Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας ζήτησαν υλική ή χρηματική υποστήριξη-δημόσιο νηπιαγωγείο


Ποιο είναι το μηνιαίο χρηματικό ποσό/αγαθά που σας έχει ζητηθεί να δίνετε στον δημόσιο παιδικό σταθμ  

814

  1. 1. Ποιο είναι το μηνιαίο χρηματικό ποσό/αγαθά που σας έχει ζητηθεί να δίνετε στον δημόσιο παιδικό σταθμ

    • 5-10 ευρώ
      28
    • 10-20 ευρώ
      24
    • 20-30 ευρώ
      23
    • 40 ευρώ και πάνω
      94
    • δεν μου έχουν ζητήσει καμία υποστήριξη οικονομική/αγαθών
      40


Recommended Posts

Εμείς ακόμα δεν πάμε σχολείο αλλά ακούω από φίλες μου τι γίνεται και έχω με κάποια πράγματα εκνευρίζομαι. Να καταλάβω πως δε δίνονται χρήματα για γραφική ύλη, να τα πάρω εγώ του παιδιού μου. Να καταλάβω ότι πρέπει κάθε παιδί να έχει πετσετούλες και παγούρι κτλ τα οποία όμως δε συμφωνώ να μένουν στο σχολείο. Κάθε μέρα η κάθε μαμά μπορεί να φροντίζει να βάζει στην τσάντα του παιδιού της. Να καταλάβω ότι πρέπει να αγοραστούν κάποια καθαριστικά και χαρτιά, αλλά όχι όλα από την αρχή του χρόνου και σε 2μήνες να ζητούνται κ άλλα. Να καταλάβω ότι θα χρειαστούν κάποια επιπλέον χρήματα για τις γιορτές, αν κ νομίζω ότι ειδικά στις μέρες μας μπορούν όλοι οι γονείς με την καθοδήγηση της νηπιαγωγού να βοηθήσουν και να μειωθεί το κόστος. Αλλά βρε κορίτσια γιατί μπλέκονται θεατρικές παραστάσεις και καραγκιότζηδες και δεν ξέρω τι άλλο;;Αν εγώ ως μάνα δεν έχω να δώσω στο παιδί μου το εισιτήριο ποιος θα του εξηγήσει γιατί θα το δουν τα άλλα κ όχι το δικό μου;; Και επιπλέον έχω παράδειγμα νηπιαγωγού που μια μαμά δεν είχε τη δυνατότητα να συμμετέχει σε αποκριάτικο χορό (σε εστιατόριο με πρόσκληση 20€/άτομο) και διαμαρτυρήθηκε και της είπε ότι για το παιδί σου μπορείς να βρεις τα χρήματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή και οι περισσότερες νηπιαγωγοί είναι και μαμάδες να προσαρμόζουν λίγο το πρόγραμμα και τις ασχολίες με τη σημερινή εποχή ώστε να μη χρειάζεται κανένα παιδάκι να νιώσει απομονωμένο και κανένας γονιός άσχημα γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι πετσέτες για τα χέρια μένουν στο σχολείο και τις παίρνουν κάθε βδομάδα στο σπίτι για να πλυθούν (για να σκουπίζουν τα χέρια τους). Υπάρχουν και αυτές που στρώνει το παιδάκι του στο τραπεζάκι για να βάλει το φαγητό του πάνω, που αυτές τις παίρνετε κανονικά κάθε μέρα. Αν θέλετε να παίρνετε και τον χεριών στο σπίτι, κανείς δε θα σας το αρνηθεί ποτέ. Το παγουράκι είναι ΠΑΝΤΑ στην τσάντα του παιδιού. Δε μένει στο σχολείο. Είναι στο χέρι της νηπιαγωγού να οργανώσει εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα και μερικοί γονείς δε στέλνουν τα παιδάκια τους σε αυτά. Σκεφτείτε όμως, ότι για μερικά παιδιά είναι ο μόνος τρόπος να παρακολουθήσουν κάποια δρώμενα, μιας που οι γονείς τους δεν έχουν τον παραμικρό χρόνο για να τα πάνε οι ίδιοι. Οι εκπαιδευτικές εκδρομές ήταν πάντα αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας και νομίζω ότι θα πρέπει να συμφωνούμε όλοι στο ότι αυτό είναι το καλό κομμάτι της εκπαίδευσης. Το τι θα πει η κάθε μαμά ή μπαμπάς στο παιδί του γι αυτό, είναι άλλο θέμα. Συνήθως τα εισητήρια είναι αρκετά χαμηλά (τιμές group-σχολείων) και συμφέρει να στέλνουμε τα παιδιά μας μαζί με το σχολείο σε κάτι τέτοιο. Εξάλλου, δε διοργανώνονται και 10 εκπαιδευτικές εκδρομές το μήνα. Τώρα, αν γίνονται πιο συχνά απ'ό,τι αντέχει η τσέπη μερικών οικογενειών και το θεωρεί πολύ απαραίτητο, μπορεί πάντα να το συζητήσει με τη νηπιαγωγό.

Άλλα σχολεία λένε "Φέτος η νηπιαγωγός δεν ήταν καλή... Μας πήγε μόνο σε 10 παραστάσεις και 5 μουσεία" και σε άλλα λένε "Έλεος... Βαριέται που ζει! Μας πήγε 3 ολόκληρες εκδρομές". Σκεφτείτε, ότι και οι νηπιαγωγοί άνθρωποι είναι και πρέπει να προσπαθούν να κρατάν ικανοποιημένους όλους τους γονείς (που πραγματικά αυτό δεν είναι δουλειά τους).

Για όλα τα παραπάνω έγραψα ότι είναι μεγάλη ανάγκη να υπάρχει σύλλογος γονέων, για να μπορείτε να ενημερώνεστε και να ενημερώνετε τις εκπαιδευτικούς για τις απόψεις των γονέων. Επίσης, στους συλλόγους μαζεύεται κάθε χρόνο κάποιο ποσό για όλα τα έξοδα του νηπιαγωγείου και πολλές φορές μένουν και κάποια χρήματα για την επόμενη χρονιά. Δε θα ήταν πιο βολικό για όλους σας, να ξέρετε ότι θα δίνετε 3 ευρώ το μήνα και θα σας καλύπτουν τα έξοδα μίας παράστασης όταν θα χρειαστεί; Γενικότερα πάντως, το κάθε νηπιαγωγείο λειτουργεί διαφορετικά και ΑΝ δεν υπάρχει σύλλογος γονέων, η νηπιαγωγός θα αποφασίζει όπως η ίδια και μόνο κρίνει ορθά, μιας που δεν έχει τη βοήθεια/γνώμη ενός οργνανωμένου συλλόγου.

 

Και επιπλέον έχω παράδειγμα νηπιαγωγού που μια μαμά δεν είχε τη δυνατότητα να συμμετέχει σε αποκριάτικο χορό (σε εστιατόριο με πρόσκληση 20?/άτομο) και διαμαρτυρήθηκε και της είπε ότι για το παιδί σου μπορείς να βρεις τα χρήματα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα μεμονωμένο γεγονός. Εγώ ξέρω ότι στη σχολή που τελείωσα (ΤΕΑΠΗ) μας μάθαιναν πώς να διαχειριζόμαστε όλες τις καταστάσεις και πάνω απ'όλα μας δίδασκαν σε κάθε ευκαιρία ευαισθησία. Ελπίζω πραγματικά να μην ειπώθηκε με αυτόν τον τρόπο και προφανώς να μην είχε στόχο να προσβάλλει μία ολόκληρη οικογένεια.

 

Πάντως, εγώ πέρασα από διάφορα νηπιαγωγεία (δημόσια λόγω πρακτικών εργασιών) και ιδιωτικά (λόγω δουλειάς) και ποτέ δεν είδα να υπάρχουν "παράπονα" από γονείς προς την εκπαιδευτικό. Ωστόσο, από τότε που μπήκα στο parents.gr, μόνο παράπονα βλέπω. Γι αυτό θέλω να πω σε όλες τις μανούλες, ότι αν δε συζητάνε τα θέματα που έχουν με την εκπαιδευτικό, σίγουρα δε θα βρεθεί λύση και με αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να κατηγορήσουν τον ίδιο τους τον εαυτό. Κανείς δεν είπε ότι δεν έχετε λόγο στην εκπαίδευση του παιδιού σας. Όλα συνεργατικά γίνονται. Και σίγουρα, κανείς δε θεώρησε ότι τα λεφτά μας τρέχουν από τα μπατζάκια, γιατί πολύ απλά, οι περισσότεροι που έχουν μία οικονομική άνεση, γράφουν πλέον τα παιδιά τους σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία/σχολεία (αυτό για την πρωτοφανή αντιμετώπιση "για το παιδί σου θα βρεις" του συμβάντος που αναφέρατε πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Christina87 εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες!!! Εγω βεβαια αντιμετωπιζω παραπονα και στη δουλεια μου, δηλαδη για το ιδιο πραγμα ο ενας γονιος θελει να γινεται με Α τροπο, ενας αλλος γονιος με Β τροπο... Και να πρεπει εγω να τρεχω σαν την παλαβη να τους ικανοποιησω ολους ή να τους γραφω ολους και να κανω τη δουλεια μου οπως νομιζω καλυτερα (και συνηθως αυτο κανω και ας διαμαρτυρονται οσο θελουν).

Πρεπει οι γονεις να προσπαθουν να μπαινουν στη θεση της δασκαλας και να κατανοουν οτι ο χωρος του νηπιαγωγειου, παιδικου σταθμου κλπ δεν ειναι το σπιτι τους, αλλα ενας κοινοχρηστος χωρος οπου υπαρχουν κανονες που οφειλουν να σεβονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

60 ευρώ μας ζήτησαν για τα τροφεία και τα Χριστούγεννα κάποια υλικά κατασκευών, αλλά γενικώς δε ζητούν συχνά παραπάνω χρήματα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, κρίμα που δεν είναι μόνο βρεφικός!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Από τον Οκτώβριο του 2013, έχουν αλλάξει πολλά στα νηπιαγωγεία. Περασμένα μεγαλεία αυτά με τις πετσέτες και τις πολλές δραστηριότητες εκτός σχολείου. Πετσέτες, σεντόνια, μαξιλαροθήκες πλένονται στο σπίτι κάθε εβδομάδα. Οι δραστηριότητες έχουν περιοριστεί γιατί πολλά παιδιά για οικονομικούς λόγους δεν μπορούν να ακολουθήσουν. Όσο για το αν χρειάζεται να δώσουν χρήματα οι γονείς για υλικά κατασκευών, αυτό θεωρείται δεδομένο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δημόσιο νηπιαγωγείο μέχρι τώρα 100 ευρώ για να αγοράσουμε υλικά και γιορτές κλπ 50 στην αρχή και τα υπόλοιπα σταδιακά, τα αγοράζουμε μόνη μας, δεν δίνουμε τα χρήματα στην νηπιαγωγό, η αλήθεια είναι ότι έρχονται με πολλές εργασίες στο σπίτι, όμωε εάν είσαι άνεργος ή χαμηλά αμοιβόμενος δυστυχώς σου φαίνονται πολλά

Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί (πάλι) πολύ με το θέμα. Δηλαδή για το τι θα κάνουμε του χρόνου.

 

Αν το σχολείο δε ζητούσε καθόλου χρήματα και λειτουργούσε μόνο με άχρηστο υλικό και ό,τι (ψίχουλα) δίνει η σχολική επιτροπή και τα παιδιά δεν φτιάχνουν όσα φτιάχνουν τωρα, πώς θα το βλέπατε;

 

Δεν ειρωνεύομαι παρακαλώ απαντήστε σοβαρά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί (πάλι) πολύ με το θέμα. Δηλαδή για το τι θα κάνουμε του χρόνου.

 

Αν το σχολείο δε ζητούσε καθόλου χρήματα και λειτουργούσε μόνο με άχρηστο υλικό και ό,τι (ψίχουλα) δίνει η σχολική επιτροπή και τα παιδιά δεν φτιάχνουν όσα φτιάχνουν τωρα, πώς θα το βλέπατε;

 

Δεν ειρωνεύομαι παρακαλώ απαντήστε σοβαρά.

 

Γιατί δεν ζητάτε από τους γονείς να σας φέρνουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς ό,τι άχρηστο υλικό έχουν στο σπίτι ή ό,τι μπορούν να προσφέρουν (από μεταχειρισμένα ήδη ή από καινούρια όποιος μπορεί και θέλει). πχ χαρτιά, χαρτόνια, ψαλίδια, κορδέλες, μαρκαδόρους, πλαστικά μπουκάλια κτλ... Γιατί πρέπει να ζητηθεί συγκεκριμένη ταρίφα; ¨Η γιατί πρέπει να είναι όλα τα είδη απόλυτα ομοιόμορφα;

Δεν ήταν καλύτερο να ζητήσετε υλικό με αυτόν τον τρόπο από το να πείτε 40 ευρώ το κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

δημόσιο νηπιαγωγείο μέχρι τώρα 100 ευρώ για να αγοράσουμε υλικά και γιορτές κλπ 50 στην αρχή και τα υπόλοιπα σταδιακά, τα αγοράζουμε μόνη μας, δεν δίνουμε τα χρήματα στην νηπιαγωγό, η αλήθεια είναι ότι έρχονται με πολλές εργασίες στο σπίτι, όμωε εάν είσαι άνεργος ή χαμηλά αμοιβόμενος δυστυχώς σου φαίνονται πολλά

 

 

Μα είναι κουλό το ποσό, συγγνώμη κιόλας! 100 ευρώ το κάθε παιδί για υλικά; Έλεος δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο δικό μας νηπιαγωγείο διοργανώνουν συχνά μπαζάρ με διάφορα χειροποίητα ήδη (από τις δασκάλες). Με τα χρήματα που βγάζουν αγοράζουν υλικά για το σχολείο και κάνουν ακόμα και συντήρηση του σχολείου! Βέβαια μας είχαν ζητήσει και 40 ευρώ μετρητά στην αρχή της χρονιάς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Το παιδί μου πηγαίνει σε δημόσιο Νηπιαγωγείο και ο Σύλλογος Γονέων-Κηδεμόνων ανάρτησε ανακοίνωση με την οποία ζητάει από τους γονείς ένα ποσό (σε δόσεις για διευκόλυνσή τους) που αφορά σε συνδρομή συλλόγου (20?), σχολική - εκπαιδευτική ύλη (55?!) και ένα ποσό για καθαρίστρια-τραπεζοκόμο κατά τις ώρες λειτουργίας του νηπιαγωγείου.

Τα 20? της συνδρομής τι ακριβώς καλύπτουν; Λάβετε υπόψη ότι πρόκειται για δύο συστεγαζόμενα με κοινό σύλλογο γονέων, οπότε συγκεντρώνεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Πού χρησιμοποιείται; π.χ. σε εκδρομές εξωσχολικές καλύπτουν εισιτήρια-πούλμαν; ανακαινίζουν την υλικοτεχνική υποδομή αιθουσών;

Επίσης, με δεδομένο ότι ήδη έχουμε αγοράσει σχολικά είδη αξίας (25-30?) στις αρχές και αντιλαμβανόμενη ότι δεν επαρκούν για όλη τη χρονιά, γιατί δεν δίνουν μια λίστα, ώστε κάθε γονιός να τα πάρει απ' όπου κρίνει πιο συμφέρον και ζητάνε να τα δώσουμε στο σύλλογο;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Το παιδί μου πηγαίνει σε δημόσιο Νηπιαγωγείο και ο Σύλλογος Γονέων-Κηδεμόνων ανάρτησε ανακοίνωση με την οποία ζητάει από τους γονείς ένα ποσό (σε δόσεις για διευκόλυνσή τους) που αφορά σε συνδρομή συλλόγου (20?), σχολική - εκπαιδευτική ύλη (55?!) και ένα ποσό για καθαρίστρια-τραπεζοκόμο κατά τις ώρες λειτουργίας του νηπιαγωγείου.

Τα 20? της συνδρομής τι ακριβώς καλύπτουν; Λάβετε υπόψη ότι πρόκειται για δύο συστεγαζόμενα με κοινό σύλλογο γονέων, οπότε συγκεντρώνεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Πού χρησιμοποιείται; π.χ. σε εκδρομές εξωσχολικές καλύπτουν εισιτήρια-πούλμαν; ανακαινίζουν την υλικοτεχνική υποδομή αιθουσών;

Επίσης, με δεδομένο ότι ήδη έχουμε αγοράσει σχολικά είδη αξίας (25-30?) στις αρχές και αντιλαμβανόμενη ότι δεν επαρκούν για όλη τη χρονιά, γιατί δεν δίνουν μια λίστα, ώστε κάθε γονιός να τα πάρει απ' όπου κρίνει πιο συμφέρον και ζητάνε να τα δώσουμε στο σύλλογο;

Συνδρομη συλλογου 20 ευρω? Πολλα.. πααααρα πολλα!!!!! Δεν θυμαμαι ποτε οσα χρονια πηγαινουν τα παιδια μου σχολειο να ζηταει συλλογος γονεων τοσα πολλα χρηματα. 5 ευρω το πολυ. Τι τα κανουν? Γιορτες και πανηγυρια ή κατι ουσιαστικο?

Link to comment
Share on other sites

Ο Σύλλογος Γονέων συστάθηκε πρόσφατα και η αλήθεια είναι ότι έχει γενική συνέλευση σε λίγες μέρες, στην οποία έχω σκοπό να τα ρωτήσω όλα αυτά. Δεν γνωρίζω αν και τι είδους δραστηριότητες έχει προγραμματίσει, απλά και η συνδρομή μου φαίνεται υψηλή και τα 55? μου φαίνονται πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σύλλογος Γονέων συστάθηκε πρόσφατα και η αλήθεια είναι ότι έχει γενική συνέλευση σε λίγες μέρες, στην οποία έχω σκοπό να τα ρωτήσω όλα αυτά. Δεν γνωρίζω αν και τι είδους δραστηριότητες έχει προγραμματίσει, απλά και η συνδρομή μου φαίνεται υψηλή και τα 55? μου φαίνονται πολλά.

Τι δραστηριοτητες εννοεις? Εαν καποιος θελει να παρει μερος σε δραστηριοτητες τυπου χορος, μουσικη ζωγραφικη, πληρωνει επιπλεον. Προσωπικα μου φαινονται παρα πολλα χρηματα ειδικα για εναν νεοσυστατο συλλογο. Κανονικα θα επρεπε πρωτα να γινει γενικη συνελευση, να σας καλεσουν να σας που τι προγραμματιζουν να κανουν και απο εκει και περα να σας ζητησουν τοσα πολλα χρηματα.

Εμας στο γυμνασιο (φετος δευτερη χρονια), ζητησαν 5 ευρω και επειδη το ανακοινωσαν οταν μας καλεσαν οι καθηγητες για ενημερωση λογο περικοπων μαθηματων κτλ, η διευθυντρια του σχολειου εκανε την προταση να γινει πρωτα γενικη συνελευση, να μας πουν τα πεπραγμετα, τι κανουν δηλαδη τα χρηματα που μαζευουν και μετα να μαζευτουν τα χρηματα μαζι με την αποδειξη στον καθε γονιο.

Ειλικρινα σου ξαναλεω (εχω και ενα παιδι στο λυκειο), ποτε μα ποτε, ουτε στις καλες εποχες δεν ζητησε κανενας συλλογος τοσα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συνδρομή δεν το συζητώ... Υπερβολικά μεγάλη...! Συνήθως όμως τέτοια θέματα τα συζητούν στις συνελεύσεις. Δεν σου βγάζουν τιμοκατάλογο πριν γίνει η συνέλευση...

 

Και τα υλικά πως τα υπολόγισαν; Συνεννοήθηκαν με τις νηπιαγωγούς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Το παιδί μου πηγαίνει σε δημόσιο Νηπιαγωγείο και ο Σύλλογος Γονέων-Κηδεμόνων ανάρτησε ανακοίνωση με την οποία ζητάει από τους γονείς ένα ποσό (σε δόσεις για διευκόλυνσή τους) που αφορά σε συνδρομή συλλόγου (20?), σχολική - εκπαιδευτική ύλη (55?!) και ένα ποσό για καθαρίστρια-τραπεζοκόμο κατά τις ώρες λειτουργίας του νηπιαγωγείου.

Τα 20? της συνδρομής τι ακριβώς καλύπτουν; Λάβετε υπόψη ότι πρόκειται για δύο συστεγαζόμενα με κοινό σύλλογο γονέων, οπότε συγκεντρώνεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Πού χρησιμοποιείται; π.χ. σε εκδρομές εξωσχολικές καλύπτουν εισιτήρια-πούλμαν; ανακαινίζουν την υλικοτεχνική υποδομή αιθουσών;

Επίσης, με δεδομένο ότι ήδη έχουμε αγοράσει σχολικά είδη αξίας (25-30?) στις αρχές και αντιλαμβανόμενη ότι δεν επαρκούν για όλη τη χρονιά, γιατί δεν δίνουν μια λίστα, ώστε κάθε γονιός να τα πάρει απ' όπου κρίνει πιο συμφέρον και ζητάνε να τα δώσουμε στο σύλλογο;

 

 

Το πόσα χρήματα γυρεύει ο σύλλογος ως συνδρομή είναι θέμα του συλλόγου και μόνο, οπότε πιάνεις ένα μέλος και ρωτάς. Δυστυχώς δε μου φαίνεται παράλογο. Υπάρχει πάντα και η λύση του να μη γραφτείς στο σύλλογο, την οποία νομίζω εφαρμόζουν οι μισοί κοντά γονείς στα σχολεία της δικής μου περιοχής. Τα χρήματα αυτά είναι η συνδρομή σας που σας δίνει δικαίωμα ψήφου και τα οποία ο συλλογος διαθετει κατά την κρίση του για ο,τι θεωρεί ότι χρειάζεται μέσα στη χρονιά. Από συμπλήρωμα για πετρέλαιο για τη θέρμανση του σχολείου και νέους πίνακες, μέχρι διοργάνωση χωρού και αναμνηστικά για τα παιδιά, ανάλογα την περιοχή, τις αναγκες και το χαρακτήρα των μελών του ΔΣ που εκλέγεται κάθε φορά.

 

Το ποσό για γραφική ύλη, δεν έπρεπε να το ζητα ο σύλλογος αλλα οι νηπιαγωγοί. Συνήθως, ή λενε στους γονείς τι χρειάζονται (με λίστα) η γυρεύουν ένα ποσό. Το ποσό υποτίθεται ότι επιτρέπει π.χ. στο σύλλογο να διαπραγματευτεί με κάποιο κατάστημα μαζική αγορά ειδών σε καλύτερη τιμή, ή δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στη νηπιαγωγό. Στους καιρούς που ζούμε, και εγώ έχω δει πολλές αντιδράσεις σε τέτοιες πρωτοβουλίες πάντως, συλλογής χρημάτων αντι υλικού, οπότε είναι κάτι που θα πρέπει να συζητήσετε στην πρώτη συνάντηση, αν δεν το έχετε ήδη κάνει.

 

Τα χρήματα για τραπεζοκόμο είναι μία μακριά και πονεμένη ιστορία. Θεωρητικά, το σερβίρισμα του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία, συμμετέχουν τα παιδάκια με την καθοδήγηση της δασκάλας, και δεν υπάρχει τραπεζοκόμος. Πρακτικά, πολλά σχολεία προτιμούν να πληρώσουν οι γονείς τραπεζοκόμο. Οπου βέβαια πάντα υπάρχουν ερωτήματα από γονείς (άλλοτε δικαιολογημένα και άλλοτε όχι) αν είναι αυτό απαραίτητο καταρχήν ή ενάντια στην εκπαιδευτική διαδικασία, πώς επιλέγεται η κοπέλα, και αν πληρώνεται μαύρα ή καθαρά. Επίσης τυπικά η καθαρίστρια δεν επιτρέπεται να είναι και τραπεζοκόμος, αν και αυτό είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε λίγες μέρες θα θέσω τα ερωτήματα και στη συνέλευση και πιστεύω θα πάρω απαντήσεις. Απλά ήθελα και μια γνώμη πριν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...