Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορρυπαντικό για μωρά!!!


Recommended Posts

Kι εμένα με πιάνει βήχας με τη σκόνη από το Αρκάδι, αλλά όταν μυρίζω τα πλυμένα ρούχα είμαι ΟΚ. Επίσης το βάζω πάντα διαλυμένο με ρολέτα στον κάδο, σόδα στη θήκη του απορρυπαντικού και λευκό ξύδι στη θήκη του μαλακτικού.

Τί είναι η ρολέττα;

Και πλένεις τα ρούχα με ξύδι, σόδα και απορρυπαντικό;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 323
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η ρολέττα είναι αυτό το πλαστικό κυπελλάκι που έχουν μαζί τα υγρά απορρυπαντικά...ο δοσομετρητής.

Ααααααααααααα.... Ευχαριστώ!

Μεζούρα το έλεγα εγώ! :?

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα με πιάνει βήχας με τη σκόνη από το Αρκάδι, αλλά όταν μυρίζω τα πλυμένα ρούχα είμαι ΟΚ. Επίσης το βάζω πάντα διαλυμένο με ρολέτα στον κάδο, σόδα στη θήκη του απορρυπαντικού και λευκό ξύδι στη θήκη του μαλακτικού.

 

 

 

Που βρίσκεις λευκό ξύδι;

Είναι σαν το κανονικό;

Εγώ καμιά φορα βάζω κανονικό και ψάχνω χρόνια να βρω λευκό ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ράφι στα Σ/Μ που είναι και το κανονικό! Συνήθως δίπλα από τα balsamico :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

soevan Έχεις αρχίσει να ψήνεις για soap nuts. Μπορείς να μου στείλεις πμ για το πώς τα παραγγέλνεις κ.λ.π.;

Με αρκάδι σφουγγαρίζω και τα ξύλινα πατώματα και έχουν σταματήσει λίιιιγο να τρίζουν.

 

mirik-άκι μου

με κάθε επιφύλαξη.... γιατί απο ό,τι βλέπεις οι απόψεις διίστανται...

άλλοι είναι δυσαρεστημένοι και άλλοι σούπερ ευχαριστημένοι!

 

Για soap nuts θα βρεις στη λίστα στην υπογραφή μου

πολλέέές διευθύνσεις.

Κάποιες απο αυτες σου τα στέλνουν και με αντικαταβολή

(δηλ.δεν χρειάζεται απαραίτητα πιστωτική κάρτα)

Είδα οτι το www.euexia.gr χρεώνει μόνο έξοδα αποστολής και όχι έξοδα αντικαταβολής.

 

Για ψάξτε το να βρείτε το πιο φθηνό.

Εγώ τα παιρνω απο www.ecofamily.gr

γιατί εντός του Πειραιά δεν μου χρεώνει εξοδα αποστολής!

 

Που βρίσκεις λευκό ξύδι;

Είναι σαν το κανονικό;

Εγώ καμιά φορα βάζω κανονικό και ψάχνω χρόνια να βρω λευκό ξύδι.

 

Λευκό ξύδι οικονομικό (σε μπουκάλι του 1 λτ)

έχουν τα LIDL και τα DIA! :D

 

Το λευκό είναι καλύτερο

γιατι το κόκκινο μπορει να λεκιάσει τα ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε για τα soap nuts τα οποία δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλά τιθενται και πρακτικά θέματα... Αφού πας στο supermarket θα αγοράσεις... και αμα ξεμείνεις πετιέσαι και αγοραζεις

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.

Το λευκό ξύδι κ τη σόδα πως τα χρησιμοποιείτε κ γιατί?

 

Καλημέρα

το λευκό ξύδι το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού γιατί δρα ως φυσικό μαλακτικό για τα ρούχα.

Επίσης είναι και απολυμαντικό

Xρησιμοποιείται μόνο του ή σε συνδυασμό με κάποιο αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σου!

 

Την σόδα την βάζουμε στη θήκη του κυρίως απορρυπαντικού

ως φυσικό λευκαντικό και ως φυσικό αντιβακτηριδιακό.

Επίσης χρησιμοποιείται και αντί για τα calgonit κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

το λευκό ξύδι το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού γιατί δρα ως φυσικό μαλακτικό για τα ρούχα.

Επίσης είναι και απολυμαντικό

Xρησιμοποιείται μόνο του ή σε συνδυασμό με κάποιο αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σου!

 

Την σόδα την βάζουμε στη θήκη του κυρίως απορρυπαντικού

ως φυσικό λευκαντικό και ως φυσικό αντιβακτηριδιακό.

Επίσης χρησιμοποιείται και αντί για τα calgonit κλπ

Μαζί με τα απορρυπαντικά ή μόνα τους;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

όταν τα δοκιμάσεις να μου στείλεις σε παρακαλώ π.μ. και να γράψεις κι εδώ εντυπώσεις.

 

έχουμε κόλλημα με πατρίδα!

Οπωσδήποτε Σέβη μου!

Το καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ έχω κόλλημα με έναν πολύ συγκεκριμένο Καρδιτσιώτη!:lol:;)

 

 

κι εμένα καρδιτσιώτης ο άντρας....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

πολυ ωραιες οι ιδεες σας με τη σοδα κ το ξυδι!θα το δοκιμασω!

εγω πλενω τα ρουχα των μωρων (διδυμακια οποτε κ πολλα ρουχα!!!)ξεχωριστα απο τα δικα μας με αρκαδι.ειμαι πολυ ικανοποιημενη.ριχνω στον καδο κατευθειαν 3 κουταλιες της σουπας.μαλακτικο βαζω προδερμ.κ γω πλενω τα ρουχα ακομα κ αν δεν εχουν λερωθει.τους αλλαζω καθε μερα φορμακι ή ρουχαλακι κ τα βαζω για πλυσιμο.

βεβαια το αρκαδι το χρησιμοποιω κ για τα δικα μας ρουχα, πλενω πολυ κ στο χερι τα ρουχα των μωρων αλλα το χρησιμοποιω και για σφουγγαρισμα!!!

μια χαρα βολευτηκα δηλαδη με το αρκαδακι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια μόλις παρέλαβα και εγώ τους καρπούς πλυσίματος και ετοιμάζομαι για το πρώτο πλυντήριο αλλά έχω μια απορία.

Θα τους βάλω μαζί με τα ρουχα μέσα στο σακουλάκι τους, λογικά στο ξέβγαλμα θα πρέπει να τους αφαιρέσω γιατι διαφορετικά θα συνεχίσουν να βγάζουν σαπούνι σωστά?

Εσεις πως το κάνετε τους αφαιρείτε ή όχι? Γιατι εγώ έχω και ένα θεμα με την αλλέργια και δεν μπορώ τα υπολειμμάτα σαπουνιού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια μόλις παρέλαβα και εγώ τους καρπούς πλυσίματος και ετοιμάζομαι για το πρώτο πλυντήριο αλλά έχω μια απορία.

Θα τους βάλω μαζί με τα ρουχα μέσα στο σακουλάκι τους, λογικά στο ξέβγαλμα θα πρέπει να τους αφαιρέσω γιατι διαφορετικά θα συνεχίσουν να βγάζουν σαπούνι σωστά?

Εσεις πως το κάνετε τους αφαιρείτε ή όχι? Γιατι εγώ έχω και ένα θεμα με την αλλέργια και δεν μπορώ τα υπολειμμάτα σαπουνιού

 

Αυτη είναι πολυ σωστή απορία. και εγώ ετοιμαζομαι να τα παραγγείλω αλλά θα μου την εσπαγε αν έπρεπε να εχω το νου μου σε κάθε πλύση να πρέπει να τα αφαιρω στο ξεπλυμα:?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις παρέλαβα και εγώ τους καρπούς πλυσίματος και ετοιμάζομαι για το πρώτο πλυντήριο αλλά έχω μια απορία.

Θα τους βάλω μαζί με τα ρουχα μέσα στο σακουλάκι τους, λογικά στο ξέβγαλμα θα πρέπει να τους αφαιρέσω γιατι διαφορετικά θα συνεχίσουν να βγάζουν σαπούνι σωστά?

Εσεις πως το κάνετε τους αφαιρείτε ή όχι? Γιατι εγώ έχω και ένα θεμα με την αλλέργια και δεν μπορώ τα υπολειμμάτα σαπουνιού

 

θα βγάλεις το σακουλάκι όταν θα τελειώσει η πλύση, δεν αφήνουν κανένα υπολειμμα

 

Σωστά η σαπωνίνη απελευθερώνεται μόνο σε ζεστό νερό,οπότε δεν έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μπορω τη σοδα και το ξυδι να το χρησιμοποιησω σε συνδυασμο με οποιοδηποτε απορυππαντικο η μονο με το αρκαδι? Το αιθεριο ελαιο που εχω απο BODY SHOP ειναι καταλληλο?:shock:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το Baby Planet.Γεννάω αρχές Οκτώβρη και ετοιμάζομαι να πλύνω τα ρουχαλάκια της μικρής μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο?

[ANAME=Μπουμπούκα!!!][/ANAME]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το Baby Planet.Γεννάω αρχές Οκτώβρη και ετοιμάζομαι να πλύνω τα ρουχαλάκια της μικρής μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο?

 

To χρησιμοποίσα μετά τον 6ο μήνα. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα πράσινο σαπούνι σε σκόνη το οποίο είναι αρκετά πιο αγνό αλλά καθόλου πρακτικό. Σχετικά με το baby planet ευχαριστημένη είμαι σε γενικές γραμμές όμως του επίμονους λεκέδες (φρούτα, σάλτσες) δεν τους αφαιρεί οπότε έβαζα τοπικά planet για τα πιάτα. Καλώς να το δεχτείς το μωράκι σου!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...