Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιοπαθής σκολιωση...


Recommended Posts

Οχι χειρουργειο, ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη,

επειδη το παιδι σας ειναι μικρο και διορθωνεται η σκολιωση, να παρετε τον κηδεμονα. Απο προσωπικη εμπειρια, γνωριζω οτι ο καθενας ειναι μοναδικος, φτιαγμενος ειδικα πανω στο σωμα.

Για το φιλο dimitri soula, η σκολιωση δεν διορθωνεται με γυμναστικη, απλα δυναμωνουν οι μυς και δεν επιδεινωνεται.

ο παιδιατρος μου ειπε για γυμναστηριο γιατι ακομα δεν εχει δημιουργηθει προβλημα σκολιωσης.απλως επειδη εδωσε αποτομα υψος και τον ειδε που σαν να παει να καμπουριαζει μου ειπε πριν δημιουργηθει καποιο προβλημα σκολιωσης να τον γραψω σε γυμναστηριο ακριβως για να δυναμωσει.ειναι και αδυνατος και τρωει αλλα παει σε υψος!τι να πω,εγω ανησυχησα και ειπα να το ψαξω λιγο.ευχαριστω για την απαντηση σου φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ καλο κανει και η κολυμβηση, επισης θυμαμαι μου ειχαν συστησει οι γιατροι (προ αμνημονευτων ετων) και ειχα βαλει μονοζυγο στην πορτα του δωματιου μου...ειπαν απλα να τεντωνω το σωμα μου εκει (οχι ασκησεις),

ευχομαι το καλυτερο για τα παιδακια ολων....................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΣΚΟΛΙΩΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙ 12 ΕΤΩΝ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΙΑΤΡΟΥΣ ?

Θα πάτε στο ΚΑΤ όπου έχουν ειδική μονάδα σκολίωσης. Όποιον γιατρό και να σας αναθέσουν εκεί γνωρίζουν τη δουλειά τους. Εγώ εγχειρίστηκα εκεί το 1995 (ήμουν 20 χρονών), φόρεσα κηδεμόνα από 14 ετών.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολους!εμαθα οτι εχω σκολιωση στα 11 και οι γονεις μου με πηγαν σε ορθοπαιδικους και προτειναν να φορεσω κηδεμονα για 4 χρονια.μου ειχαν παρει 2 κηδεμονες μιας και τα κιλα μειωνονται κ αυξανονται αλλα ποτε δεν φορεσα κανεναν.τωρα ειμαι 25 χρονων και μετα απο αρκετους πονους στη μεςη μιας και οι μοιρες ειχαν φταςει 53 αποφασισα να επισκεπτω ορισμενους ορθοπαιδικους για να δω τι πρεπει να γινει με την περιπτωση μου.κατεληξα στο κατ,στον κ.Τσαφαντακη ο οποιος κ με χειρουργησε πριν 1 μηνα κ ολα πηγαν τελεια..πηρα 8 ποντους υψος κ εγινα λαμπαδα.βεβαια για να ειμαι ειλικρινης οι πονοι ειναι αρκετοι κ εχω δρομο μπροστα μου αλλα σε ολη μου την ζωη θα κανω πραγματα που πριν δεν μπορουσα.συστηνω ανεπιφυλακτα τον κ.Τσαφαντακη γιατι εκτος απο γιατρος ειναι ανθρωπος κ αυτο ειναι κ το πιο σημαντικο στις μερες μας.ευχαριστω λοιπον,τν γιατρο μου κ φυσικα ολη την ομαδα του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 5 months later...

να πω πως εχω ηδη κλεισει ραντεβου με την κ.κουκιανακη που ανεφερε η ελλη..προκειτε να ξεκινησουμε κολυμβηση και φυσικα εκλεισα το νεο ραντεβου στο παιδων επιλεγοντας αυτη την φορα μια κλινικη ποθ μοιαζει περισσοτερο εξειδικευμενη στις παθησεις της σπονδυλικης στηλης ,την κλινικη χαγιερ..

Αν και καθυστερημενα, γιατί είχα καιρό να μπω, αλλά θα ήθελα και πάλι μια απάντηση αν είναι εύκολο!

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το "μου μοιάζει περισσότερο εξειδικευμενη"? Με ποιο κριτήριο εννοείς? Απο τους τοίχους? Απο τον αριθμό του προσωπικου? Απ'το αν χαμογελάνε οι εργαζόμενοι στο κέντρο ή οχι? Δηλαδή είναι θέμα μάρκετινγκ το ποιος κάνει καλά τη δουλειά του ?

Μη το πάρεις σαν επίθεση, πραγματικά είμαι περίεργη να μάθω το 'κριτήριο' αυτό... μιας και δεν μας είπες τι έγινε με το ραντεβού σου στην Κυρία Κουκιανάκη. Απο τα γραφόμενα σου υποθέτω απλα πως κάτι δεν σε κάλυψε μιλώντας στο τηλ μαζί της ή πηγαίνοντας στο θεραπευτήριο... Γιατί δεν νομίζω να πήγες εκεί για θεραπείες και να μην έφυγες (το παιδί σου δλδ) καλύτερα, σωστά?

Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.

edit admin μην διστάσετε να μοιραστείτε μαζί της τις ανησυχίες σας...θα σας πεί τι μπορεί και τι δεν μπορεί....γιατι πάνω απ'ολα είναι ανθρωπος....

Εγώ απλά χαίρομαι που πρόλαβε η Σαμάνθα και βρήκε την Αγγελική πριν πέσει λογοκρισία (μόνο στο δικό της όνομα για κάποιο λόγο)...Μπορώ να πω πως με συγκίνησε το μήνυμα της και όντως το ποστ μου εκπλήρωσε το κύριο σκοπό του...να βοηθήσει δηλαδή έστω και ένα παιδί που υποφέρει... Μακάρι να να γίνει το ίδιο και για άλλους ανθρώπους, παιδιά ή ενήλικες ...Αν κάποιος θέλει πληροφορίες, εγώ είμαι εδώ και θα χαρώ να βοηθήσω, ας μου στείλει π.μ.

Καλή τύχη σε όλους! :rolleyes:

Όταν κοιτάς ένα παιδί στα μάτια δεν έχεις απορίες... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά χαίρομαι που πρόλαβε η Σαμάνθα και βρήκε την Αγγελική πριν πέσει λογοκρισία (μόνο στο δικό της όνομα για κάποιο λόγο)...Μπορώ να πω πως με συγκίνησε το μήνυμα της και όντως το ποστ μου εκπλήρωσε το κύριο σκοπό του...να βοηθήσει δηλαδή έστω και ένα παιδί που υποφέρει... Μακάρι να να γίνει το ίδιο και για άλλους ανθρώπους, παιδιά ή ενήλικες ...Αν κάποιος θέλει πληροφορίες, εγώ είμαι εδώ και θα χαρώ να βοηθήσω, ας μου στείλει π.μ.

Καλή τύχη σε όλους! :rolleyes:

 

Η απορία μου είναι τότε, γιατί αυτη η φυσιοθεραπεύτρια που κατάφερε αυτο που γιατροί τοσα χρόνια δεν μπορούνε, δεν εχει ακόμα δημοσιοποιήσει ή δημοσιεύσει την μέθοδό της και τα αποτελέσματα της; Δεν θέλει να τα μοιραστεί ;

 

Διοτι παλέυω με αυτό πολλά χρόνια, και εχω γνωρίσει γιατρους άπειρους αλλα και άπειρους ασθενείς και άρα γνωρίζω τι είναι εφικτό και τι οχι. Αν λοιπον αυτη η γυναικα κατάφερε το ακατόρθωτο ή μαλλον το ανέφικτο σύμφωνα με τα γνωστα δεδομένα, τοτε γιατι το κρατάει για τον εαυτό της και δεν το δημοσιεύει καπου, σε ενα επιστημονικό περιοδικό, εστω κάτι;

 

Και επειδή παλέυω με αυτο αρκέτα χρόνια, εχω και πλεον χαμηλη ανεκτικότητα σε ανθρωπους που τάζουν και δεν εκπληρώνουν, σε ανθρώπους που μπορει να παιζουν με τις ελπίδες των γονιών και την ψυχοσύνθεση των παιδιών.

 

Ασ προσέχουμε λιγο σε τι θέλουμε να πιστεύουμε και ας ειμαστε ρεαλιστές. Δυστυχως, και ειναι πολυ-πολυ κρίμα, η σκολιωση σημερα αντιμετωπιζεται ειτε χειρουργικά, ειτε με κηδεμόνα. Οτιδηποτε αλλο ειναι επικουρικο και μπορει απλα να διορθωνει λιγο την σταση και να δυναμωνει το σωμα. Μην παιζουμε λοιπον με τις ελπίδες των αλλων. Υπάρχουν αλλα μερη για διαφημησεις, οχι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι τότε, γιατί αυτη η φυσιοθεραπεύτρια που κατάφερε αυτο που γιατροί τοσα χρόνια δεν μπορούνε, δεν εχει ακόμα δημοσιοποιήσει ή δημοσιεύσει την μέθοδό της και τα αποτελέσματα της; Δεν θέλει να τα μοιραστεί ;

Ο καθε ενας εχει τη δικη του μεθοδο, οι γιατροι κανουν και λενε αυτο που ξερουν να κανουν καλυτερα. Δεν θα αναλυσω το πως σκεφτεται και λειτουργει καθε γιατρος απλα θα πω οτι εειδη μπορει ενας, δυο ή δεκα να πουν το ιδο πραγμα, δε σημαινει πως δεν υπαχουν αλλοι γιατροι στην Ελλαδα, και σιγουρα στον κοσμο που να μην μπορουν να πουν κατι διαφορετικο. Απλα απ'οσο ξερω στην Ελλαδα οπως και σε καθε ζητημα ετσι και στην σκολιωση ακολουθουν την πεπατημενη 'Κηδεμωνας ή εγχειρηση ή τιποτα' και οι πιο 'καινουργιες' μεθοδοι (10-20 και 30 χρονων δλδ) αργουν να εδραιωθουν και αυτο το ξερω καλα και απο αλλες ειδικοτητες! Μπορει ομως και καποιος γιατρος να σου πει για φυσιοθεραπειες αλλα δεν σημαινει οτι ο καθε φυσιοθεραπευτης θα κανει το ιδιο καλη και αποτελεσματικη δουλεια! Και δεν ειπε κανεις οτι οι τροποι της δεν συμβαδιζουν με την ιατρικη...δεν ειναι ούτε μαγος ουτε 'εναλλακτικη θεραπευτης'!

Το κατα ποσο ειναι αποκλειστηκα δικο της κατι, αν το έχει δημοσιευσει ή οχι και γιατι δεν μπορω να το απαντησω εκ μερους της. Μονο η ιδια μπορει να απαντησει υπευθυνα πανω σε αυτο. Παντως δεν ειναι κανενα εφτασφραγιστο μυστικο, εχει σπουδασει στη Γερμανια και εχει καπως διαφορετικες μεθοδους απο τις συνηθισμενες εδω. Ισως και να ξερει κατι περισσοτερο και καποια στιγμη να δημοσιευσει οπως λετε, αυτα δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη...Ουτε ειναι κατι ευκολο. Ισως να μην ειναι η μονη. Ισως και να ειναι. Εγω αυτην ξερω- με στοιχεια και αποδειξεις- και αυτην εμπιστευομαι!

Αν ειχατε σοβαρο προβλημα δεν θα πηγαινατε στο εξωτερικο στους καλυτερους 'ειδικους'? Ακομα κ σε γιατρους! Πολυς κοσμος το εχει κανει για να σωθει...αναρωτηθειτε λιγο γιατι συμβαινει αυτο...οχι παντως γιατι δεν εχουμε ικανους γιατρους εδω!

 

Διοτι παλέυω με αυτό πολλά χρόνια, και εχω γνωρίσει γιατρους άπειρους αλλα και άπειρους ασθενείς και άρα γνωρίζω τι είναι εφικτό και τι οχι.

Συγνωμη αλλα αυτο δεν νομιζω πως σας καθιστα επιστημωνα ή τον απολυτο γνωστη, ειδικα αν ειχατε τις λαθος εμπειριες με τους λαθος ανθρωπους!

 

 

Και επειδή παλέυω με αυτο αρκέτα χρόνια, εχω και πλεον χαμηλη ανεκτικότητα σε ανθρωπους που τάζουν και δεν εκπληρώνουν

Aυτο δυστυχως δεν θα το μαθετε ποτε αν δεν μιλησετε ή δεν δωσετε την ευκαιρια στην ιδια να σας βοηθησει ή οχι. Δεν θελετε? Σεβαστον. Ομως δεν μπορει κανεις να λεει αβασιμα οτι ταζει και δεν εκπληρωνει. Και μην ξεχνατε πως εγω ειμαι απλα μια περιπτωση που λεω την εμπειρια μου, η ιδια δεν μπηκε εδω μεσα να ταξει τιποτα...δε μπορω να μιλησω εκ μερους της κυριας Κουκιανακη γι'αυτο και παραπεμπω οποιον εχει προβλημα να μιλησει μαζι της, μονο εκεινη μπορει να πει τι ακριβως και κατα ποσο μπορει να κανει με το προβλημα του καθενος! Και ναι η πληροφορια ειναι τσαμπα, δε βγαζει λεφτα με την καθε επισκεψη απαντωντας σε ερωτησεις...οπως ισως κανουν πολλοι αλλοι!

σε ανθρώπους που μπορει να παιζουν με τις ελπίδες των γονιών και την ψυχοσύνθεση των παιδιών.

Αυτους ακριβως σιχαινομαι και εγω και γιάυτο θεωρω απαραδεχτο να τους κοβουν τα φτερα και καθε ελπιδα, και να υποβαλουν σε τοσο πονο και ταλαιπωρια ενα σωρο ανθρωπους, ποσο μαλλον παιδια, και να τραυματιζουν την ευαισθητη ψυχουλα τους, στερωντας τους βασικα πραγματα σε αυτη την τρυφερη ηλικια και χωρις καν να ειναι σιγουρο το αποτελεσμα. Αλλα και να ειναι, δημιουργουνται αλλα προβληματα τα οποια μετα ποιος θα τα λυσει? Οταν λοιπον ενας ανθρωπος προσφερει μια καινουργια λυση (στα αφτια μου) που ναι μεν εχει κοπο αλλα το παιδι ζει μια πολυ πιο φυσιολογικη ζωη και δεν υποκειται σε βασανηστηρια...ναι θα δωσω την ευκαιρια στον ανθρωπο αυτο που με επεισε οτι μπορει να βοηθησει ουσιαστικα, και πολλες μητερες οπως η Σαμανθα το τολμησαν και ευχαριστουν το Θεο γι'αυτο. Μακαρι να το δει εκεινη λοιπον μηπως σου απαντησει κατι 'καλυτερο' απο μενα.... Αν θελετε να εχετε τοσο απολυτη και εμπεριστατωμενη αποψη λοιπον θα σας προτεινα να το ψαξετε καλυτερα και να μη βιαστειτε να γινετε αυτος/αυτη που θα γκρεμισει και την τελευταια ελπιδα σε μια μητερα ή ενα παιδι!

Υπαρχει και site στο οποιο εξηγει πως λειτουργει και θα σας ελυνε ισως καποιες αποριες αλλα δεν θα το δωσω εδω...για αυνοητους λογους!

 

Δυστυχως, και ειναι πολυ-πολυ κρίμα, η σκολιωση σημερα αντιμετωπιζεται ειτε χειρουργικά, ειτε με κηδεμόνα.

Ειστε γιατρος ειπαμε?

 

Υπάρχουν αλλα μερη για διαφημησεις, οχι εδω.

Το ιδιο ισχυει και για τις δυσφημησεις...Αν προσεξατε σε αυτο το φορουμ σχεδον ολοι οσοι εχουν προσωπική εμπειρια καλη ή κακη μιλουν με επωνυμα και δινουν στοιχεια. Τι περισσοτερο εκανα εγω λοιπον? Επειδη η εμπειρια μου ειναι λιγο διαφορετικη με την πλειοψηφια (σε ενα φορουμ) ?

Ισως αν η κ.Κουκιανακη εσκαγε πολλα λεφτα σε εμμεση ή αμμεση διαφημηση να ειχε γινει πασιγνωστη τωρα...και να μην την αμφισβητουσε τοσος κοσμος γιατι οτι μας ειναι γνωστο το θεωρουμε εδραιωμενο και αυταποδειχτο...και μολις καποιος μας λεει κατι διαφορετικο αμεσως τον βγαζουμε τρελο...(αν ηθελε να κανει διαφημηση με τετοια βρωμικα μεσα δεν θα επρεπε να μπουν τουλαχιστον 5-10 ατομα σε ενα χρονικο διαστημα μικροτερο των 5 χρονων να πουν τις υποτειθεμενες εμπειριες τους?) Ας σκεφτομαστε λιγο ρεαλιστικα οπως λετε κι εσεις (και δεν το κανετε απ'οτι βλεπω)

Δεν θελω να αρχισω τα κλισε αλλα μη ξεχνατε οτι και τον Γαλιλαίο τον βγαζαν τρελο γιατι ελεγ οτι η γη γυριζει...σημερα ομως ειναι απο τα πρωτα πραγματα που εχουμε διδαχτει στο σχολειο...Το μελλον θα δειξει, εγω εχω μαθει να εχω κριση και να μην ακολουθω ουτε την πλειοψηφια ουτε τη μειοψηφια...απλα κρινω κατα περιπτωση αυτο που νομιχζω οτι ειναι πιο σωστο ή μου ταιριαζει καλυτερα και το ερευνω με το δικο μου τροπο.

Θα σας λεγα οτι με προσβαλετε και θα πρεπε να μετρατε τα λογια σας πριν μιλησετε για διαφημηση αλλα οκ...δεν με γνωριζετε και δεν σας γνωριζω...Οντως παιζονται πολλα βρωμικα παιχνιδια αλλα δεν εχει κανεις παρα να το διαπιστωσει με τα ματια του και τα αφτια του, και αν πειστει να εμπιστευτει τα χερια της και να μας πει μετα αν ηταν ψευτκες ελπιδες!

Ειμαι ενας αυθορμητος ανθρωπος που νοιαζεται για τους γυρω του και θεωρησα καλο να χρησιμοποιησω την εμπειρια μου για να βοηθησω κι αλλους ανθρωπους που με την κριση τους θα θεωρησουν λογικο και ενδιαφερον αυτο που προτεινω...Γιάυτο δεν ειναι τα φορουμ αλλωστε? Ευτυχως εστω και ενα ατομο ειδε 'κατι' στα λεγομενα μου και τολμησε να το διερευνησει! Οποιος αλλος θελει μπορει να το ψαξει και να μαθει αν οντως υπαρχει λυση ή οχι στο προβλημα του και οποιος θελει μπορει να το προσπερασει...

Καλη σας μερα.

Όταν κοιτάς ένα παιδί στα μάτια δεν έχεις απορίες... :idea:

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνωμη αλλα αυτο δεν νομιζω πως σας καθιστα επιστημωνα ή τον απολυτο γνωστη, ειδικα αν ειχατε τις λαθος εμπειριες με τους λαθος ανθρωπους!

 

 

 

 

Κανεις δεν μπορει να ειναι "απολυτος γνωστης" αλλα δεν νομιζω να υπαινίχθηκα κατι τετοιο καπου και αν ναι, θα ηθελα να μου το υποδειξετε. Είχα την τύχη ο γιατρός μου να είναι ο Jean Dubousset. Αν γνωρίζετε εστω κάτι απο σκολίωση, σίγουρα θα γνωρίζετε το όνομά του. Ηρθα σε επαφη με πολλους, πολλους γιατρους και ναι, πολλοι ηταν και κακοι επιστήμονες αλλα κατεληξε σε έναν λαμπρο ανθρωπο και ακομα πιο λαμπρο γιατρο. Με την επαφή μαζί του και μαζί με την ομάδα του, οπου ειναι οι πρωτοπόροι στην ερευνα και εφαρμογή παγκοσμίως ( και μαλλιστα αφιλοκερδώς ) εμαθα πολλα και νομιζω οτι δικαιουμαι να μιλαω για το θεμα, οχι σαν γιατρος βεβαιως αλλα σαν ανθρωπος που τα εχει περασει και εχει ζησει και αλλους με την ιδια κατασταση.

 

 

Ειστε γιατρος ειπαμε?

 

Μιλάω με απλά, αδιαμφισβήτητα δεδομένα. Η σκολίωση σημερα, συμφωνα με τους επιστημονες αντιμετωπιζεται μονο με τους τροπους που ανεφερα. Δεν εννοω οτι στο μελλον δεν θα υπαρξουν αλλοι τροποι, ουτε οτι οι ιδιοι επιστημονες γνωριζουν τα παντα. Μπορει στο μελλον να αποδειχθει οτι ειναι απο γονιδιακο και αρα να υπαρξουν παρεμβασεις σε γονιδιακο επιπεδο μεχρι και να ειναι ιος. Απλα αναφερω πως αντιμετωπιζεται σημερα. Τα δικά σας επιστημονικά δεδομένα ποια ειναι ;

 

Γράφετε "Αυτους ακριβως σιχαινομαι και εγω και γιάυτο θεωρω απαραδεχτο να τους κοβουν τα φτερα και καθε ελπιδα, και να υποβαλουν σε τοσο πονο και ταλαιπωρια ενα σωρο ανθρωπους, ποσο μαλλον παιδια, και να τραυματιζουν την ευαισθητη ψυχουλα τους, στερωντας τους βασικα πραγματα σε αυτη την τρυφερη ηλικια και χωρις καν να ειναι σιγουρο το αποτελεσμα."

 

Αλήθεια; Και εγω απεχθανομαι να υποβάλονται τα παιδια σε πόνο και ταλαιπωρία. Οπως υποβλήθηκα και εγω οταν ημουν μικρή σε απειρους φυσιοθεραπευτές και χειροπρακτες που μας τάζανε θαυματα. Παραλληλα εκανα αθληματα και γυμναστικη και οτι περνουσε απο το χερι μου για να το αντιστρεψω οπως μου ταζανε. Και εχασα χρονο και εφτασαν οι μοιρες μου σε τρομακτικο επιπεδο μεχρι να το παρω αποφαση οτι πρεπει να το αντιμετωπισω ουσιαστικώς.

 

Θεωρειτε πως ημουν χαζη που εκανα εγχειρηση; Θελετε να πειτε οτι το ηθελα, το απολαυσα ή οτι δεν το εψαξα; Γιατι οι γονεις μου καθε λεπτο που ζουσανε ψαχνανε αυτο το θεμα και μιλουσαν με ερευνητες σε ολο τον κόσμο. Δεν θελω να εχω ενα σιδερο στην πλατη μου πιστεψτε με, αλλα ηταν καλυτερο απο το να μην μπορω να αναπνευσω και να περπαταω τωρα, στα 38 μου. Επίσης, θεωρω οτι πολλα πραγματα οντως μπορουν να αντιμετωπισθουν με τροπους που οι γιατροι δεν αναγωριζουν. Τον πονο πχ στην μεση μου τον αντιμετωπιζω επιτυχως με ρεφλεξολογια. Αλλα αμφιβαλω αν μπορει καποιος να αντιστρέψει τις μοίρες και αν το καταφέρει αυτο να μην γινει αυτομάτως παγκοσμίως διάσημος που καταφερε κατι που χρονια ολόκληρα γιατροι και ερευνητές δεν μπορουν.

 

Το σαιτ της κυριας που αναφέρατε το είδα και την σελίδα με τα αποτελέσματα της. Αυτο που διέκρινα ειναι οτι οι σκολιωσεις που ειχε στην σελιδα ηταν εξαιρετικα μικρες και απορώ πως καποιος μπορει να ειχε προβλημα με τοσο μικρες σκολιωσεις. Δηλαδη, αν πονουσε αυτος με τις 12 μοιρες, τοτε ο αλλος με τις 40, 50, 60 μοιρες τι θα εκανε. Στην δικια μου περιπτωση που ηταν 65 πανω και 38 συν περιστροφη κατω τι θα μπορουσε να κανει η κυρια δηλαδη;

 

Για να κλεισω την συζητηση οπου βλεπω οτι δεν εχει νοημα. Διακρινω απο εσας εναν υπερμετρο ζηλο να αναφερετε το ονομα της κυριας, ενω ειχε σβηστει και ενω τα ελαχιστα ποστς που εχετε κανει ειναι πανω σε αυτο το θεμα αποκλειστικά. Το ιδιο και της κυριας με το ενα ποστ που μπηκε για να πει μονο την "εμπειρια" της με την κυρία. Εγω ειμαι αρκετα μεγάλη και δεν παρασυρομαι απο τετοια ποστς. Και ευτυχως σαν γονιος ακομα δεν αντιμετωπιζω καποια τετοια κατασταση για να κρεμομαι απο καθε ελπιδα. Οι αλλοι ομως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπερα κι απο εμενα.Εχω διδυμα κοριτσακι 6,5 ετων.Πριν απο 1 μηνα διαγνωστηκε η μια με σκολιωση διπλη,24 και 35 μοιρων αντιστοιχα.Περιπτωση σπανια, και οταν ειναι πολυ έντονο το προβλημα απο μικρή ηλικια οπως μας ειπαν οι γιατροι,εχει μεγαλες πιθανοτητες επιδεινωσης..Προσπαθουμε να βρουμε αν υπάρχουν εναλλακτικες μορφες αντιμετωπισης, ωστε να αποφυγουμε τον κηδεμονα.Την εχουν δει 2 παιδοορθοπαιδικοι, ο ενες στο παιδων αγια Σοφια,φυσιοθεραπευτρια, και εχει ξεκινησει κολυμβηση.Φοβομαστε τις επιπτωσες του κηδεμονα ,σωματικες και ψυχολογικες.Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα έψαχνα στο ίντερνετ σχετικά με τη σκολίωση και έπεσα πάνω στη συγκεκριμένη σελίδα. Διάβασα τις απαντήσεις όλων και ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες είναι πολύ καλό να συζητιούνται τέτοια θέματα. Εχω και εγω δυστυχως εμπειρία με σκολίωση φορεσα κηδεμόνα για 4-5 χρόνια στην εφηβεία μου. Η δασκάλα της γυμναστικής στο δημοτικό είχε προσέξει κάτι αλλά δεν ειχε καταλάβει τι ήταν απλά ειπε στη μάνα μου εντελως τυχαια στο τελος της χρονιας σε μια σχολικη γιορτη ότι κάτι πρόσεξε να εχει η πλάτη μου και καλο θα ηταν να με πάνε σε γιατρο. Πήγα τοτε σε ορθοπεδικο κανω ακτινογραφίες στα 11 πρωτη φορα και βρισκει ότι εχω σκολιωση και είναι 50 μοιρες, μεγαλου βαθμου δηλαδη. Το περιεργο είναι ότι ουτε οι γονεις μου είχαν προσέξει κατι ουτε ο παιδιατρος που εξεταζε τα παντα. Γιατι σιγουρα δεν εμφανιστηκε ξαφνικα αλλά ήταν τουλάχιστον 1-2 χρόνια που ειχε αρχίσει. Και πράγματι δεν ειχα δυσμορφια στην πλάτη και ακομα και τωρα που εχω πανω από 60 μοιρες πλεον, πρεπει να είναι πολύ εξασκημενο το ματι καποιου για να το παρατηρησει. Τεσπα μετα πηγαιναμε σε διαφορους γιατρους οι περισσοτεροι λεγαν ότι επρεπε να κάνω εγχείρηση αλλοι να το παλεψω με κηδεμονα. Οι γονεις μου αποφασισαν να μην κανω εγχειρηση σε εκεινη την ηλικια και να βαλω κηδεμονα όπως και έγινε. Ηταν πολύ δυσκολο και πολύ καταπιεστικο και καθως εγω ως παιδι ημουν νευρικη και δραστηρια αυτό με αναγκαζε να εχω καποιους περιορισμους κινήσεων και αυτό μου προκαλούσε νεύρα γιατι αισθανομουν καταπιεση. Τον τελευταιο χρονο χαλαρωνα και τα πίεστρα μονη μου γιατι δεν το άντεχα άλλο ειχα αγαναχτήσει. Μου εκανε πληγές και σημαδια στην πλάτη, ειχα δυσκολια στην αναπνοή δεν μπορούσα να φάω κανονικά, μου πονούσαν τα πλευρά και η λεκάνη χωρια που ειχα αποκτήσει κομπλεξ με την εμφάνιση μου μιας και εξαιτιας του κηδεμονα αναγκαζομουν να φοράω φαρδιες μπλουζες με κουκούλα για να μην εξέχει πανω ψηλά, ιδρωνα το καλοκαίρι επρεπε να το φοραω στο σχολειο και να παρω απαλλαγή από τη γυμναστικη.. μεγαλο ζορι οποιος τα εχει περάσει καταλαβαινει. Ειχα βαλει και μονοζυγο θυμαμαι στη πόρτα μου καθως και πηγαινα κολυμβητηριο και εκανα φυσιοθεραπειες ότι συστηνουν οι γιατροί. Τοτε το 2004 που ειχα ξεκινησει να το φοράω δεν ειχε τους σημερινους κηδεμονες που βγάζει πχ ο σπονδυλος, αλλά ηταν κάτι μεγαλοι σαν κλουβια με σιδερα από πισω μαξιλαρακια πολύ σκληροι 2 κιλα βαρος. Τωρα εχει εξελιχθει η τεχνολογια πανω στους κηδεμονες κατά πολύ. Κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να πω πως δεν με βοηθησαν οι 3 κηδεμονες που αλλαξα μιας και οι μοιρες ετσι κι αλλιως ανεβηκαν και εχω πονο και ενοχληση σε καθημερινή πλέον βάση και θα αναγκαστώ να κάνω εγχείρηση. Τοτε την φοβόμουν πολύ τώρα στο σημείο που είμαι όχι ιδιαιτερα. Παντως είναι μεγαλο λουκι η σκολιωση και δυστυχως εχει πολύ δυσκολη αντιμετωπιση και οι κηδεμονες και η σπονδυλοδεσια είναι αστα να πανε. Αλλα ευτυχως που αντιμετωπιζεται εστω με αυτόν τον τροπο. Οσοι εχετε παιδάκια καλο είναι καπου καπου να τα ελεγχετε και κυριως όταν σκυβουν εκει φαινεται γιατι στο ορθιο σε ξεγελάει. Οσο νωρις διαγνωσει κατι τοσο καλυτερα. Είναι μεγαλη καταπιεση αλλα πρεπει να πειστει το παιδι ότι είναι για το καλο του βεβαια στην εφηβεια που είναι δυσκολη περιοδος είναι δυσκολο να το δει ένα παιδάκι ετσι, το ξερω κι από τον εαυτο μου.

(ps. Citron διαβασα τις απαντησεις σου σχετικα με την επέμβαση και επειδη σκοπευω να κανω κι εγω θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα αλλά καλυτερα όχι από εδώ, αν μου επιτρεπεις να σου στειλω μηνυμα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμενα,

 

διαβαζω με ενδιαφερον τις αποψεις σας σχετικα με το ζητημα της σκολιωσης, καθως και τις προσωπικες εμπειριες.

Να σας συστηθω λοιπον, ειμαι φυσικοθεραπευτης εξειδικευμενος στην αντιμετωπιση της σκολιωσης, πιστοποιημενος με τις διεθνως επιστημονικα αναγνωρισμενες μεθοδους SCHROTH και SEAS και οσον αφορα την κλινικη μου εμπειρια δουλευω με ατομα ολων των ηλικιων που πασχουν απο κυφωση ή σκολιωση.

 

Αισθανομαι την αναγκη να παρεμβω και να σας παραθεσω την δικια μου αποψη επι του θεματος(επιστημονικα τεκμηριωμενη με βαση τις διεθνεις επιστημονικες κοινοτητες που ασχολουνται με την θεραπεια της σκολιωσης SOSORT και SRS, και οχι κατι που ακουσα απο τον εναν ή μου ειπε ο αλλος κτλ).

 

Η σκολιωση καταρχην ειναι μια τρισδιαστατη παραμορφωση και παντα συνοδευεται απο ταυτοχρονη στροφη της σπονδυλικης στηλης και παραμορφωση των σπονδυλικων σωματων. Το τελευταιο ειδικα το αναφερω γιατι υπαρχουν καποιοι που δηλωνουν οτι ειναι πιστοποιημενοι στην μεθοδο Schroth και ακομα και στο website τους αναφερουν οτι η σκολιωση ειναι απλα και μονο θεμα μυικης ανισορροπιας. Αυτο ειναι εντελως λανθασμενο, καθως για να στοιχειοθετηθει η διαγνωση συμφωνα με τα ακτινολογικα κριτηρια της SOSORT κ της SRS, παντα υπαρχει και παραμορφωση των σπονδυλικων σωματων. Η μυικη ανισορροπια ειναι απλως το αποτελεσμα της σκολιωσης και οχι η αιτια δημιουργιας της.

 

Η θεραπεια για την σκολιωση εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, οπως η ηλικια του παιδιου, ο τυπος του κυρτωματος, η γωνια cobb, η γωνια της στροφης της σπονδυλικης στηλης (Angle Trunk Rotation) το σταδιο της οστικης αναπτυξης του παιδιου (Risser sign), η ευκαμψια της σ.σ., το οικογενειακο ιστορικο, την υπαρξη ή οχι πονου κ.α.

 

Ειναι σημαντικο λοιπον να προταθει η καταλληλη θεραπεια για το παιδι, για να αποφευχθει το ενδεχομενο να κανουμε περισσοτερη θεραπεια απο οση πρεπει (overtreatment) ή λιγοτερη (undertreatment). Δυστυχως εδω στην Ελλαδα τα 3,5 χρονια που ασχολουμαι με το αντικειμενο, εχω δει πολλα φαινομενα τετοιου τυπου. Παιδια που χρειαζονται απλως ειδικες ασκησεις για την σκολιωση να "αναγκαζονται" να φορουν εναν κηδεμονα για 20 ωρες το 24ωρο και για πολλα ετη, ενω αλλα παιδια ππυ πρεπει να βαλουν κηδεμονα και να κανουν κ ειδικες ασκησεις, απλως να παρακολουθουνται απο τον γιατρο μεχρι που η σκολιωση φτανει σε επιπεδα χειρουργικα.

 

Δυστυχως για την δικια μου δουλεια, υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι εξω που αυτοδιαφημιζονται ή αυτοπροσδιοριζονται οτι δειχνουν ειδικες ασκησεις για την σκολιωση, ομως στην πραγματικοτητα ουδεμια ενασχοληση εχουν με το θεμα και το αποτελεσμα ειναι οι καταστροφικες συνεπειες για το παιδι και την οικογενεια του κατ' επεκτααση. Οι συνεπειες, επισης μεταδιδονται και στον ιδιο τον ιατρικο κοσμο, καθως οι γιατροι ειναι απο μονοι τους επιφυλακτικοι (λογω κυριως κακης ενημερωσης τους) για τις ασκησεις για την σκολιωση, ποσο δε μαλλον οταν βλεπουν περιστατικα που "υποτιθεται" οτι εχουν κανει ασκησεις για την σκολιωση, ομως η σκολιωση τους εχει επιδεινωθει δραματικα.

 

Επι του θεματος λοιπον, οι ειδικες ασκησεις για την σκολιωση (PSSE) μπορουν να εφαρμοστουν σε ατομα τα οποια εχουν μικρη σκολιωση και εχει γινει μια εγκαιρη διαγνωση, με σκοπο να περιορισουν οσο το δυνατον την εξελιξη της σκολιωσης και να αποφευχθει το σεναριο εφαρμογης του κηδεμονα. Για κακη μας τυχη, κατα την διαρκεια της φασης της μεγιστης αναπτυξης του παιδιου, οι PSSE δεν ειναι ικανες απο μονες τους να περιορισουν την αναπτυξη του κυρτωματος, οποτε σε αυτη την περιπτωση εφαρμοζεται κηδεμονας. Φυσικα παντα η θεραπεια με τον κηδεμονα πρεπει να συνοδευεται και απο PSSE (SOSORT guidelines- SRS statement on PSSE) γιατι μεσα στον κηδεμονα οι μυς δεν δουλευουν, οποτε χαλαρωνουν, ενω περιοριζεται και η αναπνευστικη λειτουργια.

 

 

Τωρα το ποιο ειδος κηδεμονα ειναι το ιδανικοτερο, ειναι αλλη μια τεραστια κουβεντα. Παντως σε γενικες γραμμες η δουλεια η οποια γινεται στην Ελλαδα ειναι παρα πολυ πισω σε σχεση με το εξωτερικο, που εφαρμοζονται ασυμμετροι κατα βαση κηδεμονες, με πολυ καλυτερο in-brace correction, πιο ανετοι και βολικοι για τα παιδια και με σαφως καλυτερα αποτελεσματα. Δυστυχως ολα στην Ελλαδα ερχονται με αρκετα μεγαλη καθυστερηση. Αρκει να αναλογιστειτε οτι η μεθοδος Schroth (PSSE) δουλευεται απο το 1930 στην Γερμανια, ειναι διαδεδομενη σε ολο τον κοσμο και στην Γερμανια παρεχεται με πληρη καλυψη απο τα ασφαλιστικα ταμεια και για παιδια και για ενηλικους.

 

Σε περιπτωσεις με σκολιωση ενηλικων οι ερευνες εχουν δειξει οτι ο κηδεμονας δεν βοηθαει ουσιαστικα οποτε εφαρμοζονται παλι μονο PSSE. Μπορει μεσα απο το ειδικο προγραμμα ασκησεων να δουμε βελτιωση ακομα και στην γωνια της σκολιωσης, ομως ο πραγματικος μας η στοχος ειναι η βελτιωση της ποιοτητας ζωης του ασθενους, που περιλαμβανει το να μην ποναει, να βελτιωθει το self-image, η σταση κ η ψυχολογια του, καθως και να εκπαιδευτει πως να διατηρει την διορθωμενη σταση του κ στις καθημερινες του δραστηριοτητες. Το τελευταιο ειναι ακρως απαραιτητο για ολες τις ηλικιακες ομαδες που πασχουν απο σκολιωση και γινεται μονο μεσα απο ειδικες ασκησεις και εκπαιδευση.

 

Η χειρουργικη επεμβαση αποτελει την εσχατη λυση, οταν η συντηρητικη θεραπεια δεν καταφερει να την διορθωσει ή οταν μιλαμε για μια πολυ μεγαλη σκολιωση που η συντηρητικη θεραπεια δεν εχει νοημα.

 

Συνοψιζοντας λοιπον, το σημαντικο ειναι να επιλεχθει η καταλληλοτερη θεραπεια, ωστε να γινει η μικροτερη δυνατη θεραπεια με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να βοηθησα στην επιλυση τυχων αποριων σας.

 

Μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου οποιαδηποτε στιγμη για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το προβλημα σας.

[email protected]

 

Α

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα,

 

διαβαζω με ενδιαφερον τις αποψεις σας σχετικα με το ζητημα της σκολιωσης, καθως και τις προσωπικες εμπειριες.

Να σας συστηθω λοιπον, ειμαι φυσικοθεραπευτης εξειδικευμενος στην αντιμετωπιση της σκολιωσης, πιστοποιημενος με τις διεθνως επιστημονικα αναγνωρισμενες μεθοδους SCHROTH και SEAS και οσον αφορα την κλινικη μου εμπειρια δουλευω με ατομα ολων των ηλικιων που πασχουν απο κυφωση ή σκολιωση.

 

Αισθανομαι την αναγκη να παρεμβω και να σας παραθεσω την δικια μου αποψη επι του θεματος(επιστημονικα τεκμηριωμενη με βαση τις διεθνεις επιστημονικες κοινοτητες που ασχολουνται με την θεραπεια της σκολιωσης SOSORT και SRS, και οχι κατι που ακουσα απο τον εναν ή μου ειπε ο αλλος κτλ).

 

Η σκολιωση καταρχην ειναι μια τρισδιαστατη παραμορφωση και παντα συνοδευεται απο ταυτοχρονη στροφη της σπονδυλικης στηλης και παραμορφωση των σπονδυλικων σωματων. Το τελευταιο ειδικα το αναφερω γιατι υπαρχουν καποιοι που δηλωνουν οτι ειναι πιστοποιημενοι στην μεθοδο Schroth και ακομα και στο website τους αναφερουν οτι η σκολιωση ειναι απλα και μονο θεμα μυικης ανισορροπιας. Αυτο ειναι εντελως λανθασμενο, καθως για να στοιχειοθετηθει η διαγνωση συμφωνα με τα ακτινολογικα κριτηρια της SOSORT κ της SRS, παντα υπαρχει και παραμορφωση των σπονδυλικων σωματων. Η μυικη ανισορροπια ειναι απλως το αποτελεσμα της σκολιωσης και οχι η αιτια δημιουργιας της.

 

Η θεραπεια για την σκολιωση εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, οπως η ηλικια του παιδιου, ο τυπος του κυρτωματος, η γωνια cobb, η γωνια της στροφης της σπονδυλικης στηλης (Angle Trunk Rotation) το σταδιο της οστικης αναπτυξης του παιδιου (Risser sign), η ευκαμψια της σ.σ., το οικογενειακο ιστορικο, την υπαρξη ή οχι πονου κ.α.

 

Ειναι σημαντικο λοιπον να προταθει η καταλληλη θεραπεια για το παιδι, για να αποφευχθει το ενδεχομενο να κανουμε περισσοτερη θεραπεια απο οση πρεπει (overtreatment) ή λιγοτερη (undertreatment). Δυστυχως εδω στην Ελλαδα τα 3,5 χρονια που ασχολουμαι με το αντικειμενο, εχω δει πολλα φαινομενα τετοιου τυπου. Παιδια που χρειαζονται απλως ειδικες ασκησεις για την σκολιωση να "αναγκαζονται" να φορουν εναν κηδεμονα για 20 ωρες το 24ωρο και για πολλα ετη, ενω αλλα παιδια ππυ πρεπει να βαλουν κηδεμονα και να κανουν κ ειδικες ασκησεις, απλως να παρακολουθουνται απο τον γιατρο μεχρι που η σκολιωση φτανει σε επιπεδα χειρουργικα.

 

Δυστυχως για την δικια μου δουλεια, υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι εξω που αυτοδιαφημιζονται ή αυτοπροσδιοριζονται οτι δειχνουν ειδικες ασκησεις για την σκολιωση, ομως στην πραγματικοτητα ουδεμια ενασχοληση εχουν με το θεμα και το αποτελεσμα ειναι οι καταστροφικες συνεπειες για το παιδι και την οικογενεια του κατ' επεκτααση. Οι συνεπειες, επισης μεταδιδονται και στον ιδιο τον ιατρικο κοσμο, καθως οι γιατροι ειναι απο μονοι τους επιφυλακτικοι (λογω κυριως κακης ενημερωσης τους) για τις ασκησεις για την σκολιωση, ποσο δε μαλλον οταν βλεπουν περιστατικα που "υποτιθεται" οτι εχουν κανει ασκησεις για την σκολιωση, ομως η σκολιωση τους εχει επιδεινωθει δραματικα.

 

Επι του θεματος λοιπον, οι ειδικες ασκησεις για την σκολιωση (PSSE) μπορουν να εφαρμοστουν σε ατομα τα οποια εχουν μικρη σκολιωση και εχει γινει μια εγκαιρη διαγνωση, με σκοπο να περιορισουν οσο το δυνατον την εξελιξη της σκολιωσης και να αποφευχθει το σεναριο εφαρμογης του κηδεμονα. Για κακη μας τυχη, κατα την διαρκεια της φασης της μεγιστης αναπτυξης του παιδιου, οι PSSE δεν ειναι ικανες απο μονες τους να περιορισουν την αναπτυξη του κυρτωματος, οποτε σε αυτη την περιπτωση εφαρμοζεται κηδεμονας. Φυσικα παντα η θεραπεια με τον κηδεμονα πρεπει να συνοδευεται και απο PSSE (SOSORT guidelines- SRS statement on PSSE) γιατι μεσα στον κηδεμονα οι μυς δεν δουλευουν, οποτε χαλαρωνουν, ενω περιοριζεται και η αναπνευστικη λειτουργια.

 

 

Τωρα το ποιο ειδος κηδεμονα ειναι το ιδανικοτερο, ειναι αλλη μια τεραστια κουβεντα. Παντως σε γενικες γραμμες η δουλεια η οποια γινεται στην Ελλαδα ειναι παρα πολυ πισω σε σχεση με το εξωτερικο, που εφαρμοζονται ασυμμετροι κατα βαση κηδεμονες, με πολυ καλυτερο in-brace correction, πιο ανετοι και βολικοι για τα παιδια και με σαφως καλυτερα αποτελεσματα. Δυστυχως ολα στην Ελλαδα ερχονται με αρκετα μεγαλη καθυστερηση. Αρκει να αναλογιστειτε οτι η μεθοδος Schroth (PSSE) δουλευεται απο το 1930 στην Γερμανια, ειναι διαδεδομενη σε ολο τον κοσμο και στην Γερμανια παρεχεται με πληρη καλυψη απο τα ασφαλιστικα ταμεια και για παιδια και για ενηλικους.

 

Σε περιπτωσεις με σκολιωση ενηλικων οι ερευνες εχουν δειξει οτι ο κηδεμονας δεν βοηθαει ουσιαστικα οποτε εφαρμοζονται παλι μονο PSSE. Μπορει μεσα απο το ειδικο προγραμμα ασκησεων να δουμε βελτιωση ακομα και στην γωνια της σκολιωσης, ομως ο πραγματικος μας η στοχος ειναι η βελτιωση της ποιοτητας ζωης του ασθενους, που περιλαμβανει το να μην ποναει, να βελτιωθει το self-image, η σταση κ η ψυχολογια του, καθως και να εκπαιδευτει πως να διατηρει την διορθωμενη σταση του κ στις καθημερινες του δραστηριοτητες. Το τελευταιο ειναι ακρως απαραιτητο για ολες τις ηλικιακες ομαδες που πασχουν απο σκολιωση και γινεται μονο μεσα απο ειδικες ασκησεις και εκπαιδευση.

 

Η χειρουργικη επεμβαση αποτελει την εσχατη λυση, οταν η συντηρητικη θεραπεια δεν καταφερει να την διορθωσει ή οταν μιλαμε για μια πολυ μεγαλη σκολιωση που η συντηρητικη θεραπεια δεν εχει νοημα.

 

Συνοψιζοντας λοιπον, το σημαντικο ειναι να επιλεχθει η καταλληλοτερη θεραπεια, ωστε να γινει η μικροτερη δυνατη θεραπεια με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να βοηθησα στην επιλυση τυχων αποριων σας.

 

Μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου οποιαδηποτε στιγμη για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το προβλημα σας.

[email protected]

 

Α

 

Kαλησπερα.

Διαβασα με προσοχη τα οσα γραφεις γιατι δυστυχώς με απασχολει ακομα το θεμα της σκολιωσης. αν και ειμαι λιγακι επιφυλακτικη διοτι απο φυσιοθεραπειες που εχω δοκιμασει εχω τις χειροτερες εμπειριες, θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

Θεωρεις πως οι συγκεκριμενες ασκήσεις μπορουν να βοηθησουν σε σκολιωση ενηλικων οπου υπαρχει πόνος? πολυ βασικο αυτο.. διοτι συνηθως οταν ο πονος ειναι σε εξαρση καλο ειναι να αποφευγονται ασκησεις φυσιοθεραπειας. και τι αποτελεσμα εχει αυτο? ειναι μακροπροθεσμο η πρεπει να γινονται επι καθημερινης βασεως για χρονια?

Εψαξα τις μεθοδους schroth και seas (δεν γνωριζα την υπαρξη τους η αληθεια ειναι) και ειδα καποια video σχετικα στο youtube, εχεις να προτεινεις καποιο σαιτ η βιντεο που να ειναι αξιοπιστο ωστε να μπορει καποιος να δοκιμασει καποιες απ αυτες τις ασκησεις?

(Κάνω τις ερωτησεις δημοσια κι οχι στο mail σου, διοτι η απαντηση ενδεχομενως να βοηθησει κι αλλα ατομα που περναν το ιδιο)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και για το ενδιαφερον σου.

 

Καταρχην, η μεθοδος Schroth και SEAS ειναι εξειδικευμενες ασκησεις για την σκολιωση και το προγραμμα των ασκησεων αυτων καταρτιζονται μονο απο πιστοποιημενο στις μεθοδους φυσικοθεραπευτη, ενω το προγραμμα των ασκησεων εξατομικευεται αναλογα με τον τυπο της σκολιωσης και με την κλινικη εικονα του ασθενους. Οποτε δεν υπαρχουν γενικες ασκησεις για ολες τις σκολιωσεις, αλλα εξατομικευμενο προγραμμα. Συνεπως, ολα οσα εχεις κανει μεχρι στιγμης σαν γυμναστικη ή σαν απλες φυσικοθεραπειες δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με την μεθοδο Schroth και την μεθοδο SEAS.

 

Ας τα παρουμε λοιπον με την σειρα τα πραγματα. Οσον αφορα το γεγονος οτι πονας και αν χρειαζεται ή πρεπει να κανεις ασκησεις για την σκολιωση σου. Θα πρεπει να γνωριζεις οτι ο πονος ειναι το κυριαρχο συμπτωμα στην σκολιωση ενηλικων, αυτος ειναι ο κυριος λογος που με επισκεπτονται αναζητωντας θεραπεια. Ενα παιδι μπορει να εχει 70 μοιρες σκολιωση και να μην ποναει καθολου, ενας ενηλικας και με 25 μοιρες μπορει να ποναει καθημερινα. Ενας απο τους βασικους στοχους της μεθοδου Schroth ειδικοτερα στην σκολιωση ενηλικων ειναι η αντιμετωπιση του πονου, που σχεδον παντα συνυπαρχει. Αρα ειναι εντελως λαθος οποιος σου εχει πει πως αν πονας λογω της σκολιωσης δεν κανεις ασκησεις. Ισα ισα κανουμε τις (ειδικες ασκησεις της μεθοδου Schroth, οχι οτι ασκηση ναναι) ασκησεις ακριβως για αυτο τον λογο....για να παψουμε να ποναμε!! Κ πιστεψε με η ελαττωση του πονου γινεται σχετικα γρηγορα και πολυ αποτελεσματικα.

 

Οσον αφορα το μεγεθος της σκολιωσης σου. Αναφερεις οτι τωρα ειναι περιπου 60 μοιρες, ενω καποτε που εκανες και θεραπεια με τον κηδεμονα ηταν 50 μοιρες. Η θεραπεια με τον κηδεμονα οπως ειπες μαλλον δεν σε ωφελησε αρκετα καθως η σκολιωση σου εμεινε σχεδον σταθερη ομως τωρα μεγαλωσε. Θα πρεπει να ξερεις λοιπον πως αυτη ειναι η φυσικη εξελιξη της σκολιωσης, δηλαδη το πως εξελισσεται η σκολιωση αν δεν κανεις κατι να την σταματησεις. Οι ερευνες εχουν δειξει πως σκολιωσεις που ειναι απο 30 μοιρες και πανω μετα το τελος της οστικης αναπτυξης εχουν στατιστικα πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να μεγαλωσουν. Η θεωρια λοιπον λεει οτι αυξανονται περιπου 0,5-1 μοιρα καθε χρονο, οποτε καπως ετσι εξηγειται η επιδεινωση σου. Και αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο να γινει γιατι οσο πιο μεγαλη ειναι μια σκολιωση τοσο μεγαλυτερη ειναι η ταση να "φυγει" ακομα περισσοτερο. οποτε αν μη τι αλλο πρεπει να κανεις κατι να περιορισεις την εξελιξη της.

 

Οσον αφορα το οτι η σκολιωση σου δεν φαινεται πολυ οπως γραφεις, αυτο οφειλεται λογικα (το λεω αυτο γιατι χωρις να εχω κλινικη σου εικονα φυσικα δεν μπορω να κρινω εντελως αξιοπιστα) στον τυπο της σκολιωσης σου, που εικαζω οτι ειναι μαλλον διπλη καμπυλη (το πιθανοτερο δεξια στον θωρακα και αριστερα στην μεση), οποτε το ενα κυρτωμα κατα καποιο τροπο ας πουμε οτι εξισορροπει το αλλο και δεν επηρεαζει αισθητα την θεση της λεκανης και των ωμων και δεν φαινεται τοσο πολυ η παραμορφωση σε ορθια θεση, παροτι η γωνια της σκολιωσης σου οπως αναφερεις ειναι μεγαλη. Βεβαια,κανοντας το κλασσικο τεστ επικυψης ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι χαρακτηριστικος ο υβος στην πλατη σου απο την στροφη της σπονδυλικης σου στηλης λογω της σκολιωσης.

 

Μου αναφερεις οτι ψαχνοντας για τις μεθοδους βρηκες καποια βιντεακια στο Ιντερνετ που δειχνουν καποιες ασκησεις. ΟΧΙ σε καμια περιπτωση μην δοκιμασεις να κανεις κατι απο μονη σου καθως οπως σου εξηγησα οι ασκησεις εφαρμοζονται αναλογα τον τυπο της σκολιωσης και το προγραμμα διδασκεται μονο απο πιστοποιημενο φυσικοθεραπευτη. Μπορει να εχεις ακομα και ακριβως τον ιδιο τυπο σκολιωσης με καποιο αλλο ατομο αλλα να κανεις εντελως διαφορετικα πραγματα την ωρα των ασκησεων, γιατι μπορει να ειναι αλλη η θεση της λεκανης, αλλη των ωμων, να υπαρχει μια κυρια καμπυλη, δυο ή ακομα και τρεις. Αν κανεις λοιπον κατι λαθος, αντι να προσπαθησεις να διορθωσεις την σκολιωση σου, ενδεχομενως να την χειροτερεψεις κιολας. Οπως καταλαβαινεις λοιπον δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως νομιζεις με τις ασκησεις της σκολιωσης, και αυτο γιατι η σκολιωση απο την φυση της ειναι μια ιδιαιτερη τρισδιαστατη παθηση. Οποτε, για να αντιμετωπιστει αποτελεσματικα πρεπει να αντιμετωπιστει τρισδιαστατα μεσα απο τις ειδικες ασκησεις για την σκολιωση (Physiotherapeutic Scoliosis Specific Exercises).

 

H Schroth λοιπον να ξερεις οτι δουλευεται στην Γερμανια απο το 1930, και αποτελει το gold standard (βαση ερευνων, οχι επειδη το λεω εγω) των ασκησεων για την αντιμετωπιση της σκολιωσης. Ειναι η πιο διαδεδομενη μεθοδος σε ολο τον κοσμο, και δουλευεται σε ολη την Ευρωπη, στην Αυστραλια στην Αμερικη κτλ. Εδω και καμποσες δεκαετιες ειναι ενταγμενη στο εθνικο συστημα υγειας της Γερμανιας. Υπαρχει η Asklepios Klinik στο Bad Sobernheim (ενα παραδεισενιο μερος που ειχα την χαρα να επισκεφτω στο πιο προσφατο Παγκοσμιο Συνεδριο της Σκολιωσης απο την SOSORT τον περασμενο Μαιο) στην οποια φιλοξενουνται ταυτοχρονα μεχρι 180 ατομα, (με δικο τους δωματιο) και μενουν στο κεντρο για περιπου 4 εβδομαδες, οπου παρακολουθουν ενα εντατικο προγραμμα που στην συνεχεια το εφαρμοζουν στο σπιτι. Κανουν καθημερινα 3 ωρες Schroth, παραλληλα με αλλες φυσικες δραστηριοτητες, ενω στο κεντρο φαντασου υπαρχουν διορισμενοι καθηγητες που κανουν μαθηματα στα παιδια ωστε να αναπληρωνουν τον χαμενο χρονο απο το σχολειο!! Το συνολικο κοστος για κατι τετοιο ειναι περιπου 4000 ευρω...και καλυπτεται πληρως ολο το ποσο απο τα ασφαλιστικα ταμεια και για τα παιδια κ για τους ενηλικους!! Οποτε μαλλον αξιζει τον κοπο!!!

 

Εδω ομως ειναι Ελλαδα και δεν υπαρχουν οι απαραιτητες υποδομες για ολα αυτα, ομως εγω προσπαθω μεσα απο την δουλεια μου να αλλαξουν πολλα πραγματα στον συγκεκριμενο τομεα και να βελτιωθει σε μεγαλο βαθμο η παροχη θεραπευτικων υπηρεσιων σε ατομα που πασχουν απο σκολιωση. Οποτε εδω γινονται τακτικα μαθηματα που διδασκονται σιγα σιγα ολοενα και περισσοτερες ασκησεις και το προγραμμα εφαρμοζεται στο σπιτι, χωρις ιδιαιτερο εξοπλισμο.

 

Τι να περιμενεις λοιπον να δεις στην μεθοδο Schroth. Το προγραμμα ξεκιναει με τις βασικες διορθωσεις, με τις οποιες διορθωνουμε τα σημεια του σωματος μας που εχουν επηρεαστει απο την σκολιωση (μεση,λεκανη,ωμοι,θωρακας κτλ) και τα φερνουμε στην σωστη τους θεση ωστε να αποκτησει μια καλυτερη συμμετρια το σωμα. Επειτα, εκπαιδευεσαι στον ειδικο τροπο αναπνοης της μεθοδου (rotational angular breathing) με τον οποιο προσπαθουμε να εκπτυξουμε τρισδιαστατα τα "πιεσμενα" σημεια , δηλαδη το κοιλο τμημα του κυρτωματος, καθως και να διορθωσουμε την στροφη της σπονδυλικης στηλης που παντα υπαρχει με την σκολιωση. Η μυικη ενεργοποιηση γινεται διατηρωντας ολες τις διορθωσεις και οι ασκησεις ειναι κατα βαση ασυμμετρες, δηλαδη ασκησεις που γινονται απο την μια μονο μερια του σωματος.

 

Το δε αποτελεσμα της ασκησης πιστεψε με θα το βλεπεις καθε φορα που εκτελεις το προγραμμα μπροστα στον καθρεφτη σου!!! Θα δεις πως μεσα σε λιγα λεπτα θα αντιληφθεις την διαφορα πανω σου! Βασικος στοχος της μεθοδου φυσικα ειναι να μαθεις να διατηρεις τις διορθωσεις σου και στις καθημερινες σου δραστηριοτητες. Γιατι αν κανεις 40-45 λεπτα την ημερα ασκηση και ολη την αλλη μερα εισαι στην σκολιωτικη σταση, αυτο προαγει την επιδεινωση της σκολιωσης σου καθως η σπονδυλικη σου στηλη παραμενει στην σκολιωτικη θεση της. Αρα η μεθοδος Schroth ειναι τροπος ζωης ας πουμε.

 

Βιβλιογραφικα, υπαρχουν εκατονταδες ερευνες που πιστοποιουν τα αποτελεσματα της. Ομως μονο οταν εκτελειται ενα σωστο προγραμμα προσαρμοσμενο στον δικο σου τυπο σκολιωσης. Παρακατω σου αναφερω μερικους απο τους βασικους στοχους της μεθοδου:

- Τρισδιαστατη αντιμετωπιση της σκολιωσης

- Εξαφανιση του πονου

- Βελτιωση της εμφανισης και της στασης σωματος

- Βελτιωση της συνολικοτερης αναπνευστικης λειτουργιας, ειδικα σε περιπτωσεις θωρακικων σκολιωσεων υπαρχει περιορισμος και αναπνευστικα λογω της παραμορφωσης του θωρακα και των πλευρων

- Εκμαθηση διατηρησης των διορθωσεων στις καθημερινες δραστηριοτητες

 

Εγινα αρκετα αναλυτικος αλλα ελπιζω να σε καλυψα στις ερωτησεις σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο εμενα και χρονια πολλα!!!!Θα ηθελα να σε ρωτησω nikolas280285 η μεθοδος που αναφερεις εχει καλα αποτελεσματα σε ενηλικους?Εγω με διπλη σκολιωση (42-36 τελευταια μετρηση 10 χρονια πριν) αν και οριακα για χειρουργειο, το σκεπτομαι λογω αναποφευκτης επιδεινωσης. Ειμαι 30 και φοβαμαι οτι απο εδω και περα μονο κατηφορα υπαρχει, ειδικα σε περιπτωση εγγυμοσυνης.

Η μεθοδος αυτη λοιπον προτεινεται σε ενηλικους?Συγκρατει τη σκολιωση?Αποφευγεται ο πονος?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και χρόνια πολλά και απο μένα!Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου,ο άντρας μου δυστυχώς λόγο σκολίωσης δεν απέφυγε το χειρουργιο φόρεσε κηδεμόνα έκανε άσκηση αλλα δεν το γλύτωσε λόγο οτι η σπονδυλική στήλη έγινε ενα S +ενα πλευρό να κάνει ζημιά σε κάποιο όργανο με την κλήση που πήρε.Κατά καιρούς μου παραπονιέται ότι τον πονάει η πλάτη του οι φυσικοθεραπείες δεν τον βοηθάνε και τόσο.Θα ηθελα να ρωτησω τι μας συστήνεστε για τον πονο σε αυτες τις περιπτωσεις?Να επισυμανω οτι κηνησεις οσο αφορα απο τη μεση και πανω ειναι μονοκοματες λογο τις σπονδυλοδεσιας.Επισης ειναι πολλα χρονια που την εχει κανει την σπονδυλοδεσια και εδω οι γιατροι του λενε απλα υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα και χρονια πολλα!!!!Θα ηθελα να σε ρωτησω nikolas280285 η μεθοδος που αναφερεις εχει καλα αποτελεσματα σε ενηλικους?Εγω με διπλη σκολιωση (42-36 τελευταια μετρηση 10 χρονια πριν) αν και οριακα για χειρουργειο, το σκεπτομαι λογω αναποφευκτης επιδεινωσης. Ειμαι 30 και φοβαμαι οτι απο εδω και περα μονο κατηφορα υπαρχει, ειδικα σε περιπτωση εγγυμοσυνης.

Η μεθοδος αυτη λοιπον προτεινεται σε ενηλικους?Συγκρατει τη σκολιωση?Αποφευγεται ο πονος?

 

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Η μεθοδος εχει εξαιρετικα αποτελεσματα και στους ενηλικους και χρησιμοποιειται σαν αποκλειστικη θεραπεια για την σκολιωση, καθως λογω του οτι εχει ολοκληρωθει η οστικη αναπτυξη ο κηδεμονας δεν ωφελει.

 

Στην Asklepios Klinik στο Bad Sobernheim στην Γερμανια φιλοξενουνται και ενηλικες, με τα εξοδα πληρως καλυμμενα απο τα ασφαλιστικα ταμεια. Προσφατη ερευνα επισης στην Ιταλια, σε δειγμα ασθενων με σκολιωσεις ανω των 45 μοιρων, που απερριψαν την επιλογη του χειρουργειου, και εφαρμοσαν το ειδικο προγραμμα ασκησεων για την σκολιωση, 6 μηνες μετα ειχαν μεσο ορο 10 μοιρες λιγοτερο, με σαφως βελτιωμενη σταση και αναπνευστικη λειτουργια, καθως και καλυτερη ποιοτητα ζωης.

 

Σιγουρα κατι πρεπει να κανεις στην δικη σου περιπτωση, καθως το πιθανοτερο ειναι η σκολιωση σου απο την τελευταια σου μετρηση να εχει επιδεινωθει και αν το αφησεις καποια στιγμη θα γινει εκφυλιστικου τυπου.

 

Στους βασικους στοχους της μεθοδου ειναι η συγκρατηση ή ακομα και βελτιωση της σκολιωση σε καποιες περιπτωσεις οπως σου ανεφερα και φυσικα η ανακουφιση απο τους πονους, που θα την δεις απο τις πρωτες εβδομαδες, όπως και η βελτιωση της στασης και η εκμαθηση της διατηρησης της στις καθημερινες σου δραστηριοτητες.

 

Ομως για να απαντησω με μεγαλυτερη ακριβεια θα ηθελα να επικοινωνησουμε μεσω email αρχικα, και επειτα μπορω αφου σε αξιολογησω κλινικα απο κοντα να σου προτεινω το προγραμμα θεραπειας.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,

 

Καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και χρόνια πολλά και απο μένα!Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου,ο άντρας μου δυστυχώς λόγο σκολίωσης δεν απέφυγε το χειρουργιο φόρεσε κηδεμόνα έκανε άσκηση αλλα δεν το γλύτωσε λόγο οτι η σπονδυλική στήλη έγινε ενα S +ενα πλευρό να κάνει ζημιά σε κάποιο όργανο με την κλήση που πήρε.Κατά καιρούς μου παραπονιέται ότι τον πονάει η πλάτη του οι φυσικοθεραπείες δεν τον βοηθάνε και τόσο.Θα ηθελα να ρωτησω τι μας συστήνεστε για τον πονο σε αυτες τις περιπτωσεις?Να επισυμανω οτι κηνησεις οσο αφορα απο τη μεση και πανω ειναι μονοκοματες λογο τις σπονδυλοδεσιας.Επισης ειναι πολλα χρονια που την εχει κανει την σπονδυλοδεσια και εδω οι γιατροι του λενε απλα υπομονη.

 

Καλησπερα και χρονια πολλα,

 

Καταρχην να ξεκαθαρισω πως το ειδικο προγραμμα ασκησεων για την σκολιωση της μεθοδου Schroth ουδεμια σχεση εχει με τις κλασσικες φυσικοθεραπειες, και αποτελειται απο ασκησεις προσαρμοσμενες αποκλειστικα στον τυπο της σκολιωσης του καθενους, και διδασκεται μονο απο πιστοποιημενο στην μεθοδο φυσικοθεραπευτη.

 

Στην περιπτωση της σπονδυλοδεσιας, παντα πρεπει να κανουμε ασκησεις μετα το χειρουργειο για να αποφυγουμε τον πονο (ο οποιος υπαρχει στην περιπτωση του αντρα σας) και για να σταθεροποιησουμε τα εκτος σπονδυλοδεσιας τμηματα (ωστε να αποφυγουμε το σεναριο να επιδεινωθουν και να χαλασουν και την σπονδυλοδεσια), καθως και για να βελτιωσουμε την αναπνευστικη λειτουργια και συνολικα την ποιοτητα ζωης μας.

 

Το προγραμμα μπορει να γινει ευκολα στο σπιτι σας και χωρις ιδιαιτερο εξοπλισμο (αυτο ισχυει και στην περιπτωση της Ρεας επισης).

 

Προτεινω λοιπον να επικοινωνησουμε μεσω email αρχικα, και κατοπιν αφου γινει ο απαραιτητος κλινικος ελεγχος να σας προτεινω και το προγραμμα θεραπειας που πρεπει να ακολουθησουμε. Στην περιπτωση σπονδυλοδεσιας το προγραμμα ειναι καπως τροποποιημενο, αλλα παλι προσαρμοσμενο στον τυπο της σκολιωσης.

 

Καλες γιορτες να εχετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Ψαχνοντας βρήκα αυτο : http://www.apifix.gr/apifix/ το εχει κανεις υποψην του ή καποιος που να το εχει κάνει? εγω δεν ηξερα οτι υπάρχει κατι τετοιο και απο οτι ειδα σχετικα προσφατα βγηκε, αρα σημαινει οτι προφανως δεν θα υπαρχουν αξιοπιστα δεδομενα σχετικα με την αποτελεσματικότητά του.. αν υπηρχε πριν 10 χρονια εγω θα το εκανα ανετα αλλά γράφει για εφηβικές σκολιώσεις οτι ειναι. παντως εξελλίσσεται κατα πολυ η επιστημη και η τεχνολογια στο συγκεκριμενο θεμα και μακαρι στο μελλον να βρεθει κατι καλυτερο και λιγοτερο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Νομιζω πως μαλλον ειμαι ο πιο αρμοδιος να σου απαντησω στο ερωτημα σου περι Apifix, καθως ειμαι ο αποκλειστικος συνεργατης της εταιριας στην Ελλαδα και αναλαμβανω την αποκατασταση ολων των περιστατικων που εχουν χειρουργηθει. Το Apifix οπως σωστα διαβασες ειναι ενα καινουριο και πολλα υποσχομενο συστημα, το οποιο τοποθετειται στην σπονδυλικη στηλη με μια μικροεπεμβαση που διαρκει μια ωρα και εχει μια πολυ μικροτερη τομη συγκριτικα με την κλασσικη σπονδυλοδεσια.

Το Apifix ανακαλυφθηκε απο μια ομαδα Ισραηλινων που ασχολουνται πολλα χρονια με την θεραπεια της σκολιωσης. Είναι ενα πολλα υποσχομενο συστημα καθως ουσιαστικα ειναι κατι μεταξυ του κηδεμονα και της μεγαλης σπονδυλοδεσιας. Οι εφευρετες του, οχι τυχαια, το εχουν ονομασει εσωτερικο κηδεμονα.

Δίνει την δυνατοτητα στο παιδι να διορθωσει σημαντικα την σκολιωση του με εναν σαφως πιο ευκολο τροπο απο τον κηδεμονα ή την σπονδυλοδεσια, χωρις να περιορισει καθολου τις δραστηριοτητες του και την κινητικοτητα της σπονδυλικης στηλης.

Ο τροπος ο οποιος λειτουργει ειναι ο εξης: Γινεται μια μικρη επεμβαση με την οποια τοποθετειται το συστημα στην σπονδυλικη στηλη. Αμεσως με την τοποθετηση του συστηματος η γωνια της σκολιωσης μειωνεται σημαντικα (διορθωσεις που αγγιζουν το 40% της αρχικης γωνιας!!). όμως αυτο ειναι το ενα μονο κομματι της θεραπειας. Στην συνεχεια, 2 εβδομαδες μετα την επεμβαση το παιδι ξεκιναει ειδικες ασκησεις για την σκολιωση, με στοχο να ανοιξει ακομα περισσοτερο το συστημα. Μετα και τις ειδικες ασκησεις για την σκολιωση, με την περαιτερω διορθωση φτανουμε σχεδον το 50% της αρχικης γωνιας. Πραγμα ακρως εντυπωσιακο, αν αναλογιστεις πως γινεται με πολυ λιγοτερο κοπο απο εναν κηδεμονα ή ενα μεγαλο χειρουργειο.

Το Apifix ομως δεν συνισταται για ολους τους τυπους σκολιωσης, Συνισταται για σκολιωσεις τυπου Lenke 1 και 5 (δηλαδη κυριως για θωρακικες και θωρακοοσφυικες σκολιωσεις), 35-60 μοιρες, στις οποιες δεν υπαρχει μεγαλη δυσκαμψια (αυτο υπολογιζεται με side bending xrays πριν την επεμβαση).

Μεχρι στιγμης σε ολο τον κοσμο εχουν γινει περιπου 35 χειρουργεια. Στην Ελλαδα εχουν γινει τα 4 απο αυτα ( στα 3 πρωτα που εχουμε δουλεψει μαζι εχουμε ηδη εξαιρετικα αποτελεσματα). Το τελευταιο χειρουργειο εγινε στην Λαρισα μεσα στις γιορτες και δεν εχουμε ξεκινησει ακομα να δουλευουμε μαζι, θα γινει μεσα στην επομενη βδομαδα. Ενδεικτικα να σου αναφερω πως στο πρωτο περιστατικο (Ιουνιος 2014), ενα κοριτσι 19 ετων με μια οσφυικη σκολιωση 36 μοιρων, μετα την επεμβαση ημασταν στις 22 μοιρες και μετα απο 6 μηνες με τις ασκησεις ειμαστε στις 18 μοιρες, με σημαντικη διορθωση και στην στροφη της σπονδυλικης στηλης και καθολου πονο. επισης, στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε ενα πολυ καλο αποτελεσμα μεσα απο τις ειδικες ασκησεις και στην κυφωση που συνυπηρχε με την σκολιωση. Φαντασου οτι αυτο το περιστατικο δεν ηταν 100 % εντος ενδειξεων του Apifix, ομως το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και η ιδια και η οικογενεια της ειναι πολυ χαρουμενη. Στο δευτερο περιστατικο, ενα κοριτσι 15 ετων με μια θωρακοοσφυικη σκολιωση 35 μοιρων, ημασταν στις 23 μοιρες μετα την επεμβαση και μετα απο 4 μηνες με τις ειδικες ασκησεις ειμαστε στις 19 μοιρες, χωρις καθολου πονο και με εξαιρετικη κλινικη εικονα. Στο τριτο περιστατικο, μια διπλη σκολιωση, 55 μοιρες στον θωρακα και 45 μοιρες στην μεση, τωρα βρισκομαστε στο 32 και 35 αντιστοιχα και συνεχιζουμε φυσικα μαζι το ειδικο προγραμμα των ασκησεων για ακομα μεγαλυτερη βελτιωση.

Μετα το χειρουργειο, για 6 εβδομαδες εφαρμοζονται σχεδον αποκλειστικα ασκησεις για το ανοιγμα του συστηματος. Μετα τις 6 εβδομαδες, το παιδι ξεκιναει μια ολιστικη θεραπεια με την μεθοδο Schroth που βελτιωνει ακομα πιο εντυπωσιακα το αποτελεσμα, καθως προκειται για τρισδιαστατη αντιμετωπιση της σκολιωσης με ειδικες ασκησεις προσαρμοσμενες στον τυπο της σκολιωσης του καθενος.

Για οποιαδηποτε περαιτερω πληροφορια, μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Νικολα και ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. απ αυτά που γράφεις φαίνεται οτι γνωριζεις πολλά επι του θεματος, τα διαβασα ολα και είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ντάξει αυτο το σύστημα (το Apifix) δεν συγκρίνεται με την κλασικη σπονδυλοδεσια, αλλά δεν ενδείκνυται για ολες τις περιπτώσεις. θελω να ρωτησω το εξης : είναι υποχρεωτικό μετά την τοποθέτηση του συστήματος να γινουν ασκησεις φυσιοθεραπειας και για ποσο καιρό? το συστημα αυτο βγαίνει ή ειναι για πάντα? στη κανονική τη σπονδυλοδεσία πάλι μετά πρέπει να γίνονται ασκήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Λινα. Το αντικείμενο της δουλειάς μου ειναι ακριβώς αυτο, η αντιμετώπιση της σκολιωσης. Ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω σε αυτο το forum ειναι για να γίνεται μια σωστότερη ενημέρωση στον κόσμο γιατι έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες. Θέλω να γνωρίζεις πως αυτά που γράφω δεν ειναι απλώς οι προσωπικές μου εκτιμήσεις για την Θεραπεια της σκολιωσης αλλά αυτά τα οποία συνιστούν οι διεθνείς επιστημονικές κοινότητες που ασχολούνται με την αντιμετώπιση της. Φυσικά όλη μου η εκπαίδευση στις ειδικές ασκήσεις για την σκολιωση έχει γίνει με σεμινάρια στο εξωτερικό με εκπαιδευτές ορισμένους απο τους κορυφαίους γιατρούς στον κόσμο και με συμμετοχές σε όλα τα διεθνή επιστημονικά συνέδρια για την αντιμετώπιση της σκολιωσης. Δυστυχώς η ποιότητα της θεραπείας στην Ελλάδα ειναι παρά πολυ πίσω, για πολλούς κ διάφορους λόγους που δεν ειναι πει του παρόντος να αναλυθούν. σύντομα πάντως θα έχεις την δυνατότητα να διαβάζεις πολλά περισσότερα στο προσωπικό μου site που θα ανεβεί στο άμεσο μέλλον.

 

Στο θέμα μας τωρα, οι ασκήσεις μετα το Apifix έχουν ως εξής: τις πρώτες 6 εβδομάδες το προγραμμα περιλαμβάνει κυρίως side bending ασκήσεις με αποκλειστικό στόχο να ανοίξει ακόμα περισσότερο ο μηχανισμός, άρα να διορθωθεί ακόμα πιο πολυ η σκολιωση. Έπειτα στο προγραμμα των ασκήσεων μπαίνουν περισσότερο οι ασκήσεις της μεθόδου Schroth που αποτελούν ολιστική Θεραπεια για την σκολιωση. Τους πρώτους 6 μήνες το προγραμμα δουλεύεται συστηματικά 5 φορές την εβδομάδα, μετα υπάρχει προγραμμα συντήρησης που γινετσι πιο περιοδικά. Το σημαντικό ειναι οτι ο ασθενής εκπαιδεύεται να διατηρεί τις διορθώσεις του στις καθημερινές του δραστηριότητες, ώστε να μην απαιτείται να κανει πάντα τις ασκήσεις του. Τα αποτέλεσματα μέχρι στιγμής ειναι εξαιρετικά όπως ανέφερα κ πριν.

Η πρόβλεψη που έχει γίνει για το σύστημα Apifix ειναι να υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα αφαίρεσης του,μετα απο καποια χρόνια εφόσον το αποτέλεσμα διατηρείται.ομως στα περιστατικά που έχουν χειρουργηθεί σε όλο τον κόσμο, ακόμα κατι τέτοιο δεν έχει γίνει καθώς το μεγαλύτερο follow up που υπάρχει ειναι 2 χρόνια, οπότε ακόμα ειναι νωρίς.

Όσον αφορά την κλασική σπονδυλοδεσια κι εκεί πρέπει να γίνονται κάποιες ασκησεις μετα για να διατηρηθεί το καλό αποτέλεσμα, να εξαλειφθεί ο πόνος, να βελτιωθεί η αναπνευστική λειτουργία και να εκπαιδευθεί ο ασθενής στην διορθωμένη στάση. Όμως το προγραμμα εδώ ειναι αρκετά τροποποιημένο λόγω της σπονδυλοδεσιας υπάρχουν περιορισμοί.

 

Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σου.

Επεξεργάστηκαν by nikolas280285
Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες σε ο,τι απορία ειχα μπορω να πω! Καλά οσο για την ποιότητα της θεραπείας στην Ελλάδα πράγματι είμαστε δεκαετίες πίσω, τα εχω ζήσει τοσα χρονια και τα ξέρω απο πρωτο χερι.. αλλά ειναι πολυ ενθαρρυντικό το οτι εφαρμόζονται πλέον καινούργιες μέθοδοι αντιμετώπισης λιγοτερο δυσκολες και επωδυνες και στο μέλλον σιγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...