Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Βερα, συμφωνω απολυτως με την κομαρ στη διατροφη, κανεις μεγιστο σφάλμα με τα λάιτ και να σου δωσω κ συγχαρητηρια για την χοληστερίνη ειανι υγιεστατη τιμή, μακάρι να ειχαν κ τα δικά μου τόσο.... εχουν πολυυυυ χαμηλη που με ανησυχεί, γιατι η χοληστρίνη ειανι το δομικό υλικό κάθε κυτταρου... αν λειπει δεν πολλαπλασιαζονται ως θα πρεπε κ αρα κ η αναπτυξη ειναι πιο μειωμένη φαντάζομαι. Αν έχεις fb πέρνα κι απο εδώ https://www.facebook.com/groups/213855202020976/

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από σήμερα έστω κι αργά θα ξεκινήσω με τα πλήρη ... βασικά όλοι μου έλεγαν για ελαφρά (παιδίατρος, ενδοκρινολόγος) γι' αυτό. Έχω τη μεγάλη με χοληστερίνη και τη μικρή παχουλούλα γι' αυτό ... αλλά τέλως... έστω και αργά!

 

Όσο για τις καμπύλες το είδα κι εγώ αλλά ... δε μου βγαίνουν τα νούμερα .... τι κάνω λάθος δεν καταλαβαίνω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε στο παίδον ... και μας είδε διατροφολόγος και παιδίατρος. Γενικά μου είπαν ότι το παιδί θα γίνει τουλάχιστον 1,60 (πώς γίνεται αυτό ούτε αυτοί μου εξήγησαν ... αλλά απ' ότι κατάλαβα θεωρούν ότι μπορεί να καθυστερήσει η περίοδος. Η μικρή μου έχει λίπος στο ανώτερο φυσιολογικό. Χοληστερίνη έχουν και οι δύο αλλά πέφτει στη μεγάλη (κάθε χρόνο και πιο κάτω). Τώρα δλδ η μεγάλη μου είχε 200 και η μικρή 191. Οι ορμονικές δεν έχουν βγει όμως ακόμα, οπότε ... Επίσης μου βγήκε υπερβιταμίνωση Β12 και μου είπαν να μειώσουμε τις ποσότητες του κρέατος (όντως τρώμε ΠΟΛΥ κρέας).

 

Αυτό που με στεναχώρησε είναι η οστική ηλικία. Την είχαμε βγάλει τον Ιούλιο που ήταν 6,5 και μου είπε σήμερα ότι είναι 7 η οστική της ηλικία. Δλδ 6 μήνες μπροστά. Η παιδίατρος μου είπε ότι δε μας πειράζει αυτό ... αλλά εγώ ξέρω ότι δεν είναι καλό. Τόσο καιρό σε αυτό στηριζόμουν, στο ότι ήταν πίσω η οστική ηλικία. :(:(:(

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

απο το σεπτεμβριο εκλεισα ραντεβου με την φαφουλα ολγα στο πεντελης απογευματινο με χρεωση γιατι πρωινο καλο δεκεμβριο. ειπα και στην χαρμανδαρη αλλα δεν μπορουσε μονο απο 31 οκτωβριου!! αλλη φορα!! ο γιος μου παει ποδοσφαιρο με ενα αγορακι που του ανδρα μου του φανηκε με χαμηλο αναστημα.. επιασε κουβεντα στον μπαμπα του το παιδι 7 ετων 1.07(οσο ειναι η κορη μου κοντα 5 ετων και 8 μηνων). τον εχουνε παει στην κανακα χριστινα εκανε τα παντα ακομα και την αυξητικη(δεν μας ειπε ποσο βγηκε) και μια αλλη εξεταση με τον ιδρωτα ... ποια ειναι αυτη ????? δεν του εΝΕΚΡΙΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ!!

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το σεπτεμβριο εκλεισα ραντεβου με την φαφουλα ολγα στο πεντελης απογευματινο με χρεωση γιατι πρωινο καλο δεκεμβριο. ειπα και στην χαρμανδαρη αλλα δεν μπορουσε μονο απο 31 οκτωβριου!! αλλη φορα!! ο γιος μου παει ποδοσφαιρο με ενα αγορακι που του ανδρα μου του φανηκε με χαμηλο αναστημα.. επιασε κουβεντα στον μπαμπα του το παιδι 7 ετων 1.07(οσο ειναι η κορη μου κοντα 5 ετων και 8 μηνων). τον εχουνε παει στην κανακα χριστινα εκανε τα παντα ακομα και την αυξητικη(δεν μας ειπε ποσο βγηκε) και μια αλλη εξεταση με τον ιδρωτα ... ποια ειναι αυτη ????? δεν του εΝΕΚΡΙΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ!!

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ!!

 

Βρε καλή μου αν όντως είναι εντάξει γιατί να το πλακώσουν στις ορμόνες το παιδί? Να το τραβήξουν δε μπορούνε! Μήπως είναι και τα γονίδια? Υπάρχουν άντρες 1,60 ... αν είναι γραφτό στο dna σου τι να κάνουν. Φαντάζομαι του είπαν ότι θα τον παρακολουθούν. Τι άλλο να κάνουν αν δε βρίσκουν πρόβλημα με τις εξετάσεις? Να τον τραβήξουν να ψηλώσει?

 

Πάντως τα αγοράκια έχουν μεγάλα περιθώρια να ψηλώσουν. Ο άντρας μου ήταν από τα πιο κοντά παιδάκια της τάξης και τώρα είναι 1,85

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις βερα μου ετσι

 

η μαμα του δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλη..παρολα αυτα δεν ξερω τα αποτελεσματα τησ αυξητικησ αν ηταν φυσιολογικα η οχι .......... δεν θελησαμε να ρωτησουμε παραπανω...

 

αλλα τησ φιλησ πακι τα αποτελεσματα που βγηκαν κατω απο 10 σε ολεσ τισ ληψεισ... τι κανανε τιποτα!! δεν την εγκρινουν !! αυτο με τρωει να την χρειαζεται το παιδι και να την αρνουνται..!!

 

τις προαλεσ εκανες μια ωραια αναφορα που σε ανησυχει .. πως τα παιδια μας με τους ποντους που παιρνουν αυτη τη στιγμη ποσο τελικα θα καταληξουν! με τους 4-5 ποντους το χρονο τι 1.45-1.52??

 

αυτο με τρωει!! και βλεπω και κατι αιματολογικες ανεβασμενες χολιστερινες κτλ τι ειναι ολα αυτα απο που προερχονται ..μηπωσ απο την ελλειψη?

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις βερα μου ετσι

 

η μαμα του δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλη..παρολα αυτα δεν ξερω τα αποτελεσματα τησ αυξητικησ αν ηταν φυσιολογικα η οχι .......... δεν θελησαμε να ρωτησουμε παραπανω...

 

αλλα τησ φιλησ πακι τα αποτελεσματα που βγηκαν κατω απο 10 σε ολεσ τισ ληψεισ... τι κανανε τιποτα!! δεν την εγκρινουν !! αυτο με τρωει να την χρειαζεται το παιδι και να την αρνουνται..!!

 

τις προαλεσ εκανες μια ωραια αναφορα που σε ανησυχει .. πως τα παιδια μας με τους ποντους που παιρνουν αυτη τη στιγμη ποσο τελικα θα καταληξουν! με τους 4-5 ποντους το χρονο τι 1.45-1.52??

 

αυτο με τρωει!! και βλεπω και κατι αιματολογικες ανεβασμενες χολιστερινες κτλ τι ειναι ολα αυτα απο που προερχονται ..μηπωσ απο την ελλειψη?

 

Η χοληστερίνη κάτι πρόβλημα πρέπει να έχει με την ανάπτυξη γιατί το έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες εδώ μέσα για τη χοληστερίνη λέμε. Βέβαια εμένα στις τελευταίες εξετάσεις ήταν 200, που είναι καλό συγκριτικά με το 250 που ξεκινήσαμε και της μικρής που είναι ψηλή αλλά λίγο παχουλή 190 ...

 

Εμάς δε μας εγκρίνουν καν να πάμε για την εξέταση αυξητικής! Το μόνο που μου είπαν στο νοσοκομείο είναι ότι θα παρακολουθούμε την ανάπτυξή μας ώστε να μην αδιαθετήσει πρόωρα. Αυτό που με στεναχώρησε πολύ είναι ότι η οστική ηλικία είναι 7χρονών και όταν την έκανε ήταν 6,5. Αυτή εκεί μου είπε ότι σε 6 μήνες αν την ξανακάνω πάλι 7 θα βγει μάλλον οπότε αυτοί θεωρούν ότι συμβαδίζει με την ηλικία της ... αλλά ούτε αυτό το βλέπω καλό (πιο παλιά που την είχα κάνει ήταν 1 χρόνο πίσω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΘΑ ΠΩ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑς ΓΙΑ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ... ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ!!

 

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥ 4-5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΕΤΗΣΙΩΣ 1.45 -1.52 ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ...

 

ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ 1.50 ΘΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΗΣΥΧΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ 1.50-1.55..

 

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 1.67 Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ 1.80 Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ 1.85 ΚΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ 1.91 ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΥΣΥΧΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 1.50?.

 

ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 7 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 1.34?? ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΤΟΥ??

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΘΑ ΠΩ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑς ΓΙΑ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ... ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ!!

 

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥ 4-5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΕΤΗΣΙΩΣ 1.45 -1.52 ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ...

 

ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ 1.50 ΘΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΗΣΥΧΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ 1.50-1.55..

 

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 1.67 Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ 1.80 Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ 1.85 ΚΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ 1.91 ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΥΣΥΧΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 1.50?.

 

ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 7 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 1.34?? ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΤΟΥ??

 

 

Το ξέρω μωρέ ... κι εμένα εγώ είμαι 1,63, ο άντρας μου 1,85, η αδερφή μου 1,58 και ο αδερφός του άντρα μου 1,87 ΑΛΛΑ η μητέρα μου είναι 1,60 και ο πεθερός μου 1,70κάτι ... ο πατέρας μου από την άλλη 1,85 και η πεθερά μου 1,75!!! Έχω γιαγιάδες και παπούδες κοντούς. Η μητέρα της μητέρας μου πρέπει να είναι πολύ πιο κοντή από εμένα ... αλλά έκανε 2 κόρες 1,60, 1,65, 1,67!!!! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα γονίδια πάνε κάποιες γενιές πίσω και μπορεί ένα παιδί να έχει κληρονομίσει από κάποια κοντή γιαγιά ή παππού ... δεν ξέρουμε! Εμένα πάντως γεννήθηκε 49πόντους και από τότε παίρνει κάθε χρόνο τους πόντους που λένε τα βιβλία. Παρόλα αυτά έπεσε από το 50% που ήταν τον πρώτο χρόνο στο 25% και εκεί κινείται από τότε. Αν είχε έλλειψη αυξητικής δε θα έπαιρνε λιγότερους πόντους κάθε χρόνο από αυτούς που πρέπει?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια ενδιαφεροντα στοιχεία για το θέμα που σας ταλανίζει διάβασα στην ιστοσελίδα ενός αθλίατρου. Υπάρχουν και πίνακες που δίνουν για κάθε ηλικία του παιδιου έναν συντελεστη που αν τον πολλαπλασιάσεις με το ύψος του παιδιου στη συγκεκριμενη ηλικία μπορείς να υπολογίσεις το ύψος του ως ενήλικα!!

 

 

 

http://www.athloclinic.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102%3A2011-05-31-11-49-27&catid=28%3A2011-04-04-20-14-53&Itemid=24〈=el

 

Να θυμάστε ότι το ύψος καθορίζεται από πολλα ζευγη γονιδίων δηλ ενας μπαμπας που είναι πχ 1.85 μπορεί να εχει 5 "ψηλά" και 1 "κοντο" γονίδιο"... μια μαμα 1.63 μπορει να έχει 4 "κοντα" και 2 "ψηλά"...και οι δυο θα δωσουν από τρια γονιδια στο παιδί...αν το παιδι παρει τρια "ψηλα" από τον μπαμπα και 2 "ψηλα" και 1 "κοντο" γονιδιο αποτην μαμα θα εχει εντελώς διαφορετικο ύψος από ένα αδελφακι που θα παρει 2 "ψηλα" και 1 "κοντο" γονιδιο από τον μπαμπα και 3 "κοντα" γονιδια από την μαμα...και όμως και οι δυο συνδυασμοι είναι πιθανοι για τους απόγονους του συγκεκριμενου ζευγαριού...το κλειδι είναι ότι το υψος δεν καθορίζεται από ένα ζευγος γονιδιων αλλα από πολλα που δρουν αθροιστικα..όσα περισσοτερα γονιδια για μεγάλο ύψος διαθετει κανεις τοσο ψηλότερος βγαινει..καλή συνεχεια στον αγώνα σας...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ενδιαφεροντα στοιχεία για το θέμα που σας ταλανίζει διάβασα στην ιστοσελίδα ενός αθλίατρου. Υπάρχουν και πίνακες που δίνουν για κάθε ηλικία του παιδιου έναν συντελεστη που αν τον πολλαπλασιάσεις με το ύψος του παιδιου στη συγκεκριμενη ηλικία μπορείς να υπολογίσεις το ύψος του ως ενήλικα!!

 

 

 

http://www.athloclinic.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102%3A2011-05-31-11-49-27&catid=28%3A2011-04-04-20-14-53&Itemid=24〈=el

 

Να θυμάστε ότι το ύψος καθορίζεται από πολλα ζευγη γονιδίων δηλ ενας μπαμπας που είναι πχ 1.85 μπορεί να εχει 5 "ψηλά" και 1 "κοντο" γονίδιο"... μια μαμα 1.63 μπορει να έχει 4 "κοντα" και 2 "ψηλά"...και οι δυο θα δωσουν από τρια γονιδια στο παιδί...αν το παιδι παρει τρια "ψηλα" από τον μπαμπα και 2 "ψηλα" και 1 "κοντο" γονιδιο αποτην μαμα θα εχει εντελώς διαφορετικο ύψος από ένα αδελφακι που θα παρει 2 "ψηλα" και 1 "κοντο" γονιδιο από τον μπαμπα και 3 "κοντα" γονιδια από την μαμα...και όμως και οι δυο συνδυασμοι είναι πιθανοι για τους απόγονους του συγκεκριμενου ζευγαριού...το κλειδι είναι ότι το υψος δεν καθορίζεται από ένα ζευγος γονιδιων αλλα από πολλα που δρουν αθροιστικα..όσα περισσοτερα γονιδια για μεγάλο ύψος διαθετει κανεις τοσο ψηλότερος βγαινει..καλή συνεχεια στον αγώνα σας...

 

Ωραίο το άρθρο αλλά δε συμφωνώ με τους πολλαπλασιαστές. Δηλαδή δεν παίζει καθόλου ρόλο πότε θα αδιαθετήσει το κορίτσι. Δεν ισχύει δλδ ότι το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του? Τα κορίτσια δλδ στο τμήμα της κόρης μου που τα μισά της ρίχνουν ένα κεφάλι (δλδ πρέπει να είναι περίπου στο 1,35) θα γίνουν όλα 1,81? Θα έπρεπε να έχουμε πήξει σε γυναίκες 1,80 δλδ.

 

Αυτό με την οστική ηλικία βρε κορίτσια πόσο σημασία πρέπει να του δώσω? Το καλοκαίρι που ήταν 6,5 βγήκε 7ετών η οστική ... άρα πρέπει να κοιτάω τις καμπύλες για 7χρονών? Γιατί αν κοιτάξω αυτές θα είμαστε πολύ πιο χαμηλά γύρω στο 10% και ίσως και πιο κάτω :cry: Αυτή εκεί στο παίδον ήταν πολύ χαλαρή ... ότι δλδ και σε 6μήνες να την κάνω μπορεί πάλι 7ετών να βγει ...

Αλλά πώς γίνεται να ήταν 1 χρόνο πίσω στα 4 και να είναι μισό χρόνο μπροστά στα 6,5???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όλες τις φίλες,

 

Είμαι κι εγώ παλιό μέλος του forum και έχω γράψει κατά καιρούς για το φλέγον θέμα της ανεπάρκειας αυξητικής ορμόνης. Ο γιός μου τώρα 10 ετών με πλήρη ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης βρίσκεται σε θεραπεία με αυξητική ορμόνη από 2 ετών. Ποτέ δεν παρουσίασε προβλήματα με την χοληστερίνη του ή άλλους δείκτες στο αίμα του. Οι εξετάσεις που κάνει κάθε εξάμηνο βγαίνουν ευτυχώς απολύτως φυσιολογικές, όπως ήταν και πριν ξεκινήσουμε την θεραπεία, οπότε δεν θεωρώ οτι μπορεί να φταίει η ανεπάρκεια για την ύπαρξη χοληστερίνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όλες τις φίλες,

 

Είμαι κι εγώ παλιό μέλος του forum και έχω γράψει κατά καιρούς για το φλέγον θέμα της ανεπάρκειας αυξητικής ορμόνης. Ο γιός μου τώρα 10 ετών με πλήρη ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης βρίσκεται σε θεραπεία με αυξητική ορμόνη από 2 ετών. Ποτέ δεν παρουσίασε προβλήματα με την χοληστερίνη του ή άλλους δείκτες στο αίμα του. Οι εξετάσεις που κάνει κάθε εξάμηνο βγαίνουν ευτυχώς απολύτως φυσιολογικές, όπως ήταν και πριν ξεκινήσουμε την θεραπεία, οπότε δεν θεωρώ οτι μπορεί να φταίει η ανεπάρκεια για την ύπαρξη χοληστερίνης.

 

Πώς πάτε με την αυξητική? Έχει αποτέλεσμα? Σε ποια καμπύλη κινείται ο γιος σου? Είναι ακριβή η θεραπεία αν κάποιος την πληρώνει μόνος του (αν δεν υπάρχει έγκριση από ταμεία)?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι απο εμας .

Καναμε τα χαρτια για την αιτηση και τον αλλο μηνα θα ξερουμε .

Παντως η μικρη πηρε 3 ποντους απο τον Απριλιο εως τωρα οποτε μπορει και να μη μας τη χορηγησουν αν και εξακολουθει να ειναι εκτος καμπυλων για μισο ποντο μόνο

 

Η ενδοκρινολογος παντως μας ειπε πως και να παρουμε την εγκριση δεν θα την ξεκινησουμε την αυξητικη αν η μικρη συνεχισει να παιρνει υψος και συμφωνω μαζι της .

Το κοστος Βερα ιδιωτικα ειναι περιπου 30000 ευρω ετησίως .

Επισης κι εμεις με διαγνωση πλέον ελλειψης αυξητικης εχουμε φυσιολογικη χοληστερινη .

Βερα για την οστικη ηλικια κατι ειχε γραψει ο nimicha κοιτα τα αρχικα ποστ αν θες .

Αν θυμαμαι καλα ο γιος της THEODOSI οπως μας ειχε γραψει ειναι στη 10η , μπορει και λιγο παραπανω .THEODOSI συγνωμη αν θυμαμαι λαθος

 

Το τεστ ιδρωτα ειναι για την κυστικη ινωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Ο γιός μου βρίσκεται σχεδόν σταθερά στην 10η θέση από τότε που ξεκίνησε την θεραπεία, με εξαίρεση ένα εξάμηνο που είχε πέσει πάλι στην 3η θέση πριν περίπου 2 χρόνια. Η θεραπεία με αυξητική τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει ιδιωτικά γιατί δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο ελεύθερα το σκεύασμα αλλά μόνο μέσα από έγκριση επιτροπής το παίρνεις από το φαρμακείο του νοσοκομείου. Το κόστος για εμάς στην ηλικία που βρίσκεται είναι 32 σκευάσματα ανά έτος που κοστίζουν αν δεν με απατά η μνήμη μου 172 ευρώ το καθένα , οπότε συνολικό κόστος περίπου 5500 ευρώ το χρόνο. Το συνολικό κόστος της θεραπείας το καλύπτει το ταμείο. Θέλω να εύχομαι οτι δεν θα βρεθώ ποτέ στην θέση να πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύψω μόνη μου την θεραπεία γιατί έχω τρία παιδιά και θα μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στον πίνακα με τους πολλαπλασιαστές του αθλίατρου.

 

Πίνακας στατιστικών μεγεθών στον οποίο δεν δίδονται παράλληλα και οι τυπικές αποκλίσεις των τιμών, ΔΕΝ έχει καμία πρακτική χρησιμότητα στην περίπτωση εφαρμογής τους σε μικρά δείγματα, πόσο δε μάλλον σε μοναδιαία.

Αναφέρεται, αφορά και έχει νόημα ΜΟΝΟ για ΠΟΛΥ μεγάλα στατιστικά δείγματα.

Στα σοβαρά έντυπα και δημοσιεύσεις όπου δίδονται πάντα και οι τυπικές αποκλίσεις, αν υπολογίσει κανείς τα περιθώρια σφάλματος περί την μέση τιμή, για έναν εύλογο βαθμό εμπιστοσύνης, καταλήγει στο συμπέρασμα:

"Καλά, τώρα κάτι μάθαμε. Το ότι θα γίνει συν/πλην 10-15 εκ. περί τον μέσο όρο το ξέραμε και εμείς χωρίς να βγάλουμε calculator".

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όσο αυξάνει η ηλικία του παιδιού, συμπιέζονται οι τυπικές αποκλίσεις. Πρακτικά, αυτό σημαίνει το "Δείχνει ποσο θα γίνει".

 

Θα έπρεπε στις ιατρικές σχολές να διδάσκεται (στοιχειωδώς) στατιστική, γιατί τέτοιου τύπου αδόκιμες εφαρμογές των στατιστικών μεγεθών τις συνηθίζουν και πολύ μάλιστα, οι ασχολούμενοι με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας το φάκελλο της κόρης μου βλέπω ότι είχε 65ng/ml το οποίο για κορίτσι 6 χρονών και 4 μηνών την κατατάσσει λίγο πάνω από την 5 εκατοστιαία θέση (σε μεγαλύτερες ηλικίες έχουν διαφορετικές τιμές τα αγόρια από τα κορίτσια).

 

Αυτό που δεν μου ακούγετε σωστό σε αυτά που γράφεις είναι το κατώτατο όριο στα "παιδιά". Η IGF1 μεταβάλεται σημαντικά με την ηλικία.

Για να καταλάβεις η αντίστοιχη 5η εκατοστιαία θέση για δίχρονο είναι 28ng/ml.

 

Την ισοδυναμία με την μονάδα των International Units/Liter που αναφέρεις δεν την γνωρίζω για να σου πω την εκατοστιαία θέση του γιου σου.

 

Ψάξε το μήπως έχει γίνει καμία πατάτα.

 

Πως υπολογίζεται σε ποια εκατοστιαία θέση είναι το παιδί ? Εχω ξεκινήσει την παρακολούθηση του παιδιού μου από το τμήμα ανάπτυξης του Παίδων, οι εξετάσεις θυρεοειδή, βιοχημικές βγήκαν καλές, κολικοιάκη δεν υπάρχει.Οι εξετάσεις για γλιαδίνη, Τρανσγλουταμινάση, βγήκαν όλες αρνητικές. Με προβληματίζει η τιμή της σωματομεδίνης, που είναι 113, (λίγο κάτω από το μέσο όρο) που για την ηλικία 2-6 ετών οι φυσιολογικές τιμές είναι 17-248. Παρεπιπτόντως το παιδί είναι 4 χρονών και 7 μηνών και έχει ύψος 98 cm.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούριο μέλος αν και έχω επισκεφτεί πολλές φορές το forum και έχω βρει απαντήσεις και κατευθύνσεις σε πολλά θέματα που κατά καιρούς με απασχολούν.Είναι πολύ ωραίο να μοιράζεσαι τις ίδιες εμπειρίες με άλλους ανθρώπους και να παίρνεις ιδέες για να αντιμετωπίζεις τα τυχόν προβλήματα που σε ταλανίζουν. Έχω 3 παιδάκια, το ένα εκ των οποίων κοριτσάκι, 4 ετών και ενός μήνα, διαγνώστηκε με έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που το ανακάλυψε σε αυτήν την ηλικία, πριν να είναι πολύ αργά. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχε το πρόβλημα. Το κοριτσάκι μου έχει ύψος 92,7 εκ. και βάρος 14,5 κιλά. Ανακαλύφθηκε τυχαία από την ενδοκρινολόγο που παρακολουθεί τη μεγάλη μου κόρη για το θυρεοειδή της και καθώς ήθελε και η δεύτερη κόρη μου ντε και καλά να έρθει μαζί μας για βόλτα, το πρόβλημα έγινε αμεσως αντιληπτό από την παιδοενδοκρινολόγο. Η παιδίατρος που την παρακολουθούσε δεν είχε αντιληφθεί τίποτα παρά τις δικές μου ανησυχίες! Κάναμε λοιπόν μια σειρά εξετάσεων αιματολογικών μεταξύ των οποίων και τεστ L Dopa για την ανίχνευση των επιπέδων της αυξητικής μετά από διέγερση με 5 συνολικά μετρήσεις. Δυστυχώς τα επίπεδα της GH ήταν πολύ χαμηλά κάτω ακόμα και από 5 ng/ml πράγμα που καταδεικνύει σοβαρή έλλειψη. Η ακτινογραφία οστικής ηλικίας την έδειξε για 2 χρονών! Τώρα περιμένουμε 3 μήνες μέχρι να επαναλάβουμε την καμπύλη L Dopa για δεύτερη φορά και επειδή όσο ζω ελπίζω, της έχω καταστρώσει ένα διαιτολόγιο πλούσιο σε τροφές που θεωρητικά αυξάνουν την GH. Επιπλέον την κοιμίζω από τις 8.00, γεγονός που πάντα άλλωστε το κάναμε. Ίδωμεν. Παρεπιπτόντως παρά τη μεγάλη έλλεψη αυξητικής ορμόνης, η σωματομεδίνη της ήταν καλή: 115 με όρια 17-248. Βέβαια, ένας γιατρός μου εξήγησε ότι η σωματομεδίνη είναι λίγο παραπλανητικός δείκτης γιατί δεν εξαρτάται μόνο από την GH αλλά και από το βάρος. Ζώντας λοιπόν σε μια χρονική περίοδο αναμονής και έρευνας θα ήθελα να μοιραστώ τις απορίες μου με τα μέλη που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα ή έχουν δώσει στα παιδιά τους ήδη την αυξητική ορμόνη. Βέβαια διάβασα ήδη όσα έγραψε η Theodosi, που με καθησύχασαν αρκετά επί του θέματος. Εμείς κάναμε τις εξετάσεις σε ιδιωτικό εργαστήριο, όπως μας παρέπεμψε η γιατρός. Γνωρίζει κανείς αν θα έχουμε πρόβλημα αργότερα σε περίπτωση που κάνουμε αίτηση στο υπουργείο Υγείας;

Link to comment
Share on other sites

elina θεωρητικα δεν υπαρχει πρόβλημα αν οι καμπυλες γινουν ιδιωτικα.

Εμεις καναμε την 1η πρόκληση με γλυκαγονη στο νοσοκομειο Παίδων , ενω τη 2η με l-dopa την καναμε ιδιωτικά. Εχουμε κι εμεις την διαγνωση έλειψης αυξητικής και εχουμε καταθεσει τα χαρτια στο υπουργειο για εγκριση χορηγησης της ορμόνης . Ειμαστε 3ων ετων

Οταν λες τροφες που αυξάνουν την αυξητικη τι εννοεις ? Τροφες πλούσιες σε πρωτεινες πχ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούριο μέλος αν και έχω επισκεφτεί πολλές φορές το forum και έχω βρει απαντήσεις και κατευθύνσεις σε πολλά θέματα που κατά καιρούς με απασχολούν.Είναι πολύ ωραίο να μοιράζεσαι τις ίδιες εμπειρίες με άλλους ανθρώπους και να παίρνεις ιδέες για να αντιμετωπίζεις τα τυχόν προβλήματα που σε ταλανίζουν. Έχω 3 παιδάκια, το ένα εκ των οποίων κοριτσάκι, 4 ετών και ενός μήνα, διαγνώστηκε με έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που το ανακάλυψε σε αυτήν την ηλικία, πριν να είναι πολύ αργά. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχε το πρόβλημα. Το κοριτσάκι μου έχει ύψος 92,7 εκ. και βάρος 14,5 κιλά. Ανακαλύφθηκε τυχαία από την ενδοκρινολόγο που παρακολουθεί τη μεγάλη μου κόρη για το θυρεοειδή της και καθώς ήθελε και η δεύτερη κόρη μου ντε και καλά να έρθει μαζί μας για βόλτα, το πρόβλημα έγινε αμεσως αντιληπτό από την παιδοενδοκρινολόγο. Η παιδίατρος που την παρακολουθούσε δεν είχε αντιληφθεί τίποτα παρά τις δικές μου ανησυχίες! Κάναμε λοιπόν μια σειρά εξετάσεων αιματολογικών μεταξύ των οποίων και τεστ L Dopa για την ανίχνευση των επιπέδων της αυξητικής μετά από διέγερση με 5 συνολικά μετρήσεις. Δυστυχώς τα επίπεδα της GH ήταν πολύ χαμηλά κάτω ακόμα και από 5 ng/ml πράγμα που καταδεικνύει σοβαρή έλλειψη. Η ακτινογραφία οστικής ηλικίας την έδειξε για 2 χρονών! Τώρα περιμένουμε 3 μήνες μέχρι να επαναλάβουμε την καμπύλη L Dopa για δεύτερη φορά και επειδή όσο ζω ελπίζω, της έχω καταστρώσει ένα διαιτολόγιο πλούσιο σε τροφές που θεωρητικά αυξάνουν την GH. Επιπλέον την κοιμίζω από τις 8.00, γεγονός που πάντα άλλωστε το κάναμε. Ίδωμεν. Παρεπιπτόντως παρά τη μεγάλη έλλεψη αυξητικής ορμόνης, η σωματομεδίνη της ήταν καλή: 115 με όρια 17-248. Βέβαια, ένας γιατρός μου εξήγησε ότι η σωματομεδίνη είναι λίγο παραπλανητικός δείκτης γιατί δεν εξαρτάται μόνο από την GH αλλά και από το βάρος. Ζώντας λοιπόν σε μια χρονική περίοδο αναμονής και έρευνας θα ήθελα να μοιραστώ τις απορίες μου με τα μέλη που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα ή έχουν δώσει στα παιδιά τους ήδη την αυξητική ορμόνη. Βέβαια διάβασα ήδη όσα έγραψε η Theodosi, που με καθησύχασαν αρκετά επί του θέματος. Εμείς κάναμε τις εξετάσεις σε ιδιωτικό εργαστήριο, όπως μας παρέπεμψε η γιατρός. Γνωρίζει κανείς αν θα έχουμε πρόβλημα αργότερα σε περίπτωση που κάνουμε αίτηση στο υπουργείο Υγείας;

 

Καλημέρα!

 

Μπράβο σου που το έψαξες τόσο πολύ και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το κοριτσάκι σου. Έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς ποια είναι η παιδοενδοκρινολόγος που σας παρακολουθεί γιατί μου φαίνεται γατόνι. Τι είδε δλδ και κατάλαβε αμέσως το πρόβλημα στο παιδί? Από το μήνυμά σου κατάλαβα ότι απλά την είδε τη μικρή ... δεν την εξέτασε!

 

2ον ... η οστική ηλικία καλό δεν είναι που βγήκε 2 χρονών? Τι σας είπε αργότερα?

 

Τέλος ποιες τροφές αυξάνουν την GH? Ο ύπνος πρέπει να είναι από τις 8? 9 δε μας κάνει?????:-)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η ενδοκρινολόγος είδε για δεύτερη φορά την κόρη μου, καθώς πριν ενάμιση χρόνο την είχα πάει για πρώτη φορά καθώς είχε πέσει ακριβώς στην 3η εκατοστιαία θέση. Βέρα αν θες σου στέλνω το όνομά της σε π.μ. Κάναμε τότε κάποιες αιματολογικές εξετάσεις για γενικό έλεγχο και επειδή η σωματομεδίνη της ήταν καλή το αφήσαμε. Δυστυχώς η παιδίατρος εδώ και έναν χρόνο που έπεσε κάτω από τις καμπύλες δεν μας έλεγε τίποτα κι εγώ θεώρησα ότι ήταν όλα οκ. Τη συνέχεια την ξέρετε.

Τώρα από ό,τι έχω διαβάσει και ακούσει ο καλός νυκτερινός ύπνος είναι ο πρωταρχικός παράγοντας για τη διέγερση της GH. Αυτό το έλεγε ένας ενδοκρινολόγος σε μια εκπομπή πέρσι στην τηλεόραση. Τόνιζε ότι τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται το αργότερο ως τις 21.00 γιατι η GH παράγεται γύρω στις 1.00 με 2.00 τα μεσάνυχτα, οπότε τα παιδιά που κοιμούνται αργότερα δεν πετυχαίνουν καλή παραγωγή. Έλεγε επίσης ότι η TV πρέπει να κλείνει μισή ώρα τουλάχιστον πριν τον ύπνο και να μην τρώνε κάτι γλυκό πριν κοιμηθούν.

Από την έρευνα που έκανα στο Διαδίκτυο υπάρχουν κάποιες τροφές που αυξάνουν υποτίθεται την GH. Μερικές από αυτές είναι: μοσχαρίσιο και βοδινό κρέας, κοτόπουλο και γαλοπούλα, όσπρια και ιδιαίτερα τα ρεβίθια, γαλακτοκομικά προϊόντα, σοκολάτα, ξηροί καρποί, κυρίως καρύδια, αμύγδαλα, ποπ κορν, μπανάνα, αυγά, καστανό ρύζι, βρώμη, δημητριακά ολικής άλεσης, σταφίδες. Βέβαια, πιστεύω ότι εδώ η L Dopa δεν αύξησε την gh στη δική μας περίπτωση, θα την αυξήσουν αυτά; Αλλά όπως είπα, το παλεύουμε ποικιλοτρόπως και ο Θεός βοηθός!

Από εκεί και πέρα διάβασα επίσης (ολόκληρες διπλωματικές εργασίες κατέβασα!!!) ότι τα παιδιά με έλλειψη gh έχουν και κάποια κλινικά χαρακτηριστικά: πέρα από το χαμηλό ανάστημα έχουν πιο bebe φάτσα από την ηλικία τους, κανονικό συνήθως κορμό και μικρότερα άκρα. Εμείς τουλάχιστον τα έχουμε αυτά. Στον παιδικό σταθμό που πήγαινε πάντα την έβαζαν σε τάξη με μικρότερα παιδάκια και γενικώς οι περισσότεροι την κάνουν για μικρότερη. Τέλος πάντων όμως. 2411konmar η εξέταση που κάνατε στο παίδων είναι αυτή που προκαλεί υπογλυκαιμία; Αν ναι πώς κύλησε;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και το προτεταμένο μέτωπο στα κλινικα χαρακτηριστικα ...

Ελινα η καμπυλη με τη γλυκαγονη ηταν η πιο δυσκολη απ ολες .. εφτασε ζαχαρο 40 η μικρη , ιδρωνε ξειδρωνε... Αφου εγινε η τελευταια ληψη την τάισα καλα και φυγαμε .

Σε αυτη τη δοκιμασια φτασαμε στο 5 περιπου .

Να ρωτησω κατι? Γιατι δεν κανατε αμεσως την αίτηση για τη χορηγηση ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, 2411 konmar, αυτή η δοκιμασία που κάνατε από ό,τι μου είπε ένας άλλος ενδοκρινολόγος θεωρείται η πιο αξιόπιστη. Εμείς κάναμε την πρώτη με L Dopa και η παιδοενδοκρινολόγος που μας παρακολουθεί μας είπε ότι μετά από 3 (!) μήνες θα κάνει και δεύτερη καμπύλη αφού την ξαναμετρήσει πάλι στο ύψος και αν δε βγει και εκείνη καλή θα κάνει και μαγνητική προκειμένου να δουν την υπόφυση. Μετά από όλα αυτά θα γίνει, μας είπε, η αίτηση. Αλλά εμένα αυτό το τρίμηνο μου φαίνεται μεγάλο διάστημα. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα (που μάλλον υπάρχει) το θεωρώ χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Άσε που θα με φάει και η αγωνία! Σε εσάς πόσο χρονικό διάστημα μεσολάβησε μεταξύ των δύο καμπυλών; Σας μίλησαν και για μαγνητική;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...