Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )


Recommended Posts

Παρεπιπτοντως δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα οι εγω τη νυχτα βρεχομουνα μεχρι μεγαλη...δεν ξερω ποσο μεγαλη και ποσο συχνα αλλα για να το θυμαμαι ημουνα προφανως 6-7 ετων :oops:

 

Μερικοί λένε πως είναι κληρονομικό, κι εγώ βρεχόμουν μέχρι μεγάλη και απ' ότι γνωρίζω από τη γιαγιά μου, και ο πατέρας μου το ίδιο. Κι εγώ το θυμάμαι, μάλιστα θυμάμαι και την καημένη τη μαμά μου που έβαζε νάιλον κάτω από το σεντόνι κάθε βράδυ, να με ξυπνάει για τουαλέτα τα ξημερώματα, για αλλαγή νυχτικών κλπ. Στιγμές απείρου κάλους ζούσαμε!!! Θυμάμαι ακόμη και τις εξετάσεις που μου κάνανε, μήπως έχω κάποιο πρόβλημα στα νεφρά, τελικά το έκοψα όταν πήγα για πρώτη φορά κατασκήνωση μαζί με την αδερφή μου, από ντροπή:oops::oops::oops: Μπορεί να ήταν και ψυχολογικό ποιός ξέρει?

Γι' αυτό και δεν με ενοχλεί και πολύ όταν το κάνει η μικρή μου, θες από κληρονομικότητα, θες από βαριεστημάρα και βαρύ ύπνο ή στην τελική από το "εδώ πληρώνονται όλα"......:P

 

Πάντως, εγώ της έχω κόψει το βραδινό γάλα και της δίνω γιαούρτι, που είναι σε κάθε περίπτωση καλύτερο από το γάλα, και ειδικά το αγελαδινό, σε θέμα ασβεστίου και όχι μόνο (άλλη συζήτηση αυτή!). Μόνο που από μωρό ξυπνάει το βράδυ και ζητάει νερό, γενικά πίνει πολύ νερό, δεν υπάρχει βράδυ που να μην πιει έστω μία φορά. Υπομονή....

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 331
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 50 δημοσιεύσεις

  • xara_2

    xara_2 20 δημοσιεύσεις

  • pocoyo

    pocoyo 17 δημοσιεύσεις

  • yiota2

    yiota2 14 δημοσιεύσεις

Να σας κάνω μία ερώτηση και η κάθε άποψη δεχτή και πολύτιμη.

Επειδή και εμεις αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα της χυντερινής ενουρησης. Να σημειώσω οτι και σε μας το πρόβλημα είναι κληρονομικό (ο μπαμπάς), ο περιορισμός υγρών δεν βοηθάει όπως δεν βοηθάει και το νυχτερινό ξύπνημα.

Πισωγύρισμα στην πάνα δεν θέλω να κάνω και εξάλλου δεν το δέχεται και το ίδιο το παιδάκι με τίποτα.Ψαχνωντας για ενδιάμεση λύση ανακάλυψα οτι υπάρχουν τα λεγόμενα βρακάκια εκμάθησης. Λειτουργούν περισσότερο για μετάβαση απο πάνα σε βρακάκι αλλά για την ημέρα. Εγώ σκέφτηκα να το πάρω για την νύχτα όμως. Δηλάδή θέλω να βρέχεται και να καταλαβαίνει οτι κατι δεν πάει καλά και απ την άλλη το βρακάκι να προσφέρει και μια μικρή προστασία, να μην χρειάζεται να αλλάζω δηλ. βρακί, φανέλα πιτζάμα, σεντόνι,κουβέρτα.

Όποια γνωρίζει κάτι για τα συγκεκριμένα βρακάκια θα ήθελα την άποψη της.:)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δική μας περίπτωση: η κόρη μου έκοψε την πάνα την ημέρα στα δυο πολύ εύκολα και ανώδυνα και κάνει πια και τσίσα και κακά στην τουαλέτα χωρίς να έχουμε κανένα ατύχημα ποτέ! Το βράδυ εξακολουθώ να της βάζω πάνα αν και συχνά η ίδια διαμαρτύρεται και ζητάει βρακάκι! Ξυπνάει εδώ και καιρό εντελώς στεγνή. Δοκίμασα να μην της βάλω δυο φορές και ξύπνησε βρεγμένη!! Να το θεωρήσω τυχαίο; Τώρα λέω να περιμένω να ζεστάνει λιγάκι ο καιρός να μην πλένω και κουβέρτες και υπνόσακους!! Και να την σηκώνω και μια να πηγαίνει τουαλέτα πριν κοιμηθώ εγώ!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κοψαμε την πάνα 17 μηνών. Τώρα είναι 2 κ καποιες φορες του φεύγουν λιγα τσισια αν δεν προλάβουμε,σπάνια όμως! Σκέφτομαι τώρα που θα φτιαξει ο καιρός να πάρω αυτά τα πλαστικά που είναι σαν νάυλον που τα βάζουν κάτω απο σεντόνι για να μην βρέχεται το στρώμα κ να το προσπαθήσω να κοψουμε κ το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας,όλες δεκτές!!!!Ο γιός μου 5ετών ενώ έχει κόψει την ημερήσια πάνα από τα 2 και κάτι δε μπορούμε με τίποτα να κόψουμε τη βραδινή!Προσπαθήσαμε ήδη 2καλοκαίρια για το βράδυ,αλλά ποτέ δεν έμεινε στεγνός!!!!!Εδώ και 2εβδομάδες ξεκινήσαμε πάλι,αλλά τα ίδια!Τον ξυπνάμε εμείς κάθε 2ώρες,όλο το βράδυ,να κατουρήσει και αρκετές φορές είναι ήδη κατουρημένος!Πίνει πάρα πολύ νερό γενικώς και τώρα με τη ζέστη περισσότερο,δε μπορώ να μην του δίνω το βράδυ!Ξέρω όμως ότι τώρα ότι και να γίνει δεν πρέπει να ξαναβάλουμε πάνα στον ύπνο και στον μεσημεριανό επειδή από τον Ιανουάριο μας έκανε ουρολοιμώξεις!Ξέχασα να σας πώ ότι ο μικρός μου καθάρισε τελείως πέρυσι το καλοκαίρι που ήταν 2 και κάτι,αλλά είπαμε ΠΟΤΕ ξανά πάνα και δεν του βάζαμε καθόλου ούτε στον ύπνο!Ακούω προτάσεις.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας,όλες δεκτές!!!!Ο γιός μου 5ετών ενώ έχει κόψει την ημερήσια πάνα από τα 2 και κάτι δε μπορούμε με τίποτα να κόψουμε τη βραδινή!Προσπαθήσαμε ήδη 2καλοκαίρια για το βράδυ,αλλά ποτέ δεν έμεινε στεγνός!!!!!Εδώ και 2εβδομάδες ξεκινήσαμε πάλι,αλλά τα ίδια!Τον ξυπνάμε εμείς κάθε 2ώρες,όλο το βράδυ,να κατουρήσει και αρκετές φορές είναι ήδη κατουρημένος!Πίνει πάρα πολύ νερό γενικώς και τώρα με τη ζέστη περισσότερο,δε μπορώ να μην του δίνω το βράδυ!Ξέρω όμως ότι τώρα ότι και να γίνει δεν πρέπει να ξαναβάλουμε πάνα στον ύπνο και στον μεσημεριανό επειδή από τον Ιανουάριο μας έκανε ουρολοιμώξεις!Ξέχασα να σας πώ ότι ο μικρός μου καθάρισε τελείως πέρυσι το καλοκαίρι που ήταν 2 και κάτι,αλλά είπαμε ΠΟΤΕ ξανά πάνα και δεν του βάζαμε καθόλου ούτε στον ύπνο!Ακούω προτάσεις.......

 

Καλησπέρα Αλεξάνδρα. Πραγματικά πρέπει να διαβάσεις όλες τις συζητήσεις απο την αρχή. Δεν έχω κάτι καινόυργιο να προσθέσω, τα κορίτσια πραγματικά και με τις απόψεις τους και με τις εμπειρίες τους έχουν καλύψει το θέμα αυτό απο πολλές πλευρές.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ......;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγώ έχω ξεκινήσει βραδινή πάνα κόψιμο από τον Δεκέμβρη ήδη δηλαδή 3 μήνες κι ακόμα δεν.. Έχω προσέξει πως μετά τις 5 τα ξημερώματα δεν τα κάνει πάνω της. Μεζρι τις 5 όμως που είναι στον βαθύ ύπνο πάω με ξυπνητήρι κάθε 2, 5 ώρες και τη σηκώνω να κάνει τσισα. Έχουμε και ατυχήματα βέβαια, βάζω πληντυρια τακτικά. Την πρωινή κάναμε 6 μηνες να την κόψουμε με υπομονή και επιμονή, τη Βραδυνή ίσως μου πάρει παραπάνω. 

Μετανιώνω που κάποιες φορές μέσα στη νύχτα τη μαλωσα. Πχ τη σήκωσα για τσισα και ήταν όρθια. Και μέχρι να βάλω πιπίλα στο μωρό και μετά να την πάρω να την πάω στην τουαλέτα είχε κάτσει όρθια και μου κατουραγε το χαλι... Το χει κάνει αυτό κάνα δυο φορές.. Δεν την ξαναμαλωσα κι έληξε. Και τώρα με το μωρό που ζηλεύει ώρες ώρες πάλινδρομει και μπορεί να κατουρηθει πάνω της αλλά αυτό μόνο μέσα στο σπίτι. Έξω μπορεί να κρατηθεί για ώρες. Πολλή κουβέντα.... Πολλή κουβέντα γενικά.. Και υπομονή..

On 25/5/2015 at 7:19 ΜΜ, Αλεξάνδρα13 είπε:

Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας,όλες δεκτές!!!!Ο γιός μου 5ετών ενώ έχει κόψει την ημερήσια πάνα από τα 2 και κάτι δε μπορούμε με τίποτα να κόψουμε τη βραδινή!Προσπαθήσαμε ήδη 2καλοκαίρια για το βράδυ,αλλά ποτέ δεν έμεινε στεγνός!!!!!Εδώ και 2εβδομάδες ξεκινήσαμε πάλι,αλλά τα ίδια!Τον ξυπνάμε εμείς κάθε 2ώρες,όλο το βράδυ,να κατουρήσει και αρκετές φορές είναι ήδη κατουρημένος!Πίνει πάρα πολύ νερό γενικώς και τώρα με τη ζέστη περισσότερο,δε μπορώ να μην του δίνω το βράδυ!Ξέρω όμως ότι τώρα ότι και να γίνει δεν πρέπει να ξαναβάλουμε πάνα στον ύπνο και στον μεσημεριανό επειδή από τον Ιανουάριο μας έκανε ουρολοιμώξεις!Ξέχασα να σας πώ ότι ο μικρός μου καθάρισε τελείως πέρυσι το καλοκαίρι που ήταν 2 και κάτι,αλλά είπαμε ΠΟΤΕ ξανά πάνα και δεν του βάζαμε καθόλου ούτε στον ύπνο!Ακούω προτάσεις.......

Το λάθος πιστεύω ήταν ότι του ξαναβαζατε πάνα.. Και πισωγυριζατε.

Έχετε κάποια εξέλιξη από τότε που γράψατε? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nefeli2014 said:

Εγώ έχω ξεκινήσει βραδινή πάνα κόψιμο από τον Δεκέμβρη ήδη δηλαδή 3 μήνες κι ακόμα δεν.. Έχω προσέξει πως μετά τις 5 τα ξημερώματα δεν τα κάνει πάνω της. Μεζρι τις 5 όμως που είναι στον βαθύ ύπνο πάω με ξυπνητήρι κάθε 2, 5 ώρες και τη σηκώνω να κάνει τσισα. Έχουμε και ατυχήματα βέβαια, βάζω πληντυρια τακτικά. Την πρωινή κάναμε 6 μηνες να την κόψουμε με υπομονή και επιμονή, τη Βραδυνή ίσως μου πάρει παραπάνω. 

Μετανιώνω που κάποιες φορές μέσα στη νύχτα τη μαλωσα. Πχ τη σήκωσα για τσισα και ήταν όρθια. Και μέχρι να βάλω πιπίλα στο μωρό και μετά να την πάρω να την πάω στην τουαλέτα είχε κάτσει όρθια και μου κατουραγε το χαλι... Το χει κάνει αυτό κάνα δυο φορές.. Δεν την ξαναμαλωσα κι έληξε. Και τώρα με το μωρό που ζηλεύει ώρες ώρες πάλινδρομει και μπορεί να κατουρηθει πάνω της αλλά αυτό μόνο μέσα στο σπίτι. Έξω μπορεί να κρατηθεί για ώρες. Πολλή κουβέντα.... Πολλή κουβέντα γενικά.. Και υπομονή..

 

μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμα να κόψει την βραδινή πάνα. Εχετε κόψει πολύ καιρό την πάνα μέσα στην ημέρα?

Εγώ του έκοψα την νυχτερινή γιατί κάθε βράδυ που του έβαζα πάνα μου έλεγε πως δεν την θέλει, ήξερα όμως πως δεν είναι έτοιμος, παρόλα αυτά επειδή είχε άρνηση να την φοράει την έκοψα, είχαμε ατυχήματα (όχι κάθε βράδυ αλλά είχαμε 3-4 φορές την εβδομάδα -μερικές φορές και δύο φορές μέσα στην νύχτα), αυτό κράτησε από τον Ιούλιο(τέλος αν θυμάμαι καλά)  έως και τον Νοέμβριο, μετά από εκεί κόπηκε μαχαίρι.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμα να κόψει την βραδινή πάνα. Εχετε κόψει πολύ καιρό την πάνα μέσα στην ημέρα?

Εγώ του έκοψα την νυχτερινή γιατί κάθε βράδυ που του έβαζα πάνα μου έλεγε πως δεν την θέλει, ήξερα όμως πως δεν είναι έτοιμος, παρόλα αυτά επειδή είχε άρνηση να την φοράει την έκοψα, είχαμε ατυχήματα (όχι κάθε βράδυ αλλά είχαμε 3-4 φορές την εβδομάδα -μερικές φορές και δύο φορές μέσα στην νύχτα), αυτό κράτησε από τον Ιούλιο(τέλος αν θυμάμαι καλά)  έως και τον Νοέμβριο, μετά από εκεί κόπηκε μαχαίρι.

Μόλις κόψαμε την πρωίνη μετά από 6 μηνες δηλαδή μετά από λίγο έπιασα τη Βραδυνή μετά από κάνα δίμηνο δλδ. Πιθανότατα να μην ήταν έτοιμη δεν μου είχε δείξει κάτι.. Αλλά τώρα ήδη πέρασαν 3 μήνες αν της ξαναβάλω πάνα θα οισωγυρισω, μου το είπαν και οι δασκαλες του παιδικού.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nefeli2014 said:

Μόλις κόψαμε την πρωίνη μετά από 6 μηνες δηλαδή μετά από λίγο έπιασα τη Βραδυνή μετά από κάνα δίμηνο δλδ. Πιθανότατα να μην ήταν έτοιμη δεν μου είχε δείξει κάτι.. Αλλά τώρα ήδη πέρασαν 3 μήνες αν της ξαναβάλω πάνα θα οισωγυρισω, μου το είπαν και οι δασκαλες του παιδικού.. 

Ναι εννοείται πως τώρα δεν μπορείς να της ξαναβάλεις πάνα. Πάντως θέλουν χρόνο με την βραδινή πάνα, εγώ αυτό κατάλαβα από τον γιο μου, παρόλο που έκοψε πολύ εύκολα την ημερήσια στην βραδινή είχαμε μήνες ατυχήματα. Υπομονή μόνο να κάνεις, τίποτα άλλο, καταλαβαίνω πως είναι ζόρι κάθε τρεις και λίγο να έχεις αυτό το θέμα όμως θέλει πολύ υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 15/3/2019 at 11:10 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Ναι εννοείται πως τώρα δεν μπορείς να της ξαναβάλεις πάνα. Πάντως θέλουν χρόνο με την βραδινή πάνα, εγώ αυτό κατάλαβα από τον γιο μου, παρόλο που έκοψε πολύ εύκολα την ημερήσια στην βραδινή είχαμε μήνες ατυχήματα. Υπομονή μόνο να κάνεις, τίποτα άλλο, καταλαβαίνω πως είναι ζόρι κάθε τρεις και λίγο να έχεις αυτό το θέμα όμως θέλει πολύ υπομονή.

Ναι έχω υπομονή κι έχω κάνει ένα κόλπο που μου είπε μια κοπέλα εδώ δε θυμάμαι το όνομα.. Υποσεντονο σεντόνι υποσεντονο σεντόνι, οπότε δεν κάθομαι μες στη νύχτα να στρωνω κρεβάτι... Πολλές φορές τελευταία ξυπνάει μόνη της μόλις έχει κατουρηθει και φωνάζει να την αλλάξουμε, είναι ένα βήμα κι αυτό. Πάντως την σηκώνω 2 φορές σίγουρα... 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το παιδι; Εγω ειμαι της αποψης οτι οταν ειναι ετοιμο το παιδι την κοβει απκ μονο του, χωρις φωνες κ αγχος απο κανεναςν..Η κορη μου ειναι 31μηνων τωρα. Εκοψε την πανα πριν απο ενα μηνα μονη της και την ημερισια και την βραδινη..ετσι ξαφνικα! Την ημερα που εβγαλε την πανα το πρωι, το ιδιο βραδυ η πανα της ηταν αδεια...Της αφεισα την βραδινη 2-3 βραδια να σιγουρευτω οτι δεν κατουριεται και την εβγαλα κ την βραδινη! Ενα μηνα κ κατι τωρα ..ειχε 4 ατυχηματα βραδινα και κανενα ημερισιο! Απλα ηταν ετοιμη σωματικα κ νοητικα εγω αυτο καταλαβα! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρόσεξα πως όταν κοιμόμαστε σε άλλο σπίτι πχ διακοπές ή όταν κοιμάται μαζί μου δεν κατουριεται πάνω της. Μόνο σπίτι το κάνει όταν κοιμάται μόνη της στο κρεβάτι της. Μπορεί να έτυχε αλλά θα το τσεκάρω.. Πάντως νομίζω πάει καλύτερα δηλαδή πλέον ξυπνάω μια φορά και τη βάζω για τσισα.. Και πολλές φορές δε Θέλει πια και ξανά γυρνάει για ύπνο. Και δεν επιμένω.. Και όλα καλά το πρωί... 

 

Μαρία δεν της έχω φωνάξει ποτέ γιαυτό το θέμα. Νομίζω αυτό που λες όταν θα είναι έτοιμη αλλά έφτασε 3,5 όταν την ξεκίνησα νομίζω ήταν καιρός να κάνω την προσπάθεια μου.. Δεν έχει ολοκληρωθεί αλλά την αφήνω σε ησυχία και πλένω σεντόνια που και που. Απλώς όταν με βλεπει να τα μαζεύω της λέω βρε αγάπη μου προσπάθησε να μην κάνεις τσισα πάνω σου το βράδυ, πήγαινε στη τουαλετα κι αν φοβάσαι φώναξε με να πάμε μαζί. Ναι μου λεει... 

Κάνω λάθος που της λέω αυτό? Μήπως να μην το σχολιάζω καθόλου πλέον? Σα να μην τρέχει τίποτα? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Κάνω λάθος που της λέω αυτό? Μήπως να μην το σχολιάζω καθόλου πλέον? Σα να μην τρέχει τίποτα

Νεφέλη πιστεύω πως καλά κάνεις και της εξηγεις. Πρέπει να ακούει το σωστό. Για μένα αν δεν μιλάς είναι σαν να συναινείς, σαν να είναι το φυσιολογικό να κάνει τσισα στο κρεβάτι της που και που. 

   

    Της εξηγεις πολύ ωραία και ο τρόπος σου μόνο ενθάρρυνση μπορεί να της προσφέρει. Απ ότι διαβάζω πάτε πολύ καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταμάτησα να βάζω πάνα στον γιο μου που έκλεισε τα τρία πριν τρεις εβδομάδες. ..Ούτε βράδυ του έβαλα με την μια...Είχαμε μέσα σε τρεις εβδομάδες πέντε βραδυνα ατυχήματα. .Νομίζω απλά λογω πολύ νερού που πινει παρόλο που πάμε τουαλέτα πριν τον ύπνο. ..Ένα βράδυ μόνο μου ζήτησε τουαλέτα από μόνος του. .. Εγώ απλά του λέω να μου λέει όταν θέλει τσισα του...Δεν το κάνουν επίτηδες απλά τους φεύγουν στον ύπνο τους μωρε. ..Σιγά σιγά θα φτιαξει πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η πρωινή μου πήρε 6 μηνες να την κόψει, στα 3 την άρχισα κι εγώ, τη βραδινή την ξεκινήσαμε Δεκέμβρη στα 3,5 δηλαδή  κι ακόμα... Ίσως όταν πάει σχολείο και το συζητήσουν - αν τα λένε αυτά δεν ξέρω-αλλάξει το τοπίο... Μετά θα έχω τη μικρή. Έχω πολλά κατρουλια να φάω ακόμα :D

Φενια καλό είναι να μην πίνει τίποτα 2 ώρες πρίν πάει για ύπνο.. Όσο γίνεται περιόρισε το, η δίνε του γουλιες μην κατεβάζει όλο το μπουκάλι, βέβαια άμα διψάει πάρα πολύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι.. Εγώ της λέω μια γουλιτσα, ύπνο και νάνι. Βέβαια της το έχω δίπλα της οπότε το κατεβάζει όλο μέσα στη νύχτα και πολλές φορές μου ζητάει κι άλλο... Good luck!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να του δίνω όσο πιο νωρίς. ..αλλα κοιμάται 8.30 και πίνει το γάλα στις 7...Στις 5.30 με 6 θα φάει βραδυνο...Οπότε οριακά μου βγαίνει να πάει τουαλέτα καλά καλά. ..Αν πιει και νερό. ...άσε. ..Ο μικρός που είναι 20 μηνών δοκίμασα να του την βγάλω με πλήρη αποτυχίας. ..Είπα μιας που στρώνω τα πάντα,  το σπίτι γίνεται τσαντιρακι. ..αλλα μπα...του χρόνου. ..Δεν παραπονιεμαι ήταν γρήγορη η μετάβαση.  Δύο μέρες του πήρε να μάθει να τα κρατάει. ..Τον παω και εγώ συχνά ανα μιάμιση μια ώρα. ..Καλά κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Δύο μέρες του πήρε να μάθει να τα κρατάει. ..Τον παω και εγώ συχνά ανα μιάμιση μια ώρα. ..Καλά κάνω? 

συγνώμη Φενια δεν κατάλαβα καλά σε ποιο παιδί αναφερεσαι? Στον μεγάλο για την βραδυνή η στον μικρό για την πρωινή πάνα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

συγνώμη Φενια δεν κατάλαβα καλά σε ποιο παιδί αναφερεσαι? Στον μεγάλο για την βραδυνή η στον μικρό για την πρωινή πάνα?

Στον μεγάλο αναφέρομαι για το πρωί. ..ο μικρός δεν ηταν έτοιμος ακόμα. ..τα έγραψα λίγο μπερδεμένα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Στον μεγάλο αναφέρομαι για το πρωί. ..ο μικρός δεν ηταν έτοιμος ακόμα. ..τα έγραψα λίγο μπερδεμένα 

Σου λέει πως θέλει τσισα? Αν όχι καλά κάνεις και τον πηγαίνεις υπενθυμιζοντας του πως την επόμενη φορά να σου το πει. Αν ναι, τότε γιατί να τον πηγαίνεις εσύ και να μην τον αφήσεις να αναγνωρίσει την ανάγκη του και να μαθει να την διαχειρίζεται? 

  Ή γιαγιά του μικρού μου ήθελε να τον πηγαίνει συχνά για να μην τα κάνει πάνω του, "αστον" της ειχα πει, "Τα λέει. Πως θα μαθει να κρατιεται? Στο κάτω κάτω αν δεν βραχει πως θα μαθει?" Ακόμα βέβαια όταν είναι οι δύο τους τον πάει εκείνη αλλα εγώ ακολουθώ άλλη τακτική.

  Για τον μικρό δεν ξέρω αν έχει δείξει σημάδια ετοιμότητας αλλά αν έχεις τον χρόνο και την υπομονή θα μπορούσες να τον ξεκινήσεις απ τα κακά που τα ελέγχουν πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.

επαναφερω το θεμα. Ο γιος μου, 3 ετων και 8 μηνων, ενω εχει κοψει την ημερησια πανα εδω και ενα χρονο, η βραδινη ξεχειλιζει τοσο πολυ που βρεχει σχεδον καθε βραδυ και τις πιτζαμες του. 
πηγαινει τουαλετα πριν ξαπλωσει, αλλα παρολα αυτα η πανα γεμιζει, ξυπναει εκεινος μεσα στη νυχτα και πιστευω οτι ειναι ειτε επειδη κατουρησε εκεινη την ωρα ειτε επειδη ξεχειλιζει η πανα. Εν τω μεταξυ φοραει το Νο7 και του εχει μικρυνει και δεν βρισκω μεγαλυτερες. 
σκεφτομαι μηπως η λυση ειναι να του την κοψω την πανα για να συνειδητοποιησει τι πρεπει να κανει αλλα φοβαμαι οτι ισως να μην ηταν ετοιμος οταν κοψαμε την ημερησια,γιατι ακομα καμια φορα απο βαρεμαρα του φευγουν λιγα, και δεν θελω να τον πιεσω και με τη βραδυνη. 
ειναι λογικο σε τετοια ηλικια να μην εχουν κανεναν ελεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Πίνει πολλά υγρά πριν τον ύπνο; Ο μεγάλος μου γιος πάθαινε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Δεν είχε κόψει την βραδυνή μέχρι σχεδόν 4ων ετών και κάθε βράδυ ξεχείλιζε η πάνα, δεν είχε άλλη απορροφητικότητα πια. Αλλά συνέβαινε γιατί έπινε 300+ml γάλα πριν κοιμηθεί. Κόψαμε το βραδυνό γάλα σιγά σιγά και κόπηκε και η βραδυνή πάνα και τα ατυχήματα. 

 

Από την άλλη βεβαια, ο μικρός μου γιος 3ων ετών τώρα, πίνει την ίδια ποσότητα γάλακτος πριν τον υπνο, αλλά από τα 2,5 δεν φοράει ούτε βραδυνή πάνα και δεν έχει κανένα ατύχημα. 

 

Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, irin είπε:


ειναι λογικο σε τετοια ηλικια να μην εχουν κανεναν ελεγχο;

 

Προσπάθησε 2-3 ώρες πριν τον ύπνο να μην πίνει πολλά υγρά ούτε να τρώει φρούτα ή λαχανικά. Και τουαλέτα να πηγαίνει 1 λεπτό ακριβώς πριν ξαπλώσει. 

Εμένα ο μικρός γιος μου, ουσιαστικά σταμάτησε να "βρέχεται" συχνά, πέρσι, Β' Δημοτικού.............

Μέχρι και την Α δημοτικού το βράδυ φορούσαμε πάνα.... 

Είχαμε πολλά πισωγυρίσματα όλα αυτά τα χρόνια. 

 

Και εφέτος πάλι έχουμε ατυχήματα, αλλά αραιά και που (μία φορά τον μήνα περίπου). Προσπαθώ να μην του δίνω μετά τις 7 φρούτα, ούτε χυμούς εννοείται, νερό μόνο και αυτό πολύ λίγο, ούτε αγγουροντομάτα να μην τρώει, ούτε ζελέ που του αρέσει πολύ (που κι αυτό έχει αρκετό νερό). 

 

(εν αντιθέσει με τον μεγάλο μου γιο, που έκοψε την βραδυνή πάνα εντελώς στα 3 του έτη).

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Προσπάθησε 2-3 ώρες πριν τον ύπνο να μην πίνει πολλά υγρά ούτε να τρώει φρούτα ή λαχανικά. Και τουαλέτα να πηγαίνει 1 λεπτό ακριβώς πριν ξαπλώσει. 

Εμένα ο μικρός γιος μου, ουσιαστικά σταμάτησε να "βρέχεται" συχνά, πέρσι, Β' Δημοτικού.............

Μέχρι και την Α δημοτικού το βράδυ φορούσαμε πάνα.... 

Είχαμε πολλά πισωγυρίσματα όλα αυτά τα χρόνια. 

 

Και εφέτος πάλι έχουμε ατυχήματα, αλλά αραιά και που (μία φορά τον μήνα περίπου). Προσπαθώ να μην του δίνω μετά τις 7 φρούτα, ούτε χυμούς εννοείται, νερό μόνο και αυτό πολύ λίγο, ούτε αγγουροντομάτα να μην τρώει, ούτε ζελέ που του αρέσει πολύ (που κι αυτό έχει αρκετό νερό). 

 

(εν αντιθέσει με τον μεγάλο μου γιο, που έκοψε την βραδυνή πάνα εντελώς στα 3 του έτη).

 

To έχω σκεφτεί για τα υγρά,αλλά το θέμα είναι να μάθει να ελέγχει, όχι να είναι αφυδατωμένος!

Η μεγάλη μου, που νόμιζα τότε ότι είχε αργήσει να κόψει την πάνα, όσο κι αν έχει πιεί πριν τον ύπνο, πηγαίνει τουαλέτα όταν ξυπνήσει το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

To έχω σκεφτεί για τα υγρά,αλλά το θέμα είναι να μάθει να ελέγχει, όχι να είναι αφυδατωμένος!

Η μεγάλη μου, που νόμιζα τότε ότι είχε αργήσει να κόψει την πάνα, όσο κι αν έχει πιεί πριν τον ύπνο, πηγαίνει τουαλέτα όταν ξυπνήσει το πρωί

 

irin, δεν ξέρω τελικά εάν "μαθαίνεται" αυτό, ή αν είναι θέμα "ωρίμανσης".

Το λέω γιατί έχω δύο παιδιά, στον μεγάλο δεν προσπάθησα καθόλου να του "μάθω" κάτι για το κόψιμο της βραδυνής, ενώ στον μικρό είχαμε τα θέματα που σου ανέφερα και που συνεχίζουμε να έχουμε ακόμη και τώρα στα 8,5 του χρόνια. 

 

Και όπως είπε και μία άλλη φίλη, κάθε παιδί είναι διαφορετικό. 

Όπως και η κόρη σου, έτσι και ο γιος μου ο μεγάλος, μπορεί να έχει πιει 100 ποτήρια νερό (που λέει ο λόγος) και να κοιμηθεί 10 ώρες και να είναι κατάστεγνος. 

 

Θεωρώ επίσης ότι μάλλον είναι κληρονομικό, θυμάμαι τα πρώτα μου ξαδέλφια είχαν "ατυχήματα" σε όλη την ηλικία του Δημοτικού σχολείου, χωρίς βέβαια να ξέρω εάν η κληρονομικότητα πάει και από "θείο" σε "ανήψια".

 

Δεν θέλω και να σε επηρεάζω, ο μικρός σου είναι μικρός ακόμα. Και είναι και αγοράκι, νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο στα αγόρια γενικώς. 

 

Απλώς και εγώ έκανα πάρα πολλά κόλπα, για να βγάλουμε την βραδυνή πάνα, και είπα να σου πω κάποια "tips".  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...