Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημικρανίες/Πονοκέφαλος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομιζω οτι το ultrogestan προκαλει τις ζαλαδες...δεν το εχω παρει αλλα ετσι διαβασα και μαλιστα εχθες το διαβαζα και καπου μεσα στο φορουμ.Και νομιζω οι κοπελες ανεφεραν οτι υπαρχει και σε μορφη κολπιλου υποθετου το οποιο δεν προκαλει ζαλαδες...ρωτα το γιατρο σου.

 

Τωρα για τις ημικρανιες...να σου πω την αληθεια ο μεγαλος μου φοβος τωρα που ειμαι εγκυος ειναι μη με πιασει πονοκεφαλοςειχα πολλους και τι θα κανω.Ανεκαθες ειχα πολλους πονοκεφαλους.Στη ζωη μου νομιζω εχω πιει τονους παυσιπονα.2 φορες που με επιασε μεχρι τωρα στην εγκυμοσυνη ξαπλωσα πριν χειροτερεψει εκλεισα φωτα τελειως και με πηρε ο υπνος το πρωι που ξυπνησα ευτυχως ημουν καλα.Αρκετα με βοηθαει ο παγος η αν μπω και κανω ενα καυτο ντουζ καπως μειωνεται.Προσπαθησε να βρεις καποια πρακτικα πραγματακια να σε βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

μέτρησα την πίεση μου χθες μετά από ανέβασμα 30 σκαλιών περίπου και ήταν 10 με 4,7 και την ξαναμέτρησα σε ήρεμη κατάσταση και ήταν 10 με 4.

παράλληλα ψιλοζαλιζόμουν...

 

είναι ανησυχητικό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ μια απο τα ίδια πέρναω! Βέβαια τωρα που άρχισα να προσέχω την διατροφή μου(αποφεύγω φαγητά που ρίχνουν την πίεση , γιατί εχω σε γενικές γραμμές χαμηλή πίεση) και κοιμάμαι αρκετά έχει ελλατωθεί κάπως το πρόβλημα..Πάντως η ημικρανία δεν μου περνάει με τίποτα με το depon..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα.

και στην πρωτη και σε αυτη την εγκυμοσυνη κατα διαστηματα εχω πονοκεφαλους εντονους.

αυτο συμβαινει λογω ορμονων ή πιεσης. Λογω οτι εχω υποτασικες τασεις, μολις λιγο κουραστω ή ξεχασω σιδηρο να πιω αρχιζω να ζαλιζομαι.

το ελυσα με καλη διατροφη (φρουτα και λαχανικα) και λιγο εντονες γευσεις στις τροφες προς το αλμυρο (εκτος εγκυμοσυνης τα τρωω ολα αναλατα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και προ εγκυμοσύνης είχα αρκετές...

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολύ λίγες και είχα χαρεί που δεν ήταν τόσες συχνές όσο πριν, αλλά σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχουν ταράξει. Έχω πολύ συχνά, πολύ έντονες ημικρανίες και δεν το αντιμετωπίζω, απλά κάθομαι και περιμένω να φτάσει το βράδυ να κοιμηθώ μήπως και ξυπνήσω χωρίς-κάποιες φορές ξυπνώ ΟΚ, αλλά τις περισσότερες ξυπνώ πάλι με ημικρανία, πάντα ήθελε 2-3 μέρες να μου περάσει. Γενικά η ημικρανία ποτέ δε μου περνούσε με φάρμακο και για αυτό δεν έπαιρνα ποτέ, ένα παραπάνω τώρα στην εγκυμοσύνη. Απλά περιμένω να κάνει τον "κύκλο" του (2-3 μέρες) και να φύγει...Αν βρεις κάποια λύση αποτελεσματική, ευχαρίστως να τη μάθω κι υιοθετήσω κι εγώ.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρομερές. Γενικά ξάπλωνα όποτε μπορούσα και κοιμόμουν. Προσπαθούσα να μην μένω πολλές ώρες νηστική αλλά να τσιμπάω σνακ ανάμεσα στα γεύματα ( δεν θυμάμαι την εξήγηση τώρα αλλά κάποια σχέση είχε η πείνα από ότι μου εξήγησε ο γιατρός). Και όταν δεν γινόταν αλλιώς, πχ αν ήμουν στην δουλειά έπερνα παυσίπονο, παρακεταμόλη.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ υποφέρω από ημικρανίες από 15 χρονών (20 συναπτά έτη δηλαδή). Γενικά τις ξεπερνάω μόνο με mesulid (ξέρω, φρίκη). Στην πρώτη εγκυμοσύνη με ψιλοξέχασαν. Στην δεύτερη όμως όχι! Επειδή υπέφερα πολύ, ο γιατρός μου μου επέτρεψε να παίρνω panadol, παρακεταμόλη δηλαδή, και μάλιστα όταν ήταν ανυπόφορες, μου είπε να πάρω και extra. Και ενώ καφέ μου είχε πει να μην πίνω, όταν πονούσα μου έλεγε να πιω κανέναν, γιατί η καφεϊνη όντως βοηθάει πολύ.

 

Κοίτα, το ιδανικό είναι να μην παίρνεις φάρμακα. Ούτε καφέ. ΑΛΛΑ εξαρτάται από την συχνότητα, την ένταση και την διάρκεια των ημικρανιών. Όταν υποφέρεις όπως εγώ, και μια ζωή παίρνεις παυσίπονα, δεν την παλεύεις όταν ξαφνικά τα κόψεις όλα, ακόμα και τον καφέ. Απλώς δεν παίζει. Θε έπρεπε να περάσω το μισό της εγκυμοσύνης στο κρεβάτι, με σκοτάδι, γιατί έχω και φωτοευαισθησία κατά την διάρκεια της κρίσης. Τέτοια πολυτέλεια δεν είχα όμως, οπότε... το μη χείρον βέλτιστο.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ιδανικό είναι να μην παίρνεις φάρμακα. Ούτε καφέ. ΑΛΛΑ εξαρτάται από την συχνότητα, την ένταση και την διάρκεια των ημικρανιών. Όταν υποφέρεις όπως εγώ, και μια ζωή παίρνεις παυσίπονα, δεν την παλεύεις όταν ξαφνικά τα κόψεις όλα, ακόμα και τον καφέ. Απλώς δεν παίζει. Θε έπρεπε να περάσω το μισό της εγκυμοσύνης στο κρεβάτι, με σκοτάδι, γιατί έχω και φωτοευαισθησία κατά την διάρκεια της κρίσης. Τέτοια πολυτέλεια δεν είχα όμως, οπότε... το μη χείρον βέλτιστο.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Όταν έχεις βρει έναν τρόπο να το αντιμετωπίσεις και τον κόψεις είναι άσχημο. Αλλά εμένα δεν μου περνάει εκτός εγκυμοσύνης ΟΥΤΕ με παυσίπονο (ακόμα και mesulid) και έτσι δεν παίρνω ποτέ τίποτα. Και φυσικά δεν παίρνω ούτε στην εγκυμοσύνη.

 

Επίσης, καφέ δεν πίνω ποτέ, ούτε εκτός εγκυμοσύνης, οπότε δε νομίζω να με οφελήσει τώρα.

 

Έχω κι εγώ φωτοευαισθησία και δεν αντέχω κανέναν θόρυβο...Οπότε καταλαβαίνεις πώς είμαι τις 2 μέρες που συνήθως με κρατάει, με ένα παιδί στο σπίτι να θέλει να το ταϊσω, να παίξουμε, να βγούμε βόλτα...Απλά δεν παλεύεται...Και δυστυχώς σε όλη τη διάρκεια αυτής της εγκυμοσύνης μέχρι τώρα, έχω πάθει ήδη 5 κρίσεις (με κανονική ημικρανία και άλλες τόσες, πιο "ελαφριές"). Και είμαι 18 εβδομάδων μόνο. Δεν ξέρω πώς θα αντέξω μέχρι το τέλος...

 

Για αυτό αν βρείτε κάποια λύση...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πονοκεφάλους έντονους έχω από πολλή μικρή ηλικία. Αρχικά οφείλονταν στην ιγμορίτιδα, οπότε και υιοθέτησα την χρήση φυσικού ορού και αργότερα του φυσικού θαλασσινού νερού (που πλέον υπάρχει σε σπρέι), γιατί τα παυσίπονα δεν έπιαναν. Το πρόβλημα γινόταν εντονότερο κάθε αλλαγή εποχής. Πριν από 1 περίπου χρόνο άρχισα να έχω πάλι πονοκεφάλους, αλλά περιοδικά σε μηνιαία βάση. Οι εξετάσεις έδειξαν ότι η ιγμορίτιδα είχε καθαρίσει (έπειτα από τόσα χρόνια) και ότι είχα πρόβλημα στον αυχένα.

 

Τώρα στην εγκυμοσύνη οι πονοκέφαλοι είναι πιο έντονοι και αρκετά συχνοί με διάρκεια 2-3 ημερών. Η πίεση μου είναι χαμηλή, οπότε απέκλεισα αυτό το ενδεχόμενο ως αιτία του πονοκεφάλου. Τους αντιμετωπίζω με σπρέι θαλασσινού νερού (μόλις νιώσω βουλωμένο ρουθούνι, σπρέι καθημερινά για ένα διάστημα) και προσπαθώ, όσο γίνεται, να προσέχω τις στάσεις μου για να μην επιβαρύνω τον αυχένα μου. Επίσης η γυναικολόγος, μου σύστησε να μην αφήνω τον πονοκέφαλο να δυναμώσει και ότι προκειμένου να συνεχίζει εντονότερος την επόμενη μέρα, όταν είναι απαραίτητο, να παίρνω ένα Depon πριν κοιμηθώ. Αυτά προς το παρόν με βοηθούν. Ελπίζω να βοηθήσουν κι εσάς!

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα.ανηκω κι εγω στην κατηγορια αυτων των ανθρωπων που υποφερουν απο ημικρανιες.η πλακα ειναι πως νομιζα οτι με την εγκυμοσυνη θα ειμαι καλυτερα!μεγαλο λαθος!λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη ειναι πολυ πιθανο να γινεις χειροτερα!τα συμπτωματα ειναι φρικτα με απιστευτο πονο,εμετο,φωτοευαισθησια(οπως αναφερθηκε και πιο πανω)και αποστροφη για ολες τις μυρωδιες.ο γιατρος μου επιτρεπει παναντολ εξτρα μεχρι 2 οταν μου συμβαινει,το οποιο παρεπιπτοντως απ'οταν εμεινα εγκυος συμβαινει σιγουρα 2φορες την εβδομαδα.δραμα η κατασταση.ευχομαι σε οποια κοπελα το περναει αυτο να κανει κουραγιο και υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...