Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

30 ημερων -υπνος μονο πανω μου


βασιλικη ο

Recommended Posts

δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα.εχω ενα μωρο 30 ημερων.θηλαζω αποκλειστικα.το θεμα μας ειναι ο υπνος.ενω το βραδυ κοιμαται συνεχομενα 5 ωρες και ξυπναει για να φαει και παλι υπνος ,την ημερα εχουμε θεμα.θηλαζει κοιμαται του καλου καιρου πανω μου και οταν τον βαλω κατω ξυπναει και κλαιει.θελει συνεχεια αγκαλια...και να κοιμαται πανω μου.....δεν μπορω να κανω τιποτα μεσα στη μερα.εχω και ενα παιδακι ακομα 2,5 χρονων το οποιο θελει και αυτο προσοχη και εχω αρχισει και φρικαρω.........εχει καλομαθει????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!!!!:D

30 ημερών λογικό είναι να αναζητάει την μυρωδιά σου και την αγκαλιά σου για να ηρεμήσει. Μήπως αν του έβαζες στο κρεβατάκι του μια μπλούζα σου φορεμένη να έχει τη μυρωδιά σου. Αν δεν πιάσει αυτό, που λογικά θα πιάσει, δοκίμασε κοντά στο κρεβατάκι του να βάλεις ένα πιστολάκι. Σε εμάς έπιανε και για τον ύπνο αυτό αλλά και για τους κολικούς αργότερα. Επίσης εμάς μας έσωσε ένα ρηλάξ που κουνιόταν μόνο του της fisher price.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

οταν βγηκαμε απο μιαιευτηριο την ημερα κοιμοταν συνεχεια και το βραδυ ανα τριωρο ξυπναγε για να φαει.την 13 μερα μπηκαμε στο παιδων λογω βρογχιολιτιδας.μειναμε μεσα 12 ημερες απο τις οποιες τις 6 εντατικη.εκει δεν ειχε την αγκαλιτσα της μαμας.οταν βγηκαμε κοιμοταν την ημερα.αυτο το θεμα με τον υπνο πανω μου το κανει εδω και 3 μερες.....το ξερω οτι ειναι μικρουλης και οτι θελει ασφαλεια αλλα κ εγω δεν μπορω να την παλεψω με 2 παιδια ,1 σπιτι και 1 αντρα

Link to comment
Share on other sites

ενα τετοιο ρηλαξ εχω και εγω.σημερα εκατσε μεσα 20 λεπτα σιδερωσα 5 ρουχα και αρχισε να κλαιει.δεν του αρεσει και πολυ(προς το παρων)

Link to comment
Share on other sites

Φάση είναι και θα περάσει... Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα για πολλές ημέρες όταν ήταν ημερών. Μπορεί να περνάει κολικούς και γι' αυτό να θέλει συνέχεια αγκαλίτσα. Όταν περνούσα αυτό το στάδιο νόμιζα πως έτσι θα είναι για πάντα, σώθηκα με τον μάρσιπο τύπου sling, ακόμη και τώρα τον χρησιμοποιώ στα δύσκολα !!!! Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έχει καλομάθει, σε έχει πραγματικά ανάγκη τους πρώτους μήνες της ζωής του, σκέψου ότι μόνο όσφρηση έχει καλά ανεπτυγμένη σε αυτή την ηλικία...

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμας ετσι ειναι τα πραγματα... κοιμαται πανω στο στηθος μου και οταν παω να την βαλω στο πορτ μπρμπρ ξυπναει και κλαει και παλι στηθος και παλι κοιμαται και παλι προσπαθεια να την αφησω και ξανα απο την αρχη... στο κρεβατι μαε φοβαμαι να την εχω μηπως το βραδυ την πλακωσω και την πνιξω...

τελικα κατι που ψιλοπιανει ειναι να την δινω στον μπαμπα την ρευει και την βαζει εκεινος στο κρεβατι της ...τον μπαμπα τον αποχωριζεται πιο ευκολα.

τι χειριστικο παιδακι που εχω!!!30 ημερων και μας κανει οτι θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να την αφήσεις να κλάψει;; το αντέχεις;; ακριβώς έτσι ήταν η μικρή μου και το είχε όλη μέρα και νύχτα με αποτέλεσμα να κοιμάμαι 2 ώρες. Υπέφερα για να της το κόψω και μετά το έτος είδα βελτίωσει. Το παν είναι να μην χάσεις την ψυχραιμία σου. Εγώ τρελενόμουν να την ακούω να κλαίει αλλά αυτό μου βγήκε σε κακό. ΄Προσπάθησε να παίρνεις αγκαλιά ένα σεντονάκι ή μια κουβερτούλα ώστε να μένει πάνω η μυρωδία σου και όταν το αφήνεις το μικρό να μυρίζει το σεντονάκι. Εγώ το έκοψα ως εξής. Την κοίμιζα και μόλις την έπερνε ο ύπνος για τα καλά την άφηνα κάτω ούτε λεπτό παραπάνω στην αγκαλιά μου, αν ξαναξυπνούσε κουνούσα λιγάκι το καρότσι (εκεί την κοίμιζα), αν πάλι ξυπνούσε τελειώς αγκαλίτσα να κοιμηθεί και αμέσως κάτω μόλις την πάρει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

Την κοίμιζα και μόλις την έπερνε ο ύπνος για τα καλά την άφηνα κάτω ούτε λεπτό παραπάνω στην αγκαλιά μου, αν ξαναξυπνούσε κουνούσα λιγάκι το καρότσι (εκεί την κοίμιζα), αν πάλι ξυπνούσε τελειώς αγκαλίτσα να κοιμηθεί και αμέσως κάτω μόλις την πάρει ο ύπνος.

 

ναι σωστο κι αυτο... κι εγω το εχω εφαρμωσει και πιανει αλλα θελει χρονο δεν γινεται με την πρωτη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα.εχω ενα μωρο 30 ημερων.θηλαζω αποκλειστικα.το θεμα μας ειναι ο υπνος.ενω το βραδυ κοιμαται συνεχομενα 5 ωρες και ξυπναει για να φαει και παλι υπνος ,την ημερα εχουμε θεμα.θηλαζει κοιμαται του καλου καιρου πανω μου και οταν τον βαλω κατω ξυπναει και κλαιει.θελει συνεχεια αγκαλια...και να κοιμαται πανω μου.....δεν μπορω να κανω τιποτα μεσα στη μερα.εχω και ενα παιδακι ακομα 2,5 χρονων το οποιο θελει και αυτο προσοχη και εχω αρχισει και φρικαρω.........εχει καλομαθει????????????

 

οταν βγηκαμε απο μιαιευτηριο την ημερα κοιμοταν συνεχεια και το βραδυ ανα τριωρο ξυπναγε για να φαει.την 13 μερα μπηκαμε στο παιδων λογω βρογχιολιτιδας.μειναμε μεσα 12 ημερες απο τις οποιες τις 6 εντατικη.εκει δεν ειχε την αγκαλιτσα της μαμας.οταν βγηκαμε κοιμοταν την ημερα.αυτο το θεμα με τον υπνο πανω μου το κανει εδω και 3 μερες.....το ξερω οτι ειναι μικρουλης και οτι θελει ασφαλεια αλλα κ εγω δεν μπορω να την παλεψω με 2 παιδια ,1 σπιτι και 1 αντρα

απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά, ακόμη και για ένα μωρό που δεν έχει περάσει όσα το δικό σου. Δώσε προτεραιότητα στα παιδιά σου (πρώτα στο βρέφος και μετά στο "μεγάλο"). Ζήτα βοήθεια απ' τον μπαμπά, να αναλάβει ότι μπορεί: τάισμα - άλλαγμα - μπάνιο - ύπνο - βόλτα μεγάλου, σούπερ μάρκετ, σκουπίδια. Μαγείρευε για 2 μέρες και μόνο φαγητά που μπορείς να ταΐσεις και το μικρό σου (σ' αυτή την ηλικία τρώει σχεδόν τα πάντα). Άσε το σπίτι να ρημάξει! Σιδέρωνε μόνο ότι είναι απαραίτητο να σιδερωθεί. Σε λίγες μέρες που θα περάσει αυτή η φάση, θα μπορέσεις να διαθέσεις λίγη ώρα και πάλι χωρίς υπερβολές. Αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει στις δουλειές, ζήτα το, αλλιώς μην σπαταλάς το χρόνο σου.

 

[Επειδή κι εμείς ζήσαμε μερικές μέρες στο παίδων, όταν κουράζομαι φέρνω πάντα στο μυαλό μου εκείνες τις ατελείωτες νύχτες και είναι σαν να ρίχνω ένα χαστούκι στον εαυτό μου. Έτσι με συνεφέρνω!]

Link to comment
Share on other sites

μα οντως ειναι πολυ μικρουλης ακομα..ασε που χωρις να εχω τεραστια εμπειρια νομιζω οτι μεχρι κ 2-3 μηνων δεν "καλομαθαινουν". εγω τα βραδια θηλαζα κ επειδη κοιμοταν την ωρα του θηλασμου τον αφηνα να κοιμηθει πανω μου κ μετα τον εβαζα κατω.στην ημερα αν ημουν πολυ κουρασμενη παλι το ιδιο.θηλαζε κ κοιμαμασταν μαζι.εκλαιγε?αγκαλιες κ κουνημα πρωι-βραδυ.καποια στιγμη που μας κουρασε το κουνημα τον βαλαμε στο κρεβατι μας.κοιμοταν αρχοντας.στους 3 μηνες ΟΛΑ τελειωσαν. στην κουνια του κοιμαται, πολλα πολλα χερια δε θελει κ ειμαστε μια χαρα.κανε λιγο υπομονη κ οπως ειπε κ η sonar πες στον αντρα σου να βοηθησει λιγο παραπανω ή καμια μαμα ή πεθερα κ ασε το σπιτι τουμπα.σε λιγο παλι θα τα κουμανταρεις ολα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ μανουλες για τις απαντησεις σας.πραγματικα οταν ζοριζομαι σκεφτομαι το μωρο μου τα δυσσκολα που περασε στο νοσοκομειο και τις αγκαλιες που στερηθηκε τοσο ο μπεμπης οσο και εγω.τωρα για καθημερινη βοηθεια δεν παιζει.αντρας μου δουλευει ολη μερα.φευγει 8--9 απο το σπιτι και γυριζει

9¨30 το βραδυ.γονεις ειναι εκτος αθηνων.η μανα μου ειχε κρατησει 4 βδομαδες τον μεγαλο οταν γεννησα κ μπηκαμε νοσοκομειο.και καποια στιγμη παλι θα την ξαναφερω.ελπιζω να ειναι φαση και να περασει γρηγορα......υπομονη λοιπον

Link to comment
Share on other sites

χωρις βοηθεια ειναι σιγουρα πιο ζορικα..μπορεις να "γλιτωσεις" το μαγειρεμα με κατι ετοιμο που να μπορει να φαει ο μικρος ή με του μπαρμπα σταθη τα κατεψυγμενα!γρηγορα νοστιμα κ υγειινα!αυτο με το σλινγκ που σου ειπα μια κοπελα ισως βολευει, δεν ξερω γιατι δεν το εφαρμοσα.μια χαρα θα πανε ολα,δεν πιστευω οτι καλομαθαινει ο μπεμπακος, αγαπουλες θελει!!!να χαιρεσαι την οικογενεια σου κ σε λιγο θα ρυθμιστουν παλι ολα!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική μου δεν μπορείς να τα προλαβαίνεις όλα με δυο παιδιά και μάλιστα το ένα μόνο 30 ημερών. Είναι πολύ δύσκολο. Αν μπορείτε οικονομικά γιατί δεν παίρνετε μια κοπέλα να σου κάνει μια φορά την εβδομάδα το σπίτι και το σίδερο ? Φαγητό όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, μαγείρεψε να τρώτε 2 μέρες το ίδιο.

Έτσι θα μπορείς να ξεκουράζεσαι όταν το μωρό κοιμάται, ή να ασχολείσαι με το άλλο παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα.εχω ενα μωρο 30 ημερων.θηλαζω αποκλειστικα.το θεμα μας ειναι ο υπνος.ενω το βραδυ κοιμαται συνεχομενα 5 ωρες και ξυπναει για να φαει και παλι υπνος ,την ημερα εχουμε θεμα.θηλαζει κοιμαται του καλου καιρου πανω μου και οταν τον βαλω κατω ξυπναει και κλαιει.θελει συνεχεια αγκαλια...και να κοιμαται πανω μου.....δεν μπορω να κανω τιποτα μεσα στη μερα.εχω και ενα παιδακι ακομα 2,5 χρονων το οποιο θελει και αυτο προσοχη και εχω αρχισει και φρικαρω.........εχει καλομαθει????????????

Kαι μόνο τον τίτλο που είδα κατάλαβα πως είναι ακριβώς η περίπτωσή μας εδώ. Σε 6 μέρες θα γίνει 2 μηνών η δική μου και το κάνει αυτό από 3 εβδομάδων. Δηλαδή πάνω από μήνα τώρα!!!!!!!!! Εγώ βέβαια ευτυχώς δεν έχω παιδάκι άλλο. Ωστόσο είναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ επάνω μου. Ευτυχώς που έχω τα σλινγκ. Κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά. Ολοι μου λενε πως την καλόμαθα αλλά εγώ δεν είμαι αυτής της άποψης. Βέβαια είναι φορές που φτάνω στα όριά μου και θέλω να ουρλιάξω κι έχω νεύρα κ.λ.π....γιατί θέλω να είμαι πάλι αυτονομος άνθρωπος.

Υπομονή και κουράγιο σου εύχομαι και να χαίρεσαι και τα δύο σου παιδάκια!

Επίσης, αν βρεις κάτι που να πιάνει - γιατί εγώ τα 'χω κάνει όλα, με μυρωδιές και τέτοια, αλλά τπτ... - πές μου σε θερμοπαρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες που θα περάσει αυτή η φάση, θα μπορέσεις να διαθέσεις λίγη ώρα και πάλι χωρίς υπερβολές.

 

Πότε και πώς περνάει αυτή η φάση?

Αν πάμε για Σαβ Κυρ στα πεθερικά μου και αλλάξει περιβάλλον (εκεί έχουν αγοράσει ένα κρεβατάκι σαν παρκοκρέβατο κάτι) υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, ή θα υποφέρω εγώ γιατί και όλη μέρα έτσι θα είμαι και σπίτι μου δεν θα είμαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον το εχουμε περασει πολλες μαμαδες αυτο και μαλιστα καταλαβα προσφατα οτι δεν ειναι δικο μας "λαθος" (οτι το κακομαθαμε δηλαδη), ειναι αναλογα στο παιδακι.

Ο πρωτος μου κοιμοταν στο κρεβατακι του κυριος, ο δευτερος πανω μου - με το που εκανα να τον αφησω εβαζε φωνη. Οποτε αφου ηταν καλοκαιρι και δεν ηθελα να τον ζεσταινω, τον εβαζα να κοιμαται πανω μου με ενα σεντονακι/πανα αναμεσα μας και οταν κοιμοταν καλα, μου επαιρνε περιπου και 2 λεπτα το αργο σκυψιμο μεχρι να τον βαλω στο καροτσι μαζι με το σεντονακι στο προσωπο του. ( δεν λεω οτι το πετυχα με την μια και ουτε οτι ισχυε σε καθε πρωινο υπνακο, ετσι;)

Εστρωσε γυρω στους 2 μηνες περιπου που του εβαζα διπλα του ενα σεντονακι, μαξιλαρακι ελαφρυ που εφτιαξα εγω, κατι τελος παντων που να ειναι σε αμεση επαφη. Προτιμουσα να ειμαι με ελευθερα χερια και απο πανω απο το καροτσι ( μην παθει κ τιποτα με το σεντονακι/μαξιλαρι) παρα να κανω βολτες με 4-5 κιλα στιν αγκαλια -γιατι απαξ και ηταν πανω μου, και το πλυντηριο να εστιβε, δεν αντιδρουσε.

Σε ενα γαμο μαλιστα στο τραπεζι, το ζευγαρι εριξε βεγγαλικα και ο μικρος κοιμοταν, ε, ουτε που αντεδρασε ( ηταν πανω μου ;))

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 50 ημερων ο δικος μου κοιμοταν μερα νυχτα πανω μου...καθε βραδυ κοιμομουν σε ενα καναπε με το μωρο στα χερια κι ετρεμε η ψυχη μου μη μου πεσει καθως κοιμομουν.με το που εκανα νατον αφησω κατω ξυπναγε.Ετσι ακριβως ηταν και στο μαιευτηριο...δε κοιμοταν με τπτ παρα μονο μαζι μου στο κρεβατι...οποτε οπως καταλαβαινεις δεν τιθεται θεμα "κακομθηματος".Στις 50 μερες αρχισενα κοιμαται τη νυχτα στο πορτ μπεμπε και τωρα στο λικνο του.Τη μερα μεχρι και πριν κανα μην πανω μου κοιμοταν,μετα αρχισενα κοιμαται στο καροτσι,τωρα στο κρεβατι μας τον βαζω και ξαπλωνω κι εγω οοτε μπορω.Αυτη τη στιγμη που σου γραφω στην αγκαλια μου ειναι και ροχαλιζει ο κυριος.Ββαια εμενα εχει γενικα μια αντιπαθεια στον υπνο ο μικρος...γι'αυτο και οι τοσες αλλαγες...δοκιμαζουμε διαφορανα δουμει θα μας βολεψει καλυτερα.Μην αγχωνεσαι και μη σκας...μονο του θα το κοψει...δεν εχει νοημα να προσπαθεις με το ζορι.Γιανα το κανει παει να πει οτι το εχει αναγκη.Παρε μαρσιππο...θα σε σωσει...εγω ετσι καταφεα να τα φερω βολτα μιας και δεν εχω ουτε κι εγω βοηθεια.Στο μαρσιππο σε ορθια θεση ακουμπουσε το κεφαλακι τουστο στηθος μου και κοιμταν με τις ωρες...κι εγω σκουπιζα,σιδερωνα,ξεσκονιζα κλπ.Μετα τους 2 μηνες ολα παιρνουν τη σειρα τους.

 

Να σου ζησει...παντα γερο και καλοτυχο να ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε και πώς περνάει αυτή η φάση?

Αν πάμε για Σαβ Κυρ στα πεθερικά μου και αλλάξει περιβάλλον (εκεί έχουν αγοράσει ένα κρεβατάκι σαν παρκοκρέβατο κάτι) υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, ή θα υποφέρω εγώ γιατί και όλη μέρα έτσι θα είμαι και σπίτι μου δεν θα είμαι?

Καταρχήν το "πότε" δεν το ξέρει κανείς... δυστυχώς!

Δεύτερον! Μην μένετε στο σπίτι με τα παιδιά. Όποτε μπορείτε να βγαίνετε, αρπάξτε μια πάνα και έξω απ' την πόρτα (η ευκολία του θηλασμού). Τα δικά μου γεννήθηκαν σε αντίθετες εποχές. Ο μεγάλος άνοιξη, οπότε κάθε μέρα ήμασταν έξω και περνούσαν οι μέρες ευκολότερα. Με τη μικρή που γεννήθηκε φθινόπωρο, δυνοπαθήσαμε! Κλεισμένοι όλοι στο σπίτι, με ιώσεις, γκρίνιες κτλ κτλ... Τώρα μόλις δούμε ήλιο, βγαίνουμε σαν τα σαλιγγάρια:-D.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ο γιός μου ειναι 40 ημερων κ εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου κ αμα κοιμηθεί κάτι πεντάλεπτα κ δεκάλεπτα στην αγκαλιά μου με το που τον βάλω στην κούνια η στο κρεβατακι του ξηπνα με κλάμα και άιντε ξανά από την αρχή κούνημα... Λέτε να είναι από τούς κολοικους... Έχω κουραστεί πολύ έχω κ μία κόρη 16 μηνών η οποία είναι ζωηρουλα κ καταλαβαίνετε τι τραβάω...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου ειναι 40 ημερων κ εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου κ αμα κοιμηθεί κάτι πεντάλεπτα κ δεκάλεπτα στην αγκαλιά μου με το που τον βάλω στην κούνια η στο κρεβατακι του ξηπνα με κλάμα και άιντε ξανά από την αρχή κούνημα... Λέτε να είναι από τούς κολοικους... Έχω κουραστεί πολύ έχω κ μία κόρη 16 μηνών η οποία είναι ζωηρουλα κ καταλαβαίνετε τι τραβάω...

 

Είχα το ίδιο θέμα και η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανόν μαθαίνει την αγκαλιά από το θηλασμό και φυσικά, την προτιμά. Είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία. Γι αυτό το λόγο την άφηνα και κοιμόταν στο κρεβάτι και μάλιστα στην αρχή την είχα αγκαλιά μου (αφού τη θήλαζα ξάπλα και αντικρυστά, την άφηνα και κοιμόταν εκεί). Τώρα που είναι 3 μηνών κοιμάται τη μισή νύχτα στην κούνια της και ο λόγος που δεν κοιμάται εκεί και την άλλη μισή είναι επειδή είμαι κομμάτια μετά το βραδινό θηλασμό και γι' αυτό την αφήνω να κοιμηθεί δίπλα μου, ανάσκελα πλέον. Πιστεύω ότι θα τη μάθει την κούνια σιγά σιγά, πού θα πάει. Άσε που τώρα το καλοκαίρι θα ζεσταίνεται στο κρεβάτι, ενώ στην κούνια θα είναι πιο δροσερά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις ένα μαρσιππο αγκαλιας?? Θα τον βοηθησει για τους κολικους και θα κοιμαται τουλάχιστον καποιες ωρες χωρις να ταλαιπωρησαι...

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό και θέλω να το δοκιμασω...αυτό θα κοιμάται να δούμε ποτε θα κοιμηθώ εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα και η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανόν μαθαίνει την αγκαλιά από το θηλασμό και φυσικά, την προτιμά. Είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία. Γι αυτό το λόγο την άφηνα και κοιμόταν στο κρεβάτι και μάλιστα στην αρχή την είχα αγκαλιά μου (αφού τη θήλαζα ξάπλα και αντικρυστά, την άφηνα και κοιμόταν εκεί). Τώρα που είναι 3 μηνών κοιμάται τη μισή νύχτα στην κούνια της και ο λόγος που δεν κοιμάται εκεί και την άλλη μισή είναι επειδή είμαι κομμάτια μετά το βραδινό θηλασμό και γι' αυτό την αφήνω να κοιμηθεί δίπλα μου, ανάσκελα πλέον. Πιστεύω ότι θα τη μάθει την κούνια σιγά σιγά, πού θα πάει. Άσε που τώρα το καλοκαίρι θα ζεσταίνεται στο κρεβάτι, ενώ στην κούνια θα είναι πιο δροσερά.

 

 

Το θέμα είναι πώς δεν τον θηλάζω πια... και αυτός επιμένει στο δικό του... Κ εγω το μισό βράδυ τον βάζω στο κρεβάτι μαε αλλα ανωφελα ξυπνα κατά τις 4-5 ξημερώματα για φαι κ μετα δεν ξανα κοιμάται...κανω λίγη υπομονή με την ελπιδα να συνηθίσει το καροτσάκι κ να αγαπήσει τον ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Και έχω ειχα αυτό το πρόβλημα μέχρι 35 ημερων δοκίμασα μια μπλούζα μου ιδρωμένη και ετσι κοιμόταν και στη καλαθουνα την ημερα. Ο ιδρώτας το αμνιακό υγρό και το γάλς μυρίζουν το ιδιο. Δεν ξέρω αν εχει υποθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λίνα προσπάθησε να μην τον κοιμίζεις αγκαλιά, προσπαθώντας μετά να τον αφήσεις στο κρεβάτι. Όταν δεις ότι νυστάζει ή ακόμα και μετά από λίγο κούνημα στην αγκαλιά μέχρι να γλαρώσει πριν όμως αποκοιμηθεί, βάλε τον στο κρεβάτι ξύπνιο. Δώσε του μια ευκαιρία να κοιμηθεί μόνος τους, αν αντέχεις περίμενε και 5 λεπτά έστω κι αν κλάψει, αλλιώς με το που κλάψει πάρε τον αγκαλιά, ηρέμησέ τον και μετά πάλι κάτω, πριν όμως αποκοιμηθεί!!! Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις πολλές φορές, αλλά κάποια στιγμή θα πετύχει.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς εύκολος τρόπος δεν υπάρχει, διαφορετικά κάνεις απλά υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...