Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπερδέυτηκα!! Χρειάζομαι βοήθεια


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι βοήθεια, δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα αυτά που υπάρχουν στο forum για τον θηλασμό, γιατί το μωράκι μου είναι 7 ημέρων και καταλαβαίνετε την κούραση και το "τρέξιμο" κατάφερα να θηλάσω μετά από κάποιες πολύ δύσκολες ημέρες, με ματωμένες θηλές πόνους κτλ, χρησιμοποιήσα ψευδοθηλές, θήλαστρο ηλεκτρικό, χειροκίνητο κτλ. τελικά τα βρήκαμε με την μπέμπα και θηλάζει απευθείας από το στήθος πονάω αρκετά αλλά είμαι πολύ περήφανη που τα κατάφερα ενώ της είχαν δώσει ξένο γάλα στην κλινική επειδή εγώ μάτωνα, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις,

 

α) πόση ώρα πρέπει να θηλάζω?

 

ο παιδίατρος είπε ελεύθερος θηλασμός, δηλαδή θα περιμένω να σταματήσει η μπέμπα?

 

2 μαίες μου είπαν 10 λεπτά σε κάθε στήθος

1 άλλη μου είπε 15 λεπτά..

1 άλλη κάτι άλλο!!! με έχουν μπερδέψει

 

β) θα θηλάζω μόνο από το ένα στήθος και την επόμενη φορά από το άλλο?

 

(μου το είπαν και αυτό!!)

ο Παιδίατρος είπε και από τα 2 και σε κάθε επόμενο θηλασμό θα ξεκινάω από αυτό που τελείωσα πριν.

 

γ) Χαμομήλι κάνει?

 

δ) Πιπίλα?

 

ε) Αφού φάει δυσκολεύται η μπέμπα να κοιμηθεί. Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γλυκειά μου καταρχήν να σου ζήσει το κοριτσακι σου.

Καταρχήν εισαι ακομα στην αρχη οποτε να σου πω εκ των προτερων οτι σε λιγο θα σου φαινεται τοσο φυσιολογικος ο θηλασμος οσο και το να ανεπνεεις.

Δεν υπαρχει χρόνος .Το μωρο θα καθορίσει το χρόνο .Και να ξερεις οτι δεν πινει γαλα συνεχεια οσο το εχεις στο στηθος σου αλλα το χρησιμοποιει και σαν πιπιλα κατι που φυσικα δεν ειναι κακο.

Καλό είναι να δειαζει πρωτα το ενα στήθος και να συνεχιζεις με το αλλο ή αν εχει σταματησει να τρωει οταν θα της ξαναδωσεις να ξεκινας με το αλλο στηθος.

Εφοσον θηλαζεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις χαμομηλι νερο ή οτιδήποτε αλλο.Το μωρακι σου παίρνει οτι χρειαζεται από το γαλα σου.

Οσο για πιπίλα δεν νομιζω οτι θα την παρει καν από τη στιγμή που εχει το στήθος σου, τουλάχιστον η κόρη μου ξεκινησε να την παιρνει οταν αρχισε να πίνει από το μπουκαλι.

Τωρα γιατι δυσκολευεται να κοιμηθει το μωρακι τι να πω???

Μπορεί να μην χορταίνει γιατι οπως σου ειπα δεν πινουν συνεχεια γαλα οποτε προτεινω να την αφηνεις λιγο και να της ξαναδινεις το στηθος σου.

Δεν υπάρχει σωστο και λαθος στο θηλασμο κατα την γνωμη μου.

Να εισαι σιγουρη οτι θα βρεις τον τροπο απλα μην αγχωνεσαι ,ηρεμησε και οσο παραλογο και αν ακουγεται ασε το μικρουλη σου να σε καθοδηγησει .

απολαυσε το είναι από τις ωραιοτερες περιοδους της μητρότητας.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την άμεση απάντηση, και εσένα να σου ζήσει η κούκλα σου. Είχα πελαγώσει τις πρώτες ημέρες κάθε ημέρα και καλύτερα όμως, μακάρι να γίνει τόσο εύκολο όσο το περιγράφεις, μου δίνεις κουράγιο γιατί στην αρχή κάθε θηλασμού, από τον πόνο κλαίω μετά είναι λιγότερος ο πόνος..υποφερτός, έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα ίσως γι' αυτό να πονάω τόσο πολύ. Δεν θα σταματήσω όμως την προσπάθεια μέχρι να τα καταφέρω μόλις ξυπνήσει θα την αφήσω όσο εκείνη θέλει και θα δούμε ίσως να είναι από την πείνα και γι'αυτό να μην μπορεί να κοιμηθεί.

 

Υπάρχει κάτι που δεν πρέπει ή κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να τρώω?

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρη οτι θα γινει πολύ απλό και τοσο φυσιολογικο οπως και πρεπει να ειναι.

Για την διατροφή εγω δεν αλλαξα κατι.Βεβαια καλο ειναι να αποφευγεις τα καφτερα και συμβουλή μου να πίνεις πολύ νερό.Εγω είχα ενα μπουκαλάκι και επινα ακομα και την ωρα που θηλαζα, βεβαια ο θηλασμός μου προκαλούσε δίψα ισως να συμβαίνει και σε σενα.

 

Για τις θηλές που είνια ευαισθητες υπαρχει αλοιφή που μπορείς να βαζεις και βοηθαει πολύ.Εγω δεν ειχα μεγαλο προβλημα ευαισθησιας αλλα παρόλα αυτά τη χρησιμοποιησα και καποιες φορες που ειχαν πληγωθει με βοηθησε πολύ.Δεν θυμαμαι πως τη λενε αλλα σιγουρα μπορει να σου την πει ο γιατρός.

Επίσης το πλύσιμο πριν και μετα το θηλασμό που βεβαια ειναι και απαραίτητο βοηθαει.

Ευχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα τα προβληματακια αυτα και να το απολαυσεις καρδουλα μου.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ακατι ακομα που ξεχασα να σου πω. Οταν θηλαζει φροντισε να εχει το μωρό στο στομα οχι μονο την θηλή σου (αυτό την πληγωνει πολύ) αλλα ολη την περιοχη γυρω απο την θηλη σου.Ελπιζω να εγινα κατανοητη.

Και επίσης μην βγαζεις απότομα το μωρό από το στηθος οταν σταματαει να θηλαζει.

Πιεσε λιγο το στηθος με τα δυο σου δαχτυλα για να απελευθερωθει απο το στομα του μωρου απαλα.

Και τελος καλό είναι να εναλασεις τις στασεις που θηλαζεις ετσι πληγωνονται λιγοτερο οι θηλες.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

Να σου ζησει η μικρουλα σου!

Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε κλαιει!

Ειναι πολυ νωρις ακομη για να του βαζεις χρονικα ορια!

Nα ακολουθεις το προγραμμα θηλασμου ανα στηθος και αν βλεπεις οτι η μικρη σου ζοριζεται και θελει παραπανω να αλλαζεις στηθος.

Για της θηλες σου να παρεις μια αλοιφη λανολινης απο το φαρμακειοπ που κανει θαυματα.Ειναι εντελως αβλαβης και μπορεις να βαζεις το μωρο να τρωει χωρις να ξεπλενεσαι.

Kαλο θα ηταν γενικα να μην ξεπλενεις το στηθος σου μετα το θηλασμο γιατι το γαλατακι σου βοηθαει στην επουλωση των πληγων.

Προσπαθησε οσο μπορεις να αφηνεις της θηλες σου να αεριζονται γιατι συνηθως με τα επιθεματα μενουν υγρες και ανοιγουν πιο ευκολα.

Ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα και να μην κοιτας ποτε το ρολοι...

Σαυτη τη φαση μπορει να θηλαζεις 23 ωρες το 24ωρο.Ειναι εντελως φυσιολογικο...

Αν νιωθεις κουρασμενη μπορεις να θηλαζεις τα βραδια στην ξαπλωτη σταση για να κοιμασαι κιολας!

Ευχομαι να σου πανε ολα τελεια!

Ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει....

 

Απλώς για να επιβεβαιώσω/ενισχύσω αυτά που είπαν οι προηγούμενες κοπέλες...

- Το μωρό το αφήνεις όση ώρα θέλει στο ένα στήθος, το βοηθάς να ρευτεί και μετά στο άλλο στήθος, όσο θέλει.. ( το 10λεπτο που σου είπαν είναι πεπαλαιωμένη γνώση για πολλούς λόγους. Μόνο πρόβλημα θα σου δημιουτγήσει μία τέτοια τακτική)

- Χαμομήλι δεν χρειάζεται. Η φύση ξέρει καλύτερα, ότι θέλει το μωρό σου το παράγει το στήθος σου.

- Πιπίλα τις πρώτες 40 μέρες, μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός καλύτερα μην του δώσεις, για τον φόβο της σύγχισης θηλών.

_ Ο πόνος θα περάσει σε λίγες μέρρες, υπομονή. Πάρε και την κρέμα λανολίνης, είναι πολύ καλή.

- Αν χρειαστείς θήλαστρο νοίκιασε νοσοκομειακό, μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, τουλάχιστον δηλαδή τις πρώτες 40 μέρες. Διαφορετικά μπορεί να μειωθεί η παραγωγή

 

Εμένα εκτός από το forum με βοήθησε και αυτό http://www.thilasmos.gr/ και επίσης το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση"

 

Καλή επιτυχία...

 

ΥΓ. Κάνε λίγο υπομονή. Στην αρχή είναι δύσκολα, αλλά σου υποσχομαι έρχονται στιγμές που θα το απολαμβάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Την άφησα να θηλάσει όσο ήθελε 40 λεπτά περίπου (αιώνας μου φάνηκε), ρεύτηκε την έβαλα για ύπνο και ξύπνησε κλαίγοντας, την θήλασα πάλι μέχρι που την πήρε ο ύπνος μάλλον ήθελε και άλλο. Ο πόνος είναι απίστευτος αλλά κάνω υπομονή, μου δίνεται όλες πολύ κουράγιο που μου λέτε ότι θα το απολαμβάνω κιόλας!!! Την πήρα και την κρέμα που μου είπατε, μου την έφεραν πριν από λίγο, είναι αρκετά ανακουφιστική.

Link to comment
Share on other sites

α) πόση ώρα πρέπει να θηλάζω?

 

Δεν υπάρχει όριο.

 

β) θα θηλάζω μόνο από το ένα στήθος και την επόμενη φορά από το άλλο?

 

(μου το είπαν και αυτό!!)

ο Παιδίατρος είπε και από τα 2 και σε κάθε επόμενο θηλασμό θα ξεκινάω από αυτό που τελείωσα πριν.

Αυτό που σου είπε ο παιδίατρος. Το ένα στήθος τη φορά είναι για τις μητέρες που έχουν υπερπαραγωγή.

 

γ) Χαμομήλι κάνει?

όχι

 

δ) Πιπίλα?

όχι μέχρι τουλάχιστον τις 40 μέρες

 

ε) Αφού φάει δυσκολεύται η μπέμπα να κοιμηθεί. Κάνω κάτι λάθος?

Μπορεί να χρειάζεται ρέψιμο. Να τη σηκώνεις να ρευτεί και ενδιάμεσα, πριν αλλάξει στήθος.

 

Για να βεβαιωθείς ότι το μωρό τρέφεται ικανοποιητικά πρέπει να μετράς 6-8 βρεγμένες πάνες το 24ωρο και 3-4 ικανοποιητικές κενώσεις.

 

Νομίζω ότι το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος και γι αυτό πονάς. Όταν ένα μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος ίσως να μην τρέφεται επαρκώς γι αυτό θα πρέπει να μετράς κάθε μέρα τις πάνες και θα πρέπει να ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα μέχρι να βεβαιωθείς ότι τρέφεται ικανοποιητικά.

 

Αν η κατάσταση με τον πόνο δεν βελτιώνεται θα πρέπει να σε δει κάποιος επαγγελματίας σύμβουλος θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, για να μην καταλαβαίνω τον χρόνο που πέρνάει και να μην μου φαινεται αιώνιος ο θηλασμός επαιρνα περιοδικά και διάβαζα... Και τώρα που θηλάζω γράφω αυτο.:D Να δεις που πλέον κάνει κάποιους 5-10λεπτους θηλασμους μερικές φορες στη διαρκεια της ημέρας και μου κακοφαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, πιστεύω ότι θα τα καταφέρω, διάβασα και το site http://www.thilasmos.gr μόλις κοιμάται η μικρή μου, τρέχω στο pc για να μάθω ότι μπορώ. 1 ημέρα διαφορά έχουν τα μωρά μας με την magda 30...

Magda30 σε καταλαβαίνω περνάμε ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μικρο σου !!Oχι δεν ειναι !!!! Ο θηλασμος εχει μια αρχη 24ωρος ελευθερος ανεμποδιστος θηλασμος , οποτε θελει το μικρο και οσο θελει . Μεγαλωνοντας θα φτιαξει το προγραμμα μαγικα και ουτε που θα θυμασαι τις δυσκολιες που περνας τωρα . Το λεω απο προσωπικη εμπειρια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσιολογικοτατο και 1 και 2 και 3 και 23 ωρες το 24ωρο.Στην αρχη και 'γω νομιζα οτι δεν θα ξεκολλησει ποτε απο το στηθος το μωρο μου,αλλα θα δεις οτι αργοτερα σρωνουν τα πραγματα προς το καλυτερο.

Υπομονη και κουραγιο,ο καθε θηλασμος μετραει,εγω στην αρχη ειχα βαλει στοχο το 40ημερο μετα το τριμηνο μετα το εξαμηνο,τωρα παμε για το χρονο.

Εμενα με βοηθησε παρα πολυ και το βιβλιο της Πατσουρου ''θηλασμος μια υπεροχη σχεση'',αν δεν το'χεις, παρτο ,δεν θα το μετανοιωσεις.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ . ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ .ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΟΜΟΥΝ 90 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΜΑΖΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .ΑΝ ΠΟΝΑΣ ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΨΕΥΤΟΘΗΛΕΣ .ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΕΣ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

line_flow_rose_beg_39_time_1236744000_text_d0d1c9c3cac9d0c5d3d3c120ccc1d3.gif
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι..

.

Καμια φορα οταν ξυπναει και κλαιει μπορει να το ενοχλει κατι αλλο. Δοκιμασε πρωτα να του αλλαξεις πλευρο πριν το σηκώσεις, αν δεν ηρεμλησει σηκωσέ το μήπως ρευτεί (η δικιά μου εχει ρευτεί ξανα και 2ώρες μετά) και αν όλα αυτά δεν το ανακουφίσουν τότε προχώρα σε άλλαγμα/τάισμα.

 

Ειδικά όμως το άλλαγμα πλευρού όταν το ανακάλυψα μου έκανε τρομερή εντύπωση. Είναι όμως λογικό... Πιάνονται και δεν μπορούν να γυρίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

εμένα ο μικρός μου είναι τώρα 17 μηνών,

όταν γέννησα είχα πελαγώσει και το forum αυτό ήταν μία μεγάλη βοήθεια, ειδικά η aglaia, για τον θηλασμό (αν θέλεις να διαβάσεις τι απορίες είχα και τι μου έγραφαν μήπως σε βοηθήσει)

είχα απορίες για την διάρκεια θηλασμού, από ποια μεριά κάθε φορά, γιατί δεν κοιμάται κλπ

από συζητήσεις και προσωπική εμπειρία κατέληξα στο συμπέρασμα ότι άλλα μωρά είναι πιο φαγανά, άλλα κοιμούνται εύκολα άλλα όχι, άλλα έχουν έντονα πονάκια, άλλα κάθονται ήσυχα στο ριλάξ τους ενώ άλλα θέλουν συνεχώς απασχόληση κλπ

αυτό που μου φαινόταν πολύ περίεργο (και στους γύρω) και είχα αμφιβολίες όλο το διάστημα είναι το πόσο πολύ ώρα καθόταν στο στήθος, το οποίο εξαρτάται από το παιδί, και αν κάποιος δεν είχε την αντίστοιχη εμπειρία δεν μπορεί να το καταλάβει

οι περισσότερες γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που συζήτησα είχαν θηλάσει περίπου δύο μήνες γιατί προφανώς είχαν τις ίδιες αμφιβολίες και κατέφευγαν στο ξένο γάλα, που σε κάποια πρακτικά θέματα μπορεί να είναι μεγαλύτερη ευκολία

πελάγωσα γιατί ο δικός μου ήταν πολύ ανήσυχος, δεν κοιμόταν και πολλά τα απέδιδα ότι κάτι δεν κάνω καλά στον θηλασμό

βέβαια όλα τα καταλαβαίνεις εκ των υστέρων και πέρνουν τον δρόμο τους και η κάθε φάση είναι μοναδική και προσαρμοζόμαστε

τελικά θήλασα για 8 μήνες και μετά ο ίδιος ο μικρός που δεν ξεκολλούσε από πάνω μου όλο αυτό το διάστημα αποφάσισε να σταματήσει

ειναι πολύ γερός και υγιείς, δεν έχει αρρωστήσει καθόλου και αυτό το αποδίδω και στον θηλασμό, που είναι το σημαντικότερο

για όσο διάστημα και να τα καταφέρεις μικρό ή μεγάλο είναι καλά

lIvbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...