγάλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελευταία είμαι της φιλοσοφίας ότι καλύτερα να ξοδέψω χρήματα στο δώρο του παιδιού, παρά σε ανούσια διακόσμηση για το πάρτυ ή για να πληρώνω παιδότοπο...

Εδώ καμιά 10αριά ποτηράκια με ανάλογα πιατάκια και 1-2 γιρλάντες μου είχαν κοστίσει μόνο αυτά 50ευρώ στο παρελθόν... Δηλαδή έλεος...

Συνήθως ξοδεύω γύρω στα 60ευρώ για τούρτα, ότι πιο οικονομικό για διακόσμηση (πχ απλά μπαλόνια και όχι θεματικά μπαλόνια), πιατάκια ποτηράκια πάλι ό,τι πιο οικονομικό- γιατί όπως ειπώθηκε δεν ασχολείται κανείς- και ότι ξοδέψω για μαγείρεμα (αποφεύγω τα πολύ έτοιμα προιόντα-κατεψυγμένα που είναι πιο ακριβά)... Για δωράκια των παιδιών συνήθως διαλέγω κάτι συμβολικό με κόστος το πολύ 1 ευρώ.

Έχω διαπιστώσει ότι τα πολλά έξοδα στο παρελθόν προέρχονταν κυρίως από διακόσμηση, θεματικά αντικείμενα και δωράκια των παιδιών. Δηλαδή μόνο για αυτά μου έφευγαν πάνω από 100ευρώ και βάλε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα αγοράσει μπαλόνια από το ίντερνετ και για να μου τα φουσκώσουν με ήλιο απευθύνθηκα σε κατάστημα με μπαλόνια/μπαλονοσυνθέσεις και μου ζήτησαν 1 ευρώ ανά μπαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

είχα αγοράσει μπαλόνια από το ίντερνετ και για να μου τα φουσκώσουν με ήλιο απευθύνθηκα σε κατάστημα με μπαλόνια/μπαλονοσυνθέσεις και μου ζήτησαν 1 ευρώ ανά μπαλόνι.

 

Εμένα μου είχαν ζητήσει 5ευρώ ανά μπαλόνι, τα οποία και ξεφούσκωσαν μέσα σε λίγες ώρες. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς & η φίλη μου την πάτησε με την cupcake τούρτα. Ορισμένες φορές παρασυρόμαστε με αμερικανιές που πουλιούνται πανάκριβα & από ουσία ένα απλό κεκάκι....:( :( :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου για να περάσουν καλά τα παιδάκια σε ένα πάρτυ βασική προϋπόθεση είναι να μην έχει πολυκοσμία. Όσο πιο μικρά είναι τα παιδάκια, τόσο λιγότεροι πρέπει να είναι οι καλεσμένοι. Δεν έχει νόημα να κάνεις πάρτυ για μωρό 1 χρόνου και να καλείς 15 παιδάκια διαφόρων ηλικιών. Καλύτερα 2-3 άλλα μωράκια με τις μαμάδες τους. Όσο μεγαλύτερο είναι το παιδί, τόσο πιο πολλοί μπορεί να είναι οι μικροί καλεσμένοι. Επίσης στα παιδικά πάρτυ καλό είναι να μην έρχονται πολλοί γονείς, γιατί με 15 παιδιά και 30 μεγάλους η κατάσταση δεν παλεύεται, όχι μόνο από πλευράς κόστους αλλά γενικώς.

 

Αυτό με τα δωράκια στο τέλος του πάρτυ είναι η απόλυτη αμερικανιά, σόρρυ κιόλας. Σε λίγο θα στέλνουμε δωράκια και με τις προσκλήσεις.

 

Επιτέλους σκεφτείτε και το άλλο: εμείς που δεν είχαμε ανιματέρ, ένα σπίτι γεμάτο μπαλόνια, τούρτες με ήρωες του Disney, ασορτί πιατάκια-ποτηράκια-κουταλάκια-πετσετούλες, πινιάτες και δωράκια, δεν περνούσαμε καλά στα πάρτυ μας; Γιατί τα παιδιά μας θέλουν υπερπαραγωγές για να διασκεδάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου για να περάσουν καλά τα παιδάκια σε ένα πάρτυ βασική προϋπόθεση είναι να μην έχει πολυκοσμία. Όσο πιο μικρά είναι τα παιδάκια, τόσο λιγότεροι πρέπει να είναι οι καλεσμένοι. Δεν έχει νόημα να κάνεις πάρτυ για μωρό 1 χρόνου και να καλείς 15 παιδάκια διαφόρων ηλικιών. Καλύτερα 2-3 άλλα μωράκια με τις μαμάδες τους. Όσο μεγαλύτερο είναι το παιδί, τόσο πιο πολλοί μπορεί να είναι οι μικροί καλεσμένοι. Επίσης στα παιδικά πάρτυ καλό είναι να μην έρχονται πολλοί γονείς, γιατί με 15 παιδιά και 30 μεγάλους η κατάσταση δεν παλεύεται, όχι μόνο από πλευράς κόστους αλλά γενικώς.

 

Αυτό με τα δωράκια στο τέλος του πάρτυ είναι η απόλυτη αμερικανιά, σόρρυ κιόλας. Σε λίγο θα στέλνουμε δωράκια και με τις προσκλήσεις.

 

Επιτέλους σκεφτείτε και το άλλο: εμείς που δεν είχαμε ανιματέρ, ένα σπίτι γεμάτο μπαλόνια, τούρτες με ήρωες του Disney, ασορτί πιατάκια-ποτηράκια-κουταλάκια-πετσετούλες, πινιάτες και δωράκια, δεν περνούσαμε καλά στα πάρτυ μας; Γιατί τα παιδιά μας θέλουν υπερπαραγωγές για να διασκεδάσουν;

 

Όσον αφορά στη σύνθεση των καλεσμένων, είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί να μπει σε κανόνες. Εγώ σε ένα πάρτυ καλώ τα άτομα που είναι πιο κοντά στο παιδί, ανεξαρτήτως ηλικίας (μικρούς-μεγάλους). Ξαδερφάκια, κάποιους πιο στενούς φίλους, νονούς, στενούς συγγενείς κτλ Δεν χρειάζεται να υπάρχει τόση ομοιομορφία ως προς τις ηλικίες των παιδιών ή να αποκλείσω τους ενήλικες. Ως προς τον συνωστισμό, συμφωνώ. Λίγοι και καλοί.

 

Τα δωράκια τα βλέπω σαν ένα μικρο-συμβολικό ενθύμιο από το πάρτυ... Μπορεί να είναι και ένα φουσκωμένο μπαλόνι που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι όλα εξαρτώνται από την ηλικία του παιδιού και των παιδιών που είναι καλεσμένα στο πάρτυ.

σε ένα μωράκι ενός έτους, δεν έχει νόημα να ξοδέψεις πολλά χρήματα, ούτε να πας δε παιδότοπο, ούτε να έχεις ανιματέρ, γιατί απλά το παιδάκι δεν μπορεί να ακολουθήσει... ούτε να εκτιμήσει

 

τώρα, αν τα παιδάκια είναι μεγαλύτερα, πχ 3-5 ετών μπορείς είτε να το κάνεις σπίτι αν υπάρχει χώρος (πχ κήπος) ή ακόμη καλύτερα σε παιδότοπο.

 

για μεγαλύτερα ακόμη παιδάκια πχ 8-10 ετών δυσκολεύει κι άλλο η κατάσταση γιατί έχουν άλλα ενδιαφέροντα και δεν τους αρέσουν οι παιδότοποι. εκεί θέλεις κάτι ως δημιουργική απασχόληση (πχ στο πλανητάριο) ή πάρτυ στο σπίτι με καραόκε κλπ...

 

και φυσικά, όπως έλεγαν και οι παλιότεροι, κάθε φορά απλώνεις τα πόδια σου μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά σου...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σχετικό όμως είναι όμως. Για παράδειγμα, για εμάς με τα διδυμάκια που κάναμε τη βάφτισή τους (πολλαπλάσια έξοδα και στολισμοί και δεν συμμαζεύεται) αρκετά πριν χρονίσουν, μια χαρά κατάλαβαν στη βάφτιση ότι όλο αυτό δεν τους άρεσε τελικά και διαμαρτύρονταν γιατί τα πιλατεύαμε για τόσες ώρες :lol: Επίσης κατάλαβαν αρκετά πράγματα την ημέρα των γενεθλίων και στο χρόνο πάνω και ακόμα περισσότερο στα δύο χρόνια που το βράδυ μετά που έφυγαν οι καλεσμένοι γύρισε και μου είπε και το ένα παιδί ευχαριστώ! Το να νιώσεις ότι το παιδί έχει πάρει τη μεγαλύτερη χαρά στη σύντομη και αγνή ζωούλα του, δεν είναι λίγο. Ήδη είχαν τότε παρέες από τον παιδικό και τους άρεσε που γλέντησαν με τα φιλαράκια, που πιο αγνή φιλία από την πολύ παιδική, δεν υπάρχει. Άλλο δεν έχουν αναμνήσεις και άλλο δεν καταλαβαίνουν. Εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνουν αρκετά και οι αναμνήσεις μένουν σε φωτογραφίες. Και στο κάτω κάτω και η ανάμνηση του γονιού έχει κάποια αξία. Οπότε κάποιος μπορεί να βλέπει τα πρώτα γενέθλια ως ευκαιρία για γιορτή, σε σχέση με τη βάφτιση που και πιο στημένη είναι και δεν είναι ακριβώς στημένη με στόχο το γλέντι και τη διασκέδαση των παιδιών.

 

Νομίζω επίσης, στις πρώτες 1-2 χρονιές γίνεται ένα ξεκαθάρισμα στους καλεσμένους που θα νιώσει το ζευγάρι πιο κοντά του, γιατί τις επόμενες παραχωρούνται θέσεις στους φίλους των παιδιών από το σχολειο. Αυτές τις 2-3 πρώτες χρονιές δείχνει σε κάποιο βαθμό, πώς θα πάει η οικογενειακή κοινωνική ζωή, σε αρκετά τουλάχιστον ζευγάρια που κλεινονται πολύ έως λίγο, τον πρώτο χρόνο, σε σχέση με τις εποχές προ παιδιών.

 

Α και τούρτα αλήθεια, θυμήθηκα μια φίλη που είχε διακοσμήσει τούρτα με φιγούρες από παιχνιδαδικό και ήταν χαρούμενη ως εικονα και πετυχημένη. Σε γκουγκλάρισμα φωτο με λέξεις home made birthday cake βγαίνουν ενδιαφέρουσες προτάσεις. Αν πιάνουν τα χέρια της μαμάς...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σχετικό όμως είναι όμως. Για παράδειγμα, για εμάς με τα διδυμάκια που κάναμε τη βάφτισή τους (πολλαπλάσια έξοδα και στολισμοί και δεν συμμαζεύεται) αρκετά πριν χρονίσουν, μια χαρά κατάλαβαν στη βάφτιση ότι όλο αυτό δεν τους άρεσε τελικά και διαμαρτύρονταν γιατί τα πιλατεύαμε για τόσες ώρες :lol: Επίσης κατάλαβαν αρκετά πράγματα την ημέρα των γενεθλίων και στο χρόνο πάνω και ακόμα περισσότερο στα δύο χρόνια που το βράδυ μετά που έφυγαν οι καλεσμένοι γύρισε και μου είπε και το ένα παιδί ευχαριστώ! Ήδη είχαν παρέες από τον παιδικό. Άλλο δεν έχουν αναμνήσεις και άλλο δεν καταλαβαίνουν. Εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνουν αρκετά και οι αναμνήσεις μένουν σε φωτογραφίες. Και στο κάτω κάτω και η ανάμνηση του γονιού έχει κάποια αξία. Οπότε κάποιος μπορεί να βλέπει τα πρώτα γενέθλια ως ευκαιρία για γιορτή, σε σχέση με τη βάφτιση που και πιο στημένη είναι και δεν είναι ακριβώς στημένη με στόχο το γλέντι και τη διασκέδαση των παιδιών.

 

Νομίζω επίσης, στις πρώτες 1-2 χρονιές γίνεται ένα ξεκαθάρισμα στους καλεσμένους που θα νιώσει το ζευγάρι πιο κοντά του, γιατί τις επόμενες παραχωρούνται θέσεις στους φίλους των παιδιών από το σχολειο. Αυτές τις 2-3 πρώτες χρονιές δείχνει, στα περισσότερα τουλάχιστον ζευγάρια που κλεινονται πολύ έως λίγο σε σχέση με τις εποχές προ παιδιών.

 

μα όμορφη γιορτή και αναμνήσεις μπορεί να γίνει και με λιγότερα άτομα και με λιγότερα χρήματα. ίσα-ίσα που τα μικρά παιδάκια ζαλίζονται από τον πολύ κόσμο και την πολύ βαβούρα (τουλάχιστον σε όσα πάρτυ έχω κάνει ή εχω πάει αυτό έχω δει). εγώ πιστεύω ότι περνούν καλύτερα με οικεία πρόσωπα παρά αν καλέσω πχ και τα παιδιά των συναδέλφων μου.

προτιμώ συγγενείς και 2-3 καλούς φίλους. προσωπικά, όλα τα άλλα θεωρώ ότι απλά προσπαθούν να ικανοποιήσουν τη ματαιοδοξία της μαμάς.

 

σε μεγαλύτερα παιδάκια, εννοείται ότι θα καλέσω συμμαθητές από τον παιδικό ή το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο πρώτο πάρτυ της μικρής μου κάλεσα δικούς μας φίλους που έχουν παιδάκια μέχρι 4 ετών.

βασικά επειδή ήταν η κοπέλα και τα απασχολούσε, τα μικρά ήταν στο δικό τους χώρο και δεν ένιωθαν -θέλω να πιστεύω- ότι καταπιέζονταν από την παρουσία των μεγάλων. γιατί φανταστείτε το ύψος σου να είναι μόλις 1 μέτρο και κάτι και να στριμώχνεσαι από μεγάλους που φαντάζουν σαν γίγαντες.

εγώ δεν μπορώ τα πάρτυ -όπως το τελευταίο που πήγα- που μικρούλικα παιδάκια και μεγάλοι κινούνται όλη την ώρα στον ίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...