Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα μια βοήθεια από σας μαμάδες που ήδη τα παιδιά σας έχουν περάσει από την Α Δημοτικού.

Εμένα θα πάει στην ea και έχω λίγο μπλοκάρει στο τι να πάρω.

 

1.Τσάντα σχολική: σακίδιο ή τρόλεϊ ? Δεν μπορώ να προσδιορίσω το βάρος, αφού κάποια υλικά θα μένουν στο σχολείο αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτά!

Έχετε κάποια συμβουλή ή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία?

 

2.Κολύμβηση : To μαγιό , μπουρνούζι κλπ τα πηγαίνουν-φέρνουν με σακίδιο τα παιδιά την ημέρα της κολύμβησης?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ

 

Συγγνώμη, δεν είχα δει το ποστ σου νωρίτερα, ξέρω ότι είναι αργά να σου πω για τσάντα πια.

Πάντως και τα δυο είδη τσάντας είναι απολύτως ΟΚ. Αυτή με τα ροδάκια είναι πιο βολική στο κουβάλημα αλλά το καθάρισμα με δυσκόλεψε πέρσυ καθώς δε μπαίνει στο πλυντήριο και έπρεπε να τρίβω με βούρτσα στη μπανιέρα και φέτος πήραμε μια κανονική και αναλόγως του βάρους θα διαλέγουμε την περσινή ή τη φετινή.

Τα είδη της κολύμβησης τα πηγαινοφέρνουν με ξεχωριστό σακίδιο τη μέρα της κολύμβησης όπως ακριβώς είπες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και στους γονείς που αγωνιούν...

 

ΧΑΧΑ, ναι, και σε αυτούς τους δύσμοιρους, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

 

Να ρωτήσω όσους έχετε τα παιδιά στην Ελληνογερμανική Αγωγή, τα βάλατε μελέτη;;;

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ, ναι, και σε αυτούς τους δύσμοιρους, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

 

Να ρωτήσω όσους έχετε τα παιδιά στην Ελληνογερμανική Αγωγή, τα βάλατε μελέτη;;;

εμείς πάμε Εράσμειο (Α΄δημοτικού) και τον έβαλα στην απογευματινή ζώνη που έχει μελέτη και δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και Καλή σχολική χρονιά σε όλους .

 

Ευχαριστώ Pashalitsa.Τακτοποιηθήκαμε και εμείς και όλα μπήκαν σε σειρά.

Εμάς θα μένει μελέτη.Είμαι θετική με την μελέτη στο σχολείο, αρκεί να τρώνε καλά πριν τα παιδιά , διότι νηστικά όλη μέρα πως να αντέξουν τα καημένα.

Έως τώρα υπάρχει ενθουσιασμός , δεν θέλει να φύγει απο το σχολείο....Περιμένω να δω και όταν θα αρχίσουν τα μαθήματα επίσημα.....

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πολύ πλάκα σήμερα...

Δεν είχα αποφασίσει να τη γράψω μελέτη και για τις δραστηριότητες χθες μόλις αποφασίσαμε, οπότε έκανα ηλεκτρονική δήλωση σήμερα το πρωί κατά τις 10. Ε, λέω μέχρι να την καταχωρίσουν, να αλλάξουν τα δρομολόγια κλπ, θα αρχίσουμε από την άλλη βδομάδα με το καλό. 11 και κάτι χτυπάει το τηλέφωνο, ήταν η καθηγήτρια της πληροφορικής-ρομποτικής για να μου πει ότι ενημερώθηκε ότι ενδιαφερόμαστε για το τμήμα :shock::shock::shock: και ότι πολύ θα ήθελε να έχει τη μικρή [την ξέρει από πέρσυ] αλλά δεν έχει πια θέσεις για την Τετάρτη και αν θέλουμε να πάμε Πέμπτη που έφτιαξαν νέο τμήμα γιατί είχαν πάρα πολλές συμμετοχές.

 

12 και μισή με παίρνουν από τη γραμματεία και μου λένε, «η μικρή σήμερα θα μείνει ως τις 5 έτσι, έχει καλλλιτεχνικό εργαστήρι και μελέτη!» :shock::shock::shock: Μένω για μερικά δεύτερα άφωνη, λέω καλά, πλάκα μου κάνουν;;;; Και μετά ρωτάω πότε κανονίστηκαν όλα αυτά αφού σήμερα μόλις έκανα αίτηση!!! «Α, ναι μου λέει, σήμερα κάνατε αίτηση, το βλέπω, το επεξεργάστηκαν από το αρμόδιο τμήμα, άλλαξαν τα δρομολόγια των σχολικών και είπα ότι θα καθόταν από σήμερα το παιδί, της έδωσαν αυτοκόλλητο για το σχολικό των 5, αλλά είναι εδώ και διαμαρτύρεται!»

Κάγκελο εγώ! « Αφήστε το παιδί να φύγει σήμερα και ξεκινάει από αύριο!» της λέω. Καλά η μικρή μου λέει μόλις ήρθε, «ρε μαμά τρελαθήκατε, 1 μου είπες θα γυρίσω σήμερα και αυτή μου έλεγε όχι, στις 5 θα φύγεις!» «Συγνώμη παιδί μου, έπεσα θύμα της... express service!» της είπα και με κοίταγε καλά καλά το καημένο...

 

ΟΚ τι να πω! Η οργάνωσή τους με αφήνει άναυδη!

 

Κατά τα άλλα η μικρή τα έχει βάψει μαύρα γιατί δεν έχει την περσινή δασκάλα των γερμανικών την οποία λάτρευε και μας είχε πει ότι πιθανότατα θα μας έχει και φέτος. Ωχ,ωχ,ωχ, με γκρίνια αρχίσαμε... «Δε μου αρέσουν τα γερμανικά χωρίς τη φράου Αλίκη!» μου δήλωσε. :shock: Τουλάχιστον της άρεσε πολύ η δασκάλα των Ελληνικών... Πάλι καλά!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το πιστεύω, ήρθε χθες από τη μελέτη και ήταν σχεδόν αδιάβαστη!!!

Η αντιγραφή είχε λάθη και μόνο μαθηματικά είχε γράψει! Τι να κάνω, να αφήσω λίγο χρόνο να περάσει ή να πάρω και να τους πω να την πιέσουν λίγο χρονικά γιατί είμαι σίγουρη ότι χαζεύει;;; Δεν ξέρω, το σκέφτομαι... Αν πάει έτσι το πράγμα δε θα μπορεί να κάνει δραστηριότητες τα απογεύματα... Χθες όλο το απόγευμα διαβάζαμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το πιστεύω, ήρθε χθες από τη μελέτη και ήταν σχεδόν αδιάβαστη!!!

Η αντιγραφή είχε λάθη και μόνο μαθηματικά είχε γράψει! Τι να κάνω, να αφήσω λίγο χρόνο να περάσει ή να πάρω και να τους πω να την πιέσουν λίγο χρονικά γιατί είμαι σίγουρη ότι χαζεύει;;; Δεν ξέρω, το σκέφτομαι... Αν πάει έτσι το πράγμα δε θα μπορεί να κάνει δραστηριότητες τα απογεύματα... Χθες όλο το απόγευμα διαβάζαμε...

 

Νομίζω ότι σίγουρα πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο και μετά να το αναφέρεις στο σχολείο. Ξέρεις τις συνθήκες, κάτω από τις οποίες γίνεται η μελέτη? Πόσοι εποπτεύουν τη μελέτη? Γίνεται μέσα στην τάξη ή σε άλλο χώρο? Το σχολείο τι υποχρέωση έχει αναλάβει? Πώς σας έχουν περιγράψει το χρόνο αυτό? Τι οδηγίες έχουν δώσει στα παιδιά για την οργάνωση της μελέτης? Δεν νομίζω να το αφήνουν μόνο με τα βιβλία, σίγουρα θα γίνεται κάτι πιο συστηματικό.

 

Επίσης μπορείς να συνεννοηθείς και με το ίδιο το παιδί. Δηλαδή μπορείτε να συμφωνήστε να κάνει όσα μπορεί, αλλά τέλεια. Καλύτερα να τελειώνει πχ. τις υποχρεώσεις της Γλώσσας και να αφήνει τα μαθηματικά στο σπίτι. Αυτό βέβαια σε συνεννόηση με το σχολείο και έχοντας αφήσει λίγο χρόνο για να βρει το παιδί το ρυθμό του. Αλήθεια είχαν πολλά για μελέτη?

 

 

Εμένα σε κάποια φάση τα έκανε όλα βιαστικά για να βγει έξω. Μίλησα με τη δασκάλα και μου είπε ότι το κάνουν και άλλα παιδιά, οπότε εφάρμοσε το σύστημα να μην βγαίνει κανείς πριν το τέλος του χρόνου, ώστε να κάνουν τη μελέτη με την ησυχία τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά δεν το πιστεύω, ήρθε χθες από τη μελέτη και ήταν σχεδόν αδιάβαστη!!!

Η αντιγραφή είχε λάθη και μόνο μαθηματικά είχε γράψει! Τι να κάνω, να αφήσω λίγο χρόνο να περάσει ή να πάρω και να τους πω να την πιέσουν λίγο χρονικά γιατί είμαι σίγουρη ότι χαζεύει;;; Δεν ξέρω, το σκέφτομαι... Αν πάει έτσι το πράγμα δε θα μπορεί να κάνει δραστηριότητες τα απογεύματα... Χθες όλο το απόγευμα διαβάζαμε...

 

Καλημέρα!!!

 

Κοίτα το ότι η αντιγραφή είχε λάθη έχει να κάνει και με την πολιτική που ακολουθεί το σχολείο στη μελέτη. Εμάς τα κοιτάει και η δασκάλα της μελέτης. Αλλά εκεί σ' εσάς μπορεί να σκέφτονται ότι το παιδί είναι σα να διαβάζει σπίτι μόνο του (απλά έχει κάποια επίβλεψη από δασκάλα) αλλά στην ουσία η δασκάλα της τάξης θα δει τα λάθη για να ξέρει και το επίπεδο του παιδιού. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Εμένα θα μου άρεσε να σου πω ...να ξέρω και ότο το παιδί τα έκανε μόνο του και πού υστερεί.

 

Τώρα αν είναι πράγματα που δεν είχε γράψει καθόλου ... τότε είναι κάτι που πρέπει να το πεις. Τα γραπτά της τουλάχιστον πρέπει να τελειώνουν στη μελέτη. Βέβαια κι εκεί μπορεί να σου πουν ότι αυτό εξαρτάται από τους ρυθμούς του παιδιού. Πάντως εμάς ακόμα πολύ λίγα τους βάζουν και γενικώς είναι της λογικής της λίγης δουλειάς στο σχολείο οπότε έρχεται έτοιμη ... εσάς ακόμα αρχή είναι ... πόσα πολλά σας βάζουν πια?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Κοίτα το ότι η αντιγραφή είχε λάθη έχει να κάνει και με την πολιτική που ακολουθεί το σχολείο στη μελέτη. Εμάς τα κοιτάει και η δασκάλα της μελέτης. Αλλά εκεί σ' εσάς μπορεί να σκέφτονται ότι το παιδί είναι σα να διαβάζει σπίτι μόνο του (απλά έχει κάποια επίβλεψη από δασκάλα) αλλά στην ουσία η δασκάλα της τάξης θα δει τα λάθη για να ξέρει και το επίπεδο του παιδιού. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Εμένα θα μου άρεσε να σου πω ...να ξέρω και ότο το παιδί τα έκανε μόνο του και πού υστερεί.

 

Τώρα αν είναι πράγματα που δεν είχε γράψει καθόλου ... τότε είναι κάτι που πρέπει να το πεις. Τα γραπτά της τουλάχιστον πρέπει να τελειώνουν στη μελέτη. Βέβαια κι εκεί μπορεί να σου πουν ότι αυτό εξαρτάται από τους ρυθμούς του παιδιού. Πάντως εμάς ακόμα πολύ λίγα τους βάζουν και γενικώς είναι της λογικής της λίγης δουλειάς στο σχολείο οπότε έρχεται έτοιμη ... εσάς ακόμα αρχή είναι ... πόσα πολλά σας βάζουν πια?

 

Δεν ξέρω βρε παιδί μου, ρώτησα και μια μαμά και μου είπε αυτά που είχε για χθες η κόρη της, β τάξη και αυτή στο δημόσιο σχολείο της γειτονιάς μου και ειλικρινά ήταν περισσότερα και δυσκολότερα. Αν εμένα είχε να ανέβει και να κατέβει δύο δύο ως το είκοσι ας πούμε σε μια γραπτή άσκηση, [σε επίπεδο επανάληψης από πέρσυ είναι αυτά], η άλλη κοπέλα είχε να ανέβει και να κατέβει δυο δυο ως το 100, και το ίδιο να κάνει πέντε πέντε και δέκα δέκα! Άλλο παράδειγμα, εμάς γράφουν την αντιγραφή μια φορά και στο δημόσιο όσες φορές χρειαστεί για να γεμίσει μια σελίδα. Δηλαδή η δικιά μου σε πόσο θα τα τελείωνε αυτά, σε δέκα χρόνια;;;

 

Αποφάσισα να περιμένω ως την Παρασκευή να δω την πορεία των πραγμάτων και βλέπουμε. Σήμερα ήρθε έχοντας κάνει το 70% όσων είχε, οπότε ήταν σαφώς καλύτερα. Δεν είχε κάνει ανάγνωση, ορθογραφία και το CD των γερμανικών που πρέπει να το ακούσει 5 φορές. Με λίγα λόγια είχε κάνει όλα τα γραπτά.

 

Τέλος πάντων θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε παιδί μου, ρώτησα και μια μαμά και μου είπε αυτά που είχε για χθες η κόρη της, β τάξη και αυτή στο δημόσιο σχολείο της γειτονιάς μου και ειλικρινά ήταν περισσότερα και δυσκολότερα. Αν εμένα είχε να ανέβει και να κατέβει δύο δύο ως το είκοσι ας πούμε σε μια γραπτή άσκηση, [σε επίπεδο επανάληψης από πέρσυ είναι αυτά], η άλλη κοπέλα είχε να ανέβει και να κατέβει δυο δυο ως το 100, και το ίδιο να κάνει πέντε πέντε και δέκα δέκα! Άλλο παράδειγμα, εμάς γράφουν την αντιγραφή μια φορά και στο δημόσιο όσες φορές χρειαστεί για να γεμίσει μια σελίδα. Δηλαδή η δικιά μου σε πόσο θα τα τελείωνε αυτά, σε δέκα χρόνια;;;

 

Αποφάσισα να περιμένω ως την Παρασκευή να δω την πορεία των πραγμάτων και βλέπουμε. Σήμερα ήρθε έχοντας κάνει το 70% όσων είχε, οπότε ήταν σαφώς καλύτερα. Δεν είχε κάνει ανάγνωση, ορθογραφία και το CD των γερμανικών που πρέπει να το ακούσει 5 φορές. Με λίγα λόγια είχε κάνει όλα τα γραπτά.

 

Τέλος πάντων θα δούμε...

 

Αν έχει τελειώσει τα γραπτά είσαι μια χαρά! Την ορθογραφία δε μπορεί να τους τη βάλει στο κεφάλι στη μελέτη, την ανάγνωση επίσης πρέπει να τη διαβάσει κάθε παιδάκι 3φορές σε εμάς οπότε δε νομίζω κι εμάς ότι το κάνουν στη μελέτη, όσο για το CD ... εντάξει ... τι περίμενες? Να ακούσουν το CD 5 φορές την ώρα της μελέτης?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τελειώσει τα γραπτά είσαι μια χαρά! Την ορθογραφία δε μπορεί να τους τη βάλει στο κεφάλι στη μελέτη, την ανάγνωση επίσης πρέπει να τη διαβάσει κάθε παιδάκι 3φορές σε εμάς οπότε δε νομίζω κι εμάς ότι το κάνουν στη μελέτη, όσο για το CD ... εντάξει ... τι περίμενες? Να ακούσουν το CD 5 φορές την ώρα της μελέτης?

 

 

Για την ορθογραφία δεν ξέρω τί κάνουν, δεν τη ρώτησα, για την ανάγνωση μου είπε η μικρή ότι μια από τις τέσσερις δασκάλες που είναι στη μελέτη ασχολείται με αυτό, δηλαδή περνάνε ένα ένα τα παιδάκια και το διαβάζουν μαζί μερικές φορές το μάθημα. Όσες φορές τη ρώτησα μου είπε ότι εκείνη δεν πρόλαβε να πάει γιατί έκανε τα γραπτά. Για την ορθογραφία, εννοείται ότι θα την κάνουμε και σπίτι γιατί θέλω και να την αναλύσω αλλά αν είχε μια ιδέα καλά θα ήταν... Ε, τα γερμανικά δεν είναι πρόβλημα, τα κάνει γρηγορότερα από οτιδήποτε άλλο...:shock: ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ! Αφού σκέφτομαι να τη βάλω να γράφει τα ελληνικά με καλλιγραφική ενωμένη γραφή μπας και σωθούμε!:roll:

 

Τα μαθηματικά τα σκέφτεται γρήγορα αλλά κάνει 10 ώρες να τα γράψει και στη γλώσσα είναι που έχουμε το θέμα μας...

 

Ο λόγος που θέλω να έρχεται κάπως διαβασμένη είναι για να μπορεί να κάνει καμιά δραστηριότητα το απόγευμα και να μπορώ να της κάνω αγγλικά ή άλλα έξτρα πάνω στα μαθήματα, για κάνα μισαωράκι ή λίγο παραπάνω τη μέρα μιλάω. Από την περσινή εμπειρία, όταν έρχεται αδιάβαστη, τραβάει το πράγμα τόσο ώστε ίσα που πάει στις δραστηριότητες και δεν προλαβαίνουμε τίποτε άλλο. Το κάνει επίτηδες, δυστυχώς είμαι η μαμά της και δε με υπολογίζει σα δασκάλα... Μεγάλο πρόβλημα αυτό και η βασική αιτία που την έβαλα στη μελέτη...:-(

 

Έχω εντοπίσει πρόβλημα στη συγκέντρωσή της και γενική εύκολη κούραση, πνευματική και σωματική. Για να ερευνήσω πρώτα οτιδήποτε παθολογικό, κάναμε εξετάσεις και έχει έλλειψη σιδήρου αρκετά σοβαρή. Έπαθα σοκ όταν το είδα, ΟΚ, δεν τρώμε συχνά μοσχάρι αλλά η διατροφή της είναι απίστευτα προσεγμένη. Είμαι τρελή, στο Γέρακα πάω και της ψωνίζω τα καλυτερα βιολογικά. Επειδή τα εξήγησα αυτά στη γιατρό μου είπε να κοιτάξουμε και το θυρεοειδή γιατί παίρνει και εύκολα βάρος και τελικά έχουμε το θεματάκι μας αλλά επειδή φαίνεται για αυτοάνοσο δεν παίρνει φάρμακα... Τώρα παίρνει φαρμακευτικό σίδηρο, μου είπανε ότι θα τη βοηθήσει στη συγκέντρωση αν συνέλθει ο σίδηρός της και ξεκινήσαμε και τα ω3 λιπαρά οξέα ειδικά για παιδιά.... Άντε να δούμε...:|

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σταθεροποιήθηκαν τα τμήματα της μελέτης, είναι μια δασκάλα με 9-10 παιδιά στην τάξη. Πρέπει να της έχει αλλάξει τα φώτα λίγο της μικρής γιατί διαμαρτύρεται ότι την πιέζει να τελειώσει, και... ω του θαύματος, έρχεται γραμμένη σε όλα! Βέβαια τα γράμματά θέλουν σβήσιμο μερικές φορές αλλά δε με νοιάζει καθόλου, φτάνει να τη μάθουν να μη χαζεύει και να τελειώνει γρήγορα. Επιτέλους θα έχουμε πιο πολύ χρόνο για δραστηριότητες...

Είχαμε και συνάντηση την Τετάρτη, όπως το είχα καταλάβει η δασκάλα των γερμανικών είναι γερμανίδα. Από αυτή την Παρασκευή ξεκινούν ορθογραφία στα Γερμανικά, μάλλον σε εβδομαδιαία βάση [για να τη διαβάζουν το ΣΚ] προς το παρόν και με γνωστές τους ακουστικά λέξεις. Η ανάγνωση προτάσεων χωρίς τη βοήθεια εικόνων πια, ξεκίνησε από την αρχή της βδομάδας.

Η δασκάλα των ελληνικών μου φάνηκε συμπαθέστατη και όταν μετά την παρουσίαση την πλησίασα και της εξήγησα ένα θέμα που υπάρχει με τη μικρή και της ζήτησα να με βοηθήσει, μου βρήκε αστραπιαία λύση... Η κόρη μου δεν πίνει νερό, φτάνει σε όρια αφυδάτωσης... Ε, από την Πέμπτη έχει πιεί το μισόλιτρο ως τις 1 για να της βάλει η κυρία αυτοκόλλητο σε ειδικό χαρτί- πίνακα που της έφτιαξε την άλλη μέρα της επίσκεψής μου στο σχολείο... Μέχρι την Τετάρτη ερχόταν και στις 3.30 είχε πιεί όλη μέρα κυριολεκτικά 3 γουλιές νερό... Πόσο να της έδινα ως το βράδυ;;; Τέλος πάντων ευτυχώς η γυναίκα με βοήθησε να το λύσουμε και αυτό... Και συμφωνήσαμε ότι η δεύτερη βδομάδα κυλάει πολύ καλύτερα από την εφιαλτική πρώτη, όπου έκανε 15 ώρες να γράψει...

 

Στην παρουσίαση μας τόνισε η δασκάλα ότι ο μεγαλύτερος στόχος φέτος είναι να μάθουν να διαβάζουν με άνεση και να γράφουν σκεπτόμενοι την ορθογραφία σωστά τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τους καταληκτικούς κανόνες που μαθαίνουν. Επανάληψη κάθε ΣΚ όλες τις ορθογραφίες της βδομάδας και όλα τα γερμανικά μας είπαν, αυτά ούτως ή άλλως τα κάναμε αυτά, οπότε ΟΚ. Ενίσχυση της φιλαναγνωσίας και συχνές επισκέψεις στη βιβλιοθήκη για δανεισμό. Τώρα στα μαθηματικά μου φαίνεται περίεργο που δε θα κάνουν καθόλου το βιβλίο του οργανισμού... Και μια άλλη φίλη μου μου είπε ότι στο ιδιωτικό που πήγαινε η κόρη της δεν έκαναν σχεδόν καθόλου το βιβλίο της β΄γιατί είναι κακογραμμένο λέει... Θα κάνουν μόνο τα βιβλία της ΕΑ λέει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα στα μαθηματικά μου φαίνεται περίεργο που δε θα κάνουν καθόλου το βιβλίο του οργανισμού... Και μια άλλη φίλη μου μου είπε ότι στο ιδιωτικό που πήγαινε η κόρη της δεν έκαναν σχεδόν καθόλου το βιβλίο της β΄γιατί είναι κακογραμμένο λέει... Θα κάνουν μόνο τα βιβλία της ΕΑ λέει...

 

Και εμείς το ίδιο.

Επιλεκτικά θα κάνουν κάποιες ασκήσεις από τα βιβλία του Οργανισμού και θα ακολουθήσουν τη δική τους μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το ίδιο.

Επιλεκτικά θα κάνουν κάποιες ασκήσεις από τα βιβλία του Οργανισμού και θα ακολουθήσουν τη δική τους μέθοδο.

 

 

Επειδή εμείς τελειώνουμε πια το δημοτικό και μπορώ να σας πω για όλες τις τάξεις..... Τα ιδιωτικά κατά 99% δεν ακολουθούν ποτέ τα βιβλία μαθηματικών. Δυστυχώς όλων των τάξεων τα μαθηματικά είναι φοβερά κακογραμμένα και είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθούν. Ολη η δουλειά γίνεται με δικά τους έντυπα ασκήσεων, προβλημάτων, θεωρίας. Τα παιδιά μαθαίνουν άψογα την ύλη. Κρίμα που υπάρχουν τέτοια κακογραμμένα βιβλία για μικρά παιδιά. Πώς να αγαπησουν μετά μία τόσο δύσκολη επιστήμη??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τώρα που συμπληρώνεται ένα ικανό χρονικο διάστημα από τότε που άρχισε μελέτη στο σχολείο,βλέπω ότι η μικρή έχει βοηθηθεί πολύ στο να βελτιώσει τους χρόνους της, οπότε καλά έκανα και την έβαλα και ας σχολάει από φέτος στις 3. Οι δασκάλες της μελέτης προσπαθούν να τελειώνουν τα πάντα τα παιδιά στο σχολείο, ακόμα και την ορθογραφία τη γράφει 2-3 φορές εκεί και ανάγνωση κάνουν. Βέβαια στο σπίτι τα ξανακάνουμε αυτά τα δυο, δεν είχα απαίτηση να τα κάνουν στην εντέλεια. Καλά πάμε, έχω ξεαγχωθεί και εγώ λίγο, γιατί στην αρχή της χρονιάς παραλίγο να τη χάσω την ψυχραιμία μου...

Ξεκινήσαμε και ορθογραφιούλες στα γερμανικά, πολύ μικρές προτασούλες για αρχή. Σήμερα έγραψαν και την δεύτερη εκθεσούλα τους στα ελληνικά, αφήγηση ιστοριούλας βασισμένη σε εικόνες, με βοηθητικές ερωτήσεις. Η δασκάλα είπε ότι στην έκθεση θα διορθώνει διακριτικά τα ορθογραφικά με χρωματιστή ξυλομπογιά και όχι με στυλό γιατί θέλει να βαθμολογεί πιο πολύ τις ιδέες τους, την έκφραση και τη σύνταξη και όχι τόσο την ορθογραφία, εκτός από την καταληκτική όπου πρέπει να τηρούνται τουλάχιστον οι βασικοί κανόνες. Συμφωνώ, γιατί άμα τους δώσει ένα τετράδιο τίγκα στις διορθώσεις από τα ορθογραφικά μάλλον θα πάθουν σοκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά το θέμα της μελέτης δεν κύλησε καλά στην πορεία. Όταν διαβάζεις τα παιδιά πρέπει και να τους λύνεις τις απορίες... Μια δασκάλα με 14 παιδιά όμως δεν προλαβαίνει να κάνει κάτι τέτοιο ίσως ή απλά κατέφυγαν στην εύκολη λύση του τύπου αυτό είναι το σωστό και γράψτο, καθώς υπάρχει εντολή από το σχολείο το παιδί να είναι γραμμένο σε όλα τα μαθήματα και τυπικά έτοιμο για την άλλη μέρα φεύγοντας από εκεί.

Επειδή ένα παιδί δε μαθαίνει όμως έτσι, τη βγάζω από τη μελέτη μετά τις γιορτές. Έχει βελτιώσει το χρόνο της ούτως ή άλλως αλλά έχουμε διάφορα θέματα... Δεν ξέρω τι από αυτά που έχει γράψει ξέρει πραγματικά και τί όχι, έτσι τα ρωτάω από την αρχή. Βλέπω πολλές απορίες άλυτες, βλέπω και διορθώσεις της δασκάλας με γράμματα της δασκάλας στο τετράδιο της μικρής και εκνευρίζομαι. Ίσως να τα ψηλαφίζω πολύ αλλά στον ίδιο χρόνο που κάνει μελέτη στο σχολείο μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο ουσιαστική δουλειά στο σπίτι.

Επιπλέον η μικρή έχει πολλές δραστηριότητες το απόγευμα και θα είναι καλύτερα να διαβάζει στο σπίτι προκειμένου να γυρίζει νωρίτερα και να ξεκουράζεται περισσότερο.

Πάντως τουλάχιστον άλλες 4 μαμάδες σε παιδικό πάρτυ μου δήλωσαν ότι δεν είναι πολύ ή και καθόλου ευχαριστημένες από τη μελέτη στο σχολείο.

 

 

Πήραμε και βαθμούς, όλα καλά εκτός... από τη γυμναστική...:shock: Τι να πει κανείς, όταν ένα παιδί αγωνίζεται με όλες του τις δυνάμεις, δεν τα παρατάει ποτέ και εσύ του βάζεις μειωμένη βαθμολογία στις αθλητικές επιδόσεις... Δεν ήξερα ότι το σχολείο απευθύνεται μόνο σε παιδιά με ικανές αθλητικές επιδόσεις, τί να πω... Και μάλιστα όταν ξέρεις ότι το συγκεκριμένο παιδί ταιλαιπωρείται από τα αυτιά του και αποφεύγει την κολύμβηση και εσύ του το χρεώνεις το βαθμό ως ασυνέπεια... Ενώ αν είχα πάρει την απαλλαγή που επέμενε ο ΩΡΛ να πάρω, θα ήταν καλύτερα... Τι να πω, και είχε και τόση ουρά στη δασκάλα της γυμναστικής που δεν έκατσα, προφανώς γιατί δε θα ήμουν και πολύ ευγενική...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα της μελέτης δεν κύλησε καλά στην πορεία. Όταν διαβάζεις τα παιδιά πρέπει και να τους λύνεις τις απορίες... Μια δασκάλα με 14 παιδιά όμως δεν προλαβαίνει να κάνει κάτι τέτοιο ίσως ή απλά κατέφυγαν στην εύκολη λύση του τύπου αυτό είναι το σωστό και γράψτο, καθώς υπάρχει εντολή από το σχολείο το παιδί να είναι γραμμένο σε όλα τα μαθήματα και τυπικά έτοιμο για την άλλη μέρα φεύγοντας από εκεί.

 

Κοίτα η δουλειά της μελέτης κατά τη γνώμη μου δεν είναι να τους λύνει τις απορίες. Η δουλειά της μελέτης είναι να τα οργανώνει στη μελέτη τους και να τα βοηθάει να διαχειρίζονται το χρόνο τους. Προφανώς και δεν είναι σωστό να τους τα γράφει η δασκάλα από πάνω απλά για να τελειώνουν αλλά και σε εμάς δε γυρνάνε όλα τα παιδιά με έτοιμα τα φυλλάδια. Έχω παρατηρήσει όμως ότι η ποσότητα εργασίας που βάζουν είναι τέτοια ώστε να βγαίνει σε αυτό το χρόνο από το μέσο παιδί. Εμένα η δικιά μου πάντα γυρίζει έτοιμη από το μελέτη στα γραπτά της. Ο τρόπος που διορθώνονται τα λάθη της είναι με τελίτσες δίπλα από τα λάθη. Το παιδί τα κοιτάει και τα ξαναγράφει. Τι απορίες δλδ να της εξηγήσει??? Αν έχει κάνει ένα ορθογροαφικό λάθος? Αν έχει κάνει ένα λάθος στην αντιγραφή? Σιγά τα προβλήματα που έχουν στη β δημοτικού. Τώρα αν τους τα γράφουν στον πίνακα και τα βλέπουν τα παιδάκια στα μαθηματικά έτοιμα ή στη γλώσσα ... τι να πω ... αυτό δε μπορώ να το ξέρω. Αλλά με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν το κάνουν και η μικρή δε μου έχει πει κάτι τέτοιο. Ορθογραφία όμως δε μαθαίνουν εκεί. Την κοιτάνε μόνα τους απλά. Και την ανάγνωση την κάνει το κάθε παιδί από μέσα του μόνο του. Ή τώρα που κάνουν την προπαίδεια δεν είναι ότι τα παιδιά της μελέτης της έχουν μάθει απέξω στην μελέτη. Το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του σε αυτό. Εγώ όταν γυρνάει σπίτι της εξετάζω την ορθογραφία και πολλέςφορές έχει λάθη (δεν την ξέρει τελείως δλδ). Επίσης μου διαβάζει την ανάγνωση και λέμε και την προπαίδεια τώρα πια. Αν έχει και ανάγνωση στα γερμανικά την κάνουμε και αυτή. Με τη μελέτη όμως έχουν ξεμπερδέψει από φυλλάδια και αντιγραφές. Δεν είναι και λίγο. Γι' αυτό και του χρόνου τα θεωρητικά μαθήματα δε γίνονται στη μελέτη. Δηλαδή η μελέτη δεν είναι ακριβώς μελέτη είναι απλά το homework τους.

 

Επειδή ένα παιδί δε μαθαίνει όμως έτσι, τη βγάζω από τη μελέτη μετά τις γιορτές. Έχει βελτιώσει το χρόνο της ούτως ή άλλως αλλά έχουμε διάφορα θέματα... Δεν ξέρω τι από αυτά που έχει γράψει ξέρει πραγματικά και τί όχι, έτσι τα ρωτάω από την αρχή. Βλέπω πολλές απορίες άλυτες, βλέπω και διορθώσεις της δασκάλας με γράμματα της δασκάλας στο τετράδιο της μικρής και εκνευρίζομαι. Ίσως να τα ψηλαφίζω πολύ αλλά στον ίδιο χρόνο που κάνει μελέτη στο σχολείο μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο ουσιαστική δουλειά στο σπίτι.

Επιπλέον η μικρή έχει πολλές δραστηριότητες το απόγευμα και θα είναι καλύτερα να διαβάζει στο σπίτι προκειμένου να γυρίζει νωρίτερα και να ξεκουράζεται περισσότερο.

Πάντως τουλάχιστον άλλες 4 μαμάδες σε παιδικό πάρτυ μου δήλωσαν ότι δεν είναι πολύ ή και καθόλου ευχαριστημένες από τη μελέτη στο σχολείο.

 

Νομίζω ότι αν έχεις το χρόνο να είσαι σπίτι εννοείται ότι καλύτερα να γυρνάει να διαβάζει σπίτι. Εγώ την έχω μελέτη γιατί γυρίζω μετά τις 5. Τι θέματα έχειτε που λες ότι έχετε θέματα? Μήπως τους βάζουν πολλά μωρέ και δε βγαίνουν σε 1 ώρα?

 

Πήραμε και βαθμούς, όλα καλά εκτός... από τη γυμναστική...:shock: Τι να πει κανείς, όταν ένα παιδί αγωνίζεται με όλες του τις δυνάμεις, δεν τα παρατάει ποτέ και εσύ του βάζεις μειωμένη βαθμολογία στις αθλητικές επιδόσεις... Δεν ήξερα ότι το σχολείο απευθύνεται μόνο σε παιδιά με ικανές αθλητικές επιδόσεις, τί να πω... Και μάλιστα όταν ξέρεις ότι το συγκεκριμένο παιδί ταιλαιπωρείται από τα αυτιά του και αποφεύγει την κολύμβηση και εσύ του το χρεώνεις το βαθμό ως ασυνέπεια... Ενώ αν είχα πάρει την απαλλαγή που επέμενε ο ΩΡΛ να πάρω, θα ήταν καλύτερα... Τι να πω, και είχε και τόση ουρά στη δασκάλα της γυμναστικής που δεν έκατσα, προφανώς γιατί δε θα ήμουν και πολύ ευγενική...

 

Α ... εδώ θα σε μαλώσω! :)

 

Τι σε νοιάζει μωρέ αν δεν πήρε τόσο καλό βαθμό στη γυμναστική στη Β δημοτικού? Μπορεί να ήθελε η γυμνάστρια να βάλει άριστα στα παιδιά που το έχουν και να τα ενισχύσει περισσότερο και μετά να βαθμολογήσει την προσπάθεια. Κανονικά αυτό έπρεπε να γίνεται και στα βασικά μαθήματα. Δηλαδή ένα παιδί που προσπαθεί πολύ στα μαθηματικά θα του βάλεις τον ίδιο βαθμό με ένα παιδί που του κόβει τρελλά και είναι αστέρι στα μαθηματικά? Μην τρελλαίνεσαι όμως. Στη θέση σου θα την έπαιρνα τηλ να τη ρωτήσω. Μπορεί να έχει κάποιο λόγο που το έκανε ... μπορεί να μην ξέρεις κάτι ... μπορεί το παιδί να έχει βγάλει απροθυμία στη γυμναστική.

 

Εμείς πάντως στην Εράσμειο βαθμούς σε αυτά τα μαθήματα ακόμα δεν έχουμε. Και αυτό νομίζω είναι το πιο σωστό. Δεν εχουν νόημα σε αυτές τις ηλικίες ... αλλά αν ένα σχολείο επιλέξει να έχει μαθμούς και στα δευτερεύονται τότε οι δασκάλες πρέπει να κάνουν μια διαβάθμιση, γιατί αν βάλουν σε όλους άριστα τότε καλύτερα να μην το έχουν καθόλου!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η δουλειά της μελέτης κατά τη γνώμη μου δεν είναι να τους λύνει τις απορίες. Η δουλειά της μελέτης είναι να τα οργανώνει στη μελέτη τους και να τα βοηθάει να διαχειρίζονται το χρόνο τους. Προφανώς και δεν είναι σωστό να τους τα γράφει η δασκάλα από πάνω απλά για να τελειώνουν αλλά και σε εμάς δε γυρνάνε όλα τα παιδιά με έτοιμα τα φυλλάδια. Έχω παρατηρήσει όμως ότι η ποσότητα εργασίας που βάζουν είναι τέτοια ώστε να βγαίνει σε αυτό το χρόνο από το μέσο παιδί. Εμένα η δικιά μου πάντα γυρίζει έτοιμη από το μελέτη στα γραπτά της. Ο τρόπος που διορθώνονται τα λάθη της είναι με τελίτσες δίπλα από τα λάθη. Το παιδί τα κοιτάει και τα ξαναγράφει. Τι απορίες δλδ να της εξηγήσει??? Αν έχει κάνει ένα ορθογροαφικό λάθος? Αν έχει κάνει ένα λάθος στην αντιγραφή? Σιγά τα προβλήματα που έχουν στη β δημοτικού. Τώρα αν τους τα γράφουν στον πίνακα και τα βλέπουν τα παιδάκια στα μαθηματικά έτοιμα ή στη γλώσσα ... τι να πω ... αυτό δε μπορώ να το ξέρω. Αλλά με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν το κάνουν και η μικρή δε μου έχει πει κάτι τέτοιο. Ορθογραφία όμως δε μαθαίνουν εκεί. Την κοιτάνε μόνα τους απλά. Και την ανάγνωση την κάνει το κάθε παιδί από μέσα του μόνο του. Ή τώρα που κάνουν την προπαίδεια δεν είναι ότι τα παιδιά της μελέτης της έχουν μάθει απέξω στην μελέτη. Το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του σε αυτό. Εγώ όταν γυρνάει σπίτι της εξετάζω την ορθογραφία και πολλέςφορές έχει λάθη (δεν την ξέρει τελείως δλδ). Επίσης μου διαβάζει την ανάγνωση και λέμε και την προπαίδεια τώρα πια. Αν έχει και ανάγνωση στα γερμανικά την κάνουμε και αυτή. Με τη μελέτη όμως έχουν ξεμπερδέψει από φυλλάδια και αντιγραφές. Δεν είναι και λίγο. Γι' αυτό και του χρόνου τα θεωρητικά μαθήματα δε γίνονται στη μελέτη. Δηλαδή η μελέτη δεν είναι ακριβώς μελέτη είναι απλά το homework τους.

 

 

 

Νομίζω ότι αν έχεις το χρόνο να είσαι σπίτι εννοείται ότι καλύτερα να γυρνάει να διαβάζει σπίτι. Εγώ την έχω μελέτη γιατί γυρίζω μετά τις 5. Τι θέματα έχειτε που λες ότι έχετε θέματα? Μήπως τους βάζουν πολλά μωρέ και δε βγαίνουν σε 1 ώρα?

 

 

 

Α ... εδώ θα σε μαλώσω! :)

 

Τι σε νοιάζει μωρέ αν δεν πήρε τόσο καλό βαθμό στη γυμναστική στη Β δημοτικού? Μπορεί να ήθελε η γυμνάστρια να βάλει άριστα στα παιδιά που το έχουν και να τα ενισχύσει περισσότερο και μετά να βαθμολογήσει την προσπάθεια. Κανονικά αυτό έπρεπε να γίνεται και στα βασικά μαθήματα. Δηλαδή ένα παιδί που προσπαθεί πολύ στα μαθηματικά θα του βάλεις τον ίδιο βαθμό με ένα παιδί που του κόβει τρελλά και είναι αστέρι στα μαθηματικά? Μην τρελλαίνεσαι όμως. Στη θέση σου θα την έπαιρνα τηλ να τη ρωτήσω. Μπορεί να έχει κάποιο λόγο που το έκανε ... μπορεί να μην ξέρεις κάτι ... μπορεί το παιδί να έχει βγάλει απροθυμία στη γυμναστική.

 

Εμείς πάντως στην Εράσμειο βαθμούς σε αυτά τα μαθήματα ακόμα δεν έχουμε. Και αυτό νομίζω είναι το πιο σωστό. Δεν εχουν νόημα σε αυτές τις ηλικίες ... αλλά αν ένα σχολείο επιλέξει να έχει μαθμούς και στα δευτερεύονται τότε οι δασκάλες πρέπει να κάνουν μια διαβάθμιση, γιατί αν βάλουν σε όλους άριστα τότε καλύτερα να μην το έχουν καθόλου!

 

 

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει διαβάθμιση. Εδώ δε μιλάμε όμως για μαθηματικά αλλά για γυμναστική. Στα μαθηματικά ένα παιδί που του κόβει τρελά και ένα παιδί που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ διάβασμα, ναι βαθμολογούνται το ίδιο. Εδώ μιλάμε για τη γυμναστική και για ένα παιδί που δυσκολεύεται κινητικά και παρόλα αυτά παλεύει και ας έρχεται άρρωστη από την κούραση. Δηλαδή για να καταλάβω, στη γυμναστική παίρνει άριστα μόνο όποιος έχει επιδόσεις υψηλού επιπέδου; Η ίδια η γυμνάστρια μου είχε πει ότι είναι παιδί στρατιώτης και ότι δεν τα παρατάει με τίποτα. Και ναι στενοχωρήθηκε πολύ για το βαθμό στη γυμναστική ενώ στα μαθηματικά που βαθμολογήθηκε με 9 διαφορετικούς τρόπους και στο ένα από τα 9 είχε ένα τικ κάτω, [στην στρατηγική επίλυσης προβλημάτων] το παραδέχτηκε, το κατάλαβε και είπε ότι δίκιο έχει η κυρία και πρέπει να πάρει τα προβληματα λίγο πιο σοβαρά και όχι να κοιτάζει μόνο λέξεις κλειδιά, πρέπει να δώσει σημασία στη λογική των προβλημάτων.

 

Εγώ ειλικρινά και αν της έβαζε και στην ορθογραφία ένα τικ κάτω, πάλι δίκιο θα έδινα στη δασκάλα, αλλά αυτό το πράγμα με τη γυμναστική δεν το καταλαβαίνω. Καμία απροθυμία δεν υπάρχει. Φόβος υπάρχει από εμένα και έχω αποφύγει να τη στείλω στην κολύμβηση όσες φορές είχε έστω και μια μικρή ενόχληση στα αυτιά ή και καταρροή. Ο λόγος, δεν μπορώ να ρισκάρω άλλο την ακοή της ούτε το ανοσοποιητικό της με τη λήψη αντιβιωτικών που του έχουν αλλάξει τα φώτα, το παιδί όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΠΕΣ αυτό είναι γελοίο. Τέλος πάντων, θα το συζητήσω μαζί της...

 

Είναι δυνατόν στη μελέτη να μη λύνονται απορίες; Π.χ, έκανε λάθος στο πρόβλημα και έκανε λάθος πράξη, λες στο παιδί, όχι πρόσθεση, αφαίρεση και τέλειωσε το θέμα;;; Μαθαίνει το παιδί έτσι κάτι; Έρχεται σπίτι, το βλέπω γραμμένο σωστά αλλά ευτυχώς από κάτω βλέπω το αποτύπωμα του μολυβιού από την πρώτη λανθασμένη λύση. Μου λέει ότι το έκανε λάθος και ότι η δασκάλα της είπε να το κάνει έτσι. Ρωτώ γιατί έτσι και όχι αλλιώς, σου εξήγησε η δασκάλα; Όχι, ρε μαμά δεν κάνουμε τέτοια στη μελέτη, μου λέει... Σαν και αυτό το παράδειγμα έχουμε και άλλα πολλά...

 

Σε ότι αφορά την ορθογραφία εγώ έχω άλλη άποψη για το πώς θα πρέπει να γίνεται... Το γράψτε το στο τετράδιο 2,3,5 φορές μέχρι να το μάθετε, για μένα είναι σκέτη παπαγαλία που πιθανότατα δε θυμάσαι την άλλη μέρα. Ενώ αν η δασκάλα έγραφε την ορθογραφία στον πίνακα και με χρωματιστές κιμωλίες εξηγούσε πως και γιατί γράφεται έτσι το κάθε πράγμα [έστω τα βασικά σε αυτό το επίπεδο πχ, καταλήξεις ρημάτων, ουσιαστικών κλπ] ακολουθώντας κανόνες και από την άλλη μάθαιναν κάθε φορά και 2,3 ρίζες λέξεων θα ήταν πολύ καλύτερο καθώς με κάθε ρίζα μαθαίνεις την ορθογραφία πολλών λέξεων και τα παιδιά αποκτούν άλλη επαφή με τη γλώσσα. Η παπαγαλία, μόνο κούραση και αντίδρασή του τύπου ʼκαι που να τα θυμάμαι εγώ όλα αυτάʼ φέρνει στα παιδιά.

Τα παιδιά πρέπει να καταλάβουν ότι η ελληνική γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός χιλιάδων ετών και όχι ένα βασανιστικό κυνήγι των ο και των ι... Και ναι αυτό πρέπει να το καταλάβουν τόσο νωρίς προκειμένου να σεβαστούν τη γλώσσα...

Γενικά, άσχετα με τη μελέτη, περίμενα παραπάνω πράγματα από το σχολείο στην επεξεργασία της ελληνικής γλώσσας...

Αντίθετα είμαι πολύ ευχαριστημένη στο πώς δομούν τη γνώση των παιδιών στη γερμανική γλώσσα...

 

Είναι αρκετά αυτά που βάζουν για μελέτη, όχι, δεν τα βρίσκω υπερβολικά ή φορτωμένα. Εσάς ΒΕΡΑ πόση ώρα είναι η μελέτη; Εμάς είναι η ζώνη 1 με 3 αλλά στις 1 πάνε για φαγητό, οπότε αρχίζουν στις 1.30 να διαβάζουν, μισή ώρα ασχολούνται με τα γερμανικά και άλλα 50 με 55 λεπτά περίπου με τα ελληνικά και τα μαθηματικά. Η δικιά μου όμως θα πάει και τουαλέτα :mrgreen: σχεδόν πάντα μετά το φαγητό, τρώει χρόνο και εκεί, είναι και λίγο αργή και μετά τα κάνει τσάτρα πάτρα για να τελειώνει. Με αυτή τη διαδικασία μου έχει χαλάσει και τα γράμματά της πάρα πολύ και γενικά εγώ αυτή την τσαπατσουλιά δε τη μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa, πολύ χαίρομαι για την ενημέρωση. Βλέπω ότι σε γενικές γραμμές όλα πάνε καλά. Για τη μελέτη θα σου πω το εξής: Η μελέτη στο σχολείο, εκτός από τα προφανή πλεονεκτήματα, έχει και ένα επιπλέον, αν βέβαια γίνεται με το δάσκαλο της τάξης. Ο δάσκαλος καταλαβαίνει κατά πόσο το κάθε παιδί έχει εμπεδώσει το μάθημα, πού δυσκολεύεται, πού πρέπει να ξαναδουλέψει κλπ. Οπότε ακόμα και μία τυπική διόρθωση τύπου 'εδώ κάνουμε πρόσθεση', -για μένα σίγουρα δεν γίνεται ακριβώς έτσι-, επιτρέπει στο δάσκαλο να γνωρίσει το παιδί καλύτερα. Για μένα στη β' δημοτικού, δεν νοείται αποκλειστική μελέτη στο σχολείο. Πρέπει να γίνονται και πράγματα στο σπίτι, ειδικά αν είσαι σε θέση να βοηθήσεις το παιδί.

 

Η γυμναστική για τα σχολεία αυτά είναι ένα πολύ σοβαρό μάθημα, στο οποίο ανάμεσα στα άλλα, μετράει και η επίδοση. Θεωρώ υπερβολή το Β στη γυμναστική στην β΄δημοτικού. Ένας ήταν ο βαθμός? Δεν είχε ξεχωριστή αξιολόγηση για την προσπάθεια, ξεχωριστή για την επίδοση, τη συμπεριφορά κλπ?

Επίσης θεωρώ λάθος, που αφού μπορούσες, δεν πήρες απαλλαγή από την κολύμβηση, αφου υπήρχαν ιατρικοί λόγοι ή δεν μίλησες στον δάσκαλο. Μπορεί να μην κατάλαβε καλά και να νόμιζε ότι τον υποτιμάς κλπ.. Επίσης υπάρχουν παιδιά που είναι άριστοι μαθητές και πάντα τους κατατρέχει η γυμναστική (εγώ για παράδειγμα 9 7/11 απολυτήριο λυκείου, με 18 στη γυμναστική). Όχι, φυσικά και δεν μετράει μόνο η προσπάθεια, αλλά who cares?

Τώρα για την ορθογραφία, ο τρόπος μελέτης υποδεικνύεται από τη δασκάλα, μην ξεχνάς όμως ότι η ορθογραφία διδάσκεται και στην τάξη, οπότε εκεί είναι ο χρόνος να εξηγήσει η δασκάλα αυτά που λες. Ακόμα και στη φάση της διόρθωσης. Είσαι βέβαιη ότι δεν γίνεται κάπως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει διαβάθμιση. Εδώ δε μιλάμε όμως για μαθηματικά αλλά για γυμναστική. Στα μαθηματικά ένα παιδί που του κόβει τρελά και ένα παιδί που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ διάβασμα, ναι βαθμολογούνται το ίδιο. Εδώ μιλάμε για τη γυμναστική και για ένα παιδί που δυσκολεύεται κινητικά και παρόλα αυτά παλεύει και ας έρχεται άρρωστη από την κούραση. Δηλαδή για να καταλάβω, στη γυμναστική παίρνει άριστα μόνο όποιος έχει επιδόσεις υψηλού επιπέδου; Η ίδια η γυμνάστρια μου είχε πει ότι είναι παιδί στρατιώτης και ότι δεν τα παρατάει με τίποτα. Και ναι στενοχωρήθηκε πολύ για το βαθμό στη γυμναστική ενώ στα μαθηματικά που βαθμολογήθηκε με 9 διαφορετικούς τρόπους και στο ένα από τα 9 είχε ένα τικ κάτω, [στην στρατηγική επίλυσης προβλημάτων] το παραδέχτηκε, το κατάλαβε και είπε ότι δίκιο έχει η κυρία και πρέπει να πάρει τα προβληματα λίγο πιο σοβαρά και όχι να κοιτάζει μόνο λέξεις κλειδιά, πρέπει να δώσει σημασία στη λογική των προβλημάτων.

 

Εγώ ειλικρινά και αν της έβαζε και στην ορθογραφία ένα τικ κάτω, πάλι δίκιο θα έδινα στη δασκάλα, αλλά αυτό το πράγμα με τη γυμναστική δεν το καταλαβαίνω. Καμία απροθυμία δεν υπάρχει. Φόβος υπάρχει από εμένα και έχω αποφύγει να τη στείλω στην κολύμβηση όσες φορές είχε έστω και μια μικρή ενόχληση στα αυτιά ή και καταρροή. Ο λόγος, δεν μπορώ να ρισκάρω άλλο την ακοή της ούτε το ανοσοποιητικό της με τη λήψη αντιβιωτικών που του έχουν αλλάξει τα φώτα, το παιδί όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΠΕΣ αυτό είναι γελοίο. Τέλος πάντων, θα το συζητήσω μαζί της...

 

Είναι δυνατόν στη μελέτη να μη λύνονται απορίες; Π.χ, έκανε λάθος στο πρόβλημα και έκανε λάθος πράξη, λες στο παιδί, όχι πρόσθεση, αφαίρεση και τέλειωσε το θέμα;;; Μαθαίνει το παιδί έτσι κάτι; Έρχεται σπίτι, το βλέπω γραμμένο σωστά αλλά ευτυχώς από κάτω βλέπω το αποτύπωμα του μολυβιού από την πρώτη λανθασμένη λύση. Μου λέει ότι το έκανε λάθος και ότι η δασκάλα της είπε να το κάνει έτσι. Ρωτώ γιατί έτσι και όχι αλλιώς, σου εξήγησε η δασκάλα; Όχι, ρε μαμά δεν κάνουμε τέτοια στη μελέτη, μου λέει... Σαν και αυτό το παράδειγμα έχουμε και άλλα πολλά...

 

Σε ότι αφορά την ορθογραφία εγώ έχω άλλη άποψη για το πώς θα πρέπει να γίνεται... Το γράψτε το στο τετράδιο 2,3,5 φορές μέχρι να το μάθετε, για μένα είναι σκέτη παπαγαλία που πιθανότατα δε θυμάσαι την άλλη μέρα. Ενώ αν η δασκάλα έγραφε την ορθογραφία στον πίνακα και με χρωματιστές κιμωλίες εξηγούσε πως και γιατί γράφεται έτσι το κάθε πράγμα [έστω τα βασικά σε αυτό το επίπεδο πχ, καταλήξεις ρημάτων, ουσιαστικών κλπ] ακολουθώντας κανόνες και από την άλλη μάθαιναν κάθε φορά και 2,3 ρίζες λέξεων θα ήταν πολύ καλύτερο καθώς με κάθε ρίζα μαθαίνεις την ορθογραφία πολλών λέξεων και τα παιδιά αποκτούν άλλη επαφή με τη γλώσσα. Η παπαγαλία, μόνο κούραση και αντίδρασή του τύπου ʼκαι που να τα θυμάμαι εγώ όλα αυτάʼ φέρνει στα παιδιά.

Τα παιδιά πρέπει να καταλάβουν ότι η ελληνική γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός χιλιάδων ετών και όχι ένα βασανιστικό κυνήγι των ο και των ι... Και ναι αυτό πρέπει να το καταλάβουν τόσο νωρίς προκειμένου να σεβαστούν τη γλώσσα...

Γενικά, άσχετα με τη μελέτη, περίμενα παραπάνω πράγματα από το σχολείο στην επεξεργασία της ελληνικής γλώσσας...

Αντίθετα είμαι πολύ ευχαριστημένη στο πώς δομούν τη γνώση των παιδιών στη γερμανική γλώσσα...

 

Είναι αρκετά αυτά που βάζουν για μελέτη, όχι, δεν τα βρίσκω υπερβολικά ή φορτωμένα. Εσάς ΒΕΡΑ πόση ώρα είναι η μελέτη; Εμάς είναι η ζώνη 1 με 3 αλλά στις 1 πάνε για φαγητό, οπότε αρχίζουν στις 1.30 να διαβάζουν, μισή ώρα ασχολούνται με τα γερμανικά και άλλα 50 με 55 λεπτά περίπου με τα ελληνικά και τα μαθηματικά. Η δικιά μου όμως θα πάει και τουαλέτα :mrgreen: σχεδόν πάντα μετά το φαγητό, τρώει χρόνο και εκεί, είναι και λίγο αργή και μετά τα κάνει τσάτρα πάτρα για να τελειώνει. Με αυτή τη διαδικασία μου έχει χαλάσει και τα γράμματά της πάρα πολύ και γενικά εγώ αυτή την τσαπατσουλιά δε τη μπορώ.

 

Κοίτα για τη γυμναστική απλά σου είπα ότι πρέπει να περάσεις στο παιδί να μη σταναχωριέται. Αδικίες γίνονται ... πραγματικά απορώ γιατί τα βάζουν από αυτή την ηλικία σε αυτή τη διαδικασία!!!! Μου φαίνεται φοβερό εμένα αυτό ...

Εμάς στον έλεγχος βαθμολογείται η προσπάθεια του παιδιού, η συμμετοχή του στις δραστηριότητες κλπ κλπ ... αλλά δεν υπάρχει βαθμός σε αυτές τις μικρές ηλικίες ούτε στα γερμανικά, ούτε, στη γυμναστική, ούτε στη μουσική, ούτε στα εικαστικά, υπολογιστές κλπ.

 

Η μελέτη δεν είναι για απορίες!!!!! Τις απορίες τις λύνει η δασκάλα στην τάξη!

Εμάς η δασκάλα δεν τους δίνει τη λύση νομίζω στη μελέτη ... απλά τους λέει ότι είναι λάθος όπως το έκαναν. Επίσης εμάς στα φυλλάδιά μας η πρώτη άσκηση είναι λυμένη στην τάξη και οι υπόλοιπες είναι σε αυτή τη λογική ... οπότε το παιδί αν δεν έχει καταλάβει από την τάξη είναι θέμα της δασκάλας. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν την έχω τεστάρει σε προβλήματα στα μαθηματικά. Ίσως πρέπει να το κάνω τώρα τα Χριστούγεννα!!

Συμφωνώ μαζί σου με τον τρόπο που έπρεπε να διδάσκεται η ορθογραφία. Αυτό όμως είναι θέμα βασικού προγράμματος τους σχολείου και όχι μελέτης.

 

Εμάς το βασικό πρόγραμμα τελειώνει στις 2:30 ... Η ζώνη είναι 2:30-4:30. Κι εμάς τρώνε μετά το σχόλασμα και μετά τη μελέτη έχουν και μισή ώρα κάποια δραστηριότητα ... οπότε μένει νομίζω μελέτη 3-4 μόνο. Νομίζω φτάνει γιατί και στο σπίτι τις μέρες που δεν κάνουμε μελέτη στο σχολείο πάνω από 1 ώρα δε μας παίρνει το διάβασμα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa, πολύ χαίρομαι για την ενημέρωση. Βλέπω ότι σε γενικές γραμμές όλα πάνε καλά. Για τη μελέτη θα σου πω το εξής: Η μελέτη στο σχολείο, εκτός από τα προφανή πλεονεκτήματα, έχει και ένα επιπλέον, αν βέβαια γίνεται με το δάσκαλο της τάξης. Ο δάσκαλος καταλαβαίνει κατά πόσο το κάθε παιδί έχει εμπεδώσει το μάθημα, πού δυσκολεύεται, πού πρέπει να ξαναδουλέψει κλπ. Οπότε ακόμα και μία τυπική διόρθωση τύπου 'εδώ κάνουμε πρόσθεση', -για μένα σίγουρα δεν γίνεται ακριβώς έτσι-, επιτρέπει στο δάσκαλο να γνωρίσει το παιδί καλύτερα. Για μένα στη β' δημοτικού, δεν νοείται αποκλειστική μελέτη στο σχολείο. Πρέπει να γίνονται και πράγματα στο σπίτι, ειδικά αν είσαι σε θέση να βοηθήσεις το παιδί.

 

Η γυμναστική για τα σχολεία αυτά είναι ένα πολύ σοβαρό μάθημα, στο οποίο ανάμεσα στα άλλα, μετράει και η επίδοση. Θεωρώ υπερβολή το Β στη γυμναστική στην β΄δημοτικού. Ένας ήταν ο βαθμός? Δεν είχε ξεχωριστή αξιολόγηση για την προσπάθεια, ξεχωριστή για την επίδοση, τη συμπεριφορά κλπ?

Επίσης θεωρώ λάθος, που αφού μπορούσες, δεν πήρες απαλλαγή από την κολύμβηση, αφου υπήρχαν ιατρικοί λόγοι ή δεν μίλησες στον δάσκαλο. Μπορεί να μην κατάλαβε καλά και να νόμιζε ότι τον υποτιμάς κλπ.. Επίσης υπάρχουν παιδιά που είναι άριστοι μαθητές και πάντα τους κατατρέχει η γυμναστική (εγώ για παράδειγμα 9 7/11 απολυτήριο λυκείου, με 18 στη γυμναστική). Όχι, φυσικά και δεν μετράει μόνο η προσπάθεια, αλλά who cares?

Τώρα για την ορθογραφία, ο τρόπος μελέτης υποδεικνύεται από τη δασκάλα, μην ξεχνάς όμως ότι η ορθογραφία διδάσκεται και στην τάξη, οπότε εκεί είναι ο χρόνος να εξηγήσει η δασκάλα αυτά που λες. Ακόμα και στη φάση της διόρθωσης. Είσαι βέβαιη ότι δεν γίνεται κάπως έτσι?

 

Maya γιατί δε φτάνει η μελέτη στο σχολείο??? Και στο σπίτι να διαβάσει το παιδί 1 ώρα θα διαβάσει δε θα διαβάσει παραπάνω ... αν αυτή τη μία ώρα τη διαβάσει στο σχολείο??? Εγώ δεν της κάνω κάτι επιπλέον ... δεν υπάρχει και χρόνος και θα ήταν και βάρβαρο για το παιδί να γυρνάει 5 η ώρα και να πρέπει να κάνει κι άλλα μαζί μου. Το μόνο που κάνουμε είναι να γράψουμε ή να πούμε προφορικά την ορθογραφία της. Αν δεν την ξέρει μπορεί να χρειαστεί να την ξαναγράψει λίγο αργότερα. Επίσης διαβάζουμε το κείμενο της ανάγνωσης. Κάτι επιπλέον όμως δεν κάνουμε. Και να σας πω την αλήθεια ούτε τα ΣΚ κάνουμε κάτι. 1-2φορές έχω καταφέρει να της κάνω καμιά λεξούλα επανάληψη αλλά ως εκεί. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά θεωρώ ότι κουράζονται πολύ τα παιδιά στο σχολείο και τουλάχιστον το δικό μου δεν είναι δεκτικό στο να κάνει κάτι επιπλέον. Στα δε γερμανικά δεν ασχολούμαι καθόλου. Τώρα τα χριστούγεννα πιστεύω θα βρούμε λίγο χρόνο να κάνουμε επαναληψούλα τα γράμματα και κάποιες λεξούλες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa, πολύ χαίρομαι για την ενημέρωση. Βλέπω ότι σε γενικές γραμμές όλα πάνε καλά. Για τη μελέτη θα σου πω το εξής: Η μελέτη στο σχολείο, εκτός από τα προφανή πλεονεκτήματα, έχει και ένα επιπλέον, αν βέβαια γίνεται με το δάσκαλο της τάξης. Ο δάσκαλος καταλαβαίνει κατά πόσο το κάθε παιδί έχει εμπεδώσει το μάθημα, πού δυσκολεύεται, πού πρέπει να ξαναδουλέψει κλπ. Οπότε ακόμα και μία τυπική διόρθωση τύπου 'εδώ κάνουμε πρόσθεση', -για μένα σίγουρα δεν γίνεται ακριβώς έτσι-, επιτρέπει στο δάσκαλο να γνωρίσει το παιδί καλύτερα. Για μένα στη β' δημοτικού, δεν νοείται αποκλειστική μελέτη στο σχολείο. Πρέπει να γίνονται και πράγματα στο σπίτι, ειδικά αν είσαι σε θέση να βοηθήσεις το παιδί.

 

Η γυμναστική για τα σχολεία αυτά είναι ένα πολύ σοβαρό μάθημα, στο οποίο ανάμεσα στα άλλα, μετράει και η επίδοση. Θεωρώ υπερβολή το Β στη γυμναστική στην β΄δημοτικού. Ένας ήταν ο βαθμός? Δεν είχε ξεχωριστή αξιολόγηση για την προσπάθεια, ξεχωριστή για την επίδοση, τη συμπεριφορά κλπ?

Επίσης θεωρώ λάθος, που αφού μπορούσες, δεν πήρες απαλλαγή από την κολύμβηση, αφου υπήρχαν ιατρικοί λόγοι ή δεν μίλησες στον δάσκαλο. Μπορεί να μην κατάλαβε καλά και να νόμιζε ότι τον υποτιμάς κλπ.. Επίσης υπάρχουν παιδιά που είναι άριστοι μαθητές και πάντα τους κατατρέχει η γυμναστική (εγώ για παράδειγμα 9 7/11 απολυτήριο λυκείου, με 18 στη γυμναστική). Όχι, φυσικά και δεν μετράει μόνο η προσπάθεια, αλλά who cares?

Τώρα για την ορθογραφία, ο τρόπος μελέτης υποδεικνύεται από τη δασκάλα, μην ξεχνάς όμως ότι η ορθογραφία διδάσκεται και στην τάξη, οπότε εκεί είναι ο χρόνος να εξηγήσει η δασκάλα αυτά που λες. Ακόμα και στη φάση της διόρθωσης. Είσαι βέβαιη ότι δεν γίνεται κάπως έτσι?

 

Σε γενικές γραμμές όλα πηγαίνουν καλά με το σχολείο.

 

Λοιπόν, η μελέτη δε γίνεται με τη δασκάλα της τάξης. Αυτό έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του. Η μικρή μου από την αρχή δεν τα πήγε καθόλου καλά με τη δασκάλα της μελέτης. Την πίεζε υπερβολικά στο θέμα του χρόνου, τόσο που γυρνούσε στο σπίτι με κλάμματα και δεν ήθελε να ξαναπάει. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι ίσως η δασκάλα προσπαθεί να τη βοηθήσει και λιγάκι την αγνόησα προκειμένου να ʽψηθείʽ στο να κάνει γρήγορα. Το αποτέλεσμα ήταν αντίθετο από ότι έλπιζα, παραλίγο να κάνει πλήρη άρνηση. Επίσης το παιδί άρχισε να αγχώνεται υπερβολικά. Αυτό μου το επισήμανε και η δασκάλα της τάξης από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένη και μάλιστα μου έλεγε ότι στο τέλος κάθε περιόδου προσπαθεί να την τσιμπολογάει ή να της κάνει κάποιο αστείο προκειμένου να τη χαλαρώσει. Τελικά συνεννοηθήκαμε με τη δασκάλα της μελέτης να μην την πιέζει τόσο και ας μένει και κάτι για το σπίτι. Δε με πειράζει αυτό, με πειράζει αυτά που γίνονται στο σχολείο να έχουν περάσει από αυτή την έννοια εμπέδωσης που λες, κάτι που εγώ και άλλοι γονείς δεν είδαμε να γίνεται. Η δασκάλα στην τάξη κάνει ό,τι μπορεί, δεδομένων των πιεσμένων χρόνων και κάθε Παρασκευή κάνουν επανάληψη τα λάθη των ορθογραφιών της εβδομάδας. Μας έχει πει από την αρχή της χρονιάς στην πρώτη ομαδική ενημέρωση ότι την ενδιαφέρει για τη β δημοτικού η καταληκτική ορθογραφία, δηλαδή να εφαρμόζουν τους κανόνες που μαθαίνουν και από εκεί και πέρα ό,τι μπορούν. Επειδή πριν τη γράψω είχα ρωτήσει τη διευθύντρια και μου είχε πει ότι δουλεύουν με τη γραμματική αλλά και με τις οικογένειες λέξεων, υποψιάζομαι μήπως ξεκινούν τη θεματική ορθογραφία στη γ δημοτικού.

 

Σε ότι αφορά το θέμα της γυμναστικής ναι, δίνουν πάρα πολύ σημασία, τόση που έχω πάθει λίγο πλάκα να πω την αλήθεια. Το ζήτημα είναι το εξής. Ένα παιδί που το κατατρέχει μια κινητική ανωριμότητα και μια έλλειψη κινητικού συντονισμού, όχι τόση ώστε να χαρακτηριστεί κάποιου είδους σοβαρό πρόβλημα, αλλά που το κάνει να είναι πάντα τελευταίο στους τερματισμούς πχ,και να δυσκολεύεται το διπλάσιο τουλάχιστον από τα άλλα παιδιά στο να κάνει τις ασκήσεις πχ της κολύμβησης, τι το κάνεις; Εγώ δε θεωρώ ότι πρέπει να πάρει απαλλαγή από τις κινητικές δραστηριότητες, θεωρώ ότι πρέπει να αγωνιστεί όπως κάνει ως τώρα, κάπου όμως τη βλέπω ότι έχει αρχίσει να κουράζεται και τα παιδιά έχουν αρχίσει να την πιέζουν ψυχολογικά... Επιπλέον αυτού τίθεται το θέμα με τα αυτιά της όπου ο γιατρός ήταν κάθετος να κόψουμε την κολύμβηση, η παιδίατρός της όμως δε συμφωνεί. Η γυμναστική βαθμολογείται με πολλές διαφορετικές παραμέτρους, όπως και όλα τα άλλα μαθήματα. Ο μειωμένος βαθμός ήταν στη συνέπεια [προφανώς γιατί τις έδωσα σημείωμα αρκετές φορές όταν είχε καταρροή ή και ενόχληση στα αυτιά να μην κάνει πισίνα] και στις αθλητικές επιδόσεις. Τέλος πάντων έχεις δίκιο ότι μετά την περσινή ενημέρωση θα έπρεπε και φέτος να έχω μιλήσει μαζί της [έχουν την ίδια δασκάλα]. Πιο πολύ με πόνεσε η απογοήτευση που είδα στο πρόσωπό της όταν είδε το βαθμό στη γυμναστική, δεδομένου ότι ξέρω ότι αυτό το παιδί δε μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω καθώς δίνει τα μέγιστα των δυνάμεών του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...