Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλικα στη δευτερα η στην τριτη?


Recommended Posts

Σημερα μιλησα με την δασκαλα του Κ και μου ειπε οτι θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε και αγγλικα (και βλεπωντας και κανοντας). Θεωρει οτι ειναι σε μια ηλικια που μαθαινει ευκολα και οτι μαλλον δεν θα μπερδεψει τις γλωσσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η σειρα που ελεγα να αγορασω δεν ειναι πλεον διαθεσιμη. Εχετε να μου προτινετε καποια μεθοδο με οπτικοακουστικο υλικο? Το ιδανικο θα ηταν κατι με δραστηριοτητες στον υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα που ελεγα να αγορασω δεν ειναι πλεον διαθεσιμη. Εχετε να μου προτινετε καποια μεθοδο με οπτικοακουστικο υλικο? Το ιδανικο θα ηταν κατι με δραστηριοτητες στον υπολογιστη...

 

Δεν ξέρω ποια σειρά ήθελες να πάρεις, ούτε σε ποιο επίπεδο είναι το παιδάκι σου, αλλά η express publishing έχει σειρές με οπτικοακουστικό υλικό, ρίξε μια ματιά αν θέλεις.

 

http://www.expresspublishing.co.uk/course_books.php?Country=uk&Category=1

 

Εδώ είναι τα dvd: http://www.expresspublishing.co.uk/eltvideodvd.php?Country=uk&Category=4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια! Δεν συνεργαζονται ακομη με Βελγιο αλλα μπορω να παρω κατι απο Ελλαδα. La Latina θα σου στειλω μυνημα γιατι χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, εμένα ο μικρός είναι 4,5. Τα αγγλικά μου είναι εξαιρετικά καλά δεν είμαι native speaker, αλλά η προφορά μου είναι πολύ καλή αμερικανίζουσα όχι βρετανίζουσα).

 

Τραγουδάκια παραμυθάκια σκ@τολοϊδάκια ξέρω άπειρα στα αγγλικά λόγω νηπιαγωγείου (αφού συνήθως τα μεταφράζω από εκεί είτε για να τα χρησιμοποιήσω εγώ είτε για να εκδοθούν).

 

Όταν γεννήθηκε ο μικρός σκεφτήκαμε μήπως να τον κάνουμε δίγλωσσο, αλλά επειδή δεν είμαι native speaker γελάσαμε και το αφήσαμε. Μήπως όμως τώρα να το δουλεψω λίγο στο προσχολικό επίπεδο, να ακολουθήσουμε τα αγγλικά του σχολείου και βλέποντας και κάνοντας μήπως κάνει ιδιαίτερο αν χρειαστεί όταν είναι να πάει για κάποο δίπλωμα;

 

Εγώ ξεκίνησα ή στην τρίτη ή στην Τετάρτη δημοτικού αν θυμάμαι, στην τρίτη γυμνασίου πήρα λόουερ και στην πρώτη λυκείου προφίσιενσι (του κέιμπριτζ και τα δυο). Βλέπω ότι ο μικρός το χει με τη γλώσσα (βρίσκει εσωτερικούς συσχετισμούς και χαρακτηριστικά π.χ.).

 

Τι λέτε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπον ξεκινησα απο το νηπιο! Η μαμα ενος συμμαθητη μου ηταν καθηγητρια και μας μαζευε και μαθαιναμε λεξουλες... Θυμαμαι την κρεμα του μωρου που μας εδινε και μας, ενα παιδακι που περασε απο το τζαμι και ενα βιβλιο με εικονες και σκληρο εξωφυλλο...

 

Παντως miriki εγω μιλαω για 3 γλωσσα. Για την δευτερη δεν τιθεται θεμα ειδικα αν το θελει και το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. ολα εξαρτωνται απο το παιδι. εγω ξεκινησα την κορη μου αγγλικα (a junior) με την εναρξη του σχολικου ετους οταν πηγε πρωτη δημοτικου επειδη θα φευγαμε Σκωτια. Τελικα δεν θα φυγουμε και το παιδι φυσικα θα συνεχισει . Δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα εχει ορεξη γενικοτερα για μαθηση, στο δημοτικο οταν γραφανε ορθογραφια η μικρη τελειωνε σε ενα λεπτο ενω καποια χρειαζονταν 40 λεπτα.Μας ειχε δωσει καποια δεγματα και την καναμε σε ενα κεντρο αξιολογησης test IQ και με ανωτερο το 142 που ειναι ιδιοφιυα εχει 139 και ανηκει στα χαρισματικα παιδια. Για αυτο λεω πως ολα εξαρτωνται απο το παιδι. Της εκανα 2 φορες την εβδομαδα απο μιαμιση ωρα τη φαρα με την σειρα της fairyland που ειναι εκπληκτικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως όμως τώρα να το δουλεψω λίγο στο προσχολικό επίπεδο, να ακολουθήσουμε τα αγγλικά του σχολείου και βλέποντας και κάνοντας μήπως κάνει ιδιαίτερο αν χρειαστεί όταν είναι να πάει για κάποο δίπλωμα;

Στο ενδιάμεσο τι θα κάνετε; Μεταξύ προσχολικού επιπέδου και διπλώματος εννοώ.

 

Το "κανένα ιδιαίτερο" δεν σου εγγυάται επιτυχία στις εξετάσεις, και όσο για τα αγγλικά του σχολείου που θα ακολουθήσετε, έχεις δει τα βιβλία;

 

Μεσοβέζικες λύσεις μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Όσο για την πολύ καλή προφορά, ελπίζω να μην λες "πάρεντς" :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο σχολειο σε πια ταξη ξεκινανε? Βρηκα βιβλια για την Γ' Δημοτικου αλλα δεν καταλαβα αν προυποθετουν καποιες γνωσεις. Αν ξεκινανε νωριτερα ποια ειναι τα βιβλια μηπως και τα βρω

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο σε πια ταξη ξεκινανε? Βρηκα βιβλια για την Γ' Δημοτικου αλλα δεν καταλαβα αν προυποθετουν καποιες γνωσεις. Αν ξεκινανε νωριτερα ποια ειναι τα βιβλια μηπως και τα βρω

 

Τα δημοτικά ΕΑΕΠ δηλαδή τα λεγόμενα διευρημένου ωραριου ξεκινούν αγγλικά στν Α δημοτικου.Τα κλασσικά,''παλαιου τύπου''. στη Γ δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο σε πια ταξη ξεκινανε? Βρηκα βιβλια για την Γ' Δημοτικου αλλα δεν καταλαβα αν προυποθετουν καποιες γνωσεις. Αν ξεκινανε νωριτερα ποια ειναι τα βιβλια μηπως και τα βρω

Μπες εδώ και θα βρεις πολύ υλικό, οδηγίες για τους γονείς κλπ.

 

http://rcel.enl.uoa.gr/peap/

 

Μην περιμένεις προκοπή από τα βιβλία του Υπουργείου πάντως. Είναι λίγο ό,τι να 'ναι :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπες εδώ και θα βρεις πολύ υλικό, οδηγίες για τους γονείς κλπ.

 

http://rcel.enl.uoa.gr/peap/

 

Μην περιμένεις προκοπή από τα βιβλία του Υπουργείου πάντως. Είναι λίγο ό,τι να 'ναι :P

 

Ο ιστότοπος που παραθέτεις περιέχει ό,τι διδάσκεται στο σχολείο,είναι τα ίδια με το βιβλίο του σχολείου,στη Γ δλδ τάξη,γιατί για την Α και Β δεν προβλέπεται βιβλίο αλλά το υλικό που υπάρχει στον ιστότοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιστότοπος που παραθέτεις περιέχει ό,τι διδάσκεται στο σχολείο,είναι τα ίδια με το βιβλίο του σχολείου,στη Γ δλδ τάξη,γιατί για την Α και Β δεν προβλέπεται βιβλίο αλλά το υλικό που υπάρχει στον ιστότοπο.

Ε ναι. Αυτό δεν ζήτησε και η mmdad; Να δει τι διδάσκεται στο σχολείο; Ή κατάλαβα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Eμάς ήδη σήμερα μας έβαλαν δεύτερη φορά αντιγραφή και ορθογραφία στα αγγλικά της β δημοτικού. Μέχρι πέρυσι ξέρω από μαμά ότι δεν έγραφαν. Οπότε ξεκινάμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι σχεδόν 7 και 5 ακόμα, δεν έχω μεγάλα παιδιά. Και γι αυτό ρώτησα να μάθω από μαμάδες που έχουν παιδιά (εκτός από τα μικρά τους) στην πέμπτη, τετάρτη κλπ.

Μου είπαν ότι επειδή στα αγγλικά θα κάνουν χρόνους, καλό θα είναι να έχουν κάνει και στα ελληνικά, για να κατανοούν καλύτερα τη γραμματική και να μην παπαγαλίζουν απλά κι εμείς χαιρόμαστε ότι τα κάνουν κτήμα τους. Αυτό ήξερα κι εγώ σαν λογική, ομολογώ, αλλά πριν πολλά χρόνια.

Τελικά νομίζω ότι το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και εκεί λήγει και το θέμα για μένα.

 

Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό.Ο μαθητής στην Γ'δημοτικού έχει εμπεδώσει ως ένα μεγάλο βαθμό την μητρική του γλώσσα.Έτσι με την εισοδο των αγγλικών στην Γ'Δημοτικού στο παιδάκι θα είναι πιο εύκολος ο διαχωρισμός και φυσικά μιλώ για την γραφή.Γιατί αν είναι μιλάμε για λεκτική, προφορική επαφή με μια ξένη γλώσσα...είναι πολύ πιο εύκολο ακόμα και από 4 χρονών ένα παιδάκι να "μυηθεί"...όχι να την μάθει...μέσω μουσικοκινητικών δραστηριοτήτων κτλ....:)

 

υ.γ Και φυσικά έχει να κάνει και με το παιδί.Καλό είναι ο γονιός να μην επηρεάζεται και να αφουγκράζεται μόνο τον εαυτό του και το ίδιο του το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Μόνο που είμαστε δευτέρα και ήδη στα αγγλικά έκαναν το Ζ - zebra, zoo και το C - cat αντιγραφή και ορθογραφία, οπότε μάλλον θα ξεκινήσουμε αναγκαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Μόνο που είμαστε δευτέρα και ήδη στα αγγλικά έκαναν το Ζ - zebra, zoo και το C - cat αντιγραφή και ορθογραφία, οπότε μάλλον θα ξεκινήσουμε αναγκαστικά...

Τα έχουν διδάξει όλα αυτά τα γράμματα; Τη γραφή εννοώ. Πότε πρόλαβαν?

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό.Ο μαθητής στην Γ'δημοτικού έχει εμπεδώσει ως ένα μεγάλο βαθμό την μητρική του γλώσσα.Έτσι με την εισοδο των αγγλικών στην Γ'Δημοτικού στο παιδάκι θα είναι πιο εύκολος ο διαχωρισμός και φυσικά μιλώ για την γραφή.Γιατί αν είναι μιλάμε για λεκτική, προφορική επαφή με μια ξένη γλώσσα...είναι πολύ πιο εύκολο ακόμα και από 4 χρονών ένα παιδάκι να "μυηθεί"...όχι να την μάθει...μέσω μουσικοκινητικών δραστηριοτήτων κτλ....:)

 

υ.γ Και φυσικά έχει να κάνει και με το παιδί.Καλό είναι ο γονιός να μην επηρεάζεται και να αφουγκράζεται μόνο τον εαυτό του και το ίδιο του το παιδί.

 

Πολύ σωστά!Και με την ιδια λογική η β ξένη γλώσσα ξεκινά στην Ε ταξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...