Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η εγκυμοσυνη και διαφορες με την 1η (κοιλιά-κιλά κλπ)


Recommended Posts

:D

 

μανουλες καλησπερα,

 

ειμαι καινουργια σχετικα εδω και ζητω συγνωμη προκαταβολικως εαν κανω κατι λαθος.

 

ειμαι εγκυος στο δευτερο μωρακι μου στην 14 εβδομαδα και θα ηθελα οσες το εχουν π[ερασει αυτο να μου πουν ποτε το νιωθουμε μεσα μας και ολα τα σχετικα γιατι για μενα η δευτερη φορα ειναι σαν πρωτη....

 

μαλλον καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη...

 

Σας ευχαριστω πολυ

 

χρυσα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Chryssa

Είμαι στην 30η εβδομάδα στο 2ο παιδάκι μου και αυτή η εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική απο την πρώτη...!

Στην κόρη μου είχα ζαλάδες εμετούς μόνο στο 1ο τρίμηνο, αιματοκρίτη εντελώς χάλια και πήρα 22 κιλά!!

 

Τώρα -έχω αγοράκι- έχω ακόμα ζαλάδες και εμετούς, ο αιματοκρίτης είναι σε καλά -για εμένα- επίπεδα και έχω πάρει μονο 10 κιλά (δεν έχω και πολύ όρεξη για φαγητό εδώ που τα λέμε)....

 

Εχω τεράστια κοιλιά και τον μπέμπη τον αισθάνομαι και στην παραμικρή κίνησή του -αμα είναι ήρεμος ανησυχώ :roll: - ενώ στην κόρη μου ήμουν στον μήνα μου και με περνάγανε για 6 ζόρι 7 μηνών!

 

Γενικά όλα μου φαίνονται διαφορετικά.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη και η διαφορα μεταξυ τους μερα με νυχτα.....εστω που ειναι το ιδιο φυλο :!: ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι για να νιωθω τοσο διαφορετικα πρεπει να εχω κοριτσακι τελικα μπεμπης παλι :D

στο γιο μου ημουν γεματη ενεργεια καθολου εμετους και φανηκα στον 7ο μηνα (α και τον ενιωσα στις 16 εβδομαδες).

Τωρα ειχα φοβερες αδιαθεσιες,ειχα ηδη φουσκωσει απο τον δευτερο μηνα και σε αυτη τη φαση μοιαζω ετοιμογενη,παραπανω κιλα και τον ενιωσα πολυ αργοτερα στις 20 βδομαδες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ στην κόρη μου πήρα 26 κιλά οι εμετοί κράτησαν 4 εβδομάδες και δεν είχα ζαλάδες κτλ.

Πεινούσα συνεχώς, κοιλιά αρκετά μεγάλη, ενώ τώρα δεν ξέρω ακόμη αν είναι αγόρι ή κορίτσι αλλά με έχει ταράξει.

Απο την 6η εβδομάδα και μέχρι και χτές 17η εβδομάδα έχω απίστευτους εμετούς, τρομερή αδιαθεσία, ζαλίζομαι.

Δεν πεινάω και έχω πάρει 2 κιλά.

Τα χάλια μου τώρα.

 

Σε καμία περίπτωση η μία εγκυμοσύνη δεν μοιάζει με την άλλη.

 

Εσύ έχεις εμετούς, απο κέφια πως πάμε?

Link to comment
Share on other sites

.. ίδια εγκυμοσύνη με την πρώτη .. :?

ζαλάδες .. εμετοί .. χάλια διάθεση .. αναγούλες ..

στην πρώτη μου έχασα στο τέλος 12 κιλά ενώ σε αυτήν μέχρι στιγμής έχω χάσει 10-11 κιλά οπότε θα σας πώ στο τέλος πόσα έχασα συνολικά (και πόσα θα πάρω πίσω :lol::lol::lol: ) ..

η μόνη διαφορά είναι ότι σε αυτή ο μικρός έχει κάτσει πιο χαμηλά, και κουνιέται απίστευτα!!! .. αφού οι κοιλιακοί μου με έχουν πεθάνει απο τις κλωτσιές .. ούτε να βήξω ή να φταρνιστώ δεν μπορώ .. :cry:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Νιωθω τελειως διαφορετικη σε αυτην την εγκυμοσυνη. διαθεση μηδενικη,συνεχεια ολο κατι εχω,παρολο που ειμαι στον 4 οπου λενε στο δευτερο τριμηνο "πετας". Το μονο καλο ειναι οτι εχω παρει μονο 1,5 κιλο ενω στον γιο μου ημουν σαν αεροστατο απο τα κιλα και απο το πρηξιμο....

 

Η κοιλια δε τωρα ειναι σαν πεπονακι..... Μονο τα πρωινα νιωθω καπως ξεφουσκωτη αλλα μεχρι να πιω ενα ποτηρι νερο...

 

Τι να πω ρε κοριτσια, δεν ξερω......

Link to comment
Share on other sites

Απλά να το απολαύσεις! Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ακόμη και στην ίδια γυναίκα. Προσωπικά είναι η 4η μου εγκυμοσύνη και μόνο η 1η προχώρησε που έχω έναν γιο (και εγώ σαν μπαλόνι ήμουν, πήρα 44 κιλά και τον έβλεπα να γυρνάει, να κουνιέται λες και ήταν εκτός κοιλιάς), στο 2ο (κοριτσάκι που παλλινδρόμησε) είχα ήρεμη εγκυμοσύνη μέχρι τον 3ο εκτός από κάτι περίεργες ανακατωσούρες τα πρωϊνά. Το 3ο ήταν αποβολή 1,5 μηνών άρα δεν πρόλαβα να νοιώσω κάτι. Στην 4η τώρα που έχω δίδυμα, είμαι περισσότερο κουρασμένη και νοιώθω ότι σέρνομαι παρόλο που είμαι μόνο +6 κιλά. Κατά τα άλλα ούτε εμετούς ούτε τίποτα.

Μην σε αγχώνει λοιπόν η διαφορά από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη γιατί σκέψου το αλλιώς ούτε εμείς είμαστε ολόιδιοι με τα αδέρφια μας :wink:

Καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

είμαι στην δευτερη εγκυμοσύνη μου και προς το παρών είμαι το ίδιο χάλια με την πρώτη, εμετοί.ταλαιπωρία,ζαλάδες,δεν μπορώ να σταθώ. Είμαι στη 10η εβδομάδα και είμαι κουρέλι. Πειτε μου σας παρακαλώ απο την εμπειρία σας και η Μαρία Στυλιανάκη απο τις γνώσεις της τι γίνεται συνήθως?? η δεύτερη εγκυμοσύνη είναι συνήθως καλύτερη?

 

ειμαι πολύ απογοητευμένη δεν μπορω να φροντίσω καθόλου το πρώτο μου παιδάκι που είναι 2 ετών.

Link to comment
Share on other sites

πως σε καταλαβαίνω!! Και εγώ είμαι στην 8 βδομάδα και ενώ όλοι μου λέγαν ότι η 2 εγκυμοσύνη δεν έχει καμία σχέση με την πρώτη έχω τα ίδια αποτελέσματα. Εμετούς συνέχεια ένα κουρέλι όπως λες και εσύ. Τον μικρό μου το έχω αφήσει κυριολεκτικά στον πατέρα του. και μένα είναι 2 1/2 χρονών..Κουράγιο μας....

Link to comment
Share on other sites

εγω διανυω τη δευτερη και μεχρι στιγμης μονο λιγη ατονια και κατι ζαλαδες εχω νιωσει.

Στην πρωτη οι εμετοι διηρκησαν εως τον 7ο και οι καουρες σαν αρχισαν δεν τελειωσαν ποτέ.

Αυτη η εγκυμοσυνη μου δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα και οι δυο ηταν το ιδιο ευκολες. Στην δευτερη ειχα λιγοτερους πονους στη μεση μια και ειχα εξασκηθει στη αρση βαρων.. Ειναι θεμα οργανισμου φανταζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΡΩΤΗ μου εγκυμοσυνη ηταν ενα παιχνιδι και κυριολεκτω σε αυτο...

στην 2 ειμαι σε αθλια κατασταση ...εχω νοσηλευτει και καποιες μερες στο νοσοκομειο..

καο ο δικος μου γιος ειναι παρατημενος στην γιαγια του και στον πατερα του..δεν μπορω να τον φροντισω..

η ψυχολογια μου χαλια και παρακαλαω μονο για ενα υγιες μωρο...(και να περασουν γρηγορα οι μηνες)

Link to comment
Share on other sites

εμενα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη αν εξαιρεσεις τους πρωινους εμετους που ειχα το 1ο τριμνο.τωρα ειμαι ακομη καλυτερα εκτος απο κανα 3 φορες που εκανα εμετο...ειναι σαν να μην ειμαι εγκυος...μωρε καμια φορα λεω απο μεσα μου μακαρι να ειχα κανα συμπτωματακι παραπανω γιατι απο βοηθεια μηδεν τα κανω ολα οπως και πριν....:(

ας πανε ολα καλΑ γερα μωρα να εχουμε μονο.....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω διανυω τη δευτερη και μεχρι στιγμης μονο λιγη ατονια και κατι ζαλαδες εχω νιωσει.

Στην πρωτη οι εμετοι διηρκησαν εως τον 7ο και οι καουρες σαν αρχισαν δεν τελειωσαν ποτέ.

Αυτη η εγκυμοσυνη μου δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη.

 

είναι διαφορετικό το φύλο του παιδιού σε αυτή την εγκυμοσύνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 3 εγκυμοσύνη και ενώ λένε πως κάθε φορά είναι διαφορετική εγώ έχω πιάσει 3 στα 3. Έχω ναυτίες εμετούς κτλ όλη μέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα και 'ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ' ! Η πρώτη μου κόρη γεννηθηκε το 2008 και η δεύτερη το 2009, όπως καταλαβαίνετε έχω και πολλές αλλαγές πάνας που χειροτερεύουν την κατάσταση. Με ενοχλεί ακόμα και η μυρωδιά του μαγειρέμματος! Υπομονή όμως, αν είναι όπως και οι άλλες μου εγκυμοσύνες σε 2-3 εβδομάδες θα απαλλαγώ από όλα αυτά! καλη συνέχεια!:oops:

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτη και δευτερη τα ιδια και χειροτερα...υπερεμεση μεχρι τον 5 μηνα αντι να βαζω κιλα εχανα...τωρα στη δευτερη μπηκα και νοσοκομειο να συνελθω καπου στην 10η βδομαδα...οι εμετοι ακομη που και που οπως και στη πρωτη υπαρχουν...τωρα απλα εχω πιο πολυ κουραση στο τελος και πολλες τυψεις που δε μπορω να φροντισω τη μεγαλη οπως πρεπει να την κανω μπανιο να τη σηκωνω να παιζουμε και ολα αυτα...επειδη εχω και πονους απο τον 8ο μηνα χαμηλα ειμαι γενικα πιο ξαπλα και προσπαθω τουλαχιστον αφου δε μπορω να καθομαι κατω μαζι της να παιζουμε να φερνει τα παιχνιδια της στο καναπε που ειμαι ξαπλα και να παιζουμε ή να διαβασουμε....υπομονη και σν εχεις καποιον να σε βοηθαει εκμεταλλευσου οσο γινεται...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγω στην πρωτη δεν ειχα ουτε εμετους ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα.αμα δε κλωτσουσε κ το μωρο θα ξεχνουσα οτι ημουν εγκυος.στην 2η εκανα ως 4 μηνων καθε μερα εμετους ως κ 4 φορες τη μερα!αναγουλες ειχα ολη μερα!αυτο που ξερω ειναι συνηθως οτι η 2η γεννα ειναι πιο ευκολη κ οχι η 2η εγκυμοσυνη η οποια μπορει να ειναι κ πιο δυσκολη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 2Η ΦΟΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 10Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 5Η ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΕΣ . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΑΓΟΥΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ.ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΑΔΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ .ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗ .ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑΥΤΙΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ? ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μία από τα ίδια και στη 2η εγκυμοσύνη. Αναγούλες και ζαλάδες, εξάντληση τρομερή, τουλάχιστον χωρίς εμετούς. Στην πρώτη εγκυμοσύνη αυτά σταμάτησαν στον 4ο μήνα. Τώρα δεν ξέρω, θα το διαπιστώσω όταν φτάσω εκεί. Απλώς τώρα έχω πολύ λιγότερες ευκαιρίες να ξεκουράζομαι γιατί έχω και ένα πιτσιποπάκι που όλο θέλει "μαμάκι αγκιίτσα", οπότε από άρση βαρών... άλλο τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια επίπεδα... Οι εμετοί ήταν το ίδιο έντονοι και συχνοί και νομίζω ότι άρχισαν και λίγο νωρίτερα σε σχέση με την πρώτη φορά. Η μόνη διαφοροποίηση ήταν οι πόνοι στη μέση. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα η έση, αλλά έχω πιο έντονους πόνους στη λεκάνη (ίσως λόγω θέσης μωρού).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εμένα πλέον έχουν σπάσει τα νεύρα μου, εκτός απο εμετούς, πλέον με τα primperan έχουν μειωθεί αρκετά βέβαια (απο 15 σε 2-3) εχω πολλά σάλια, που δυστυχώς στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έφτασαν σχεδόν μέχρι το τέλος. Μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε δυστυχώς και όσες είμαστε τυχερές και έχουμε κάποιον να μας φροντίζει τουλάχιστον απαλύνει την ταλαιπωρία μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

μια καλη πρωτη εγκυμοσυνη, σημαινει οτι θα ακολουθησει πιθανοτατα και μια δευτερη καλη?

 

με τον φοβο, αυτα που θα ακουσω να μη μου αρεσουν λεω να συγκρινουμε τις εγκυμοσυνες μας μεταξυ τους..

στον αληταμπουρα μου πηγαν ολα καλα, (με εξαιρεση την καισαρικη στο τελος). λιγες ναυτιες που κοπηκαν μαχαιρι την 14η εβδομαδα, και μετα τα κλασικα. λιγο η μεση και η πλατη απο το βαρος, τραβηγματακια χαμηλα, κουραση και συναισθηματικες αλλαγες.. αλλα νιωθω πολυ τυχερη για την εγκυμοσυνη μου..

τωρα που χτυπησε την πορτα το δευτερο κατι μου λεει οτι δε θα πανε ολα τοσο καλα..

ο γιατρος μου(ισως και για να με καθησυχασει) μου ειπε οτι στατιστικα οι εγυμοσυνες δεν διαφερουν δραματικα.. αληθευει? τις εμπειριες σας παρακαλω..:confused:

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο μου εγκυμοσύνες ήταν πολύ καλές.

Στον μικρό μου είχα λίγα ροζ υγρά στην αρχή χωρίς όμως κανένα άλλο σύμπτωμα και στη μπουμπού μου είχα κάτι ανεπαίσθητες ναυτίες στην αρχή.

Κατά τα άλλα δεν είχα τίποτα άλλο,ούτε πόνους ούτε πρηξίματα,όλα μια χαρά μέχρι τέλος.

Και οι περισσότερες κοπέλες που ξέρω σχεδόν ίδιες μεταξύ τους εγκυμοσύνες είχαν.

Οπότε μην αγχώνεσαι...με το καλό σου εύχομαι και με έναν πόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια έχω πανικοβληθεί. Είμαι 10εβδομάδων, γύρισα από τις διακοπές κι έχω βάλει 3,5 κιλά!!!! Δε λέω ... έτρωγα (πεινάω συνέχεια) ... αλλά στο πρώτο μου παιδί δεν είχα πάρει κανένα κιλό στο πρώτο τρίμηνο και θυμάμαι ότι στο τελευταίο τρίμηνο έβαζα με τέτοιους ρυθμούς που τελικά πήρα 14κιλά!!!!

Τώρα έχω πανικοβληθεί ... φοβάμαι ότι θα πάρω πάρα πολλά αν ξεκίνησα έτσι. Επίσης η κοιλιά μου έχει φουσκώσει σα να είμαι 5μηνών. Στη 2η εγκυμοσύνη μπαίνουν πιο εύκολα τα κιλά? Υπάρχει τρόπος να το μαζέψω τώρα ή πρέπει να το πάρω απόφαση και να κάνω δίαιτα μετά?

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα απίστευτα να τα χάσω ... 4 κιλά τα κουβαλούσα μέχρι πρόσφατα!!!!!

 

Τι να κάνω????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ....1η εγκυμοσυνη....25 κιλα!

2η εγκυμοσυνη....9 κιλα!:shock:

3η εγκυμοσυνη μεχρι τωρα 13 κιλα!κοντευω τα 62:rolleyes:

μεχρι τωρα ειχα παθει κριση.λιμοκτονουσα ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ !ενιωθα οτι θα λιποθυμισω απο την πεινα!ετρωγα λες κ εκανα διαιτα προ εγκυμοσυνης!ενα δειγμα θα σου δωσω

πρωι δημητριακα με γαλα η φετα με μαρμελαδα κ γαλα

ενδιαμεσα φρουτο

μεσημερι φαγητο μιση μεριδα οχι κανονικη

απογευμα φρουτο

βραδυ σαλατα

ΨΩΜΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

κ εμπαιναν τα κιλα!ειναι δυνατον????εναμισι μηνα ξερνουσα 7 φορες τη μερα κ εβαλα 3 κιλα!!!!κ εδω κ μια βδομαδα λεω αι σιχτιρ !εγω πεθαινω της πεινας κ βαζω τα κιλα με τη σεσουλα?θα το ευχαριστηθω!κ σαβουρωνω!ουτε καν ζυγιζομαι πλεον.αληθεια!ανεβαινα στη ζυγαρια καθε πρωι κ παντα παραπανω εδειχνε!ελεοοοοοοος!!!

σε 8 βδομαδες το παρα πολυ γενναω.ε ας σαβουρωσω οτι προλαβαινω γιατι μεχρι τωρα παιρνουσα κατοχη!αν δεν επαιρνα τοσο ευκολα θα το συνεχιζα αλλα οχι να τρεμω απο την πεινα κ να εχω ριγη κ να βαζω κιλα με το τσουβαλι!ε οχι!θα τρωω!!!:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...