Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos κινητικη αναπτυψη 11μιση μηνων


Recommended Posts

nina nana αυτο για το μπρουμυτα το εχω παρατηρησει κι εγω σε μωρακι που τα βαζανε απο νωρις οτι κινητικα τα πηγα αρκετα καλα.ο νεο μπεμπακι μου θα το βαζω απο νωρις..(ειμαι 5 μηνων εγκυος).μου ειχε πει κι εμενα ο παιδιατρος αλλα επειδη εβλεπα τον μικρο οτι δεν του αρεσε το παρελειψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


nina nana αυτο για το μπρουμυτα το εχω παρατηρησει κι εγω σε μωρακι που τα βαζανε απο νωρις οτι κινητικα τα πηγα αρκετα καλα.ο νεο μπεμπακι μου θα το βαζω απο νωρις..(ειμαι 5 μηνων εγκυος).μου ειχε πει κι εμενα ο παιδιατρος αλλα επειδη εβλεπα τον μικρο οτι δεν του αρεσε το παρελειψα.

 

είναι πολύ σημαντικό να ξεκινάνε μπρούμυτα από πολύ μικρά. Σε κανένα δεν αρέσει, γιατί νιώθουν όπως εμείς αν πάμε γυμναστήριο και πάμε να σηκώσουμε 30 κιλά, οι μύες διαμαρτύρονται! όμως πρέπει τα αφήνουμε για 2-3 λεπτά κάθε φορά, τους κάνει τρομερό καλό και όντως είναι πολύ σημαντικό για τη μετέπειτα κινητική τους εξέλιξη. Δυναμώνουν πολύ πιο γρήγορα οι μύες της πλάτης, των χεριών και του αυχένα κι έτσι μπορούν πιο γρήγορα να κάνουν όλες τις σχετικές κινήσεις που ακολουθούν (μπουσούλημα κλπ). Οπότε μην σε αγχώνει και το ότι το παιδάκι ακόμη δεν έχει κινητική ευχέρεια, το πιο πιθανό είναι ότι "φταίει" αυτό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

nina nana αυτο για το μπρουμυτα το εχω παρατηρησει κι εγω σε μωρακι που τα βαζανε απο νωρις οτι κινητικα τα πηγα αρκετα καλα.ο νεο μπεμπακι μου θα το βαζω απο νωρις..(ειμαι 5 μηνων εγκυος).μου ειχε πει κι εμενα ο παιδιατρος αλλα επειδη εβλεπα τον μικρο οτι δεν του αρεσε το παρελειψα.

 

Πάντως μην αγχωνεσαι. Και του αδερφού μου είναι 10 μηνών και δεν μπουσουλησε και μόλις ξεκίνησε να στέκεται λίγο.

Με το καλό!!! Νωρίς-νωρις το δεύτερο! Μπράβο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

zitamar αφου σου ειπε ετσι ο παιδιατρος δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχησεις.μηπως να παρεις απλα μια δευτερη γνωμη απλα για να ηρεμησεις?

 

σωστο αλλα να παω σε παιδιατρο ή σε αναπτυξιολόγο? ΄΄η σε άλλη ειδικότητα..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

zitamar νομιζω καλυτερα σε αναπτυξιολογο(Αφου θες να το ψαξεις παραπανω)και καλυτερα σε δημοσιο νοσοκομειο π.χ. παιδων για μενα ετσι ωστε να μην υπαρχει οικονομικο συμφερον απο τη μερια του γιατι πολλα γινονται.περαν του οτι εκει ειναι οι καλυτεροι γιατροι.

κι εγω πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα απλα μαλλον ειναι το παιδι.

εμενα αρχισε να μετακινται με το ποπο καπως..επισης πειραματιζεται πεταει τα παιχνιδια μακρια και κανει να παει να τα πιασει αλλα μολις φτασει τα χερακια μακρια και παει να σηκωθει να μπουσουλησει το ξανασκεφτεται και γυρναει πισω.

τελικα δεν πηγαμε ακομα στο γιατρο γιατι το εμβολιο ειναι γυρω στις 25 του μηνος οποτε θα κανω υπομονη και θα περιμενω λιγο ακομα:?να δουμε τι θα μας πει κι εκεινος...γιατι εχω κανα διμηνο να τον παω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

@freedompath

Καλο να πατε σε νευρολογο για παιδια, εμεις πηγαμε στο Παιδων Αγλαια Κυριακου οταν ηταν 10 μηνων ο μικρος.

Τον ειδε η κυρια Μαστρογιαννη Σωτηρια, ειναι διευθυντρια εκει τωρα.

Διεγνωσε το προβλημα του και μας συστησε φυσιοθεραπειες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες κ χρονια πολλα με υγεια το 2012!

εχω κ γω μια μπεμπουλα που μεθαυριο γινεται 11 μηνων σημερα πηγαμε παιδιατρο κ με ψιλοανυσηχησε .

η μικρη καθεται απο 6 μηνων σηκωνεται στο παρκο απο 8 βηματακια κανουμε αν την κραταω απο το ενα χερι αλλα δεν εχει φυγει μονη της ακομα μου ειπε για αυτο να μην ανυσηχω υπαρχουν παιδακια που αργουν να περπατησουν στο θεμα ομως το οτι δεν λεει πολλες λεξουλες την ειδα να ανυσηχει

η μικρη απο 7 μηνων ελεγε μπαμπα μετα 9 μηνων αρχισε να λεει για για για κ μαμα ειπε πριν κανα μηνα τωρα καποιες μερες προσπαθει να πει το παππου παρατηρησα ομως οτι τις τελευταιες 3 -4 μερες μπερδευει ολες τις λεξεις μαζι δηλ λεει μπαμα γιαπα κ λεει ενα συνεχομενο μεσα απο απο τα δοντια της ακουν κουν καπως ετσι θα επρεπε λεει να λεει περισσοτερες λεξεις κ το κυριοτερο να μην μπερδευει αυτες που εχει μαθει

παιδονευρολογους εχουμε δει πολλους για αλο θεμα που εχουμε ο τελευταιος μας ειδε πριν ενα μηνα κ την βρηκε καλη μηπως ομως σε αυτο το μηνα πουπερασε θα επρεπε να ειχα δει προοδο?εχω αρχισει να ανυσηχω πολυ κ αυτο γιατι οπως σας εγραψα νευρολογικα εχουμε καποιο θεμα το οποιο με την καταλληλη αγωγη παει καλα.

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες καποια νευρολογικο προβληματα εχουν να κανουν με τη συνολικη ωριμανση του παιδιου, μεσα στην οποια ωριμανση βρισκεται και ο λόγος

 

εδω και ενα χρονο ασχολουμαστε με αυτα τα θεματα λογω προβληματος και στο δικο μου παιδι.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

εμεις πασχουμε απο βρεφικη επιληψια (οχι βρεφικους σπασμους)τα επεισοδεια που ειχαμε σε διαστημα 4 μηνων μεχρι να μπει η διαγνωση κ να ξεκινησουμε θεραπεια

(λογο του οτι ο γιατρος δεν πιστευε οτι υπαρχει)δεν ηταν πολλα περιπου 1-2 το μηνα κ με την πορια της μικρης ειχαμε καθυσηχαστει γιατι 2 παιδονευρολογοι μας ειχαν πει οτι ψυχοκινητικα ειναι περαν της ηλικιας της τωρα ομως φοβαμαι πολυ

να πω ομως κ την αληθεια μου κ της αδερφης μου ο μικρος που ειναι ενα μηνα μεγαλυτερος σχεδον τα ιδια κανει μονο που στεκεται μονος του καποια δευτερολεπτα παραπανω απο την μικρη μου ενω του αδερφου μου κ αυτος 1 μηνα μεγαλυτερος απο την μικρη μου κανει πολυ λιγοτερα κ απο λεξουλες σχεδον τα ιδια ολα

τοσους μηνες ρε γμτ κ ολο κατι βρισκεται να με κανει να χανω το μυαλο

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

σε νιωθω. εγω ενα χρονο τωρα αναλυω καθε τι που κανει ο δικος μου, τι κανει γιατι το κανει ετσι και οχι αλλιως, αργησε δεν αργησε.... μπαινεις σε ενα τριπακι θες δεν θες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι την εχω τρεξει την μικρη παρα πολυ αλλα δεν μας εχουν συμβει κ λιγα μεχρι να μπει η διαγνωση της επιληψιας ημουν η τρελλη κ οχι μονο για τους συγγενεις αλλα κ για τους γιατρους που βλεπω προβληματα στο παιδι

το καλο με μας ειναι οτι ειμαστε στην ιδιοπαθη επιληψια ,εμφανιστηκε σε μικρη ηλικια κ στατιστικα στα βρεφοι φευγει στα 2 χρονια κ οτι οι κρισεις ηταν λιγες κ η θεραπεια εδρασε σχετικα γρηγορα με ενα φαρμακο

η μικρη ειναι 11 μηνων κ απο 2,5 μηνων ψαχνομαι κ εχω κανει εξετασεις που πραγματικα ηταν να σε τρελανουν την μια βλεπω την μικρη καλα κ καθυσηχαζομαι την αλλη παω στην παιδιατρο κ φευγω με ενα κεφαλι καζανι νιωθω να εχω κουραστει απο την αλλη προσπαθω να μην βλεπω τραγικα τα πραγματα αλλα λιγες φορες τα καταφερνω οταν ενας ειδικος ανυσηχει μια εσυ ανυσηχεις 100 βεβαια να μην ειμαι κ παραλογη δεν μας ειπε να ψαξουμε ακομα κατι αλλα μεσα σου λες μηπως παρακατω σε περιμενουν προβληματα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!εχω ξαναγραψει νομιζω αναλογο θεματακι πριν κανα διμηνο.απο τοτε χαλαρωσα και προσπαθησα να το βγαλω απο το μυαλο μου.να μην περναω και το αγχος μου στο παιδακι.απο τοτε η μονη βελτιωση που εχει κανει ειναι οτι κανει βηματακια αμα τον κραταω απο τις μασχαλες αλλα χωρις καμια ισορροπια,και στο τραπεζακι που στεκεται δεν κανει πλαγια βηματακια.φυσικα για μπουσουλημα,να σηκωθη απο τη θεση του αμα πιστει απο καπου η να σηκωθει απο ξαπλωτος ορθιος ουτε λογος.επισης απο ομιλια τιποτα απο λεξεις καμια.το τελευταιο που με ανησυχει ειναι οτι δειχνει μια προτιμηση στο αριστερο χερι και εχω ακουσει οτι αυτο δεν ειναι καλο σημαδι σε αυτη την ηλικια.

ξερω οτι θα με πειτε υπερβολικη αλλα....τι να κανω βρε κοριτσια??εχω καμια 20αρια γνωστες με μωρακια σε ηλικια ακριβως σα το δικο μου η ακομα και με λιγο μικροτερα και ολα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον δικο μου.και αναρωτιεμαι γιατι????

εχω αρχισει και ανησυχω παρα πολυ....στο παιδιατρο εχουμε να παμε κανα διμηνο,τωρα θα παμε σε καμια βδομαδα για το εμβολιο.δε ξερω πραγματικα τι θα μας πει,τρεμω.

η ειλικρινη γνωμη σας θα με βοηθουσε πραγματικα πολυ,ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

 

Αν θελεις ρωτα το γιατρο σου για φυσιοθεραπειες νομιζω οττι βοηθανε πολυ.Η δικια μου γεννηθηκε πολυ μικρη 630γρ και φυσικα και μονο απο το βαρος γεννησης ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες αμεσως και νομιζω οτι βοηθησανε πολυ.Ειναι 1 ετους και αν και ειμαστε πισω γενικα η φυσιοθεραπεια μας βοηθησε απλα θα αργησουμε να κανουμε καποια πραγματα οπως το περπατημα.Αλλα θα περπατησουμε αυτο ειναι το σημαντικο.Ρωτα παντως δεν εχεις να χασεις τιποτα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...