Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑΛΕΛΗΣ vs ΑΛΕΞΑΤΟΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Αν και μπαίνω στο φόρουμ πολύ συχνά είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να γράψω..

 

Είμαι στον 6το μήνα της εγκυμοσύνης και δυστυχώς αναγκάζομαι να αλλάξω τον γιατρό που είχα μέχρι σήμερα.

Έμεινα χωρις δουλεια και ο άντρας μου το ίδιο.Όπως καταλαβαίνεται τα οικονομικά μας είναι χάλια.

Ψάχνω οικονομικό γιατρό που να δέχεται επισκέψεις αποκλειστικά στο Έλενα.

Μου σύστησαν τον κ.Γιαλελη και τον κ.Αλεξάτο.

Έχει καμιά σας προσωπική εμπειρία απο κανέναν απο αυτούς???

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική και εκτος απο καλός γιατρός θέλω να είναι και καλός και εύκολα συνεννοήσιμος άνθρωπος..!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Angelika 89

Έχω προσωπική εμπειρία από τον κ. Γιαλελή.

Δέχεται επισκέψεις αποκλειστικά στο Έλενα όπως ζητάς, η ταρίφα του είναι γύρω στα 1000 ευρώ, αλλά γέννησα με καισαρική την οποία θεωρώ πως θα μπορούσα να έχω αποφύγει (τελειόμηνη κύηση, δεν περιμέναμε ούτε μέρα παραπάνω, ούτε καν μου έκανε πρόκληση). Δε θα σου κάνει καισαρική για πλάκα, αλλά ούτε και θα εξαντλήσει τα περιθώρια του φυσιολογικού τοκετού..

Με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι να βρει σύντομα ο ένας σας δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Angelika 89

Έχω προσωπική εμπειρία από τον κ. Γιαλελή.

Δέχεται επισκέψεις αποκλειστικά στο Έλενα όπως ζητάς, η ταρίφα του είναι γύρω στα 1000 ευρώ, αλλά γέννησα με καισαρική την οποία θεωρώ πως θα μπορούσα να έχω αποφύγει (τελειόμηνη κύηση, δεν περιμέναμε ούτε μέρα παραπάνω, ούτε καν μου έκανε πρόκληση). Δε θα σου κάνει καισαρική για πλάκα, αλλά ούτε και θα εξαντλήσει τα περιθώρια του φυσιολογικού τοκετού..

Με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι να βρει σύντομα ο ένας σας δουλειά!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :) .Δεν μου αρέσει αυτό με την καισαρική :?

Πριν πόσο καιρό γέννησες?Έχω ακούσει οτι έπεσε λίγο η ταρίφα του λόγο της κρίσης..

Αφού γέννησες πέρναγε να σε δει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τον είχα πρήξει κι είχα πιέσει και πολύ να περιμένουμε λίγο ακόμη.. αλλά στην 40η εβδομάδα της κύησής μου που μου έδωσε το "τελεσίγραφο" της καισαρικής "αν δε γεννήσεις μέχρι την ΠΗΤ θα κάνουμε χειρουργείο" δε βρήκα κάποιον άλλο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο..

Link to comment
Share on other sites

Πρόκληση τοκετού γιατί δεν έκανε?Βαριότανε?:?

Να σε ρωτησω κ κατι αλλο το "φακελάκι" ποτε του έδωσες?

Α και το νοσοκομείο τι παρέχει στο μωρό κ σε σένα?Τι πρέπει να πάρω μαζι μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Δεν τους ξέρω τους γιατρούς που λες αλλά, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, αποφάσισε γρήγορα γιατί έχω ακούσει περίπτωση εγκύου που δεν τη δέχτηκε συγκεκριμένος γιατρός στο Έλενα λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης...της είπε " θα σε βλέπει ο εφημερεύων γιατρός"... Εγώ γέννησα στο Ελενα και είχα επιλέξει το μονόκλινο-σουίτα (πριν αλλάξουν τα πράγματα με τον ΕΟΠΥΥ - Απρίλιο 2010). Μου τα παρείχαν όλα από είδη υγιεινής μέχρι πάνες κλπ για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκληση τοκετού γιατί δεν έκανε?Βαριότανε?:?

Να σε ρωτησω κ κατι αλλο το "φακελάκι" ποτε του έδωσες?

Α και το νοσοκομείο τι παρέχει στο μωρό κ σε σένα?Τι πρέπει να πάρω μαζι μου?

 

Θεώρησε ότι "δεν πληρώ τις προϋποθέσεις", με εξέτασε εκείνο το πρωί κλινικά, διαπίστωσε ότι ο τράχηλος είναι κλειστός και προχώρησε σε καισαρική.. την αμοιβή την έδωσε ο άντρας μου κάποια μέρα μετά το χειρουργείο..

Ήμουν σε λουξ, το νοσοκομείο παρείχε τα πάντα, ειδικά για το μωρό μόνο μωρομάντηλα σου χρειάζονται (υπάρχει στο δωμάτιο που θα το αλλάζεις βέβαια βαμβάκι και νερό) και φυσικά ρουχαλάκια για την έξοδο από το μαιευτήριο.

Για σένα εσώρουχα, νυχτικά, σερβιέτες λοχείας (δίνουν κάτι τεράστιες, αλλά μετά από 2-3 μέρες που δεν έχεις τόσο αίμα δε θα σε βολεύουν), σουτιέν θηλασμού, ίσως καμιά κρεμούλα για τις θηλές, είδη προσωπικής υγιεινής.. αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα το γράψω..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...το σημαντικό είναι οτι εν τέλη κ εσυ και το μωράκι σου είστε καλά!:)

Αχ στο λουξ ξέρω οτι δίνουν τα πάντα..σε απλό μονόκλινο όμως κ σε δίκλινο νομίζω αλλάζει το θέμα..!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρυσι που τα έψαχνα κι εγώ είχα διαβάσει ότι η μόνη διαφορά ανάμεσα στο λουξ και το μονόκλινο είναι ότι στο δεύτερο πρέπει να πάρεις μαζί σου πετσέτες μπάνιου, καλύτερα βέβαια να το επιβεβαιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καμία άλλη κοπέλα που να ξέρει αυτούς τους γιατρούς???:confused::confused::confused:

Αγγελική, σου στέλνω π.μ.

Πάντως, για την ιστορία να σας πω ότι σε σουίτα στο Έλενα, σε γέννα μέσα στο μήνα που διανύουμε, δεν υπήρχε ούτε χαρτί υγείας, ούτε πάνες για το μωρό, ούτε "πεταλούδα" για να βάλουν τον ορό μετά την καισαρική (χρησιμοποίησαν ένα άλλο πιο χοντρό, δεν ξέρω πώς λέγεται).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για την ιστορία να σας πω ότι σε σουίτα στο Έλενα, σε γέννα μέσα στο μήνα που διανύουμε, δεν υπήρχε ούτε χαρτί υγείας, ούτε πάνες για το μωρό, ούτε "πεταλούδα" για να βάλουν τον ορό μετά την καισαρική (χρησιμοποίησαν ένα άλλο πιο χοντρό, δεν ξέρω πώς λέγεται).

 

Σοβαρά?Απαράδεκτοι!Δεν ξέρεις τι θα σου τύχει ρε γμτ...:?:?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμία άλλη κοπέλα????:-):confused::-)

 

διάβασε αυτό το thread....

edit admin απομακρύνθηκε εξαιτίας ελλειψης πληροφορίας

(αν δεν επιτρέπεται το Link, παρακαλώ να σβηστεί από τους moderators)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ενδιαφέρον..μου κάνει εντύπωση ομως που δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα για τον Γιαλελη στα φόρουμ σε σχέση με άλλους γιατρούς :?

 

γεια κ απο εμενα!!! με το καλο το μωρακι σου!! βρηκες τελικα καποιον γιατρο να σε αναλαβει? εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα κ αναρωτιεμαι αν θα δεχτει καποιος να με αναλαβει τοσο προχωρημενη!! ο Αλεξατος παντως ξερω πως δε παιρνει λεφτα!!

Link to comment
Share on other sites

γεια κ απο εμενα!!! με το καλο το μωρακι σου!! βρηκες τελικα καποιον γιατρο να σε αναλαβει? εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα κ αναρωτιεμαι αν θα δεχτει καποιος να με αναλαβει τοσο προχωρημενη!! ο Αλεξατος παντως ξερω πως δε παιρνει λεφτα!!

 

Ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου!με το καλο κ το δικο σου μπεμπεκι..!:)

τελικα πηγα στον Γιαλελη , δεν μπορώ να πω οτι ειμαι 100% ευχαριστημένη αλλα τι να κανω..φαίνεται καλος άνθρωπος...και βαρέθηκα να ψάχνομαι...ι

Πηγε κ μια γνωστή μου στον 7μο μηνα κ την ανέλαβε!οποτε μην αγχώνεσαι :wink: σίγουρα κάποιον θα βρεις...!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε η νύφη μου χθες στον Γιαλελη...με καισαρική..προγραμματισμένη υποτίθεται αλλα ενω την κατέβασαν απο τις 8:30 το πρωι στα χειρουργεία περίμενε 3 ωρες μέχρι να την ναρκώσουν!Εμπαιναν κ έβγαιναν αλλες μανούλες που γένναγαν..εμεις εκει..τες πα..

Το προσωπικό προς το παρών φαίνεται πολύ καλό!Το δωμάτιο ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΑΠΛΟ πολύ καθαρό και για την τιμή του μια χαρά!

Θα δουμε στην συνέχεια..!

 

 

 

egw genisa sto elena prin akrivos 2 mines ke 2 meres ... ixan ta panda ( imouna sto luks ) ixa ta panad ase pou exoun alaksi ke poles fores ta sedona... an zitas sou fernoun ke sou alazoun sinexia tis petsetes.... to prosopiko ine para poli kali!

 

Να σε ρωτήσω η πολυθρόνα που έχουν στα μονόκλινα είχες και εσυ στο λουξ?Δεν ειναι καθόλου βολική!Σκληρή...πως να κοιμηθει κάποιος πάνω της..

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας κορίτσια!Εγω γέννησα ακριβώς πριν τρεις εβδομαδες με αλεξατο!Φυσιολογικο τοκετο αν και ειχαμε διπλη περιτυλιξη και χωρις επισκληρίδιο...είναι το πρώτο μου μωράκι, η εμπειρία ήταν θαυμάσια!!!!!

Άλλος γιατρος θα με είχε πάει καισαρική για πλάκα με τη διπλη περιτύλιξη(το ξέραμε απο doppler). O αλεξατος τα σπάει! Σαν ανθρωπος, σαν γιατρος. Αν Ψάχνετε ένα γιατρουλη να σας νταντεύει δεν είναι ο τυπος σας. Αλλα αν ψάχνετε εμπειρότατο γιατρο, οχι καισαρικακια, οικονομικότατο και ανθρωπο με χιούμορ είναι ο κατάλληλος!

Επίσης αν και ήμουν σε δίκλινο όλες τις μέρες δεν είχα κανένα δίπλα μου.Και λέω όλες τις μέρες γιατι λόγω καθαρας δευτερας έμεινα παραπάνω. Το νοσοκομείο είχε τα πάντα όλα. Σερβιέτες, χαρτι υγειας, πάνες για το μωρο (παίρναμε μάλιστα απο μόνες μας όσες θέλαμε για τη μέρα) κτλ.

Θα λεγα συνοπτικα, οτι αυτό που κατάλαβα πάντως απο την εμπειρία της γέννας και της εγκυμοσύνης γενικότερα είναι οτι όσο πιο πολύ εμπιστοσύνη στον εαυτό μας έχουμε τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά. Δηλαδη νομίζω οτι πέρα απο τη νοοτροπία του γιατρού που ήταν κατα της καισαρικής αν με "έκοβε" αγχώδη τύπο θα με πήγαινε για καισαρική....

Link to comment
Share on other sites

elenatb αυτο ακριβός εχω ακούσει απο πολλές οτι επιμένει στον φυσιολογικό τοκετό μέχρι τέλος!

Εμένα τωρα με παρακολουθεί ο Γιαλελης και δεν είμαι σίγουρη οτι με την πρώτη ευκαιρία δεν θα με στείλει για καισαρική..και αγχώνομαι πολύ..!

Πως και δεν έκανες επισκληρίδιο???δεν υπέφερες απο τους πόνους???

Link to comment
Share on other sites

Δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου!Και δεν είμαι άνθρωπος που δε φοβάται το πόνο!Να σου πω, καλή ψυχολογία θέλει και τσαμπουκά.Επίσης καλή ενημέρωση. Για παράδειγμα είχα αποκλείσει την επισκληρίδιο γιατι μπορει να σε οδηγήσει σε καισαρική(αν χάσεις τη μπάλα), επίσης μια μέρα πριν γεννήσω διάβασα οτι ωκυτοκίνη και επισκληρίδιος είναι ένα κοκτειλ το οποίο θεωρούν κάποιοι επιστήμονες οτι θα μπορούσε να ενοχοποιηθει οτι συμβάλει στον αυτισμο. Αληθεια ή ψέμα δεν ήθελα να το δοκιμάσω.

Κάνε να μαθήματα ανώδυνου, εμπιστέψου τον εαυτό σου, μην ακους κανένα κακόβουλο αδυναμο ζηλιάρη και θα βγει τσακ μπαμ το μωράκι σου. Το απόλαυσα πραγματικά γιατι έπεσε τρελο γελιο...Ο κανόνας είναι ένας: Την ώρα που σου έρχεται να κάνεις κακά δε ουρλιάζεις παίρνεις ανάσα και σπρώχνεις όσο μπορείς! Αν φωνάξεις νομίζω την έκατσες γιατι τότε όλο αυτή η αναγκη "για κακα" γίνεται πόνος και χάνεις τη μπάλα μετα....anyway

Θα νιώσεις super δυνατη μετά τη γέννα του παιδιού σου. Εγω σκεφτόμουν τη μάνα μου που έκανε τρια παιδιά και τη γιαγιά μου χωρις φάρμακα και μπούρδες και είπα τι είμαι έγω να μη μπορώ;;;οεο;Τελικά δε βγηκά χαμένη. ( Α! Βέλαξα όμως μέχρι να επουλωθούν κάπως τα ράμματα. Δυο εβδομάδες είχα φρικάρει. Έκλαιγα απο το πόνο....don't worry όμως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός) Εχω κατεβάσει και ένα video απο το torrent με μαθήματα ανώδυνου με βοήθησε πολύ αλλά δεν είχει υποτιτλους είναι στα αγγλικά...αν σε ενδιαφέρει πες να στείλω λινκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πω πω δεν ξερω τι να κανω τωρα...εχω ακούσει τοσα και τοσα για την επισκληριδιο..οσες πηγαν στο ιδιωτικο λενε τα καλυτερα..αλλες οχι κ τοσο..παρενεργιες οπως πχ πόνος στην πλάτι..σου μένει για χρόνια και διάφορα τέτοια...που λές καλύτερα να πονέσεις μια μέρα παρα να έχεις κουσουρι γ μια ζωη..

Να σε ρωτησω και κάτι αλλο όλες τις γυναίκες κόβουν πριν γεννήσουν η ειναι θέμα πως θα σε δει ο γιατρος???

Η μάνα μου λεει οτι γέννησε κ δεν ειχε ουτε 1 ράμμα..αλλα και η αδερφή μου..οχι ομως στην Ελλαδα..στο εξωτερικό..

Α και θα χαρω πολυ αν μου στήλεις το βιντεάκι!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...