Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να τον μαλωσω γιατι έκανε κατι κακο ή .....


Recommended Posts

.

για την αλλη μανα?

 

Οταν λέω μαλωσω εννοω επιπληξω οχι τιποτα αλλο (μην παρεξηγηθω)

 

Θα ξεκαθαρισω τι εννοω.

Πηγαμε σημερα μια επισκεψη και γενικα δεν θα ελεγα οτι τα 2 συνομηλικα επεζαν ηρεμα (ο δικος μου και το αλλο παιδακι).

Μαλωνα τον Βασιλη οταν επρεπε και γενικα παροτι αρκετα κουρασμενος βελτιωσε αρκετα την συμπεριφορα του. Μετα το αλλο παιδακι αρχισε να πλησιαζει απειλητικα κοντα στο προσωπο το δικο μου με ενα παλομενο ηλεκτρικο παιχνιδι . Το εβγαλε απο το προσωπο του ο δικος μου κανοντας το με το χερι περα. το ιδιο συνεβει 2-3 φορες ακομα και για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω γιατι δεν επενεβηκα (ισως ντραπηκα επειδη εφταιγε το αλλο παιδακι). Την 4η φορα βαζει κοντρα ο δικος μου το χερι του και γυριζει πισω στο παιδακι (παλοταν οπως τονισα αυτο ) και χτυπαει το αλλο παιδακι στο προσωπο.

Ο μπαμπας του ετοιμαστηκε να τον μαλωσει αλλα του ειπα οχι δεν εφταιγε. Μετα ομως ενοιωσα ασχημα γιατι το αλλο παιδακι εκλαιγε και ενοιωθα ασχημα παρολο που δεν το προκαλεσε ο δικος μου αυτο. Τονισα στον Βασιλη οτι αν αλλη φορα τον ενοχλει κατι θα το λεει στο αλλο παιδακι να το σταματαει και αν συνεχιζει θα το λεει σε μενα .

Η μητερα του ενοιωσα οτι περιμενε να τον μαλωσω αλλα δεν μου εβγαινε γιατι ενοιωθα πως αμυνθηκε.

Τι θα κανατε σε κατι τετοιο? Το χειριστικα λαθος? Τονιζω οτι και τα 2 παιδακια ηταν κουρασμενα και δεν θα ηθελα να δημιουργησω ενταση . Αλλα παλι να τον μαλωσω χωρις να το νοιωθω?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοπελα μου. Ουτε εγω θα το μαλωνα δεν εφταιγε το παιδι η μανα του αλλου τι εκανε ολη την ωρα που το δικο της προκαλουσε το δικο σου ? τιποτα .Να σου δωσω ενα παραδειγμα εχθες πηγαμε σε μια ταβερνα μαζι με την κουμπαρα μου και τον γιο της ενα πολυ ατιθασο παιδι εμενα ο δικος μου ετρεχε επαιζε αλλα δεν εκανε αταξιες εγω ομως πισω του οταν φωναζε και πηγαινε να κανει κατι που δεν επρεπε αυτη στον κοσμο της , καποια στιγμη το αλλο παιδακι εριξε κατω τον γιο μου και τοτε πηρα τον δικο μου πιο περα του μιλησα και εκατσε στην καρακλα μεχρι που φυγαμε .

Η κουμπαρα μου ουτε εκανε τον κοπο να σηκωθει απο την καρεκλα της :evil:

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβλεπες ότι τον ενοχλούσε το παιχνίδι, μπορούσες να τα απομακρύνεις από τα παιδιά πιο νωρίς. Από εκεί και πέρα γιατί να τον μαλώσεις, το παιδί αμύνθηκε, τώρα για το τι λέει η άλλη μητέρα μη σε νοιάζει. Κι εγώ πολλές φορές έκανα πίσω γιατί ντρεπόμουν τις άλλες μητέρες αλλά όχι πια. Έπειτα και από τη συμβουλή της κ. Στυλιανάκη αποφάσισα να υπερασπίζομαι το παιδί μου όταν δεν μπορεί το ίδιο, αλλά και για να του δείξω πως πρέπει να αμύνεται και να υπερασπίζεται τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα και από τη συμβουλή της κ. Στυλιανάκη αποφάσισα να υπερασπίζομαι το παιδί μου όταν δεν μπορεί το ίδιο, αλλά και για να του δείξω πως πρέπει να αμύνεται και να υπερασπίζεται τον εαυτό του.

Συμφωνώ κ εγώ με αυτό. Πρέπει να βοηθάμε το παιδί μας να αποκτήσει αυτοπεποίθηση κα να μπορεί κάποια στιγμή να υπερασπίσει μόνο του τον εαυτό του. Δεν θα ήταν σωστό κατά τη γνώμη μου να το μάλωνες. Αν το έκανες δε θα το βοηθούσες να καταλάβει ποιο είναι το σωστό κ ποιο όχι. Το δικό σου παιδί δεν έφταιγε οπότε γιατί να το μαλώσεις, απλά προστάτεψε τον εαυτό του από το χτύπημα. Το τι κάνουν οι άλλοι γονείς μη σε απασχολεί, γιατί υπάρχουν αρκετοί που αδιαφορούν κ πολλές φορές βλέπουμε τα αποτελέσματα αυτής της αδιαφορίας.

.png
Link to comment
Share on other sites

χμ...

Ο γιός σου είναι σε ηλικία , που μπορεί κάλλιστα να μάθει να υπερασπίζεται καλά τον εαυτό του.

 

και μιλάει, και φωνή έχει, και είναι και πιο συνειδητός απο ένα πιο μικρό παιδάκι.

 

πως και δεν είπε κάτι άλλο στο παιδί αυτό!? του είπε σταμάτα, του φώναξε?

 

μάλλον ήρθε η ώρα επειγόντως να τον υποστηρίζεις ταυτόχρονα όταν συμβαίνουν αυτά τα πράγματα.

κουρασμένα ξεκουρασμένα, αμα εμπαινε στο μάτι του γιού σου, η ζημιά θα γινόταν.

 

Λοιπον, αυτοάμυνα!

 

boot camp άμεσα! θα δείς που οταν τα μάθει αυτά δεν θα χρειάζεται να περιμενει μέχρι να θυμώσει πολύ και τότε να ξεσπάσει.

τόνισέ το αυτό,

οτι κατευθείαν λέμε κάτι (θα πρέπει να δωσεις το παράδειγμα την επομενη φορά εσύ)

όταν δεν μας αρέσει.

όχι στην δεύτερη ούτε καν στην τρίτη φορά που θα συμβεί.

 

δες το αντίστοιχο άρθρο (αου με χτύπησε) βαλτο στην αναζητηση την πάνω πάνω, και θα στο βγάλει.

 

εγώ δεν θα μάλλωνα πάντως - θα το έπαιρνα σαν σημάδι οτι χρειάζεται βοήθεια ο γιός μου, στο να υπερασπίζεται τον εαυτό του σε ίδιο χρόνο που συμβαίνει αυτό, και όχι να περιμένει ο άλλος να συνετιστεί απο μόνος του.

γιατί μάλλον αυτό έκανε, σου λέει,

το σπρωξα ενα το σπρωξα δυο το παιχνιδι, πάλι δεν καταλαβε?

 

ναι , δυστυχώς ή ευτυχώς

δεν καταλαβαινει κάποιος έτσι, καλά τι εννοούμε. (κάποιος εκτός οικογένειας δηλαδή)

πρέπει να το κάνουμε ξεκάθαρο, πρέπει να το παλέψουμε :wink:

 

αυτό, ΔΕΝ μου αρέσει ΜΗΝ μου το κάνεις!

 

έτσι,

ούτε γάτα ούτε ζημιά....

ξεκάθαροι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...