Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικό διατροφικό πρόγραμμα στον παιδικό;


Recommended Posts

Τα παιδάκια μου είναι χορτοφάγοι. Τους δίνω όμως ψάρι και αυγό αλλά όχι κρέας ή κοτόπουλο. Η διευθύντρια του σταθμού που θα πάνε αύριο μου είπε ότι αυτοί θα τους βάζουν ότι φαγητό έχουν έχουν (π.χ γιουβαρλάκια, παστίτσιο, μακαρόνια με κιμά) και εγώ να πω από το σπίτι στα παιδιά να μην το τρώνε (σε παιδάκια 2χρονών και 7 μηνών!!!). Και καλά δε θα το φάνε όταν το αναγνωρίσουν, αλλά θα μείνουν νηστικά; Δε δέχεται να τους πηγαίνω εγώ φαγητό ... Πρέπει να κυνηγήσω την υπόθση νομικά; Και μετά όμως ποια θα είναι η αντιμετώπιση των παιδιών από το προσωπικό; Μέχρι τώρα που πήγαιναν ιδιωτικό σταθμό τους έδιδαν κάτι απλό χωρίς κρέας, άρα το επιχείρημα ότι θα ζηλεύουν, ότι είναι αντιπαιδαγωγικό κλπ είναι αβάσιμα. Εκτός και εκπαιδεύουν στρατιωτάκια, οπότε να τους φοράνε και στολή και να τα κουρεύουν με την ψιλή, για ομοιομορφία ... Τι να κάνω ... Τι μου προτείνετε; Να τους προσκομίσω ένα χαρτί (υπεύθυνη δήλωση ή ιατρική γνωμάτευση) ότι έχουν αλλεργία στο κρέας ακόμα και αν ξέρουν ότι είναι ψέμα αλλά δε θα μπορέσουν να αμφισβητήσουν;

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις ρωτησει τον παιδιατρο σου αν επιτρεπεται να μην τρωνε κρεας τα παιδακια σου σε τοσο μικρη ηλικια;Καλη ειναι η χορτοφαγια αλλα θεωρω οτι στην παιδικη ηλικια δεν φτανει να καλυψει τις αναγκες του παιδιου...:roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια μου είναι χορτοφάγοι. Τους δίνω όμως ψάρι και αυγό αλλά όχι κρέας ή κοτόπουλο. Η διευθύντρια του σταθμού που θα πάνε αύριο μου είπε ότι αυτοί θα τους βάζουν ότι φαγητό έχουν έχουν (π.χ γιουβαρλάκια, παστίτσιο, μακαρόνια με κιμά) και εγώ να πω από το σπίτι στα παιδιά να μην το τρώνε (σε παιδάκια 2χρονών και 7 μηνών!!!). Και καλά δε θα το φάνε όταν το αναγνωρίσουν, αλλά θα μείνουν νηστικά; Δε δέχεται να τους πηγαίνω εγώ φαγητό ... Πρέπει να κυνηγήσω την υπόθση νομικά; Και μετά όμως ποια θα είναι η αντιμετώπιση των παιδιών από το προσωπικό; Μέχρι τώρα που πήγαιναν ιδιωτικό σταθμό τους έδιδαν κάτι απλό χωρίς κρέας, άρα το επιχείρημα ότι θα ζηλεύουν, ότι είναι αντιπαιδαγωγικό κλπ είναι αβάσιμα. Εκτός και εκπαιδεύουν στρατιωτάκια, οπότε να τους φοράνε και στολή και να τα κουρεύουν με την ψιλή, για ομοιομορφία ... Τι να κάνω ... Τι μου προτείνετε; Να τους προσκομίσω ένα χαρτί (υπεύθυνη δήλωση ή ιατρική γνωμάτευση) ότι έχουν αλλεργία στο κρέας ακόμα και αν ξέρουν ότι είναι ψέμα αλλά δε θα μπορέσουν να αμφισβητήσουν;

 

 

καλημερα και συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα υγειας πιστευω οτι οταν μπορουν να αναγνωρισουν τοτε και πρεπει να διαλεξουν αν θα εχουν αυτον τον τροπο ζωης,

 

εγω ας πουμε ειμαι κατα των φαρμακων και για να φτασω στο σημειο να παρω ενα ντεπον πρεπει να ποναω απελπιστικα.. η μικρουλα μου ομως δεν μπορει να εχει αποψη επι του θεματος και μεχρι να μπορει θα της δινω ντεπον οταν ποναει. Οταν με το καλο ειναι σε θεση να διαλεξει θα την αφησω να κανει την επιλογη της πανω στο θεμα αυτο οπως και σε ολα τα θεματα ιδεολογικα και μη και θα ειμαι εκει για να τη στηριξω.

 

 

βεβαια το καλυτερο ειναι να το μιλησεις με τον γιατρο σου...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις ρωτησει τον παιδιατρο σου αν επιτρεπεται να μην τρωνε κρεας τα παιδακια σου σε τοσο μικρη ηλικια;Καλη ειναι η χορτοφαγια αλλα θεωρω οτι στην παιδικη ηλικια δεν φτανει να καλυψει τις αναγκες του παιδιου...:roll:

 

 

Εκει ήθελα να καταλήξω κι εγώ

αλλά ήθελα να σιγουρευτώ πρώτα μήπως παρερμήνεψα...

 

Κασσιανή μου, εάν δεν κάνω λάθος

(διόρθωσέ με σε παρακαλώ)

οι "χορτοφάγοι" δεν αποφεύγουν να καταναλώνουν

οτιδήποτε ζωικό προιόν?

όπως το γάλα για παράδειγμα...

 

...μήπως δεν είναι σωστό αυτό για τα παιδάκια σου

γιατί θα έχει αντίκτυπο ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ στην υγεία τους;

 

Οι παιδικοί σταθμοί φαντάζομαι οτι ακολουθούν

(ή θα έπρεπε τελοσπάντων να ακολουθούν!!! :roll:)

τις οδηγίες του γιατρού όσον αφορά το διατροφικό τους πρόγραμμα!

(άλλο εαν μερικές φορές κάποιοι παιδικοί σταθμοί κάνουν του κεφαλιού τους και δίνουν και τσιπς στα παιδάκια :twisted:)

 

Μήπως δεν θα έπρεπε να επιβάλεις την "ιδεολογία" σου

στα παιδάκια σου

τώρα σε αυτή την ηλικία?

και να τα άφηνες να μεγαλώσουν, να αναπτύξουν "γερές βάσεις"

και μετά να τους πέρναγες το μήνυμά σου για την χορτοφαγία?

 

(που σε εμένα προσωπικά αρέσει πολύ η χορτο-οσπριο-λαχανο φαγία! ;))

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια είναι ενημερωμένος ο παιδίατρος μας για την διατροφή των παιδιών μας, και δε μας έχει φέρει καμία αντίρρηση. Η ανάπτυξη τους είναι πολύ καλή από όλες τις απόψεις. Αγαπάνε όλα τα ζώα -έχουμε και στον κήπο μας- και ξέρουν ότι για να γίνει το κρέας πρέπει να κόψουν το πόδι ή το χέρι ή την πλάτη από τα ζωάκια. Όμως να το αναγνωρίσουν μαγειρεμένο -ειδικά αφού δεν έχουν συνηθίσει την εικόνα του- σε ηλικία 2,5 χρονών είναι λίγο δύσκολο.

Αν ήταν θέμα θρησκίας -ινδοϊστές π.χ.- ή αλλεργίας θα αναγκάζονταν να το δεχτούν; Και γιατί οι πεποιθήσεις είναι λιγότερο σημαντικές από τις τροφές που απαγορεύει η θρησκεία;

Νιώθω να μας βιάζουν τις ψυχές, και οι βιαστές να είναι ντυμένοι με τα πιο αγνά προσωπία ....

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μήπως δεν θα έπρεπε να επιβάλεις την "ιδεολογία" σου

στα παιδάκια σου

τώρα σε αυτή την ηλικία?

και να τα άφηνες να μεγαλώσουν, να αναπτύξουν "γερές βάσεις"

και μετά να τους πέρναγες το μήνυμά σου για την χορτοφαγία?

 

 

Αν είναι δυνατόν ... αν δεν περάσουμε τα πιο ευγενικά συναισθήματα στα παιδιά τώρα, σε ποια ηλικία θα το κάνουμε; Την αγάπη για κάθε ζωντανό, για το λουλούδι, για το δέντρο, για το πουλί, για το κουνελάκι, για το γουρουνάκι ... μα τώρα χτίζεται η ψυχή τους και ως υλικά εγώ χρησιμοποιώ την αγάπη για όσους έχουν και όσους δεν έχουν ομιλιά κατανοητή από εμάς...

 

Όσο για τις γερές βάσεις, βρείτε μου μια πραγματική διατροφική έρευνα που να μην τεκμηριώνει τα πλεονεκτήματα της χορτοφαγικής (και μιλάμε στην περίπτωση μας μάλιστα για όχι αποκλειστικούς χορτοφάγους, μια και τους δίνω γάλα, αυγό και μέχρι να το σταματήσουν μόνα τους, αν και δεν είμαι ιδεολογικά σύμφωνη, και ψάρι) έναντι της κλασικής με την σχεδόν καθημερινή κατανάλωση ζώων.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kassiani μου, εσύ αποφασίζεις για τα παιδιά σου...

 

Απλά μην ξεχνάς οτι ο άνθρωπος είναι και σαρκοφάγο ον.

Οπότε πρόσεξε μήπως τους στερήσεις κάποια θρεπτική αξία που περιέχει το κρέας και δεν υπάρχει στη χορτοφαγία.

 

Εχω διαβάσει οτι ο "σίδηρος" που υπάρχει στα λαχανικά και στα όσπρια

δεν απορροφάται απο τον ανθρώπινο οργανισμό το ίδιο

όσο απορροφάται ο σίδηρος που υπάρχει στο μοσχάρι...

 

Τώρα, όσο για τον παιδικό σταθμό....

πολύ φοβάμαι οτι θα σε αγνοήσουν

γιατί εμας μας είχαν πει οτι όλα τα παιδάκια πρέπει να έχουν το ίδιο διατροφικό μενού για πολλούς λόγους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θελεις να διατηρησεις τις αποψεις σου πρεπει οποσδηποτε να στειλεις τα παιδακια σου σε ιδιωτικο παιδικο. δυστυχως ή ευτυχως (ευτυχως για μενα ) οι δημοτικοι παιδικοι σταθμοι ακολουθουν κοινο προγραμμα για ολα τα παιδια! και το δικο μου παιδακι μπορει ενα φαγητο να μην το τρωει αλλα το προγραμμα ειναι κοινο για ολους....

αντι να προσπαθησεις να αλλαξεις το προγραμμα του παιδικου γιατι δεν επιλεγεις καποιο παιδικο που πηγαινουν απο το σπιτι το φαγητο?

Link to comment
Share on other sites

με αυτην την λογική ολοι οι χορτοφαγοι θα έπρπε να έχουν ελλειψη σιδηρου (πραγμα που δνε υφήσταται ...)

 

επίσης δνε συμφωνω με την προτροπή του ιδιωτικου

ενα διακίωμα είναι ΕΝΑ δικαίωμα

ασχετα με το αν θα πάει στο δημόσιο ή ιδιωτικό σταθμο

εξού και ο λόγος που προτρέπω το μελος να το ερευνήσει μεσο του συνηγόρου του πολιτη - παιδιου

να δούμε κατα πόσο είναι νομιμη μια τετοια πράξη που αφορα τις επιλογές της οικογένειας σε θέματα σίτησης

 

δεν μπορείς πχ εναν αλλοθρησκό που δεν τρωει χοιρηνό να τον υποχρεωσεις να φαει ....

το ίδιο και το παιδι του

(υποθετικα μιλάω για το θρησκέια... ...αλλα ειναι ενα σοβαρό παραδειγμα)

δεν μπορείς να τους πεις :

ααααααααα το παιδι σας θα φαει χοιρηνο γιατι αυτό εχουμε στο πρόγραμμα και να δεν φαει το χοιρινο θα μείνει νυστηκο !

υπάρχει σεβασμος και στο μικρό κοσμο (οικογενεια) και στο μακρόκοσμο(κοινωνία)

 

και ουτε μπορείς να ανγκάσεις τον γονέα να πει και ψεματα για να υποστηρίξει τις πεοιποιθήσεις του ...αν αυτες ειναι νομικά τουλάχιστον αποδεκτές , επειδή η κοινωνία δεν τις αντέχει ...επειδη είναι διαφορετικές !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν ... αν δεν περάσουμε τα πιο ευγενικά συναισθήματα στα παιδιά τώρα, σε ποια ηλικία θα το κάνουμε; Την αγάπη για κάθε ζωντανό, για το λουλούδι, για το δέντρο, για το πουλί, για το κουνελάκι, για το γουρουνάκι ... μα τώρα χτίζεται η ψυχή τους και ως υλικά εγώ χρησιμοποιώ την αγάπη για όσους έχουν και όσους δεν έχουν ομιλιά κατανοητή από εμάς...

 

Όσο για τις γερές βάσεις, βρείτε μου μια πραγματική διατροφική έρευνα που να μην τεκμηριώνει τα πλεονεκτήματα της χορτοφαγικής (και μιλάμε στην περίπτωση μας μάλιστα για όχι αποκλειστικούς χορτοφάγους, μια και τους δίνω γάλα, αυγό και μέχρι να το σταματήσουν μόνα τους, αν και δεν είμαι ιδεολογικά σύμφωνη, και ψάρι) έναντι της κλασικής με την σχεδόν καθημερινή κατανάλωση ζώων.

 

Γεια σου κοριτσι μου,

 

Ειπε η Σοφια πιο πανω οτι ο ανθρωπος ειναι σαρκοφαγο. Βασικα ο ανθρωπος ειναι παμφαγο αλλα δεν εχει σημασια. Και δεν ειμαστε εδω σε ΑΥΤΟ το δημοσιευμα συγκεκριμενα να κρινουμε αν εσυ κανεις καλα να κανεις τα παιδια σου χορτοφαγους...ε, οχι ντε. Κανε αυτο που ξερεις καλυτερα εσυ για τα παιδια σου. Στο θεμα που ανεφερες τωρα. Μηπως αν συννενοουσουν με αυτους ευγενικα βεβαια και τους ελεγες να δινουν πχ οταν εχει μακαρονια με κιμα μονο μακαρονια? ή κρεας με πουρε μονο πουρε? χωρις δηλαδη να αλλαξουν το προγραμμα το δικο τους απλα στο πιατο των παιδιων των δικων σου (αν και 7 μηνων ειναι μικρο να τρωει παστιτσιο χεχεχε).....να βαζουν ΜΕΡΟΣ του φααγητου που φτιαχνουν (το χορτοφαγικο μερος εννοω), και να ρωτησεις αν γινεται να τους βαζεις απο ενα τοστακι με τυρι ή κατι τετοιο για περιπτωσεις που εχει μονο κρεας και να το τρωνε με επιβλεψη της δασκαλας σε καποιο διαλλειμα? Ετσι να γινει μια υποχωρηση και απο τις δυο πλευρες μπας και βγαλετε ακρη???? Ιδεες ριχνω.......καταλαβαινω και αυτους που σιγουρα δεν μπορουν να κυνηγανε τις διατροφικες συνηθειες καθε σπιτιου (πηγαινα σε ολοημερο ιδιωτικο και ετρωγα εκει και τραβαγα ζορι λεμε το θυμαμαι)...αλλα αν αρχισει ενα παιδι με θεματα ξερεις μετα πρεπει να τα κυνηγανε ολα......τι να πω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ειπε η Σοφια πιο πανω οτι ο ανθρωπος ειναι σαρκοφαγο. Βασικα ο ανθρωπος ειναι παμφαγο αλλα δεν εχει σημασια. Και δεν ειμαστε εδω σε ΑΥΤΟ το δημοσιευμα συγκεκριμενα να κρινουμε αν εσυ κανεις καλα να κανεις τα παιδια σου χορτοφαγους...ε, οχι ντε. Κανε αυτο που ξερεις καλυτερα εσυ για τα παιδια σου.

 

Συμφωνώ, έχεις δίκιο...

απλά ήθελα να της επισημάνω αυτά που μου είχαν κάνει εμένα πλύση εγκεφάλου

όταν ήμουν έγκυος

(επειδή δεν έτρωγα κρέας)

είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και χάλια φερριτίνη :(

 

(υπόψην οτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου

πέρασα μια φάση που με αηδίαζε ΠΟΛΥ η ιδέα του να φάω κρέας

-δεν είναι γενικά και το αγαπημένο μου φαγητό :|)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω. Γιατί δεν σέβονται τα δικά σου παιδιά Kassiani μήπως και εσύ κάνεις το ίδιο? Σκέψου κάποιος γονιός να ήθελε να δώσει στα παιδιά του μακαρόνια με κιμά ή τηγανιτές πατάτες και τα υπόλοιπα παιδιά που θα είναι δίπλα να τρώνε φακές, αν ήταν τα δικά σου παιδιά πως θα σου φαινότανε? Όσο για τους ιδιωτικούς το πολύ να μαγειρεύανε στα παιδιά σκέτο ζυμαρικό τίποτα παραπάνω, εκτός εάν έψαχναν απεγνωσμένα για πελατεία και ανεχόντουσαν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ξέρουν ότι για να γίνει το κρέας πρέπει να κόψουν το πόδι ή το χέρι ή την πλάτη από τα ζωάκια.

.....

δεν ειναι ... καπως βαρυ αυτο για ενα παιδακι?

Πχ εγω δεν τρωω τις γαριδες επειδη καποιος μου ελεγε καποτε οτι της λενε κατσαριδες της θαλασσας. Μου αρεσουν αν δεν τις δω ολοκληρες ομως.Και οντως με εκνευριζει που με εβαλε σε αυτον τον συσχετισμο.

 

Kαταλαβαινω πως νοιωθεις, εχεις δικιο και το σεβομαι. Απλα.... μηπως να τους αφηνες να το κανουν απο επιλογη χωρις να τα φρικαρεις? Ειναι σαν να μου πεις αυτο το βλεπεις? Ειναι κατσικακι. Ειναι η Φλωρα που ταιζες στο χωριο :?:?. Το ξερω και ναι ειναι αληθεια αλλα ειναι μηπως λιγο ψυχολογικος εκβιασμος....:?. Κατι πιο μαλακο ρε συ σαν περιγραφη καλυτερα. Μικρα παιδακια ειναι.

 

Συγνωμη κι ολας. Δεν με αφορα και το ξερω απλα σκεψου το και αυτο λιγο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι μου,

 

Ειπε η Σοφια πιο πανω οτι ο ανθρωπος ειναι σαρκοφαγο. Βασικα ο ανθρωπος ειναι παμφαγο αλλα δεν εχει σημασια. Και δεν ειμαστε εδω σε ΑΥΤΟ το δημοσιευμα συγκεκριμενα να κρινουμε αν εσυ κανεις καλα να κανεις τα παιδια σου χορτοφαγους...ε, οχι ντε. Κανε αυτο που ξερεις καλυτερα εσυ για τα παιδια σου. Στο θεμα που ανεφερες τωρα. Μηπως αν συννενοουσουν με αυτους ευγενικα βεβαια και τους ελεγες να δινουν πχ οταν εχει μακαρονια με κιμα μονο μακαρονια? ή κρεας με πουρε μονο πουρε? χωρις δηλαδη να αλλαξουν το προγραμμα το δικο τους απλα στο πιατο των παιδιων των δικων σου (αν και 7 μηνων ειναι μικρο να τρωει παστιτσιο χεχεχε).....να βαζουν ΜΕΡΟΣ του φααγητου που φτιαχνουν (το χορτοφαγικο μερος εννοω), και να ρωτησεις αν γινεται να τους βαζεις απο ενα τοστακι με τυρι ή κατι τετοιο για περιπτωσεις που εχει μονο κρεας και να το τρωνε με επιβλεψη της δασκαλας σε καποιο διαλλειμα? Ετσι να γινει μια υποχωρηση και απο τις δυο πλευρες μπας και βγαλετε ακρη???? Ιδεες ριχνω.......καταλαβαινω και αυτους που σιγουρα δεν μπορουν να κυνηγανε τις διατροφικες συνηθειες καθε σπιτιου (πηγαινα σε ολοημερο ιδιωτικο και ετρωγα εκει και τραβαγα ζορι λεμε το θυμαμαι)...αλλα αν αρχισει ενα παιδι με θεματα ξερεις μετα πρεπει να τα κυνηγανε ολα......τι να πω.......

 

Πρότεινα όλα όσα μου είπες, μέχρι και να μου λένε ποιες μέρες έχει κρέας για να τα πέρνω νωρίτερα αλλά είναι ανένδοτοι. "Εμείς θα τους δίδουμε ακριβώς το ίδιο με όλα τα παιδιά. Αν δεν τους βάλουμε κιμά, μπορεί και τα άλλα ναμη ζητάνε κιμά ... αν δεν τους δίδουμε μπιφτέκι ... το ίδιο ... απαγορεύεται να φέρεις οτιδίποτε από το σπίτι ... Και πέρα του ιδιωτικού (υπάρχει μόνος ένας με όλα τα μονοπωλιακά επακόλουθα) στον οποίο πήγαιναν, δεν έχω επιλογή άλλου σταθμού μια και τέτοια περίοδο όλοι είναι υπερπλήρεις.

 

Το θέμα θα το λύσουν τα παιδιά μου, σε κάποιο βαθμό από τώρα και όσο μεγαλώνουν ακόμα περισσότερο. Εγώ απλά τα ρωτάω προς το παρόν και μου λένε μόνα τους ότι π.χ. δε θέλουν τον κιμά. Από του χρόνου πιστεύω δε θα τρώνε και τα μαγειρεμένα με κρέας. Η μάχη θα δίνεται μέρα με τη μέρα, μόνο που στη μάχη αυτή εγώ μπορώ να δρω μόνο παρασκηνιακά (μια και δεν είμαι παρούσα) και χωρίς να δημιουργώ ενοχές στα παιδιά.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα όλα όσα μου είπες, μέχρι και να μου λένε ποιες μέρες έχει κρέας για να τα πέρνω νωρίτερα αλλά είναι ανένδοτοι. "Εμείς θα τους δίδουμε ακριβώς το ίδιο με όλα τα παιδιά. Αν δεν τους βάλουμε κιμά, μπορεί και τα άλλα ναμη ζητάνε κιμά ... αν δεν τους δίδουμε μπιφτέκι ... το ίδιο ... απαγορεύεται να φέρεις οτιδίποτε από το σπίτι ... Και πέρα του ιδιωτικού (υπάρχει μόνος ένας με όλα τα μονοπωλιακά επακόλουθα) στον οποίο πήγαιναν, δεν έχω επιλογή άλλου σταθμού μια και τέτοια περίοδο όλοι είναι υπερπλήρεις.

 

Το θέμα θα το λύσουν τα παιδιά μου, σε κάποιο βαθμό από τώρα και όσο μεγαλώνουν ακόμα περισσότερο. Εγώ απλά τα ρωτάω προς το παρόν και μου λένε μόνα τους ότι π.χ. δε θέλουν τον κιμά. Από του χρόνου πιστεύω δε θα τρώνε και τα μαγειρεμένα με κρέας. Η μάχη θα δίνεται μέρα με τη μέρα, μόνο που στη μάχη αυτή εγώ μπορώ να δρω μόνο παρασκηνιακά (μια και δεν είμαι παρούσα) και χωρίς να δημιουργώ ενοχές στα παιδιά.

 

Σεβομαι την επιλογη σου και δε θα την κρινω αλλα να ρωτησω κατι?

 

αν τα παιδακιασου παρασυρμενα απο τα αλλα παιδακια δοκιμασουν και τους αρεσει και θελεουν να τρωνε?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπάνε όλα τα ζώα -έχουμε και στον κήπο μας- και ξέρουν ότι για να γίνει το κρέας πρέπει να κόψουν το πόδι ή το χέρι ή την πλάτη από τα ζωάκια. Όμως να το αναγνωρίσουν μαγειρεμένο -ειδικά αφού δεν έχουν συνηθίσει την εικόνα του- σε ηλικία 2,5 χρονών είναι λίγο δύσκολο.

....

 

Aυτό που τόνισα πιστεύω ότι φτάνει και είναι και ανώδυνο ώς προς την ψυχολογία τους...

Έτσι όπως το περιγράφεις στα παιδιά και εγώ που είμαι 30 μια φρίκη την έπαθα...

Για φαντάσου τι θα σκέφτονται τα παιδιά όταν βλέπουν άνθρωπο να τρώει κρέας...

Είμαι πολύ κατά στο να περνάμε στα παιδιά "δικά" μας θέλω και πρέπει και να χρησιμοποιούμε τον εκφοβισμό

 

Σεβομαι την επιλογη σου και δε θα την κρινω αλλα να ρωτησω κατι?

 

αν τα παιδακια σου παρασυρμενα απο τα αλλα παιδακια δοκιμασουν και τους αρεσει και θελεουν να τρωνε?

 

η δύναμη της συνήθειας olga μου, συνήθως τα παιδιά υιοθετούν τις διατροφικές συνήθειες της οικογένειας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα και πιστεύω πως αν ήμουν στη θέση της Κασσιανής, θα πήγαινα το παιδί μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό με σαφείς οδηγίες περί διατροφής του και θα απαιτούσα σεβασμό.

 

Ως βίγκαν μαμά που είχα μία 100% βίγκαν εγκυμοσύνη (κανένα ζωικό προϊόν) και μεγαλώνω ένα υγιέστατο και χαρούμενο βίγκαν παιδί, θα ήθελα να πω πως όλα αυτά περί αναγκαιότητας του κρέατος κλπ είναι μύθοι. Όποιος/α έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα και έχει διαβάσει πέντε πράγματα παραπάνω από αυτά που μπορεί να βρει κανείς με μία αναζήτηση στο ελληνικό google, θα καταλάβει ότι αυτό που στο εξωτερικό θεωρείται δεδομένο, στην Ελλάδα φαίνεται ακόμη εντελώς εξωπραγματικό.

 

Τόσο η γυναικολόγος μου -κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου- όσο και ο παιδίατρος τώρα, μας έχουν στηρίξει πολύ στην απόφασή μας και δεν μας έχουν δημιουργήσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, ακόμη και σύμφωνα με την Αμερικανική Ένωση Διαιτολόγων (από όπου παίρνουν γραμμή και οι Έλληνες) και σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, μία χορτοφαγική δίαιτα που είναι σωστά σχεδιασμένη είναι κατάλληλη για όλες τις ηλικιακές ομάδες από μωρά μέχρι ηλικιωμένους. Να πω ακόμη ότι θηλάζω εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα αφού η διατροφή μου έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και πλήθος θρεπτικών συστατικών ικανών να καλύψουν όλες μου τις ανάγκες.

 

Μπορείτε να διαβάσετε κάποια σχετικά θέματα εδώ: www.vegfamily.gr

 

Απλά ήθελα να πω πως δεν είναι σωστές οι επιθέσεις σε μία ηθική επιλογή, ειδικά όταν δεν έχουμε γνώση επί του θέματος. Πάντα φιλικά, έτσι;

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,

η κοπελα δεν μας ρωτησε τι γνωμη εχουμε για την αποφαση της να μην δινει κρεας στα παιδια της, αλλα πως να αντιμετωπισει το θεμα με τον παιδικο σταθμο..

 

στη θεση σου, θα αλλαζα παιδικο.. και θα διαλεγα απο την αρχη καποιον που να σεβοταν την αποφαση μου..

 

 

αν πρεπει να μεινεις στον σταθμο που εισαι τωρα, να επιμεινεις να φτιαχνεις εσυ τα γευματα των παιδιων... δεν τους ζητας κατι δυσκολο, να τους δινουν το φαγητο που τους εφτιαξε η μαμα τους θες..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει απόλυτη έλλειψη συνεργασίας της διευθύντριας. Είναι αντίθετη σε οποιοδήποτε σχήμα της προτείνω. Τα παιδιά μου τις περισσότερες φορές από μόνα τους δεν το τρώνε, αν και δε μπορώ να περιμένω απόλυτη συνειδητοποίηση της χορτοφαγίας σε ηλικία μικρότερη των τριών ετών. Άσε που από ότι μου λένε οι δασκάλες τους τους λένε ότι το κρέας τα κάνει να είναι πολύ δυνατά... Και ξέρετε σε αυτή την ηλικία πόσο απόλυτα είναι σε ότι τους λένε οι δασκάλες τους. Το μόνο "θετικό" που βλέπω είναι ότι τουλάχιστον, με την αγάπη τους έχω περάσει από όταν γεννήθηκαν για τα ζώα, θα γίνουν πιο συνειδητοποιημένοι χορτοφάγοι όταν το απορρίψουν απόλυτα την ζωοφαγιά με δικία τους απόφαση.

 

Υ.Γ. Και εγώ ακολουθούσα χορτοφαγική διατροφή στην εγκυμοσύνη (όπως και τα τελευταία 22 χρόνια) αλλά και κατά τη διάρκεια του θηλασμού που τα θήλασα αποκλειστικά για 2 χρόνια, και δεν θα είχα σταματήσει άν δεν αναγκαζόμουν να άρω δυνατό σχήμα αντιβίωσης λόγω πνευμονίας.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια,

η κοπελα δεν μας ρωτησε τι γνωμη εχουμε για την αποφαση της να μην δινει κρεας στα παιδια της, αλλα πως να αντιμετωπισει το θεμα με τον παιδικο σταθμο..

 

στη θεση σου, θα αλλαζα παιδικο.. και θα διαλεγα απο την αρχη καποιον που να σεβοταν την αποφαση μου..

 

 

αν πρεπει να μεινεις στον σταθμο που εισαι τωρα, να επιμεινεις να φτιαχνεις εσυ τα γευματα των παιδιων... δεν τους ζητας κατι δυσκολο, να τους δινουν το φαγητο που τους εφτιαξε η μαμα τους θες..

 

συμφωνω και εγω με το φιστυκακι.

ακομα μπορεις να ζητησεις το μενου καθε εβδομαδας και να τους μαγειρευεις και εσυ το ιδιο φαγητο,απλα χωρις κρεας.ετσι ολα τα παιδακια θα τρωνε το ιδιο χωρις να υπαρχει διαφορα στο μενου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με το φιστυκακι.

ακομα μπορεις να ζητησεις το μενου καθε εβδομαδας και να τους μαγειρευεις και εσυ το ιδιο φαγητο,απλα χωρις κρεας.ετσι ολα τα παιδακια θα τρωνε το ιδιο χωρις να υπαρχει διαφορα στο μενου.

 

Αυτό που λεέι το Τιγράκη πιστεύω ότι είναι το καλύτερο .Εγώ πάντως έχει τύχει μετά απο κάποιου είδους αλλεργία που εμφάνισε κάποια στιγμή το χειμώνα η μικρή να στείλω φαγητό στο σχολείο για την ακρίβεια η ίδια η δασκάλα μου πρότεινε ότι θα ήταν καλύτερα η μικρή να μην φάει αυτό που θα είχαν την επόμενη μέρα και να στείλω εγώ κάτι πιο ελαφρύ.

Επίσης εγώ πέρασα φάση στην εγκυμοσύνη που έφτασα σχεδόν 7μηνών για να φάω κρέας (μη πω για να φάω γενικά απο τους εμετούς.)δεν θυμάμαι να μου είπε ποτέ ο γυναικολόγος μου ότι υπάρχει πρόβλημα.Ούτε στο παιδάκι μου έλειψε κατι αλλά όυτε και εγώ είχα χαμηλό αιματοκρίτη ή κάποιο άλλο πρόβλημα συμπλήρωνα το κενό με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν κενές θέσεις σε άλλον κρατικό παιδικό (χρειάστηκε να διαγραφούν 2 άλλα παιδάκια για να δημιουργηθούν θέσεις για τα δίδυμα μου), και τα 600 ευρώ που μου στοίχιζε ο ένας μόνο ιδιωτικός που υπάρχει στην Ηγουμενίτσα, δε μπορώ να τα αγνοήσω. Άσε που δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο εφάρμοζαν και σε εκείνον τις οδηγίες μου. Σίγουρα πάντως δεν τους έδιναν πλήρες γεύμα. Τους έδιναν ντοματόριζο, ή σκέτο ρίζι ή σκέτα μακαρόνια χωρίς να πέρνουν κάποια μέριμνα για να εμπλουτίζουν τη διάτροφη τους με κάτι άλλο ... Και στον κρατικό και στον ιδιωτικό η φιλοσοφία τους είναι ότι δε μπορεί να τρώει το ένα παιδάκι κάτι διαφορετικό από όλα τα υπόλοιπα, γιατί και αυτό μπορεί να νιώθει μειονεκτικά και τα άλλα να ζηλεύουν και να αρνηθούν να τρώνε το δικό τους φαγητό. Βέβαια τα παιδάκια μου ποτέ δεν έχουν ζητήσει να φάνε ότι και οι υπόλοιποι όταν τρώμε μαζί με άλλους (δεν έχουμε στον περίγυρο μας ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο χορτοφάγο). Και στη διευθύντρια πρότεινα μια και είναι δίδυμα να τα βάζει σε ένα τραπεζάκι τα δυο τους, αλλά δεν το δέχεται. Τι άλλο να κάνω ... το θέμα είναι αν μποόύσα να το διεκδικήσω νομικά, αλλά δεν έχω δει να μου δίνει τέτοιο δικαίωμα ο νόμος.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...