Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

800 δημοτικά σχολεία με νέο πρόγραμμα και ωράριο


Recommended Posts

πολύ ωραίο φαίνεται το νέο πρόγραμμα. Υπάρχει όμως η κατάλληλη υποδομή από τα σχολεία, υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί που απαιτούνται για την υλοποίηση αυτού του προγράμματος? Είναι σίγουρο ότι για το θεατρική αγωγή, ή για τους υπολογιστές για παράδειγμα υπάρχουν οι κατάλληλοι δάσκαλοι? Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν αρκετά κενά και αυτό θα είναι σε βάρος των παιδιών μας. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο παρακαλώ να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολύ ωραίο φαίνεται το νέο πρόγραμμα. Υπάρχει όμως η κατάλληλη υποδομή από τα σχολεία, υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί που απαιτούνται για την υλοποίηση αυτού του προγράμματος? Είναι σίγουρο ότι για το θεατρική αγωγή, ή για τους υπολογιστές για παράδειγμα υπάρχουν οι κατάλληλοι δάσκαλοι? Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν αρκετά κενά και αυτό θα είναι σε βάρος των παιδιών μας. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο παρακαλώ να μας ενημερώσει.

 

 

οχι, δεν υπαρχουν οι υποδομες σε ολα τα σχολεια. γι' αυτό ξεκιναει πιλοτικά σε 800.

δασκαλοι... λογικα θα προσληφθούν...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν υπαρχουν οι υποδομες σε ολα τα σχολεια. γι' αυτό ξεκιναει πιλοτικά σε 800.

δασκαλοι... λογικα θα προσληφθούν...

 

και ποσο σιγουρη εισαι οτι σε αυτα τα 800 θα υπαρχουν υποδομες??? χαχα:confused:

 

το σιγουρο ειναι οτι ειναι μια καινοτομια που οσο λειτουργησει θα ειναι για το καλο των παιδιων μας.

το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα μαθηματα τα επιπλεον που εχουν βαλει επιβαλουν προσληψεις εκπαιδευτικων. Ωρομισθιους και αναπληρωτες μεχρι εδω οκ. Αυτοι συνηθως ερχονται στα σχολεια κατα τον νοεμβριο. ΦΕτος που ειπαν οτι δεν θα κανουν τετοιου ειδους προσληψεις τι γινεται??? Οι δασκαλοι ειναι καταλληλοι να κανουν αυτα τα μαθηματα??? Και αφου ειπαν οτι στους δασκαλους που ηδη υπαρχουν δεν θα τους προσθεσουν επιπλεον ωρες τι θα γινει?????

 

ωραια τα καινουργια σχεδια αλλα χρειαζεται και προγραμματισμος ο οποιος στην Ελλάδα γινεται την τελευταια στιγμη. Ακομα να φανταστητε τα σχολεια δεν εχουν ενημερωση για αυτο το προγραμμα.

 

Οτι εφαρμοζεται για πρωτη φορα στην αρχη λειτουργει δυσκολα και αργα :mrgreen:και χρειαζεται υπομονη και θεληση για να παει καλα...

Link to comment
Share on other sites

και ποσο σιγουρη εισαι οτι σε αυτα τα 800 θα υπαρχουν υποδομες??? χαχα:confused:

 

..

 

ξερω οτι το 8ο του βυρωνα εχει τις υποδομές. και κρινοντας από αυτό, καλώς ή κακώς, πιστευω οτι και τα υπόλοιπα 799 θα εχουν τις υποδομές

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερω οτι το 8ο του βυρωνα εχει τις υποδομές. και κρινοντας από αυτό, καλώς ή κακώς, πιστευω οτι και τα υπόλοιπα 799 θα εχουν τις υποδομές

 

λεγοντας υποδομες τι εννοεις????

Link to comment
Share on other sites

ax koριτσια ακομα κ αν υπαρχει καποια στοιχειωδη υποδομη στα δημ σχολεια το...εμψυχο υλικο πασχει...καθε καρυδιασ καρυδι κ δεν μπορεισ να εκφερεισ κ λογο η μονιμοτητα βλεπετε...εχοντασ εργαστει στον ιδ τομεα τησ εκπαιδευσησ σασ λεω οτι το χειροτερο ιδιωτ σχολειο δουλευει καλυτερα απτο οπιο δημοσιο κ αυτο γιατι οι εκπαιδευτικοι ...λογοδοτουν ανα πασα στιγμη...να σασ εξομολογηθω κ κατι πολλεσ φορεσ θαθελα ναχα διοριστει για ξεκουραση κ καλα λεφτα ...αφηστε ....το εργο γνωστο οσο για τα εξτρα ξεχαστε τα παλι αθλητισμο κ ξενεσ γλωσσεσ εξω θα πληρωνετε αλλιωσ πτυχια δεν βλεπετε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως στο εξωτερικο λειτουργουν ολα τα συστηματα τελεια και εδω οχι γκρρρρρρρρρρρρρρ

 

Πως γινεται ενα παιδι να ειναι στο σχολειο μεχρι τις 415 ενα ολοκληρο 8ωρο (εμεις οταν δουλευουμε ενα 8ωρο ειμαστε κομματια και παμε σπιτι για ξεκουραση) και μετα να τρεχει σε αλλες δραστηριοτητες εκτος σχολειου..... Γιατι στο σχολειο να μην τα κανουν ολα γυμναστικη δραστηριοτητες ξενες γλωσσες ΣΩΣΤΑ ετσι ωστε να μην χρειαζεται το παιδι να τρεχει μετα αλλου???//

 

Αλλα τι ρωταω την απαντηση την ξερω...Οταν βαζεις σε σχολες για εκπαιδευτικους 500 φοιτητες το χρονο και πανω και δεν εχεις υποδομες να τους απορροφησεις κατι πρεπει να τους κανεις ολους αυτους. Και σου λενε ανοιξτε δικες σας δουλειες και εγω θα σας στηριζω με το να κανω το σχολειο χειροτερο. ετσι ωστε σιγουρα να ερχονται σε εσας.....

ΜΩρε βομβα και ξανα απο την αρχη χρειαζεται το συστημα και οχι μπαλωματα τετοιους ειδους... Γιατι για μενα ολα αυτα τα προγραμματα ειναι μπαλωματα για να κρυψουν την σαπιλα του συστηματος......

 

Μεγαλη κουβεντα για γερα νευρα....

Link to comment
Share on other sites

και ποσο σιγουρη εισαι οτι σε αυτα τα 800 θα υπαρχουν υποδομες??? χαχα:confused:

 

το σιγουρο ειναι οτι ειναι μια καινοτομια που οσο λειτουργησει θα ειναι για το καλο των παιδιων μας.

το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα μαθηματα τα επιπλεον που εχουν βαλει επιβαλουν προσληψεις εκπαιδευτικων. Ωρομισθιους και αναπληρωτες μεχρι εδω οκ. Αυτοι συνηθως ερχονται στα σχολεια κατα τον νοεμβριο. ΦΕτος που ειπαν οτι δεν θα κανουν τετοιου ειδους προσληψεις τι γινεται??? Οι δασκαλοι ειναι καταλληλοι να κανουν αυτα τα μαθηματα??? Και αφου ειπαν οτι στους δασκαλους που ηδη υπαρχουν δεν θα τους προσθεσουν επιπλεον ωρες τι θα γινει?????

 

ωραια τα καινουργια σχεδια αλλα χρειαζεται και προγραμματισμος ο οποιος στην Ελλάδα γινεται την τελευταια στιγμη. Ακομα να φανταστητε τα σχολεια δεν εχουν ενημερωση για αυτο το προγραμμα.

 

Οτι εφαρμοζεται για πρωτη φορα στην αρχη λειτουργει δυσκολα και αργα :mrgreen:και χρειαζεται υπομονη και θεληση για να παει καλα...

 

- Έχει αυξήσει τον αριθμό των παιδιών ανά τμήμα. Επομένως φτιάχνονται λιγότερα τμήματα (με περισσότερα παιδιά). Επομένως ... μειώνονται οι απαραίτητοι εκπαιδευτικοί.

 

- Επίσης έχει συγχωνεύσει σχολεία και έχει κλείσει άλλα. Επομένως έχουμε κι από εκεί "πλεονάσματα" εκπαιδευτικών.

 

- Επίσης προσπαθεί να βάλει υποχρεωτική υπερωρία έτσι ώστε να μη χρειάζονται ωρομίσθιοι και να ελαττωθούν στο ελάχιστο οι προσλήψεις αναπληρωτών.

 

 

Με όοοολα αυτά.... προσπαθεί να μας δείξει πως περισσεύουν οι εκπαιδευτικοί. Επομένως.... τα σχολεία έχουν (λέμε τώρα) επαρκή εκπαιδευτικό προσωπικό.

 

Φυσικά οι εκπαιδευτικοί (σε όλες τις βαθμίδες)... για αυτά τα θέματα καθώς και για αρκετά ακόμα είναι όλοι κάπως....... :?:twisted::?:twisted::?:twisted::? .... έτσι!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δασκάλα πρώτης δημοτικού. Το σχολείο μας επιλέχθηκε μέσα στα 800 για το ενιαίο ολοήμερο πρόγραμμα (πιλοτικό; θα δείξει....)

Μια μαθήτριά μου, κόρη δασκάλου, με ρώτησε σήμερα το πρωί:

-Κυρία του χρόνου θα σχολάμε στις 2;

- Ναι Μαράκι.

.....Μια απίστευτη αναστάτωση επικράτησε στο άκουσμα της απάντησής μου....

-Τιιιιιιιιιιιι; Γιατί κυρία; Τι θα κάνουμε μέχρι τις 2;Κι αν δεν θέλουμε; Κι αν κουραστούμε; Εγώ δεν θέλωωωωωωωωωωω!

Τι να τους πω; Ότι θα κάνουν γυμναστική, μουσική, χορό, θέατρο, Αγγλικά, υπολογιστές, λογοτεχνία, μαθηματικά;;;;; Γιατί; Για το καλό τους;;; Ποιο είναι τελικά το καλό τους;

Το στρίμωγμα σε αίθουσες κοντέινερ για 7 ώρες, με απίστευτη ζέστη; Η ξεκούραση σε άβολες ξύλινες καρέκλες; Το παιχνίδι σε αυλή διαστάσεων στρουμφοχωριού με ανύπαρκτα σκίαστρα, μες τον ήλιο; Η υποχρεωτική παρακολούθηση δραστηριοτήτων που στην τελική μπορεί να μην τα ενδιαφέρουν καν;

Πόσα αλήθεια μπορεί να χωρέσει ένα κεφαλάκι 6 ετών που μόνο το παιχνίδι έχει στο μυαλό του και καλά κάνει; Ότι θέλουν δεν θέλουν θα τα κάνουν όλα αυτά με το ζόρι; Ότι θα βλέπουν τη δασκάλα τους το πρώτο 2ωρο και θα την ξαναβλέπουν μετά από 3 ώρες, ύστερα από παρέλαση 3 διαφορετικών εκπαιδευτικών ειδικότητας;;;;

Πως θα οργανώσει ο δάσκαλος το τμήμα του και πως θα επιτευχθεί η σωστή παιδαγωγική σχέση με σπάσιμο των ωρών και 4-5 διαφορετικούς δασκάλους σε κάθε τάξη; Στις μικρές ηλικίες είναι άκρως αντιπαιδαγωγική μια τέτοια πραγματικότητα. Τα παιδιά δεν θα καταφέρουν να αναπτύξουν σωστούς δεσμούς με το δάσκαλό τους, γιατί πολύ απλά δεν θα είναι ένας αλλά 5-6!!!

Για τα Αγγλικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σε μεγάλο βαθμό. Αν δώσουν κατεύθυνση παιχνιδιού και τραγουδιών ίσως, αλλά με το γνωστό σύστημα βιβλίο-ασκήσεις να τα κλαίμε από τώρα τα πρωτάκια μας.... Ούτε Ελληνικά δεν θα μάθουν, σαλάτα θα γίνει το κεφαλάκι τους.

Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά παιδάκια αντιμετωπίζουν ιδιαίτερες δυσκολίες και χρειάζονται εξατομικευμένη διδασκαλία για να τα καταφέρουν τελικά. Πως θα μπορέσει να ασχοληθεί με το κάθε παιδί ξεχωριστά ο δάσκαλος όταν θα έχει περισσότερα παιδιά στο τμήμα (30!) και δεν θα μπορεί να "κλέψει" λίγη από την επόμενη ώρα για να τα προλάβει (θα μπαίνει δάσκαλος ειδικότητας μετά);

Πόσο αλήθεια βοηθάει η ένταξη του μαθήματος της πληροφορικής σαν ξεχωριστό διδακτικό αντικείμενο; Γιατί να μην ενταχθεί η πληροφορική, σαν εργαλείο μέσα από ήδη υπάρχοντα μαθήματα (μελέτη περιβάλλοντος, γλώσσα, μαθηματικά), όπως γίνεται ήδη στην Ευέλικτη Ζώνη;;; Το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να διδάξουμε στα παιδιά μας πώς να χρησιμοποιούν τους Η/Υ ξερά και άκριτα (με επιφύλαξη και αυτό, 30 παιδιά σε ένα εργαστήριο δεν νομίζω ότι γίνεται να κάνουν κάτι), δηλαδή να σερφάρουν στο internet και να παίζουν παιχνίδια. Τη σωστή χρήση όμως των νέων τεχνολογιών θα την μάθουν μόνο μέσα από project σε συσχέτιση με άλλα μαθήματα.

Τα παιδιά εκτός από το εξοντωτικό 7ώρο θα έχουν να αντιμετωπίσουν και την επιπλέον μελέτη στο σπίτι. Γιατί μη μου πείτε ότι αυτή η τεράστια ύλη (Μαθηματικά Βʼ τάξης κλπ.) μπορεί να καλυφθεί αν δεν «κλέψεις» ώρες από άλλα μαθήματα. Και επειδή πλέον δεν θα μπορείς να «κλέψεις» χρόνο, θα τον μεταφέρεις στο σπίτι με τη μορφή ασκήσεων = επιπλέον δουλειά για μαθητές και γονείς. Η τσάντα μένει στο σχολείο; Χα! Μας δουλεύουν μου φαίνεται….

Όσο για το ολοήμερο (ζώνη 2-4) με μειωμένες τις ώρες της μελέτης και με ένα δάσκαλο ανά 5 τμήματα, πόσο σωστή προετοιμασία μπορεί να γίνει;

Μετά από όλα αυτά πότε ακριβώς θα παίξει το παιδί;;;;;; Πότε θα βρει χρόνο να περάσει με τη μαμά και τον μπαμπά, να συζητήσει, να ρωτήσει, να ανακαλύψει; Καλό το σχολικό πρόγραμμα αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε ότι έχουμε να κάνουμε με μικρά παιδιά. Θέλουν να παίξουν, να διασκεδάσουν, να χαρούν. Τι θα κάνουν στο Λύκειο αν έχουν από τώρα ένα τέτοιο πρόγραμμα; Μήπως απογοητευτούν και τα παρατήσουν τελικά από την εξόντωση; Κι εγώ θα ήθελα το παιδί μου να ξέρει 3 ξένες γλώσσες, να κάνει χορό, αθλήματα, μουσική, υπολογιστές… Αλλά δεν μπορώ να τα κάνω όλα μαζί, πρέπει να επιλέξω και να κάνω σταδιακά κάποια πράγματα. Όλα μαζί θα προκαλέσουν απλά blackout στο κεφαλάκι των παιδιών….

Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολική, αλλά έχοντας την εμπειρία των παιδιών της πρώτης, βλέπω ότι κουράζονται εύκολα μετά από το 4ωρο…. 5η ώρα κάνουμε δραστηριότητες εικαστικών και μουσικής. Πως θα κάνουν 7η ώρα μαθηματικά ;;;; Ναι, δεν θα βγαίνει το πρόγραμμα και θα δούμε και τέτοια φαινόμενα, όπως στο Γυμνάσιο….

Να κλείσω με την ευχή όλα τα παραπάνω να είναι απλά υπερβολές μιας δασκάλας και να μην τα δούμε στην πράξη τελικά. Πολύ θα ήθελα να μάθω την δική σας γνώμη σαν γονείς, πάνω τα δικά μου ερωτήματα…

Υ.Γ. Συγνώμη για το τερααααστιο post, αλλά όπως είπε και η alcyon,

για αυτά τα θέματα καθώς και για αρκετά ακόμα στην εκπαίδευση είμαι κάπως....... :twisted::shock::twisted::shock::twisted::shock::twisted:....έτσι!!

tt1d1f6b
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα όλα όσα έγραψε η efiando και καλύπτομαι απολυτα......μπορεί να μιλάει απο την πλέυρά του εκπαιδευτικού αλλά έχει απολυτο δικιο...'εδω μιλάμε για 6 χρονα παιδάκια.......

Επιδη και το σχολείο που φοιτούν τα 3 παιδιά μου θα λειτουργήσει μα το νέο προγραμμα μιλησα με αρκετες μαμάδες.....και σε ένα μικρό γκαλοπ που έκανα το 90% των μαμάδων....ήταν ενθουσιασμές με την ώρα αποχώρησης!!!!!!!!!!οι μισές γιατί δουλεουν και αναγκάζονται να έχουν νταντάδες ή γιαγιάδες για τις ωρες που περισευουν μεχρι να σχολάσουν και οι άλλές μισες.........που δεν δουλευουν......χαιρονται γιατί το πάρκιν παιδιών επιμικίνεται κατα 1,5 με 2 ώρες!!!!!!!!!και όταν τους είπα ...καλά με τα παιδάκια 5ης και 6ης που 'ετσι και αλλίως έχουν περισσότερα μαθήματα αλλά με τα πρωτάκια κρίμα δεν είναι?????? απλα μου είπαν........παιδάκια είναι ..ανάγκη δεν έχουν....θα συνηθήσουν...!!!!!!

..και επιδή μένω σε μικρή πολη που μονο 2 σχολεία θα μπουν σε αυτό το πρόγραμμα έχουν αρχισει οι..αλχημιες να γραφτουν πολλά παιδάκια σε αυτά τα σχολεια που δεν ανηκουν ....τρεχουν να..αρπάξουν την ευκαιρία!!!!!!!!!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

ασ ξεκινησω κ γω λεγοντασ σασ οτι εχω δουλεψει σε ιδιωτικα π το ωραριο ηταν αυτο απτο 1989...κ εκτοσ τησ δουλειασ μου ο γιοσ μου στο σχολειο π πηγαινει αλλα κ στον παιδικο κ στο νηπιο επιστρεφει στισ 530 βεβαια εχει κανει ολα τα απαραιτητα στο σχολειο κ με σωστο τροπο [αγγλικα,υπολογιστεσ,αθλητικα κ μελετη]στο σπιτι γινεται μονο ενασ ελεγχοσ οποτε γυρνωντασ μιλαμε,χαλαρωνει κτλ ισωσ λογο τησ δουλειασ μου ισωσ κ το οτι μεγαλωσα στο εξωτερικο δεν μου δημιουργησε κανεναν δισταγμο στο να επιλεξω ενα πληρεσ ωραριο τα παιδια λειτουργουν μια χαρα το θεμα ειναι αυτο π κανουν να γινεται σωστα απο σωστα εκπαιδευμενο προσωπικο π εχει ορεξη κ στοχουσ ωστε επιστρεφοντασ σπιτι τουλαχιστον στα πρωτα χρονια π τα παιδια ειναι μικρα να εχουν τελειωσει με το διαβασμα κτλ τρεχαματα

Link to comment
Share on other sites

Kαι η κορη μου οταν ημασταν στο εξωτερικο σχολαγε στις 15.35.

Ομως.........

ερχοταν στο σπιτι διαβασμενη και ειχε ελαχιστα πραγματα να κανει στο σπιτι τις καθημερινες και το ΣΚ τιποτα!!!!

Μεσα στο σχολειο εκανε μουσικη (βιολι), ζωγραφιζαν, μαθαιναν υπολογιστες και ολα αυτα ΣΩΣΤΑ και οχι αρπα κολλα απλα για να βγουν οι ωρες.

Ετσι αν καποιος γονιος δεν ηθελε απλα δεν το εστελνε σε δραστηριοτητες εξω γιατι ηταν καλυμμενο απο το σχολειο. Οποτε το παιδι ηταν ελευθερο να κανει οτι μα οτι θελει και πανω απ ολα χωρις αγχος και κουραση!!!!

Επιπλεον υπηρχαν οι καφετεριες που ετρωγαν σαν ανθρωποι και δεν την εβγαζαν στο ποδι με μια τυροπιτα......

Παροτι η κορη μου (πεμπτη δημοτικου) μενει ολοημερο με την θεληση της, δεν μου αρεσει το νεο ωραριο και το θεωρω απαραδεκτο για τα παιδακια που εχουν μαθησιακες δυσκολιες κτλ κτλ.

Ποτε αυτα τα παιδια θα ξεκουραστουν και θα διαβασουν?

Και το λεω εκ πειρας καθοτι με τον γιο μου στην πρωτη χρειαζομασταν τουλαχιστον 3 με 4 ωρες καθημερινα για να τα βγαλουμε περα με ολα αυτα που τους εβαζε η δασκαλα για το σπιτι. Ακομη και τα σουπερ ντουπερ παιδια εκαναν 2 ωρες στο σπιτι για να τελειωσουν και αυτο μιλαμε για την πρωτη δημοτικου.

Στην Πεμπτη που εχουν ΤΑ μαθηματα και δυο ξενες γλωσσες, ποσες ωρες πρεπει να διαβαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και εγραψα την μικρη πρωτη δημοτικου και οπως εγραψα πιο πανω το σχολειο της ειναι μεσα στα 800. Παω διευθυντη και ρωταω και στο ολοημερο τι κανετε?? και μου απανταει προς το παρον μονο φυλαξη

χααχαχαχαχαχαχχααχχααχ

 

και μετα σου λεει να ελπιζουμε για κατι καλυτερο χχααχαχαχαχχααχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εγω το πρωι εμαθα οτι το σχολειο μας ειναι μεσα σε αυτα τα 800 και δεν ξερω τι να κανω. Ημουν ετοιμη σημερα να γραψω την κορη μου σε αλλο σχολειο (πιο κοντα μου) το οποιο ομως δεν θα εχει το ιδιο συστημα. Θα ειναι πραγματι καλυτερα? Οι δασκαλοι θα ειναι ετοιμοι, όταν περυσι στο ολοήμερο οι δασκαλοι ειδικοτητων ηρθαν μετα τα Χριστουγεννα? Παντως το ολοημερο ειναι πολύ κουραστικο και φυσικα δεν διαβαζουν και αν το κανουν δεν ξερεις αν τα κανουν μονοι τους ή οχι. Το θετικο με αυτο το προγραμμα είναι οτι εινι ελαστικο το ολοήμερο στο ωραριο και οχι υποχρεωτικα 12.30-16.00. Τι αν κανω βρε κοριτσια? θα ειναι καλυτερα ή οχι?:-(:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα! εγω το πρωι εμαθα οτι το σχολειο μας ειναι μεσα σε αυτα τα 800 και δεν ξερω τι να κανω. Ημουν ετοιμη σημερα να γραψω την κορη μου σε αλλο σχολειο (πιο κοντα μου) το οποιο ομως δεν θα εχει το ιδιο συστημα. Θα ειναι πραγματι καλυτερα? Οι δασκαλοι θα ειναι ετοιμοι, όταν περυσι στο ολοήμερο οι δασκαλοι ειδικοτητων ηρθαν μετα τα Χριστουγεννα? Παντως το ολοημερο ειναι πολύ κουραστικο και φυσικα δεν διαβαζουν και αν το κανουν δεν ξερεις αν τα κανουν μονοι τους ή οχι. Το θετικο με αυτο το προγραμμα είναι οτι εινι ελαστικο το ολοήμερο στο ωραριο και οχι υποχρεωτικα 12.30-16.00. Τι αν κανω βρε κοριτσια? θα ειναι καλυτερα ή οχι?:-(:?:

 

αφου ρωτας την αποψη μας εγω θα την αφηνα στο σχολειο της. Μπορει τελικα να ειναι πολυ καλο το προγραμμα που θα εφαρμοσουν........(ελπιζω να ειναι καλο, χιχιχιιχ για το καλο τους:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο! αν και με επηρεασε η παραπανω γνωμη της εκπαιδευτικου και εν μερει εχει και δικιο αλλά γιατι να μη προσπαθησουμε ε? παντως η μικρη μου, θα παει φετος Β'δημηοτικου, που ειναι και απο τις μικρες της ταξης ζοριστηκε, και με αυτην και εγω, αυτην την χρονια με τα διαβασματα.Παει ολοημερο και κουραστηκε πολυ και ο χρονος για οτιδηποτε αλλο ακομα και παιχνιδι απλά δεν υπαρχει! θα το σκεφτω μεχρι την Δευτερα και ο Θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα! εγω με θυμαμαι να είμαι ολο εξω και να παιζω, ποτε διαβαζα δεν ξερω και ημουν και καλη μαθητρια (απο οτι μου λειε η μαμα μου).

Τα δικα μας ή θα γινουν μικρολι αίσταιν ή θα παρουν αναποδες και δεν θα μαθουν τιποτα (και θα σπασουν τα δικα μας νευρα...):shock:

Link to comment
Share on other sites

leol ,έχοντας δουλέψει και στην ιδιωτική και στην δημόσια εκπαίδευση υποστηρίζω ακριβώς το αντίθετο από τα λεγόμενά σου

(σου υπενθυμίζω ότι είπες... "εχοντασ εργαστει στον ιδ τομεα τησ εκπαιδευσησ σασ λεω οτι το χειροτερο ιδιωτ σχολειο δουλευει καλυτερα απτο οπιο δημοσιο κ αυτο γιατι οι εκπαιδευτικοι ...λογοδοτουν ανα πασα στιγμη...")

το μεγάλο ατού της ιδιωτικής εκπαίδευσης είναι στο υλικοτεχνικό κομμάτι και όχι στο έμψυχο....

 

δεν ξέρω για ποιο λόγο θέλησες να γίνεις εσύ εκπαιδευτικός ,αλλά εγώ πάσχισα και έγινα γιατί αγαπάω τα παιδιά και θέλω να προσφέρω...θέλω να πω ότι με την ίδια αγάπη δίδασκα στο ιδιωτικό ,με την ίδια αγάπη διδάσκω και στο δημόσιο...

 

τέλος παρόλο που δεν κρύβω την αντιπάθειά μου στην τωρινή υπουργό και θεωρώ ότι πιο άσχετη δεν μπορούσαν να έχουν ,οφείλω να ομολογήσω ότι βλέπω με θετικο μάτι τις αλλαγές στο πρόγραμμα(και μιλάω μόνο για το πρόγραμμα και όχι για τις συμπτύξεις τμημάτων ,το ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγηθώ) - και μακάρι να αφορούσαν περισσότερα σχολεία....

βέβαιο το "στοίχημα" είναι να κατορθώσουμε τα παιδιά να μην επιβαρύνονται με μελέτη στο σπίτι -τότε θα μπορούμε να μιλάμε για αλλαγή επιτέλους στην παλιά νοοτροπία του σχολείου...

Επεξεργάστηκαν by aspasie
λάθος

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites

λεγοντας υποδομες τι εννοεις????

 

Δυστυχως τα σχολεια επιλεχθηκαν τυχαια!

Το σχολειο της κορης μου δεν πληρη καμια προυποθεση, δεν εχει τουαλετες, σκιαστρα, ταξεις σκεπη κ πολλα αλλα.....

Δυστυχως κανουν πειραματα με τα παιδια μας, και δυστυχως ειμαστε ξ χωρα του " ο,τι να 'ναι"...

διαφωνω με το νεο προγραμμα γιατι το μονο που θα κανει ειναι να κουραζει τα ιδια κουρασμενα παιδακια.....

Link to comment
Share on other sites

- Έχει αυξήσει τον αριθμό των παιδιών ανά τμήμα. Επομένως φτιάχνονται λιγότερα τμήματα (με περισσότερα παιδιά). Επομένως ... μειώνονται οι απαραίτητοι εκπαιδευτικοί.

 

- Επίσης έχει συγχωνεύσει σχολεία και έχει κλείσει άλλα. Επομένως έχουμε κι από εκεί "πλεονάσματα" εκπαιδευτικών.

 

- Επίσης προσπαθεί να βάλει υποχρεωτική υπερωρία έτσι ώστε να μη χρειάζονται ωρομίσθιοι και να ελαττωθούν στο ελάχιστο οι προσλήψεις αναπληρωτών.

 

 

Με όοοολα αυτά.... προσπαθεί να μας δείξει πως περισσεύουν οι εκπαιδευτικοί. Επομένως.... τα σχολεία έχουν (λέμε τώρα) επαρκή εκπαιδευτικό προσωπικό.

 

Φυσικά οι εκπαιδευτικοί (σε όλες τις βαθμίδες)... για αυτά τα θέματα καθώς και για αρκετά ακόμα είναι όλοι κάπως....... :?:twisted::?:twisted::?:twisted::? .... έτσι!!

 

Δηλωνω μια απο αυτες τις εκπαιδευτικους... που ειναι ετσι... :twisted::evil::?:|:shock::-(:-(:-(

Τον Σεπτεμβρη δεν ξερω αν θα εχω δουλεια πια...εστω και εκεινα τα 400ευρώ που επαιρνα ανα τριμηνο...

Εχω πελαγωσει..

 

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα. Θα εχουν δικαιωμα και απο αλλες περιοχες να γραφτουν σε αυτα τα σχολεία?

Κατι πηρε χθες το αυτι μου στις ειδησεις αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...