Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ-ΠΟΙΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ


Recommended Posts

Κορίτσια εχω 1 ιδέα για καινούριο θεματάκι!Όπως ξέρουμε κι όπως έχει αναφερθεί κι εδώ στην Ελλάδα οι περισσότεροι γυναικολόγοι κάνουν καισαρικές και μάλιστα έχουμε το ρεκόρ στην Ευρώπη!Θα πρότεινα λοιπόν να γράψετε σε ποιο γιατρό γέννησε η καθεμια κι αν γέννησε με φυσιολογικό ή καισαρική!Έτσι θα χουμε 1 μικρη εικόνα για το ποιοι γιατροί προτιμούν τη καισαρική και ποιοι το φυσιολογικό τοκετό!Νομίζω οτι αυτό θα είναι πολυ χρήσιμο για τις μέλλουσες μαμάδες στην επιλογή του γιατρού τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμ ωραιο σαν ιδεα...αλλα δεν νομιζω να δειξει και τιποτα...

Τι θελω να πω... οτι πχ ενας γιατρος μπορει να ειναι καισαρικακιας..αλλα η κοπελα να ειχε πολυ ευκολη - γρηγορη γεννα..ή ενας γιατρος να μην ειναι και να προτιμα τον φυσιολογικο αλλα να τυχει μια οντως δυσκολη γεννα...οποτε με ποια βαση θα βγουν καποια συμπερασματα..

Στην πρωτη γεννα που ειχα αλλον γιατρο ενω βαλαμε ορο κατα τις 9-10 (ειχε ψιλοξεκινησει η διαδικασια) κατα τις 12 ειχε βγει και ειχε πει οτι εχω δυσκολη γεννα :? και οτι αν μπορει αν αργησω να με βαλει καισαρικη :shock: (το ιδιο ακριβως περιστατικο παιχτηκε με μια αλλη φιλη μου σ αλλον γιατρο)...Τελικα στις 2 το μεσημερι γεννησα (για πρωταρα αρκετα γρηγορα) φυσιολογικα...αν αργουσα θεωρω οτι θα την ειχα στο τσεπακι την καισαρικη.(και προσεξε ειναι ενας γιατρος που ειχε ξεγεννησει και την μαμα μου σ εμενα αλλα κι ολες τις ξαδερφες της και καισαρικη δεν ειχε κανει ..απ αυτες που ξερω :roll: )

Στην δευτερη γεννα(αλλος γιατρος) θεωρω πολυ μαγκια και μονο που με πηγε για φυσιολογικο ενω ηταν διδυμα...που αλλοι δεν το δεχονται με τιποτα...αλλα και παλι ειχα υπερβολικα ευκολη γεννα ...αν αργουσα ..δεν ξερω τιθα γινοταν :wink:

 

Το μονο που θεωρω οτι πρεπει να γινει ειναι η ενημερωση μας...ωστε να μην μας κοροιδευουν οι γιατροι...γιατι παρολο που τα συζηταμε εδω...και κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ψαχνομαστε πιο πολυ...βλεπω πολλες κοπελες..που ενω εχουν την ευκαιρεια να τσεκαρουν αν ο γιατρος τους λεει αληθεια η οχι..και δνε το κανουν :? ...

 

Ουφ μεγαλο θεμα και πολυ τ ανακατεψα :cool::lol: ...τωρα αν θελετε να το κανουμε κι εγω μεσα ειμαι :P

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είχε ξεγεννήσει τη μαμά σου (!) φυσιολογικά χ χρόνια πρίν (όπου χ βάλε την ηλικία σου) δεν λέει απολύτως τίποτα... και εγώ ξέρω γιατρό "του σογιού" που πριν 20-30 χρόνια δεν έκανε καισαρικές και τώρα κάνει αβέρτα. Άλλες εποχές τότε. Δεν έκαναν καισαρική για ψύλου πήδημα, ούτε για την ευκολία τους γιατί ήταν σοβαρή επέμβαση. Και τώρα είναι δηλαδή, αλλά είναι καλύτερα τα χειρουργεία κλπ, κλπ. Πάρε παράδειγμα ένα άσχετο χειρουργείο: με την ίδια "ευκολία" έκανε ένας γιατρός εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς πρίν 30 χρόνια (αν έκανε κι όλας) με την ίδια σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είχε ξεγεννήσει τη μαμά σου (!) φυσιολογικά χ χρόνια πρίν (όπου χ βάλε την ηλικία σου) δεν λέει απολύτως τίποτα... και εγώ ξέρω γιατρό "του σογιού" που πριν 20-30 χρόνια δεν έκανε καισαρικές και τώρα κάνει αβέρτα. Άλλες εποχές τότε. Δεν έκαναν καισαρική για ψύλου πήδημα, ούτε για την ευκολία τους γιατί ήταν σοβαρή επέμβαση. Και τώρα είναι δηλαδή, αλλά είναι καλύτερα τα χειρουργεία κλπ, κλπ. Πάρε παράδειγμα ένα άσχετο χειρουργείο: με την ίδια "ευκολία" έκανε ένας γιατρός εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς πρίν 30 χρόνια (αν έκανε κι όλας) με την ίδια σήμερα;

 

Να στο πω διαφορετικα...εχω ακουσει γιατρο ο οποιος ξερω οτι κανει καισαρικες και εχει τυχει σαφως και καποιοι ελαχιστοι φυσιολογικοι τοκετοι ...αν εδω βρεθουν οι 2-3 που γεννησαν φυσιολογικα και οχι οι 100νταδες που καναν καισαρικη δνε θα εχουμε λαθος αποτελεσμα...

Δλδ μ ενα η 5 ατομα ανα γιατρο δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα ..πιο πολυ αυτο θελω να πω...

Και στον γιατρο που ειχα στην πρωτη γεννα αν παμε ετσι..θα ελεγα οτι ολους στο σοι μου τους εχει ξεγεννησει με φυσικο τοκετο και εμενα επισης...αρα πιθανον να ηταν και λαθος συμπερασμα για καποιους :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω όμως υπάρχουν αρκετές κοπέλες που έχουν τον ίδιο γιατρό!Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όμως 1 μικρό δείγμα μπορούμε να το έχουμε χωρίς φυσικα αυτο να αποτελεί επιστημονική έρευνα!Αν όμως πολλες κοπελες εδω εχουν τον ίδιο γιατρο και τις έχει παει ολες με καισαρική ε αυτο κατι λέει!Άλλωστε μπορουν να μας πουν αν θεωρουν οτι ήταν απαραιτητο ή οχι!Να γραψουν δηλαδη τη προσωπική τους εμπειρία!Όσο για το να ειμαστε πιο ενημερωμένες έχεις δίκιο αλλα όταν ο γιατρος λεει για καισαρική λιγο πριν τη γεννα δεν αφήνει πολλα περιθώρια επιλογών!'Οπως και να χει οποια θελει ας πει ονόματα κι εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το καινούριο σας θέμα, αν και δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη, αν κρίνω απο τη συμμετοχή.

Λοιπόν, έχω τον κ.   είναι υπέρ του φυσιολογικού, έχω γεννήσει με φ.τ 2 παιδάκια και απο τους 50 τοκετούς που έχει το μήνα (το λιγότερο), οι 48 είνι φ.τ.

Ο κ.  , αν και εξαίρετος γιατρός και χειρούργος είναι για τους δικούς του προσωπικούς, ίσως, λόγους υπέρ της καισαρικής.

Αν και είμαι υπέρ του φυσ., τον θεωρώ Μαγκα, ας μου επιτραπεί η διατύπωση, γιατί είναι ο πρώτος στο χώρο του ΙΑΣΩ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ που κάνει καισαρική και οι γυναίκες έρχονται απο το χειρουργείο, χωρίς καθετήρα, ορό και επισκλ. Δίνει ελεύθερο διαιτολόγιο και όχι σούπες, τσάγια κ.τ.λ και σπάνια χορηγεί αντιβίωση.

Όσον αφορά γενικοτερα το θέμα των καισαρικών, σας προκαλώ να κάνετε μια βόλτα στην υποδοχή του ΙΑΣΩ την ΜΕΓ. Τετάρτη και την Μεγ. Πέμπτη, για να δείτε τι γίνεται απο προγραμματισμένες καισ. καθώς και απο προγραμ. φυσιολ. τοκετούς, που στο τέλος καταλήγουν καισαρική.

Θα πέσετε από τα σύννεφα και η αποκορύφωση βέβαια είναι όταν το Μεγ. Σάββατο και το Πάσχα, οι όροφοι μοιάζουν εγκατελειμένοι, αφού οι περισσότερες μαμάδες είναι στα σπίτια τους.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η γιατρός μου είναι η κα  στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ και είναι υπέρ του φ.τ. Γέννησα τον γιο μου 24 ώρες αφότου σπάσανε τα νερά χωρίς διαστολή (είχα κάνει περίδεση και δεν άνοιγε ο τράχηλος), ακριβώς στο χρονικό όριο για καισαρική. Είμαι σίγουρη πως αν ήμουν σε ιδιωτικό δε θα την είχα γλυτώσει.

Συμφωνώ με τη greek mother για το τι συμβαίνει αυτές τις μέρες στα ιδιωτικά μαιευτήρια... Γεμάτα τα χειρουργεία...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου γιατρος εχει ξεγεννησει 3 γνωστες με Φ.Τ , δεν ξερω αν ειναι ενδεικτικο το ποσοστο :wink:   στο Μητερα

και σε εμενα παρολο που εχω κανει εγχειρηση laser στα ματια , που για καποιους ειναι αντενδειξη , μου ειπε οτι 95% ο οφθαλμιατρος θα δωσει το οκ ..και θα προχωρησουμε φυσιολογικα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως ο γιατρός μου απο την αρχή μου είχε ξεκόψει την καισαρική. εγώ τον ρωτούσα λεπτομέρειες για το πως γίνεται η καισαρική και η απάντησή του ΄΄να μην σε ενδιαφερει , θα γεννήσεις φυσιολογικα΄.'' μπήκα στις 12 το μεσημέρι στην κλινική και γέννησα φυσιολογικά στις 8.30. βασικά αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις καισαρική απλά καμιά φορά το ζητάνε και οι γυναίκες για δική τους ευκολία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είχα έναν πολυ δύσκολο τοκετό το μωρό είχε οπίσθια θέση που σημαίνει ότι άλλος γιατρός θα μου έκανε κατευθείαν καισαρική αλλά ο δικός μου (Γιώργος Βλάχος στο Αλεξάνδρα) που τον θεωρώ εκτός των άλλων άρτια καταρτισμένο επιστήμονα με ξεγέννησε φυσιολογικά!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

VIVIAN70 είπε:
   ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΘΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!!!!!

εγώ που γέννησα φυσιολογικά μετά από αρκετές ώρες, δεν θέλω να σκεφτώ ότι θα χρειαστεί να ξαναγεννήσω με τίποτα!! Θα μου χρησιμεύσει αυτός ο γιατρός!!!! Χιχι!!!

Και στην τελική πραγματικά έχει τόση σημασία? Κι εγώ το πήγαινα ηρωίδα, τύπου θα αντέξω τον πόνο όπως τόσες γενιές, ούτε επισκληρίδιο δεν έκανα (δεν μπορούσαν να μου κάνουν) και λέω ανοιχτά και χωρίς ταμπού ότι ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ένιωσα εντελώς αβοήθητη, έτσι το βίωσα προσωπικά και αν ξανακάνω παιδί (αν απωλέσω ποτέ εντελώς το ψυχολογικό τράυμα της γέννας που διατηρείται ακόμα δυνατό....) θα ζητήσω καισαρική από την αρχή. Προφανώς κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Το δικό μου σώμα δεν άντεξε, παρόλο που μόνη μου επέλεξα φυσιολογικό.Για να μην αναφερθώ σε όλους τους πόνους μετά, που κάνεις 3 εβδομάδες να ηρεμήσεις από αιμορροίδες και ράμματα. Και μετά λένε ότι πονάς μετά την καισαρική. Γιατί, μετά τον φυσιολογικό δεν πονάς??? Που προσπαθείς να θηλάσεις και δεν μπορείς να καθήσεις καν??:mad:

Ούτε καταλαβαίνω πού βρίσκεται το όλο "θαύμα". Το μόνο θαύμα που έζησα εγώ είναι φυσικά μετά τον τοκετό, Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ, το πιο υπέροχο πράγμα. Κατά τα άλλα πού είναι το θαύμα όταν πονάς τόσο πολύ, δεν ξέρω....

ΕΛπίζω να μην σας φρίκαρα!!! :-)

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerin για αναλυσε το λιγο αυτο που λες γιατι και εγω ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι πρεπει να βιωσω αυτο το "θαυμα" αλλα μ'αρεσει που το απομυθοποιεις. Θεωρεις οτι καλυτερα καισαρικη στο επομενο? Υπαρχουν κοπελες στο forum που εχουν κανει και τα δυο να μασ πουν μια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλό στη ζωή μας να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι στα δικά μας μάτια και στις πραγματικές τους διαστάσεις και όχι όπως θέλουν όλοι να τα βλέπουμε ή όπως τα στερεότυπα της γυναικείας φύσης μας ωθούν να τα θεωρούμε. Να φανταστείτε, άκουσα μια απίστευτη ατάκα, και από νέα κοπέλα, η οποία γέννησε πριν 2 χρόνια, πρώτη γέννα μέσα σε 2 ώρες είχε ξεμπερδέψει, πολύ εύκολα γενικά απ΄οτι μου έχει πει. Μου είπε λοιπόν όταν ήρθε να με δει στο μαιευτήριο το εξής απίστευτο (χωρίς να ξέρει τα δικά μου συναισθήματα, δεν το είπε επίτηδες): "Εγώ όταν μπήκα να γεννήσω άκουγα τις άλλες κοπέλες από δίπλα να φωνάζουν και σκεφτόμουν καλά δεν ντρέπονται που φωνάζουν έτσι και τις ακούνε?." Δεν ξέρω πώς σας φάινεται αυτό, αλλά εμένα μου φάνηκε η επιτομή του ενοχικού συνδρόμου!!Εμένα εντωμεταξύ με άκουσε όλο το τετράγωνο περιττό να σας πω....Όποια μπήκε να γεννήσει την ώρα που εγώ είχα ωδίνες και ούρλιαζα, πρέπει να αποκαρδιώθηκε εντελώς!!!

Και κάτι άλλο που το βλέπω τώρα καθαρά που έχει περάσει κάποιος καιρός έιναι ότι ενώ είμαι πολύ ευχαριστημέν από το γιατρό και τ μαία μου, παρόλα αυτά νομίζω πως ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν πώς αισθάνομαι και αν μπορώ να αντάξω όλη αυτή τν κατάσταση. Νομίζω δηλαδή ότι και οι γιατροί, είτε αυτοί που θέλουν να κάνουν ΦΤ είτε άλλοι που θέλουν καισαρικές, βλέπουν τις δικές τους επιλογές και δεν αντιμετωπίζουν την κάθε κοπέλα ξεχωριστά. Να μου πεις δεν είναι και ψυχολόγοι, αλλα εγώ ετσι "σκληρά" όπως με αντιμετώπισαν εκείνες τις στιγμές, σαν να μην τα πάω καθόλου καλά, και "πώς κάνω έτσι, τι περίμενα, γεννάω, πρέπει να είμαι δυνατή", αυτός είναι εντελώς λάθος τρόπος για την δική μου ψυχολογία, και ένας από τους λόγους που ένιωσα αβοήθητη. Μπορεί για άλλη κοπελα να λειτουργεί, αλλά εγώ χρειάζομαι ενθάρρυνση, όχι κριτική.

 

 

Αλλά είναι τόσο προσωπικό θέμα η γέννα που τι να πω!!! Εγώ το βίωσα πολύ άσχημα, αλλά πιστεύω πραγματικά ότι άλλες κοπέλες είχαν μια διαφορετική, όμορφη εμπειρία!!! Όσο για το αν τελικά θεωρώ καλύτερα καισαρική στο επόμενο, θα σου πω τι μου είπε ο άντρας μου όταν δειλά δειλά του είπα ότι εγώ νιώθω ότι δεν θα μπορέσω να ξαναγεννήσω: μου είπε ότι είναι πλάι μου ότι και να θελήσω και να μην ακούσουμε κανένα, αλλά είναι λάθος μου που σκέφτομαι από τώρα για τότε. Έχει δίκιο!!! Γιατί να αγχώνομαι???? Όταν έρθει θα δούμε τι θα κάνουμε!! Μπορεί κι εγώ να αισθάνομαι διαφορετικά, δεν νομίζω αλλά δεν το αποκλείω κιόλας!!!

Αυτά από μένα. Πραγματικά πάντως θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία κάποιας κοπέλας που έχει κάνει και τα δύο, αν και σύγκριση δεν υπάρχει γατί κάθε οργανισμός και κάθε κοπέλα έχει άλλη γέννα.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν έγκυος στη κόρη μου ήμουν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και ευτυχώς ο γυναικολόγος μου ήταν σύμφωνος και ούτε μια στιγμή δεν τέθηκε θέμα καισαρικής εφόσον όλα πήγαιναν καλά.

Γέννησα την κόρη μου τελειόμηνη όταν έσπασαν τα νερά αλλά δεν είχα καθόλου πόνους, ο γιατρός με περίμενε 9 ώρες ! και μετά κάναμε επισκληρίδιο , μου έβαλαν τεχνητούς πόνους αλλά να γεννήσω δεν έλεγα. Τέλειωσε η πρώτη επισκληρίδιος μου έκαναν δεύτερη και τότε ξαφνικά ( και πρωτού προλάβει να με πιάσει καλά η δεύτερη επισκληρίδιος ) έκανα απότομα διαστολή και γέννησα φυσιολογικά , πόνεσα πάρα πολύ με άκουσε όλο το μαιευτήριο και καθόλου δεν ντρέπομαι για αυτό.Τότε είπα δεν θα ξανακάνω παιδί αλλά αυτό κράτησε ελάχιστα.

Στις δύο ώρες σηκώθηκα πήγα τουαλέτα δεν πόναγα πουθενά και ευχαριστήθηκα τις πρώτες στιγμές με το μωρό μου.

Στο δεύτερο παιδί έπαθα αποκόλληση πλακούνται με φοβερή αιμοραγία και εάν ο γιατρός δεν με έβαζε στο χειρουργείο ταχύτατα θα πέθαινα και εγώ και το παιδί. Γέννησα με ολική νάρκωση και καισαρική δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως ( ένα μωρό μόλις 27 εβδομάδων που δόξα τω θεό μετά από πολύ καιρό στην εντατική είναι τώρα πια καλά ). Αλλά όταν ξύπνησα ήμουν ερείπιο, πονούσα αφάνταστα τις πρώτες 2- 3μέρες δεν μπορούσα ούτε πλευρό να αλλάξω και μετά εξακολούθησα να πονάω κάπως λιγότερο για 25 ημέρες. Γιατί κορίτσια πως να το κάνουμε η καισαρική είναι χειρουργείο

Για αυτό να εύχεστε να έχετε την επιλογή του φυσιολογικού και κάνετε ότι νομίζετε τότε

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική μπορεί να είναι χειρουργείο αλλά σώζει ζωές πολλές φορές.

Συγγενικό μου πρόσωπο γέννησε πριν από 8 μήνες το δεύτερο παιδί της.

Το πρώτο παιδί γεννήθηκε με Φ.Τ.

Στη δεύτερη γέννα αναγκάστηκε να αλλάξει γιατρό. Το παιδί ήταν 4 κιλά και είχε σφηνώσει στη λεκάνη της και δεν έβγαινε με τίποτε.

Η κοπέλα πονούσε, υπέφερε πάρα πολλές ώρες αλλά το παιδί τίποτε.

Παρακαλούσε το γιατρό να της κάνει καισαρική κι αυτός ανένδοτος.

Μετά από πάρα πολλές ώρες κατάφερε να γεννήσει αλλά το θέμα είναι ότι το παιδί πιέστηκε πάρα πολύ και γεννήθηκε με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Εκανε σπασμούς και νοσηλεύτηκε 1 μήνα στην εντατική και οι γιατροί δεν ξέρανε αν θα ζήσει ή θα πεθάνει.

Κάποια στιγμή το πήραν σπίτι τους. Δεν πρόλαβαν να χαρούν και το παιδί ξανά πρόβλημα, ξανά σπασμούς, ξανά στην εντατική.

Ο γιατρός που την ξεγέννησε παραδέχτηκε ότι έκανε λάθος και της ζήτησε συγγνώμη.

Έφεραν το παιδί στην Αθήνα στο Παίδων και έδινε σκληρή μάχη στην εντατική επί τρεις μήνες.

Στο Παίδων οι γιατροί επιβεβαίωσαν ότι το πρόβλημα του παιδιού προκλήθηκε στη γέννα.

Τελικά πριν από ένα μήνα το αγγελούδι μας δεν άντεξε άλλο και πέταξε ψηλά στον ουρανό. Την άλλη βδομάδα έχουμε το μνημόσυνο.

Μια καισαρική αν έκανε ο γιατρός δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

Δε θέλω να πω πώς η καισαρική είναι καλύτερη από τον Φ.Τ. αλλά κάποιες φορές επιβάλλεται.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 37 ΕΒΔ.ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΕΣΗ 16 ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ &Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.(ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο Κος ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ Φ.Τ).ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΣΤΙΣ ΩΔΙΝΕΣ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΞΕΣΗΚΩΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΝΙΟΤΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛ.(ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΑΥΤΗ ΤΟ Π.Χ.ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΗ-ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ)ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ&ΠΙΕΣΗ 22.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ ΑΦΟΥ Η ΠΙΕΣΗ ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΕ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΦΟΥ ΕΦΑΓΑ ΕΠΙΣΚΛ.ΜΕΘΗ &ΤΕΛΟΣ ΟΛΙΚΗ.ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΑ ΟΛΙΚΗ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΔΙΝΕΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΖΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΛΕΝΕ "ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΕΣΥ ΔΕ ΠΟΝΕΣΕΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΕΣ"ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥΣ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΟΧΙ ΓΙΑ 1-2-3 ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

η φιλενάδα μου γέννησε με καισαρική εσπευσμένα πριν λίγες μέρες, το μωρό ακόμα στην εντατική, και ακόμα πονάει. Καλύτερα από τις πρώτες μέρες, αλλά ακόμα. Πάντως το να μην πονάς μετά από ΦΤ είναι φοβερή τύχη!! Όσες φίλες μου ξέρω, αλλά κι εγώ ταλαιπωρηθήκαμε πολύ και μετά. Εγώ περίπου για 10 μέρες και η κουνιάδα μου αιμορροϊδες σε απίστευτη κατάσταση δεν μπορούσε να κάτσει 1 μήνα

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας,

είμαι 23 εβδομάδων έγκυος και κατεβαίνω από Αγγλία (που μένω τα τελευταία χρόνια) στην Α8ήνα για οικογενειακούς λόγους.

Μια που μετά την 27 εβδομάδα 8α ειμαι Α8ήνα, αποφάσισα να γεννήσω τελικά εκεί και φυσικά τώρα ψάχνω για γιατρό.

 

Ξέρει καμιά σας να μου συστήσει κάποιο γιατρο που είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, για να δω αν μπορεί να με αναλάβει? Κατά προτίμηση στα Βόρεια Προάστια μια και μένουμε εκεί.

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...