Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με ύψος μωρου 9 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα διαβάζω το φόρουμ εδώ και ένα χρόνο απο την στιγμή που εμεινα εγκυος, γι'αυτο έισαστε οι μόνες που σκέφτηκα οτι μπορείτε να με διαφωτίσετε για αυτο που με απασχολει.....

λοιπόν το μωρό μου γεννήθηκε στις 26/08/2010 με βάρος 3800 και ύψος 54 εκατοστα. Μέχρι και 6 μηνών τον θήλαζα αποκλειστικά και είχε φτάσει 8500 κιλα και ύψος 73 εκ. Μέχρι σήμερα όμως που κοντεύει τους 9 μήνες ενω πήρε βάρος και έφτασε τα 10 δεν εχει ψηλώσει καθόλου.

Όποαι μπορει ας μου δώσει τα φώτα της γιατι εχω αγχωθεί....!!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδίατρος τι σου λέει;;; Ρώτησες;;;Εγώ το ύψος το βλέπω μια χαρα.Ειχε μεγάλη ανάπτυξη πριν αι τώρα λιγάκι κόπηκε. δεν νομιζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις. Βέβαια οι γιατροι ειναι αρμόδιοι!!!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι αγόρι....54 εκατοστά στην γέννα μάλλον για αγοράκι. Εμένα που είναι κορίτσι μου έτυχε στις 3 προηγούμενες μετρήσεις να μην πάρει καθόλου ύψος. Δηλαδή κοντά στους 20 μήνες. Τώρα γίναμε 83 εκατοστά.....73 ήμασταν περίπου ενός έτους

 

Πάντως επειδή μου έκανε εντύπωση είδα τις καμπύλες για αγόρια

54 εκατοστά για νεογέννητο αγοράκι ήταν ψηλό 2η κλίμακα

73 εκατοστά στους έξι μηνες είναι ντερέκι και πάνω από τις καμπλύλες

73 εκατοστά στους 9 μήνες είναι ακόμα παίδαρος και πάλι στην 2η κλίμακα

 

Να τον κλείσω για γαμπρό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με τη bebe09! Να σε ρωτησω, τιςκλιμακες απο το Internet τις βλέπεις; Και να ναι, που?Ευχαριστω!!!

 

Από το βιβλιάριο υγείας της κόρης μου, ένα άσπρο μου το δώσαν στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

a, ok! Εγώ εχω το παλιο και δεν τα λέιε ετσι αναλυτικα!

Για δες λιγάκι..... αγορι, 26 μηνών 12800 και 93! Τι λέει;;;;:-PΕυχαριστώ και πάλι!

 

Είστε στην 75 θέση 3η κλίμακα...! Μια χαρά..!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω παρα πολυ για τισ απαντησεις σας!!! Ναι αγορακι είναι και επειδή ήταν τεράστιος για τις καμπυλες ξαφνικα μετα τον 6ο αρχισε να πεφτει στις καμπύλες....

Ο παιδιατροσ μου λεει να περιμενουμε 2 μήνες για να δουμε αν ψηλωσει...... Είναι και όμορφο το αγορι μου οποτε δεν λεμε οχι σε προξενια..!!!! :P Ευχομαι να μην ειναι τιποτα αν και περιεργο μου φαινεται......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστω παρα πολυ για τισ απαντησεις σας!!! Ναι αγορακι είναι και επειδή ήταν τεράστιος για τις καμπυλες ξαφνικα μετα τον 6ο αρχισε να πεφτει στις καμπύλες....

Ο παιδιατροσ μου λεει να περιμενουμε 2 μήνες για να δουμε αν ψηλωσει...... Είναι και όμορφο το αγορι μου οποτε δεν λεμε οχι σε προξενια..!!!! :P Ευχομαι να μην ειναι τιποτα αν και περιεργο μου φαινεται......

 

 

Σωπα βε. δεν ειναι περιεργο. Δεν αναπτυσονται τα παιδακια με τον ιδιο ρυθμο όπως μικρα. Μια χαρα το βρίσκω. καλα κανεις και εχεις το νου σου, αλλα απεβαλέ το!

Και ο δικος μου στην αρχη ειχε μεγαλη αναπτυξη. Τώρα ομως ειναι στα κανονικα επιπεδα!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι καινουρια στο forum και για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω εξοικειωθει ακομη με τον τροπο λειτουργιας του... Ψαχνω λοιπόν εναν απογευματινό παιδικό σταθμό στη Θεσσαλονίκη. Μπορεί κάποια να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω παρα πολυ για τισ απαντησεις σας!!! Ναι αγορακι είναι και επειδή ήταν τεράστιος για τις καμπυλες ξαφνικα μετα τον 6ο αρχισε να πεφτει στις καμπύλες....

 

 

ε καλα λογικο ειναι να φρεναρει..αλλιως θα γινει γιγαντας..

 

κι εμενα η μικρη μου ηταν μηνες εκτος καμπυλων και καποια στιγμη αρχισε να μπαινει σε αυτες..ετσι συμβαινει σε πολλα μωρα που ειχαν φρενηρη ρυθμο αναπτυξης στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω φιλεναδα οτι απλα βρισκει τον ρυθμο του, παντως για τους γιατρους το σημα να ανησυχεις ειναι αν εχει παρει 25 ποντους τον 1ο χρονο.

Εννοείς ότι είναι ανησυχητικό αν πάρει κάτω από 25 πόντους το χρόνο:shock:?

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι εχω καταλαβει αν παρει κατω απο εικοσι πεντε το εχουν υπο πιο στενη παρακολουθηση για να δουντωρα ποτε ακριβως αρχιζουν να το ψαχνουν με εξετασεις δεν ξερω ειναι 25 ποντοι τον 1ο χρονο και 12 τον 2ο.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.dietitian.gr/content.php?id=78

εδω ειναι οι καμπυλες αναπτυξης αλλα εγω παλι μπερδευομαι

εκει που λεει το βαρος 5 10 15 κτλ εννοει 5 κιλα για παραδειγμα η εννοει 500γρ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...