Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΟΜΙΛΙΑΣ - ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ο μικρός μου είναι 19 μηνών, γεννήθηκε στην 36 εβδ, εμεινε 5 μέρες στη ΜΕΝΝ. 3 μηνών παρουσίασε υπερτονία, κάναμε φυσιοθεραπεία έως 1 χρ. και τώρα είναι κινητικά μια χαρά. 6 μηνών κάναμε και μαγνητική εγκεφάλου που βγηκε καθαρή.

Τώρα όμως προβληματίζομαι γιατί δεν μιλάει, δλδ ενώ αρθρώνει όλα τα σύμφωνα και φωνήεντα και καταλαβαίνει τα πάντα, δεν σχηματίζει λέξεις πέρα από "μαμα" και "μπαμπα".

Τον είδε αναπτυξιολογος και είπε οτι όντως είναι σε γλωσσική ανάπτυξη σαν παιδί 14 μηνων, αλλά να περιμένουμε.

Ο νευρολόγος μου είπε ότι θα δούμε την εξέλιξή του 20 και 24 μηνών.

Έχετε παρόμοια εμπειρία?

 

Μπορεί να ήταν οκ η μαγνητική στους 6 μήνες και τώρα να εμφανίσει ευρήματα?

 

Συνδέεται η υπερτονια με προβλήματα ομιλίας?

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο δικος μου γεννηθηκε 32 εβδομαδων κινητικα ηταν αψογα αλλα στην ομιλια εβλεπα οτι αργουσε αλλα περιμενα και τελικα μετα τα δυο πηρε μπρος και αρχισε να μιλαει κανονικα. Στα δυομιση ειδικα εκανε το μεγαλο μπαμ. Εγω ειχα πει στον εαυτο μου οτι θα περιμενω μεχρι τα δυομιση και αν δεν ειχε αλλαγη θα ετρεχα σε ειδικους δεν ηθελα να τον ταλαιπωρησω πιστευα οτι ηθελε χρονο και του εδωσα αλλα ημουν ετοιμη να τρεξω αν συνεχιζε ετσι μετα τα δυομιση. Τωρα ειναι τριων και 2 μηνων και δεν βαζει γλωσσα μεσα του.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα νευρολογικης φυσεως (οπως υπερτονια, υποτονια κλπ) ανηκουν σε μια ξεχωριστη κατηγορια και δεν ειναι καλο να τα συγκρινεις με συνομηλικα παιδακια. το θεμα που αντιμετωπιζουν με τον μυικο τους τονο επηρεαζει, άλλα σε πιο μεγαλο και άλλα σε μικροτερο βαθμο και την συνολικη τους αναπτυξη. ειναι η λεγομενη "ψυχοκινητικη καθυστερηση" η οποια τα χαρακτηριζει, αυτο δηλαδη που ενω ειναι πχ δυο ετων, ψυχοκινητικα μπορει να ειναι σαν 1 ετους. απο την στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα αντιληψης αυτο στην πορεια θα εκλειψει σιγα σιγα, απλά το παιδι μπορει να κατακτησει καποιες δεξιοτητες με πιο αργους ρυθμους απο τα συνομηλικα του

 

εμενα για να καταλαβεις ο μικρος μου που εχει υποτονια, ειναι 2,7 ετων και η υποτονια στους μυες του προσωπου δεν του επιτρεπουν να φυσηξει και να ρουφηξει. δεν μπορει ακομα να ρουφηξει με καλαμακι, να σβησει κερακι κλπ. τρωμε ομως μια χαρα. δεν μιλαμε ομως. τωρα αρχισε το μπαμπα μαμα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι 19 μηνών είναι γενικά μικρός για να υπάρχει κάποιο άγχος για την ομιλία του.

 

Πολλά παιδάκια αρχίζουν να μιλάνε μετά τα 2, μέχρι τότε μπορεί να λένε ελάχιστες λεξούλες.

 

Ο αναπτυξιολόγος μου φαίνεται έκανε υπέρβαση με το να σου πει ότι γλωσσικά είναι σαν 14 μηνών, εγώ νομίζω ότι 14 μηνών υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των παιδιών, δεν υπάρχει συγκεκριμένη κατάσταση. Τώρα αν αυτός έχει βγάλει μέσο όρο πως μιλάνε τα παιδιά 14 μηνών εγώ τι να πω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι όσα παιδάκια έχω δει είναι και διαφορετικά, άλλα λένε κάποιες λεξούλες άλλα απλά μπαμπαλίζουν.

 

Γενικά σε αυτές τις ηλικίες αν δεν υπάρχει κάποιο χοντρό πρόβλημα που φαίνεται από απόσταση, ακόμα και οι ειδικοί λένε γενικότητες και θεωρίες που είναι εύκολο να ανατραπούν εκ των υστέρων.

 

Το σημαντικότερο κατ' εμέ σε αυτές τις ηλικίες είναι η διαίσθηση του γονέα που βλέπει το παιδί συνέχεια και για πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...