Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πισινα


Recommended Posts

Ποσο ασφαλη θεωρειτε για μια εγκυουλα να πηγαινει στη πισινα ως ενας τροπος ασκησης και χαλαρωσης?

εχει παει καμια κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? ειχε κανενα προβλημα? το συστηνετε?

 

εμενα στο γυμναστηριο μου εχουν πισινα, και φαινεται παρα πολυ καθαρη, οπως ολο το γυμναστηριο αλλα γενικα φοβαμαι με τα μικροβια παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι επιτρέπεται. Ένας φίλος, γιατρός, άλλης όμως ειδικότητας μου είπε να το αποφύγουμε μήπως και κολήσω καμία ουρολήμωξη! Εγώ συνεχίζω πάντως. Λες να κάνω βλακεία????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηγαίνω σε πισίνα εδώ και λίγο καιρό και ειναι υπέροχα . Ο γιατρός μου όχι μόνο δεν έφερε αντίρρηση αλλά με προέτρεψε να το κάνω .

Το συστήνω ανεπιφύλακτα . Ειναι τόσο ωραία η αίσθηση να νιωθεις ελαφρύς , είχα ξεχάσει πως είναι ! :) Ειδικά αν σου αρέσει το κολύμπι και το πλατσα πλούτσα δεν θα θέλεις να βγείς απο την πισίνα :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν ο γυναικολογος σου ειπε οκ τοτε κανενα προβλημα :D

εγω ημουν μεσα σε πισινα μεχρι να γεννησω :lol:

στην θεση σου ομως θα πηγαινα δειγμα απο το νερο για αναλυση

το οτι φαινεται καθαρο δεν συμαινει και οτι ειναι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η κολύμβηση αποτελεί ευεργετική άσκηση, παρά ταύτα απαγορεύονται οι καταδύσεις, οι βουτιές και η παραμονή στο νερό κατά τις ώρες της υψηλής ηλιακής ακτινοβολίας. Η εγκυμοσύνη αυτή καθεαυτή ευνοεί την ανάπτυξη μυκήτων, οι οποίοι σε συνδυασμό με το θαλασσινό νερό και την υγρασία επιτείνουν το πρόβλημα. Για το λόγο αυτό προτείνουμε αλλαγή του μπανιερού μετά την κολύμβηση, τη χρήση αποκλειστικών πετσετών και καλό στέγνωμα για την αποφυγή της υγρασίας. Η κολύμβηση στις πισίνες καλό είναι να αποφεύγεται.

 

Πηγή: http://www.mitera.gr/default.asp?entryID=15&langID=1&pageID=125&tablePageID=41

 

Μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα η γυναικολόγος μου τότε που είχα ρωτήσει μου είχε πει να τις αποφεύγω καλύτερα τις πισίνες....

 

Αλλά κάθε γυναικολόγος όπως και κάθε άλλος γιατρός, έχει την άποψή του. Οπωσδήποτε κάνε αυτό που θα σου πει ο δικός σου και αυτό που νιώθεις εσύ καλύτερα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η γυναικολόγος μου τότε που είχα ρωτήσει μου είχε πει να τις αποφεύγω καλύτερα τις πισίνες....

 

Αλλά κάθε γυναικολόγος όπως και κάθε άλλος γιατρός, έχει την άποψή του. Οπωσδήποτε κάνε αυτό που θα σου πει ο δικός σου και αυτό που νιώθεις εσύ καλύτερα.

 

Και μένα τα ίδια μου ειχε πει ο δικό μου γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά δούλευα σε εταιρία που φτιάχνει και συντηρεί πισίνες.

Λοιπόν:

το ότι το νερό φαίνεται καθαρό δε σημαίνει και ότι είναι.(όπως είπε και κάποια άλλη κοπέλα)

όταν το νερό μυρίζει χλώριο, είναι βρώμικο, ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΟ!!!! :o

ξέρω γνωστά κολυμβητήρια που μάλιστα φίλη δασκάλα κολύμβησης δούλευε εκεί, και είχαν ασυντήρητες πισίνες. Η τουλάχιστον όχι καλά συντηρημένες. έβγαινες λέει από μέσα και έτσουζαν τα μάτοα και το δέρμα σου.

Βλέπεις τα χημικά κοστίζουν , και ειδικά οι πισίνες σε δημόσια κολυμβητήρια είναι λίγο επικίνδυνες.

Υπάρχουν λοιπόν στο εμπόριο κάτι τεστ, για τους ιδιοκτήτες πισίνων, που βάζεις μέσα λίγο νεράκι, ρίχνεις και ένα χάπι, και μετράς το ph της πισίνας και το χλώριο. Αν μπορείς να βρεις ένα τέτοιο να δοκιμάσεις το νερό πρώτα.

Εμείς στο εξοχικό έχουμε πισίνα και το θέμα καθαρό νερό το ψάχνουμε πάααααρα πολύ.

Κρίμα που πρέπει να περιμένω το καλοκαίρι να κολυμπήσω εκει... :roll:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα

 

λέγεται ότι το κολύμπι κατά τη διάρκεια μίας ομαλής εγκυμοσύνης, όχι μόνο δεν βλάπτει, αλλά ενδείκνυται.

υπάρχει κάποια κοπέλα που κολυμπάει σε πισίνα συστηματικά ενώ είναι έγκυος? της έχει παρουσιαστέι κάποιο πρόβλημα?

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως ειναι οτι καλυτερο εφ οσον στο επιτρεπει ο γιατρος σου,ομως θα πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη εμπιστοσυνη στην καθαριοτητα της πισινας γιατι αυτος ειναι ο βασικος λογος που δεν θα πηγαινα προσωπικα ποτε !!!δεν υπαρχει περιπτωση να εμπιστευτω πουθενα τετοιο θεμα!εδω τις σαλατες που τρωω τις πλενω μονο εγω κ αν αυτο δεν ειναι εφικτο πολυ απλα δεν τις ακουμπαω αν και μ αρεσουν!!!αυτη ειναι η δικη μου αποψη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα

 

λέγεται ότι το κολύμπι κατά τη διάρκεια μίας ομαλής εγκυμοσύνης, όχι μόνο δεν βλάπτει, αλλά ενδείκνυται.

υπάρχει κάποια κοπέλα που κολυμπάει σε πισίνα συστηματικά ενώ είναι έγκυος? της έχει παρουσιαστέι κάποιο πρόβλημα?

ευχαριστώ πολύ.

 

εγω ηθελα, αλλα δεν με αφησε ο γιατρος. κ οχι ειδικα σε αυτες με χλωριο.

μονο στη θαλασσα με αφηνε κ αυτη να ειναι πεντακαθαρη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

εγω είμαι στην 23η εβδομάδα και κολυμπάω ακόμα κανονικά, συνή8ως 3 φορές την εβδομάδα. Σήμερα μάλιστα η πισίνα με περιμένει :-).

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Βέβαια μένω Αγγλία, κι εδώ σε προτρέπουν να συνεχίσεις να α8λείσαι όταν φυσικά μπορείς.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

Ξερει καμια αν επιτρεπεται το κολυμπι στη θαλασσα οσο εχει ακομα "κρυο"?

Δεν εχω ρωτησει το γιατρο μου σχετικα,μου χε πει για πισινα στην αρχη οτι κανει καλο αλλα δυστυχως εδω δεν υπαρχει...Θαλασσα ομως παντα πηγαινα απο αρχες Απριλη.Τωρα ομως μπορω η θα παθει τιποτα το μωρο? (απο αποψη θερμοκρασιας εννοω)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

εγω δεν νομίζω ότι 8α πά8ει τίποτα το μωράκι, επειδή το νερό είναι κρύο.

 

Το μόνο που 8α σου έλεγα είναι να προσέχεις να μην κρυώσεις εσύ, μια που είμαστε γενικά πιο ευαίσ8ητες τώρα. Μ'αυτή τη λογική και μόνο, 8α σου έλεγα να το κα8υστερήσεις μέχρι να ζεστάνει ο καιρός λίγο περισσότερο.

Αν αποφασίσεις να πας πάντως, μην ξεχάσεις να πάρεις ρούχα/πετσέτες κτλ να αλλάξεις αμέσως για να μην κρυώσεις!

 

 

Enjoy! :-)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια... μητερουλες....και μελλοντικες μητερουλες...

εγω να πω την αληθεια μου,απο την αρχη της εγκυμωσυνης μου..ειμαι τωρα 3,5 μηνων παρακολουθω συνεχεια το φορουμ και μαλιστα εχω θεσει και κανα δυο θεματακια....

με εχει βοηθησει πολυ γιατι πιστευω στις πραγματικες εμπειριες,και οχι στα παραδειγματα...πιστευω τα ποσοστα....βεβαια παντα με γνωμονα την δικια μου κριση του γιατρου και αν χρειαστει του αντρα μου...

οσο αφορα τωρα καλη μου το μπανιο σε πισινα....

εγω εχω σκοπο να το κανω....να πηγαινω σε πισινα...και μαλιστα το καλοκαιρι εχω σκοπο να παω και στην θαλασσα...και ξερεις οτι εδω γυρω στην αθηνα δεν υπαρχουν καθαρες θαλασσες...

τωρα αν γινει κατι εγινε....και εγκυος να μην εισαι...παλι κατι μπορει να σου συμβει....απο μυκυτες μεχρι οτιδηποτε...βεβαια θα ειναι διαφορετικη η αντιμετωπιση του προβληματος λογω φαρμακου...αλλα τι να κανουμε...

αν σκεφτεις ποσα "οχι" και "δεν πρεπει" υπαρχουν θα επρεπε να μεναμε σπιτια μας, να μην βλεπαμε κανεναν..να τρωγαμε κατοχικα...και παει λεγοντας...

συνηθως σε κατι τετοια ερωτηματα θα κανεις παντα αυτο που λεει ο γιατρος σου....που να δεις εγω τι εχω διαβασει για το αν επιτρεπεται το λειζερ στο μπικινι που κανω....ειπε ο γιατρος μου ναι??....του εχω πληρη εμπιστοσυνη αναθετοντας του την γεννα μου??...κανε λοιπον οτι σου λεει ο γιατρος σε κατι τετοια θεματα...για θεματα ψυχολογικης υποστηριξης και εμπειριων ειναι καλο το φορουμ....

αυτα ειχα να πω....

εθχομαι ενα καλο τριημερο σε ολους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από εμένα. Ανακάλυψα τις προάλλες οτι στην πισίνα της γειτονιάς μου κάνουν προγεννητικό aquarobics, από τον τρίτο μήνα καιι μετά. Ενώ αρχικά φοβήθηκα, κυρίως για ουρολοιμώξεις και μυκητιάσεις, βλέπω τώρα εδώ μέσα ότι αρκετές κοπέλες χρησιμοποιούνε πισίνα στην εγκυμοσύνη. Υπάρχουν κοπέλες που κάνουν αντίστοιχες ασκήσεις και έχουν εμπειρίες???

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...