Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η συνταξη της μητέρας με ανήλικο


Recommended Posts

Βρε κορίτσια, οι περισσότερες από εσάς είστε πολύ νέες και προφανώς δε σκεφτεστε ακόμα τη λέξη σύνταξη.

Καταλαβαίνετε τι πάνε να μας κάνουν. Δε μιλάμε για ένα ή δύο χρόνια αλλά για πέντε ολόκληρα.

Δεν έχω ακούσει καμμία εργαζόμενη μαμά να διαμαρτύρεται. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε λίγο περισσότερο το μέλλον όσο κι αν αυτό είναι μακρινό. Πρέπει να διεκδικήσουμε τα κεκτημένα! Ειδικά εμείς του ιδιωτικού τομέα. Έχω άδικο;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει...

έχω ακούσει τόσα πολλά που δεν ξέρω πλέον τι πραγματικά ισχύει!

Θεωρώ ότι αυτό που έχω πάθει, αυτή τη σύγχιση, δεν είμαι η μόνη! Και θεωρώ ότι η παραπληροφορίση είναι σκόπιμη για να υπάρξει ακριβώς αυτή η σύγχιση και άρα φυσικά να μην υπάρξουν αντιδράσεις!

 

Αν γνωρίζει κάποια επ ακριβώς το θέμα με το ασφαλιστικό καλό θα ήταν να ενημερώσει κι εμάς τις υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

καλά εγώ το έχω πει και ας ακούγεται ...μακάβριο

 

όταν φτάσω 70 και θα είναι να πάρω σύνταξη αντί αυτού ,θα πληρώνω φόρο γιατί ζω ακόμη και δεν τα έχω κακαρώσει ......... :evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι σχετικά απλό.

Μέχρι σήμερα γυναίκα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ με ανήλικο παιδί μόλις συμπληρώσει το 50 έτος παίρνει πλήρη σύνταξη έχοντας συμπληρωμένα 5500 ένσημα ή στα 55 έχοντας 3500 ένσημα.

Με το νέο νομοσχέδιο που προωθείται θα παίρνει στα 55 έτσι και αλλιώς.

Εγώ ανυσηχώ σκεφτόμενη ότι μόλις θα φτάσω και στα 55 θα βγάλουν και κάποιο καινούργιο νομοσχέδιο για σύνταξη στα 65.

Και άντε καλά να εργάζεσαι ως υπάλληλος σε κάποι γραφείο με γραφική δουελιά. Υπάρχουν επαγγέλματα όμως που είναι πολύ δυσκολα στις μεγαλύτερες ηλικίες. Πχ. νοσηλεύτριες , καθαρίστριες, νηπιαγωγοί και ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, πωλήτριες, σερβιτόρες κλπ.

Νομίζω ότι πρέπει να απαιτήσουμε μεγαλύτερη ενημέρωση και να αρχίσουμε να στέλνουμε mail και σε κανένα πολιτικό γραφείο!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι αυτό που λένε για ένα χρόνο άδεια τοκετού? τι τρελλό παραμύθι είναι?

ποια επιχείρηση θα το δεχτεί αυτό?

θα βάζουν όλες τις γυναίκες να υπογράφουν ιδιωτικό συμφωνητικό ότι δε θα κάνουν χρήση του προνομίου αυτού ή ακόμα χειρότερα όπως ήδη γίνεται σε κάτι μεγαλοεταιρίες, ότι δεν θα μείνουν έγκυες κι ότι αν μείνουν έχει δικαίωμα ο εργοδότης να τις απολύσει χωρίς καν αποζημίωση :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ξαναπει,ζουμε στην Ελλαδα και ολα αυτα ειναι αναμενομενα..

 

 

Δεν πιστευω πως ποτε θα παρουμε συνταξη...τεσπα

 

 

περαστικα μας και στις επομενες εκλογες ας κανουμε παλι τον Αλεκο...

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

κι αυτό που λένε για ένα χρόνο άδεια τοκετού? τι τρελλό παραμύθι είναι?

ποια επιχείρηση θα το δεχτεί αυτό?

θα βάζουν όλες τις γυναίκες να υπογράφουν ιδιωτικό συμφωνητικό ότι δε θα κάνουν χρήση του προνομίου αυτού ή ακόμα χειρότερα όπως ήδη γίνεται σε κάτι μεγαλοεταιρίες, ότι δεν θα μείνουν έγκυες κι ότι αν μείνουν έχει δικαίωμα ο εργοδότης να τις απολύσει χωρίς καν αποζημίωση :shock:

 

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και γω ....

Κάτι άκουσα πάντως ότι θα υθπάρχει ενναλακτική λύση αυτού του μέτρου γιατί κανένας εργοδότης δεν θα το δέχεται , ούτως ώστε να κερδίζονται κάποια συντάξιμα χρόνια αν δεν κάνεις χρήση αυτού του συγκεκριμένου.

Παρόλα αυτά και γω είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται !!! :?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Είδατε που σας λέω εμάς που είμαστε οι πιο ανενημέρωτες και μη συνδικαλισμένες χτυπάνε αφού ξέρουν ότι δε θα βρούν αντίσταση. Δεν είναι άνανδρο; Και να φανταστήτε ότι κατεβάζει το νομοσχέδιο γυναίκα υπουργός. χαχα. Εχει άραγε δουλέψει ποτέ οκτάωρο με αφεντικά και όλα τα σχετικά, υπερωρίες, βάρδιες, χαμένες άδειες, χαμένα ένσημα σεξουαλική παρενόχληση κλπ; Μαλλον όχι η κυρία του κυρίου Πάλλη χαρτικά στο Σύνταγμα για όσους δεν γνωρίζουν ξεκίνησε απο διευθύντρια.

Γίνομαι κακιά; Η δασκάλα της κόρης είναι πολύτεκνη και κοντεύει τα εξήντα σύνταξη δεν έχει πάρει αλλά και μάθημα δεν μπορεί να κάνει πιά! Είναι σωστό; Ποιός φταίει, η δασκάλα, το παιδί, το σχολείο, ο υπουργός, το σύστημα; Μάλλον εγώ θα φταίω που πληρώνω εισφορές στο ΙΚΑ 500 ευρώ το μήνα. Τι να πώ;!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evoula έχεις χίλια δίκαια και άλλα τόσα ! Αλλά πες μου τι μπορούμε να κάνουμε ουσιαστικά ? Ωραία στις επόμενες εκλογές πχ προσέχουμε τι ψηφίζουμε ! Έχεις την εντύπωση ότι η επόμενη κυβέρνηση που θα βγεί , θα μας πει γειά σας ελάτε να φτιάξουμε ένα ασφαλιστικό όπως σας βολεύει ? Μακάρι να γινόταν αυτό ! Στην Ελλάδα ζούμε και δυστυχώς όποιος έχει την κουτάλα τρώει ! Ετσι θα είμαστε πάντα και δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά σαν χώρα . Λυπάμαι πολύ που το λέω , άλλα έτσι είναι ! :x:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...