Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

32 ΜΗΝΩΝ- ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω ολες τισ μανουλες που θηλαζουν μεγαλυτερα παιδακια αν πινουν παραλληλα ξενο γαλα και αν ναι , σε τι ηλικια αρχισαν να πινουν !

η κορη μου δοκιμασε ξενο γαλα πρωτη φορα 1 1/2 ετους και δεν της αρεσε καθολου!

απο το σεπτεμβρη ( 28 μηνων )ξεκινησα να της δινω

καθε βραδυ ενα ποτηρι (250 ml ) αλλα δεν το πινει παντα !

ειδικα αν ειναι νυσταγμενη ή κουρασμενη πολυ ,δεν υπαρχει περιπτωση να το πιει !

ακομα και τις μερες που θα το πιει ολο ομως,δεν υπαρχει περιπτωση να μην θηλασει πριν κοιμηθει !μπορει ακομα και να ξυπνησει κατα την διαρκεια της νυχτας και να ζητησει παλι μαμ !

εχω δοκιμασει πολλες μαρκες και καταληξαμε στο γαλα που πινει ο μπαμπας της ( οχι παιδικο )

 

αγλαια μου !!!.....υπαρχει λογος να επιμεινω να πινει περισσοτερο ξενο γαλα τη στιγμη που δεν βλεπω σημαδια αποθηλασμου απο μονη της ??

να αναφερω οτι δεν με ενοχλει να θηλαζει το παιδι οσο ακομα εκεινο θελει,ουτε και η κουραση που νιωθω μετα απο τοσο καιρο θηλασμου 2 παιδιων , απλα....

σε καποια συζητηση που ειχα με εναν γιατρο μου ειπε οτι σε τετοια ηλικια τα παιδια που δεν εχουν αποθηλασει ακομα ,οταν αποθηλασουν, δεν πινουν ξανα γαλα !!!

εχω ακουσει κατα καιρους πααααρα πολλα και παντα ημουν μπενακης -βγαινακης , αλλα ομολογω οτι με εβαλε σε σκεψεις ο ατιμος!....

 

ευχαριστω αγλαια εκ των προτερων

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεκίνησε το φρέσκο γάλα όταν είχε κλείσει το χρόνο, αλλά με πολύ μικρές ποσότητες (περίπου 100 μλ). Εκείνη την περίοδο δούλευα 10-12 ώρες τη μέρα και το τελευταίο πράγμα για το οποίο είχα όρεξη ήταν το θήλαστρο. Οταν σταμάτησα να εργάζομαι σταμάτησε το αγελαδινό γάλα και θήλαζε. Τώρα σε ηλικία 2,5 ετών πίνει ενα ποτήρι φρέσκο γάλα το πρωί και ένα το βράδυ και θηλάζει όποτε έχει όρεξη και διάθεση η μαμά .

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε γράψει η Αγλαΐα ότι κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται απαραίτητα το γάλα άλλου θηλαστικού, αλλά μια και το έθεσες, γαλακτοκομικά τρώει;

Η μεγάλη μου έπινε αγελαδινό γάλα όσο ήμουν έγκυος. Μάλιστα επειδή ήθελε να πίνει πολύ και έτρωγε και τυρί, της το αραίωνα. Καθαρά έπινε 200-500 μλ.

Τώρα της έχω κόψει το αγελαδινό γάλα εκτός από λίγο πού και πού. Τυρί εξακολουθεί να τρώει.

 

Πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα ότι προτιμά το αγελαδινό από το δικό μου το αντλημένο. Είχα αντλήσει για τη μικρή γιατί έλειψα για λίγη ώρα και επειδή περίσσεψε αρκετό, σκέφτηκα να το δώσω στη μεγάλη στο πρωινό. Συνήθως ζητάει τσάι με γάλα από το δικό μας και της δίνω λίγο σε ένα φλυντζανάκι για να νιώθει ότι συμμετέχει. Εκείνη τη μέρα λοιπόν της έβαλα δικό μου γάλα αντί για αγελαδινό κι αυτή μόλις το δοκίμασε έκανε μια γκριμάτσα και το έσπρωξε... Ένιωσα λίγο περίεργα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείραξε. Αν θέλει να θηλάζει επειδή της αρέσει το στήθος και όχι η γεύση, ας είναι.

 

εχω ακουσει κατα καιρους πααααρα πολλα και παντα ημουν μπενακης -βγαινακης , αλλα ομολογω οτι με εβαλε σε σκεψεις ο ατιμος!....

 

Κι εγώ το παθαίνω, και για να πω την αλήθεια, με παρηγορεί που δεν είμαι η μόνη ;) Να ΄ναι καλά το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων το θέμα που ανοίξατε και μένα με απασχολεί το συγκεκριμένο, μια και φοβάμαι ότι ίσως χρειαστεί να αποθηλάσουμε γρηγορότερα από ότι υπολόγιζα.

Από όσα έχω διαβάσει, αυτό που κατάλαβα ήταν ότι τα παιδιά που αποθηλάζουν μόνα τους δεν χρειάζονται το γάλα στην διατροφή τους ιδίως αν τρώνε τα λοιπά γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς και έχουν ισορροπημένη διατροφή.

Τι γίνεται όμως με παιδιά 1,5-2 χρονών που δεν είναι έτοιμα να αποθηλάσουν και δεν δέχονται το γάλα. Πόσο αναγκαίο είναι για την διατροφή τους ?

(έχω βγει λίγο εκτός τοπίκ ηλικιακά sorry:oops:)

Link to comment
Share on other sites

σε καποια συζητηση που ειχα με εναν γιατρο μου ειπε οτι σε τετοια ηλικια τα παιδια που δεν εχουν αποθηλασει ακομα ,οταν αποθηλασουν, δεν πινουν ξανα γαλα !!!

 

αυτό που σου είπε ισχύει και για τα παιδιά που πίνουν γάλατα με διάφορες "γλυκαντικές" ουσίες όπου μετά πολύ δύσκολα περνάνε στο φρέσκο γάλα..( και εάν καταφέρουν ποτέ να περάσουν στο φρέσκο )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κάτι ακόμη, σχετικά μ΄αυτό που είπε ο γιατρός: Σκέψου ότι ο άνθρωπος θηλάζει 3-4-5 χρόνια (με εξαίρεση τις τελευταίες δεκαετίες, ασήμαντο διάστημα στην ιστορία της ανθρωπότητας), αλλά το γάλα της αγελάδας, της κατσίκας, της καμήλας κτλ. αποτελεί εδώ και χιλιάδες χρόνια σημαντικό μέρος της διατροφής πολλών λαών. Άρα, ο μακροχρόνιος θηλασμός δεν έχει σχέση με το αν πίνει άλλο γάλα το παιδί μετά τον αποθηλασμό. Μάλλον έχει να κάνει με τα γούστα και τις ανάγκες του κάθε παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το φρέσκο γάλα όταν είχε κλείσει το χρόνο, αλλά με πολύ μικρές ποσότητες (περίπου 100 μλ). Εκείνη την περίοδο δούλευα 10-12 ώρες τη μέρα και το τελευταίο πράγμα για το οποίο είχα όρεξη ήταν το θήλαστρο. Οταν σταμάτησα να εργάζομαι σταμάτησε το αγελαδινό γάλα και θήλαζε. Τώρα σε ηλικία 2,5 ετών πίνει ενα ποτήρι φρέσκο γάλα το πρωί και ένα το βράδυ και θηλάζει όποτε έχει όρεξη και διάθεση η μαμά .

 

...εμεις πινουμε μονο το βραδυ ενα ποτηρι αλλα τρωμε και τυρακι και θηλαζουμε πρωι , βραδυ , μεσημερι και μεταμεσονυχτια ....!!!

ευχαριστω για το χρονο σου!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε γράψει η Αγλαΐα ότι κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται απαραίτητα το γάλα άλλου θηλαστικού, αλλά μια και το έθεσες, γαλακτοκομικά τρώει;

Η μεγάλη μου έπινε αγελαδινό γάλα όσο ήμουν έγκυος. Μάλιστα επειδή ήθελε να πίνει πολύ και έτρωγε και τυρί, της το αραίωνα. Καθαρά έπινε 200-500 μλ.

Τώρα της έχω κόψει το αγελαδινό γάλα εκτός από λίγο πού και πού. Τυρί εξακολουθεί να τρώει.

 

Πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα ότι προτιμά το αγελαδινό από το δικό μου το αντλημένο. Είχα αντλήσει για τη μικρή γιατί έλειψα για λίγη ώρα και επειδή περίσσεψε αρκετό, σκέφτηκα να το δώσω στη μεγάλη στο πρωινό. Συνήθως ζητάει τσάι με γάλα από το δικό μας και της δίνω λίγο σε ένα φλυντζανάκι για να νιώθει ότι συμμετέχει. Εκείνη τη μέρα λοιπόν της έβαλα δικό μου γάλα αντί για αγελαδινό κι αυτή μόλις το δοκίμασε έκανε μια γκριμάτσα και το έσπρωξε... Ένιωσα λίγο περίεργα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείραξε. Αν θέλει να θηλάζει επειδή της αρέσει το στήθος και όχι η γεύση, ας είναι.

 

 

 

Κι εγώ το παθαίνω, και για να πω την αλήθεια, με παρηγορεί που δεν είμαι η μόνη ;) Να ΄ναι καλά το φόρουμ.

 

 

ναι τρωμε γαλακτοκομικα ευτυχως!

εσεις ειστε το αντιθετο απο εμας εε ? πινει πολυ γαλατακι !

γιατι δεν της δινεις αγελαδινο ομως ενω της αρεσει ?

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν της δινεις αγελαδινο ομως ενω της αρεσει ?

Γιατί πίνει αρκετό με το θηλασμό, και αν πίνει κι από πάνω αγελαδινό, δεν θα της μείνει καθόλου χώρος για κρέας, φρούτα κτλ. Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για τον κίνδυνο της υπερασβέστωσης, και επίσης ότι το ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου, οπότε σκέφτομαι ότι το γάλα μου και το τυρί της αρκούν. Από το στήθος πίνει μπόλικο και αρκετά συχνά. Τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πίνει αρκετό με το θηλασμό, και αν πίνει κι από πάνω αγελαδινό, δεν θα της μείνει καθόλου χώρος για κρέας, φρούτα κτλ. Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για τον κίνδυνο της υπερασβέστωσης, και επίσης ότι το ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου, οπότε σκέφτομαι ότι το γάλα μου και το τυρί της αρκούν. Από το στήθος πίνει μπόλικο και αρκετά συχνά. Τα λέμε!

 

καταλαβα λαθος!

νομιζα οτι ειπες οτι δεν της αρεσει το μητρικο πια!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκείνη τη μέρα λοιπόν της έβαλα δικό μου γάλα αντί για αγελαδινό κι αυτή μόλις το δοκίμασε έκανε μια γκριμάτσα και το έσπρωξε... Ένιωσα λίγο περίεργα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείραξε. Αν θέλει να θηλάζει επειδή της αρέσει το στήθος και όχι η γεύση, ας είναι.

.

 

 

Μη σε προβληματίζει αυτό. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα γεύσης. Η κόρη μου δεν έχει πιεί ξένο γάλα αλλά φρικάρει άμα δει μια σταγόνα γάλα πάνω στη θηλή και ζητάει να το σκουπίσω. Και μετά δεν θηλάζει από αυτό το στήθος, μέχρι να το ξεχάσει ... παραξενιές; :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...