Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΙΟΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΩΣΥΝΗ ΣΟΥ,

ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ,ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ !!!!!!!!!

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ

ΘΗΛΑΣΜΟς ΜΕ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ 35-45 ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΜΕ PARLODEN ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ

ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 108

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ?

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ?

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ.....:D....κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου....:D.

 

Δε ξέρω να σου απαντήσω....δυστυχώς.....αλλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα....φαντάζομαι ότι δε θα πειράζει....για σίγουρα όμως ρώτα το γιατρό σου(αν και πιστεύω αφου ξέρει το ιστορικό σου....αν υπήρχε θέμα θα στο είχε πεί).....και πές μας κι εμάς να ξέρουμε.....:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ'ευχαριστώ πολύ.....:D....κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου....:D.

 

Δε ξέρω να σου απαντήσω....δυστυχώς.....αλλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα....φαντάζομαι ότι δε θα πειράζει....για σίγουρα όμως ρώτα το γιατρό σου(αν και πιστεύω αφου ξέρει το ιστορικό σου....αν υπήρχε θέμα θα στο είχε πεί).....και πές μας κι εμάς να ξέρουμε.....:D

 

 

τελικα ο γιατρος μου ειπε να ελεγχω την προλακτινη καθε 1,5 μηνα και αν ανεβει πολυ να κανω μαγνητικη για την υποφυση.

Παντως ειμαι αισιοδοξη οτι θα ειναι ολα σε φυσιολογικα πλαισια , ωστε να μπορω να τον θηλασω μεχρι 6 μηνων ή τουλαχιστον ευχομαι !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Πάνω στο θέμα της προλακτίνης θέλω κι εγώ να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για όσες έχουν περάσει από παρόμοια κατάσταση. Μόλις έχω έρθει από τον γυναικολόγο όπου μου είπε ότι η προλακτίνη μου βρίσκεται πολύ πάνω από τα φυσιολογικά όρια. Μου έγραψε το Dostinex και μου είπε να ξανακάνω αναλύσεις σε ένα μήνα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούμαι να συνεχίσω να προσπαθώ να μείνω έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή αν είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Πάνω στο θέμα της προλακτίνης θέλω κι εγώ να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για όσες έχουν περάσει από παρόμοια κατάσταση. Μόλις έχω έρθει από τον γυναικολόγο όπου μου είπε ότι η προλακτίνη μου βρίσκεται πολύ πάνω από τα φυσιολογικά όρια. Μου έγραψε το Dostinex και μου είπε να ξανακάνω αναλύσεις σε ένα μήνα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούμαι να συνεχίσω να προσπαθώ να μείνω έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή αν είναι επικίνδυνο.

 

Καλημέρα και σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθειά σου να μείνεις έγκυος.

Ρώτησε και το γιατρό σου για να συνεχίσεις ή όχι τις προσπάθειες, αλλά να γνωρίζεις ότι πολλές κοπέλες έμειναν έγκυες με την παράλληλη λήψη του dostinex.

Link to comment
Share on other sites

Katesps σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν ξέρω αν το έχετε βιώσει κι εσείς αυτό το αίσθημα απογοήτευσης που αισθάνθηκα εγώ σήμερα όταν έλαβα τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου.

Διαβάζοντας τα σχόλια στο forum μπορώ να πω ότι αναστατώθηκα ακόμα περισσότερο. Ειδικά όσον αφορά την αύξηση βάρους και τα προβλήματα καρδιάς που προκαλεί το φάρμακο.

Το μόνο που εύχομαι είναι να καταφέρω σύντομα να μείνω έγκυος γιατί η αναμονή με σκοτώνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katesps σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν ξέρω αν το έχετε βιώσει κι εσείς αυτό το αίσθημα απογοήτευσης που αισθάνθηκα εγώ σήμερα όταν έλαβα τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου.

Διαβάζοντας τα σχόλια στο forum μπορώ να πω ότι αναστατώθηκα ακόμα περισσότερο. Ειδικά όσον αφορά την αύξηση βάρους και τα προβλήματα καρδιάς που προκαλεί το φάρμακο.

Το μόνο που εύχομαι είναι να καταφέρω σύντομα να μείνω έγκυος γιατί η αναμονή με σκοτώνει....

 

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Και ναι, το έχω νιώσει αυτό το συναίσθημα. Βαρύ κι ασήκωτο.

Όμως, πίστεψε ότι θα έρθει το μωράκι σου και θα έρθει. Είναι σίγουρο.:P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Πάνω στο θέμα της προλακτίνης θέλω κι εγώ να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για όσες έχουν περάσει από παρόμοια κατάσταση. Μόλις έχω έρθει από τον γυναικολόγο όπου μου είπε ότι η προλακτίνη μου βρίσκεται πολύ πάνω από τα φυσιολογικά όρια. Μου έγραψε το Dostinex και μου είπε να ξανακάνω αναλύσεις σε ένα μήνα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούμαι να συνεχίσω να προσπαθώ να μείνω έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή αν είναι επικίνδυνο.

 

Το χαπάκι βοηθάει στην σύλληψη γιατί κρατάει την προλακτίνη σε χαμηλά επίπεδα και έτσι όλα λειτουργούν ρολόϊ .Απλά μόλις δεις ότι έχεις κάποια καθυστέρηση (με το καλό) να κάνεις αμέσως τεστ έτσι ώστε αν είσαι έγκυος να μιλήσεις με τον γιατρό και να τα σταματήσεις άμεσα.

Την απογοήτευση που λες την έχουμε αισθανθεί όλες μας δυστυχώς.Εγώ προσωπικά τόσες φορές που πλέον έχω πάθει ανοσία.....

Εύχομαι να έχεις σύντομα θετικά αποτελέσματα και να έρθει το μωράκι που τόσο θέλεις!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφη έχω διαβάσει κάπου για αύξηση του βάρους με τα χάπια. Είναι πράγματι τόσο χάλια η κατάσταση;

 

Όχι με τα χάπια , η προλακτίνη σαν ορμόνη όταν είναι αυξημένη δεν μας αφήνει να χάσουμε εύκολα κιλά.Παίρνοντας τα χάπια και κατεβάζοντας την προλακτίνη σε φυσιολογικά επίπεδα θα μπορέσεις να χάσεις ευκολότερα κιλά(αν έχεις φυσικά παραπανίσια κιλά).

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια κι απο μένα! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των ορμονολογικών εξετάσεων και όλα καλά εκτός απ'την προλακτίνη η οποία είχε ανώτατο όριο 27 και η δική μου τιμή ήταν 36. Σημαίνει κάτι αυτό? Παίζει κάπου ρολο, πρέπει να το κοιτάξω? Επιρέαζει τη σύλληψη? Έχω και κάποια παραπανίσια κιλά που δεν μπορώ να χάσω εύκολα και ίσως παίζει και σ'αυτό ρόλο απ΄'οτι διάβασα παραπάνω. Δώστε μου τα φώτα σας γιατρίνες! :D

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφη, παντα στη ζωη μου ημουν κατω από το φυσιολογικό όριο του βάρους μου κι ακόμα είμαι. Μόλις χάσω ένα γεύμα, μπορεί αυτόματα να χάσω κι ένα κιλό. Η προλακτίνη μου όμως είναι στα ύψη. Υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σοφη, παντα στη ζωη μου ημουν κατω από το φυσιολογικό όριο του βάρους μου κι ακόμα είμαι. Μόλις χάσω ένα γεύμα, μπορεί αυτόματα να χάσω κι ένα κιλό. Η προλακτίνη μου όμως είναι στα ύψη. Υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει και κάτι άλλο;

 

Συνήθως ο θυρεοειδής αδένας επηρεάζει το βάρος μας.Αν δεν έκανες εξετάσεις για θυρεοειδή μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και να σου πει τι πρέπει να κάνεις.....

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια κι απο μένα! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των ορμονολογικών εξετάσεων και όλα καλά εκτός απ'την προλακτίνη η οποία είχε ανώτατο όριο 27 και η δική μου τιμή ήταν 36. Σημαίνει κάτι αυτό? Παίζει κάπου ρολο, πρέπει να το κοιτάξω? Επιρέαζει τη σύλληψη? Έχω και κάποια παραπανίσια κιλά που δεν μπορώ να χάσω εύκολα και ίσως παίζει και σ'αυτό ρόλο απ΄'οτι διάβασα παραπάνω. Δώστε μου τα φώτα σας γιατρίνες! :D

 

Rinoula, καλημέρα!!!

Βρε κορίτσι, δεν είμαστε γιατρίνες. Η κάθε μία καταθέτει την εμπειρία της. Πάντα συμβουλευόμαστε το γιατρό κι ακολουθούμε τις οδηγίες του.

Η προλακτίνη σου δεν είναι υψηλή, είναι ακριβώς, όπως κι η δική μου: "λίγο τσιμπημένη", ωστόσο δεν παύει να μας δημιουργεί ένα θεματάκι στη σύλληψη. Μίλησε με το γιατρό σου, σου συνιστώ όχι μόνο το γυναικολόγο, αλλά κι ενδοκρινολόγο, επειδή η προλακτίνη είναι ορμόνη και για τις ορμόνες γνωρίζουν περισσότερα οι ενδοκρινολόγοι. Και για τα κιλά που δεν χάνονται εύκολα, το θυροειδή σου τον έχεις ελέγξει;

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, καλημέρα!!!

Βρε κορίτσι, δεν είμαστε γιατρίνες. Η κάθε μία καταθέτει την εμπειρία της. Πάντα συμβουλευόμαστε το γιατρό κι ακολουθούμε τις οδηγίες του.

Η προλακτίνη σου δεν είναι υψηλή, είναι ακριβώς, όπως κι η δική μου: "λίγο τσιμπημένη", ωστόσο δεν παύει να μας δημιουργεί ένα θεματάκι στη σύλληψη. Μίλησε με το γιατρό σου, σου συνιστώ όχι μόνο το γυναικολόγο, αλλά κι ενδοκρινολόγο, επειδή η προλακτίνη είναι ορμόνη και για τις ορμόνες γνωρίζουν περισσότερα οι ενδοκρινολόγοι. Και για τα κιλά που δεν χάνονται εύκολα, το θυροειδή σου τον έχεις ελέγξει;

 

Ναι βρε, το ξέρω. Πλάκα έκανα για το γιατρίνες. Μην το γελάς ομως, λίγο ως πολύ ένα ντοκτορά στα γυναικολογικά όλες το έχουμε πάρει όσες προσπαθούμε και τα ψάχνουμε χρόνια!:lol:

Έχω και υποθειροειδισμό, αλλά είναι ρυθμισμένος με χάπι, οπότε από κει δε νομίζω να είναι η δυσκολία χάσιμο βάρους απ'ότι μου έχουν πει τουλάχιστον. Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου οπότε θα τα δει κι εκείνη αναλυτικά. Απλά είπα να πάρω μία γνώμη κιαπό δω

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, το ξέρω. Πλάκα έκανα για το γιατρίνες. Μην το γελάς ομως, λίγο ως πολύ ένα ντοκτορά στα γυναικολογικά όλες το έχουμε πάρει όσες προσπαθούμε και τα ψάχνουμε χρόνια!:lol:

Έχω και υποθειροειδισμό, αλλά είναι ρυθμισμένος με χάπι, οπότε από κει δε νομίζω να είναι η δυσκολία χάσιμο βάρους απ'ότι μου έχουν πει τουλάχιστον. Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου οπότε θα τα δει κι εκείνη αναλυτικά. Απλά είπα να πάρω μία γνώμη κιαπό δω

 

Ωχ, ευτυχώς που έκανες πλάκα, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά. Πάντως, το ομολογώ, όχι μόνο ντοκτορά, βάλε και παραπάνω. Φίλη που προσπαθεί να μείνει έγκυος ή άλλη που είναι, κάθε μέρα τηλέφωνο, τι είναι αυτό και τι είναι εκείνο.

Δες τι θα σου πει κι ο ενδοκρινολόγος κι εάν θέλεις, ρώτησέ την, μήπως έχει συνηθίσει το χάπι ο οργανισμός σου και χρειάζεται κάποιο άλλο;

Ε, κι εμείς εδώ είμαστε.:P

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια, εσείς που αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα με ψηλή προλακτίνη ίσως θα ξέρετε να μου πείτε. Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου νιώθω ότι κάτι συμβαίνει με τον μεταβολισμό μου. Δεν έχω βάλει κιλά, αλλά απο εκεί που έτρωγα μέχρι σκασμού και συνέχεια πεινούσα, ξαφνικά μόλις φάω μια πολύ μικρή ποσότητα φαγητού ξεκινώ να νιώθω άσχημα. Επίσης δε μπορώ πλέον να τρώω τηγανιτά, κόκκινο κρέας και γενικά τροφές με σίδηρο. Είναι λες και ξαφνικά απέκτησα δυσανεξία στα πάντα. Οι αναλύσεις μου δεν δείχνουν τίποτα άλλο εκτός από ψηλή προλακτίνη και ελάχιστα χαμηλή ινσουλίνη. Κανείς δεν ξέρει να μου πει τι συμβαίνει. Θέλω να δω μήπως είχατε κι εσείς παρόμοια συμπτώματα μπας και βγάλω άκρη επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια, εσείς που αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα με ψηλή προλακτίνη ίσως θα ξέρετε να μου πείτε. Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου νιώθω ότι κάτι συμβαίνει με τον μεταβολισμό μου. Δεν έχω βάλει κιλά, αλλά απο εκεί που έτρωγα μέχρι σκασμού και συνέχεια πεινούσα, ξαφνικά μόλις φάω μια πολύ μικρή ποσότητα φαγητού ξεκινώ να νιώθω άσχημα. Επίσης δε μπορώ πλέον να τρώω τηγανιτά, κόκκινο κρέας και γενικά τροφές με σίδηρο. Είναι λες και ξαφνικά απέκτησα δυσανεξία στα πάντα. Οι αναλύσεις μου δεν δείχνουν τίποτα άλλο εκτός από ψηλή προλακτίνη και ελάχιστα χαμηλή ινσουλίνη. Κανείς δεν ξέρει να μου πει τι συμβαίνει. Θέλω να δω μήπως είχατε κι εσείς παρόμοια συμπτώματα μπας και βγάλω άκρη επιτέλους.

 

Κορίτσι, με έβαλες σε σκέψεις. Πάντα είχα παραπάνω κιλάκια. Ε, και τώρα έχω. Όμως, από την εγκυμοσύνη και μετά και κυρίως μετά τις εξετάσεις προλακτίνης, έχω χάσει αρκετά κιλά και ναι, δεν μπορώ να τρώω πλέον τηγανητά και κρέας. Να μην σου πώς αισθάνομαι.

Μέχρι τώρα, ούτε το είχα σκεφθεί, πόσο μάλλον να το συζητήσω με κάποια κοπέλα εδώ ή με τη γιατρό μου. Όμως, τώρα, ναι θα της μιλήσω στην επόμενη επίσκεψη να δούμε τι έχει να πει.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα αυτό που με ενοχλέι περισσότερο είναι γιατί δεν μπήκε κανείς στη διαδικασία να μας τα πει αυτά και πρέπει να τα σκαλίζουμε μόνες μας. Ούτε τί είναι η προλακτίνη μπήκε στον κόπο να μου εξηγήσει ο γιατρός, ούτε μου είπε το dostinex να το παίρνω βράδυ για να μη με ταλαιπωρούν τα συμπτώματα. Και μετά σου λένε να έχεις εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο σου.... Έχω απελπιστεί! Δύο χρόνια και κάτι παραπονιέμαι για το στομάχι μου, τον μεταβολισμό μου, τις δυσανεξίες μου.... Τυχερή είμαι που δε με χώρισε ο άντρας μου με τις ιδιοτροπίες που σήκωσα. Κι οι γιατροί κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί,τουλάχιστον με όσους μίλησα εγώ, δεν παραδέχονται ότι η προλακτίνη επηρεάζει τον μεταβολισμό.Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου ούτε το συζήτησε.Είπε ένα ξερό όχι.Αλλά εγώ ξέρω πως το διάστημα που η προλακτίνη μου έπεσε , έπεφταν και τα κιλά ευκολότερα.Σε όσους έλεγα πόσο δύσκολα χάνω κιλά δεν το πίστευαν.Μόνο οι δικοί μου που έβλεπαν τι έτρωγα και πως δεν έχανα.Μόλις όμως ρυθμίστηκε η προλακτίνη τα κιλά έφευγαν γρηγορότερα και ευκολότερα.Εγώ είμαι υπέρ αυτού που έλεγαν οι παλιοί "Γίνε γιατρός του εαυτού σου". Τον οργανισμό μου και το σώμα μου το ξέρω καλύτερα από τον καθένα.Επομένως μπορώ να ξέρω καλύτερα τι με βοηθάει και τι όχι.Όσες φορές "άκουσα" το σώμα μου δεν βγήκα λάθος.....

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι με τα dostinex δε θα καταλάβαινα καν ότι παίρνω φάρμακα. Μόνο που τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Τα παίρνω το βράδυ αλλά την επόμενη το πρωί δεν αισθάνομαι καλά. Έχω αναγούλες και ναυτίες. Θέλω συνέχεια να τρώω και νιώθω ότι έχω αρχίσει να χάνω βάρος, παρά την λαιμαργία μου. Και το χειρότερο είναι ότι πονάω συνέχεια στην κοιλιά, λες και είμαι αδιάθετη. Ελπίζω να μη χρειαστεί να τα συνεχίσω και τον επόμενο μήνα :-(

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί,τουλάχιστον με όσους μίλησα εγώ, δεν παραδέχονται ότι η προλακτίνη επηρεάζει τον μεταβολισμό.Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου ούτε το συζήτησε.Είπε ένα ξερό όχι.Αλλά εγώ ξέρω πως το διάστημα που η προλακτίνη μου έπεσε , έπεφταν και τα κιλά ευκολότερα.Σε όσους έλεγα πόσο δύσκολα χάνω κιλά δεν το πίστευαν.Μόνο οι δικοί μου που έβλεπαν τι έτρωγα και πως δεν έχανα.Μόλις όμως ρυθμίστηκε η προλακτίνη τα κιλά έφευγαν γρηγορότερα και ευκολότερα.Εγώ είμαι υπέρ αυτού που έλεγαν οι παλιοί "Γίνε γιατρός του εαυτού σου". Τον οργανισμό μου και το σώμα μου το ξέρω καλύτερα από τον καθένα.Επομένως μπορώ να ξέρω καλύτερα τι με βοηθάει και τι όχι.Όσες φορές "άκουσα" το σώμα μου δεν βγήκα λάθος.....

Σόφη μου απο οτι ξέρω κι εγώ μπορεί να μην επηρεάζει αμεσα τον μεταβολισμό αλλα σίγουρα επηρεάζει το βάρος.Εγώ έχασα 25-30κιλά περίπου όταν ρυθμίστηκε η προλακτίνη μου με πολύ χαλαρή δίαιτα(διατροφή) μέσα σε ένα χρόνο(στην ουσία όσα είχα πάρει περίπου απο αυτό το λόγο).Κι ας έρθει οποιοσδήποτε γιατρός να μου πει οτι δεν παίζει ρόλο που είχα φουσκώσει σαν μπαλόνι.Το στήθος μου είχε 3πλασιαστεί απο ανύπαρκτο που ήταν πριν(και τώρα ξαναέγινε πάλι ανύπαρκτο...)Για να μην αναφερθώ στους φρικτούς πόνους στο στήθος και την δυσμοινόρια:evil:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι με τα dostinex δε θα καταλάβαινα καν ότι παίρνω φάρμακα. Μόνο που τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Τα παίρνω το βράδυ αλλά την επόμενη το πρωί δεν αισθάνομαι καλά. Έχω αναγούλες και ναυτίες. Θέλω συνέχεια να τρώω και νιώθω ότι έχω αρχίσει να χάνω βάρος, παρά την λαιμαργία μου. Και το χειρότερο είναι ότι πονάω συνέχεια στην κοιλιά, λες και είμαι αδιάθετη. Ελπίζω να μη χρειαστεί να τα συνεχίσω και τον επόμενο μήνα :-(

Αν χάνεις βάρος είναι που επανέρχεται η προλακτίνη σου στα φυσιολογικό.Το πιο λογικό που σκέφτομαι εγώ είναι πως χωρίς την ανεβασμένη ορμόνη θα ήσουν πιο αδύνατη μάλλον...:?

Link to comment
Share on other sites

Mελανία μακάρι να επανέρχεται στα φυσιολογικά γιατί δεν αντέχω να περιμένω άλλο! Θέλω να γίνω μανούλα επιτέλους!!! ;)

Στο εύχομαι κορίτσι μου σύντομα.Σίγουρα θα φτιάξει με τα φάρμακα:wink:Δες και έναν ενδοκρινολόγο να τσεκάρεις όλες σου τις ορμόνες και θυρεοειδή.Εγώ είχα διάφορα προβλήματα με πολλές ορμόνες άλλα όλα μπήκαν σε μια σειρά επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Σόφη μου απο οτι ξέρω κι εγώ μπορεί να μην επηρεάζει αμεσα τον μεταβολισμό αλλα σίγουρα επηρεάζει το βάρος.Εγώ έχασα 25-30κιλά περίπου όταν ρυθμίστηκε η προλακτίνη μου με πολύ χαλαρή δίαιτα(διατροφή) μέσα σε ένα χρόνο(στην ουσία όσα είχα πάρει περίπου απο αυτό το λόγο).Κι ας έρθει οποιοσδήποτε γιατρός να μου πει οτι δεν παίζει ρόλο που είχα φουσκώσει σαν μπαλόνι.Το στήθος μου είχε 3πλασιαστεί απο ανύπαρκτο που ήταν πριν(και τώρα ξαναέγινε πάλι ανύπαρκτο...)Για να μην αναφερθώ στους φρικτούς πόνους στο στήθος και την δυσμοινόρια:evil:

 

Έτσι ακριβώς είναι.Για αυτό και εγώ αφού είδα ότι τα κιλά τα έχανα ευκολότερα μετά την ρύθμιση της προλακτίνης , κατάλαβα ότι παίζει ρόλο και ας λένε οι γιατροί!Απλά το κακό είναι πως η άτιμη δεν σταθεροποιείται στα φυσιολογικά όρια και με το που σταματάω την θεραπεία όλο και ανεβαίνει!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...