Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ 3 ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι στο πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης μου (5η εβδομαδα) και νιωθω καποια μικρα πονακια σαν της περιοδου αλλα θα τα χαρακτηριζα μικροενοχλησεις και λιγοτερο πονο. Ειχατε νιωσει κατι παρομοιο εσεις? θα παω στον γιατρο μου την πεμπτη να με δει ειναι η πρωτη επισκεψη αλλα μεχρι τοτε θα εχω αγχωθει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου ειχε πει πως μεγαλωνει η μητρα και δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο αλλα και παλι αν νοιωθεις αγχος μπορεις να τον παρεισ τηλ!Νομιζω ειναι καλυτερα !

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

για να σου πω την αληθεια κατι τετοιο αισθανομαι σαν να αλλαζει το σωμα μου εσωτερικα που αυτο γινεται αλλα μεχρι να μου πει ο γιατρος οτι ολα ειναι οκ αγχωνομαι. σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :D

Link to comment
Share on other sites

ntina καλησπέρα :)

 

Τα πονάκια αυτά σαν τραβήγματα κάπως χαμηλά στην κοιλιά σαν περιόδου τα είχα κι εγώ τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης.

Και με άλλες κοπέλες που είχα μιλήσει το ίδιο μου είχανε πει, οπότε μάλλον δεν είναι κάτι για το οποίο πρεπει να ανησυχείς, αν και το καλύτερο είναι πάντα και για το παραμικρό να επικοινωνείς με το γιατρό σου και αυτό σου προτείνω. :wink:

 

Καλή εγκυμοσύνη. :D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα ειμαι στο πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης μου (5η εβδομαδα) και νιωθω καποια μικρα πονακια σαν της περιοδου αλλα θα τα χαρακτηριζα μικροενοχλησεις και λιγοτερο πονο. Ειχατε νιωσει κατι παρομοιο εσεις? θα παω στον γιατρο μου την πεμπτη να με δει ειναι η πρωτη επισκεψη αλλα μεχρι τοτε θα εχω αγχωθει παρα πολυ.

Είμαι και εγώ ακριβώς στην εβδομάδα που είσαι και εσύ και θα πάω και εγώ στον γιατρό την Πέμπτη. Έχω και εγώ λίγα πονάκια αλλά δεν ανησυχώ γιατί είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη και τα είχα και στις άλλες. Βέβαια έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε και νιώθω κάπως παράξενα.

.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ μου δωσατε δυναμη. μιλησα και με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι οι αλλαγες του σωματος αλλα την πεμπτη που θα παω να δω το νινακι μου θα μου πει με σιγουρια :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αρχικά να σου πω με το καλό να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό. Πάντα υπάρχουν μικροενοχλήσεις στην κοιλιά και αργότερα θα παρατηρήσεις και στην μέση. Είναι όντως αυτό που σου είπαν οι άλλες κοπέλες. Έχει αρχισει η αλλαγή στο σώμα σου. Σιγά σιγά μετατοπίζονται τα όργανα για να αρχίσει να μεγαλώνει η μήτρα. Θα παρατηρήσεις και συχνοουρία καθώς η μήτρα θα πιέζει την κύστη σου. Για οποιαδήποτε όμως απορία να επικοινωνείς με τον γιατρό σου. Μπορεί κάτι ανούσιο να είναι σοβαρό για εκείνον και το αντίθετο. Καλύτερα να τον ενοχλείς όποτε κρίνεις εσύ απαραίτητο παρά να σε τρώει η αγωνία. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σημερα θα παω στο γιατρο ειναι η πρωτη φορα και θα δω το μωρακι μου εχω τρελη αγωνια ειμαι 6 εβδομαδων θα φαινεται η κουκιδα? μπορει να ακουσω την καρδια του ή ειναι πολυ νωρις ακομη? ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα συγχαρητήρια μου. Ευχομαι όλα να ειναι καλά και να δεις ενα μικρό φασολάκι. Μπορεί να ακούσεις παλμό μπορεί και όχι. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά. Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και από μένα..ευχομαι καλή εγκυμοσύνη και περιμένουμε να μας πείς πως πήγε η πρώτη επίσκεψη στον γιατρό σου..τελικά ακουσες την καρδουλα του μωρου σου?Εγω ειμαι στην 8 εβδομαδα και στην προηγουμενη εβδομαδα που πηγα στον γυναικολογο δεν μπορεσαμε να ακουσουμε την καρδουλα του...ειχα παει με τοση λαχταρα για να την ακουσω αλλα..........ανυπομονω για την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πηγα εχθες στον γυναικολογο μου ειδα τον σακο αλλα το μωρακι μου ειναι πολυ μικρο και δεν φαινοτανε :( μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις ακομη και μαλλον ειμαι λιγοτερο απο 6 εβδομαδων και σε 10 μερες που θα ξαναπαω θα το δουμε σιγουρα. το περιμενω σαν τρελη....

Link to comment
Share on other sites

εμεις το ειδαμε στην 7 εβδομαδα(τοτε πηγα στον γυναικολογο μου)μη φανταστεις ομως οτι ηταν τιποτα μεγαλο...ενα μικρουλι φασολακι..μου ειπε σε κανα 2 μερες αργοτερα αν πηγαινα θα ακουγαμε και την καρδουλα του...τωρα θα παω τελη Φεβρουαριου..περιμενω πως και πως για να το ακουσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονη γλυκια μου και ολα θα γινουν...και εγω μη φανταστεις μεσα στην αγωνια ειμαι...αντε να περασουν αυτοι οι πρωτοι μηνες για να χαλαρωσουμε λιγακι....εχεις αναγουλες και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πολλες ανακατοσουρες..ολη την ημερα με βασανιζουν...μου εχει κοπει και η ορεξη αλλα τρωω με το ζορι, τι να κανω!!!ευτυχως δεν εχω τασεις για εμετους....παντως σκεφτομαι ωρες ωρες οταν καποια στιγμη μας ποναει το στομαχι ή ανακατευομαστε λεμε αχ δε μπορω αλλο..ενω στην εγκυμοσυνη ολη μερα ποναει αλλα ειναι γλυκος ο πονος!!!!!(αν και μερικες φορες δεν αντεχεται).....

Link to comment
Share on other sites

και εγω τις ανακατοσουρες σκεφτομαι εχω και ευαισθητο στομαχι ποναει με το παραμικρο αγχος. αλλα τι να κανουμε υπομονη. σου ευχομαι να σου φυγουν οι ανακατοσουρες και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα τελικα πηγα εχθες στον γιατρο μου και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ειδα και το δικο μου φασολακι. ηταν τοσο ομορφο και χτυπαγε η καρδουλα του τοσο δυνατα. δεν συγκρινεται με τιποτα. εχω ενα μωρακι 8,8 χιλιοστα και ειμαι στην 8η εβδομαδα.!!!! ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι σε καλη θεση και ολα πανε πολυ καλα!!

Link to comment
Share on other sites

ειδες που ανησυχουσες τζαμπα???ολα πανε μια χαρα...εγω εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα με τον γιατρο μου για να το ακουσω και εγω επιτελους..δεν ειναι οτι αγχωνομαι απλα εχω αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...