Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Υπάρχει και η εναλλακτική λίγο στον ήλιο (κάθε μέρα και λίγο περισσότερο) και μετά μπλούζα καπέλο και σκιά. Υπάρχουν μπλούζες με αντιηλιακή προστασία. Έτσι ούτε παραμπέν ούτε σλσ ούτε τίποτα... Και φτιάχνουν και βιταμινη D να μην αρρωσταίνουν το χειμώνα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ως παθούσα - δύο φορές έχω αφαιρέσει από ώμο και πρόσωπο καρκινώματα, και μία φορά η αδελφή μου- να σου πω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. ποτέ στον ήλιο χωρίς αντηλιακό, ούτε τον χειμώνα κανονικά και ειδικά ποτέ τα παιδιά γιατί οι βλάβες είναι αθροιστικές…

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ως παθούσα - δύο φορές έχω αφαιρέσει από ώμο και πρόσωπο καρκινώματα, και μία φορά η αδελφή μου- να σου πω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. ποτέ στον ήλιο χωρίς αντηλιακό, ούτε τον χειμώνα κανονικά και ειδικά ποτέ τα παιδιά γιατί οι βλάβες είναι αθροιστικές…

 

Συμφωνω...και στη τελικη δεν παιζει τοσο ρολο πια η μαρκα του αντηλιακου...ας αγορασουμε ενα που εχει δεικτη προστασιας 30 και ειμαστε καλυμμενοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute ο δεικτης προστασιας δειχνει απλα ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ωρα μπορεις να κατσεις στο ηλιο οταν φορας αντηλιακο σε σχεση με οταν δε φορας. Πχ ΔΠ 2 σημαινει οτι: Αν μπορεις να κατσεις στον ηλιο 10 λεπτα χωρις αντηλιακο, με αντηλιακο μπορεις 2*10 = 20 λεπτα. Κατα αντιστοιχια ΔΠ 30 ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι μπορεις να κατσεις 30 φορες περισσοτερο (30*10=300 λεπτα). Αυτο που λεγεται γενικως ειναι πως και με το ΔΠ 30 καλυπτεσαι διοτι και οι 30 φορες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Αρα τελικα δεν εχει και πολυ νοημα το 50.

 

Τωρα εγω στα stars δε δινω και τοση σημασια...αλλα περι ορεξεως...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Babycute ο δεικτης προστασιας δειχνει απλα ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ωρα μπορεις να κατσεις στο ηλιο οταν φορας αντηλιακο σε σχεση με οταν δε φορας. Πχ ΔΠ 2 σημαινει οτι: Αν μπορεις να κατσεις στον ηλιο 10 λεπτα χωρις αντηλιακο, με αντηλιακο μπορεις 2*10 = 20 λεπτα. Κατα αντιστοιχια ΔΠ 30 ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι μπορεις να κατσεις 30 φορες περισσοτερο (30*10=300 λεπτα). Αυτο που λεγεται γενικως ειναι πως και με το ΔΠ 30 καλυπτεσαι διοτι και οι 30 φορες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Αρα τελικα δεν εχει και πολυ νοημα το 50.

 

Τωρα εγω στα stars δε δινω και τοση σημασια...αλλα περι ορεξεως...:rolleyes:

 

Το UVA rating δείχνει ποςο καλα προστατεύει απο τις UVA ακτινοβολίες και πρεπει να ειναι πέντε αστέρων

Πήγα διακοπές τον προηγούμενο μήνα και είδα ενα σωρο πιτσιρίκια στην πισίνα καμένα!!

Ο λογος ήταν γιατι ολα αυτά χρησιμοποιούσαν μια ειδική αμερικανική μάρκα (banana boat ) που είχε SPF 30 αλλα 3 star UVA!!

Συμπέρασμα: α) σωστό όπως το εξηγησες, αλλα ισχύει για ενα ήπιο ήλιο του Μαΐου και οχι μεσα στο κατακαλόκαιρο B) το 5 star UVA rating ειναι must και c) τα αντιηλιακά με 50 και βάλε ειναι συνηθως πιο παχυρευστα δηλαδή δεν τα βρίσκεις σε απλό σπρέι, και δημιουργούν εντελώς ασπίδα προστασίας που δεν δια περνάει τίποτα.... Αρκεί βέβαια να τα βάζεις συχνά

Link to comment
Share on other sites

Το UVA rating δείχνει ποςο καλα προστατεύει απο τις UVA ακτινοβολίες και πρεπει να ειναι πέντε αστέρων

Πήγα διακοπές τον προηγούμενο μήνα και είδα ενα σωρο πιτσιρίκια στην πισίνα καμένα!!

Ο λογος ήταν γιατι ολα αυτά χρησιμοποιούσαν μια ειδική αμερικανική μάρκα (banana boat ) που είχε SPF 30 αλλα 3 star UVA!!

Συμπέρασμα: α) σωστό όπως το εξηγησες, αλλα ισχύει για ενα ήπιο ήλιο του Μαΐου και οχι μεσα στο κατακαλόκαιρο B) το 5 star UVA rating ειναι must και c) τα αντιηλιακά με 50 και βάλε ειναι συνηθως πιο παχυρευστα δηλαδή δεν τα βρίσκεις σε απλό σπρέι, και δημιουργούν εντελώς ασπίδα προστασίας που δεν δια περνάει τίποτα.... Αρκεί βέβαια να τα βάζεις συχνά

 

 

Εγω παντως αγοραζω συνηθως με ΔΠ 30 διοτι δεν καθομαστε με τα παιδια ωωωωρες στη θαλασσα και στον ηλιο. Συνηθως παμε στη θαλασσα απογευματακι, η μεσημερι αλλα οχι για πολλη ωρα. Γενικα με τον ηλιο προσεχουμε, οποτε δεν εχουν καει ποτε...

 

Επισης ειδα και στο internet, απο περιεργεια, τι ειναι τα uva stars, αγγλικο φρουτακι απο οτι καταλαβα...γι αυτο τα ξερεις καλα εσυ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αγοραζω συνηθως με ΔΠ 30 διοτι δεν καθομαστε με τα παιδια ωωωωρες στη θαλασσα και στον ηλιο. Συνηθως παμε στη θαλασσα απογευματακι, η μεσημερι αλλα οχι για πολλη ωρα. Γενικα με τον ηλιο προσεχουμε, οποτε δεν εχουν καει ποτε...

 

Επισης ειδα και στο internet, απο περιεργεια, τι ειναι τα uva stars, αγγλικο φρουτακι απο οτι καταλαβα...γι αυτο τα ξερεις καλα εσυ;)

 

Ναι ειναι αγγλικό και το αντίστοιχο ευρωπαϊκό ειναι το UVA σε ενα κυκλακι.. Αν τη αντιηλιακό δεν το εχει αυτο σημαίνει ότι αφήνει αρκετά UVA (καρκίνος δέρματος!) να περάσουν στο δέρμα οποτε καλό ειναι να αποφεύγονται

 

Καλα κανεις που πας απόγευμα θάλασσα , εμείς πάμε απο τις 9 μέχρι τις 12, βάζω 50+ και τους πασαλειυω παντού, δεν αφήνω τίποτα, μέχρι και στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Γράφω πρώτη φορά σε αυτή την ενότητα και θα ήθελα τη γνώμη σας....Η μπέμπα μου είναι 5 μήνων και το καλοκαιράκι που θα παμε στους παπουδες μας θα ειναι σε ηλικία για μπανάκι στη θάλασσα:cool::cool::cool: !!!!!! επειδή αγοράζω μέσω ιντερνετ τα αντιηλιακα για να πετυχαίνω προσφορές θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό εδώ

 

http://www.naturepharm.gr/frontida-proswpou/antiiliaka/paidika/antiliaki-krema-swmatos-gia-mwra-kai-vrefi-spf50-150ml.html

 

το γνωρίζει κάποια??? BabyCute μιας και σε βλεπω ενήμερη...πως το βλέπεις???

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα φαινεται, εχει και κυκλακι με το UVA άρα κανενα πρόβλημα!

Βάλε πολύ ομως και συχνα, πάσαλειψε την, και στο κεφάλι αυτιά παντού! Και κάθε ώρα!

 

Το δέρμα σε αυτές τις ηλικίες ειναι πολύ λεπτό και καίγεται αμεςως .. Και μαγιώ που καλύπτει όλο το σωματικι αν μπορείς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται, εχει και κυκλακι με το UVA άρα κανενα πρόβλημα!

Βάλε πολύ ομως και συχνα, πάσαλειψε την, και στο κεφάλι αυτιά παντού! Και κάθε ώρα!

 

Το δέρμα σε αυτές τις ηλικίες ειναι πολύ λεπτό και καίγεται αμεςως .. Και μαγιώ που καλύπτει όλο το σωματικι αν μπορείς :wink:

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμασταν όλη μέρα στη θάλασσα μια που είχε καλό καιρό. Ειναι όμως νωρίς και δε σκεφτήκαμε να βάλουμε αντιηλιακό... Γυρίζουμε σπίτι και βλέπω ότι έχω κόκκινισει στο πρόσωπο πολυ....σαν κλόουν είμαι, τι λέτε να βάλω; Απο δεύτερα θα τρέξω να αγοράσω αντιηλιακά εννοείται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια !! καμία γνώμη για το korres

Sunscreen Body Emulsion Yoghurt SPF30 ???

1 body+1 face 19,99 !!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΕΡΣΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΣΕ ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΧΕΙ 9,25? ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΕΡΣΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΝΤΗΛΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΑ. ΑΜ ΘΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ Π.Μ. ΑΞΙΖΕΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ. Ή ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΜΑΖΙ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμένα τα αντηλιακά του κορέ μου ειχαν κάνει απίστευτη αλλεργία, κοκκινίλες και φαγούρες..καλύτερα τα αβέν, λα ρος ποσέ, φρεζιντερμ, ή και ακόμη καλύτερα βιολογικά, από φαρμακείο ή κατάστμα βιολογικών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εχω την εξής απορία...μου έφερε η μητέρα μου ένα αντιηλιακό που της έδωσε ο φαρμακοποιός στη γειτονιά της για την μικρή μου και είναι αυτο εδώ Anthelios Dermo–Pediatrics Lait Baby SPF 50+. Κάπου διάβασα αυτό εδώ: Βέλτιστη προστασία από την ακτινοβολία UVB με SPF 50+ και από την UVA με PPD 39... Ρε κορίτσια τι είναι αυτό το PPD39???:confused::confused::confused:... Εγώ ξέρω για τα UVA stars τι σημαίνουν, αλλά αυτό οχι..:roll:

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα αντηλιακά του κορέ μου ειχαν κάνει απίστευτη αλλεργία, κοκκινίλες και φαγούρες..καλύτερα τα αβέν, λα ρος ποσέ, φρεζιντερμ, ή και ακόμη καλύτερα βιολογικά, από φαρμακείο ή κατάστμα βιολογικών

 

Κι εμένα τα προϊόντα Κορρέ γενικά δεν μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις, ό,τι και να έχω χρησιμοποιήσει με απογοήτευσε, εκτός από ένα τζελ μαλλιών. Κρέμες προσώπου και αντιηλιακά μου δημιούργησαν προβλήματα και τα έκοψα πάρ'αυτα!

 

Avene αντιηλιακό προσώπου spf50 για μένα χρόνια τώρα - για τον μικρούλη θα μου πει μεθαύριο η παιδίατρος. Το Πάσχα πάντως που τη ρώτησα μου είπε να μην του βάλω τίποτα ως τον Ιούνιο, μόνο καπελάκι, μην το γεμίσουμε το παιδί από τώρα χημικά και να παίρνει και ήλιο για βιταμίνη D..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά ,με μεγάλη διαφορά το καλύτερο είναι FREZYDERM.Είναι πιο ακριβό αλλα είναι σίγουρα πολύ καλό.

 

Νομίζω για όλες τις άλλες εταιρίες πρέπει να τύχει να σου κάνει.... δεν ξέρω τι να πω.. ανάλογα με τύπο δέρματος , αλλεργίες , ευαισθησίες κλπ κλπ.

 

Φέτος θα πάρω και για μένα να δω... και θα σας πω εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...