Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ


Recommended Posts

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι: ο πρόσθιος πλακούντας άσχετα με το αν είναι υψηλός ή χαμηλός επηρεάζει το είδος του τοκετού? στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στο β΄ επιπέδου είχε διαγνωστεί οπίσθιος και υψηλός.τώρα δεν έκανα το β΄ επιπέδου αλλά στην αυχενική μου είπε ότι είναι πρόσθιος χωρίς να μου πει αν είναι χαμηλός ή υψηλός και εγώ δεν ήξερα πολλά τότε για να ρωτήσω.χτες μου γεννήθηκε η απορία.δηλαδή μπορεί να είναι πρόσθιος και υψηλός και να γεννήσω φυσιολογικά όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειχα προσθιο πλακουντα και γεννησα φυσιολογικοτατα και ποτε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου. Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη εγκ ειχα προσθιο υψηλο και γεννησα φυσιολογικα.

Στην δευτερη εγκ η μια ειχε προσθιο και η αλλη οπισθιο .Στη αρχη ο ενας πλακουντας (μεχρι τον 5μηνα) ηταν και χαμηλος αλλα οπως μου ειχε πει και ο γιατρος σιγα σιγα θ ανεβαινε..ετσι κι εγινε...γεννησα φυσιολογικα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Επειδή κι εγώ κατά την αυχενική πληροφορήθηκα ότι έχω πρόσθιο πλακούντα, ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό που λένε ότι σε αυτή την περίπτωση καθυστερούν να γίνουν αντιληπτές οι κινήσεις του μωρού. Εχει τύχει σε κάποια από σας; Γιατί εδώ και λίγες μέρες έχω την αίσθηση ότι κάτι σα να καταλαβαίνω, κάτι σαν πετάρισμα και χαιρόμουν! Λέω μήπως το φαντάζομαι..

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Καλησπέρα κορίτσια! Επειδή κι εγώ κατά την αυχενική πληροφορήθηκα ότι έχω πρόσθιο πλακούντα, ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό που λένε ότι σε αυτή την περίπτωση καθυστερούν να γίνουν αντιληπτές οι κινήσεις του μωρού. Εχει τύχει σε κάποια από σας; Γιατί εδώ και λίγες μέρες έχω την αίσθηση ότι κάτι σα να καταλαβαίνω, κάτι σαν πετάρισμα και χαιρόμουν! Λέω μήπως το φαντάζομαι..

 

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με οπίσθιο πλακούντα υπήρχε μεγάλη κίνηση και το μωρό διαγραφοταν στην κοιλιά μου. Τώρα με πρόσθιο μπήκαμε στην 19η, το έχω ακούσει αμυδρά αρκετές φορές αλλά περισσότερο νιώθω μούδιασμα ή ελαφρύ πόνο/τράβηγμα, παρά κινήσεις.

Διάβασα κι εγώ στο ποστ που λέει για εγκυμοσύνες που δεν είχαν καταλάβει κινήσεις μωρού, ότι οφείλεται σε πρόσθιο πλακούντα. Αληθεύει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με οπίσθιο πλακούντα υπήρχε μεγάλη κίνηση και το μωρό διαγραφοταν στην κοιλιά μου. Τώρα με πρόσθιο μπήκαμε στην 19η, το έχω ακούσει αμυδρά αρκετές φορές αλλά περισσότερο νιώθω μούδιασμα ή ελαφρύ πόνο/τράβηγμα, παρά κινήσεις.

Διάβασα κι εγώ στο ποστ που λέει για εγκυμοσύνες που δεν είχαν καταλάβει κινήσεις μωρού, ότι οφείλεται σε πρόσθιο πλακούντα. Αληθεύει;;;;

 

Τελικά σε μένα τουλάχιστον δεν επηρέασε ο πρόσθιος πλακούντας! Καμιά βδομάδα μετά που έγραψα το προηγούμενο ποστ, άρχισα να το νιώθω όλο και πιο ξεκάθαρα! Βέβαια οι βαρβάτες κλωτσιές ξεκίνησαν μετά την 20η εβδομάδα! Μην ανησυχείς, το συζήτησα μετά και με το γιατρό μου και μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση, απλά άλλες γυναίκες καταλαβαίνουν πολύ νωρίς το μωρό κι άλλες αργότερα. Επίσης έχει να κάνει και με το μωρό! Κάποια έμβρυα είναι πολύ δραστήρια, κάποια άλλα όχι τόσο. Με το καλό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πρόσθιο κι ένα οπίσθιο κι ενώ μου είχαν πει ότι τα δίδυμα τα νιωθεις νωρίς, διάβασα σε ένα βιβλίο ότι ο προσθιος πλακουντας λειτουργεί σαν μαξιλαρι και έτσι δεν νιωθουμε νωρίς τα μωρακια εμείς με τον πρόσθιο πλακουντα.

Κι εγώ κάτι νομίζω ότι νιώθω τις τελευταίες μέρες αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Όπως λέει κ ο τίτλος έχω πρόσθιο πλακούντα κ δεν πολύ αισθάνομαι τη μπεμπα. Ειμαι στην 22η εβδομάδα κ ίσα που τη νιώθω λίγο το βράδυ. Ειναι κ πολύ ήσυχη γενικά. Έκανα τη β επιπέδου όλα ειναι καλα αλλά δεν ειναι πολύ κινητική. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα; Ο ιατρός δε ανησυχεί απλά εγω το συγκρίνω με την 1η εγκυμοσυνη που γινόταν μάχη στην κοιλιά κ ανησυχώ λιγο

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιζεί ρόλο και στο χαρακτήρα του εμβρύου....

εκεί καταλήγω εγώ με την εμπειρία που είχα από 3 εγκυμοσύνες

 

είναι τρίτη μου εγκυμοσυνη και έχω αγοράκι

είμαι στην 17η εβδομάδα και το έχω ακούσει μεν αλλά όχι δυναμικά και όχι

καθημερινά...κι έχω οπίσθιο πλακούντα σε αυτή την εγκυμοσύνη

 

στη δεύτερη εγκυμοσύνη που είχα κοριτσάκι

γινόταν χαμός

την άκουσα από τη 12η εβδομάδα με πρόσθιο πλακούντα!

και την ακούγα καθημερινά δυναμικά και δυνατά

 

στο τρίτο τρίμηνο όπως λές κι εσύ έδινε μάχη

τόσο δυνατές κλωτσιές που νόμιζα ότι θα γεμίσω μελανιές

με πονούσαν

έκανε λες και ήθελε να ανοίξει τρύπα και να βγεί....

και ήταν κινητική όλη μέρα κι όλη νύχτα...ησυχία δεν είχε

 

πως βλέπεις κάτι βιντεάκια με μωρά που κουνιούνται στη κοιλιά....

 

ο πρώτος κουνιόταν νορμάλ παρόλο που όταν βγήκε ήταν πολύ ζωηρό μωρό

τον άκουσα αργά (21η εβδομάδα) αλλά ήμουν πρωτάρα και δεν ήξερα την αίσθηση για να το καταλάβω

και είχα και σε εκείνον πρόσθιο πλακούντα όπως στη κόρη

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μέρα και με το καλο το μωράκισου. και εγω τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη εχω προσθιο πλακουντα και αν και καταλαβαινα το μωρο εγώ, ηταν δυσκολο για τον αντρα μου να νιωσει τισ κλωτσιες λογω του οτι οπλακουντασ σε αυτην την περιπτωση λειτουργει σαν μαξιλαράκι.τωρα που ειμαι στις 28 εβδομαδες καταλαβαινω το μωρο παρα πολυ εντονα και εγω και ο συζυγος , διοτι εχει μεγαλώσει περισσοτερο.οπότε μην ανησυχεισ σε λιγες εβδομάδες και εσυ θα το καταλαβαίνεις πολύ πολύ καλύτερα και περισσότερο.πολλα φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Και μένα ο πλακούντας είναι πρόσθιος και με καθησύχασε η γιατρός ότι μπορεί να μη νιώθω πολλά πράγματα τώρα. Εγώ όμως το νιώθω από τα δεξιά και όπως μου είπε η γιατρός είναι γιατί ο πλακούντας μου πιάνει από μέση και αριστερά! Υπομονή και θα το νιώσεις πιο πολύ! Εγω τώρα στην 24η βδομάδα το νιώθω όλο και πιο πολύ :)

K9qip1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια . Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Άρχισα απο την προηγούμενη εβδομαδα να νιώθω τη μπεμπα όλο κ πιο συχνά. Κάτι κινήσεις σα να συμβαίνουν πολυ βαθιά στη κοιλιά. Τουλάχιστον ειμαι ήρεμη ότι ειναι καλα! Αν ήταν η πρώτη εγκυμοσυνη δε θα ανησυχούσα απλά στην 1η είχα οπισθιο πλακούντα κ γινόταν σκοτωμός!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω με προσθιο πλακουντα κ κοριτσακι πρωτη φορα ενιωσα κατι ανεπαισθητο στη 23 εβδομαδα. Τωρα που είμαι στην 31 τη νιωθω πολυ συχνα αλλα οχι εντονα. Ειναινσαν το πατημα της γατας που λενε! Χαχαχα Ελπιζω να ειναι ετσι ησυχη κι οταν γεννηθει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Mε πρόσθιο πλακούντα κι εγώ στη δεύτερή μου εγκυμοσύνη τώρα και άρχισα να τον νιώθω τον μπέμπη από τη 16η εβδομάδα, πολύ νωρίτερα απ' τον πρώτο μου γιο που είχε οπίσθιο πλακούντα! Και γίνεται ήδη χαμός εκεί μέσα από κλωτσίδι και τούμπες :)

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ανοίγω αυτο το θεμα καθώς τελειώνω την 29η εβδομαδα κύησης και εχω προβληματιστεί με τις κινήσεις του μωρου! Εχω πρόσθιο υψηλό πλακούντα και νσι μεν το αισθάνομαι όμως οχι όλη μέρα και οχι κάθε μέρα! Θα ηθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας! (Οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλές και δεν εχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα υγείας οπως και το μωρό ειναι μια χαρά και εντός Ορίων) 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Kourkoubina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ανοίγω αυτο το θεμα καθώς τελειώνω την 29η εβδομαδα κύησης και εχω προβληματιστεί με τις κινήσεις του μωρου! Εχω πρόσθιο υψηλό πλακούντα και νσι μεν το αισθάνομαι όμως οχι όλη μέρα και οχι κάθε μέρα! Θα ηθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας! (Οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλές και δεν εχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα υγείας οπως και το μωρό ειναι μια χαρά και εντός Ορίων) 

Κ στις δύο εγκυμοσύνες οπίσθιο πλακούντα είχα αλλά απ' ότι έχω ακούσει αν είναι πρόσθιος δεν καταλαβαίνεις τόσο έντονα τις κινήσεις του μωρού. Βέβαια αν θες ρώτα κ τον γιατρό σου για να σου λυθεί η απορία..

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 12:03 ΠΜ, Kourkoubina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ανοίγω αυτο το θεμα καθώς τελειώνω την 29η εβδομαδα κύησης και εχω προβληματιστεί με τις κινήσεις του μωρου! Εχω πρόσθιο υψηλό πλακούντα και νσι μεν το αισθάνομαι όμως οχι όλη μέρα και οχι κάθε μέρα! Θα ηθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας! (Οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλές και δεν εχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα υγείας οπως και το μωρό ειναι μια χαρά και εντός Ορίων) 

Ειχα προσθιο χαμηλο πλακουντα σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.Το μωρο δεν το ακουγα σχεδον ποτε παρα μονο οταν περνουσα πολυ μεγαλο στρες.Τοτε κουνιοταν εντονα για λιγο.Κατα τα αλλα ολη την ημερα ταμα εκανα για να νιωσω κατι.Σκεψου πηγα στον 8ο μηνα στο γιατρο γιατι για 1 μερα δεν την ειχα αισθανθει καθολου κ μου λεει ο γιατρος εδω δινει κλωτσιες μπουνιες δεν την καταλαβαινεις? Ουτε τα γλυκα λειτουργουσαν σε εμενα.Γεννησα μεσα σε 20 λεπτα με φυσιολογικο τοκετο ενα υγιεστατο κοριτσακι..Το μονο που μου ειχε πει ο γυναικολογος μου ηταν οτι ο πλακουντας θα με δυσκολευει να την νιωσω.Δεν τον προβληματισε ποτε για τη γεννα.Αν κ η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν τον ρωτησα αν ειναι καλο η οχι.Του ειχα τυφλη εμπιστοσυνη για τον τοκετο.Απλως περασα μια εγκυμοσυνη μεσα στο αγχος για το αν ειναι καλα το μωρο γιατι δυσκολευομουν παρα πολυ να την νιωσω, σε συνθηκες καραντινας αρα απολυτης ησυχιας κ το χερι μονιμα πανω στην κοιλια.Παντως αν αγχωθεις μια μερα πολυ παρε το γιατρο σου να πας να δεις οτι ολα ειναι καλα. Καλυτερα να σου φευγει το αγχος..Α επισης κουνιοταν καθε φορα που ετρωγα κερασια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...