Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΠΤΥΞΗ -ΥΨΟΣ


Recommended Posts

συμφωνα με τους παραπανω πινακες που εβαλες η μπεμπα ειναι κατω απο τη μεση του μεσου ορου στο υψος 71cm περιπου κ πολυ ψηλα στις καμπυλες του βαρους...να αγχωνομαι μηπως εχει κατι το παιδακι μας κ δε ψηλωνει? :(

 

Να μην αγχωνεσαι καθολου, καλε τιποτα δεν εχει η κορακλα σου. Θα ψηλωσει οταν θελει και ολα θα ειναι τελεια. Δηλαδη τι να εχει και δεν ψηλωνει? μην αγχωνεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :wink::wink:

σε ολους τους κανονες υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.......... :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λία ο μικρός μου στην μέτρηση των 3 μηνών ήταν 67 πόντους πολύ ψηλός για την ηλικία του από 52 που γεννήθηκε η παιδίατρος όμως μου είπε να μην πιστέψω ότι θα γίνει πανύψηλος και ότι μπορεί όλους τους άλλους μήνες να μην πάρει ούτε πόντο.Οπότε χαλάρωσε και άσε το παιδί να μεγαλώσει όπως πρέπει.
Ναι αυτο μου το εχει πει και εμενα ο παιδιατρος.Μπορει για καποιους μηνες να μη παρει ουτε ποντο και μετα να παρει αποτομα!!εαν ειστε και οι δυο ψηλοι τι το σκεφτεσαι;Ασε και κοντοι να εισασταν,τωρα κοντα παιδια δεν υπερχουν!
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μην ανχωνεστε αδικα τα δικα μου παιδια ειναι ο μεγαλος 3 χρονων και4 μηνων 15 κιλα και 1.05 υψος ο μικρος ειναι 7,5 μηνων 9 κιλα και 72 υψος!η πεθερα μου και ηκουνιαδα μου για τον μεγαλο καθε φορα λενε τι αδυνατος ειναι και δεν τρωει κ.τ.λ !!τησ κουνιαδας μου εναι 9 χρονων και 56 κιλα και 4 χρονων 30 κιλα.ειλικρινα δεν τα ζηλευω καθολου!!!αμα δειτε τι τρωνε θα παθετε πλακα οταν ο μεγαλος της ηταν 2 χρονων ετρωγε το βραδυ 3 κομματια πιτσα και ηθελε κι αλλο!!!ασε αμα παμε σε ταβερνα τι γινεται!!!!οταν μου την λενε οτι δεν τον ταιζω και τα σχετικα εγω τους λεω οτι ετσι τον θελω γιατι αυτες νομιζουν οτι το παχος ειναι υγεια!!!!φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψυχωση κι εγω μ'αυτο το πραγμα.Δεν τον πιεζω καθολου με το φαγητο.Επειδη κι εγω και ο αντρας μου εχουμε την ταση παχυσαρκιας προσπαθουμε το μωρο να το ταιζουμε υγιεινα.Δηλ αυτοι ειναι ικανοποιημενοι που τα παιδια εχουν αυτο το βαρος για την ηλικια τους;Τ ο ξερω οτι το θεωρουν υγεα το φαγητο αλλα ειναι το κατοχικο συνδρομο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου που το κανεις αυτο !!!!αυτοι ενω ειναι και οι δυο παχυσαρκοι και βλαπουν τα προβληματα που τους δημιουργουν τα παραπανω κιλα παρολααυτα πιστευουν οτι τα παιδια τους ειναι καλα να ειναι ετσι και το χαιρονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Χριστε μου γιατι το κανουν αυτο στα παιδια;Και μετα....θα τα κανουν διαιτα για να αδυνατισουν!!!!Κριμα(αν ειναι και νεοι οι γονεις)ακομη πιο κριμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια. Η ανησυχία μου παραμένει καθώς χθες που πήγαμε για το τελευταίο μας εμβόλιο απογοητεύτηκα πάλι από το ύψος της μικρής μου. Δεν πήρε παρά ένα μόνο πόντο από τον Οκτώβρη. Είναι 86 πόντους (27 μηνών). Ο γιατρός λέει απλά πως θα πάρει ύψος αργότερα και πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Μας έδωσε και να κάνουμε και γενικές εξετάσεις γιατί τον ρώτησα μην τυχόν της λείπει κάτι από τον οργανισμό και την "εμποδίζει" να πάρει ύψος.

Η άλλη εκδοχή - που δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αλλά "πιάνομαι" κι από κει- είναι ότι απλά δεν θα γίνει και πολύ ψηλή καθώς και ο μπαμπάς μας δεν είναι και το πρώτο μπόι!!! Ο άντρας μου είναι 1,73 και πιθανόν να ακολουθεί την δική του καμπύλη ανάπτυξης. Και πάλι όμως νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά. Μακάρι να είναι απλά υπερβολικές οι ανησυχίες μου. Αλλά όταν γύρω μου βλέπω τα περισσότερα παιδάκια της ηλικίας της να έχουν ξεπεράσει τους 90 πόντους και εμείς να μένουμε στα ίδια ..... :roll:

 

Ευτυχώς στα κιλά πήγαμε καλά. Φτάσαμε αισίως τα 12 από 10.800 που ήταν τον Οκτώβριο. Γιαυτό πονάει η μέση μου, και έλεγα τι να φταιει;;; :lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

πατουσακι αν αρχισω να κοιταω αυτους τους πινακες θα παθω παλι υστερια.

Ελεγξα υψος βαρος κορης και τα ποσοστα ειναι διαφορατικα απο αυτα που εχουμε στο βιβλιαρακι υγεια του παιδιου. Ως ανυπομονη και ανησυχη μαμα τα ενημερωνω καθε μηνα για να ξερω ποιυ ειμαι. Αυτα τη βγαζουν πιο ψηλη και πολυ πιο αδυνατη! Μου αρκει το 25 % βαρος , μη πεσω και στο 10%!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Lia χθες πήγαμε κι εμεις το γιο μας στον παιδίατρο κι είναι μόλις 88 πόντους και 11,200 βάρος και είναι 2 μιση χρονών. Μας είπε κι εμάς να μην ανησυχούμε γιατί φταίει το ότι δεν τρώει αρκετά και ότι σε αυτή την ηλικία το βάρος και το ύψος συνδέονται. Μας είπε ότι όταν αρχίσει να τρώει και να παίρνει βάρος θα πάρει και το ύψος που του λείπει. Παρ' όλα αυτά μας έγραψε κι ένα σωρό εξετάσεις για να μου φύγει λέει η ανυσηχία. Μέ έκανε όμως χειρότερα και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος. Εσείς τις κάνατε τις εξετάσεις? Ελπίζω να μου πεις πως όλα πήγαν καλά. Τώρα πως πάει το μωρό? Πήρε τους τελευταίους μήνες ύψος και βάρος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μολις γυρισα απο τη γιατρο οπου ειχαμε παει για το εμβολιο...Καλα..εκτος του οτι δεν εκλαψε η καημενη οταν της μιλησα χασκογελουσε κιολας!Μου ειπε η γιατρος οτι για την ηλικια της ειναι πανω απο την καμπυλη αναπτυξης 65εκ και 7 κιλα.Η απορια που δεν τολμησα να ξεστομισω ειναι η εξης...και η μαμα μου σαν βρεφος τετοια αναπτυξη ειχε αλλα απο το γυμνασιο εμεινε στο 160:cool:...Λετε να με κυνηγησει το κληρονομικο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς να σου ζήσει η μικρή σου πριγκήπισσα; Μην αγχώνεσαι γιατί και ο δικός μου ο γιος στην ηλικία των 2 μηνών που κάνουμε τα πρώτα εμβόλια ήταν 7.200 το βάρος και με αποκλειστικό θηλασμό. Η παιδίατρος με επίπληξε λέγοντας μου πως δεν βάζουμε το μωρό να τρώει κάθε φορά που κλαίει. Η αλήθεια είναι πως ήταν σαν μικρός Βούδας. Αλλά τώρα που είναι 4,5 χρόνων είναι σκέλετορ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τη γιατρο οπου ειχαμε παει για το εμβολιο...Καλα..εκτος του οτι δεν εκλαψε η καημενη οταν της μιλησα χασκογελουσε κιολας!Μου ειπε η γιατρος οτι για την ηλικια της ειναι πανω απο την καμπυλη αναπτυξης 65εκ και 7 κιλα.Η απορια που δεν τολμησα να ξεστομισω ειναι η εξης...και η μαμα μου σαν βρεφος τετοια αναπτυξη ειχε αλλα απο το γυμνασιο εμεινε στο 160:cool:...Λετε να με κυνηγησει το κληρονομικο???

 

 

απο το συμπερασμα με αυτα που λες σε ενδιαφερει το υψος οντως η κουκλα σου ειναι πολυ καλη . μην σε πιανει ανχος απο τωρα αμα θα ειναι ψιλη η οχι αυτο που θα κειτας τωρα ειναι να εχει καλη αναπτυξη γιατι ειναι πολυ μικρουλα για τετοιες θεωριες ακομα . παντος σου ευχομαι να γινει μια δυμετρη κουκλαρα και να την εχεις παντα καλα .φιλακια να σου ζησει η μπουμπου.:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κορίτσια εδω και 3 μηνες η περιμετρος κεφαλιου ειναι η ιδια (47) και εχουμε πεσει στην καμπυλη αναπτυξης.με την παιδιατρο θα μιλησω την επομενη εβδομαδα που θα την παω.σας φαινεται φυσιολογικο?α! ειμαστε 15 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς έτσι έγινε...

Μην ανησυχείς καθόλου!

Αν παρατηρήσεις την ώρα που το μετράει το παιδί, η μεζούρα δεν είναι πάντα στην ίδια θέση... Επίσης, αν δεις στις καμπύλες ανάπτυξης, από την ηλικία των 12 περίπου μηνών οι αυξήσεις είναι απειροελάχιστες (αν θεωρήσουμε ότι ακολουθεί το παιδί την ίδια περίπου εκατοστιαία καμπύλη). Μπορεί δηλαδή τον ένα μήνα να είναι 47 και τον επόμενο αν δεις 47,2. Συγνώμη κιόλας, αλλά 2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ πώς είναι δυνατόν να τα μετρήσει ο γιατρός σε διαφορά από μήνα σε μήνα???

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μετά τον χρόνο να βλέπετε τις διαφορές ανά εξάμηνο. Εμένα παδίατρος μου το είπε, γιατί κι εγώ είχα ανησυχήσει και τελικά είναι όλα υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η κορη μου είναι 6 χρονων και 1.04. η γιατρος μας ειπε να κανουμε μια κανπυλη αυξητικης ορμονης αλλα μου ειπαν οτι τους χορηγουν γλυκοζη και μπορει να κανουν εμετους και να τους ανεβει το ζαχαρο.

ξερετε κατι για αυτη την εξεταση; τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο γιος μου είναι 7,5 ετών και είναι 1.13. και εμάς μετά από ελέγχους θυροειδή μας παρέπεμψε ο ιατρός για εξέταση αυξητικής ορμόνης. μας ενημέρωσε ότι γίνεται με δύο τρόπους.δίνουν στο παιδί κάποιο χάπι είτε για να να έχει υπογλυκαιμία είτε για να έχει υπόταση .και οι δύο τρόποι είναι ικανοί να διεγείρουν την αυξητική ορμόνη για να μετρηθεί. και εγώ έχω ενδοιασμούς εάν πρέπει να κάνει το παιδί την εξέταση καθώς δεν γνωρίζω παρενέργειες που μπορεί να έχει.εάν κάποιος γονέας γνωρίζει ή εχει κάνει το τεστ ας μας πει την άποψη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια να ρωτησω κατι?ποσο επρεπε να ειναι δηλ. Τα παιδια?φοβαστε απλα να μην ειναι κοντα τα παιδια η για κατι παθολογικο?ειλικρινα δεν ξερω μιας και ο γιος μου 21 μηνων ειναι ηδη 96 εκ.οποτε

δεν αντιμετωπιζω προβλημα απλα βλεπω οτι η αυξητικη ορμονη παιζει σε πολλα θεματα.και ειναι καλο να παρεμβαινουμε στην φυση?αχ δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εμενα ο γιος μου χρονιζει την αλλη εβδομαδα ειναι 74 ποντους και 8900,,,δεν ειναι μικρουλης?

 

Ax μία από τα ίδια. 12μησι μηνών η μικρή μου και μόνο 9.200 και 77 πόντους. Δεν τρώει τίποτα και είμαι μέσα στο άγχος. Όλη μέρα τρέχω με ένα κουταλι και αυτή δίνει μια και τα πετάει όλα τα φαγητά κάτω. Τώρα τελευταία τα φτύνει κιόλας. Δεν ξέρω τι θα κάνω μ αυτό το παιδί..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ax μία από τα ίδια. 12μησι μηνών η μικρή μου και μόνο 9.200 και 77 πόντους. Δεν τρώει τίποτα και είμαι μέσα στο άγχος. Όλη μέρα τρέχω με ένα κουταλι και αυτή δίνει μια και τα πετάει όλα τα φαγητά κάτω. Τώρα τελευταία τα φτύνει κιόλας. Δεν ξέρω τι θα κάνω μ αυτό το παιδί..

 

Το εκανα λιγο εικονα αυτο και πολυ γελασα....:lol:

 

Βρε κοπελα μου γιατι αυτομαστιγωνεσαι???Ειναι δυνατον να τρεχεις ολη μερα με το κουταλι παραμασχαλα σαν τον Βεγγο???

 

Οποτε πεινασει θα φαει...Με την πιεση μονο αρνητικα αποτελεσματα θα μπορεσεις να φερεις...Ειναι και λιγο ζορικη η μικρη σου μιας και τα πεταει ολα κατω???Με υπομονη και επιμονη νομιζω ολα λυνονται...

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ;)

 

Εμενα ο μικρος μου ειναι 10 μηνων και κατι ημερων και ειναι 83 εκατοστα και

10.800 περιπου.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο παχουλος αλλα παλι δεν ειμαι και σιγουρη.

Ο μεγαλος μου ηταν πολυ διαφορετικος και οφειλω να ομολογησω οτι δεν τον εχω ζησει στα πρωτα του χρονια γιατι σπουδαζα στο εξωτερικο και δεν ημουν συνεχεια Ελλαδα,οποτε δεν μπορω να θυμαμαι και πολλα :(

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης,οταν τον εχει η πεθερα μου,μου λεει

οτι τρωει συνεχεια.

Ενω οταν τον εχουμε εμεις στο σπιτι πολλες φορες ειτε το φτυνει,ειτε κουναει

το κεφαλι του περα δωθε (το κανει οταν δεν θελει να φαει).

Δεν τον πιεζω ποτε γιατι μια φορα που το εκανα,μου εκανε εμετο και φωναζε ο αντρας μου:shock:

 

Μηπως κανω κατι λαθος??

Ξεχασα να πω οτι η πεθερα μου και ο πεθερος μου,τον ταιζουν στην αγκαλια τους ενω εμεις στο καρεκλακι του.

Μηπως παιζει ρολο αυτο?

Αισθανεται πιο ανετα ετσι?

Ελευθερια ειναι να εισαι αερας και να μην

σε αναπνεει κανεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...