Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aνεπαρκής πρόσληψη βάρους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Να που ήρθε και η σειρά μου να γράψω στο φορουμ, δυστυχώς όχι για καλό! Έχω το μωράκι μου 3 μηνών και δεν πήρε βάρος τον τελυταίο μήνα δηλαδή πήρε μόνο 300 γρ. Την θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή (μόνο για 2 βδομάδες έπαιρνε και συμπλήρωμα μετά από συμβουλή του νεογνολόγου του μαιευτηρίου, μετά μόνο δικό μου). Η παιδίατρος μας έγραψε καλλιέργεια ούρων να δει αν συμβαίνει τίποτα με κανένα μικρόβιο αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα! Είμαι πολύ στεναχωρημένη, το μωράκι μου τραβιόταν μόνο του από το στήθος, έδειχνε να χορταίνει.... τι έκανα λάθος;;;

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους Κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ναι 13,4 - 2,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι ταχύπνοια, κεχραμνιο (αντιβίωση πήρε προληπτικά όπως μας είπανε)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

11-8-2010 3400γρ

31-8-2010 4150γρ

13-9-2010 5100γρ

1-10-2010 5600γρ

29-10-2010 5900γρ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο

 

8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

κάθε τρίωρο που τρώει και αλλάζει πάνα είναι βρεγμένη άλλες φορές πολύ άλλες λίγο

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1 - 2

Mbddp2.png

 

UNc5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η πρόσληψη βάρους είναι πράγματι λίγη.

 

Θα πρέπει να περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

 

Το μωρό παίρνει πιπίλα; Αν ναι, πότε ξεκίνησε, πόσο συχνά και για πόση ώρα;

 

Μέχρι τότε, προσπάθησε αν μπορείς να αυξήσεις τους θηλασμούς ή/και τη διάρκεια των γευμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, σήμερα θα κάνουμε τις εξετάσεις.

Το μωρό παίρνει πιπίλα από την ώρα που γεννήθηκε γιατί ήταν στην θερμοκοιτίδα και ήταν ανήσυχη και την συνεχίσαμε στο σπίτι. Την κρατάει όταν θέλει να κοιμηθεί, μόλις την πάρει ο ύπνος την φτύνει.

Απο χτες προσπαθώ να μένειπαραπάνω στο στήθος αλλά πάλι τραβιέται, ίσως να δοκίμαζα πιο συχνούς θηλασμούς;

Mbddp2.png

 

UNc5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε σήμερα τις εξετάσεις τώρα περιμένουμε!

Να ρωτήσω κάτι, έχω μια αίσθηση πως το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά, είναι φυσιολογικό; Μπορεί να μην έχω πολύ γάλακαι γι αυτό να μην πήρε βάρος το μωρό;

Mbddp2.png

 

UNc5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε σήμερα τις εξετάσεις τώρα περιμένουμε!

Να ρωτήσω κάτι, έχω μια αίσθηση πως το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά, είναι φυσιολογικό; Μπορεί να μην έχω πολύ γάλακαι γι αυτό να μην πήρε βάρος το μωρό;

Καλησπέρα FilioPi,

Καλά αποτελέσματα εύχομαι από τις εξετάσεις του μωρού σου...Περαστικά του! Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την κόρη μου, δεν παίρνει βάρος. Είναι 3,5 μηνών και είναι 5.250, χειρότερα από το δικό σου το μωράκι! Η μία από τους τρεις γιατρούς που την πήγα συνέστησε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων για να δούμε για ουρολοίμωξη. Είναι δυνατόν να κάνει ουρολοίμωξη χωρίς πυρετό? Θηλάζω κι εγώ αποκλειστικά και φοβάμαι ότι δεν επαρκεί το γάλα μου. Ωστόσο κανένας δεν με συμβουλεύει τί να κάνω, ούτε καν οι παιδίατροι!!!!Αγλαΐα βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα FilioPi,

Καλά αποτελέσματα εύχομαι από τις εξετάσεις του μωρού σου...Περαστικά του! Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την κόρη μου, δεν παίρνει βάρος. Είναι 3,5 ετών και είναι 5.250, χειρότερα από το δικό σου το μωράκι! Η μία από τους τρεις γιατρούς που την πήγα συνέστησε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων για να δούμε για ουρολοίμωξη. Είναι δυνατόν να κάνει ουρολοίμωξη χωρίς πυρετό? Θηλάζω κι εγώ αποκλειστικά και φοβάμαι ότι δεν επαρκεί το γάλα μου. Ωστόσο κανένας δεν με συμβουλεύει τί να κάνω, ούτε καν οι παιδίατροι!!!!Αγλαΐα βοήθεια!

 

3,5 ετών????????????????????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς καλλιέργεια ούρων κάναμε αλλά μας είπε η παιδίατρος για κάποιο μικρόβιο, δεν ανέφερε συγκεκριμένο! Είπε όμως πως μπορεί να μην έχει συμπτώματα μόνο την ανεπαρκή πρόσληψη βάρους. Μέχρι τώρα έπαιρνε καλά η μικρούλα, αυτό το μήνα....

 

Τώρα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και να ξαναπάμε στη γιατρό υπομονή κάνω και προσπαθώ να την ταίζω πιο συχνά και πιο πολύ!

 

Το στήθος σου εσένα είναι το ίδιο πρησμένο με τις αρχές;;;

Mbddp2.png

 

UNc5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος σου εσένα είναι το ίδιο πρησμένο με τις αρχές;;;

 

Δεν είναι τόσο πρησμένο, το πρωί μπορώ να πω ότι είναι στα "πάνω" του μόνο....ίΜερικές φορές το βράδυ νομίζω ότι δεν έχω σταγόνα γάλα γιατί είναι σχεδόν "πλάκα"! Εντωμεταξύ αφού έγραψα χτες βράδυ στο φόρουμ με πονούσε το αριστερό μου στήθος και το ψηλάφησα και διαπίστωσα κάτι σαν γρομπαλάκια στην εξωτερική πλευρά του στήθους. Έβαλα ζεστή κομπρέσα μήπως και μαλάκωνε αλλά τίποτα. Και σήμερα το πρωί είναι στην ίδια κατάσταση...Λες να πετρώνει το γάλα μου????Αυτό μου έλειπε!

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσληψη βάρους είναι πράγματι λίγη.

 

Θα πρέπει να περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Το μωρό παίρνει πιπίλα; Αν ναι, πότε ξεκίνησε, πόσο συχνά και για πόση ώρα;

 

Μέχρι τότε, προσπάθησε αν μπορείς να αυξήσεις τους θηλασμούς ή/και τη διάρκεια των γευμάτων.

Aglaia επειδη οι ζυγισεις μας μοιαζουν με της FilioPi,ηθελα να σου ζητησω να δεις λιγο αν μπορεις το θεμα μου http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1757507#post1757507 και να μου πεις τη γνωμη σου,ευχαριστω!

FilioPi συγνωμη για την καταχρηση του χωρου σου:-P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...