Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψωμί του τοστ και συντηρητικά


mamoui

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Ειμαι νέα μητέρα κ έχω ένα γιο 3 χρονών. Του παιδιού του αρέσει πολύ το ψωμί του τοστ και γι αυτό έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες. Η τελευταία που αγόρασα ήταν η ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ αλλά επαθα ένα σοκ όταν διάβασα σε διάφορα blogs ότι το ψωμί αυτό έχει συντηρητικά παρόλο που στη συσκευασία έγραφε ότι δεν έχει. Ομολογώ ότι το ψάχνω αρκετά για τα φαγητά που δίνω στο παιδί μου και η επιλογή του ψωμιού αυτού ήταν καθαρά ότι έλεγε ότι δεν έχει συντηρητικά. Ειλικρινά με ενόχλησε όταν διάβασα για αυτή την "κοροιδία". Κρίμα:

Για του λόγου το αληθές να μια πηγή: http://www.zougla.gr/blog/article/754066

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όλα ειναι θεμα μαρκετινγκ

το ψωμί αυτό λεει ότι δεν εχει τεχνητά συντηρητικά

διαβασα κι εγω τις δημοσιεύσεις, όμως ετσι γενικά και αόριστα αναφερονται όλοι, ας μας πει κάποιος ποια ειναι τα συντηρητικά που περιέχει αυτό το ψωμι

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ειναι δυνατον ψωμι που διατηρειται τοσες μερες να μην εχει συντηρητικα;; Μακρια οσο γινεται απο αυτες τις πλαστικες τροφες!! Οσο γινεται να τρωνε τα παιδια μας μονο φρεσκο ψωμακι!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

juegos

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η πιο ασφαλής επιλογή ειναι από το φουρνο της γειτονιάς. Εγώ ειχα ξεχάσει μεσα στο πορτ παγκαζ του αυτοκινητου για 2 μηνες ψωμί του τοστ και δεν έπαθε τιποτα !!!!!!!! Να σημειώσω ότι ήταν και καλοκαίρι!!!Από τότε επιλέγω από τον φούρνο άσπρο ή μαυρο. Μπορείς να δοκιμάσεις από διαφορετικούς φούρνους για να δεις τι αρέσει στον μικρό σου περισσότερο μιας και καθένας από αυτόυς χρησιμοποιεί διαφορετικό αλευρι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εμεις συμπαθουμε το τυποποιημενο ψωμι του τοστ...θα σου προτεινα να δοκιμασετε κ αλλα ειδη ψωμιου,και να ζητησετε να σας το κοβουν αυτοι σε λεπτες φετες,εχουν και ψωμι τοστ πολλοι φουρνοι και ειναι φρεσκο και κομμενο σε φετες,ψαξε λιγο,και κοψε το ψωμι αυτο εφοσον δεν θελεις να το τρωει το παιδι ,ωστε να ξεσυνηθισει και να φαει το κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου τρώει φανατικά τοστ από νωρίς αλλά ποτέ δεν έδωσα τυποποιημένο.Γιατί να μην κάνεις τοστ με το ψωμάκι το κανονικό;Απλά το κόβεις σε πολύ λεπτές φετούλες και είναι μια χαρά!Ούτε για μας παίρνω εδώ και χρόνια γιατί μου φαινόταν σαν πλαστικό!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην νομιζετε οτι και το ψωμι απο το φουρνο ειναι "Αριστης ποιοτητας"

Πιαζονται πολλα παιχνιδια πισω απο την πλατη μας στο θεμα τροφων

 

Σιγουρα ομως ειναι καλυτερης ποιοτητας απο το ψωμι του τοστ!!

Ακομα καλυτερα αν ο φουρνος ειναι της γειτονιας.. Κ ακομα καλυτερα να το φτιαχνεις μονος σου το ψωμι..

Αλλα οπως και να εχει μακρια απο τα ετοιμα συσκευασμενα ψωμια

Link to comment
Share on other sites

το ψωμι του φουρνου ειναι πολυ καλυτερο, και πιο μεγαλες ειναι οι φετες και πιο φθηνο και χαλαει βρε κοριτσια μετα απο μερικες μερες, ξερενεται, μουχλιαζει οπως κανουν τα κανονικα ψωμια, τα τυποποιημενα δεν μου εχουν χαλασει ποτε ενω αντιθετα του φουρνου το εχω πεταξει γιατι δεν προλαβαμε να το φαμε και χαλασε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ψωμι του φουρνου ειναι πολυ καλυτερο, και πιο μεγαλες ειναι οι φετες και πιο φθηνο και χαλαει βρε κοριτσια μετα απο μερικες μερες, ξερενεται, μουχλιαζει οπως κανουν τα κανονικα ψωμια, τα τυποποιημενα δεν μου εχουν χαλασει ποτε ενω αντιθετα του φουρνου το εχω πεταξει γιατι δεν προλαβαμε να το φαμε και χαλασε

 

πραγματικα τα τυποποιημενα λες και δεν ξεραινονται..ποσα συντηρητικα πια εχουν μεσα!

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ ότι το ψωμί από το φούρνο είναι πιο "υγειινό", αλλά δεν μπορούμε να το φάμε όλο σε 2-3 μέρες και ξεραίνεται. Το συσκευασμένο ψωμί είναι μια λύση κ απλά επιδίωξα να πάρω ένα ψωμί που "τίμια" θα μου έλεγε ότι δεν έχει συντηρητικά και θα ίσχυε. δεν έγινε όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμι του φουρνου θα μπορουσατε να το βαλετε στην καταψυξη και να βγαζετε τις φετες που χρειαζεστε καθε φορα.Ετσι και φρεσκο θα μενει και δεν θα χαλαει σε τρεις μερες..

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

όχι ότι θα ξαναέπαιρνα αλλά τώρα διάβασα κι αυτό http://www.zougla.gr/blog/article/765416 που έχει και την απόφαση της επιτροπής ελέγχου επικοινωνίας http://www.see.gr/index.php?option=com_rubberdoc&view=doc&id=913&format=raw ότι και το γέυση 2 κ το χωριανό γράφουν ψευδός στη συσκευασία ότι δεν έχουν συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις χρόνο να φτιάξεις δικό σου? Ξέρω μια συνταγή για ψωμί του τόστ, και όπως είπαν παραπάνω το βάζεις στην κατάψυξη και παραμένει φρέσκο.

 

Για στείλε κ προς τα εδω

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμι του φουρνου θα μπορουσατε να το βαλετε στην καταψυξη και να βγαζετε τις φετες που χρειαζεστε καθε φορα.Ετσι και φρεσκο θα μενει και δεν θα χαλαει σε τρεις μερες..

 

Αυτό είναι & η καλύτερη λύση ...αυτό κάνουμε & εμείς!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Υλικά για δύο ψωμάκια:

1 κιλό αλεύρι, για όλες τις χρήσεις

3 κουταλάκια ξηρή μαγιά

2 κουταλάκια αλάτι

1 γεμάτη κουταλιά μέλι

4 κουταλιές βούτυρο μαλακό

2-3 κουταλιές γάλα για επάλειψη

 

Βάζουμε τα υλικά σε μια λεκάνη ή στον κάδο του μίξερ και ζυμώνουμε ή ανακατεύουμε προσθέτοντας νερό (όσο πάρει) μέχρι να προκύψει μια λεία και ελαστική ζύμη. Την κάνουμε σαν μπάλα, τη σκεπάζουμε με μια πετσέτα και αφήνουμε να φουσκώσει και να διπλασιαστεί σε όγκο. Στη συνέχεια ζυμώνουμε λίγο ακόμα και αφήνουμε και πάλι να φουσκώσει. Όταν διπλασιαστεί και πάλι σε όγκο, τη ζυμώνουμε και πάλι, τη χωρίζουμε σε δύο μέρη και σχηματίζουμε καρβελάκια. Τα βάζουμε σε μακρόστενες φόρμες (ή στο ταψί) και τα αφήνουμε να φουσκώσουν σκεπασμένα.

 

Τότε αλείφουμε καλά με το γάλα (για να γίνει μαλακή η κόρα) τρυπάμε σε 3 σημεία και ψήνουμε σε προθερμασμένο στους 200 βαθμούς φούρνο για 30 λεπτά και για άλλα 25-30 λεπτά στους 175. Είναι έτοιμο όταν χτυπώντας το κάτω μέρος του ψωμιού ακούγεται ένας κούφιος ήχος.

 

 

Θα κάνω μια δόση σήμερα κι εγώ. Αν ξέρετε καμιά συνταγή για ολικής πείτε μου, ή αν δοκιμάσετε να κάνετε ολικής αυτή την συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

και δε το ζεσταίνεις όταν το βγάζεις από την κατάψυξη?

ή το βγάζεις από πριν για αργότερα?

που ξέρεις ότι θα σου χρειαστεί?

υγειινό δε λέω αλλά όχι κ τόσο βολικό. το θέμα είναι να βρίσκουμε προιόντα που δε μας δουλεύουνε κι όχι να κάνουμε τους αστυνόμους σαίνηδες για μια φέτα ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω από το βιολογικό κατάστημα ψωμί του τοστ. Καθαρό ψωμί εννοείται αλλά με μικρή ημερομηνία λήξεως όπως είναι αναμενόμενο. Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στα αρτοποιεία δεν χρησιμοποιούνται συντηρητικά γι αυτό και το ψωμί χαλάει γρήγορα. Αυτό είναι το φυσιολογικό. Προσωπικά, παρατείνω τον χρόνο ζωής του τοστ απ τον φούρνο της γειτονιάς, τοποθετώντας το στο ψυγείο απ τη 2η μέρα αγοράς. Άλλωστε σε 4-5 μέρες το πολύ έχει φαγωθεί.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ζυμωνω με προζυμι οποτε εχω χρονο. τα διαστηματα που δεν προλαβαινω βαζω το προζυμι στην καταψυξη. νομιζω οτι ειναι ηπιο ασφαλης λυση αρκει να γινει συνηθεια στη νοικοκυρα. αν βαζεις και βιολογικο αλευρι δε, τι καλυτερο;

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

που χρόνος για ζύμωμα.

ερώτηση? γιατί να κάνουν μια τέτοια κίνηση με την ψευδή συσκευασία όμως? Μήπως θέλουν να το πουλάνε σε υψηλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα τα ψωμιά για τόστ έχουν συντηρητικά, και εννοείται ότι είμαστε σε θέση να κρίνουμε αν κάτι έχει συντηρητικά ή όχι... Μόνο να το φάς, σε πιάνει το στομάχι σου...

Ακόμα και του φούρνου κάτι έχουν, αλλά σίγουρα είναι πιο αυθεντικά από το ψωμί για τοστ. Δυστυχώς, το πρόβλημα είναι (όπως και με άλλες τροφές) ότι λόγω έλλειψης χρόνου, δεν γίνεται να τα παράγουμε μόνοι μας όλα, και έτσι επιλέγουμε αυτά με τα όσο το δυνατόν λιγότερα συντηρητικά, ή πρόσθετα. Αλλά το να πιστεύουμε ότι αγοράζουμε κάτι που είναι εντελώς καθαρό, είναι ψευδαίσθηση. Ακόμα και τα φρούτα, και τα λαχανικά κλπ κλπ.

Είναι σαν το "χωρίς ζάχαρη" στη συσκευασία των χυμών, που σιγά μη δεν έχει ζάχαρη...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...